VELSEN HEEFT WEER EEN BURGEMEESTER Oud-gemeentesecretaris van Zand voort W. M. B. Bosman benoemd DE „MEERWEIDEN"GAAT ZATERDAG OPEN „Ik kom om te werken en ik zal mijn best doen Blijdschap over bereidheid Maand geëist voor botsing in Beverwijk Langs sluizen en havens OPRUI IMING imnAm 1 êetd*" 20%-50% KORTING NOOY [Vrijwilligers hielpen schade herstellen Voorstander van fusie in IJmond Winkeldiefstallen Anjer collecte in Velsen was succes Trawler SCH 9 Prinses Christine H. F. van Lieshout jubilaris bij Van Gelder Papier INTERESSE POLITIEK ONVERWACHT GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! MODEPRUIKJES VRIJDAG 10 JULI 1970 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gemeente Velsen heeft per 15 augustus weer een burgemeester zij het tijdelijk in de persoon van de heer W. M. B. Bos man, oud-gemeentesecretaris van Zandvoort, oud-lid van Provinciale Staten en tevens oud-lid van Gedeputeerde Staten. Vanaf zijn benoeming in 1935 tot hoofdcommies en waarnemend secretaris van Zandvoort is de heer Bos man niet alleen in- deze gemeente woonachtig geweest, doch heeft hij ook veel meer dan zijn „gewone" arbeid gedaan. Dat is overduidelijk gebleken uit de toespraken bij zijn afscheid, toen hij als tijdelijk lid van Gedeputeerde Staten te kennen had gegeven, niet meer in dienst van de gemeente te zullen terugkeren. unieke aanbieding II RECORDERTAPE Kort Llmondnieuws JAPONNEN Betty Barclay DEUX PlèCES Dick Holthaus MANTELCOSTUUMS Ralph COMPLETS Ara - Jersey Op al deze artikelen van wereldvermaarde merken Exclusieve Imwmm»* couture PLEIN 1945-48 IJMUIDEN IJMUIDEN Op de foto ligt het schip wat verscholen in de Scheve- ningse haven maar het is duidelijk te zien dat het de SCH 9 is, de Prinses Christine, eigendom van de n.v. Verre Visserij Maatschappij van J. J. van der Toorn Az. Oorspronkelijk een stoomtrawler van een serie van vier, in de jaren 1929-1930 gebouwd door de scheepswerf A. Pannevis te Al phen aan de Rijn voor rekening van de n.v. Scheepsexploitatie Maatschap pij De Marezaten in IJmuiden en dat zijn de laatste trawlers geweest die deze rederij vóór de tweede wereld oorlog liet bouwen. Het burgemeestersechtpaar in de ge zellige bungalow aan de Cornells v. d. Werffstraat in Zand voort: blij met de onverwachte benoeming. niimuwinnnnnnnnmri uuuuuimvmnnnnnrwww-i---- i - T_ f rl Avl „Hij is een man met een bestuurlijk natuurtalent, dat te laat is ontdekt" 70 kenschetste de Commissaris der Ko ningin, mr. F. J. Kranenburg de heer Bosman, toen deze het college van Gede puteerde Staten verliet. Zeer lovende woorden, die echter zuiver de talenten van de heer Bosman tot uitdrukking brachten. Het bleek ook uit het gesprek, dat wij met hem voerden tijdens ons be zoek aan zijn woning aan de Cornells v.d. Werffstraat 10 in Zandvoort een ruime bungalow aan de rand van het dorp met een fraai uitzicht op de duinen. Daar vertelde ons de heer Bosman zijn levensloop en van zijn interessen. De heer Bosman is op 16 oktober 1906 geboren in Alkmaar. Hij volgde uiter aard de lagere school en ging daarna werken. Allereerst als jongste bediende bij „Ons Blad" het tegenwoordige Noord hollands Dagblad, waar hij in 1918 en 1919 werkte. Van 1919 tot 1923 was hij vervolgens werkzaam op de effectenaf deling van het Noordhollands Landbouw krediet. In die periode volgde hij in de avonduren lessen aan de Handelsavond school. In 1923 kwam de heer Bosman in dienst als schrijver op de gemeentese cretarie in Alkmaar, waar hij bleef tot 1928. Dat jaar volgde zijn benoeming op de gemeentesecretarie van Hoofddorp, waar hij geplaatst werd op de afdeling financiën, en belast werd met de invor dering van de inkomstenbelasting en op de fiets de gehele Haarlemmermeer moest doortrekken. Gedurende zijn Hoofddorpse periode Gedurende zijn Hoofddorpse periode heeft hij de studie nauwgezet voortgezet en di verse diploma's behaald, zoals gemeente administratie A en B en financiën. Na 7 jaar in de Haarlemmermeer te zijn ge weest ging hij solliciteren. Onder meer naar Zandvoort. Op 16 mei werd hij daar benoemd tot hoofdcommies ter gemeen tesecretarie en tevens tot waarnemend ge meentesecretaris. Op 8 december 1940 volgde zijn benoeming tot secretaris. (Van onze correspondent! VELSEN-NOORD. De speeltuin „De Meerweiden" in Velsen-Noord, gelegen aan de Ladderbeekstraat-Geelvinekstraat, zal zaterdagmorgen om halftien zijn poor ten openstellen voor de jeugd, die dan weer naar hartelust gebruik kan maken van de verschillende speelwerktuigen. Deze mededeling kwam donderdagavond van de heer M. J. Marcus, voorzitter, die dankbaar is aan het bestuur en een aantal spontane medewerkers, die geheel vrijwillig zich in de laatste weken heb ben ingezet om de vernielingen, welke in de loop van de laatste maanden waren aangebracht en al driemaal eerder moes ten worden hersteld, weer ongedaan te maken. Bestuur en vrijwillige medewerkers wa ren van oordeel, dat „De Meerweiden" niet hetzelfde lot behoefde te ondergaan als enkele jaren geleden het geval was met de speeltuin „Schulpen" aan de Zeeuwstraat. Ook toen moest worden er varen, dat vernielzuchtigen en niet al leen jeugdige de zware afscheiding van harmonicagaas met van huis meege Eerst toen kon hij zich tenvolle ont plooien, want zijn functie bood veel mo gelijkheden, welke hij tenvolle heeft we ten te benutten. Van zijn hand kwamen diverse belangrijke geschriften, zoals de nota over het gemeentelijk verzorgings- peil en de nota „afbraak, herbouw en uit breiding van de badplaats Zandvoort en de daarmede verband houdende finan ciële aspecten". Heel Zandvoort kent ook het door hem geschreven boekje: „Zand voort 1945-1965", dat door de gemeente is uitgegeven en huis-aan-huis is ver spreid. Bij zijn afscheid als gemeentesecreta ris kwam ook duidelijk aan het licht hoe zeer zijn inzichten in de vergaderingen van B. en W. op prijs werden gesteld. Van een gemeente-secretaris wordt wel eens gezegd: „Hij fluistert in de raads vergaderingen. spreekt in de vergaderin gen van B. en W. en buldert op de se cretarie". In hoeverre dat geheel op de heer Bosman van toepassing is geweest, weten wij niet, doch vast staat wel, dat hij in de college-vergaderingen uitstekend kon praten. Daarbij is steeds weer aan het licht gekomen, dat hij zijn admini stratieve werkzaamheden steeds met am bitie en nauwgezet heeft verricht, maar daarnaast een zeer grote belangstelling voor de bestuurlijke zaak tentoon heeft gespreid. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Loco-burgemeester H. de Boer is van oordeel, dat Velsen blij mag zijn, dat iemand bereid is gevonden om burgemeester te worden van Velsen waar het aan moeilijke situaties niet ontbreekt. „Er zijn hier problemen te over. Noem maar op: het Noordzee- kanaalgebied, de geruchten rond de buitenhaven, niet. te vergeten de sa menvoeging en de onderbezetting van het korps in verband daarmede. Het zijn er slechts enkele en lang niet iedereen voelt er voor om daar voor zo'n anderhalf jaar in te stappen". De heer De Boer kent de nieuwe burgemeester uit de tijd dat hij ge meentesecretaris was van Zandvoort en ontmoette hem regelmatig bij de bij eenkomsten in het kader van de Inter gemeentelijke Samenwerking Kenne- merland, het I.S.K. Hij heeft hem leren kennen als een rustig man, die als het om bestuurlijke en administratieve zaken ging wist wat hij zei. Vooral voor een gemeente als Zandvoort, waar de gemeentesecretaris in het besturen van de gemeente een rol speelt, was dat van belang. Een aardige bijzonderheid is, dat de loco-burgemeester de heer Bosman bij diens afscheid als Gedeputeerde uit naam van de gemeente Velsen een af scheidsgeschenk heeft gegeven. Wat de politieke kant van Velsens tijdelijke nieuwe burgemeester betreft: hij heeft altijd kandidaat gestaan op de lijst van de K.V.P. voor Provinciale Sta- ten. Van 1962 tot 1966 is hij Statenlid ge weest en behandelde hij de financiële aan gelegenheden. Door opschuivingen kwam I de heer Bosman in februari 1967 weder om voor de K.V.P. in het Provinciaal Bestuur, waar hij de bedrijven, onder wijs en sportzaken behartigd heeft. Op 2 'december 1968 werd hij als tijdelijk vervanger aangewezen voor het lid van Gedeputeerde Zaken dr. C. G. M. Mier- I mans en heeft hij zich beziggehouden met. volkshuisvesting, onderwijs, sport, en jeugdzaken. De heer Bosman was Gede puteerde tot 2 juli van dit jaar. Een week geleden dus. Gedurende de afgelopen week heeft hij als ambteloos burger heer lijk genoten van zon, strand en zee en van Zandvoort. Zo zou zijn toekomst zijn dacht hij eerst levend van de uitkering krachtens de regeling politieke ambtsdragers Maar woensdag werd hij opgebeld dor de chef van het kabinet van deCommissaris der Koningin jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland met het verzoek „even" bij de Commissaris langs te komen. Aldus ge schiedde en omstreeks drie uur woens- dagmiddag vernam de heer Bosman van het advies van de zeven fractievoorzit- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De heer W. M. B. Bos man, de nieuwe burgemeester van Vel sen is zoals men reeds heeft kunnen uitrekenen 63 jaar. Het echtpaar Bos man heeft acht. kinderen, waarvan er zes gehuwd zijn. Van de twee onge huwde dochters is er één juist jongst leden woensdag in ondertrouw gegaan. De heer Bosman heeft in Zandvoort onder drie burgemeesters gediend. Dat waren de burgemeesters H. van Al phen, mr. H. M. van Fenema en A. Nawijn. In vijf jaar tijd van 1960 tot 1965 heeft hij drie jubilea ge vierd, namelijk op 1 juli 1960 zijn zil veren jubileum in Zandvoort; op 17 september 1965 was hij veertig jaar in overheidsdienst waarvoor hij benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau en op 10 december 1965 was hij 25 jaar gemeentesecretaris van Zandvoort. Het ligt niet in het voornemen van het echtpaar Bosman om naar Velsen te verhuizen, mede in verband met de tijdelijke aard van het burgemeesters ambt. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Twee jongens van 14 jaar uit Castricum en Beverwijk en een 15-jarige jongen uit Limmeii zijn donder dag door de politie aangehouden in ver band met een winkeldiefstal. De knapen hadden bij een drogist uit de Burgemeester Mooijstraat twee boekjes ontvreemd. Tijdens het verhoor gaven de jongens toe zich reeds vaker aan winkel diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Er zal proces-verbaal tegen de knapen wor den opgemaakt. ADVERTENTIE ters van de Velser gemeenteraad gericht tot de Commissaris van de Koningin en werd hij gepolst over zijn benoeming tot (tijdelijk) burgemeester van Velsen, tot dat. de kwestie van de samenvoeging ^der drie IJmondgemeenten doof de Tweede Kamer behandeld is. „Het stond mij direct wel aan. En het is voor mij niet moeilijk om voor de sa menvoeging te vechten, want ik sta vol komen achter het standpunt Van Provin ciale Staten en het ontwerp van wet van minister Beernink" vertelde de heer Bosman. En zo kon het gebeuren, dat hij nauwelijks 24 uur na zijn onderhoud met mr. Kranenburg van zijn benoeming tot burgemeester van Velsen op de hoog te werd gesteld. Per 15 augustus zal de heer Bosman zijn arbeid in Velsen aanvangen en heeft Velsen weer een burgemeester. Uiter aard kent hij de problemen die hier lig gen. Door zijn regelmatige contacten met de oud-gemeentesecretaris van Vel sen, de heer J. Veenstra en zijn G.S.- tijd weet hij veel van de perikelen rónd de bestuurlijke indeling in de IJ mond; van de zeehaven-kwestie en heeft hij ook vernomen van de sanering van Oud-IJmuiden. Vanzelfsprekend alles vrij oppervlakkig, zoals hij ook de ge meente Velsen oppervlakkig kent door zijn vluchtige bezoeken aan deze gemeen te en tijdens het er doorheen rijden. „Dan beziet men alles toch door een geheel an dere bril als thans" merkte de heer Bosman op. Zonder enige pretentie ver volgde hij: „Ik hoop mijn arbeid in Vel sen te doen op de wijze zoals de loco burgemeester de heer Öe Boer dat nu doet. Ik kom er om te werken en zal ze ker mijn best doen". MARKTPLEIN-IvJMLH DEN (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De trieste gevolgen van een aanrijding verleden jaar september in Beverwijk tussen een auto en een scooter j waren gisteren bij de Haarlemse recht bank een stille aanklager: het slachtof fer moest met zijn bij het ongeluk ver brij zelde been nog steeds in het gips naar voren komen om te getuigen tegen een 45-jarige man uit Beverwijk, die hem destijds aanreed op de Merwedestraat. De situatie waarin het ongeval zich voordeed is inmiddels door de gemeente gewijzigd .eVrdachte reed op de Merwe- delaan, moest een aantal auto's passeren die daar geparkeerd stonden en kwam daarbij op de andere weghelft, in botsing met de scooter die kwam van de Laan der Nederlanden. Rechts op de zes meter brede weg mag men nu niet meer par keren links zijn parkeerhavens aange bracht. In de toen bestaande situatie zou de verdachte volgens-zijn zeggen behalve de auto's ook nog een fiets hebben moeten passeren. De afstand voor de scooter om te remmen was volgens hem voldoende, evenals de ruimte die nog resteerde om te passeren. Het. slachtoffer bestreed dit: „Ik kon de stoep niet eens meer zien." Volgens hem reed verdachte geheel links en keek hij omhoog naar familie die hij daar had wonen. De raadsman ging in op de situatie van de weg ter plaatse, en vroeg zich ook af hoeveel ruimte er nu feitelijk tussen de auto en de scooter was overgebleven. De officier sprak van „grove onacht zaamheid" en eiste een maand gevange^ nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraak over 14 dagen. brachte draadkniptangen openknipten om bij gesloten hekken toch maar toegang tot de speelwerktuigen te hebben. Ook bij „De Meerweiden" bleek duidelijk, dat de vandalen op dezelfde manier tewerk wa ren gegaan, en dan niet één keer, maar meermalen. Het bestuur van „De Meer weiden" heeft wel geaarzeld het zware hekwerk, dat toch al ernstig was bescha digd, geheel te verwijderen en bovendien datgene wat van de speelwerktuigen na de vernielingen nog restte, evenzeer van de clubgebouwtjes te slopen. Reeds eerder schreven wij over de vele vernielingen aan deze speeltuin, die toch voor vele kinderen de vakantietij d een welkome afwisseling kan bieden. De inschakeling van een aantal vrij willige medewerkers heeft inmiddels er toe bijgedragen, dat de omheiding weer is hersteld en dat ook de ruiten en deuren van de gebouwen, die ernstig schade le den door vernielzucht, in oude staat zijn teruggebracht. De speelattributen heeft men in gestage arbeid er is soms tot 's avonds laat gewerkt hersteld en deze zijn alle zaterdagmorgen opnieuw beschik baar, voorzien van een nieuwe verflaag. Naast de dankbaar aanvaarde vrijwil lige hulp zijn toch heel wat kosten met het herstel van de speeltuin „De Meer weiden" gemoeid. Maar vrijwilligers en bestuur gaan allereerst uit van de ge dachte de jeugd van Velsen-Noord ont spannende recreatie te kunnen geven. Ge durende de vakantieperiode zullen vrijwil ligers, die men njet genoeg dankbaar kan zijn, een deel van hun vrije tijd opoffe ren om als speeltuinwacht te fungeren. En nu maar hopen, dat nieuwe vernie lingen achterwege blijven, want daarmee schiet niemand iets op. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VELSEN De jaarlijkse Anjercollecte ten behoeve van culturele instellingen, die van 24 juni tot en met 5 juli in Velsen is gehouden, heeft dankzij de actieve mede werking van de wijkhoofden met ruim 160 collectanten en collectrices en een aantal culturele verenigingen totaal 4375,85 op- J gebracht. De opbrengst was als volgt: IJmuiden 1852,36; Driehuis 329,36; Velsen-Zuid 255,-; Santpoort-Zuid f 185,87; Santpoort- Noord f 583.01Velsen-Noord en pontcol lecte f 1170,25 Spreekuur. De wethouder van open bare werken in Velsen, de heer C. Ocke- loen, houdt op woensdag 15 juli geen j spreekuur. IJrfMiKfe. Pteö» 1940-1945 W. 48 Ze zijn jaren achtereen bekende kust boten geweest van de IJmuider trawler- vloot de Jenny Elsa IJM.88. Bruinvisch IJM. 97, Maria Elisabeth IJM.114 en Elie Chenevière IJM. 161. Enkele dezer na men komen we al tegen in de begin periode van het trawlerbedrijf maar ook later en voor sommigen nog niet eens I zo lang geleden zijn ze eveneens voorge komen. Op de nieuw in de vaart gekomen Jen ny Elsa was R. Zegel schipper, A. Glas had de Bruinvisch, A. van Strien voer met de Maria Elisabeth en C. Blok voer de het commando over de Elie Chene vière. Van het viertal is de laatstgenoem de overgebleven als Prinses Christine SCH. 9 Gedurende de eerste tien jaren kon het viertal geregeld aan de visserij deelne men. Zij moesten wel eens uit de vaart I genomen wegens slechte bedrijfsresulta ten, maar de grootste verandering kwam toen de oorlog uitbrak. In de meidagen van 1940 weken de Bruinvisch en de Maria Elizabeth uit naar Engeland. De beide andere verble ven in IJmuiden, maar niet lang, want al spoedig werden ze gevorderd door de bezetter en na een verbouwing te heb ben ondergaan kwamen ze onder Duitse bemanning in dienst van de Kriegsmari- ne: de Jenny Elsa als Hl 02 en de Elie Cheneviere als Hl 03. In die tijd voeren de Bruinvisch en de Maria Elizabeth voor de Britse marine en toen de oorlog voorbij was, kwamen I die behouden uit de strijd. Dat kan niet gezegd worden van de twee andere. De Jenny Elsa was onher stelbaar beschadigd en met de Elie Che nevière was het niet veel beter, al was er een mogelijkheid om er weer een bruikbaar visserijschip van te maken. Er moest een geheel nieuw achterschip worden aangebouwd en er werd meteen een motor in geplaatst, een 6 cil Werk spoor van 430 pk. Het was in het jaar 1947 dat deze vroegere stoomtrawler ge heel vernieuwd als motortrawler Prinses Marijke SCH. 9 in de vaart werd ge bracht, groot 170 bruto reg. ton bij een lengte van 32,48 m breedte van 6.43 m en een holte van 3.21 m. Later kreeg het vaartuig een bak en in 1963 werd de Werkspoormotor vervangen door een 6 cil MWM motor van 800 pk, terwijl tevens een nieuwe stuurhut werd aangebracht, waardoor het schip een mo derner aanzien kreeg. In mei 1963 vond nog een verandering plaats wat de naam betreft. Van die tijd af heet de SCH. 9: Prinses Christine. In december 1952 werden de Bruinvisch en de Marie Elizabeth naar Noorwegen verkocht. Alleen eerstgenoemde is nog in de vaart en wel onder de naam Joma met Haugesund als thuishaven. Inmiddels is deze vroegere stoomtrawler voorzien van een 240 pk Wichmann motor ARIE VAN DER VEER. BOEK- EN OFFSETDRUKKERIJ VAN RIXEL, Oosterduinweg 29. IJmuiden, Telefoon (0 2550) 1 47 68 (Van een verslaggever) VELSEN-NOORD De. heer H. F. van Lieshout, die donderdag veertig jaar in dienst was van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen N.V., werd gisteren in zijn woning gehuldigd. Namens de directie werden hiertoe af gevaardigd de bedrijfsdirecteur ir. J. C. Coops en dokter J. Koolstra, chef van de bedrijfsgeneeskundige dienst „Wijker- oog". Op deze dag kon de jubilaris niet op het bedrijf zijn om gezondheidsredenen. De raad van bestuur feliciteerde per brief en deed dit vergezeld gaan van een cadeau onder couvert. Van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel ontving de heer Van Lieshout het ver erend getuigschrift plus de legpenning. Na acht jaar te hebben gewerkt in de houtstoffabriek van de n.v. in Velsen, werd de heer Van Lieshout pórtier. Hij bleek zeer kundig en was bijzonder actief op het gebied van de EHBO. Elf jaar ge leden werd hij overgeplaatst naar de fa briek' in Wormer, waar hij ook portier was, tot 1964. Hierna werd hij lekencontro- leur voor de bedrijfsgeneeskundige dienst, welke functie hij tot zijn ziekte heeft uit geoefend. Omdat de BGD in Wormer ressorteert onder die van Velsen, was dok ter Koolstra op dit huisbezoek meegeko men. ADVERTENTIE vanaf 59.- vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 De „Prinses Christine" SCH 9 in de Scheveningse Vissershaven.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5