Plan Wagtmans ging niet door Geen afscheiding van betekenis Merckx komen gunde van de iedereen rust slachting van om bij te maandag Paolini in levensgevaar Vreemde huurlingen houden prestige hoog De Italianen gedegradeerd tot machteloze figuranten Bij Mann is het totaal mis UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN Arie den Hartog in het ziekenhuis Onvoorstelbare versnelling voor Eddy Merckx Etappeoverzicht WOENSDAG 8 JULI 1970 DE lie ETAPPE VAN DE TOUR Explosie Genade Ellende Blikvanger - 10 (Van onze sportredacteur) THOLON LES BAINS Het plan Wagtmans mislukte. De rit scheen voor hem gemaakt, want de Braban der is een van de beste, zo niet de beste daler van het peloton. En het einde van de rit van Yvonne les Bains naar Tholon les Bains had een flinke steile afdaling. Wagtmans herinnerde het zich allemaal van vorig jaar, maar de Franse waterstaat of hoe die in stantie daar te lande mag heten zat Wagtmans dwars. „Ik wist nog van vorig jaar, dat de afdaling slecht van wegdek was. Dat speelde me in de kaart wist ik, want ik ben niet bang om hard door de bochten naar be neden te gieren, maar wat zag ik, toen ik over de top van de Col de Chou naar beneden schoot. Het weg dek was zo plat als een stadionbaan. De weg was pas nieuw geasfalteerd". Wagtmans kon nu nog wel voor het peloton naar beneden daveren de afstand was zo'n 150 meter maar het was te weinig om zich de positie zoekende sprinters van het lyf te hou den op het kleine vlakke stukje naar de finish. Nu sprongen de spurters over hem heen. Basso priemde zijn fiets net op tijd voor het voorwiel van Jan Janssen, die kwaad en gedepri meerd afremde. Wagtmans eindigde als zesde. Dat was dan de afsluiting van een vrij rustige dag. Veelvraat Merckx had zich tevreden gesteld met de overwinning 's morgens in de kleine tijdrit rond het meer van Yvonne. Hij gunde nu iedereen zijn rust om bij te komen van de slachting van maandag. Iedereen was de man in het geel dankbaar, omdat de eerste bergen van de zwaarste categorie op hun prooi wachten. Ogenschijnlijk onbelangrijke zaken be ïnvloeden dus een koers. Daar was die voor Wagtmans ongelukkige asfaltering. Daar was ook de aflopende ketting van Van der Vleuten, die Wagtmans dwars zat. Vlak voor de top van de laatste col, waar Wagtmans wilde toeslaan reed de Brabander naast Van der Vleuten, die zou proberen zijn vlucht te dekken. Toen Wagtmans wilde aanzetten voor de spurt naar de top om zich dan naar beneden te gooien, liep de ketting van de fiets van Van der Vleuten af. Hij zwiepte opzij gestuurd om de vlucht van Wolfshohl te De Italiaan Marino Basso (midden) hier na een verwoede eindspurt - - die het danig gedeukte prestige van zijn land nog enigszins hoog hield finisht als eerste in het tweede gedeelte van de elfde etappe voor Jan Janssen (links) en Walter Godefroot. De uitslag van de tweede helft van de elfde etappe: 1. Basso (It - Molteni), 139,5 km in 3.42,43; in dezelfde tijd: 2. Janssen (Ned-Bic); 3. Godefroot (Bel - Salvarani); 4. Guimard (Fra - Mercier); 5. Van Rijckeghem (Bel- Mann); 6. Wagtmans (Ned - Willem II); 7. Vanneste (Bel-Mann); 8. Van Vlierberghe (Bel - Ferretti); 9. Dolman (Ned - Willem II) 10. Raymond (Fra - Peugeot); 11. Nuelant (Bel-Willem II); 12. Tummellero (It-Fer retti); 13. Zubero (Spa-Kas); 14. Aimar (Fra - Sonolor); 15 Zilioli (It - Faemino); 16. Lievens (Bel - Mars - Flandria); 17. Izier (Fra - Frijnatic); 18. David (Bel - Mars-FIan- dria); 19. Gauthier (Fra - Frimatic); 20. Wolfshohl (Wdl-Mercier); 28. Zoetemelk (Ned - Mars-Flandria); 35. Van der Vleuten (Ned-Willem II), z.t. als Basso; 43. Vianen (Ned - Caballero); 45. Steevens (Ned-Cabal- lero); 65. Beugels (Mars-Flandria); 87. Van Katwijk (Ned-Willem II); 93. Benjamins (Ned - Caballero); 100. Zoontjens (Ned - Ca ballero) 3.43,50; 102. Ottenbros (Ned-Willem II) 3.44,05; 103. Rentmeester (Ned - Caballe ro) 3.44,27; 104. Hoogerheide (Ned - Willem II) 3.44,41. Algemeen klassement: 1. Merkcx (Bel - Faemino) 53.49,16; 2. Zoe temelk (Ned - Mars-Flandria) op 3.00; 3. Pi- nens (Bel - Mann) op 4.24; 4. G. Petterson (Zwe - Ferretti) op 7.57; 5. Van Springel (Bel-Mann) op 8.28; 6. Poulidor (Fra - Mer cier) op 8.56; 7. Zilioli (It-Faemo) op 9.14; 8. Wagtmans (Ned - Willem II) op 10.14; 9. Vandenbossche (Bel - Molteni) en Godefroot (Bel - Salvarani) op 10.19; 11. Galdos (Spa - Kas) op 10.23; 12. Van der Vleuten (Ned - Willem II) op 10.41; 13. Van Impe (Bel-So nolor) op 11.00; 14. Gonzales-Linares (Spa - Kas) en Aimar (Fra - Sonolor) op 11.38; 16. Dolman (Ned-Willem II) op 21.21; 17. De- lisle (Fra - Peugeot) op 12.37; 18. Zubero (Spa-Kas) op 12.43; 19. Houbrechts (Bel- Salvarani) op 13.17; 20. Frey (Den - Frimatic) op 13.49; 27. Vianen (Ned - Caballero) op 14.44,28; Janssen (Ned - Bic) op 15.21; 65. Steevens (Ned - Caballero) op 30.12; 74. Van Katwijk (Ned-Willem II) op 34.52; 77. Zoontjens (Ned-Caballero) op 36.17; 89. Beugels (Ned - Mars-Flandria) op 43.46; 102. Ottenbros (Ned - Willem II) op 1.01,23; 105. Rentmeester (Ned - Caballero) op 1.06,51; 106. Benjamins (Ned - Caballero) 1.07,55; 110. Hoogerheide (Ned - Willem II) op 1.21.43. Dagploegenklassement 1. Willem II (Wagtmans, Dolman en Nue lant) 11.08,09 26 plaatsen); 2. Mann (Van Rijckeghem, Vannesteen Pintens) z.t. (36 plaatsen); 3. Ferretti (Van Vlierberghe, Tu- mellero en G. Petterson z.t. (41 plaatsen); 14. Caballero (Vianen, Steevens en Benja mins) 11.08,39. Ploegenklassement 1. Faemino (Bel) 156.40,51; 2. Mann (Bel) 156.43,39 3. Willem II (Ned) 156.50,49 4. Kas (Spa) 156.53,39; 14. Caballero (Ned) 157.34,33. Puntenklassement 1. Godefroot (Belg) 146 pnt.; 2. Merckx (Belg) 123 pnt.; 3. Janssen (Ned) 99 pnt.; 4. Guimard (Fra) 79 pnt.; 5. Basso (It) en Van Rijckeghem (Belg) 71 pnt.; 7. Steevens (Ned) 45 pnt.: 8. Zoetemelk (Ned) 42 pnt. De doorkomst van de bergen: Col des Mouilles (derde categorie) 1. Guimard 5 pnt.; 2. Vanneste 4 pnt.; 3. Merckx 3 pnt.; 4. Zoontjens 2 pnt.; 5. Van der Vleuten 1 pnt. Col de Cou (derde categorie): 1. Zilioli 5 pnt.; 2. Vandenbossche 4 pnt.; 3. Labourdette 3 pnt.; 4. Merckx 2 pnt.; 5. Danguillaume 1 pnt. Bergklassement 1. Merckx 25 pnt.; 2. Vandenbossche 18 pnt.; 3. Zilioli 17 pnt.; 4. Zubero 16 pnt.; 5. Agostinho 15 pnt. (Van onze sportredacteur) THOLON/LES BAINS. Arie den Hartog is bij thuiskomst in Nederland in een ziekenhuis opgenomen. De Caballero- renner, die zaterdag niet meer kon star ten, bleek een ingewandziekte te hebben. Hij heeft waarschijnlijk paratyphus op gelopen. Voorlopig is Den Hartog uitge schakeld. laten mislukken. Merckx kende wel genade voor de vluchtpoging van Parenteau en Beugels. Ook toen de Zwitser Vivian (de enige Zwitser in de Tour, en Van der Vleuten er achteraan sprongen, ging er geen Fae mino mee. Merckx had bekeken, dat Beu gels, de adjudant van Zoetemelk, het af- stopwerk moest doen. Hij zat dus eigen- kopwerk gemeden. Hij deed het niet. lijk ongewild in dienst van Merckx. Die ontsnapping gaf wat woorden tussen Beu gels en Van der Vleuten. Van der Vleu ten; „Ik zei tegen Eddie: Rijd toch ook eens, ik ben toch geen gevaar voor Zoete melk, in de bergen kan ik lang zo goed niet mee als Joop, dus we kunnen nu toch wel koersen.'' Maar Beugels had het kopwerk gemeden. Hij eed het niet. „Waarom zou ik, het is niet aan mij om De Vleut naar voren te helpen. Ik deed niets en dat werkt natuurlijk toch demo raliserend." Beugels is een van de weini gen in de Mars-Flandria-formatie, die in een etappe zoals gisteren steun kan geven aan de jonge kopman. De anderen, de Belgen, zitten in de grootste moeilijkhe den. Willen ze Zoetemelk niet helpen of kunnen ze het niet? Beugels: „Ze kun nen het niet". Het komt er wat aarzelend en duwde Wagtmans in het publiek, dat opeengehoopt stond op de laatste meters van de klim. De voorsprong, die Wagt mans kon nemen was nu te klein. Na de tijdrit van 8500 meter, die een prachtige explosie van Joop Zoetemelk had laten zien hij liet als vierde zijn concurrenten voor de tweede plaats ach ter zich en plaatste zich nog voor ijdrij- der Mogens Frey was er weinig ver andering gekomen in het algemeen klas sement en zeker niet aan de top. Daar was de rit te kort voor geweest trouwens en 's middags werd er door niemand echt hard gekoerst. De grote verslagenen van de dag ervoor moesten de wonden lik ken en de Faemino's vonden het alle maal best zo. Aldus was het een dag van gewapende vrede, tot groot geluk van een Dolman, een Ottenbros, een Rent meester en een Vianen. Dolman draaide niet zo best. Hij kreeg de terugslag van zijn inspanningen van de slagetappe naar Yvonne. Ottenbros gaf te kennen, dat hij woensdag niet meer zou starten. „Ik heb een paar dagen geleden mijn rechterknie geblesseerd aan de stuurstang. Die knie doet ontzettend pijn. Wat denk je? Ik werd er op de laatste col gewoon afge reden in de afdaling. Dat kan toch niet Hoe moet dat tegen de Granier en al die andere kanjers van bergen op dan gaan. Het heeft geen zin om daar nu nog tegen aan te fietsen. Ik kon mijn benen van daag niet meer rond krijgen." Rentmees ter had op de eerste col moeten lossen, was zelfs vier minuten achterop geraakt en dacht dat het wat hem betreft met de Tour gedaan was, maar omdat het pelo ton het tempo niet opdreef, kon hij na veel afzien toch weer bijkomen. Vianen, die in de tijdrit een uitstekende presta tie had geleverd, hij werd elfde, moest zich door de moeilijkheden heenbijten. „Ik was blij dat ik in het peloton aan kwam." Wolfshohl, die in de grauwe schaduw leeft de tijden dat hij in de gele trui rondreed zijn geweest dacht dat men hem nog wel een succesje gunde. Hi; ontsnapte na 43 km, maar Merckx heefi geen bindingen met de oude garde. Hi; zal het niet laten om ze af te straffen, als dat kan. Dus werd Huysmans mee- uit, want het is natuurlijk duidelijk, dat het voor Belgen niet leuk is om zo'n jonge en dan ook nog Nederlandse wie- Ierprof te moeten dienen als knecht. „Het is geweldig zoals Joop het doet. Als ik zo eens omkijk in het peloton, geloof ik wel dat hij zeker bij de eerste vijf zal eindigen. Hij is mentaal naar deze Tour toegegroeid." En Beugels verder: „Het is met Joop als kopman natuurlijk heel wat anders dan indertijd met Poulidor, toen ik bij Mercier fietste. Als je tegen Pou- pou iets zei, keek hij je aan alsof hij wilde zeggen: waar bemoei je je mee, maar nu kan ik me echt nuttig maken voor Zoetemelk. Hij luistert en hij neemt iets aan." De ontsnapping van de groep Beugels, Van der Vleuten mislukte dus tot erger nis van Van der Vleuten, die fris aan de finish kwam. Daar arriveerde ook een door pech achtervolgde Zoontjens. Vijf kilometer voor het einde, liep een band af bij een Italiaan. Hij slingerde, Zoon tjens wilde hem ontwijken, maar reed oor de berm en viel in een gat. Het had geen ernstige gevolgen, maar een goede klassering was verkeken. Ook voor Stee vens, die zich had willen laten lanceren door Zoontjens. Steevens was kansloos geworden voor de spurt, die een heel pak renners over de lijn joeg. Er was geen afscheiding van betekenis geweest in deze etappe. Men was gezamenlijk over de cols gegaan en men was gezamenlijk in Tholon gearriveerd. De gedachten van iedereen waren al bij de volgende dag. (Van onze sportredacteur) THOLON LES BAINS. De Italiaanse wielrenner Curico Paolini rij den, i voor het Italiaanse merk SCIC heeft giste ren tijdens het tweede gedeelte van de elfde etappe een ernstige val gemaakt, Hij werd met een gebroken nekwervel en met een schedelbasisfractuur zeer ern stig gewond per helicopter naar het hos pitaal vervoerd. Paolini was er dermate slecht aan toe dat hij gisteravond nog in levensgevaar verkeerde. (Van onze sportredacteur) THOLON LES BAINS Bij de Italiaanse ploegen en men mag ook aannemen in Italië zelf sluipt de weemoed naar vroegere gouden wieier- tijden weer binnen. Het gaat slecht met de Italiaanse coureurs. Na het fraaie begin van het seizoen, toen Dancelli als eerste op de Via Roma in San Remo arriveerde, is het weer, zoals de laatste jaren steeds het geval is, sukkelen geblazen. Ook in deze Tour. Men kan die teruggang afmeten aan de graad van luidruchtigheid, waarmee de Italianen in de perszaal bellen. Het gedaver van de eerste dagen rond de telefoon is verstomd. Een nieuwe zege van Marino Basso heeft de stemming wel iets verbeterd, maar men speelt in het klassement helemaal niet mee. In Yvonne les Bains hoop te men op een zege van Tossello op Merckx, maar de Belg wilde daar niets weggeven. Tossello sloeg machteloos op het stuur, toen hij de ljjn was ge passeerd. Basso's overwinning kwam nu als een troostprijs. Maar in de rit van gisteren was Italië weer de grote verliezer. Paolini viel en moest naar het ziekenhuis, Conti gaf op en Beghetto werd uit de strijd genomen, omdat hij zich door een auto had laten trekken. Het zat er al in, dat de Italinen niet of nauwelijks zouden meedoen in het grote Tourspel, toen de ploegen bekend werden. Gimondi, nog niet zo lang gele den de afgod van het Italiaanse volk, stootte vorig jaar en dit jaar steeds weer zijn Romeinse neus. Gimondi maakte niets klaar in de klassiekers. Gimondi werd bij de gratie van het fortuin tweede in de Ronde van Italië achter Merckx. Gimondi werd tweede in het Italiaans kampioenschap achter Bitossi. Gimondi werd geen winnaar van de Ronde van Zwitserland, waar Merckx ontbrak. Dus besloot Felice, die getrouwd is met een miljonairsdochter en zich daardoor niet hoeft in te spannen en zich de Tour van )vorig jaar nog maar al te goed herinnerde, zich een nieuwe afgang te besparen. Hij startte niet voor Salva rani, die hem toch met vele miljoenen lires overstelpt. Salvarani trok Motta aan, maar Motta loopt van het ene ziekenhuis naar het andere. Hij is afgeschreven als coureur. De formatie van Pezzi steunt nu alleen nog maar op een Belg, Gode froot. Hij was een goede aankoop van de Salvarani's, maar hij is toevallig wel een Belg. Schiavon is de enige die zich nu en dan laat zien, zoals de keer dat hij als eerste op de Schlucht overkwam. (Van onze sportredacteur) THOLON LES BAINS. In de Belgi sche ploeg Mann is het volslagen mis. Er wordt niet verdiend. Er is grote on enigheid tussen Van Springel en Pintens. Van Springel, twee jaar geleden tweede in het eindklassement van de Tour ach ter Janssen, nam het Pintens kwalijk, dat hij in de kopgroep, die maandag het hele veld verpletterde, kopwerk had ge daan. Pintens kwam door die inspanning op de derde plaats en maakte tegelijk zijn eigen kopman Van Springel tot een kansloze. Ploegleider Cools nam het voor Pintens op. „Hij had toch gelijk om mee te koersen, toen hij zag dat de voor sprong zo hard groeide en er in het pelo ton niet werd gereageerd. Herman van Springel deed daar zelf niets. Hij probeerde ook niet, zoals en kele anderen, te redden wat er nog te redden viel". De hele Mann-ploeg staat op springen. Pintens, die de Amstel Goldrace won, gaat naar Magniflex, Van Springel is kandidaat voor Willem II, Van Rijcke- gem verhuist naar Peugeot en Vanneste draagt volgend seizoen de rood-witte kleu ren van Mars-Flandria. Van Springel is een lastige coureur. Hij houdt niet alleen van fietsen, maar ook van andere zaken. Zo neemt hij het Cools ook kwalijk, dat zijn vrouw hem niet elke dag mag be zoeken. Hij noemde dat een reden om nooit meer voor Mann te fietsen, kortom bij Mann te vertrekken. De Molteni's, die de rebellerende Dan celli niet meenamen, hadden al hun hoop gezet op Basso, maar hij liet het dagen afweten, want de snelste sprinter van het wielervak werd ziek van ellende, toen hij zich vergist had in de sprint van Angers. Hij is daar nu weer overheen, zoals de zege aantoonde. Boifava, die gold als op volger van Gimondi bleef steken in de roem, die hij al op krediet gekregen had. Ploegleider Albani heeft zowat alles bij elkaar moeten praten om Boifava zondag aan de start te krijgen. Boifava had koorts zei hij, maar Albani legt de vinger op de zwakke plek: „Boifava vond die kou in de eerste weken een verschrikking en dan die wegen, maar ik heb hem gezegd: het rantsoen van het zwarte brood is voorbij, er ligt nu witbrood voor je klaar. De wegen worden beter naar het zuiden en de zon gaat harder branden." Maar Boifava liet het ook afweten, toen het er op aankwam. En dus wacht men nu maar af of Martijn Vandenbossche nog wat aan publiciteit kan binnenbrengen voor de Molteni's. Albani blijft verder Rini Wagtmans in de gaten houden. De derde Italiaanse ploeg in de Tour, SCIC was naar Limoges afgereisd met Michelotto als grote man, maar het nood lot zat achter deze equipe aan. Na Ar mani belandde Michelotto in het zieken huis door een valpartij. En gisteren kwam daar Paolini bij, die per helikop ter naar een ziekenhuis in Genève ver voerd moest worden. Bovendien staakte Conti vermoeid de strijd. SCIC heeft nu nog maar vier man in de Tour. Ploeglei der Giganti haalt de schouders op, als we het met hem hebben over de Italianen in de Tour: „Mijn mannen vechten meer tegen de pech dan tegen wat anders. Mis schien dat mijn tweede kopman Polidori nog iets klaarmaakt." De gekwelde man keek somber, hij ziet het niet meer zo Tenslotte is er dan nog Ferretti. Daai steunt men niet op de Italianen als blik vangers, maar op de gebroeders Petters- son, Gosta zit voor in het klassement maar ook hier geldt: de vreemde huur lingen moeten het prestige van de Ita liaanse merkenploegen hoog houden. Nu oud-wereldkampioen baansprint Beghetto ,is verdwenen, telt Ferretti nog maar vier man: één Italiaan, Tumelero, de twee Zweden en de Belg Van Vlierberghe. Waar zijn de tijden van Coppi, Bartali en Magni gebleven? Elke dag weer kij ken de Italianen somberder in het pers centrum van de Tour en men is jaloers op het bezit van een Joop Zoetemelk. In Italië zal men er zeker over denken om ook hem naar Italië te kopen. Met de Duitse wielersport gaat het nog slechter Wolfshohl moet de zaak redden, nu Altig van het Tourtoneel is verdwenen, maar Rolf Wolfshohl heeft de kwaliteit van vroeger niet meer teruggevonden. Hij is een naamloze geworden in de Tour. Met de Fransen is het al weinig beter gesteld. Men zit ook daar in het slop. Men probeert favorieten te kweken en drijft de prestaties van jonge renners (Guyot Vasseur, Guimard) op en houdt zich nog krampachtig vast aan de afgetakelde wie lergoden als Aimar (die nooit een crack is geweest, al won hij een keer de Tour) Pingeon (smadelijk verdwenen) en Pouli dor, die altijd nog zeer populair is. Men betaalt in Frankrijk de amateurs te veel, De staat wil op wereldkampioenschappen en Olympische Spelen de tricolore in de mast zien. Zij stelt grote bedragen be schikbaar voor de amateurs. Waarom zul len de middelmatigen dan prof worden? De impasse is groot. Met smart wacht men op eindelijk een nieuwe echte ve dette. (Van onze sportredacteur) THOLÓN/LES BAINS Merck heeft de wielertechnici tot grote verba zing gebracht. Het is namelijk ge bleken, dat hij in de tijdrit in Vorst een versnelling heeft gebruikt die als onvoor stelbaar wordt gekarakteriseerd. Als eerste renner ter wereld fietste Merckx met een kamwiel van elf tandjes op zijn achterwiel rond. Zo'n kamwiel is niet in de handel verkrijgbaar. Het werd spe ciaal voor Merckx vervaardigd. Hij ex perimenteerde ermee in de afdalingen met een versnelling van 51 x 11. in 1957 kwam men voor het eerst met een kamwiel van dertien tandjes. Dat werd al bestempeld als niet rond te krij gen, maar nu heeft bijna elke renner een dertien gemonteerd. Merckx zal de fiets in de Tour niet meer gebruiken. Hij deed dat ook niet in Yvonne tijdens het tijd rit j e, waarin hij wraak nam op Gonzales Linares, die hem in Vorst verslagen had. (Van onze sportredacteur) THOLON-LES-BAINS. Het verloop van de elfde etappe duidt: 43 km. Wolfshohl gaat weg, maar wordt gevolgd door Huysmans. 47 km. Vivian, Labourdette en Spruyt komen erbij. 55 km. Peloton bijeen. 61 km. Beugels en Parenteau doen een uitval. Vivian en Van der Vleu ten voegen zich bij hen. Voorsprong groeit tot 1.15 min. 82 km. Paolini komt ernstig te vallen en loopt een schedelbasisfractuur op. 93. km. Hergroepering. 111 km. Guimard als eerste boven op de Col des Mouilles. Op vijf sec. volgt het peloton. 120 km. Op de top van de Col de Chou verschijnt Zilioli als eerste voor Vandenbossche en Labourdette. Wagtmans demarreert en krijgt Zu bero in zijn spoor. 129 km. Peloton bijeen. 137 km. Polidori is even weg, maar wordt voorbijgeraasd door de spur ters. 139 km. Basso wint de sprint voor Janssen en Godefroot. JOOP ZOETEMELK WÊmm A

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16