DEFENSIEGEHEIMEN ONTHULD IN VRAGEN VAN KAMERLID? Vechtpartij in Druten; vijf arrestaties Lido wordt verkocht Snoek van 1.07 meter Vier gewonden na foute sprong van parachutist Juwelenroof; buit loopt in tienduizenden Dr. Witteveen opende Soeftitempel Voorzitter weigert doorzending aan regering Fusie van drie grote NVV-bonden in voorbereiding Thomassen slaat microfoon uit hand reporter Inbrekers namen in woning sleutels van winkel mee Dronken joyrider fietser dood rijdt Beloften omtrent overgang gebroken door leiding Boer stak te slopen boerderij in brand Wijziging wet op be j aardenoorden Bij demonstratie in Den Haag „BOODSCHAP" KREEG GESTALTE Artibus-bestuur verwijdert zestien studenten Politie ontruimt gekraakte villa MAANDAG 6 JULI 1970 2 MA In Amsterdam Studenten Engels Nutsseminarium Warm? Heerlijk verkoe lende Skice ijs-eau de cologne verkwikt la minute I 'n Wondertje van koelte! COOLOGNE Protest tegen kernproef „Wegens wangedrag" In Arnhem AMSTERDAM. Er is een fusie in voorbereiding tussen de metaalbedrijfs- bond van het NVV, de algemene bedrijfs- bondgroepencentrale ABC en De Een dracht, de NVV-bond in de textielsec tor. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, heeft geweigerd schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) door te zenden naar de regering, omdat in de vragen uit dienstgeheimen van het leger zou zijn ge citeerd. De heer Van der Spek had namelijk de hand weten te leggen op een schrifte lijke cursus van de inspectie opleidingen Koninklijke Landmacht, waarin wordt aan bevolen bij het maken van tactische plannen rekening te houden met het gebruik van a-b-c-wapens door de vijand, alsmede met de eigen mogelijkheden op dit gebied. Vooral deze laatste passage in de aan beveling heeft de heer Van der Spek ge bracht tot de vraag aan de minister van Defensie of de Nederlandse krijgsmacht reeds over dit soort atomaire, bactereo- Dit zal in 1970 m grote hoeveelheid logische en chemische wapens beschikt werkzaamheden met zich meebrengen, omdat het vaste voornemen een fusie aan te gaan op zichzelf nog niet inhoudt dat de problemen opgelost zijn. Desgevraagd hebben we van de kant van de metaalbedrijfsbond NVV verno men, dat er naar wordt gestreefd het in april 1971 in Den Haag te houden con gres beslissingen over die fusie te laten nemen. Als de besprekingen over het ge heel samengaan van de drie bonden sla gen, dan zou het congres kunnen beslui ten de metaalbedrijfsbond NVV op te heffen. De andere twee bonden zouden ongeveer tezelfdertijd samenkomen in bij zondere congressen oin over hetzelfde on derwerp besluiten te nemen. De nieuwe organisatie zou dan met een ledental van rond 172.000 de groot ste vakbond in ons land zijn. ROTTERDAM. De VARA overweegt een klacht in te dienen over het optreden van burgemeester Thomassen en een Rot terdamse politiefunctionaris. Tijdens een demonstratie tegen het Griekse kolonels-bewind zaterdagmiddag wilde een radioverslaggever van de VARA een gesprek tussen burgemeester Thomassen en enkele demonstranten over toestemming voor het gebruik van geluidsapparatuur bij de demonstratie re gistreren. Burgemeester Thomassen wenste dit gesprek niet opgenomen te zien en sloeg de VARA-reporter aldus diens verklaring later de microfoon uit de hand. Een politieman in burger maakte daarna de opname-apparatuur van de radioverslaggever tijdelijk on klaar. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Uit de woning van een postzegelhandelaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag een tas met postze gels ter waarde van 40.000 gulden en twee portefeuilles met vijfhonderd gulden ge stolen. De inbrekers waren op het balkon van de eerste etage geklommen en door een bovenlicht binnengedrongen. Zij namen ook een bos sleutels mee. Daarmee gingen zij naar de postzegl- zaak van de bestolene in de Wagenstraat. Uit de kassa namen zij 35 gulden mee. GROOTEGAST (Gr.). Zondagavond Is de 69-jarige heer P. Westerhof het slachtoffer geworden van een joyrider, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeerde. De heer Westerhof fietste met zjjn vrouw op de provinciale weg en werd aangereden door de auto, die links door een bocht ging. De heer Westerhof overleed ter plaatse. De be stuurder van de auto was een 27-jarige inwoner van Sebaldeburen. KERKWIJK. De 30-jarige mevrouw A. van Brakel-Stolk uit Gameren is om het leven gekomen toen de door haar be stuurde auto tegen een boom reed. Drie personen, die bij haar in de wagen za ten, werden gewond. Volgens de politie is mevrouw Van Brakel teveel naar rechts uitgeweken voor een tegemoet komende auto. DEN HAAG. Op een zebrapad op de Westduinweg in Den Haag is de 88-ja rige A. Schaap door een auto aangere den. Hij werd ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. RENSWOUDE. De 50-jarige A. van IJsseldijk, die op de fiets de dorpsstraat wilde oversteken, werd door een auto aangereden. Hij was op slag dood. HALSTEREN. De 84-jarige J. van der Kieboom is door een auto aangereden, toen hij met de fiets aan de hand de weg wilde oversteken. Hij is later in het zie kenhuis in Bergen op Zoom overleden, MAASBREE. De 62-jarige H. van den Goor is op een kruispunt in Baarlo om het leven gekomen. Hij werd door een auto aangereden terwijl hij op de fiets het kruispunt wilde oversteken. HUNSEL. In de afgelopen nacht is een Belgische auto met grote snelheid te gen een boom gereden. De bestuurder, de 29-jarige L. A. K. Bets uit Maaseik (België), die volgens de rijkspolitie bi; een snelheid van 180 kilometer per uur de macht over het stuur was kwijtge raakt, was op slag dood. ELST. De 33-jarige onderwijzer G. H, Folmer uit Arnhem is in de afgelopen nacht om het leven gekomen toen in Eist zijn auto in een bocht van de weg omsloeg. dan wel er binnenkort de beschikking over krijgt. Mocht dat niet het geval zijn, dan wil hij weten wat dan de betekenis van een dergelijke passage is. De heer Van der Spek heeft gezegd de weigering van de Kamerpresident princi pieel onjuist en nogal formeel te vinden. Het is onzin om dit soort vragen tegen te houden. Iedere soldaat krijgt boekjes waarop „Dienstgeheim" staat, zei hij. Het Reglement van Orde van de Twee de Kamer schrijft echter voor dat schriftelijke vragen de goedkeurig van de Kamervoorzitter moeten hebben. Als hij doorzending aan de regering weigert is daartegen geen beroep mogelijk. Desondanks hoopt de heer Van der Spek de Kamervoorzitter er alsnog van te kunnen overtuigen dat hier nauwelijks van werkelijke dienstgeheimen kan wor den gesproken. Dat gesprek zal echter moeten wachten want het Kamerlid is vanmorgen met en kele andere afgevaardigden vertrokken met een parlementaire delegatie naar Is rael. DEN HAAG. In Druten, in het land van Maas en Waal heeft zich zondagavond een massale vechtpartij voorgedaan tus sen Ambonnezen en hun niet-Ambonese Nederlandse landgenoten. Dit gebeurde tij dens de jaarlijkse kermis Het duurde zeker zes uur alvorens de politie de orde had hersteld. Enige politiemannen liepen verwondingen op door stenen die voor de Ambonezen waren bedoeld. Er werden vijf arrestaties verricht. De vechtpartij ontstond in het ontmoe tingscentrum „De Herberg" waarvan het pas gerestaureerde interieur ernstig werd beschadigd. De eigenaar van het centrum had na de restauratie besloten de Ambo nezen niet meer toe te laten, omdat de zen naar zijn mening in het verleden de oorzaak van moeilijkheden waren geweest, Dit wekte wrevel bij de Ambonezen. In verband met het teruglopend bezoek kwam de eigenaar later op zijn besluit te rug. Het merendeel der Ambonezen was uit Tiel gekomen. Deze plaats is kortgeleden het toneel van een geweldige vechtpartij tussen Ambonezen en anderen geweest tij dens een voetbalwedstrijd. Velen werden toen gewond. AMSTERDAM. Het Amsterdamsch Studentencorps is van plan zjjn sociëteit, het voormalige Lido aan het Leidseplein, te verkopen voor een prijs van rond 2,5 miljoen. De exploitatie van het grote ge bouw, dat vanwege het terras aan het wa ter voor vele Amsterdammers een onver getelijk plekje in de binnenstad is, is te kostbaar geworden. Bovendien heeft de studentenvereniging besloten een fusie aan te gaan met het vrouwelijke studen tencorps dat een prachtig gerestaureerd pand aan de Raamgracht bezit, groot ge noeg om beide verenigingen te huisvesten, Er is nog geen koper, wel is van diverse zijden belangstelling getoond. Er wordt naar gestreefd, dat het gebouw gekocht zal worden door een exploitatiestichting die het aan verschillende organisaties of bedrijven voor bepaalde gelegenheden kan verhuren, zodat Lido een open interna' tionaal centrum wordt. AMSTERDAM. Leerlingen van de experimentele opleiding Pedagogiek En gels MO (A) aan het Nutsseminarium in Amsterdam hebben de leiding van het seminarium ervan beticht beloften om trent de overgang tegenover de leerlin gen te hebben gebroken. Volgens de leerlingen zouden zij zich, naar de leiding hen meedeelde, geen zor gen hoeven te maken over de overgang van het eerste naar het twee de jaar, hoewel de studieresultaten over het algemeen niet goed waren. Dit wij ten de leerlingen aan het grote aantal zieke leraren waarmee zij het afgelopen jaar te kampen hebben gehad en aan de verwarring omtrent het doel van de op leiding. Iedereen zou volgens de belof ten van de rector en conrector, aldus de studenten, in het tweede jaar worden ge plaatst, maar de achterstand moest wel worden ingelopen. Verder zouden maat regelen worden genomen om de accom modatie van de opleiding te verbeteren, De leerlingen hebben echter toch een overgangsexamen moeten doen. Studen ten die hiervoor zakten kunnen het eerste jaar niet overdoen., daar de eerstejaars- cursus momenteel is vervallen. De ont stemming bij de leerlingen is des te gro ter daar, zo zeggen zij, de studenten Frans wel in het tweede jaar zijn ge plaatst, ondanks het feit of zij een goed of slecht overgangsexamen hebben afge legd. ROOSENDAAL. De justitie zal een vervolging instellen tegen een landbou- wer in Roosendaal, die het afgelopen weekeinde zijn boerderij in brand heeft gestoken. De man was bezig de 200 jaar oude boerderij, die voor wegenaanleg moest verdwijnen, te slopen. Omdat hij vond, dat het werk te weinig vlotte, stak hij de boerderij in brand. Een er naast gelegen woonhuis liep gevaar door het vuur aangetast te wor den, maar de schade bleef tot gespron gen ruiten beperkt. De heer Bernhard van Beersum uit Elden (bij Arnhem.) heeft dit week einde een snoek van 1.07 meter ge vangen. De vis werd veroverd in het water De Kolk bij Elden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De ministerraad heeft zicht akkoord verklaard met een wijziging van de wet op de bejaarden oorden, die voorziet in een plannings- en vestigingsprocedure voor de bouw van verzorgingstehuizen voor bejaarden. Voortaan zullen Provinciale Staten in overleg met het provinciaal opbouwor- gaan en de gemeentebesturen een plan moeten vaststellen, waarin de maximum capaciteit van het totale aantal te bou wen tehuizen is aangegev-m, alsmede de spreiding over de provincie. Het wetsontwerp geeft burgemeester en wethouders voorts een wettelijke basis voor het instellen van onafhankelijke com missies die over de wenselijkheid en de noodzaak van opneming in verzorgingste huizen gaan adviseren. ADVERTENTIE us-eau In flakons? sprays, towelettes en handige mini-rollers. VanBOLDOOT (Van onze correspondent) DEN HAAG In het Haagse Zuider park is de 34-jarige parachutist F. A. Tammer uit Soesterberg tijdens een springevenement van het Haags Vakantie comité tussen het publiek terechtgekomen. Hij liep een gebroken neusbeen en een gescheurde bovenlip op. Een 6-jarig jon getje, dat de parachutist bovenop zich kreeg, brak het linkerbeen. Zijn 10-jarig broertje kreeg een hoofdwond. Ook een 56-jarige dame raakte licht gewond. De zo ongelukkig geëindigde sprong van de heer Tammer vormde een onderdeel van de parachute-wedstrijd met ruim 30 deelnemers die georganiseerd was in sa menwerking met het HVC. Deelnemers waren leden van drie clubs, namelijk de Eerste Nederlandse Parachutistenclub, de (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Rotterdamse, Bredase, Haagse en Utrechtse politiemannen heb ben zondag een grootscheepse jacht gehou den op twee mannen die in de vroege ochtend bij juwelier Siebel aan het Rot terdamse Stadhuisplein vrijwel de hele etalage leegroofden. Met behulp van een betonschaar hadden de mannen het traliehek voor de etalage opengeknipt waarna zij vrijwel ongehin derd hun gang konden gaan. De juiste waarde van de gestolen sieraden kon nog niet worden vastgesteld, maar loopt zeker in de tienduizenden. Twee getuigen die de inbrekers hadden zien wegrijden in een auto waarschuwden de politie die onmid dellijk de achtervolging inzette. In de Goereesestraat in Rotterdam-zuid stapten de inbrekers met de buit over in een Alfa Romeo. Die wagen verdween met grote snelheid richting Breda- De inmid dels gewaarschuwde politie van Breda zette vervolgens de jacht in op het tweetal, maar zij kon de met zeer grote snelheid rijdende wagen niet klemrijden. De Alfa werd daarna nog gesignaleerd in Voorburg en Utrecht. De Utrechtse politie achter volgde de wagen, die met een snelheid van 200 km. over de weg raasde, tot Ede. Daar raakte zij het spoor tenslotte bijster. (Van onze correspondent) KATWIJK AAN ZEE. „Onze kerk is een kerk voor alle kerken. Maar wil dit een ware Soefitempel worden dan moe ten we eerst in ons eigen land een tempel maken waarin de christelijke eenheid wordt beleefd." Met deze woorden besloot de Nederlandse president van de Soefi beweging, dr. H. J. Witteveen (minister van Financiën) zijn toespraak tijdens de officiële opening, zaterdag, van het fraaie gebouw in Katwijk aan Zee. Het gebeuren werd onder anderen bij gewoond door het college van Burge meester en Wethouders in Katwijk en de algemene leider van de Soefibeweging, Fazal Inayat Khan. Dr. Witteveen: „Er is een diepe bele ving van de godsdienst voor nodig om tot deze broodnodige eenheid te kunnen ko men. Ook de wereld heeft hieraan behoef te. In een adembenemend tempo worden de landen aaneengesmeed, maar toch zien we overal steeds weer conflicten waar door mensen van verschillende religie te genover elkaar komen te staan. Dit moet worden overwonnen." MINISTER WITTEVEEN Pir-O-Murshid Inayat Khan, stichter van Soefibeweging, hield in 1921 een zo merschool in het vissersdorp. Op de plaats waar nu de tempel staat, de enige offi ciële in Nederland, kreeg hij, zo wordt gezegd, een „boodschap", die inhield dat er een gebouw moest worden gesticht. Sinds die tijd wordt er ieder jaar een internationale zomerschool in Katwijk georganiseerd. Uit alle delen van de we reld komen er dan Soefibeoefenaars naar de badplaats om hun godsdienst te belij den. Het doel van deze religie, die in Ne derland ongeveer 1000 aanhangers heeft, is de eenheid van alle godsdiensten te be vorderen. In de tempel, waarin zijn ondergebracht de zaal, die plaats biedt aan 200 personen, een meditatiekapel, met veertig zitplaat sen en een restaurant met 50 zitplaatsen wil men de aspecten van oosterse en wes terse culturen, zoals muziek, trouwdien- sten en dergelijke naar voren brengen In navolging van de Moorse stijl is om de kerk een muur opgetrokken, waardoor het gebouw geheel van de buitenwereld is afgeschermd. Glazen bouwstenen zorgen ervoor dat er binnen in de tempel vol doende licht is. De realisering van de tempel heeft 15 maanden in beslaggenomen. De kosten van het project, inclusief de inrichting bedragen ruim 700.000 gulden. De koepel van het gebouw zal 's nachts verlicht zijn. Aan de buitenkant van het gebouw is een uit Zuidafrikaanse schelpen gemaak te goudmozaïek aangebracht. Deze is door de kunstenaar John Murray vervaardigd Een beeld van Pir-O-Murshid Inayat Khan zal ook een plaats in de tempel kri, gen. Dit is gemaakt en geschonken door Charlotte van Pallandt. DEN HAAG. In een telegram aan de Franse ambassade in Den Haag heeft het bestuur van de afdeling Den Haag van de P.S.P. met klem geprotesteerd te gen het nemen van kernproeven door Frankrijk. Para Club Icarus en „The Flying Dutch man". Met een tussenpoze van steeds drie minuten sprongen ruim anderhalf uur lang steeds weer parachutisten uit vijf vlieg tuigen. Alle parachutisten moesten proberen te landen in een cirkel op de grote speel weide van het Zuiderpark. Het overgrote deel slaagde daar inderdaad in, maar en kelen, onder wie de heer Tammer, kwa men verkeerd neer. Een van hen landde op het randje van de vijver in het park. Een derde bleef in de bomen hangen, maar liep geen letsel op. (Van onzecorrespondent) UTRECHT. Het bestuur van de Utrechtse Academie voor beeldende kunst Artibus heeft zestien studenten, onder wie acht eindexaminandi, in een brief laten weten dat zij na afloop van de vakantie op 16 augustus niet meer op de academie zullen worden toegelaten. Deze studenten zijn van de academie verwijderd wegens hun wangedrag in het afgelopen halfjaar", zo verklaarde mr. J. A. Boumeester, voorzitter van het academiebestuur. In de brief aan de betrokken studen ten wordt met name genoemd dat een kleine groep een ware terreur op de aca demie heeft uitgeoefend en zich onder andere heeft schuldig gemaakt aan inti midatie van niet-onderwijzend personeel en docenten. Gerard Dekker, één van de betrokken studenten en voorzitter van het aktieco- mité, gaf als commentaar dat de zestien studenten willekeurig uit de 280 studen ten zijn gekozen. Hij noemt de argumen tatie van het bestuur beledigend en niet berustend op feitelijke gronden. „Dat achteraf bezien het bestuur acht eind- examinandi van een alternatief eindexa men (een projectgroep van de afdeling publiciteit) bij de verwijdering heeft be trokken, zal voor de insiectie van het beeldend kunstonderwijs, die dit initia tief heeft goedgekeurd, een moeilijk ver teerbare zaak zijn", zo stelt Gerard Dek ker. De betrokken studenten hebben zich nog niet beraden over de vraag wat zij nu zullen gaan doen. „Er zijn er veel van op vakantie, maar dat er iets gaat gebeuren, is zeker", zo zegt Gerard Dek ker, die „een mooie septembermaand" voor de academie voorspelt. Op Artibus rezen eerder dit jaar moei lijkheden over de realisering van het democratiseringsproces. Een aktiegroep van studenten liet het een keer tot een staking komen. Het academie-bestuur zag zich twee keer genoodzaakt de aca demie te sluiten. Om het conflict op *e academie tot een voor alle partijen bevredigende op lossing te brengen, werd een commissie van goede diensten benoemd, die toeval lig juist vandaag voor de eerste maal bijeenkomt. (Van onze correspondent) ARNHEM. De Arnhemse politie heeft zaterdagnacht een einde gemaakt aan de bezetting door 25 kabouters van een riante villa. De bezetting heeft vier uur geduurd. Het pand staat sinds 1 juli leeg en wordt voor 275.000 gulden te koop aangeboden. De kabouters vinden dit een onredelijk hoge prijs. „Door deze manier van specu latie wordt geprofiteerd van de woning nood. Dat is onaanvaardbaar," zo zeggen de kabouters. De ontruiming ging met enige incidenten gepaard, waarbij door de politie trappen werden gegeven. Tegen zeventien krakers is proces-ver baal wegens huisvredebreuk opgemaakt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2