VAN DAG TOT DAG Amerikanen wisten af van mishandelingen GRUWELIJKE MARTELINGEN OP VIETNAMEES DUIVELSEILAND Gevangenen vastgeketend in „tijgerkooien" stranden van Ostia in Italië Portugal tevreden na nota van Vaticaan ->v' -■ mi Akkoord in Jordanië tussen regering en guerrilla's GEPROLONGEERD \}cad2an^ Japan wenst verwijdering zenuwgas op Okinawa Uitspraken van premier De Jon| commentaar op actuele zaken Toeristen uit VS in moeilijkheden Britse matrozen ontvoerd naar Ierland Sluipschutters in Amerikaanse stad Asbury Park Grote oliebrand in Le Havre hètjioogtepunt van 070 WOENSDAG 8 JULI 1970 'v LONDEN. (DPA en AFP) - Drie man-1 CotlCGSSieS VCltl liËÉiti üiflil HM Ons BONT-FESTIVAL is een doorslaand sukses geworden. Zowel in de meest edele bontsoor ten als in de populaire klasse kan iedereen pro fiteren van het grote prijsverschil. Kom vrijblijvend onze etalage en afdeling bekijken. Eiland Johnston mogelijk nieuwe opslagplaats De Nederlandse openbare mening heelt geleerd, zeer voorzichtig te moeten zijn met uitspraken van premier De Jong. De minister-president heeft in het recente verleden al meer dan eens verklaringen afgelegd die hij later onvervaard de tan den uittrok. Zij bleken dan anders te zijn bedoeld, niet gelukkig te zijn geformu leerd en, volgens de premier, niet geheel en al juist te zijn overgekomen. Blijkbaar heeft minister-president De Jong nog steeds niet volledig een zekere jongensachtige impulsiviteit weten te onderdrukken. Zijn reacties zijn vaak spontaan en persoonlijk getint, twee eigenaardigheden die de reacties van een politicus riskant kunnen maken. Hoe in nemend een spontaan en uit persoonlijke bewogenheid pratende politicus ook kan zijn, degenen die erdoor worden bekoord lopen het gevaar van een ontgoocheling achteraf, als formuleringen moeten wor den afgezwakt en anders getendeerd of bepaalde woorden van een gewijzigde in houd moeten worden voorzien om alle lange tenen te ontwijken, die rondom een minister-president plegen te schuifelen. Gisteren heeft premier De Jong voor de NOS-radio weer enkele interessante en zelfs belangrijke dingen gezegd, toen hij tijdens een vraaggesprek antwoord gaf op gedecideerde vragen over defensie' aangelegenheden. Het gesprek knoopte kennelijk aan bij de ontwikkeling van meningen omtrent verhoging van defen- siekosten, waarin uitspraken van dr. Lou de Jong en andere gezaghebbende figuren een rol hebben gespeeld en waarin de duidelijke bedoeling van wat premier De Jong daarop ten beste heeft gegeven, achteraf tamelijk onduidelijk is geworden. In het radiogesprek verklaarde mi nister-president De Jong van mening te zijn dat een eventuele verhoging van onze defensie-inspanningen (en dus ook uit gaven) moet afhangen van een uitgebrei de militaire en politieke analyse van de NAVO. Als zo'n doorlichting van de NAVO zou aantonen dat wij onze defen sie-uitgaven moeten verhogen, zouden wij een beslissing in die richting moeten nemen. Dat is een uitspraak die heel anders klinkt dan het ongenuanceerde geroep om „méér defensie". Het is te hopen dat premier De Jong ook inderdaad bedoeld heeft dat de NAVO moet worden door gelicht en dat het nut van de NAVO-1 defensie moet worden onderzocht. Een tweede uitspraak: premier De Jong I is geen onwrikbaar voorstander meer van een aparte militaire rechtspraak in vredestijd. Dat is een belangrijke me ningswijziging, die in legerkringen met opgetrokken wenkbrauwen zal worden ontvangen. Als er een tegenspraak van de premier komt die deze verklaring tot bijna nul reduceert, kan men ervan opaan dat in hoge militaire kring daarop is aange- Nog een uitspraak: de NAVO als ver- \Olie bedreigt dedigster van de democratie, dat is eigen lijk alleen maar theorie. De NAVO is er voor de veiligheid. Het Handvest van del Verenigde Naties wordt ook alleen maar in theorie toegepast, want het overgrote deel van de landen-leden voldoet er niet aan. Premier De Jong ziet veiligheid dus niet als een synoniem voor democratie. Wij moeten worden beveiligd tegen de snode vijand omdat die snode vijand com munistische dictaturen wil vestigen. Een dictatuur van binnenuit van geheel an dere richting dan de communistische moe ten we desnoods voor lief nemen in de rangen van de NAVO-landen, want vei ligheid van het westelijke geheel is heel iets anders dan veiligheid van het in dividu. Zo ongeveer moet men minister president De Jong interpreteren, maar hij zal het wel nét iets anders bedoeld hebben. SAIGON/WASHINGTON (Reuter en AP) Twee Amerikaanse Congresleden die enkele dagen geleden het Zuidvietnamese gevangenis eiland Con Son in de Zuidehinese Zee hebben bezocht, hebben gisteren hun afschuw uitgesproken over de toestanden die ze daar hebben aange troffen. Zij zagen ongeveer vijfhonderd mannen en vrouwen opgesloten in smalle stenen „tijgerkooien", van boven met tralies afgeschermd. „Het ergste wat ik ooit heb gezien", aldus afgevaardigde Hawkins uit Los An geles. Zijn collega Anderson sprak van „een gruwelijke behandeling van menselijke wezens, ongeacht wat zij hebben misdaan". (Van onze redacteur in Rome) ROME. De in de zomerzon gesmoor de Romeinen die in de zee verfrissing- zoeken moeten de laatste dagen oppassen Voor de kust, ter hoogte van Ostia dat is de badplaats van Rome heeft een olietanker een grote hoeveelheid brandstof overboord gezet. De kleverige massa bedreigt nu het strand, dat toch al niet door schoonheid uitblinkt. Bovendien drijft de vlek in de richting van Fregene, dat iets noordelijker ligt. Hier zoeken de Romeinse filmsterren verkoeling. Er is een fraai woud en de filmregisseur Frederico Fellini woont er In Saigon deelde de Amerikaanse schrijver Don Luce, die het eiland samen met de Congresleden bezocht, mee dat de gevangenen honger en dorst leden en sporen van mishandeling vertoonden. Luce, secretaris voor Vietnam van de Wereldraad van Kerken, verklaarde in een uitvoerig rapport dat zich in de 2,70 meter lange en nauwelijks anderhalve meter brede „kooien" drie tot vijf mensen bevinden, velen van hen vastgeketend. Ze schreeuwden de bezoekers toe: „wij hebben honger en dorst. Wij worden ge slagen. Wij zijn ziek en krijgen geen medicijnen." Volgens Luce zijn veel van de meisjes die hij daar heeft gezien scho lieren uit Saigon. De gevangenis bergt in totaal 10.000 Tenslotte: een uitspraak over de Ameri kaanse vice-president Agnew, die zich als een fervent tegenstander van de vrijheid van critiek der Amerikaanse pers heeft I Maar behalve de olievlek, die van voor doen kennen. Premier De Jong heeft bijgaande aard is worden de baders in dit gedeelte van de kust nog door andere waardering voor deze Agnew (dat zalI kwellingen bezocht. Enige keren per jaar men in Washington prettig vinden) maar: zeer weinig. (Dat vindt men in Neder land verheugend). „Zeer weinig waar dering voor Agnew" betekent natuurlijk in rondborstig Nederlands „helemaal geen waardering". En we mogen aan nemen dat premier De Jong in ieder dat laatste bedoeld heeft. LISSABON, (AFP en AP) De Por tugese minister-president, Caetano. heeft gisteravond bekendgemaakt dat zijn re gering van het Vaticaan een nota heeft ontvangen waarin een verklaring wordt gegeven over de audiëntie die de paus verleden week aan drie Afrikaanse re bellenleiders heeft toegestaan. „Door deze verklaring, aldus de pre mier, is het incident dat de betrekkingen tussen Portugal en de heilige stoel had aangetast tot zijn ware proporties terug gebracht." Het incident ontstond nadat de paus drie hoofden had ontvangen van bewe gingen die trachtten onafhankelijkheid te bereiken voor de Portugese koloniën in Afrika Angola. Mozambique en Gui nee. Hierop had de Portugese regering bij het Vaticaan geprotesteerd en ook haar ambassadeur aldaar. Brazao, terugge roepen. Voor radio en televisie zei premier Caetano ,.God zij geloofd. De paus heeft gezegd dat hij de leiders van de terro risten niet als zodanig heeft gezegend. Hij heeft hun gewapende rebellie niet geprezen of goedgekeurd. Er is geen be ledigend woord aan het adres van Portu gal gesproken, noch een oordeel geveld over zijn politiek De aartsbisschop van Luanda, de hoofdstad van Angola, mgr. Manuel Nu nes Gabriel, heeft in een vraaggesprek met het Angolese dagblad „Provmcia' kritiek geleverd op de paus. „Ik ben er van overtuigd dat als de paus van tevo ren op de hoogte was geweest van de identiteit van de drie mannen, hij hen niet ter audiëntie zou hebben ontvan gen", zo verklaarde hij „Goede christe nen doden niet en houden zich niet op met terroristische activiteiten Het in Lissabon verschijnende dag blad „O Secula" vond het meer dan ver rassend dat de paus „drie terroristen heeft ontvangen die sinds 1961 verant woordelijk zijn voor de moord op man- BONN (Reuter). Drieduizend Ame rikaanse studenten zijn in diverse landen van Europa in moeilijkheden gekomen door het faillissement van het bureau dat hun reis heeft verzorgd. Het is „World Academy Ine" dat Cincinnati. Ohio, het faillissement heeft aangevraagd. Het had de kosten van reizen vastgesteld op basis van 15J deelnemers, maar er hadden zich slechts 4.000 laten inschrijven De meeste studenten beschikken over biljetten voor de terugreis, maar is geen geld meer voor onderdak en voe ding. wel er worden de uitwateringskanalen ontdaan van waterplanten en bij gebrek aan een andere oplossing laat men die rustig naar de zee drijven. Hier drijven ze langs de kust en bedreigen de baders. Over het algemeen worden sombere ge luiden gehoord over de zuiverheid van het zoute en zoete water in Italië. Begin van dit jaar heeft een hoogleraar van de universiteit in Pavia een studie gemaakt van de watervervuiling. Hieruit bleek dat de hoogste graad van zuiverheid alleen werd bereikt in het Gardameer (wat het zoete water betreft) en verder voor de gehele kust van Sardinië en rond de hak van Italië. De rest van de kusten bleek min of meer vervuild Zeer ernstige vervuiling troffen de pro fessor uit Pavia en zijn assistent aan langs de kust bij Genua, Venetië, La Spezia, Livomo, Palermo, Napels en Rome. Ieder jaar wordt voor de Italiaan J£gejJf|se kust zo'n miljoen ton aan olieresten geloost en er is geen wet die iets aan de nen, vrouwen, kinderen, missionarissen, boeren en arbeiders. Dit is een onrecht vaardige en ernstige belediging een oprecht katholiek land". „Heeft de paus de terroristen vergeven", zo vroeg I {j^^^^kST'veranderen, het blad zich at en het vervolgt „Zijn missie als priester is vergiffenis te De meeste rivieren zijn vergiftigd door schenken, maar hij behoort niet in het de fabrieken aldus het rapport uit openbaar een bevriend land te beledi- pavja en ook vele meren woren lang gen, dat tegen het internationale com- zamerhand de vergaarbakken van munisme strijdt ter verdediging van de fahrieksafval waarden van de katholieke kerk" Bij bombardementen door het Portu gese regime op het noorden van Angola zijn in 1961 tienduizenden Afrikanen om het leven gekomen. nen van de Britse marine zijn gisteren I door een Ierse vissersboot ontvoerd. Dat la is gebeurd door een van de vier vissers- \ft\TtXCVt\ HO tl' YllQT boten die door een marinevaartuig dat I toezicht houdt op illegaal vissen opdracht! j „ÏJJIn kregen naar de wateren van Ulster te va- (JUlllxïIl/rv ren. Drie Britten gaven de kapitein op dracht een Noordierse haven binnen te AMMAN. (AFP) Een maand nadat varen. De kapitein voer echter een Ierse I de eerste gevechten tussen het Jordaan- haven binnen e zette daar het commando I se leger en de Palestijnen uitbraken, aan land. schijnen de Jordaanse regering en de leï- V. politieke en „gewone" gevangenen. „Ik hoop dat de Amerikaanse krijgsgevange nen in Noord-Vietnam niet dezelfde be handeling krijgen", aldus afgevaardigde Hawkins na het bezoek. De bezoekers hadden boven elke kooi een emmer kalk zien staan. De gevange niscommandant zei eerst dat er zand in zat, vervolgens dat de kalk bestemd was voor het witten van de muren, maar net was de leden van de commissie van on derzoek duidelijk geworden dat de ge vangenen de kalk over zich heen kregen, met enorme hoestbuien als resultaat, wanneer ze gingen schreeuwen. Van de mannelijke gevangenen kon er niet één meer op zijn benen staan. Onder de vrou welijke gevangenen waren meisjes van vijftien. Amerikaanse hulporganisatie AID die de Zuidvietnamese regering adviseert op het gebied van het gevangeniswezen. Volgens Luce had de gevangeniscom mandant, kolonel Ngoejen Van Ve, ge zegd dat de gevangenen in de kooien „heel slechte mensen zijn. Zij willen de vlag niet groeten. Zelfs de Amerikaanse vlag willten zij niet groeten". De Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, stelt volgens een mededeling van de ambassade een onderzoek in naar de beweringen. Thomas Hawkins heeft op een pers conferentie in Washington laten weten dat hij uit de commissie is getreden die een inspectiebezoek van twee weken aan Indochina heeft gebracht omdat de meer derheid van deze commissie van het Huis van Afgevaardigden de zaak van de tij gerkooien wilde verzwijgen. De Amerikaanse ambassade in Saigon heeft toegegeven dat de AID afwist van de tijgerkooien. Er zou met de Zuid vietnamese regering over zijn gesproken wat tot enige verbetering had geleid maar meer kon er niet aan gedaan worden. Con Son is een prachtig eiland. Het ligt op 225 kilometer ten zuidoosten van Sai gon. President Ngoejen Van Thieu gaat er vaak een weekend vissen. ASBURY PARK (Reuter). Bij on geregeldheden in de Amerikaanse stad Asbury Park zijn gisteravond sluipschut ters in actie geweest. Voor de derde ach tereenvolgende avond trokken groepen jonge negers plunderend en brandstich tend door het centrum. Er zijn vijftien politiemannen gewond Hei aantal ge wonden onder de rebellerende negers is niet bekend. Sinds de ongeregeldheden in liet week einde begonnen is het politiekorps van Asbury Park met ongeveer 600 man uit andere plaatsen versterkt. W - - jnmLuJHeShl i VN A<: Deze tekening van een voormalige gevangene op Con Son toont hoe politieke gevangenen met een zweep werden afgeranseld terwijl hun benen aan een ijze- ren rek waren vastgebonden en hun handen op hun rug waren gebonden. De Vietnamese tekst onderaan de tekening luidt: geketende wordt afgeranseld". ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 26-30 HAARLEM ders van de Palestijnse verzetsbewegin gen tot overeenstemming te zijn geko men. Na zeven dagen onderhandelen zou de afgelopen nacht een overeenkomst zijn bereikt. Het feit dat de Jordaanse autoriteiten niets hebben meegedeeld over een ak koord en dat woordvoerder Nasser van de Palestijnse verzetsbewegingen alleen sprak over een regeling, schijnt er op te wijzen dat er nu nog alleen sprake is van de bevestiging van de status quo, die 48 uur na het staakt het vuren tot stand kwam. In Amman is het kalm. maar beide par tijen blijven op hun stellingen: de Pale stijnen beheersen de stad en het Jordaan se leger de omtrek. Een door een Arabische bemiddelings commissie uitgewerkt formule om de crisis in Jordanië tot een einde te bren gen, vraagt om ontbinding van speciale regeringsorganen, die „vijandig staan te genover de revolutie", aldus heeft een guerrillaleider in Amman meegedeeld. Nayef Hawatmeh, de leider van het Marxistische Democratische Volksfront voor de bevrijding van Palestina, ver klaarde tegenover verslaggevers, dat de formule ook voorziet in het terugtrekken van legereenheden uit hun posities rond Amman en andere steden. Aan de zijde van de commando's voor ziet de formule in maatregelen door de guerrilla-organisaties om revolutionaire en nationale discipline tot stand te bren gen in de rijen van de verzetsbeweging. Hawatmeh was een van de zes leden van een commissie uit de verzetsbeweging, die met de bemiddelingscommissie heeft onderhandeld. Waarnemers in Amman hebben evenwel gezegd dat in afwachting van een formele bekendmaking van de voorwaarden voor de compromisformule, de omvang van de door de regering en de commando's toegezegde concessies ten behoeve van de vrede niet duidelijk is. De regering heeft al de .speciale af deling", een eenheid van de militaire in lichtingendienst, ontbonden. Volgens de verzetsbeweging is deze eenheid de aan stichter van de botsingen van vorige maand, waarbij ongeveer duizend slacht offers zijn gevallen. TOKIO. (Reuter) De Japanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Kiits.ji Aitsji, heeft bekendgemaakt dat de re- gering-Nixon al het mogelijke zal doen om ervoor te zorgen, dat het op het eiland Okinawa opgeslagen zenuwgas spoedig verwijderd wordt. De kwestie van de aanwezigheid van dit zeer gevaarlijke Amerikaanse strijd gas op het eiland Okinawa dat in 1972 aan Japan zal worden teruggegeven is ter sprake geweest bij een onder houd tussen Rogers en Kiitsji in Tokio. Kiitsji heeft nog gezegd, dat Rogers, die op het ogenblik op l azoek is in Japan, het eiland Johnston in het westelijke deel van de Stille Oceaan, als een moge lijke andere opslagplaats voor het zenuw gas heeft genoemd. Naar verluidt heeft Rogers in zijn ge sprek met Kiitsji nog de hoop uitgespro ken, dat Japan zijn opbouwende hulp aan Zuidoost-Azië zal opvoeren. LE HAVRE (AFP). In het havenge bied van Le Havre is brand ontstaan in een met 80.000 ton petroleum gevulde tank. De brandweer van deze Franse stad bestreed het vuur dat ontstond toen het reservoir door bliksem werd getroffen met alle middelen. Een in de buurt van het reservoir gemeerde olietanker en en kele vrachtschepen moesten halsoverkop een veiliger plaats kiezen. Na enkele uren blussen leek de brand weer het gevaar van een catastrofe te hebben afgewend. A mvankelijk werd ge vreesd dat het vuur naar andere reser voirs zou overslaan. In het havengebied ligt ongeveer twee miljoen kubieke meter olie opgeslagen. ADVERTENTIE De Spaee-tower van de mag u bij een bezoek aan Rotterdam niet vergeten. Een uniek gebeuren op 183 m 'hoogte. Een foto- en filmavontuur! Dagelijks geopend van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De Euromast is geopend tot 12 uur 's nachts.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3