Zomeracademie voor organisten geopend Haar joureaal Kinderen onderweg - een probleem? Orgelconcert in Teylers Vijf gewonden bij botsing in Santpoort Automobilist klem gereden „Holiday Inn" bouwt hotel in Haarlem Tr H. Wielema in Leiden overleden Werkweek van 41/* dag voor jeugd Telstar oefent op 8 augustus tegen Stoke City Boeken van NSVH gestolen op Tienerbeurs Zondag 19 juli nieuwe tanker Marticia" in Noordersluis B. en W. Aalsmeer willen steun aan motie over geluidshinder In Frans Halsmuseum KLM wil Zaandam hotelschip verkopen f MAANDAG 6 JULI 1970 Bij Simon de Wit HAARLEM De zomeracademie voor organisten, die deze maand wederom wordt gehou den, is zondagavond offi cieel door burgemeester mr. dr. L. de Gou ge opend tijdens een bijeen komst van deelnemers aan de aca demie, docenten en belangstellenden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, SUIKERRECEPTEN ONDERBEENTJES KINDEREN THUIS FLORACHEQUE ■Hlmm mm Wim Daim met oude en nieuwe werken HAARLEM Het programma, dat de organist Wim Daim had samen gesteld voor zijn bespeling van het eenendertigtoonsorgel in Teylers Mu seum op zondagmiddag, volgde het tot traditie geworden opbouwschema van de meeste orgelconcerten, die in het museum gegeven worden. I v .->•> ,s ,nX (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Bij een frontale auto botsing in de Hoofdstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijf personen min of meer ernstig gewond geraakt. Een 19- jarig meisje werd levensgevaarlijk ge wond en is naar het Academisch Zieken huis in Leiden overgebracht. Het ongeluk ontstond omstreeks kwart over een 's nachts, toen een kleine perso nenauto komend uit de richting Haarlem op de Hoofdstraat een andere auto inhaal de en daarbij frontaal tegen een van de tegenovergestelde kant komende taxi bot ste. De vier inzittenden van de kleine personenauto werden allen gewond. Het minst gewond werd de bestuurder, een 20-jarige assistent-uitvoerder, thans dienstplichtig militair, wonende in Sant poort. Een 19-jarig S'antpoorts meisje liep zeer ernstige verwondingen op en muest naar het beademingscentrum in het Aca demisch Ziekenhuis van Leiden worden overgebracht. Voor haar leven wordt ge vreesd. De moeder van het meisje die met vakantie in Frankrijk verbleef, is via de politie en de buren gewaarschuwd en inmiddels overgekomen. De twee andere inzittenden, een meis je en een jongen eveneens in Santpoort woonachtig werden met respectievelijk een zware hersenschudding en min of meer ernstige blessures naar het Anto- niusziekenhuis overgebracht. Zo ook de 54-jarige taxichauffeur, een inwoner van Haarlem. De beide auto's werden geheel vernield. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een dame op het hoofd bureau van politie mededeling gedaan, dat haar man op de De Noostraat een dronken automobilist had klem gereden teneinde te voorkomen, dat de man brokken zou maken. Het bleek een 33-jarige ijzervlech- ter te zijn, die onder invloed van twintig glazen bier was gaan autorijden. De man is ingesloten en de volgende morgen na weer nuchter te zijn, vrij gelaten, doch niet vooraleer proces verbaal was opge maakt. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Na een hartoperatie is zaterdag in Leiden overleden de heer H. Wielema, die sedert 1960, met de heer A. J. van den Brand, de directie voerde van de N.V. Vloeigas Pijpleiding in IJmuiden. De heer H. Wielema, die 43 jaar oud was, heeft zich gedurende de laatste tien jaar dat de vennootschap in IJmuiden is gevestigd zeer verdienstelijk gemaakt voor het bedrijf, waarvan de personeelssterkte van 25 tot 250 uitgegroeid is. Hij was een bijzonder actief lid van het bestuur van de Haarlemse Jachtclub. J De crematie op Driehuis-Westerveld is woensdagmiddag, na aankomst van de trein te 15.25 uur. De overledene laat een vrouw een zoon en een dochter na. (Van onze correspondent) ZAANDAM. Grootwinkelbedrijf Si mon de Wit NV voert per 1 augustus voor het winkelpersoneel onder achttien jaar een werkweek van viereneenhalve dag in. Het bedrijf heeft hiertoe beslo ten om voor dit jeugdige personeel de overgang van school naar werk minder groot te maken. Ongeveer 300 jongens en meisjes, verspreid >ver de ca. 150 filialen in het gehele land, zullen van deze rege ling profiteren. Zij ontvangen evenveel loon als voor een vijfdaagse werkweek. Door het aan trekken van extra hulpkrachten zijn de jongeren voorts om de week verzekerd van een vrije zaterdag Ze krijgen recht op twintig tot vierentwintig dagen vakan tie. Op de binnenplaats van het hoofd bureau van politie in Santpoort staat hetgeen er over is van de kleine per sonenauto, waarvan de vier inzitten den betrokken waren bij een frontale botsing in de Hoofdstraat van Sant poort. (Van onze sportredactie) VELSEN. Als voorbereiding op de nieuwe competitie, za1 Telstar op zaterdag 8 augustus (aanvang 3 uur) een oefen wedstrijd spelen tegen de Engelse vereni ging Stoke City, waarin onder meer keeper Gordon Banks staat opgesteld. Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Zaterdagmorgen ontdek te de bemanning van de NVSH-stand op de Tiener- en Twensbeurs dat in de voor gaande nacht een dertiental boeken van de uitgestalde collectie was gestolen. Het pakket sexuele voorlichting vertegenwoor digde een waarde van ongeveer 100. De beurs heeft tijdens de zes dagen waarop de deuren van de Kennemer Sporthal geopend waren, circa twintig duizend bezoekers gehad. 1) (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De bij de ND SM te Am sterdam gebouwde 210.000 brt metende tanker Marticia zal zondag 19 juli naar zee gaan voor een veertien dagen durende technische proeftocht op de Noordzee. De reus zal tussen negen en tien uur in de IJmuidense Noordersluis zijn. De Marticia is 385 meter lang en 47,5 meter breed, zodat er bij het passeren van de Hembrug en in de sluis aan bak- en stuurboord ongeveer 1,25 meter speling zal zijn. Kapitein F. de Vries van de NDSM is gedurende deze proeftocht gezagvoerder. Na de technische proefvaart gaat de Marticia in Lissabon in dok. (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER B. en W. van Aalsmeer hebben aan de gemeenteraad voorgesteld de motie die onlangs door ruim 200 inwo ners van het dorp werd aangenomen te ondersteunen. In de motie werd geluids hinder die ondervonden wordt van het vliegverkeer van luchthaven Schiphol on draaglijk genoemd. In hun voorstel aan de raad achten B. en W. de irritatie van de bevolking vol komen begrijpelijk. De aangenomen motie is ondermeer ver zonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat. B. en W. stellen ook voor de motie van de Haarlemse raad te ondersteunen, waarin deze zich tegen de aanleg van een vijfde en zesde startbaan heeft gekeerd. Diefstal. Uit een auto, die niet op slot geparkeerd stond in de Peperstraat, is een autoradio met speaker en schijn werper gestolen. Digo 6 De voorzitter van het bestuur Stichting Internationaal orgelconcours, wethouder D. J. A. Geluk herdacht in zijn welkomst woord de verleden jaar overleden toon kunstenaar Jos de Klerk, die een van de initiatiefnemers tot het instellen van de orgelmaand was en die sinds 1950 zitting heeft gehad in het stichtingsbestuur. Vermeld kan worden, dat twee jonge uitblinkers in orgelspel op het dit jaar gehouden Interscholaire Toernooi, Hans van der Gouwe en Co Groenewoud bij de lessen van de academie zullen hospiteren. In zijn openingstoespraak herinnerde burgemeester De Gou eraan, dat Haarlem sinds 1634 de traditie van de openbare or gelbespelingen kent, sinds 1799 speciaal in opdracht van de stedelijke overheid. In een geestig betoog citeerde mr. De Gou enkele uitspraken van de Duitse toonkunstenaar Daniel Theophil Türk (1756-1813), neergeschreven in zijn ver handeling „Von den wichtigsten Pflichten eines Organisten", waarbij merkwaardi ge, bedenkelijke inzichten door Türk ont huld zijn die voornamelijk de tekst illustratie met muzikale middelen betrof fen. Kostelijk was vooral de mededeling over de organist, die voor het spelen van het koraal „O, dass ich tausend Zungen hatte" alles wat hij aan orgelpijpen ter beschikking had in overeenstemming met het getal liet klinken door zijn beide on derarmen op de manualen te leggen, het nog betreurend, dat zijn orgel te beperkt REIZEN MET KINDEREN kan heel wat problemen opleveren. U kunt ze natuurlijk ook thuis laten om zelf weer op verhaal te komen maar lang niet altijd kunt u ze ergens onder brengen en misschien wilt u ze wel erg graag meenemen. Het boekje „Met kinderen onder weg" van de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoor- lichting geeft een aantal handige tips voor het reizen met kinderen tot en met de lagere schoolleeftijd. Kinde ren van ongeveer 18 maanden tot zo rond de vier jaar zijn het moeilijkst om mee te nemen, zegt de folder. Ze zijn beweeglijk en ondernemend, heb ben gauw ergens genoeg van en in teresseren zich niet voor vergezich ten. Bovendien zijn ze snel moe. Daarom moet u beslist ook met hun wensen rekening houden vooral wat betreft de reisduur. Laat ze delen in de voorpret, maar laat ze ook de avond voor het vertrek vroeg naar bed gaan! Dan: onderweg. Het boekje geeft duizend en één wenken voor het rei zen. Vliegen is het meest ideaal. Af te raden zijn brommers, motoren, scooters en busreizen. In de auto moe ten de kinderen worden beziggehou den, er moet van alles worden meege nomen, van speelgoed tot voedsel én de spullen om de kinderen weer schoon te krijgen. Ook aan bijvoor beeld verbandspullen denken! Las rustpauzes in, beveilig de zitplaats van de kinderen, geef ze steun aan hun voetjes. Het TNO in Delft kan goede voorlichting over gordels ver strekken. Zorg ook voor ventilatie on derweg. En: denk aan wagenziekte. Ook bij het reizen in de trein moet u rekening houden met de beweeglijk heid van kinderen. Eigenlijk gelden hier dezelfde regels als in een auto plus: laten de kinderen zich behoor lijk gedragen tegenover de andere reizigers. Informatie over bootreizen kan het Bureau voor Watertoerisme van de AWNB, Museumplein 5 in Amsterdam verstrekken. Als u op de fiets gaat is dat minder gevaarlijk voor het kind dan bijvoorbeeld een brommer, en kan het met u praten. Maar wel den ken aan de jasbeschermer en het fietsstoeltje met vering en steuntjes! Lange tochten zijn onhandig voor de kleintjes stilzitten is moeilijk, ze kunnen zelfs in slaap vallen. Deze en nog veel meer tips staan in het genoemde boekje. U kunt het ver krijgen voor 0,45 bij de plaatselijke Stichtingen voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. In Haarlem Frans Halsstraat 7. Van de Suikerstichting Nederland ontvingen we twee recepten. Huza- renmutsjes: breng in een steelpan twee kopjes water aan de kook en doe er 100 gram amandelen in. Giet het water weg, als het weer kookt en laat daarna koud water over de aman delen lopen. Haal de velletjes van de amandelen, was en droog ze in een doek. Maak een lepel boter in de koe- kepan warm, doe er de amandelen in en laat ze al schuddend licht bruin roosteren. Breek drie repen chocola in de steelpan, smelt de chocola door de steelpan in een pan met heet wa ter te houden. Doop de amandelen met de bolle kant in de chocola en daarna in de suiker. Laat de chocola weer hard worden voor je de huzaren- mutsjes presenteert. En zo zien huza- renmutsjes er dus uit. Haagse bluf: Doe in een niet te klei ne kom het. wit van een ei (geen ei geel bij laten komen, anders wordt het niet mooi stijf. U kunt het ei het beste in een trechter breken, dan blijft de dooier meestal wel heel). Schep vier eetlepels suiker bij het eiwit. Doe in de kom een dl 7 eetlepels) vruch tensap bijvoorbeeld bessesap, druive- sap of sinaasappelsap met citroen sap). Klop nu met een eiklopper of handmixer in de kom tot het eiwit goed stijf is. Schep de bluf in glazen en geef er waaierkoekjes bij. Smul ze. Heeft u dat ook? Dat uw oog hele maal geconditioneerd is op de knie- vrije rokhoogte? De laatste drie, vier jaar begint de knie daar waar de rok ophoudt. Het gekke is dat je nu bij de maxi- en midimode op het eerste gezicht denkt, dat de vrouwtjés te genwoordig wel érg korte onderbeen tjes hebben. Zielig hoor. Kinderen thuis kunnen overigens ook een probleem vormen. Ze willen altijd wat anders, als u gaat wande len willen ze ravotten en lastig zijn of zich stierlijk vervelen. En als het regent zoals de laatste dagen, is er helemaal geen land met ze te bezei len. „Moeten ouders altijd met de kin deren bezig zijn en kan een kleuter niet spelen zonder voortdurend een beroep op mamma te doen? Af en toe kunnen er samen spelletjes worden gedaan, maar het kind moet zelfstan dig leren spelen" zegt de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. In de Frans Halsstraat 7 kunt u daarom voor 35 cent diverse brochu res krijgen over spelen, versieren, knutselen, zingen, heerlijk bezig zijn. Een paar namen: ,,'t Is feest" (slin gers en zo), „Poppenkastpoppen ma ken" „Samen spelletjes doen". „Zeg het met bloemen tot over de grenzen heen!" Niet dat we u het versturen van bloembollen als iets nieuws presenteren, want dat is al zo oud als de bol zelf. Nee, we praten over de „Floracheque". Internationa le cheques om naar het buitenland te sturen, waar ze bij 2.000 bloemisten in 20 Europese landen (Engeland niet) tegen bloemen of planten verzilverd kunnen worden. Eerst bestonden al leen de cheques van 20 fleurins (een fleurin is de internationaal geldige eigen valuta van Fleurop Interflora, 80 cent waard). Op voorstel van Fleurop Nederland en gestimuleerd door de wens van het publiek om een goedkopere cadeau bon, is door de internationale Fleurop organisatie nu een Floracheque van we 10 fleurins sinds 1 juli verkrijgen "f"" wÈÊÈÉèÈ. Deze „buiswoning" is als tweede huis opgezet.Je moet maar durven! De Zwitserse architect Franz Dutler durfde. Hij maakte een woning die van binnen en buiten geheel uit kunststof bestaat. Een 15 meter lange buis met een middellijn van 4,92 meter is het hele „huis". Gemaakt van een buiten- en binnenschaal van met glasvezel versterkt Palatal, met isolerend kunststofschuim. De polyesterhuid is ongevoelig voor weers invloeden en dat betekent dat het huis vrijwel geen onderhoud nodig heeft. De vier steunen van het huis kunnen elke gewenste lengte hebben en dienen tevens voor water- en stroomtoevoer. Het totale oppervlak van 70 vierkante meter is opgedeeld in woon-, werk- en slaapgedeelte, een keuken, wc, douche en balkon. De inrichting ook van kunststof wordt op verzoek meegeleverd, met afwasmachine, grill, tv en stereo installatie. De verwarming kan zelfs op afstand worden in- en uitge schakeld door het draaien van een telefoonnummer. Ideaal nietwaar maar zou er willen wonen? W:::\ w i'. 'M r - k O Op de foto's de buiswoning van binnen en van buiten. we 10-fleurins sinds 1 juli verkrihgen cheque „Kijk in mijn hart" blijft met bij de Fleurop bloemist. De uitslui- het minimumbedrag van 5,- gehand- tend in Nederland geldige bloemen- haafd. luuummuinninnnnrnr-rr-i.-M^^^ii^^ioi#wwiiijwirMwwvvvvvwwvvvvwwvvvwvvvvvvwwvvvwwwiiMWWVWi#wwwwMwwwwvtw< van omvang voor de nagestreefde uit beelding was! Nadat mr. De Gou de zomeracademie voor geopend had verklaard, luisterden de aanwezigen nog naar het muzikale luitspel van Anne van Rooijen in haar voordracht van composities van Bachs beroemde tijdgenoot, de luitenist Sylvius Leopold Weiss en van Bach zelf, een Suite in g, die herhaaldelijk door waar derend applaus onderbroken werd. Want ook deze muziekmiddag begon met de voordracht van een reeks orgel werkjes, stammend uit vroeger eeuwen, gevolgd door composities, die ontstaan zijn in onze tijd en die speciaal geschre ven werden ter vertolking op het eenen dertigtoonsorgel. Wim Daim had uit de oude orgelmuziek een goede keuze gedaan met werkjes van Sweelinck, met name de Echofantasie in d met haar karakteristieke contrasteren de registerdynamiek en verder de leven dige, frisse variaties over „Est ce mars," een echt instrumentaal geaard, aantrek kelijk stuk. Een „Obra de quinto tono" van een anonieme Spaanse componist bleek voor wat de aanvang betrof, mu ziek van betekenis te bevatten. De onbe kende maker heeft het hoge aanvangs niveau echter niet kunnen handhaven. De toehoorders konden daarna Wim Daim dankbaar zijn, dat hij het variatie-juweel, de Sarabande van de zeventiende-eeuwse Arnhemse componist Gisbert Steenwick gekozen had. Het werkje klonk door een goede registerkeuze bijzonder mooi. Duidelijke invloeden van de vocale poly fonie toonde een „Tiento" van Johan Ca- banilles en stemmingsrijk was de intie me Pastorale in C van Domenico Zipoli, verrassend zelfs door onverwachte chro matiek. Van de nieuwe muziek bleken het Pre- ludio-intrada e fuga en het intermezzo „melodies" van Jan van Dijk, hoewel wat dor en verstandelijk geschreven, nuttig te kunnen zijn voor verkenningen op het een en dertig-toons orgel meer geïnspireerd waren ongetwijfeld de Sicilians, het reci- tativo en de passepied van Henk Badings, uitgezonderd dan de opzettelijk klinken de, zeker niet welluidende natuurlijke zwevingen hier en daar. Wim Daim gaf nog een improvisatie in de middentoonstemming, dat wil zeg gen een stemming, waarbij de zuiverheid van tertsen ongerept blijft. Voor 't bereik te resultaat kon men terecht waardering hebben. Voor de tweede improvisatie koos de organist de echte „eenendertig- toons'-speeltafel. Interessant was het te horen hoe Daim de klankmogelijkheden en de nieuwe harmonische toepassingen voor de indruk van deze improvisatie van bijzondere betekenis deed zijn. P. ZWAANSWIJK (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Amerikaanse orga nisatie „Holiday Inn" wil nog dit jaar beginnen met de bouw van een hotel met 400 bedden op de hoek van de Westelijke Randweg en Wagenweg. Met de gemeen te Haarlem en de eigenaresse van de grond de EMS is in principe over eenstemming bereikt over de plannen. Zoals bekend bestaat er sinds jaren reeds een plan voor een „Zwolsman-ho- tel". Door moeilijkheden over o.m. de uitrit en een benzinestation is hiervan nooit iets terecht gekomen. Aangezien het ontwerp van „Holiday Inn" reeds de schoonheidscommissie is gepasseerd, ziet het er thans naar uit, dat de plannen de finitief doorgaan. De Amerikaanse maatschappij heeft reeds vestigingen in Leiden en Utrecht, terwijl er voorts nog „Holiday Inns" ko men in Rotterdam, Amsterdam en Eind hoven. (Van onze correspondent) ZAANDAM. De KLM heeft het ge meentebestuur van Zaandam wegens de hotelnood in de Zaanstreek het hotel schip Mermaid te koop aangeboden voor twee miljoen gulden. Het schip heeft een accommodatie voor 180 gasten. Het moder ne drijvende hotel (er is ond°r andere een restaurant in) ligt than« isti de Oos- terdokskade bii b°t r a'ion in Amsterdam Spreekuur bu?.. t tgemees- ter J. G. S. Bruinsm» is cit - ele maand juli met vakantie en zal dientengevolge in deze periode geen spreekuur houden. r

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4