BREZJNEV KOMT NIET NAAR BOEKAREST V ervelende mensen BAD OP ONAFHANKELIJKHEIDSDAG Filmfestival in een felle ruzie Berlijn afgelast na Bondsregering zondert zich twee dagen af „ars voor de Portugal wil overtuigende verklaring „Israël beschikt over kernwapens Doodstraf voor Sihanoek M Stijgende ontevredenheid in Moskou V riendschapspact wordt vandaag getekend Alvarez in Mexico tot president gekozen JURY WEIGERDE VIETNAM-FILM VAN DUITSER TE BEOORDELEN Gesprek over conjunctuurpolitiek Proces in Athene tegen 37 mensen Journalisten in Italië staken één dag AMERIKAANS ZONDAGSBLAD: Misdrijven tegen de staaf Twee bomaanslagen in Parijs machine bankwerkers constructie bankwerkers pijpen- monteurs koelmonteurs elektro- monteurs instrumenten monteurs kwaliteits- draaiers/ kotteraars machine bankwerkers elektro- monteurs instrumenten monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN MAANDAG 6 JULI 1970 Berlinguer Bittere pil litJSl» Van onze redacteur in Bonn) BONN De Westduitse regering heeft zich twee dagen van de buiten wereld afgezonderd. Men gaat zich beraden op de situatie waarin het kabinet-Brandt zich na driekwart jaar regeren bevindt. Centraal staan daarbij het conjunctuur beleid en de „Oostpolitiek". Onherstelbaar' Vermoedelijk geen breuk met Vatikaan (Van onze redactrice in Wenen) BOEKAREST In Boekarest is het bericht, dat partijleider Breznjev vandaag niet meekomt met de Rus sische delegatie, als een bom inge slagen. Het feit, dat alleen minister president Kosygin aanwezig zal zijn bij de ondertekening van het nieuwe Russisch-Roemeense verdrag voor vriendschap en wederzijdse bijstand, wordt als een grove bruskering je NEW YORK (AP). Het Ame rikaanse weekblad Time heeft in zijn nummer van deze week de vijf meest vervelende mensen aangewe zen die het leven op aarde voor de anderen vergallen. Jacqueline Kennedy Onassis Richard en Elizabeth Burton John en Yoko Ono Lennon dat zijn ze wel volgens Time. Paus Paulus IV zou, als het alleen om Italië ging ook een goede kans maken aldus het blad. Waarom zijn de genoemden zo vervelend en irritant: „Omdat zij bij anderen een uitslaande ver veling oproepen de drang in de dichtstbijzijnde kast weg te krui pen de behoefte aan nog een bor rel." Wat iemand als Jacqueline Onassis in haar prvié-leven is, doet er niet toe zegt Time. „Als open bare persoonlijkheid is zij een groot stuk verveling geworden voor veel mensen. Jackie met iets meer mini, Jackie met iets minder mini. Jackie en Arie bij Maxim. Kan men zich iets vervelenders voorstellen Yoko en Ono worden vervelend gevonden omdat zij Beatle no. 1' een gevatte en opgewekte liedjes schrijver. hebben doen verkeren in een „heilsprofeet met vrede en por nografie in zijn boodschapDe paus aldus Time ..lijkt in de ogen van vele Italianen steeds meer op iemand die met twee klappen één vlieg wil doodslaan." gens de Roemeense president en partijleider Ceausescu opgevat. De Russische leiders plegen namelijk de ondertekening van dit soort verdragen met veel vertoon te begeleiden. Ook bij de ondertekening van het vriendschaps verdrag met Tsjecho-Slowakije op 6 mei was Brezjnev persoonlijk aan het hoofd van een grote delegatie in Praag ver schenen. Het afgezegde bezoek van Breznjev il lustreert de stijgende ontevredenheid van Moskou over de nationalistische ambi ties van Ceausescu. Het nieuwe verdrag behelst geen van de concessies die de Sovjet-Unie van de partners van het War- schau-pact eist om de crisis met China het hoofd te bieden dus ook geen clausule aangaande militaire steun bij conflicten buiten Europa, welke clausule in het ver drag met Tsjecho-Slowakije wel is opge nomen. Behalve dat, is Moskou zeer geïrri teerd. Ten eerste door het voorstel voor een Balkanpact, dat Ceausescu begin juni in alle Balkan-hoofdsteden inclusief An kara heeft gedeponeerd Ten tweede door een koortsachtige reislust van de Roe meense politici naar Parijs. Bonn en Pe king. Ten derde door de opvallende na druk waarmee Ceausescu in de afgelo pen week zijn principes van soevereini- teit, nationale onafhankelijkheid en niet- inmenging heeft verkondigd en ten vierde door de opvallend hartelijke ontmoeting dit weekend met Berlinguer. Deze plaatsvervangende partijleider van de Italiaanse Communistische Par tij is mede verantwoordelijk geweest voor de critiek van de Italiaanse communis ten op de hegemonie-plitiek van Brezn jev en op de uitstoting van Alexander Dubcek uit de Tsjechoslowaakse partij. De Italiaanse partij is de enige westelij ke, die zijn critiek op de invasie nader hand, ondanks de druk van Moskou, niet heeft herzien. Dat weegt des te zwaarder, omdat deze partij de machtigste steunpilaar voor Moskou in het kapitalistische westen vormde. De contacten tussen Berlinguer en Ceausescu worden in Moskou dan ook met grote achterdocht gadegeslagen. MEXICOSTAD. (Reuter) Bij de ver kiezingen die gisteren in Mexico zijn ge houden voor een nieuwe president en een nieuw parlement, heeft de 48-jarige voor malige minister van Binnenlandse Zaken Luis Echeverria Alvarez blijkens voorlo pige uitslagen een grote overwinning be haald. Hij was door de vele jaren aan de macht zijnde Institutionele Revolutionai re Partij (Partido Revolucionario Insti- tucional) kandidaat gesteld voor het pre sidentschap in de komende zes jaar. De verkiezingen zijn zonder noemens- menswaardige incidenten verlopen. In de hoofdstad verliep alles rustig maar te gen de avond begonnen aanhangers van de Nationale Actiepartij (PAN) pamflet ten uit te delen waarin werd beweerd dat er in de provincies onregelmatigheden en fraude waren voorgekomen. Deze be schuldigingen werden door de PRI als belachelijk" van de hand gewezen. De aftredende president, Gustavo Diaz Ordaz, zal op 1 december zijn ambt overdragen. Dat Boekarest, zelfs na de catastrofa le overstromingen dit voorjaar, waar door het land in een nog grotere economi sche afhankelijkheid van Moskou is ge raakt, niet door de knieën is gegaan, is voor Brezjnev een bittere pil. Zo bitter, dat hij niet meer de schijn heeft willen ophouden en zijn weken tevo ren afgesproken bezoek op het laatste nip pertje heeft afgezegd. Daarmee zijn de Russisch-Roemeense betrekkingen weer even slecht als na de 21ste augustus 1968. «KW Vandaag wordt de conjunctuurpolitiek besproken. De kans wordt groot geacht dat minister van Economische Zaken Schiller, nu er geen verkiezingen onmid dellijk voor de deur staan en bovendien van alle kanten op krachtige maatrege len wordt aangrdeongen, zijn plannen voor belastingverhoging zal kunnen door zetten. Is dit het geval, dan zullen mogelijk al donderdag die verhogingen worden be kendgemaakt. Schiller zou inkomens-, loon- en winstbelasting tijdelijk 10 per cent willen verhogen. Degenen die mm der dan 100 DM belasting per maand be talen zouden buiten de maatregel vallen. De minister spreekt van een „vooruit gang" Het zou namelijk de bedoeling zijn het extra betaalde bedrag in de toe komst van de belastingen af te trekken wanneer de conjunctuur dat toelaat. Inzake de oostpoliiek. die morgen wordt besproken, is al bijvoorbaat be kendgemaakt dat geen definitieve beslis sing zal worden genomen over het begin van onderhandelingen met de Sovjet- Unie. De mogelijkheid bestaat dat de re gering het resultaat van het overleg vol gende week bespreekt met de fracties van de S.P.D. en F.D.P. De politici zul len daarvoor van hun zojuist begonnen vakantie worden teruggeroepen. Het gehele parlement dient trouwens rekening te houden met onderbreking van de zomervakantie. De regering is van plan ook de oppositie van de C.D.U en C.S.U. in te lichten. Van de kant der C.D.U. is dit weekeinde echter nog eens verklaard dat men precies wenst te we ten wat er bij de komende onderhande lingen in Moskou gaat gebeuren. Daar om zal mogelijk een bijzondere zitting van de Bonds^av worden gevraagd. wordt volgens Strauss een „onherstelba re schade" aangericht. Brandt heeft overigens eergisteren de complimenten van de Franse president Pompidou voor zijn beleid in ontvangst mogen nemen. „Wij ondersteunen uw po litiek niet alleen, maar bewonderen bo vendien de moed waarmee zij is gecon cipieerd en de zin voor realiteit, die uw regering daarbij toont", zei Pompidou in een verklaring ter afsluiting van zijn tweedaagse bezoek aan Bonn. Die hulde is vooral te danken aan het elan waarmee de regering Brandt is be gonnen met werken. De grote mate van tegenwerking in eigen land, de tegenval lende uitkomst der deelstaatverkiezingen en de slinkende meerderheid in het parle ment hebben inmiddels de vaart uit de regeringsactiviteiten gehaald. Deze situa tie is voor Brandt aanleiding geweest tot de tweedaagse afzondering, waarop het kabinet in zekere zin zal oordelen over zichzelf. De bijeenkomst werd gister avond ingeleid met een „werkdiner" dat ook door de fractieleiders van beide rege ringspartijen werd aangezeten. ATHENE (AP). In Athene zal van- daag een begin worden gemaakt met een reeks processen voor een buitengewone krijgsraad tegen 37 personen onder wie leden van de verboden Griekse Commu nistische partij. De 37 beklaagden zullen zich moeten verantwoorden voor pogingen tot omver werping van het kolonelsregime. Van de 37 beklaagden zullen zich 35 in het bijzonder moeten verantwoorden wegens overtreding van wet nr. 509, die in 1947 van kracht is geworden om de Griekse communistische opstand te be teugelen. Van deze 35 beklaagden worden 26 bovendien verdacht van het lidmaat schap van illegale organisaties. Verwacht wordt de hoofdverdachten zullen worden veroordeeld tot zware straf fen van tien tot 25 jaar gevangenis. C.S.U.-voorzitter Strauss heeft gisteren in vraaggesprekken duidelijk laten weten dat de oppositie zal verhinderen dat de regering „in de verkeerde richting door gaat". Wanneer een verdrag wordt on dertekend. dat overeenkomt met de nu volledig bekende tekst van het door Bahr en Gromiko samengestelde document, ROME, (DPA) De Italiaanse jour nalisten zijn zaterdag een 24-uursstaking begonnen uit protest tegen het besluit van de kranten-directies om de maan dagochtend-edities van de dagbladen af te schaffen. Een groot aantal radio- en televisiejournalisten is uit solidariteit eveneens in staking gegaan. ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden heeft voor werktuigkundige en elektrotechnische vaklieden in de leeftijd van circa 25 - 45 jaar met een goede opleiding en ruime ervaring de volgende plaatsingsmogelijkheden (meet/regeltechniek) in dagdienst, minimum jaarsalaris 11.960,- in 2-ploegendienst, minimum jaarsalaris 13.570.- (incl. ploegendiensttoeslag) (meet/regeltechniek) in 4-ploegendienst, minimum jaarsalaris 14.170,-(incl. ploegend ien sttoeslag) Schriftelijke sollicitaties onder nummer HF 302 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. (Van onze correspondent) Op het twintigste internationale ff aan. Bovendien eisten zij het aftreden van de jury, die de film (waarin de ver lip nei iwiuugsie iiiiciiiat.iuii»>c film- j krachtingen minutenlang worden vertoond) festival van Berlijn zullen, voor het eerst slechts politiek zou hebben beoordeeld, sinds het ontstaan van de Berlinale in Michael Verhoeven (31) heeft zijn film 1951, geen gouden en zilveren beren wor- teruggetrokken. Zweden en Chili hebben den uitgereikt. Het festival is in een cri- gedreigd zijn voorbeeld te volgen. De sis geraakt na het afwijzen van de offi- twintigste Berlinale, die een reeks kwa ciële Westduitse inzending, de anti-Ame- (itatief onbeduidende films te zien heeft rikaanse Viernamfilm „O.K." van Mi-1 gegeven, is zonder prijsuitreikingen ge chael Verhoven. sloten. De film, waarin een Vietn^ees m#- Za^rdagavond leek het nog^op.^dat^^^ je viermaal achtereen wordt verkracht nog zou voortzetten, door Amerikaanse soldaten en vervolgens de vertonen s Berlinale wordt vermoord, is naar heoordeel van hadden aangeboden. De Ber de jury in tegenspraak met het motto g senator VOQr de cultuur prof. Wer- van de Berlinale: verbetering van d I gtein liet dat weten na overleg met verstandhouding tussmdevolken oor- betrokkenen. Er was een zeer ver- zitter van de jury was de Amerik warrende dag aan vooraf gegaan, waar- George Stevens. OD de juryleden elkaar tegenspraken, lei- ke leiders van het festival, Walter mond namen. Schmiedling, en de artistieke leider Al- Na de bemiddeling van prof. Stem leek fred Bauer het Westberlijnse stadsbestuur het even rustig, maar in de nacht van het afgelopen weekeinde hun ontslag zaterdag op zondag barstte de ruzie op- K P 'nieuw los. Uit protest tegen „de politie ke censuur van de jury" werd de „week van de jonge Latijnsamerikaanse films gestaakt. De Latijnsamerikaanse regis seurs schaarden zich aan de kant van hun Westduitse collega De twist laaide op. toen de vertoning van de Cubeanse film „Herinneringen aan de onder-ontwikkeling" onderbroken werd. De leider van de Latijnsameri kaanse filmweek. Peter B. Schumann, zei tegen de toeschouwers, dat omdat de jury toen nog fungeerde, hij zich ge dwongen zag de week af te breken. De Zweedse regissauer Johan Bergen- strahle en Roy Anderson alsook een dreigden eveneens (Van onze redacteur in Rome) i„,., Chileense regisseur ROME. De relaties tussen het Vati- hun bijdrage in te toekken, wanneer geen caan en Portugal zijn ernstig verstoord maatregelen tegen de jury werden ge- door de audiëntie die paus Paulus afge- troffen Tenslotte is het Berlijnse filmfestival (twee dagen eerder dan het plan was) beëindigd. NEW YORK/TEL AVIV (AP/Rtr). „De niet uitgesproken dreiging achter de woorden van president Nixon die de cri- lopen woensdag aan drie Afrikaanse op standelingenleiders heeft toegestaan. On der hen was Augustino Neto, de leider van de vrijheidsbeweging in de Portuge se kolonie Angola. Meteen na het bekend worden van het nieuws dat via journalisten en persbu reaus uitlekte, heeft de Portugese rege ring zijn ambassadeur in Vaticaanstad, Eduardo Brazao, voor consultatie naar Lissabon teruggeroepen. Brazao, die op het vliegveld door zijn assistent en door drie geestelijken uitgeleid werd gedaan, verklaarde dat de relatie tussen zijn land en het Vaticaan uit de twaalfde eeuw stamt en dat het moeilijk is om zich voor te stellen dat die nu zou moeten worden verbroken. De ambassadeur dacht overi gens dat hij wel weer naar Rome zou terugkeren. Het Portugese regime heeft een „overtuigende verklaring" van het Vaticaan gevraagd. De opstandelingenleiders hebben na woorden van president iNixon cue ue m hun bezoek aan de paus geen gelegenheid gjs Midden-Oosten ontzettend ge- onbenut gelaten om de betekenis ervan vaarjjj^ heeft genoemd, ligt in de overtui- zo groot mogelijk te doen schijnen. Ze ging van een aantal functionarissen in beweren dat de paus hun had verzekerd \yashington dat Israel zijn eigen kernwa- dat de kerk de strijd om het recht en de pens heeft gemaakt", zo meldde gisteren vrijheid ondersteunt. I de in New York verschijnende „Sunday Nadat het nieuws van de audiëntie be- pjews." kend was geworden kon het Vaticaan niet langer blijven zwijgen. Een officiële ver- „Het is in het Witte Huis bekend dat klaring van een woordvoerder van de Israel tenminste tien goed ontwikkelde paus (die vertelde dat het onderhoud geleide raketten heeft met een bereik van maar zeven minuten had geduurd) ver- 450 kilometer. Dit zijn raketten die uit scheen later ook in de staatscourant van sluitend zijn vervaardigd voor het ver- het Vaticaan, de „Osservatore Romano", voer van kernladingen", aldus het blad. Hierin stond te lezen dat het onderhoud „Onder de technische deskundigen is had plaatsgehad en dat de paus uit hoofde het algemeen bekend dat als Israel de van zijn taak nu eenmaal al diegenen bij nucleaire explosieven nog niet heett, het zich toelaat die erom vragen „de bijstand zeer goed in staat is die snel te maken, van zijn zegen" ontvangen. Een Israëlische woordvoerder heeft gis Om deze stelling kracht bij te zetten teren toegegeven dat 'n Israëlische Phan- was naast dit korte bericht in de „Osser- torn boven Egyptisch grondgebied is neer- vatore Romano" een foto afgedrukt van geschoten. De twee bemanningsleden kon de paus die in de aleemene audiëntie var den zich met hun oarachute redden en diezelfde woensdag in een gesprek is ge- zijn door de Egyptenaren gevangen ge wikkeld met een Indiaan. I nomen, zo werd gezegd. PNOM PENH (Reuter). Het afge zette Cambodjaanse staatshoofd Prins Norodom Sihanoek, is gisteren door een militaire rechtbank in de Cambodjaan se hoofdstad bij verstek ter dood ver oordeeld, wegens misdrijven tegen de staat. De rechtbank, onder leiding van een rechter van het hooggerechtshof, heeft te vens de inbeslagneming bevolen van 's prinsen eigendommen en hem ook van zijn burgerrechten vervallen verklaard. De prins, die op 18 maart werd afge zet, na 15 jaar lang staatshoofd te zijn geweest, werd beschuldigd van hoogver raad, moord op duizend mensen, schen ding van de grondwet en corruptie. Getuigen verklaarden, dat de Vietcong hem betaalde voor een vergunning, in hun Cambodjaanse schuilplaatsen te blij ven, van waaruit zij aanvallen onderna men tegen Zuid-Vietnam. De Cambodjaanse oud-minister van justitie Teip Hoeng deelde het hof mee, dat prins Sihanoek de terechtstelling had gelast van enkele honderden mensen, on der wie Cambodjaanse communisten en leden van een politieke beweging tegen Sihanoek. Verscheidene bankiers en leiders van regeringsinstellingen verklaarden tijdens het proces, dat zij de prins geld hadden betaald, dat hij ten eigen bate aan wendde. Prins Sihanoek, die in Peking in bal lingschap verblijft, heeft het proces te gen hem als onwettig gebrandmerkt. Hij heeft gewaarschuwd, dat als hij en zijn regering-in-ballingschap weer aan de macht zijn. de huidige leiders in Pnom Penh terecht zullen staan wegens hoog verraad. De regering-in-ballingschap heeft het proces een barbaarse daad tegen een nationale held genoemd en tegengespro ken dat de prins ooit zich wederrechte lijk staatsgelden heeft toegeëigend. Volgens Tel Aviv zijn sinds vorige week drie toestellen neergehaald door Russi sche SAM-2 raketten. Egypte beweert dat er sinds vorige week elf Israëlische ja gers zijn neergeschoten. De Israëlische luchtmacht heeft giste ren de hele dag door aanvallen gedaan op Egyptische stellingen langs het Suez- kanaal. Er is later op de dag een foto vrijgegeven waarop duidelijk Russische SAM-2 raketten zijn te zien. PARIJS, (DPA) In het weekeinde zijn in Parijs twee bomaanslagen ge pleegd. 1 Bij een hiervan werd de conciërgewo ning van de Ierse ambassade bescha digd. Talrijke ruiten in de imeeving werden vernield. De tweede ontploffing deed ach voor bij de Britse ambassade; van het ge bouw werd een deur beschadigd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3