EEG-koers naar reglement voor visserijbeleid per 1 november Dief vluchtte door dakraam Geslaagden van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Districtstitel voor Hurkmans Priesterwijding in Regina Caeli-kerk stond in teken van de blijdschap Alarm voor waaghalzen xs-saL-T-'-sfnst teüsssïssiaïs h Met één auto zeven overtredingen J V ■aS Yis-importerende gemeenschap wordt straks exporteur Openbaar overleg verkiezing wethouders Voor zes mille aan banden gestolen Aardbeienveiling Heemskerkse winnaar van ^cross Herman de Jonge, Beverwijk, droeg eerste H. Mis op Wandelaars verdwaalden M idzomertocht Mgr. Zwartkruis vroeg vertrouwen in wijdelingen Vandalisme in „'t Braambos" 'V in VALS RIJBEWIJS MAANDAG 6 JULI 1970 IJMUIDER COURANT s"' Marktordening landen" betreft wordt voor de voor Structuur Noodweer in Zuid-Korea eist vele mensenlevens Voor SOLEX naar G0R 0LY Breestraat 108, Beverwijk (Van een verslaggever) -r. .v.\ v \'V vs\\v- -'j.;.xx y^',w. IJMUIDEN. Zoals men in deze krant heeft kunnen lezen, is vorige week in Luxemburg een akkoord bereikt voor 'n visserijbeleid van de Europese Economi sche Gemeenschap. In de EEG-Raad van Ministers van Visserijen is thans over eenstemming over het principe vóór 1 no vember 1970 de basisverordening te aan vaarden voor de instelling van het ge meenschappelijk visserijbeleid. Dit hondt in: het beleid ten aanzien van de struc- 1 tuur. de markt m de prijzen, alsmede enkele maanden na de mwerkingtreoing het beleid ten opzichte van derde landen. I van de visserij verorden me door de Euro- Het desbetreffende reglement zal echter pese Commissie concrete voorstellen voor eerst moeten worden aangepast als wel-1 een gemeenschappelijk structuurbeleid licht door de toetreding van Engeland, zullen worden ingediend, ter uitvoering Ierland, Noorwegen en Denmarken de van de hoofdlijnen. EEG van vis-importerende gemeenschap Deze hoofdlijnen van de structuurver- een vis-exporterende gemeenschap is ge- ordening zullen in het bijzonder zijn ge worden. richt op verbetering van de ambachtelijke Het akkoord tussen de visserij-minis- Teerde ItttldeW ters van de zes EEG-landen betreft de volgende hoofdlijnen. I itust.vjsserij en van de zeevisserij. n/r i T j Wat het handelsverkeer met „derde naamste zeevissoorten een stelsel van re- Er zal een oriëntatieprijs worden vast-1 ferentieprijzen ingevoerd, gesteld. Dit gebeurt op grond van prijsno- Over de wijze van toepassing, en met teringen, zoals deze tijdens de laatste drie j name over de inning van een compense- vangstseizoenen op representatieve mark- I ren(ie heffing, zal in een latere fase met ten der Gemeenschap zijn waargenomen. I betrokken „derde landen" worden onder- De vaststelling van de ophoudprijs zal handeld. geschieden binnen een marge van zestig I gr js nog geen besluit genomen over tot negentig percent van de oriëntatie- ,je instelling van bodemprijzen bij invoer prijs. luit „derde landen" van bevroren vissoor- Aan de producenten-organisaties wordt ten zoetwatervis en visconserven. Ge financiële compensatie verleend. Deze zocht WOTdt naar maatregelen die ge- zal gelijk zijn aan zestig percent van do I schikt zijn om voldoende bescherming te oriëntatie-prijs. Een uitzondering wordt bieden aan deze orodukten in de EEG gemaakt als de ophoud-prijs tussen de zestig en 65 percent van de oriëntatie-1 A nii-h/ievinf* prijs ligt; in dat geval bedraagt de fl.\S±anpaMing nanciële compensatie slechts 55 percent Gemeenschap stelt zich voor met de van de oriëntatie-prijs. De financiële didaatleden van de EEG (Engeland, compensatie wordt verminderd met de j lgnd Noorwegen en Denemarken) te waarde van de produkten die voor andere n aten over c|e litwerking van het dan menselijke consumptie bestemd zijn bereikte politieke akkoord, zij wordt aan het begin van de visserij- 1 campagne als ronde som vastgesteld. I Verschillende landen onder andere i\e- Ingevoerd zal worden een stelsel van derland, zijn van mening, dat de Gemeen overheidstussenkomst voor ansjovis en I schap, die thans .visimporterend is sardines. Die tussenkomst zal plaats heb- wellicht na toetreding van de nieuwe vier ben binnen een marge van 35 en 45 per- landen „vis-exporterend zal zijn. cent van de oriëntatieprijs. Dit houdt in dat het vóór 1 november Zo nodig zal aan de producenten .van Uit houdt m, reglftment zal tonijn een compenserende vergoeding t worden aangepast en veranderd, worden toegekend. Daarnaast zullen de moeten^worüen dg agn_ douanerechten voor haring en tonijn. vaarding van het reglement kunnen wor- De UK 268 tijdens boomkorvisserij in Liverpool Baai. De schipper blijft zorgvuldig buiten de territoriale wa teren; na toetreding van Engeland tot de EEG is het wegvallen van grenzen voor de leden van de gemeenschap een kwestie van niet al te lange tijd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een woning aan de Generaal De la Reij straat. De dader bevond zich nog in huis toen de bewoners terugkeerden en vluchtte naar de zolder. Daar slaagde hij erin door een dakraam te klimmen en via het dak weg te komen. Vermist worden een bankbiljet van zo, en een lange gouden ketting. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het Politiek Jongeren Contact Velsen heeft gereageerd op het bericht in deze krant over het openbaar overleg Inzake de verkiezing van wethou ders, dat woensdag 8 juli in het stadhuis van Velsen, aanvangende 20 uur zal plaats hebben. Het PJCV-bestuur wekt de be volking van Velsen op hierbij aanwezig te zijn. Het bestuur wijst er op, dat het de eer ste maal in de geschiedenis van Velsen is dat overleg over verkiezing van wethou ders openbaar is. Het zal echter de demo cratische waarde van het. besluit danig aantasten, indien blijkt dat de bevolking van Velsen helemaal geen behoefte heett aan openheid ten aanzien van het bestuur der gemeente. Daarom hoopt het Politiek Jongeren Contact Velsen, dat woensdagavond de publieke tribune tot de nek vol zit met belangstellende, kritische mensen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de tijd van 5 juni tot en met 2 juli is ingebroken in een pakhuis van een zeevisgroothandel in de Breesaap- straat- Negen nieuwe vrachtautobanden met elk een waarde van l 585, en twee banden ter waarde van elk 570, zijn meegenomen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In de zaal van het be jaardencentrum Lommerlust zjjn -zater dagmorgen diploma's van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf uitgereikt aan dertien geslaagden van het examen gezel timmeren, 26 voor aspirant-gezel burger- bouw en twaalf voor aspirant-gezel nieuw bouw. In de eerste groep werden niet min der dan twaalf kandidaten afgewezen, in de beide andere groepen vier. De uitreiking door de Opleidingscommis sie IJmond vond plaats in aanwezigheid van ouders, leermeesters, vertegenwoordi gers van werknemers- en werkgevers organisaties en leraren van de school. De organisaties hadden boeken- en gereed schapbonnen beschikbaar gesteld voor de jongelui die de beste prestaties hadden geleverd. Namens de Stichting werden enkele waterpassen uitgereikt. BEVERWIJK. De aanvoer op de aard beienveiling was zaterdag begrijpelijk min der dan de overige dagen van de week, want de veiling begint dan pas om hali elf, toch waren er nog 3500 kistjes. De aardbeien waren duur. De eerste kwaliteit ging van 400 tot 580 cent per kistje, de tweede van 400 tot 520. Als beste kwamen twee kandidaten uit Velsen-Noord uit de bus, wier namen een merkwaardige overeenkomst hadden. Het waren H. Th. Schavemaker en Th. H. Schavemaker. De lijsten van geslaagden zien er al* volgt uit met achter 'enkele namen de aan duiding voor het behalen van één of twee prijzen. Gezel timmeren: G. M. Molenaar (prijs) en C. Krom. Uitgeest, F. Blind en B. Klumper, Amsterdam, A. Bijman, Bak- kum, Th. Druyven, A. de Graaf en C. Mooy, Castricum. Th. Huyboom en S. Veenstra. Velsen-Zuid, H. van Ingen, Be verwijk. H. Th. Schavemaker (2 prijzen), Velsen-Noord. en S. Woestenburg. Aker sloot. Aspirant-gezel (burgerbouw): G. Aardenburg, P. Duineveld, W. Kerklaan en S. Tuinenbreyer. Heemskerk, C. Grooten- boer en P. van Lieshout, Velsen-Zuid, J. Bakker, J. Nieuwenhuizen en J. Vonk, Castricum, J. Goeman (prijs), Uitgeest, J. de Groot* Egmond Binnen, J. de Groot (prijs), Egmond aan Zee, P. Hogervorst en A. van Staden, Haarlem, H. van de Hulst en W. Mastenbroek (prijs). Santpoort, P. Klercq, Heerhugowaard. H. Krottje, J. Neervoort, J. Niesten, W. Stil en R. Stel lingwerf, Beverwijk. G. Lageweg en Th. H. Schavemaker (2 prijzen), Velsen-Noord, J. van Velsen (prijs), Bakkum. Aspirant-gezel (nieuwbouw): G. van Asselen, Vinkeveen, J. Breetveld (prijs), Castricum, C. van Broekhuysen. H. Mulder en P. Smit, Am sterdam, H. Hoogman, Beverwijk, W. Kortt en G. Tuyn, Limmen, J. Sinnema, Velsen- Noord, Th. Ursem en B. Hoetjes, Heiloo, en F. de Vries. Landsmeer. (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM. Bij de distrietkam- pioenschappen meerkamp die het afgelo pen weekeinde in Amsterdam werden ge houden, heeft de DEM-atleet Peter Hurk mans een uitstekend resultaat geboekt. Bij de zeskamp voor C-junioren werd bij tweede achter de Groninger Henk Kort. Met deze tweede plaats behaalde hij het kampioenschap van het dïstrikt West I. Zijn prestaties waren als volgt: 100 m. 12,- sec. verspr. 5,5 m., kogel 10.9- rn„ 80 m. horden 12.2 sec., hoogspr. 1.50 m en de 800 m. in 2.13.7 sec. Zijn punten totaal bedroeg 5407. Hij klasseerde zich hiermee voor de na tionale kampioenschappen, die in septem ber gehouden zullen worden, Rob v.d. Brink behaalde een goede 10e plaats (15 deelnemers). Zijn prestaties IeerrneerktlGm9'op" een puntentotaal van I geluk, waarover wij elders berichten, is de feen n oAfcfp UpomckprkKp autocross een enorm (Van een onzer veslaggevers) HEEMSKERK. Afgezien van het on- 4690 pnt. bestemd voor de verwerkende industrie. worden geschorst. Gestreefd zal worden de huidige struc turele onvolkomendheden weg te wer ken. Er komen maatregeler die de be drijfstak visserij economisch en sociaal moeten verbeteren. Er is echter nog geen beslissing geno men ten aanzien van de gemeenschappe lijke financiering van maatregelen op sociaal gebied, vakopleiding en herscho ling. Dit besluit is, met name voor Frank rijk, een belangrijk punt geweest. Im mers, de Franse delegatie heeft slechts na moeizame onderhandeling met de ovei-- rige lid-staten de principes aanvaard dat de vloten van de leden eikaars territo riale wateren zullen kunnen bevissen. Er zijn in dit verband enkele tijdelijke uitzonderingen gemaakt ten aanzien van kuststreken waar de bevolking overwe gend afhankelijk is van de visserij De lijnen die voor ogen staan om de economisch-sociale structuur van de vis serij in de EEG te verbeteren, zijn de vol gende: den vastgelegd. De Nederlandse minister van landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, heeft hier op in het bijzonder aangedrongen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In het afgelopen week einde hebben de reddingsboot en een he licopter van het vliegveld Valkenburg in „stand bv - alarmtoestand" verkeerd als gevolg van een paar jeugdige waaghal zen, die de waarschuwingsborden op de zuidpier ten spijt, toch het verboden ge deelte waren opgelopen toen het hoog wa ter was en de golven over de pier sloegen. Met een verrekijker had men de knapen opgemerkt en de politie gewaarschuwd, welke direkt maatregelen trof door alarm te geven aan de reddingboot-bemanning en aan het. vliegveld Valkenburg. Inmiddels waren de jongens erin ge indringend heeft toegesproken. Het wa ren twee broertjes van 13 en 15 jaar uit Vijfhuizen en een 12-jarig vriendje woon achtig in Haarlem. markt met name door omwiKKenug i Overigens schijnen ook volwassen van installaties voor conservering en met name hengelaars de waarschuw - verwerking. I gen volkomen te veronachtzamen, wa x Verbetering van de levensstandaard in de afgelopen dagen zijn verschelde en de arbeidsomstandigheden in de hengelaars van de kop van de piereen zeevisserij, in samenhang met de half uur lopen van de kant gestuurd. 1 I Naar de politie mededeelde hinken noH steeds te weinig mensen de kracht van overslaande golven en de daaraan ver bonden gevaren te beseffen. V1UICU CAI VOll JVM 7 mede door intensivering van het op sporen van nieuwe visgronden en vis serij-methoden. I Aanpassing van de produktie- en han- delsvoorwaarden aan de eisen van de markt, met name door ontwikkeling AGGVAOOVilJ) technische vooruitgang. De Raad heeft aanvaard, dat uiterlijk (Van onze correspondent) BEVERWIJK. Ruim zeshonderd wandelaars waren op de been gekomen voor de achtste Midzomertochten, die zaterdag en zondag waren georgani seerd door de wandelsportvereniging De Bevers (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een twintigjarige in woner van Heemskerk heeft zaterdag avond een fraaie verzameling verkeers- De tochten waren een succes, ondanks overtredingen opgedaan, waarbij de meest moeilijkheden die zich voordeden in het opvaIlende was, dat hij een op valse ver park Westerhout, doordat de lieve jeugd verkregen rijbewijs had. de pijlen en andere richtingaanduidingen I had veranderd, zodat de wandelaars in j pe jongeman is op verzoek van de Heemskerkse politie aangehouden door de collega's in Beverwijk, nadat hij in de Maerten van Heemskerckstraat de auto van een inwoner van Velsen in de flank had geramd. Toen hij nader aan de tand werd gevoeld, bleek, dat hij reed met een auto zonder kentekenplaat-, met te hoge snelheid, links van de weg, niet verzekerd en onder invloed, waarvoor de bloedproef op hem werd toegepast. Bovendien bleek dat hij bij het aanvragen van zijn rijbe wijs in de bijbehorende geneeskundige verklaring een onjuiste opgave had ge daan, zodat het rijbewijs op valse verkla ring was verkregen en dus ongeldig was. In totaal dus zeven overtredingen. het park „verdwaalden". Zo spoedig mo gelijk werden de pijlen door de organisa toren weer goed gezet, maar de jeugd was er als de kippen bij om de zaak weer in het honderd te sturen. De deel nemers namen het geval sportief op. De afstanden bedroegen 5, 10, 15 en 25 kilo meter. De Vrijbuiters uit Beverwijk was de groep, die op beide dagen het hoog ste aantal punten verzamelde en daar mee de grote bokaal won welke door Hoogovens beschikbaar was gesteld. De groepsprijzen gingen zaterdag naar V ij en Blij (5 km.) en Moedig Voorwaarts uit Krimpen aan de IJssel (10 en 15 krr.) en zondag naar De Vrijbuiters (5 km.) «n DOV uit Haarlem (10 km.). (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdagmorgen zijn in de Regina Caelikerk vijf Witte Paters tot priester gewijd door de bisschop van Haar lem, mgr. Tli. H. J. Zwartkruis. Het waren Piet de Bekker uit Oosterhout, Piet llooij- schuur uit Bergen op Zoom. Herman de Jonge uit Beverwijk, Willem Kerkhof uit Geldrop en Ton van der Valk uit Emmen De anderhalf uur durende plechtigheid stond in het teken van de blijdschap, waar op mgr. Zwartkruis enkele malen bijzon der de nadruk legde. De gebeurtenis, die voornamelijk werd bijgewoond door fa- milieleden en kennissen van de wijdelin gen, droeg een betrekkelijk sober karakter, doch we«l juist daardoor indrukwekkend. De priesters van de Witte Paters ofwel de Sociëteit van Priesters voor de Afri kaanse Missiën worden telkens gewijd op andere plaatsen in Nederland naar gelang het uitkomt. Dit keer was Beverwijk ge kozen en wel de kerk aan het Hilbersplein, die nauwelijks voor de helft gevuld was met belangstellenden, van wie de meesten gekomen waren uit de geboorteplaatsen van de wijdelingen. De bisschop werd geassisteerd door de provinciaal van de Witte Paters, pater Ben van Amelsfoort, en door pastoor Th H. J. Straathof van de Regina Caeli-pa rochie. De secretaris van de bisschop, de heer M. de Groot, trad op als ceremonia rus, terwijl het dameskoor van de parochie de (Nederlandse) gezangen voor zijn re kening nam. Mgr. Zwartkruis gaf al dadelijk bij het begin van de plechtigheid blijk van zijn zeer grote vreugde om deze priesterwij ding, nadat hij, getooid met mijter en af in een stoet met, de wijdelingen de kerk was binnengekomen. Slechts met een lich te vingerwijzing naar de problemen waai- mee de priester van onze tijd te maken heeft zei de bisschop in zijn openings woord: „Laat ieder ten uitvoer brengen wat hij in zijn hart besloten heeft. De plechtige H. Mis, waarvan de wij- ding deel uitmaakte, werd geconcelebreerd door de bisschop en de vijf jonge paters. Na de wijding vroeg mgr. Zwartkruis de aanwezigen om alle vertrouwen te hebben in deze jongens. Hij was blij dat hij deze vijf jonge mensen had mogen wijden die een taak op zich hadden genomen die grote offers vraagt. De bisschop vroeg hen hun ambt op te nemen met liefdevolle toewij ding en adviseerde hen eerst te leren luis teren „want dan is pas een gesprek mo gelijk" en bovenal om hun hart wijd open te zetten voor de wereld. De handopleg ging, een onderdeel van de wijding, ge schiedde behalve door de bisschop ook door een groep Witte Paters en een groep geestelijken uit de respectieve parochies van de jonge paters- In zijn slottoespraak, die hij begon met „Beste collega's in het ambt", legde de bisschop grote nadruk op de blijdschap „die als een balsem valt op het hart". Hij gaf de jonge priesters de opdracht om die blijdschap over te brengen aan de mensen in Afrika, waar zij gaan werken. „Soms lijkt het alsof wij priesters verscheurd worden door de problematiek van onze tijd, maar er zijn nog zoveel priesters die blij zijn," zei de bisschop, „ondanks de zorgen." voegde hij er met een nauwelijks merkbare zucht aan toe. De wijdingsplechtigheid werd besloten nel de zegen, gegeven door de bisschop en de vijf jonge priesters, waarna men bijeenkwam in het Lavigerie-college te Santpoort, een van de huizen van de Witte Paters. Beeld tijdens de zalving van de vijf jonge patersdie zaterdag in de Re gina Caeli-kerk tot priester zijn ge wijd. Van de vijf wijdelingen, die rechts staanis de meest linkse de Beverwijker Herman de Jonge, die zondag in de parochie van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad zijn eerste heilige mis heeft opgedragen. eerste Heemskerkse autocross een enorm succes geworden door de overweldigende belangstelling en doordat een inwoner van Heemskerk, N. Henneman. de eerste prijs wegsleepte. De verkeerspolitie stond voor een hope loze taak bij het begeleiden van de ver- keerstroom naar het parcours, dat gelegen was tussen de Rijksweg en de Zuidermaat- weg. Niemand had gerekend op zo grote drukte. Het parkeren was een probleem op zich, omdat men slechts de beschikking had over een smalle parkeerstrook langs de parallelweg van de rijksweg. De moei lijkheden werden natuurlijk nog groter tóen het ongeluk gebeurde en ambulance wagens slechts met grote moeite het ter rein konden bereiken. Een volgende keer zullen de enthousiaste organisatoren de zaak toch beter moeten voorbereiden en rekening moeten houden met een groot aantal bezoekers voor deze steeds meer populair wordende sport. Door het onge val liep het. tijdschema in de war, maar voor het overige verliep alles verder uit stekend. De Heemskerker Henneman toonde zich de sterkste en kon 's avonds in zaal Flora de eerste prijs in ontvangst nemen. Aanstaande zondag zal hij zich moeten verdedigen in de cross, die dan in Uitgeest wordt gehouden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Onbekenden waarschijn lijk jongeren hebben door met een tegel een raam van een zijdeur in te slaan in gebroken in de kerk ,,'t Braambos". In de kerk is het Avondmaalskleed in brand ge stoken, waardoor ook de tafel ernstig werd beschadigd. SEOEL, (Reuter). Het dorp Paldal- Dong, 200 km. ten zuid-oosten van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel is door een aardverschuiving getroffen. Door langdu rige stortregens werd een dorp bedolven door aardverschuivingen. Vijf mensen zijn gered. De lijken van achttien mensen zijn geborgen. Een veerboot op een sterk gewassen ri vier in hetzelfde gebied is omgeslagen- Ne gen mensen verdronken bij het ongeluk. AMSTERDAM- Geslaagd voor kandi daatsexamen scheikunde K. Krab, IJmui- den. ADVERTENTIE ,s»»«":09 s He"*0*'"

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5