Groei bevredigend, inflatie minder CAO-VERHOGINGEN VAN CA. 5 PCT PER JAAR Verhoging van premies met 12 percent gevraagd Dublin wil druk op Engeland Merckx wint mini-tijdrit Israels chef-staf, generaal Bar Lev: „Russen schieten in Egypte op Israëlische vliegtuigen" het weer INixon wellicht naar Nederland Ook Cernik geschorst Grenzen 1 november niet open BENELUX-TOP MISLUKT Gj Mensensmokkel met „Hertha Centraal Plan Bureau over economie 1973: A utoverzekering Spiro Agnew voor 300.000 gulden aan de man Ontkenning van Al Achram gebracht AGENDA pag. 6 Verder in de krant 60e JAARGANG NUMMER 205 DINSDAG 7 JULI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij v ooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Zuidier se minister in het geheim naar Ulster ff p ly/- I Het woord is aan Zoetemelk vierde mmm Twee bases Onwaar Minder warm Elegante parelslagring met grote cultivé oesterparel 79,50. Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26- Coolsingel 50 Den Haag - Lange Poten 9-11 IJmuider Courant (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De contactcommissie motorrijtuigverzekering, waarin het over grote deel van de Nederlandse autoverze keraars is vertegenwoordigd, heeft mi nister Nelissen (Economische Zaken) toe stemming gevraagd om zo spoedig mo gelijk de WA- en All Risks-premies voor auto's met 12 percent te mogen verho gen. De verzekeraars hebben als uiter lijke datum 1 januari 1971 gevraagd. Psy chologisch achten zij een vroegere datum van invoering geschikter, omdat per 1 ja nuari ook de wegenbelasting al omhoog gaat. Het hoofd van het bureau voorlichting van de schadeverzekeraars, de heer Kraaijeveld, deelde vanmorgen mee dat thans het evenwicht tussen premies en uitkeringen is verstoord. Op de autover zekeringen, zo zei hij, wordt^ praktisch geen winst meer gemaakt. Er zijn tiental len assurantiemaatschappijen die net Quitte spelen of een uiterst bescheiden winst maken. Sinds 1 februari 1969 zijn er geen trendmatige premieverhogingen voor autoverzekeringen meer geweest. Intussen, aldus de heer Kraaijeveld, 'ijn de medische verzorgingskosten. de zie kenhuistarieven, de arbeidsongeschikt heidsverzekering, de reparaties aan auto's en de in allerlei prijzen doorwer kende BTW-verhogingen een enorme op waartse druk gaan uitoefenen op het kos tenniveau. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Tegen de avond zal vandaag het rapport van het Centraal Plan Bureau over de economie in 1973 worden vrijgegeven. Het zal naar ver wachting als belangrijkste conclusies I bevatten: De jaarlijkse CAO-verhogingen moeten naar een niveau van on geveer 5 percent. De stijging van de overheidsuit gaven zal beperkt moeten blijven tot 6 percent, het streven van het kabinet-De Jong. De groei in 1973 blijft bevredi gend en de inflatie neemt af. De volledige werkgelegenheid blijft gehandhaafd. Het overschot op de betalings balans wordt weer voldoende. Deze voorspellingen worden uitsluitend haalbaar geacht als zich geen verrassende ontwikkelingen voordoen in de politiek en de druk op de arbeidsmarkt niet tot chaotische effecten leidt. Wanneer Neder land in een situatie zou komen te ver keren als in de periode 1964-1969. dan zouden we te maken krijgen met blijvende werkloosheid en hollende inflatie Voor het eerst wordt in de studie van het Centraal Plan Bureau een onderscheid gemaakt in bedrijfstakken en onder nemingen naar regio. Het rapport geeft, uitgaande van bepaalde voorwaarden, de mogelijkheden per regio aan en geeft bovendien een prognose van veranderin gen, die zich in die regio's zouden voor doen als de veronderstellingen niet be waarheid zouden worden. DUBLIN, (Reuter) De minister van Buitenlandse Zaken van de Ierse repu bliek, Patrick Hillery heeft maatreeelen genomen opdat er internationaal druk op Engeland zal worden uitgeoefend om de spanning in Noord-Ierland te doen ver minderen. De minister deelde op eer persconfe rentie mee dat hij in opdracht van zijn premier, Jack Lynch, heimelijk een be zoek aan Ulster heeft gebracht om zich van de stand van zaken da,.- op de hoogte te stellen. Maandag heeft hij de unbassadeurs van enkele landen tie zowel met de Ier se republiek als net Engeland vriend schappelijke betrekkingen onderhouden, bij zich ontboden "n h' verzocht hun in vloed in Londen aan te wenden om de reeks optochten die de Noordierse pro testanten het komende weekeinde zullen gaan houden, afgelast te krijgen. De Noordierse premier Chichester- Clark heeft gezegd „hogelijk verbaasd" te zijn dat een minister van Buitenlandse Zaken van een ander land de onhoffelijk heid toont, Noord-Ierland te bezoeken „zonder mij of mijn regering daarvan op de hoogte te stellen, vooral in de huidige ernstige situatie". De premier vond het bezoek niet nuttig en zei het te betreuren Seneca: Geluk en ouderdom gaan zelden samen. (Van onze sportredacteur) DIVONNE LES BAINS. Joop Zoete melk heeft vanachtend op een parcours om het meer van Divonne Les Bains een uitstekende tijdrit van vijfentachtighon derd meter gereden. Merckx was uiter aard onverslaanbaar. Hij won voor G«n- les-Linares, die hem in Vorst in een der gelijke mini-tijdrit verrassend verslagen had. Linares werd tweede. Specialist Grosskost derde. Zoetemelk eindigde als vierde voor al zijn naaste concurrenten, van wie met name Pintens (dertiende) achterbleef in de voorste linies. Goestav Petterson, die vierde staat in het algemeen klassement werd zesde. Zoetemelk ver dedigde dus zijn tweede plaats in het alge meen klassement uitstekend. Ook Vianen en Van der Vleuten lieten een goede tijd afdrukken. Janssen zat in de voorste mid denmoot met 11.19.16. Bij de start van Merckx deed zich nog een ongeval voor. Lomme Driessens trok zijn volgwagen zo snel op, dat mecani cien Marcel Rijckaart, die met een re serve-fiets op de schouders in de auto stond, met fiets en al uit de auto sloeg. Hij moest per brancard weg gebracht worden voor een onderzoek, dat gelukkig geen ernstige blessures aanwees. Uitslag: 1. Merckx 10.35.69., 2. Gonza- les-Linares 10.44.15., 3. Grosskost 10.44.39., 4. Zoetemelk 10.44.85., 5. Frey 10.48.32., 6. Goestav Petterson 10.48.57., 7. Ocana 10.55.70., 8. Thomas Petterson 10.56.03., 9. Poulidor 11.00.02., 10. Van Springel 11.01., 11. Augostinho 11.03.40., 12. .Vianen 11.03.45., 13. Pintens 11.04.33., 14. Van der Vleuten 11.06.36. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5 Weerrapporten 6 Feuilleton 6 Beeldverhalen b K unst t Radio en TV 7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11, 13 Luidsprekers 10 Deze krant bestaat uit veertien pagina's De Israëlische chef van de generale staf, luitenant-generaal Bar Lev tij dens een persconferentie in Tel Aviv. TEL AVIV (Reuter en AP) De Israëlische generaal Bar Lev, chef van de Israëlische generale staf, heeft gezegd dat door de Russen in de Suez- kanaalzone raketten zjjn afgevuurd op aanvallende Israëlische vliegtui gen. In Israel is men van mening dat dit betekent dat de „Sovjet-Unie rechtstreeks aan de oorlog tegen Is rael deelneemt". De Amerikaanse regering vreest dat de Sovjet-Unie zich gedwongen zal voelen door Russische piloten bestuurde Migs in te zetten ter bescherming van raket- lanceerinrichtingen bij het Suez-kanaal. Het gaat om nieuwe luchtafweerraketten (Sam 3) die door Russen zijn bemand en waarmee Israëlische vliegtuigen zijn be schoten. Als Russische piloten de Israë lische vliegtuigen die installaties aanval len zouden aanpakken zou dit ernstige gevolgen kunnen hebben. van Rusland worden gevonden" aldus Bar Lev. „Zowel bij de planning, de lei ding als de uitvoering". Hef Egyptische dagblad ,,A1 Achram" heeft de verklaring van Bar Lev, dat ra ketbases in Egypte door Russisch perso neel worden bemand, onwaar genoemd Het blad schreef vandaag dat deze ba ses uitsluitend door Egyptenaren worden bediend en dat de Israëliërs dit weten Deze kunstmatig veroorzaakte opschud ding in Tel Aviv is een poging de vlieg- tuigverliezen tegenover het Israëlische publiek te rechtvaardigen m de interna tionale openbare mening, vooral die van de Verenigde Staten te beïnvloeden", al dus „Ai Achram" Verwachting van nei K..N.M.1 tot woens dagavond Voornamelijk vanavond en van nacht enkele regen- of onweers buien. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen en lagere middagtempe- raturen. AAN HET STRAND Kans op een onweersbui en een zwakke wind van zee. Temperatuur 23 tot 25 graden. Zeewater 17 d 18 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel met kans op onweer maar de tem peratuur blijft zomers. WASHINGTON (AP) Insiders in het Witte Huis achten de kans groot dat pre sident Nixon nog voor het einde van dit jaar een buitenlandse reis zal maken en daarbij ook Nederland zal bezoeken, zo meldt het Amerikaanse weekblad US News and World Report. Hoewel het Witte Huis heeft verklaard dat de president officieel geen plannen heeft voor een buitenlandse reis, voegt het blad aan zijn bericht toe: Insiders menen dat de kansen op een dergelijke reis gunstig zijn. Genoemd werden be zoeken aan Nederland, Denemarken, Spanje, Joego-Slavië en Zuid-Vietnam. „Muilkorf-bepalingen". Spanje heeft de „muilkorf-bepalingen" opgeheven, waar onder het de Spaanse ambtenaren ver boden was openlijk critiek uit te oefe nen op hun superieuren. Israel heeft duidelijk te verstaan gege ven, dat het de Egyptische defensie-in stallaties in de kanaalzone zal blijven bombarderen ongeacht de nationaliteit van de vliegers of de bemanningen van de lanceerinstallaties. Generaal Bar Lev zei gisteren ook dat het nieuwe systeem bestaat uit een tien tal lanceerplaatsen voor Sam-2 raketten en zeker twee bases voor Sam-3 raket ten. Volgens de Israëlische generaal hebben piloten van Israel gemeld dat twee ra ketten, vermoedelijk van het Sam-3 ty pe, op hen zijn afgevuurd De drie Is raëlische vliegtuigen, die vorige week boven het gebied vai het Suezkanaal werden neergehaald zijn volgens Bar Lev getroffen door Sam-2 raketten. De generaal gelooft dat de Sam-2 bat terijen door Egyptenaren worden be mand „hoewel ik denk dat bij iedere bat terij enig Russisch personeel betrokken is, dat meer doet dan alleen als advi seurs optreden". De kapitein van het Westduitse schip „Hertha" uit Bremerhaven heeft be kend dat hij de laatste tijd meer dan honderd Indiërs van West-Duitsland, naar Engeland heeft gesmokkeld. Hij heeft enkele malen van Duitsland naar Engeland op en neer gevaren en met zijn mensensmokkel tienduizen den guldens verdiend. De kapitein is gearresteerd. Op de foto: De „Hertha" aan de kade van Bremerhaven. PRAAG, (Reuter). De Tsjechoslo- waakse ex-premier Oldrich Cernik is ge schorst als lid van de communistische par tij. Hjj verliest daardoor automatisch zijn zetel in het Tsjechische Centrale Comité. Het besluit Cernik te schorsen is geno men op dezelfde zitting waarop het roye ment als lid van de partij van Dubcek werd bekend gemaakt. Cernik behield zijn functie tot januari van dit jaar. Daarna werd hij minister van Technische Ontwikkeling. Ook die functie raakte hij echter kwijt. (Zie verder pagina 3) I WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regeringsvoorlichtingsdienst heeft in het buitenland een film in omloop ge bracht, waarin de o mstreden vice-presi dent Spiro Agnew wordt uitgebeeld als een strijder voor gelijke burgerrechten. De vijftien minuten durende kleuren film, die 300.000 gulden heeft gekost, is bedoeld om Agnew via de televisie en de bioscoop" voor de te stellen aan de rest van de wereld", aldus een woord- voerder van de voorlichtingsdienst. Volgens het c ommentaar, gesproken door de ultra-rechtse acteur John Wayne, „streed Agnew voor een reeks wetten te gen rassendiscriminatie", nadat hij in 1966 in de verkiezingsstrijd voor het gouver neurschap van Maryland zijn tegenstan der had verslagen. De film getiteld „Agnew" toont ook beelden ^an de reis van de Amerikaanse vice-president door Azië, Nieuw-Zeeland en Australië. Voorts bevat de film een aantal favo riete uitspraken van Agnew zoals zijn critiek op de studenten: ,Een steriele troep onbeschaamde snobs, die zichzelf intellectuelen noemen" en op de nieuws media: „De tijd voor naïef vertrouwen in de neutraliteit van de nieuwsmedia is voorbij". ADVERTENTIE LUXEMBURG De Benelux re geringsconferentie in Luxemburg is mislukt in die zin dat op de geplande datum van 1 november de files aan de grenzen niet zullen verdwijnen. De delegaties hebben elkaar niet kun nen vinden op het punt van de harmo nisatie van de accijnzen. Wel bestaat er nog een kans dat de grenzen enige maanden later opengaan. Medio ok tober buigt het Benelux-ministers- comité zich opnieuw over het pro bleem van de accijnsharmonisatie. Wordt men het dan eens. dan kunnen zo snel als de nationale parlementen die overeenkomst weten te ratifi ceren, de grenscontroles verdwijnen. De zaak is voorlopig stukgelopen op de huidige Belgische binnenlandse politieke situatie. Voor premier Eyskens en zijn regeringsploeg, die toch al wankel staat door de geblokkeerde grondwetswijziging, uo is een prijsverhoging van produkten alp „In het gehele systeem kan de hand vooral de goedkoopste sigaretten, bier, wijn of aardgas, die onherroepelijk het gevolg zou zijn van geharmoniseerde ac cijnstarieven, een moeilijk te verkopen I zaak. Vandaar dat de Belgen het herope nen van de besprekingen liever uitgesteld wilden hebben tot na de Belgische ge-1 meenteraadsverkiezingen in oktober. Het voornaamste punt van de conferen-1 tie is dan niet geregeld, maar wel is een aantal andere besluiten genomen. De Luxemburgse premier Wernier vat- I te op een persconferentie de resultaten van de regeringsconferentie aldus samen dat reële vooruitgang is gemaakt bij het afschaffen van de grensformaliteiten en I dat wat betreft de harmonisatie van de J accijnzen de gezichtspunten dichter bij elkaar zijn gekomen, evenwel zonder dat I volledige overeenstemming is bereikt. Begin volgend jaar zal op ministerieel niveau overleg wonden gepleegd over zee havenproblemen, waarin ook de belang hebbende havenbeheerders zullen worden betrokken. Dit is een uitvloeisel van het vruchtbare overleg dat vorige week de ministers Bakker en de Saeger in Brus sel hebben gehad. (Zie verder pagina 9) L JUWELIERS

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1