Misdrijf dat steeds meer voorkomt MET OPZET DOORRIJDEN NA VERKEERSONGELUK Slachtoffer op zebra Kwestie Friese centrale weer onbeslist elektrische installaties 260142 VAN DER POL Drie doden bij botsing Kamerlid Joekes uit logeren Brandweer bijtijds gewaarschuwd Kardinaal Alf rink wil „medezeggenschap FORD-VERKOOPCENTRUM Daders van overval op 86-jarige man bekennen Wijkbewoners als postbestellers Jaar geëist voor fatale steenworp Half miljoen schade door brand in steenfabriek Minister Den Toom over 't Harde: CELIBAATSKWESTIE STAAT NIET CENTRAAL Dr. van Egeraat van pornografie „verdacht" Minister Veringa gaat praten met TAS-raden Man overleeft val van 24 meter „T etrode VRIJDAG 10 JULI 1970 2 Door tegenstrijdige raadsbesluiten telefoon 023 OVERVEEN (Van onze correspondent) DEN HAAG Het opzettelijk doorrijden na een verkeersongeluk is een toenemend kwaad. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het eerste kwartaal van dit jaar noteerde de politie in Nederland 2.224 gevallen van door rijden na een ongeluk, tegen 1.773 ge vallen in het eerste kwartaal van vorig jaar. Het opzettelijk doorrijden na het veroorzaken van een ongeluk neemt veel sterker toe dan de andere verkeersmisdrijven, dronken rijden, dood of letsel door schuld en joy riding. Het aantal gevallen van joy-riding was zelfs lager dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. Schiedams idee Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Specialiteiten Restaurant AMSTERDAM. Op de Aalsmeer weg;, de uitvalsweg naar Den Haag in Amsterdam., is gistermiddag een automobilist doorgereden nadat hij op een zebrapad een dodelijk ongeluk liad veroorzaakt. De 59-jarige mevrouw J. M Snij ders-Van Putten werd op de zebra aangereden door een bronskleurige Chevrolet. Zonder te stoppen reed de bestuurder door Enkele uren later is mevrouw Snijders aan haar verwon dingen bezweken. De Amsterdamse politie heeft getui gen van het ongeluk verzocht zich met haar in verbinding te stellen. LEEUWARDEN. De voorgenomen bouw van een electriciteitscentrale aan het Bergumermeer, een dorado voor de zeilsport in Friesland, is een kwestie die reeds enige jaren de gemoederen in Friesland in beroering houdt. De onzeker heid over het al of niet doorgaan van het plan is sinds gisteren nog vergroot door twee tegenstrijdige besluiten van de raad van de Friese gemeente Tietjerk- steradeel waaronder het Bergumermeer ressorteert. Met de kleinst mogelijke meerderheid besloot de raad namelijk geen medewer king te verlenen aan de bouw van de centrale. Tien raadsleden stemden tegen het meerderheidsvoorstel van B. en W. en negen stemmen voor. Het merkwaardige feit deed zich ech ter voor dat even later de raad wel het bestemmingsplan aanvaardde waarin de elektriciteitscentrale is opgenomen. Ook nu was er weer één stem verschil. Een A.R.-raadslid dat tegen medewerking aan de bouw van de centrale was, stemde echter voor het bestemmingsplan. Nie mand begreep er meer iets van toen de uitslag van de stemming bekend werd. De gemeente' Zit nu met twee tegenstrij dige besluiten. In het bestemmingsplan mag wèl een centrale, zo redeneren tien van de negentien raadsleden, maar ook menen tien van de negentien raadsleden dat de centrale er niet moet komen Het gevolg is dat de provincie nu niet met de voorbereidende werkzaamheden kan beginnen. De baggervloot ligt al ge ruime tijd in Leeuwarden te wachten en kost de provincie per week 17.000 gulden schadevergoeding. Men zal nu een jaar moeten wachten voordat Gedeputeerde Staten handelend kunnen optreden, zoals een Koninklijk Besluit van 9 april het wil. Een jaar na dit besluit treden Gedepu teerde Staten namelijk in de plaats van de raad wanneer die het Koninklijk Be sluit niet uitvoert. In de septembervergadering van de Provinciale Staten van Friesland komt de kwestie ook weer aan de orde. Gezien de nieuwe samenstelling van dit college is het resultaat onzeker. ELSLOO. Op 9 februari van dit jaar is de 86-jarige alleenwonende Jan Mar tens in Meers, een kerkdorp van het Zuidlimburgse Elsloo, dood in zijn huisje aangetroffen. Ernstige mishandelingen hadden zijn dood veroorzaakt. De rijks politie heeft thans twee inwoners van Stein, 25 en 19 jaar, aangehouden, die bekend hebben de oude man in de nacht van 8 op 9 februari geslagen en geschopt te hebben en er met 200 vandoor te zijn gegaan. Zij houden vol dat Martens nog leefde toen zij de woning verlieten. De 25-jarige man heeft voorts bekend dat hij met een 17-jarige bouwvakarbei der uit Stein ook in september een over val op Martens heeft gepleegd, waarbij zij 60.000 buitmaakten. Daarvan had den zij 20.000 uitgegeven, onder meer voor de aankoop van een dure sportwa gen. De rest van het bedrag plaatsten zij op buitenlandse banken. ADVERTENTIE Doorrijden na een ongeval staat nu op de lijst van verkeersmisdrijven op de tweede plaats: joy-riding 2307 gevallen, doorrijden 2224, dronken rijden 2001, schuld aan dood of letsel 1115. Vorig jaar stond doorrijden opi de derde plaats: joy riding 2657 gevallen, dronken rijden 1947 gevallen, doorrijden 1773, dood of letsel door schuld 1014. „Wat de vergoeding van de schade be treft vormen verkeersslachtoffers een misdeelde groep". Dat schrijft mr. Th. L. van der Veen in een bijzonder num mer van „Verkeersrecht", een uitgave van de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond, gewijd aan uitspraken van Ne derlandse rechters over vergoeding van immateriële schade. Mr. Van der Veen acht het zinvol dat, leed, veroorzaakt door verkeersongevallen welke dikwijls aan de schuld van derden moeten wor den geweten, in de vorm van een gel delijke vergoeding worden gecompen seerd. Zolang er geen betere manier ge vonden is, zal op de gekozen weg moe ten worden voortgegaan. Men moet voor al niet uit het oog verliezen, aldus mr. Van der Veen, dat de harde praktijk leert dat er maar zeer weinig wegge bruikers zijn, die na een door hen ver oorzaakt ongeval, contact met het slacht offer opnemen. Van de veroorzakers van het letsel moeten de verkeersslachtoffers het in het algemeen niet hebben. Het is echter voor het slachtoffer een moeizame weg om een vergoeding te verkrijgen voor deze immateriële schade. Er zijn verzekeringsmaatschappijen die schrijven, dat zij de afloop van een straf zaak afwachten hoewel hun reeds bekend is of moet zijn dat de politie geen proces verbaal heeft opgemaakt. Er zijn ook maatschappijen, aldus mr. Van der Veen die de materiële schade vrij snel rege len, doch de argeloze slachtoffers met lichamelijk letsel er niet bij vertellen, dat zij ook recht hebben op betaling van smartegeld. Smartegeld Bij de ruim 500 uitspraken van Neder landse rechters ten aanzien van smarte- gelduitkeringen maakt mr. Van der Veen enkele kanttekeningen. Als een verkeers slachtoffer bewusteloos blijft na het on geval en daarna overlijdt kan er geen NEDERWEERT. Drie mensen zijn gisteravond omgekomen tijdens een bot sing tussen twee personenauto's op de rijksweg Weert-Helmond. De 52-jarige P. J. Haaks reed zonder voorrang te verle nen de rijksweg op en botste tegen een wagen waarin een Helmond? gezin van zes personen zat. De heer Haaks en de 17-jarige H. A. H. Stultjens, die met hem meereed, waren op slag dood. Beiden kwamen uit Weert. Van het gezin werd de moeder, de 32- jarige mevrouw J. M. Schröder-Meijer gedood. De vader en vier kinderen wer den ernstig gewond. vordering voor immateriële schade wor den ingesteld. Bij het beoordelen van de uitspraken moet men bedenken dat soms relatief lage vorderingen werden toege kend, alleen omdat de eisende partij niet méér vorderde. Een praktische op lossing is dat een rechtbank bij een dui delijk zeer zwaar letsel bij tussenvonnis alvast een deel van de hoge smartegeld- vordering toewijst. De toegewezen bedra gen voor verlies van één oog zijn belang rijk gestegen. Zonder bijkomend ander letsel wordt thans een smartegeld toege kend van 2Q.OOO. Afgezien van een stij gende lijn in de toegewezen bedragen op grond van de waardedaling van de gul den, is er toch ook een reële stijging op te merken. Het hoogste bedrag dat in de gepubliceerde vonnissen werd toegekend, is 50.000. Toch vormen de verkeers slachtoffers volgens mr. Van der Veen een misdeelde groep. „De gemeentepoli tie laat hen betalen als zij moeten weten wie hen het ziekenhuis inreed. Het rijk laat hen betalen als zij moeten weten welke naam en adres bij een bepaald kenteken, dat genoteerd werd, behoort. Tot voor kort moesten zij zelfs maanden lang wachten tot het openbaar ministerie verlof gaf om een copie van het politie verhaal te kunnen krijgen". SCHIEDAM. De directeur van het postkantoor in Schiedam overweegt om in bepaalde wijken van de stad bewoners aan te stellen als postbesteiagent. Zijn plan is voortgevloeid uit het per soneelstekort bij de besteldienst en is met name gericht op kleine gebieden in de nieuwbouw waar vele personen ge concentreerd zijn in grote flatgebouwen. De postbestelagenten, die officieel aan gesteld en beëdigd zouden worden, zou den tot taak krijgen de post in hun eigen wijk te bestellen. Bovendien zouden zij op hun eigen adres de mogelijkheid moe ten bieden om poststukken die eerder op de dag door afwezigheid van de geadres seerden niet aangeboden konden worden, te laten afhalen en kwitanties te laten voldoen. De bewoners van een vijftal flatgebou wen aan het J. S. Bachplein in Schiedam hebben een enquêteformulier ontvangen waarop zij hun mening over deze nieuwe vorm van dienstverlening kunnen weer geven. Aan de hand van de reacties zal door de Schiedamse PTT bekeken wor den of het levensvatbaarheid heeft. Ook in de Bijlmermeer in Amsterdam bestaan plannen voor een dergelijke post bestelling. ROTTERDAM. De officier van Justi tie bij de Rotterdamse rechtbank heeft tegen een 40-jarige Antilliaan een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist. De man had een Noor, met wie hij in de nacht van 30 april op 1 mei om een vrouw ruzie had, een steen naar het hoofd gegooid. De Noor zakte bewusteloos in elkaar. Sinds dien is de Noor niet meer uit zijn coma ontwaakt. De rechtbank doet uitspraak op 17 juli. m De heer Joekes (links) in gesprek met de heer en mevrouw Westerhuis. (Van onze correspondent) GRONINGEN Het Tweede-Kamerlid Th. H. Joekes (VVD) is gistermiddag als eerste van een groot aantal Kamerleden in het noorden gearriveerd om zich op de hoogte te gaan stellen van de problemen, waarmee de landbouwbedrijven in de pro vincies Groningen en Friesland hebben te kampen. Hij verblijft op een boerderij. De Kamerleden zijn indertijd voor een dergelijke korte vakantie op de boerderij uitgenodigd door de Groninger Maatschap pij van Landbouw, de Friese Maatschappij van Landbouw, de ABTB van de kring Groningen en de Veenkoloniale Boeren bond. (Van onze correspondent) WINDEWEER (Gr.). Een hevige brand heeft gistermiddag een groot deel van de steenfabriek „Onderneming" in Windeweer (gemeente Ten Boer) in de as eglegd. Het ovengebouw, de kantine en de timmermanswerkplaats brandden ge heel uit. De productieafdeling kon behou den worden. Het vermoeden bestaat dat de brand is ontstaan door een lek in een gasleiding. De brandschade wordt geschat op een half miljoen. Daarbij komt dan nog de bedrijfsschade, daar de produktie is lam gelegd. De 35 werknemers krijgen hun loon doorbetaald. De steenfabriek „Onderneming" is een dochteronderneming van de nv. Verenig de Steen-Pannen- en Draineerbuizenfa- briek, welke ook vestigingen heeft in Fer- werd en Middelstum. ADVERTENTIE DEN HAAG Zevenentwintig minuten na de eerste waarneming van de grote bosbrand, die op 18 juni een deel van de Veluwe nabij de legerplaats 't Harde teis terde, gaf de commandant van de brandploeg van het schietkamp „groot-brandalarm". Toen was namelijk vastgesteld, dat de brand niet met eigen middelen kon worden bedwongen. Dit heeft minister Den Toom van De fensie donderdag geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (P.9.P.), die onder meer had gevraagd of de militaire autoriteiten na het uitbreken van de brand drie uur hadden gewacht voordat zij de burgerlijke autoriteiten waarschuwden „omdat zij deze zo moge lijk van* het militaire terrein wilden we ren." Eendeir was om 12.55 uur, fcieri minuten na de eerste waarneming, de centrale van de Veluwse bosbrandweer geïnfor meerd. Op dergelijke informatieve mede delingen wordt echter niet uitgerukt, aan gezien volgens de geldende procedures eerst actie wordt genomen, na verzoek van het schietkamp om bijstand. Het groot-brandalarm hield in, dat achtereen volgens werden gealarmeerd al het per soneel van het schietkamp en de civiele brandweerkorpsen van de omliggende ge meenten. Deze alarmering geschiedde om half twee, drie kwartier na de eerste waarneming. De vraag van de heer Van der Spek „of deze noodlottige vertraging had te maken met het feit, dat op dit militaire terrein kernwapens liggen opgeslagen" wordt door de minister van Defensie niet beantwoord „aangezien het belang van de staat zich daartegen verzet." Evenzo blijft de vraag onbeantwoord „of deze aanwezigheid van kernwapens betekende dat de brand tot een nog veel grotere ramp had kunnen uitgroeien." Tenslotte blijkt uit het antwoord van de minister dat de inspecteur-generaal van de krijgsmacht 's ochtends van 8.35 uur tot 10.00 uur een bezoek bracht aan de leger luchtwaarnemersschool die toen boven het schietkamp oefende. Ter gele genheid van dit bezoek vormden geen schietoefeningen plaats. (Van een medewerker) UTRECHT. Vlak na zjjn zeventigste verjaardag is kardinaal Alfrink naar Ro me afgereisd om daar te beginnen aan een gesprek, dat hij ongetwijfeld als het moeilijkste, maar ook als het belangrijk ste van zijn hele leven zal beschouwen. Het eigenaardige daarbij is, dat het eigen lijke onderwerp van het gesprek de gehuwde priester voor hem persoon lijk niet het allerbelangrijkste zal zijn, Waarom zouden we er niet aan mogen herinneren, dat hij nog niet eens zo veel jaren geleden in een brief aan de priesters het celibaat met overtuiging heeft verdedigd. Er is geen reden om aan te nemen, dat hij deze overtuiging nu niet meer zou hebben. Toch pleit hij met andere Nederland se bisschoppen in de bisschoppelijke ver klaring van 19 januari van dit jaar de publicatie, waarmee het conflict met Rome is begonnen voor toelating van gehuwden tot het ambt en voor herstel in het ambt van uitgetreden en gehuw de priesters. Is dat in tegenspraak met zijn persoonlijke overtuiging? Kennelijk niet. Het is wel de kern van de kwestie waar het om gaat: De kerk van Nederland kent geen bisschoppen meer, die los van het kerkvolk hun kerk besturen. Sinds het pastoraal concilie van Noord wij kerhout bepalen de bisschop pen met het kerkvolk het beleid in het kerkbestuur in de vaste overtuiging, dat het geloof leeft en gestalte krijgt in de gehele geloofsgemeenschap en dat de H. Geest ook werkt in de gelovigen. Een vorm van medezeggenschap dus. Maar dat luisteren van de bisschoppen naar de stem van de gelovigen is niet alleen een stukje moderne democratie. Het spruit ook theologisch gezien voort uit het wezen van de kerk zelf. De bisschop pen zijn de vertolkers van het geloof in hun kerk. De bisschoppelijke verklaring, van 19 januari sloot dan ook aan bij de aanbevelingen die het pastoraal concilie hun twee weken daarvoor had gedaan. Dit alles neemt niet weg dat de bis schoppen ook een eigen verantwoordelijk heid hebben in de vaststelling van het beleid. Zo hebben zij te waken voor de eenheid met de andere plaatselijke ker ken, die haar hoogste uitdrukking vindt in de Paus van Rome. De bisschoppelij ke verklaring van 19 januari is dan cok geen blote mededeling aan Rome over bepaalde opvattingen in Nederland over het celibaat, het is een informatie over gedachten, die hier aangaande het pries terprobleem leven en het behelst een verzoek aan het wereldepiscopaat en de paus om samen te overleggen wat aan deze problematiek gedaan kan worden. Ook hier dus een behoefte aan inspraak en medezeggenschap. Niettemin bleek al gauw la; op ui kans „liefdeloze wijze" op deze verklaring door verschillende romeinse instanties werd gereageerd. Men denke maar aan de de monstratieve publicatie door de Osserva- tore Romano van de stroom van tele grammen, waarin „het" wereldepisco paat zijn trouw betuigde aan de H. Va der. Alsof de verklaring van de Neder landse bisschoppen niet juist uitging van die trouw. Toch vormt dit laatste de aanWijzing dat Rome zeer goed weet waar het eigen lijk om gaat. De Nederlandse bisschop pen hebben wel in concreto de celibaat kwestie aan de orde gesteld, maar in feite maakten zij daarmee een veel gro ter probleem in de kerk acuut: Kan en mag in de kerk van na het Tweede Va ticaanse Concilie de paus zonder overleg met de bisschoppen nog alleen de zaken uitmaken? Zijn de bisschoppen in de kerk alleen maar toegewijde dienaren en uit voerders van de besluiten van de H. Stoel of hebben zij een eigen verantwoor delijkheid voor hun kerk en daarmee voor de universele kerk? Is het .Petrus én de andere apostelen" of Petrus mét de andere apostelen?" en, heel concreet: is het verplichte celibaat nadat de paus zonder overleg met het wereldepiscopaat zijn mening in een encycliek en nadien in diverse toespraken heeft vastgelegd daar mee een uitgemaakte en onaantastbare zaak geworden, of moet die mening be krachtigd of herzien worden door een bisschoppensynode? Welke gedachten kardinaal Vfnnk zelf over het bestuur van de wereldkerk heeft, weten we sinds Vaticanum II. Hij is op dat concilie de gzaghebbende pleitbezor ger geweest van het collegiaal nestuur, dat overigens ook officieel door het Twee de Vaticaaanse Concilie is aanvaard. De pijn is alleen geweest, dat het centrale bestuur van de kerk sindsdien gedaan heeft alsof er geen Vaticanum II was ge weest. Sterker nog, de toen ingestelde bis schoppensynode, die toch de realisering moest zijn van dit collegiaal bestuur, heeft pas in 1969 mogen discussieren over collegialiteit en toen eerst voorzichtig de wens kenbaar mogen maken de Romein se curie (het bestuurscollege dat als burcht van centralisme wordt gezien) ondergeschikt te maken niet alleen aan de paus, maar ook aan het wereldepis copaat. Ook die bisschoppensynode ligt alweer een jaar achter ons, zonder dat er veel veranderd is. Wie niets begrijpt van de moeizame besprekingen die kardinaal Alfrink in Rome voert, zal teleurgesteld zijn als hij straks terugkeert zonder verlof tot afwij kende toepassing van de celibaatsregels. Wie echter begrijpt waar het om gaat. zal het als een groot succes beschou wen als de kardinaal mocht terugkeren met de toezegging, dat het priesterpro bleem althans op de agenda van de bisschoppensynode in 1971 wordt ge plaatst. Daarmee zou het principe v..n de collegialiteit in het bestuur van de kerk erkend zijn en nog wel m een kwes tie die onwrikbaar vast scheen te liggen door uitspraken van een star geïnterpre teerd primaatschap. DRAÖHTEN.' De' directeur van de openbare leeszaal in Drachten heeft bezoek van de politie gehad. Er was een klacht binnengekomen dat de bi bliotheek pornografie zou uitlenen en wel van de auteur dr. L. van Ege raat. Nu is deze vooral schrijver van reisgidsen. De politie nam plichtsge trouw een aantal boeken over de ver schillende landen door. Tenslotte kwam men tot de conclusie dat het wel zou gaan om een Italiaanse reis wijzer die over Florence handelt. Daarin staan foto's van beelden van weliswaar klassieke doch ook zeer naakte vrouwen afgebeeld. Zoiets heet juridisch echter geen pornogra fie. De politieman ging dan ook zon der proces-verbaal opgemaakt te hebben weg. De zedigheid wordt duur betaald (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen zal op 15 juli een delegatie ontvangen van de technische en administratieve staven van elf universiteiten en hogescholen. De uitnodiging van minister Veringa met hem te komen praten is zijn reactie op de open brief die de TAS-raden hem op 14 april hebben gezonden. Daarin werd gesteld dat aan de positie van het technische en administratieve personeel aan de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs in het voorontwerp van een wet universitaire bestuurshervorming 1970, onvoldoende aandacht was besteed. Het gaat om ongeveer 17.000 medewerkers. AMSTERDAM. De 25-jarige tim merman H. de Koning uit Amsterdam heeft gisteren een val van 24 meter over leefd. Hij viel van het dak van een in aan bouw zijnde flat in Amstelveen en be landde in een hoop bouwmateriaal. Won der boven wonder kreeg hij slechts en kele betrekkelijk lichte verwondingen. ADVERTENTIE ft H otel'Caf -Restaurant (Vanouds 't Roomhuis) Bloemendaalseweq 271 - Overveen voor tatelres 0 23 - 25 27 01

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2