Volgend jaar augustus: Overheidsmaatregelen voor werkende jeugd Gevaarlijk spel met gestolen patronen Maagkanker neemt in westerse landen af Man door stroom gedood CBH dichtgespijkerd BALLY Ongeluk met kabelbaan 9 gewonden Man wil - na vrijspraak- geld van justitie terug Personeelschefs op de hippe toer s Huizing Minister Roolvink op Binnenhof ontvangen" door Dolle Mina's" In bejaardenoorden durven bewoners vaak niet te klagen Ambtswoning te duur TER VOORBEREIDING VAN DE VOORVERKOOP EN DE SEIZOEN-OPRUIMING ZIJN ONZE ZAKEN VRIJDAG 10 JULI tot 1 uur GESLOTEN Publiceer namen van ongestrafte misdadigers Ontslagen bij Grand Bazar- zaken verwacht Kort geding in Maastricht „Slag om jong talent" in volle gang WOENSDAG 8 JULI 197 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal volgend jaar met maatregelen komen ten behoeve van de werkende jeugd. Zij zullen op 1 augustus 1971 van kracht moeten worden. Minister Rool vink van Sociale Zaken heeft dat gis teren in de Eerste Kamer beloofd. De maatregelen, die betrekking zullen hebben op de jeugd tussen de 14 en 18 jaar, zullen waarschijnlijk voorzien in een uitbreiding van de leer- en vormingsplicht en een arbeidsverbod voor jongens en meisjes onder de vijf tien jaar. Door betere voeding Reparatie wasmachine turn -S.HM Boerderij in de as Grote Houtstraat 42 SPECIAALZAAK KRUISWEG 42 Auschwitz-comité In Hilvarenbeek V en D koper Dode door brand BELLEN Experimentenwet onderwijs in senaat goedgekeurd WEESP. Een ongeval heeft de rijks politie van Weesp op het spoor gebracht van een zeer uitgebreide diefstal van pa tronen, die gebruikt worden om door mid del van een schiethamer gaten in het be ton van in aanbouw zijnde woningen te maken. Een jongen van elf jaar moest dokters hulp hebben, omdat een scherf van een tot ontploffing gebrachte patroon in een van zijn benen was gedrongen. De dokter waarschuwde de politie en uit het onder zoek bleek dat al dagenlang kinderen uit een in aanbouw zijnd flatgebouw de patronen weghaalden en deze tot ontplof fing brachten door er met een steen op te slaan. De politie wist niet minder dan 1800 patronen bij kinderen op te sporen. Ver scheidene inwoners van Weesp hadden al regelmatig knallen gehoord, maar daar de kinderen wel meer met klappertjes speelden werd er eerst geen aandacht aanbesteed. Uit het onderzoek van de po litie bleek ook dat verscheidene ouders, toen zij van het ongeval hoorden, de pa tronen hebben weggeworpen. De politie heeft nu een dringend beroep op de ou ders gedaan de lang niet ongevaarlijke patronen in te leveren bij de politie. Aan de leiding van het bouwwerk is gelast de patronen achter slot en grendel op te bergen. ff ft Minister Roolvink verdedigde gisteren in de Eerste Kamer zijn voorstel om de werkgevers bij wijze van overgangsmaat regel te verplichten 15-jarige jongeren onder hun personeel tenminste één dag per week naar een vormingscursus of le vensschool te sturen met doorbetaling van het loon. Hoewel vrijwel de hele senaat liet discriminerend vond dat veer tien- en vijftienjarige meisjes, die in de huishouding werken, buiten deze rege ling zijn gehouden, werd het voorstel van de minister met grote meerderheid aan vaard. Voor mevrouw mr. Irene Vorrink, dr. AMSTERDAM Het aantal gevallen van maagkanker neemt in de Westerse landen af. Aldus dr. A. H. Wiebenga, hoogleraar in de maag- en darmziekten aan de universi teit van Amsterdam, die sinds zaterdag in het Hilton Hotel in de hoofdstad optreedt als voorzitter van de twaalfde jaarlijkse vergadering van de „Bockus International Society". Met name door betere voeding en de overheidscontrole op het voedsel is de maagkanker waarschijnlijk teruggedrongen. DEN HAAG. Het komt voor dat be woners van bejaardenoorden hun klach ten niet naar voren durven brengen. Dit heeft de staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, dr. Van de Poel, geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Egas (P.v.d.A.). De staatssecretaris keurt deze situatie ten zeerste af. De informaties waarover hij beschikt, zijn echter onvoldoende voor een verantwoord beeld van de omvang van de angst der verzorgden voor de di rectie en besturen van verzorgingstehui zen voor bejaarden. Uit de verslagen van de provinciale en gemeentelijke commissies voor de be jaardenoorden, alsmede uit ten departe- mente ontvangen brieven kan echter niet worden afgeleid dat de omvang van deze angst groot is, noch in hoeverre deze ge grond is. De staatssecretaris zal aan de provin ciale en gemeentebesturen verzoeken in het kader van het toezicht op de bejaar denoorden aan deze aangelegenheid aan dacht te schenken. Ook zal aan de Ne derlandse Federatie voor Bejaardenzorg advies gevraagd worden op welke wijze voorkomen kan worden dat deze angstge voelens ontstaan dan wel blijven bestaan De bewindsman veronderstelt dat de oplossing enerzijds gezocht moet worden in het goed functioneren van bewoners commissies waar deze commissie ont breekt, zal de noodzaak tot instelling ervan moeten worden nagegaan en ander zijds in bekwaamheid en geschiktheid van leiding en personeel van het verzorgings tehuis. (Van onze correspondent) UTRECHT De 34-jarige kelner F. W. Wentink uit Utrecht is dinsdagmiddag door elektrocutie om het leven gekomen. Broeders van de GGD hebben door toe diening van zuurstof en hartmassage nog geprobeerd de levensgeesten weer op te wekken, maar hun pogingen bleven zon der resultaat. Uit het door de politie ingestelde onder zoek bleek dat het slachtoffer een defecte wasmachine wilde repareren. Hij liet eerst het water uit de machine weglopen en vroeg daarna zijn dochtertje de stekker van de geheel metalen elektrische boortol die hij in de hand hield, in het stopcontact te steken. Waarschijnlijk door een manke ment aan de boortol werd de heer Wen- tink, die met zijn blote voeten in het weg gelopen waswater stond, door de elektri sche stroom getroffen. Uit een onderzoek is gebleken, dat emi granten uit Japan, waar het percentage van gevallen van maagkanker het hoogst is, in de Verenigde Staten, waar deze ziek te het minste voorkomt, een gezond na geslacht hebben. Bij de tweede en derde generatie verdween de maagkanker, die ze naar Amerika hadden meegenomen. Volgens dokter Wiebenga is dit tevens een bewijs, dat er geen erfelijke factoren mee spelen in het kankerproces. Het zijn gissingen, maar dr. Wiebenga nijgt ertoe de teruggang van maagkanker in Westerse landen toe te schrijven aan de voedselbereiding, die sinds de oorlog aanmerkelijk is verbeterd. De voorschrif ten van het ministerie van Volksgezond heid en de overheidscontrole op het be reiden, bewaren en verkopen van etens waren en voedselprodukten zijn volgens hem oorzaak, dat de maagkanker in vele gevallen geen kans krijgt. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. Franssen (P.v.d.A.) heeft de minis ter van Binnelandse Zaken woensdag ge vraagd of het waar is dat voor de bur gemeester van Weert een ambtswoning is gebouwd die ƒ570.000 heeft gekost. Drs. Franssen is er benieuwd naar of de begrotingspoitie van deze Limburgse gemeente en de beschikbare vaste finan cieringsmiddelen toelieten dat zonder schade te doen aan andere taken van de ze gemeente, tot deze, wat hij noemt, ex travagante uitgave kon worden besloten. A. Querido en mr. H. Versloot (allen P.v.d.A.) was de uitzondering echter re den om tegen te stemmen. Zij vonden dat de minister de bereidheid en elas ticiteit van de vormings- en scholings instituten, om de ongeveer 10.000 meis jes op te vangen, onderschat. Mevrouw Vorrink, die ernstig protesteerde tegen deze „discriminatie naar sekse" ontlok te een aantal „Dolle Mina's", die het de bat op de tribune volgden, daarmee een gul applaus. De „Dolle Mina's" hadden zich al eer der op de dag gemanifesteerd door mi nister Roolvink bij zijn aankomst op het Binnenhof een drooglijn met wasgoed voor te houden, waarmee zij wilden aan geven dat huishoudelijk werk niet tot de categorie lichte arbeid kan worden gere kend, zoals de minister heeft gedaan. Zi boden een open brief aan en zongen de bewindsman een „sociaal treurlied" toe, waarin hem werd verweten geen aan dacht te hebben voor de vorming van de meisjes, „omdat ze toch maar gaan trou wen De minister die pas na enige moei te het senaatsgebouw kon betreden (een „Dolle Mina" wilde per se zijn hoofd af stoffen) protesteerde daar later in de Ka mer tegen. „Daarmee doet men mij be paald onrecht," zei hij. De minister verklaarde dat niemand de intentie heeft te discrimineren. „Het is geen kwestie van onwil, maar van on macht," zei hij. De minister kreeg ook enige kritiek te incasseren van de zijde van de drie christelijke regeringspartij en. Zij wilden hem echter nog één jaar respijt geven om deze zaak recht te trek ken en verlangden op korte termijn een nota waarin de hele problematiek van de werkende jeugd aan de orde wordt ge steld. Evenals de woordvoerders van P.S.P. en P.P.R. vond mevrouw Vorrink dat de minister reeds nu een onvoorwaardelijk arbeidsverbod voor 14-jarigen had moeten treffen. „Die kinderen horen niet in een fabriek, kantoor of huishouding", zei zij. Maar de minister voerde aan dat een ar beidsverbod zonder aanvullende onder wijsvoorzieningen (er zijn te weinig leer krachten en er is onvoldoende controle) de grootste ramp zou zijn die men de jongeren kan aandoen. „Dan raken ze tussen wal en schip en zoeken de straat op", riep hij uit. Dr. P. G. van de Vliet (V.V.D.) was het daarin met hem eens. De minister liet weten dat inmiddels een interdepartementale werkgroep, waarin ook vertegenwoordigers van werk gevers, werknemers en het Nederlandse Vrouwencomité zitting hebben, zich op deze problematiek heeft geworpen. Op verzoek van mejuffrouw Cornelissen (K.V.P.) beloofde hij ook een vertegen woordiging van de werkende jeugd in de ze werkgroep te zullen opnemen" Hij zag echter geen mogelijkheden ook de „Dol le Mina's" bij deze studie te betrekken, omdat zij niet in een vast verband zijn georganiseerd. Nadat de senaat zijn voorstel had goed gekeurd, zijn de senatoren op reces ge gaan. Amsterdamse kabouters hebben gis teravond het gebouw van het C.B.H. (Centraal Bureau Huisvesting) dicht gespijkerd, omdat zij van mening zijn, dat het een nutteloze instantie is. De tekst op de dichtgespijkerde deur geeft de bezoekers aan waar zij zich nu kunnen vervoegen voor hun wo ningproblemen. De kabouters willen alle leegstaande panden openen voor bewoning. ROLDE. Vanmorgen vroeg is in Eleveld (gemeente Rolde) een kapitale boerderij door brand verwoest. Van de inboedel kon niets worden gered. Een aantal landbouwwerktuigen en een gro te partij hooi en stro werden eveneens door het vuur verwoest! De schade be draagt enige tonnen. ADVERTENTIE AMSTERDAM. Naar aanleiding van opmerkingen van minister Polak van Justitie in de Tweede Kamer over oor logsmisdadigers in Nederland heeft het Nederlands Auschwits-comité dinsdaga vond een brief gestuurd aan de bewinds man, waarin het aandringt op het be kendmaken van de namen en anteceden ten van de nog in vrijheid levende, onge strafte oorlogsmisdadigers. „De anti-fascistische gezindheid van de bevolking zal bevorderen, dat de ze bandieten worden gevonden en berecht om hun straf te ondergaan. Ook zal pu- blikatie van eventuele Duitse oorlogsmis dadigers de Duitse anti-fascisten stimule ren," aldus het comité dat meent dat geen enkele oorlogsmisdadiger ongepakt mag blijven. HILVARENBEEK. Negen personen zijn gisteren in het recreatieoord „De Beekse Bergen" gewond toen een giek van een zandzuiger een kabelbaan raak te. Een kabel schoot van de rollen. Twee gondels gingen hierdoor zo slingeren dat de passagiers er werden uitgewor pen. Een deel kwam op de grond en een ander deel in het water van de Waarder- plas neer. Een gondel zonder passagiers verdween in het twaalf meter diepe wa ter. Het ongeluk liet zich aanvankelijk ern stig aanzien, maar achteraf viel het merendeel van de kwetsuren nogal mee. Van de gewonden werd een deel na be handeling in het ziekenhuis naar hui* overgebracht. Het ongeval gebeurde omstreeks vijf uur, maar het duurde tot negen uur voordat de brandweer de laatste van de tientallen passagiers, van wie de gondels waren blijven hangen, uit zijn benarde positie had bevrijd. De kabelbaan was pas deze week in gebruik genomen, na dat zij enkele weekeinden had proefge draaid. Zij telt tweehonderd gondels en strekt zich uit over een afstand van 2750 meter. (Van onze correspondent) HEERLEN. Ofschoon het Duitse postorderbedrijf Neckermann hevig geïn teresseerd was in de overname van de vier Grand Bazar-vestigigen in Heerlen, Maastricht, Geleen en Eindhoven, heb ben die onderhandelingen niet tot succes geleid. Vroom en Dreesmann wordt de koper. Over enkele dagen zullen de con tracten worden getekend. De verkoop van de vier grootwarenhui zen aan Vroom en Dreesmann zal tot gevolg hebben, dat een deel van het drie- duizendkoppige Grand Bazar personeel zal moeten afvloeien. Om hoeveel mensen het gaat en in wel ke sectoren van het bedrijf de klappen zullen vallen is nog niet bekend. Nog deze maand zal de direktie van Vroom en Dreesmann besprekingen voe ren met de vakbonden over een afvloei ingsregeling. Tot op heden is het personeel van de Grand Bazar niet ingelicht over de ver koop. Dat doet Vroom en Dreesmann, zodra de contracten zijn getekend. UTRECHT. Bij een hevige uitslaan de brand in een woning in Utrecht is de afgelopen nacht een Marokkaan om het leven gekomen. Zijn 16-jarige Algerijnse vrouw liep lichte brandwonden op. De Marokkaan verloor door rookverstikking het leven. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Een 41-jarige Heer lenaar, die door de Nederlandse en Bel gische justitie als een geraffineerde brandkastenkraker wordt beschouwd, heeft in een kort geding voor de presi dent van de Maastrichtse rechtbank van de Staat der Nederlanden gevorderd dat de justitie hem een inbeslaggenomen geldkist met 12000 gulden zal teruggeven Hij verwijt de officier van justitie dat deze tot nu toe niet heeft willen voldoen aan een arrest van het gerechtshof in Arnhem van 25 maart van dit jaar, waar bij de teruggave van de kist met het geld werd bevolen. Op dit geld is door het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid conservatoir be- (Van onze correspondent) „Wees hip, ga werken" ongeveer op die manier trekt het bedrijfsleven aan jongens en meisjes die zojuist de school hebben verlaten. Sla de advertentiepagi na's er maar op na. Saaie banen be staan er niet. Of toch nog wel? Bedrij ven die als gortdroog bekend staan, span nen de kroon bij het op de eigentijdse toer lokken van jeugdige arbeidskrach ten. In de dezer dagen losgebrande „slag op jong talent" wringt zelfs (of juist) het Gemeenschappelijk Administratiekan toor („zeg maar GAK") zich in moei lijke bochten om er toch maar vooral populair tegenaan te gaan. Het GAK draait de zaken liever om, deelt de personeelschef in een adverten tie van een halve pagina mee. Zo: „Zeg 'ij ons maar wat je van je eerste baan verwacht, wat je plannen zijn. Dan la ten wij wel weten in hoeverre we het ou naar de zin kunnen maken. Kun je altijd nog zien of je wilt solliciteren of niet. Fair? Dachten wij ook. Weten wat je wilt is een beter begin dan afwachten wat je krijgt". De tijd van de „niet met balpen ge schreven sollicitatiebrieven" ligt al lan ger achter ons, ook al zijn er nog wel kantoren die van mening zijn dat goed personeel ook in 1970 nog met een vulpen op zak moet lopen. Niettemin zou het GAK tien jaar geleden niet hebben willen ge loven, dat het nu jonge menzen zou be naderen met een „vul-in-knip uit-stuur op"-bon, waarin de aspirant-werkne mers gevraagd wordt hun werkwensen in te vullen: Wat zou je willen verdie nen? Hoeveel vakantie had je gedacht? Waar op een veelzijdig kantoor zou je het liefste starten? Heb je nog andere wensen? Wie de bon opstuurt, krijgt een „fijn affiesje, moet je hebben!" gratis. En dan „hoor je er binnen enkele dagen meer van". De GAK-personeelschef vertelt ons dat het affiesje zeer «de moeite waard is. Zeker ook de achterkant, waarop in wei nig hippe taal verteld wordt wat je ver dienen kunt en wat niet, dat er 19 werk dagen vakantie worden gegeven, geen 18 ook geen 20. Toch blijkt de bon in te slaan. Enige tientallen inzenders bewijzen het. Inzen dingen die voor 95 percent serieus kun nen worden genoemd. Natuurlijk was er een klant die een ton wilde verdienen en als directeur wilde beginnen. Er zijn nog bedrijven die op de klassie ke manier („Wij bieden een goed geho noreerde functie met veel ontplooings- mogelijkheden") personeel werven. Maar steeds meer bedrijven zien van het schrif telijk laten reflecteren af, zeker als het om banen voor jeugdigen gaat. Philips, de Algemene Bank Nederland en de PTT. om er maar drie te noemen, lij ken een abonnement te hebben genomen op korte, vlotte werfzinnetjes als „Kom even langs, bel even of schrijf een brief je". In een kwart eeuw is „het sollici- tatiesehrijven" een brief, de brief een briefje en het briefje een telefoontje ge worden. Een adjunct-directeur van een arbeids bureau verklaart desgevraagd blij te zijn „dat de tijd van de per se met de hand geschreven sollicitaties nu wel lang zamerhand voorbij is". Aan de andere kant waarschuwt hij per soneelschefs er voor door te slaan naar de andere de tè populaire toer. Maar hij is ervan overtuigd dat de jongelui niet gek zijn. „Ze begrijpen best dat die ad vertenties weliswaar in hun taaltje zijn gesteld, maar dat ze voor de rest gewo ne banen bevatten, met normale sala rissen en normale sociale voorzieningen" Hij meent dat veel bedriiven straks zul len terugschakelen naar koele, nuchtere informatie over de weg te geven banen. slag gelegd. Dat fonds meent dat het geld afkomstig is van de brandkastkraak die in maart 1967 in het kantoor van de bouwvakarbeidersbond Sint Jozef in Maastricht is gepleegd. Voor die inbraak heeft de Heerlenaar terechtgestaan maar hij is in hoogste instantie na een cassa tiebehandeling door het Arnhemse ge rechtshof vrijgesproken. Hij meent dat het geld uit het Maastrichtse kantoor is gestolen. Naar het oordeel van het hof in Arnhem is het bewijs daarvoor niet geleverd. De geldkist met inhoud werd op 29 maart 1968 in de woning van een zwa ger van de Heerlenaar in Schinveld inbe slaggenomen. De vrijspraak door het Arnhemse hof ging vergezeld van het bevel tot terug gave van de geldkist met inhoud. De Heerlenaar vindt dat hij er recht op heeft dat dat bevel wordt uitgevoerd. De president van de Maastrichtse rechtbank zal volgende week maandag uitspraak doen. DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer dinsdag goedkeuring gehecht aan de Experimen tenwet onderwijs. Deze beoogt een rege ling te treffen op grond waarvan onder wijskundige experimenten kunnen worden gehouden, die vallen buiten de kaders van de afzonderlijke onderwijswetten en in de wet op het Voortgezet onderwijs de mo gelijkheden te verruimen tot afwijking wegens de bijzondere inrichting van het onderwijs. Experimenten zullen volgens staatsse cretaris Grosheide van Onderwijs bij wel slagen kunnen leiden tot nieuwe soorten van scholen of tot een nieuwe opzet van bestaande vormen van onderwijs. De senaat is dinsdagavond op zomer reces gegaan. De vakantie zal duren tot 25 augustus. Wordt echter intussen in de Tweede Kamer het spoedeisende wetsont werp inzake het minimumloon aangeno men, dan zal de Eerste Kamer op 4 au gustus van reces terugkomen om dit wetsontwerp te behandelen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2