W erkgeversvoorzitter drs. Bakkenist: REGERING MOET LOONVORMING VRIJ LATEN STRAF VOOR VERZETSSTRIJDER kil Deel troepen van de VS uit Korea Volgens Amerikaanse „New York Post „VS zullen Phantoms leveren voor verlies bij Suezkanaal" 2 1 Wilde staking van 300 bouwvakkers bussen Roolvink afstoffen Wetsontwerp wil naar één vergunning detailhandel Thais leger in staat van paraatheid Feijenoord naar Roemenië, Ajax naar Albanië Meer acties in Groningen op stapel Cernik ook niet meer in Kamer Levenslang voor drie Grieken Mankement aan Fiat 128 e a AGENDA pagina Verder in de krant u h HET WEER S E E r - NEFKENS AUTOMOBIELMIJ 60e JAARGANG NUMMER 206 WOENSDAG 8 JULI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling J 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van onze redacteur economie) ARNHEM/HAARLEM In het al gemeen zullen we naar een globalere overheidsbemoeiing in de loon- en prijsvorming moeten. Dat betekent: minder gedetailleerd ingrijpen dan nu volgens de Loonwet-Roolvink mo gelijk is Aldus de conclusie van de nieuwe werkgeversvoorzitter drs. S maakte, bepleit hiermee het stelsel van de vrije markteconomie als mid del om in Nederland uit de loonpoli tieke impasse te raken. In de gelede ren van progressieve vakbewegings Uitweg zoeken Het woord is aan 9 Uit het binnenland Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4 5, 6, 7 Kennemer Kruimels 4 9 9 11 Economisch nieuws 13, 15 1 Scheepsberichten 13 h 15 Sport 16, 17 h Deze krant bestaat uit 1 achttien pagina's I I I I I Plaatselijk een bui I Zonnige perioden, maar plaatse lijk ook een regen- of onweers bui. Zwakke tot matige zuide lijke wind. Vooral in het noor den en oosten van het land la gere temperaturen. AAN HET STRAND 1 Na een koufront met enkele on weersbuien morgen een wisselende bewolking met een koelere zuid westelijke wind. Temperatuur 20 tot 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten. Perioden van redelijk strandweer met later weer een onweerskans. NEW YORK (AFP en AP) Het Amerikaanse blad New York Post meldt, dat de Verenigde Staten de recente en toekomstige verliezen aan Israëlische straaljagers die geweten worden aan de luchtafweerraketbatte- rijen langs het Suezkanaal zullen vervangen. Dit zou doorgaan totdat Egypte het Amerikaanse voorstel voor een tijdelijk bestand aanneemt. A chtduizend Geheimen Assortiment vrijer DAMESKAPSALON EDISONSTRAAT 5 IJMUIDEN TEL. 1 42 3? Donderdagavond: OCCASION AVOND Botermarkt 1—7, Haarlem IJmuider Courant 1971 nadert, waarmee volgens de aankon diging van minister Nelissen van Econo mische Zaken „aanzienlijke prijsstijgingen" in zicht komen, willen werkgevers en werknemers zo spoedig mogelijk gezamen- lijk een uitweg zoeken. Daarom hebben zij de reis naar Duits land gemaakt om daar de „Konzertierte Aktion" te bestuderen. De kern van dit stelsel is, dat werkgevers en werknemers volkomen vrij zijn in de loononderhande lingen. De regering grijpt daar niet in. C Bakkenist, naar aanleiding van zijn nieuw verworven inzichten in het \LJeilRjOUt Westduitse loonsysteem en de Stabili- ..Wij hebben totnogtoe altijd gemeend satiewet, zoals werkgevers- en vak- «Jat een loon- of een prijsstop de middelen zouden zijn om een overspannen conjunc- bondsleiders dat kort geleden tijdens I (uur jj0eien 0f een inflatie tegen te een studiereis hebben bekeken. Drs gaan" aldus drs. Bakkenist. „Maar we Bakkenist, die ons in een exclusief hebben nu in Duitsland geleerd, dat dit vraaggesprek deze opvatting kenbaar wel eens een denkfout zou kunnen zijn. - - - - - - - - I Daar zeggen ze: als je de zaak wilt ont spannen moet je conjuncturele maatrege len nemen. Die liggen dan op het budget taire, het monetaire of het concurrentie- vlak. We moeten nu nagaan of dat een goede visie is. Daarbij moeten we niet te gauw denken dat we het goed doen. We p. I uuimvu ui»» - mensen blijkt men evenzeer voor dit I moeten vergelijken en bedenken dat we middel te voelen. Daarmee is de basis gelegd voor een nieuw beraad tussen werkgevers en werk nemers, waarvan de afloop voor minister Roolvink aanleiding zal kunnen zijn om zijn huidige standpunt aan te passen aan de gezamenlijke nieuwe inzichten van het georganiseerde bedrijfsleven. Volgens artikel 8 van de huidige Loon wet kan minister Roolvink ingrijpen in afzonderlijke collectieve contracten en binnen de Europese gemeenschap toch naar één beleidsconceptie moeten. In Ne derland hebben we de weg naar de vrijere loonvorming al ingeslagen. Het is best mogelijk dat het met de prijsvorming ook die kant op moet/ Drs. Bakkenist is niet helemaal zonder reserve naar Duitsland gegaan. „Aanvan kelijk dacht ik: wat moet ik daar nou Maar dat bezoek heeft zeer verhelderend gewerkt. Eigenlijk weet je maar zo weinig van wat er zich vlak naast je deur af speelt. Ik ben van mening dat er zeker iets uit zal komen. We moeten er alle be trokkenen voor zien te winnen. Ik ben van daarmee een beperkte groepering treffen, mening dat we niets moeten proberen dat wanneer naar de mening van de minister de overeengekomen loonstijging gevaarlijk kan zijn voor de nationale economie. Vóór hij tussenbeide komt moet de bewindsman dan eerst met werkgevers en werknemers overleg plegen. NW en NKV hebben di reet afstand genomen van deze bevoegd heid, die zij als correctiemiddel verwerpen omdat naar hun mening de loonvorming uitsluitend een zaak van de contractpar tijen dient te zijn. Beide vakcentrales heb' ben daarom hun medewerking aan het loonpolitieke overleg tot nader order ge staakt. Maar naarmate het kritieke jaar in het voordeel van één partij is. In dat geval is er hoogstens sprake van een tij delijk deelsucces. En eenzijdig voordeel houdt nooit stand." Met dat laatste duidt drs. Bakkenist ook op de zelfdiscipline die noodzakelijk is om het afdwingen van dergelijke voordelen te voorkomen. (Voor het interview met drs Bakkenist zie pag (Zie verder pagina 13) Paul Brulat: Oprecht betekent per definitie: oor spronkelijk. (Van onze sportredactie) GENÈVE In Genève is vanmiddag de loting verricht voor de eerste ronde van de Europa Cup-toernooien voor lands kampioenen en bekerwinnaars. Tegen de verwachting in werd Feijenoord niet vrij geloot voor de eerste ronde. De Rotter dammers zullen de eerste wedstrijd, op 15 september, thuis moeten spelen tegen de kampioen van Roemenië. Welke ploeg dat zal worden is nog niet bekend. Ajax gaat voor de eerste wedstrijd naar Albanië, waar de Amsterdamse ploeg de nationale titelhouder zal ontmoeten. Om dat ook daar de competitie nog niet is afgelopen is de juiste tegenstander nog onbekend. PSV, de Nederlandse vertegen woordiger in de EC II ontmoet op 15 september (uit) en 29 september (thuis) de winnaar van de voorronde tussen Gott- waldov (Tsjechoslowakije) en de winnaar van de Ierse beker, Bohemians. De plaats Saang, op veertig kilo meter ten zuiden van de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh is na hevige gevechten door Cambodjaanse regeringstroepen veroverd. Als af schrikwekkend voorbeeld werd een guerrillastrijder aan zijn voeten op gehangen. (Zie ook pagina 3). SEOEL. (Reuter) Volgens de Zuid- koreaanse regering heeft de Amerikaan se ambassadeur in Seoel gezegd dat de VS van plan zijn een deel van hun in Zd.- Korea gelegerde troepen terug te trek ken. De Amerikaanse ambassadeur, Wil liam Porter, verklaarde dat deze terug trekking deel uitmaakt van het Ameri kaanse program, de militaire aanwezig heid van de VS in het buitenland te ver minderen. Op het ogenblik zijn er ruim 60.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Korea. Q Verwachting van hei K.N.M.l. tot donder- dagavond- vrij BOEKAREST, (Reuter en AP) De ovjet-Unie en Roemenië hebben in ioekarest een nieuw vriendschaps- en ijstandsverdrag gesloten. Het oude was i 1968 verstreken. De hernieuwing liet mg op zich wachten door de koele ver- tandhouding tussen de twee landen als evolg van de onafhankelijke koers van toemenië en de felle veroordeling door at land van de inval der Warschaupact- roepen in Tsjecho-Slowakije. Het nieuwe verdrag werd ondertekend oor premier Kosygin en Maurer. De tussische delegatie zou oorspronkelijk /orden geleid door partijleider Brezj- lev, maar deze was volgens een officië- e bekendmaking wegens ziekte verhin lerd. hoewel Brezjnev maandagavond Het verdrag maakt geen gewag van n legt de „niet- Roemeense functionarissen toonden mee een afspraak is Roemenië zou zich echter geschonden, aan de af- op de overeengekomen tijd bekend ma- en. Functionarissen in Boekarest hebben de ondertekening van het verdrag een diplomatieke overwinning genoemd omdat dit betekent dat Moskou zich ge- deeltelijk neerlegt bij het Roemeense streven binnen het Warschaupact een eigen koers te varen. Partijleider Ceausescu van Roemenië heeft zich steeds zó strikt aan het proto col gehouden, dat velen zijn houding als I regelrecht afwijzend opvatten. GRONINGEN. Ongeveer 300 bouw vakarbeiders zijn vandaag bij de NV Ne- dam voor 24 uur in staking gegaan op twee objecten: bij het Academisch Zie kenhuis en bij het chemiegebouw van de rijksuniversiteit Groningen. Het is een wilde staking. De vakbonden staan er niet achter. De stakers vertegenwoordi gen ongeveer 10 °/n van de Groningse bouwvakkers. Het actiecomité Bouwvak heeft voorgesteld om bij drie grote on dernemers per object te gaan staken. De ze drie ondernemers zijn de NV Nedam de firma Knoop en Giesen en de firma Dinkla. Het gezamenlijk personeelsbe stand van deze drie ondernemers be draagt ongeveer 3000 man. De man ach ter deze actie is de communist Fré Meis. De stakers eisen een optrekking van het loon tot wat genoemd wordt het Am sterdamse niveau, hetgeen betekent een wekelijkse verhoging van ongeveer 50,-, Zes weken geleden is de actie om meer loon in de Groninger bouwvakken be gonnen. Tot nu toe hebben de betrokken ondernemers niet aan de eisen toegege ven. Wel zijn intussen incidentele verho gingen gegeven, maar het actiecomité neemt hiermee geen genoegen. De sta kende arbeiders zullen tijdens de staking via steunlijsten toch geld ontvangen. De heer A. J. van Hagen, vice-voor zitter van de bij het NVV aangesloten algemene bouwbedrijfsfonds, gaf als com mentaar dat optrekken van de lonen tot Amsterdams niveau hem een beetje wild in de oren klinkt, omdat elke insider weet dat de lonen in Amsterdam van bouwplaats tot bouwplaats verschillen. Meer reëel vindt hij het daarom gebruik te maken van de binnen het kader van de CAO geboden mogelijkheden, waarvan in Groningen nog geen bouwvakker op ver zoek gebruik heeft gemaakt. PRAAG (AFP). Oldrich Cernik, voormalig premier in Tsjecho-Slowakij heeft zijn zetel in de Volkskamer ter be, schikking gesteld. Dit meldt het Tsiecho slowaakse persbureau Ceteka. Cernik heeft enkele dagen geleden ook de ministersfunctie neergelegd, Het blad heeft in betrouwbare diploma tieke kringen vernomen dat de VS be loofd hebben om de drie Israëlische Phantoms te vervangen, die volgens Is rael onlangs door afweerraketten van Russische makelij omlaag gehaald wer den. Het Israëlische blad „Mariv" be richt uit Parijs, dat drie vliegkampsche pen van de VS uit de Atlantische Oceaan op weg zijn naar de Middellandse Zee ter versterking van de Amerikaanse zes de vloot. „Het aantal Russische militairen in Egypte heeft nu de 8 000 bereikt. Drie duizend Russen bedienen het geschut voor luchtdoelraketten De rest treedt op als deskundige of adviseur van het Egyp tische leger." Dit heeft het hoofd van de Israëlische generale staf, generaal Haim Bar Lev, in een vraaggesprek met het blad „Da- var" gezegd. Hoewel de Israëlische generaal de mo gelijkheid /an uitbreiding van de Russi sche strijdkrachten in Egypte voorziet, is hij van oordeel, dat dit gevaar zou kunnen worden verhinderd door „maat regelen, die de VS zouden kunnen ne men en door de houding van Israel". Bar Lev is verder van mening, dat de huidige onderhandelingen van president Nasser van Egypte die op 19 juli naar zijn land zal terugkeren, beslissend kun nen zijn voor „de Russische interventie in het Midden-Oosten." Generaal Bar Lev besloot: „Nasser heeft de Sovjet-Unie gevraagd on. on middellijke militaire hulp. De binnenland se vraagstukken, de economische moei lijkheden en het verzet binnen het Egyp tische leger vormer gevaren voor het be wind van het Egyptische staatshoofd en Moskou is tussenbeide gekomen om de val van het bewind van Nasser te ver hinderen. In de huidige situatie hebben de Egyp- tenaren geen enkele kans het Suez-ka- naai over te steken. Daarvooi moeten zii over een volledige superioriteit in de lucht beschikken en zelfs dan zouden de Egyptenaren er niet zeker vani kunnen zijn. dat hun poging zal slagen" Minis:ei KinfLthuii naa hei gistermid dag even moeilijk op het Haagse Binnenhof, waar „Dolle Mina's" en andere jongeren hem verweten dat in zijn voorstel tot instelling van een arbeidsverbod voor veertienjarigen de 35.000 meisjesdie huishoudelijk werk verrichten, zijn uitgezonderd „Wij komen Roolvink,!. duffe hersens af stoffen" stond op het schortje van deze „Dolle Mina". Het Egyptische dagblad „Al Achram' meldt vandaag dat Egyptische militaire deskundigen „vele geheimen van de Phantom straaljagers en hun electroni- sche apparatuur" hebben ontdekt in de wrakstukken van de vijf Phantoms die verleden week zijn neergeschoten." (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Staatssecretaris Van Son heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend waardoor het moge lijk wordt dat straks maar één vergun ning nodig is voor ue hele detailhandel Wie dan een specifiek vakdiploma bezit kan van de Kamer van Koophandel db vergunning krijgen. Er wordt geen on derscheid meer gemaakt tussen eisen van handelskennis en vakbekwaamheid Hei einddiploma van een middelbare detail handelsschool of een diploma van de branche-gerichte vakbekwaamheidsoplei ding is voldoende De huidige papieren houden hun gel digheid. Wie in vrije goederen handelt kan binnen Irie maanden nadat het voor stel wet geworden is, vergunning aan vragen. Wie onrechtmatig is gevestigd moet verplicht detailhandelsönderwijs vol gen en kan dan ook ve -gunning krijgen Dat wordt dan een soort generaal pardon waarbij het de vraag is of al die onder nemers wel de capaciteiten hebber om het examen te halen De n'euwe wet zou per 1 januari 1972 van kracht kunner worden Volgens b- irtw°n kriift ipde re ondernemer de detailhandel nu meer vrijheid om naa* rie-n keuze zijn assortiment samen te stellen. ATHENE (Reuter) Een Atheense krijgsraad heeft drie mensen, die zeggen communist te zijn, tol levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens „sa menzwering ter omverwerping van het Griekse bewind" Aan de vonnissen is een proces van drie dagen voorafgegaan tegen elf perso nen, die lid zouden zijn geweest van de buiten de wet gestelde Griekse communis tische partij. De andere straffen variëren van 20% jaar tot twee jaar gevangenisstraf over verdachten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Alle Fiats 128 die tot nu toe zijn geleverd, moeten worden gecontroleerd op een technische onvolko menheid in het aandrijvingsmechanisme. Alle agenten van Fiat zijn op de hoogte en controleren de binnenkomende wa gens. De allernieuwste Fiats hebben dit mankement niet. Bij importeur Leonard Lang in Amsterdam verklaarde men van morgen dat het euvel niet kan leiden tot gevaarlijke situaties. BANGKOK (AFP). Het leger in de Thailandse hoofdstad Bangkok en in an dere belangrijke centra in Thailand is in staat van „algehele paraatheid" ge bracht. De maatregel houdt verband met „een klimaat van spanning en politieke onze kerheid" die in het gehele land is ge constateerd, aldus premier Kittikasjorn van Thailand. f ADVERTENTIES Ruime finanrierino moqelijk. 'V- r 'd K ijtjr

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1