AN DAG TOT DAG W ereldö€ varen Binnenkort beginnen eerste processen REEKS ZUIVERINGEN T-|VTiVietcong meldt massamoord TSJECHO-SLOWAKIJE Radio Praag scheldt op Dubcek Wiesenthal gaat premier Bruno Kreisky aanklagen ra e Bewapening kost te veel Fanfani wellicht formateur Staking in Italië gaat niet door Onderzoek naar klachten over plundering door Britse soldaten in Noord-Ierland mmentaar op actuele zaken Na belediging joodse fascist" Franse minister gaat praten met Mao Castro vervangt twee ministers Oe Thant: LEGER NOEMT BESCHULDIGINGEN „BELACHELIJK" Levenslang voor vliegtuigkaper in de VS DINSDAG 7 JULI 1970 Tien kranten in Saigon in beslag genomen Betonmolen ^-GEPANEERDE SCHOLFILETS MET AMANDELEN EN KAPPERTJES. Dreigbrieven liMMlHi Uitgescholden (Van onze correspondent) BELFAST De beschuldiging dat Britse troepen het afgelopen week einde in Belfast aan het plunderen zijn gegaan, zal grondig worden onderzocht. In de hoofdstad van het door twist verdeelde Noord-Ierland zijn reeds twee bureaus geopend waar slachtoffers van het vandalisme der Britse soldaten een aanklacht kunnen indienen. Dit is gisteren bekendgemaakt in het Britse Lagerhuis, waar Gerry Fitt, de Labour-afgevaardigde van Noord-Ierland, de kwestie had aangesneden. Hij vertelde de geschokte Lagerhuisleden, dat er plun deringen hadden plaatsgevonden nadat Britse soldaten vrijdag de rooms-katho- lieke buurt rond de Falls Road in Belfast waren binnengetrokken op zoek naar ver stopte wapens. Deze razzia was de aanlei ding geworden tot een vechtpartij, waar Belachelijk' Lesje De secretaris-generaal van de VN, de Birmees Oe Thant, is een zachtmoedige en aardige man, maar hij vertelt niet vaak gezellige en bemoedigende dingen. Dat ligt niet aan hem, maar aan het feit dat hij zich uit hoofde van zijn functie nu eenmaal voortdurend moet bezighou den met de kwalen en gevaren die de internationale samenleving oplevert. En dat zijn er nogal wat. In Genève hield Oe Thant een toe spraak ter gelegenheid van de vergade ring die de Economische en Sociale Raad van de VN daar heeft belegd. Hij schil derde een wereldmaatschappij die wan kelt op de rand van de atoomverschrik king, miljarden aan geld verspilt aan een nimmer eindigende en nimmer iets oplossende bewapeningswedloop, ontzag lijke hoeveelheden voedsel verspeelt in de met overvloed gezegende landen en tegelijkertijd de mensenmassa's in de ge brekkig voorziene landen ziet aanwassen tot rampzalige getallen. Aan het eind van deze eeuw zal de wereldbevolking de zes miljard bereiken, grillig-.verdeeld over de ruimtf die de aardbol biedt, met, verstikkende, opeen hopingen in West-Europa, Japan, India en China, waar de grote steden uitgroeien tot mierenhopen die zich uitspreiden in een ononderbroken bebouwing vol afval, uitwasemingen, volgepropte verkeerswe gen en wolkenkrabbers. Oe Thant voegde daar nog een aardig cijfertje bij. Als de wereldbevolking per persoon het auto gebruik volgt dat op dit ogenblik de Verenigde Staten vertonen, zullen er in het jaar 2000 2y2 miljard auto's rijden. Of zij dan in sommige delen van de wereld, zoals in de Nederlandse rand stad. inderdaad nog zullen r ij d e n? Men kan zich niet voorstellen op welke ma nier de verkeerswegen en andere voor zieningen in dergelijke gebieden zich aan dergelijke cijfers zullen kunnen aanpas' sen. Gezien de ervaringen van deze tijd moet het als een onmogelijkheid worden beschouwd, dat het autoverkeer zich in de vorm van particulier gebruik zal handhaven. De wereld wacht op grote uitvindingen, die een radicale ommekeer zouden be werkstelligen in het verkeerspatroon. De mededelingen van Oe Thant zijn voor de mensen van vandaag extra be nauwend, omdat zij naast die maatschap pelijke verstoppingsverschijnselen te ma ken hebben met de nog steeds levens grote bedreiging van een atoomoorlog. Er zijn immers onheilsprofeten die verkon digen dat de grote uitvinding waarop de wereld wacht, de atoomoorlog zal zijn, omdat die lucht zal kunnen verschaffen. Het defaitistisch en gruwelijk cynisme, dat aan dergelijke theorieën ten grond slag ligt, is Oe Thant echter vreemd. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN De zuiveringen, die sinds maanden in Tsjecho-Slowakije worden gehouden, hebben het effect van een tornado. De intellectuele elite van het land is gedecimeerd. Weten schappelijke instellingen, ziekenhui- -J- zen, rechtbanken zijn in vele gevallen vrees door, dat de maatschappelijke en vrijwel lamgelegd, omdat de leidende Toch schemerde in zijn woorden de politieke catastrofes in verschillende plaatsen op de wereld hongersnoden burgeroorlogen, verkapte oorlogssituaties opstanden en discriminaties samen zouden kunnen leiden tot een ramp die in haar omvang onvergelijkelijk zou zijn. Natuurlijk dringt De Thant aan op internationaal overleg en innige samen werking tussen de naties, omdat de ge varen alle landen gelijkelijk bedreigen. In hoeverre zijn woorden effect zullen hebben, kan moeilijk worden beoordeeld. Hij heeft het al vaker gezegd en hij heeft al vaker getuigd van enorme teleurstel lingen. Die teleurstellingen liggen niet altijd op het gebied van de „grote machten" De kleine landen kunnen zich gemakke lijk het hoedje van de onschuldige ver drukte opzetten, maar het zou toch wel interessant zijn de mening van Oe Thant eens te weten over het feit dat België en Nederland, zich noemende „Benelux" ofte wel „het goede licht", er nog steeds niet in geslaagd zijn een gaatje te vinden in het netwerk van hun grensbepalingen. In Birma, het geboorteland van Oe Thant, weet de helft van de bevolking niet af van het bestaan van Nederland en Bel gië. Hoevelen van die helft zouden weten dat er nog een hermetische grens tussen die kleine landjes is? intelligentsia is verwijderd en voor haar in de plaats collaborateurs zijn benoemd. Ook de zuivering van de partij zelf heeft een zuiver destructief karakter. Naar schatting tweederde van de 1.6 mil joen partijleden hebben geen nieuwe par tijkaart gekregen of zijn vrijwillig uitge- SAIGON (AP). Het radiostation van de Vietcong heeft gisteren gemeld dat Amerikaanse vliegtuigen en helikopters op 8 en 9 mei een Zuidvietnamees dorp aan de grens met Cambodja hebben ge- r, I bombardeerd. Bij deze aanval kwamen treden. Het laatste is in het bijzonder plenaire vergadering van het Centrale I 6f) dorpelingen, onder wie 35 vrouwen en met de arbeiders het geval, de catego- Comité met de uitstoting van Alexander kin(|eren om j,et leven, aldus het bericht, rie die de huidige leiders juist tot elke Dubcek een spektaculair punt achter de ,„;uQ„ hnndon I zuiveringen had willen zetten, ziet zich Het aangevallen dorp ligt in het district genoopt steeds nieuwe en nog ^verder Tan Lap ;n ae provincie Tay Ninh. De prijs in de partij hadden willen houden. Het percentage arbeiders onder de partijleden is van 12,6 onder Dubcek ge daald tot 8,6 onder Husak. Met hele be drijfsafdelingen tegelijk hebben ze hun partijkaart aan de secretariaten terug gestuurd. Hoewel het presidiumslid Erbau voor de koppeling van partijlidmaatschap en beroep ernstig heeft gewaarschuwd is het in feite zo, dat diegene die uit de partij zijn gezet automatisch hun baan verliezen. Voor de intellectuelen blijft er geen andere uitweg dan als arbeider in hun onderhoud te voorzien. De vroegere partijsecretaris Slavik staat aan de be tonmolen, zijn vrouw is verkoopster in een melkwinkel. De vroegere vice-voor- zitster van het parlement Makova is ver koopster in Ostrava. Zatopek bedient een boormachine bij geologische onderzoekin gen op het platteland. Zo is de hele hervormingsbeweging versplinterd en gedemoraliseerd. De par tijleiding daarentegen, die op de laatste innnnnrnnnnnnnnnni ,ji nnn nnnnnnnnnnnnnn.-...■■.■■■■.muihi (Van onze correspondent) HILVERSUM. Dr. Simon Wiesenthal zal dezer dagen een aanklacht indienen tegen de Oostenrijkse socialistische pre mier Bruno Kreisky wegens „ernstige belediging". Hij zei dit gisteravond in Vara's actualiteitenrubriek „Achter het nieuws". Kreisky noemde Wiesenthal in een vraaggepsrek met Vrij Nederland een PARIJS (Reuter). De Franse minis ter André Bettencourt is als afgezant van president Pompidou naar China vertrok ken voor een officieel bezoek van twee weken. Het bezoek is gericht op betere betrek kingen tussen de twee landen Betten court, minister voor Planvorming en Ruimtelijke Ordening, heeft een persoon lijke boodschap bij zich van Pompidou, en zal besprekingen voeren met Mao Tse-Toeng, premier Tsjoe En-Lai en ande re Chinese leiders. Bij het overleg in Peking zullen naast uitbreiding van de onderlinge culturele en handelsbetrekkingen ook wereldproble men als Indo-China en het Midden-Oos ten aan de orde komen. „joodse fascist". Ook zei hij dat, „onder ons joden veel dieven, moordenaars en prostituees voorkomen". De leider van het joodse documentatiecentrum voor na zi-misdaden noemde dit „een zware be lediging" voor een jood, wiens hele fa milie in de oorlog is uitgeroeid en 25 jaar anti-fascist is geweest terwijl hij nu nog als enige tegen het fascisme vecht. Of het met Wiesenthals aanklacht ook inderdaad tot het eerste proces tegen de Oostenrijkse premier komt, is overigens niet zeker. Kreisky kan zich altijd nog verschuilen achter zijn onschendbaarheid. ADVERTENTIE De scholfilets 500 gram) inwrijven met wat zout, door een los geklopt ei en paneer meel halen en in boter goudbruin bakken. Leg de filets opeen verwarmde schaal. 1 Bruin 1 a 2 eetlepels geschaaf de amandelen even in de braadboter en giet boter en amandelen over de vis. Voeg er wat kappertjes bij. Garneer de schotel met schijfjes citroen. Opdienen met rijst en een andijvie- sali.de. Vraag reepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten Wassenaarseweg 20, Den haag. Wiesenthal noemde zich een lastige vent, omdat hij in het nazi-verleden van Oostenrijk roert. Dat past slecht in de socialistische politiek, die voor parle mentaire meerderheid de steun nodig heeft van de nazi's, vooral de intellec tuelen onder hen. Wiesenthal: „Drie van de tien Oostenrijkse ministers hebben een nazi-verleden, evenals twee van Kreisky's plaatsvervangers in de socialistische par tij". Hij zei de afgelopen twee weken meer dreigbrieven te hebben gehad dan in ge heel 1969. „Zou er iets met mij gebeuren, dan weten we nu wie daarvoor verant woordelijk is". strekkende acties te ondernemen. Volgens het persagentschap Ceteka is men nu bezig met de zuivering van de Tsjechi sche vereniging van collectieve boeren. Minister van Defensie Dzur heeft nieuwe zuiveringen in het leger aangekondigd. Ook het Centrale Comité van de rooms- katholieke Tsjechische Volkspartij wordt op het ogenblik onder handen genomen. Dit fatale sneeuwbaleffect van de zuive ringen, die niet te stoppen zijn, vindt een oorzaak in de verbetenheid, waar mee verschillende groepen in de partij leiding elkaar op het ogenblik de macht betwisten. Partijleider Husak heeft zijn rol vrijwel uitgespeeld. Het ontslag van Dubcek als ambassadeur en diens uitstoting uit de partij hebben voor Husak een nederlaag betekend, waarvan hij zich in het partijpresidium volledig geïsoleerd niet ineer vermag te herstellen. Dit heeft in het politburo tot een verbitterde ri valiteit geleid. Tussen de verschillende kroonprinsen, die elkaar met steeds nieu we zuiveringsacties proberen te overtroe ven. Zo is de Tsjechoslowaakse Commu nistische partij, twee jaar na de invasie, niet veel meer dan een puinhoop, daar de krachten voor een wederopbouw, voor een nieuw politiek en economisch con cept, ten enenmale ontbreken. Men concentreert zich op de aanstaan de processen, die naar men hoort in drie etappes van stapel zullen rollen. De eer ste etappe is gericht tegen intellectuele aanhangers van Dubcek: schrijvers, jour- j nalisten enz. en zou eind augustus ai. starten. De tweede etappe betreft Dubceks naaste medewerkers. Tenslotte komt vol gend voorjaar het kroonproces tegen Alexander Dubcek zelf, zijnde de hoofd schuldige, waarop alle andere aange klaagden zich in hun processen zullen hebben beroepen. Dat het hoofdstuk Dubcek met zijn uit stoting allerminst is afgesloten, bewijzen de vortdurende beschuldigingen door de massamedia aan zijn adres. Radio Praag schold hem dezer dagen maar liefst twee keer achter elkaar voor „renegaat, ver- I rader, revisionist en mislukkeling" uit. MIAMI (Reuter). Premier Fidel I Castro van Cuba heeft twee ministers I vervangen, aldus heeft radio Havanna gemeld. Hij heeft een officier, majoor Castilla Mas, de portefeuille van onder wijs gegeven. Een conrector van de uni- I versiteit van Havanna, Cuello, is minis- I ter voor de Suikerindustrie geworden, Een reden voor de kabinetswijziging is niet gegeven. Wel deelde premier Castro I onlangs mee, dat de suikeroogst dit jaar niet het gestelde doel tien miljoen ton zou halen. Amerikaanse troepen, die negen dagen voor het gemelde bombardement Cam bodja waren binnengetrokken, opereerden in het bewuste gebied. Het Amerikaanse opperbevel heeft ge woontegetrouw geen commentaar willen geven op de melding van de Vietcong. De Zuidvietnamese regering heeft gis teren beslag laten leggen op 10 in Saigon verschijnende dagbladen. Deze kranten hadden een bericht van Associated Press gepubliceerd over opmerkingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers, die op 29 juni in San Fran cisco suggereerde dat de Vietcong moge lijk bereid zou zijn in onderhandeling te treden over een vredesregeling in Zuid- Vietnam. Volgens een regeringswoord voerder vormde het verslag geen juiste weergave van de woorden van Rogers. GENèVE (AP). De enorm snel stij gende kosten voor militaire zaken en ruimtevaart van de grote mogendheden zou er wel eens toe kunnen leiden, dat zij geen geld meer hebben om de ont- wikkelingslanden te hulp te schieten. Dit heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties verklaard op de openingszitting van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. Hij is van mening dat de welvarende landen zich steeds sterker zullen verzet ten tegen de eisen tot uitbreiding van de hulpverlening aan de arme landen, niet alleen door het ter beschikking stel len van minder geld, maar ook door de zucht tot beperking van de invoer uit die landen. Een van de grootste fouten van de Verenigde Naties is volgens Thant dat de organisatie er niet in geslaagd is de „bewapenings-schizofrenie" een halt toe te roepen. Deze kost jaarlijks ruim 700 miljard gulden en ook de kleinere lan den worden door deze ziekte aangetast. Opnieuw pleitte Thant voor een ontmoe ting van de leiders van de grootste lan den ter wereld, met inbegrip van China, om een begin te maken met beëindiging van de huidige verdeeldheid van de wereld. Mensensmokkel. Schipper Hans Tsche- mernjack uit Bremerhaven heeft aan de politie bekend, dat hij sinds februari met zijn viskotter „Hertha-108" Indiërs van West-Duitsland naar Engeland heeft gesmokkeld. Hij had drie reizen gemaakt, waarvoor hij bij elkaar onge veer 15.000 gulden had ontvangen. Twee jongetjes helpen Britse soldaten met het oprichten van een bestandslijn een hek van golfplaat in het Crumlin Road-district van Belfast. De wimpeltjes en de vlaggen aan de andere kant van de afscheiding zijn voor de optocht van protestanten die zondag zal plaats hebben. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Onder de druk van de rege ringscrisis hebben de drie grote vakbon en in Italië besloten de voor vandaag uit geroepen algemene staking niet te laten doorgaan. Gistermorgen besloot de cen trum-links regering van premier Rumor af te treden. Aan de vooravond van de al gemene staking gaf het daarmee duide lijk te kennen niet meer tegen de ontwik keling opgewassen te zijn. bij vijf doden waren gevallen en waarna een uitgaansverbod voor het district was ingesteld. „Terwijl niemand toestemming had op straat te gaan, drongen de Britse soldaten de huizen binnen, zogenaamd om wapens te zoeken, maar in feite dikwijls geld ste lend en een spoor van vernieling achter latend", aldus het Lagerhuislid in een ge sprek na de zitting van het parlement. „In totaal hebben al 300 mensen een aan klacht ingediend, maar de meeste slacht offers zullen niet eens te voorschijn dur ven komen. Het onderzoek wordt name lijk verricht door de legerautoriteiten zelf in plaats van door een neutraal lichaam." Deze legerautoriteiten hadden trouwens in het begin van de dag de beschuldigin gen belachelijk genoemd Gisteravond echter gaven zij aarzelend toe. dat het mogelijk was dat enkele soldaten op hol geslagen" waren. Gerry Fitt zelf ver klaarde niet alle Britse soldaten als schul digen te zien. „Van de 3000 man, die zich dit weekeinde in het district bevonden, hebben misschien slechts 500 aan de ge welddadigheden meegedaan." Het enige excuus dat het Britse leger kan aanvoeren, is de grondigheid waar mee het zoeken naar wapens moest wor den verricht. En een bewijs voor de juist heid van de razzia is het wapenarsenaal dat werd aangetroffen. Aan katholieke zijde vraagt men zich echter af waarom alleen zij het slachtoffer zijn geworden, terwijl algemeen bekend is dat er zich ook in de protestante buurten opslag plaatsen voor wapens bevinden. In Britse legerkringen sloot men gis teren evenwel niet uit, dat ook in deze buurten gezocht zal worden. „We kunnen nu nog niets zeggen", aldus brigade-gene raal Bailey, de vice-stafchef in Noord- Ierland. „We moeten onze handen vrij houden. Intussen heeft de razzia van vrijdag de protestante meerderheid in Ulster in ver rukking gebracht. Tot nu toe beschouwde men daar het Britse leger als een bond genoot van de rooms-katholieke minder heid. Een woordvoerder van de protestan ten verklaarde gisteren opgelucht dat de Engelsen kennelijk een lesje hadden ge kregen. Bij de katholieken ziet men zichzelf sinds de incidenten van het afgelopen weekeinde als martelaars. Journalisten die in Ulster zijn, vrezen dan ook dat wraak niet uit zal blijven. Waartoe dit kan leiden, is niet moeilijk meer te ra den. Het woord „burgeroorlog" valt steeds vaker, en in Londen vreest men het erg ste wanneer zondag de protestante oran jemannen hun traditionele optocht zullen houden. Premier James Chichester-Clark ver klaarde gisteravond nog in een tv-inter- view te hopen dat de oranjebeweging haar marsen zal afzeggen. Hij ontkende evenwel dat deze optochten een provoca tie voor de rooms katholieken zijn en zei ongetwijfeld eraan mee te zullen doen indien ze toch zullen doorgaan. De vakbonden hadden de staking uit geroepen omdat volgens hen de regering in hun onderhandelingen met de bonden niet serieus op de kwesties is ingegaan die zij op de agenda hadden gezet. De grote communistische vakbond gaf als reden voor het afzeggen van de sta king dat het aftreden van de regering-Ru- mor als een ernstige „provocatie" moest worden opgevat en dat dit bedoeld is om de weg te banen voor een nieuwe regering die meer rechts georiënteerd zou zijn. De r.k.-vakbonden argumenteren het be sluit met te zeggen dat het landspolitiek en economisch gevaar zou lopen als in deze omstandigheden ook nog een algeme ne staking zou uitbreken. Ook de minder belangrijke vakbond van de sociaal-demo craten vindt het raadzaam in deze crisis periode het land niet nog meer te belas ten. Alle drie de vakbonden blijven echter bij de argumenten die zij oorspronkelijk hebben gebruikt om de staking te recht vaardigen. In Rome circuleren geruchten over een mogelijke formatie-opdracht voor de hui dige voorzitter van de Senaat Fanfani. Bij de laatste regeringscrisis .an drie maanden geleden hield Fanfani zich op de achtergrond omdat hij als opvolger van Saragat president van de republiek wil worden. Ook wordt over het uitschrijven van vervroegde verkiezingen gesproken. Ómdat iedereen nu met vakantie is ge gaan zouden die volgens de geruchten dan eventueel in september moeten plaats vinden. NEWMAN (AP). De vliegtuigkaper Lorenzo Edward Ervin, die op 25 februa ri 1969 een verkeerstoestel van de „Eas tern Airlines" had gedwongen naar Cuba te vliegen is in Newman tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens „ont voering en luchtpiraterij" De 25-jarige Ervin werd in seotember van het vorige jaar in New ïork gear resteerd, nadat hij in de V.S. was terug gekeerd uit Cuba.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3