Kopman van Willem II weer als vanouds in het nummer val" „SMOKKEL" - IN HET DONKERE PAK - DE INSPIRATOR VOOR RINI WAGTMANS GROTE LEIDER MERCKX LIET MASKER VALLEN Janssens gouden tijd is voorbij Na 't horen van dood van Italiaanse wielervriend Holland Sport en Ajax akkoord Dertiende etappe Wieleramateurs geselecteerd UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN VRIJDAG 10 JULI 1970 17 DE lie ETAPPE VAN DE TOUR Kopman Positie Kristensen bleef weg Geestelijke vader' mwt&P#- W&té (Van onze sportredacteur) GAP Men zou kunnen zeggen, dat de grote slag, die Wagtmans gis teren sloeg in de rit over de zware Alpentoppen naar Gap al dertien mi nuten over twaalf woensdagnacht werd ingeluid. Toen stopte er een taxi in Grenoble voor het hotel Suisse et Bordeaux. Er stapte een klein man netje uit, met een plechtig donker pak aan en een al even deftige grijze das bjj dat pak. Rond de broek had hij een dunne leren riem getrokken. Uit de colbertzak stak een grijze pet. Het mannetje trok de beurs open met een stevige stapel francs. Hij moest een zeer fors bedrag aan de taxi-chauffeur betalen, die hem van het vliegveld in Genève naar Grenoble had gebracht. „Dat kost de supportersclub van Rini geld. Dat is duur". Het was de vader van Rini Wagtmans, de kopman van Willem II-Gazelle, enkele weken ge leden nog in levensgevaar verkerend en bediend zijnde, die ijlings naar de Tour was gesneld, toen hij het nieuws hoorde, dat zoon Rini geen goede soigneur had. Vader Wagtmans, die de bijnaam ,,De Smokkel draagt, wilde opnieuw de bron van inspiratie zijn, die hij altijd was geweest voor Rh™- „Ik weet, dat ik risico's neem met mjjn gezondheid", zei de man uit St. Willi- brord, „maar ik moest toch wel komen". Rombout9 Rini Wagtmans vloog gisteren over de cols. Hij gierde als nooit tevoren in de afdalingen naar beneden. Hij kon net de overwinning niet grijpen, omdat hij iets te laat aan zijn grote aanval op de Ita liaan Mori was begonnen, maar hij sprong wel naar de vierde plaats in het alge meen klassement, zodat zich nu het on gekende feit voordoet, dat er twee Ne derlandse renners bij de eerste vier prij ken. Het enige moeilijk te verteren nieuws van de dag is als antipode, dat Jan Janssen, twee jaar geleden nog de Tourwinnaar, als een roemloos man ver teruggeslagen binnenkwam, waarmee dan wel het einde van de periode-Janssen is gekomen. De jeugd heeft de zaken over genomen. 's Morgens voor de start in Grenoble had Willem Il-ploegleider Vissers Wagt mans senior meegedeeld, dat hij hem niet bij de ploeg wilde hebben. „Het spijt me, ik kan het risico niet lopen, dat er iets met je gebeurt tijdens deze Tour, terwijl je bij ons aan het werken bent. Onze dokter heeft me dat geadviseerd." Rini Wagtmans, over wie tot dan toe Vissers weinig tevreden was geweest, liet weten, dat, als zijn vader niet mocht blijven, hij dan ook naar huis zou gaan. Daarmee was Vissers in een zeer moeilijke positie gemanoeuvreerd. „Na de etappe van van daag, is hij mijn grote kopman en ik kan hem moeilijk naar huis laten ver trekken." De komst van zijn vader had zeer in spirerend gewerkt, liet Rini in Gap we ten. „Mijn moraal is nog nooit zo goed geweest. Ik heb me na het vertrek van Leen Jansen, die nu kwaad is, om dat ik hem niet langer wilde hebben laten soigneren door Vidal. Dat was tot grote tevredenheid, dat wel, maar ik ben nu eenmaal gewend aan de werkmetho den van mijn vader. Ik heb hem vanaf mijn vijfde jaar meegemaakt, als hij be zig was. Ik vertrouw hem alleen maar." Vader Wagtmans, die zijn plechtige pak verwisseld had voor een grijze broek en een blauw Willem Il-shirtje, had met de bagagewagen van Flandria naar Gap kunnen reizen. Daar wachtte hij zijn zoon op om hem onder handen te kunnen ne men en te prepareren voor de aanslag op de positie van Joop Zoetemelk. Want zei Wagtmans senior: „Die eindigt niet bij de eerste vijf in Parijs." Wagtmans, woensdag dan eindelijk op dreef gekomen, heeft zich de hele dag in de voorste rangen opgehouden, aan de zij en tegen het einde zelfs voor Eddie Merckx. De Belg had hem tegen het slot nog wel beïnvloed, zo, dat het Wagtmans de etappezege kostte Toen Wagtmans op de voorlaatste col zo langs zijn neus weg tegen Merckx zei: „Ik denk, dat ik maar eens Vertrek", had de Belg hem dat afgeraden. „Die afdaling is te ge makkelijk. Daar win je niets mee, want dan halen we je op het vlakke stuk van 20 kilometer toch weer terug voor de laatste klim. Ik weet dat, omdat ik het parcours verkend heb." Wagtmans had geaarzeld om weg te springen achter Mori aan, de onbeduidende Italiaan, die door Salvarani niet eens waardig was bevonden om dit jaar aan de Giro deel te nemen. „Was ik nu maar direct wel achter Mori aangegaan. Dan zou ik hem zeker gepakt hebben. Toen ik zag, dat de Italiaan drie minuten kon nemen, ben ik gedemarreerd. Wat hij kon, kon ik zeker ook. Ik kwam op de klim van de laatste ooi op 1.35 min., maar de afdaling was niet lang en moeilijk genoeg om Mori voor de baan te grijpen." Aldus werd het de vijfde tweede plaats van een Nederlandse renner in de Ronde van Frankrijk. Wagtmans zal zeker zijn positie in het algemeen klassement nog proberen te ver beteren. „Maar de Pyreneeën vormen niet de geschiktste plaats om toe te slaan. Op die cols moet je echt bijten om bij te blijven. Dat zal wel lukken trouwens. En de anderen zouden daar wel eens kunnen terugvallen." Wagtmans was rustig met de grote groep attent meegedraad in het gebergte dat in deze rit wel wreed was voor de coureurs: smalle wegen, af en toe slecht wegdek en veel haarspeldbochten. In de afdaling van de tweede col, de Cöte de Lafferey van de tweede categorie ging Wagtmans zijn tegenstanders testen. Hij suisde uit de groep en kreeg Gandarias aan zijn wiel. Merckx reageerde onmid dellijk. In de klim van de lastige Col de holme raakte Wagtmans even in moei lijkheden door een lekke band. Geluk kig was Van Katwijk toen nog in de buurt bijna alle renners waren weer bij elkaar gekomen, ook Ocana, die een achterstand van ruim vijf minuten had moeten wegwerken en kon hij van hem een wiel overnemen. Inmiddels was Gandarias met Delisle in de aanval ge gaan op de hellingen van de ijzige Col du Noyer, die boven de boomgrens rij kt. Delisle verraste de Spaanse klimmer. Hij wist los te komen voor de top en on danks een lekke band toch nog tien se conden voor te blijven. In de afdaling liet Wagtmans weer zien, dat dalen zijn specialiteit is. Hij kwam met Zubero bij Delisle, maar weer greep Merckx in met steun van Zilioli. Toen Wagtmans zich opnieuw klaarmaakte voor „een vrije val", nu van de Col du Festre, waar de groep-Ocana al op acht minuten achter stand was door gekomen, kreeg hij bijna tegelijkertijd met Merckx een lekke band. Merckx kreeg razendsnel een wiel van zijn knecht Huysmans, maar met Wagt mans was het een moeilijkere zaak, om dat Vissers op dat moment met zijn ploegleiderswagen even achter Ottenbros was gaan rijden, die op een slecht stuk weg zat. „Ik riskeerde het even. Otten bros zat goed in de jacht. Hij kreeg ook een lekke band, maar op hetzelfde ogen blik riep de Tourradio de lekke band van Wagtmans om. We gooiden een wiel naar Ottenbros en raceten naar Wagtmans toe, die alleen maar opmerkte: „Willen de heren wel voortmaken, ik ben nogal ge presseerd." Wagtmans kon snel aansluiting krijgen, ook al door wat verwarring in de voor ste groep door een valpartij in een bocht op de Col d'Espreaux, Gandarias en Van Springel sloegen tegen de grond. De am bulance kwam erbij, maar de twee ren- (Van onze sportredacteur) GAP. Dat was voor ons het indruk wekkendste moment uit deze ronde: het beeld van een krampachtig huilende Ed die Merckx na de aankomst op de baan van Gap. De man in de gele tui hing als DEN HAAG. De bemiddeling van KNVB-secretaris-penningmeester Burg wal heeft er in geresulteerd dat het con flict tussen Ajax en Holland Sport over een transfer van Bennie Muller naar de Haagse vereniging uit de wereld is. Burg wal heeft Holland Sport geadviseerd om de affaire Muller niet voor de arbitrage commissie te brengen, aangezien Ajax conform de reglementen heeft gehandeld. Holland Sport is hiermee akkoord gegaan en heeft nu 20.000 gulden voor de Ajacied aan Ajax overgemaakt. George Kessler heeft ondervonden dat het niet alleen bij het Nederlandse elf tal voorkomt dat spelers zich niet op tijd op de training melden (affaire Cruyff). Men is in Rotterdam bijzonder gebelgd over het feit dat de Deen Kristensen die zich 1 juli had moeten melden nog niets van zich heeft laten horen Kristensen wilde met Sparta breken om weer als amateur in Denemarken te gaan spelen. Hij zit echter nog aan een con tract van één jaar bij de Rotterdamse club vast. Primo Mori, de winnaar van de dertiende etappe. een vlinder, waar de vleugels van ge kraakt zijn, met het hoofd naar beneden over zijn stuur. De gele trui schokte op en neer. Eindelijk dan bleek de onmen selijke figuur, die Merckx tot nu toe ge leken had, een mens te zijn. Hij schaam de zich eigenlijk. Hij verborg zijn ge zicht in zijn gele pet. Men drong zich rond hem. Men duwde mensen opzij om toch maar dit tafereel op de foto vast te leggen: de grote kampioen huilend over zijn fiets gebogen. Wat was er met Merckx gebeurd? Hij was nog fel en eerzuchtig geweest in de sprint om de vierde plaats. Hij was hijgend uitgereden in de massa, die altijd klaar staat om de kampioen op te vangen. Daar, in de massa had ineens iemand naar de drager van de maillot jaune geroepen: „Eddie, weet je het al? Giacotto is dood". Het masker van de onnatuurlijke rou- tinegrijns viel van zijn gezicht af. De ware Merckx kwam tevoorschijn, op de piste, waar hij zich eigenlijk altijd an ders, harder en vaak zuurder voordoet dan hij kennelijk toch is. Merckx vergat het publiek en vergat alles. Men riep hem op het erepodium te komen om op nieuw een verse gele trui te komen aan trekken. Merckx bleef schokkend gebo gen over zijn fiets. Wie was die Vincenzo Giacotti? Hij was de grote man van de Italiaanse prof wielrennerij. Hij was de laatste jaren de manager, de directeur-sportief van Fae mino. Hij was een grote vriend van Merckx geworden in de jaren, dat ze el kaar leerden kennen. De zakelijke ver houding tussen die twee was uitgegroeid tot een vriendschappelijke. Giacotto had Merckx in Heerlen, daags voordat de Belg er wereldkampioen werd, in die spannende spurt met Jan Janssen, be praat om naar Italië te komen. Giacotto had rond Merckx de befaamde Faema en later Faemino-equipe gebouwd, sa men met Lomme Driessens. Tussen Gia cotto en Driessens ging het niet zo best Driessens bekeek en bekijkt alles louter zakelijk in de wielrennerij. Giacotto was ook de „geestelijke va der" van Italo Zilioli Door Giacotto had Merckx ook Zilioli leren kennen. Merckx kon met al zijn problemen altijd bij Gia cotto aankomen. Toen Merckx het nieuws van Giacotto's dood in het gezicht werd geslingerd de Italiaan leed al lang aan keelkanker vergat de Belg alle toneel, die bij het vedette-zijn hoort. Hij werd ineens gewoon mens. Maar de show moest doorgaan. Merckx werd geroepen om een ereronde te rijden met de bloe men van de gele trui. Lomme Driessens kwam hem halen. Merckx reed een kort stukje en zwaaide flauwtjes naar het pu bliek. Daarvoor zal hij wel weer be ticht worden van pedanterie Merckx verdween in een kleedkamer onder de tribune. De deur werd afgesloten, de gro te kampioen kon even zichzelf zijn. RINI WAGTMANS ners konden toch weer verder. Wagtmans bereikte de groep Merckx weer, waaruit Mori was ontsnapt. Wagtmans aarzelde even, maar ging uiteindelijk toch achter de Italiaan aan. Deze had inmiddels een voorsprong van 2.40 minuut gekregen. Dat verschil tussen Mori en het peloton groeide nog. Het verschil tussen Mori en Wagtmans werd steeds kleiner. Op de top van Sentinel was Wagtmans tot 1.35 genaderd ,maar een ritzege zat er toch niet meer in. Wagtmans kon wel de pret tige balans gaan opmaken. Hij was van de zevende naar de vierde plaats opge drongen. En eindelijk dan kon Rini te vreden zijn over zichzelf. „Het komt door mijn vader" was het eeste wat hij zei; dat was over de kleine magiër uit St. Willibrord met het deftige zwarte pak. 5 km. Probeersel van een groepje met o.a. Van der Vleuten, Steevens en Rentmeester mislukt. 10 km. Tossello en Gandarias probe ren voorsprong te nemen om het eerste bij de cols te komen, maar zij worden teruggepakt. 15 km. Op de klim naar de Cöte de Lafferey worden o.a. Ocana, Gross- kost, Peelman en Deboevere gelost, samen met Hoogerheide, Rentmees ter en Van Katwijk. Janssen loste, maar kwam weer terug. 20 km. Op de top van de Lafferey komt Gandarias het eerst voorbij, op 20 seconden gevolgd door Mori en Lopez Carril. In de afdaling gaat Wagtmans weg, maar wordt terug gehaald door Gandarias en Merckx 45 km. Gandarias komt als eerste boven op de Col de Lholme met 10 seconden voorsprong op Wolfshohl en weer Lopez Carril. Peelman staakt de strijd. 99 km. Gandarias en Delisle nemen 20 seconden op de klim van de Col de Noyer van de eerste categorie. Een groepje met o.a. Wagtmans, Merckx, Zoetemelk en Van Impe volgen. Vlak voor de top krijgt De lisle een lekke band, maar hij komt toch als eerste boven op de top. Tweede Gandarias op tien seconden. Derde Van Impe. In de afdaling van de Col de Noyer probeert Wagt mans weer weg te komen, samen met Zubero. maar Merckx haalt het tweetal terug. 119 km. Mori als eerste op de Col du Festre, op 20 seconden gevolgd door Gandarias en Delisle. Ocana ligt op 8 minuten. 122 km. Mori vertrekt alleen en neemt snel een minuut voorsprong Hij arriveert als eerste op 133 km op de top van de Col d'Espreaux Tijdens de klim een valpartij van Gandarias en Van Springel. 150 km. In de afdaling van de Es- preaux gaat Wagtmans weg, samen met Mori. Zij krijgen 30 seconden maar worden toch weer ingelopen 160 km. Mori gaat alleen weg. 187 km. Wagtmans gaat op jacht naar Mori. 195,5 km. Mori wint voor Wagtmans en Godefroot. Jan Janssen heeft wel een nieuwe Tourervaring opgedaan. Voor het eerst in zijn lange prof carrière is hij in een ver achterblijvende groep terecht geko men. „Dat is niet te geloven wat daar gebeurt. Wat die mannen maken daar achter. Er wordt niet gekoerst. Ze lachen en fluiten naar ieder mooi vrouwtje langs de kant. Ze halen water als ze dat willen. Ze rijden als toeristen. Je komt er praktisch niet uit als eenling." Het definitieve wegvallen van Jan Janssen, die nu alleen nog maar op een ritoverwinning kan hopen („Maar dat zal ook niet meevallen") was de laatste har de klap die BIC moest incasseren. De ploeg van Janssen en dat moet met nadruk gezegd worden heeft als één van de weinige strijd geleverd tegen Merckx. De ploeg is eraan ten onder ge gaan. Grosskost moest gisteren opgeven, omdat hij uitgeput was geraakt in zijn pogingen Ocana nog op de fiets te hou den. Vooral de afgang van Luis Ocana is hard aangekomen bij BIC. Hij werd gis teren op elke col anders toch zijn sterkste werkterrein op minuten gere den. Zijn assistenten hadden de moede loos makende taak alsmaar water over het hoofd van de Franse Spanjaard te gooien en hem naar boven te duwen. Ocana kwam als 99ste binnen in de groep „duiven", zoals de geloste renners wor den genoemd. Zijn overwinningen in de Zes Provinciën en de Ronde van Spanje zijn volkomen verbleekt door zijn volle dige falen in de Tour In dat groep,je duiven zaten ook heel wat Nederlanders. Alleen Ottenbros had zich aan de greep kunnen ontworstelen door met Van Springel mee te gaan. toen deze na een valpartij met Gandarias bij de achterblijvers terecht was gekomen. Van Springel leverde een geweldige pres tatie door geblesseerd toch nog bij de groep-Merckx terug te komen. Ottenbros kwam niet zover. Op de laatste col moest hij Van Springel laten gaan. In de laatste groep zaten wel Hoogerheide, Benjamins, Zoontjens, Van Katwijk. Beugels. Jans sen, Van der Vleuten en Vianen (met wie Caballero zijn voorste man in het algemeen klassement op een smadelijke plaats zag belanden: de 44ste). Vianen was volkomen uitgeput. DEN HAAG. De sportcommissie van de KNWU heeft in overleg met de coach, de heer Middelink, twaalf ama teurs geselecteerd, waaruit de wegploeg voor de wereldkampioenschappen in En geland zal worden gekozen. Uit deze ploeg worden later acht man definitief aangewezen, die Nederland zullen verte genwoordigen .De twaalf kandidaten zijn: Wim Bravenboer (Rotterdam), Cornelis Koeken (Achtmaal), Fedor den Hertog (Ermelo), Popke Oosterhof (Eelde) Mat- thijs de Koning (Scherpenzeel), Cornelis Priem (Goes), Henk Nieuwenkamp (Bor ne), Tino Tabak (Egmond aan Zee) Henk Kuiper (Denekamp, Frits Schur (Hooge- zand), Ad Duyker (Beverwijk), en Jo van Pol (Montfort). Dagklassement: 1. Primo Mori (Salvarani) 5.52.16; 2. Wagt mans (Willem II) 5.53.53; 3. Godefroot (Sal varani) 5.54.46; 4 Merckx (Faemino) z.t.; 5. Zubero (Kas) z.t.; 6. Van Impe (Sonolor) z.t.; 7. Vasseur (Bic) 5.55.24; 8. Gautier (Frimatic) z.t.; 9. Aimar (Sonolor) z.t.; 10. Franco Mori (Molteni) z.t.; 11. Dolman (Willem II) 5.55.24; 12. Eicci (Sonolor); 13. Houbrechts (Salva rani), 14. Tosello (Molteni); 15. Schleck (Bic); 16 Santambrogio (Molteni); 17. Van Vlierberghe (Ferretti); 18. Wolfshohl (Fa- gor); 19. Gabica (Kas); 20 Swerts (Faemino); 26 Zoetemelk (Mars); 43. Steevens (Cabal lero) 5.56.21; 45. Ottenbros (Willem II) 5.58.45; 52 Frits Hoogerheide (Willem II) 6.16.55; 58 Henk Benjamins (Caballero); 64. Cees Zoontjens (Caballero); 66. Jan van Katwijk (Willem II) allen in dezelfde tijd 6.16.55; 68 Beugels (Mars) 6.16.55; 87. Jans sen (Bic) z.t.; 93. Vianen (Caballero) z.t.; 95. Rentmeester (Caballero) z.t.; 100. Van der Vleuten (Willem II) z.t. Charles Grosskost (Bic) en Eddy Peelman (Fagori staakten de strijd. Algemeen klassement; 1. Eddy Merckx (Faemino) 65.45.51; 2 Zoetemelk (Mars) op 6.39; 3. Petterson (Fer retti) op 10.42; 4. Wagtmans (Willem II) op 11.08; 5 Van Springel (Mann) op 12.07; 6 Poulidor (Fagor) op 12.35; 7. Zilioli (Faemi no) op 12.53; 8. Galdos (Kas) op 13.36; 9. Pintens (Mann) op 13.55; 10. Vandenbossche (Molteni) op 13.58; 11. Van Impe (Sonolor) op 14.01; 12. Zubero (Kas) op 14.18; 13. Aimar (Sonolor) op 15.17; 14. Houbrechts (Salvara ni) op 16.02; 15. Delisle (Peugeot) op 16.16; 16. Balmanion (Salvarani) op 17.38; 17. Van- neste (Mann) op 17.48; 18 Agostinho (Fri matic) op 18.42; 19. Schiavon (Salvarani) op 18.58; 20. Gandarias (Kas) op 19.25; 24. Dol man (Willem II) op 27.44; 36. Janssen (Bic) op 40.31; 40. Van der Vleuten (Willem II) op 43.43' 44. Vianen (Caballero) op 47.46; 47 Steevens (Caballero) op 51.48; 74. Van Kat wijk (Willem 2) op 1,16.15; 80. Zoontjens (Caballero) op 1.20.47; 87. Beugels (Mars) op 1.25 41; 88. Ottenbros (Willem II) op 1.25.50; 99 Rentmeester (Caballero) op 1.48.49; 104. Benjamins (Caballero) op 1.56.01; 105. Hoo gerheide (Willem II) op 2.03.20. Ploegenklassement 1. Salvarani (Meri, Godefroot en Hou brechts) 17 42.26; 2 Sonolor (Van Impe, Aimar Ricci) 17.45.34; 3 Kas z.t.; 4. Faemino z.t.; 5. Molteni 17.46.12; 10. Willem II (Wagt mans, Dolman, Ottenbros) 17.47.42; 14. Ca ballero (Steevens, Benjamins, Zoontjens) 18.30 11 Algemeen ploegenklassement: 1. raemino 192.49.38; 2. Mann 192.51.03; 3. Kas 192.51.26; 8. Willem II 193.11.31; 14. Ca ballero 192 47.41. Puntenklassement 1. Godefroot 159 pnt.; 2. Merckx 150 pnt.; 3 Janssen 105 pnt.; 4. Guimard 79 pnt.; 5. Basso 71 pnt 6. Van Rijckeghem 71 pnt.; 7 Wagtmans 51 pnt.; 8. Steevens 45 pnt.; 9. Van Springel 44 pnt.; 10. Zilioli 43 pnt. Algemeen bergklassement 1. Gandaris 69 pnt.; 2. Merckx 65 pnt.; 3. Vandenbossche 41 pnt.; 4. Gosta Petterson 39 pnt.: 5. Primo Mori 37 pnt.; 12. Wagtmans 16 ont (Van onze sportredacteur) GAP. Voor Jan Janssen zijn de gul den tijden voorbij. De in Frankrijk nog steeds enorm populaire Nederlander, die woensdag de toekomst weer wat lichter had zien worden, gaf gisteren in Gap te kennen: „Het is gebeurd. Ik had niet ge dacht, dat dit zo'n zware etappe zou zijn. Ontzettend. Ik kende die Col de Noyer niet. Wat een verschrikking. Ik reed trouwens op de eerste col. dat steile ding al moeilijk. Ik werd gelost, maar kwam toch weer hij, maar toen wist ik het al." Janssen zag er niet eens zo verschrikke lijk verslagen uit. Hij heeft zich er al mee verzoend, dat er in de Tour weinig roem voor hem meer te halen is. „Wat geeft het, dat ik zo laat ben binnenge komen. Of ik nu 25 of 40 minuten achter sta, dat maakt me niets meer uit. Aan de plaats in het eindklassement denk ik nu niet meer." En de oud-Tourwinnaar zocht geen verontschuldigingen: „Ik heb geen pech gehad, geen lekke banden. Ik had gewoon geen macht meer." Hij veer de wel op, toen iemand durfde zeggen dat hij een oude renner is geworden. „En Poulidor dan, die is 35 jaar en speelt zijn spel nog altijd mee." t

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17