Zuurstofgebrek op Mont Ventoux deed alleen Rini Wachtmans helemaal niets SUPERKAMPIOEN MERCKX MOEST IN AMBULANCE WORDEN AFGEVOERD DOPINGCONTROLE IN TOUR FARCE Amateur-coach Roëll: „Ik kan onmogelijk overal bij zijn..." Gosta Pettersonde bumper tussen twee Nederlanders UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN Van Springel met gebroken jukbeen uitgevallen Veertiende etappe Vergadering van opstandige iloegleiders 10 DE 14e ETAPPE VAN DE TOUR mm ZATERDAG 11 JULI 1970 r i Vraag Kostje (Van onze sportredacteur) MONT VENTOUX De superkampioen werd in een ambulance afge voerd van het meest barre gevechtstoneel van de Tour. Merckx was als eerste tegen de helse kale steenbuit, die Mont Ventoux heet, opgekropen. Hij had het moeilijk. Hij forceerde zich, omdat hij deze legendarische rit wilde winnen. Het was zijn eerste Ventoux-beklimming. De zege in zo'n rit ontbrak nog op zijn erelijst en dus kroop de gele trui een nietig mensje in een decor van geel-grauwe steenmassa's, waar geen groen kan groeien omhoog, alleen. Achter hem worstelden de anderen. Merckx werd triom fator, maar hij moest zijn tol betalen aan de steenkolos, het monster van de wielrennerij, waar Simpson zijn einde vond en jaren daarvoor Mallejac was neergevallen als een nietige prooi. De kampioenen stortten ineen, ook Merckx. Nadat Martijn Vandenbossche, die na een felle eindspurt met Van Impe als tweede was binnengekomen op 1.11 min. van Merckx, van de fiets was gestapt, sprong hij ineens omhoog, slaakte een rauwe kreet en zakte in elkaar. De lange Belg moest weggedragen worden naar de ambu lance. Hij kreeg zuurstof toegediend. Nauwelijks was men bekomen van deze shocktoestand van Vandenbossche of de grote kampioen zelf, Merckx, zakte in elkaar, terwijl hij voor de t.v. stond te praten. Ook Merckx werd afgevoerd naar de ambulance en ook hij kreeg het zuurstofmasker op. ttombout» De Mont Ventoux lag zinderend in de zon en had nieuwe prooien gevonden, Vandenbossche maakte de afdaling lig gend in de ziekenwagen. Merckx was zo ver bijgekomen, dat hij zittend in de am bulance naar beneden kon. Het was het dramatische slot van een titanengevecht op het zwarte kromme lint, dat getrok ken was door het steendecor van de Ven toux, de wielerbeul. Maar het meest ver U m Ook Eddie Merckx had te kampen met zuurstofgebrek. (Van onze sportredacteur) MONT VENTOUX Drie jaar geleden om precies te zjjn op 13 juli 1967 stierf Tom Simpson op de Mont Ventoux. Gebruik van stimulerende middelen en de grote hitte werkten samen om de Engelse renner te vellen. Het is interessant om eens na te gaan hoe men geleerd heeft van die trieste gebeurtenis. Hoe is het met de dopingcontrole in de Tour? Het kan toeval zijn dat juist op de dag van de Ventoux de ploegleiders een klacht hebben ingediend over de slordigheid bjj de dopingcontrole. Dat is een kwalijke zaak. We hebben het al meer geschreven: als men controleert, dan moet dat goed ge beuren (waarbij althans naar de buitenkant geen fraude gepleegd kan worden met allerlei hulpmiddelen) of men doet het niet. De schijn van een controle ophouden is natuurlijk volslagen onjuist. Wanneer men bij renners vraagt of de controle goed is, komt er zonder veel overtuiging uit: „Ja. dat gaat wel". Er zijn er ook, die de correctheid van de controle in twijfel trekken. Ton Vissers, ploegleider van Willem II, was in Gap met Wagtmans bij de controle. De dokter zei daar nota bene tegen de Nederlander: „Draai je maar om, doe het zo maar". Wagtmans werd er kwaad over en zei: „Nee, ik doe het zo dat u het kunt zien. Ik heb niets te verbergen". Het is dus mogelijk om te frauderen. Dat is ook duidelijk, als men de klacht van de ploegleiders hoort, die men gezamenlijk op papier heeft gezet om aan de organisator, Felix Lévitan, te overhandigen. De ploegleiders zeggen, dat de artsen bij de controle niet voldoende opletten. Dat is geen geringe klacht natuurlijk. Een andere zaak is of een ogenschijnlijk waterdichte controle zoals in Luxemburg (Van der Vleuten: „Dat was heel streng, daar kon niets mis gaan") afdoende is. Er zijn immers goedkope en overal verkrijgbare middelen om bepaalde stimulantia snel te neutraliseren. Bovendien zijn er natuurlijk de hormonen, de lichaamseigene stoffen. Die worden niet teruggevonden in de urinemonsters. Men mag aannemen, dat het gebruik van de traditionele doping aanmerkelijk is terug gelopen, maar dat ook de soort doping is veranderd. Een goede medische begeleiding van op dat vlak deskundige sport artsen, is een noodzaak. Maar hoe dan ook: dat er klachten zijn over de controle in de Tour is een zeer kwalijke zaak. Ook, zoals de ploegleiders terecht klagen, dat er was toegezegd, dat er na zestig uur reeds een uitvoerig rapport zou verschijnen van elke controle, maar dat die rapporten na Amiens niet meer zijn uitgegeven. Wat dat betreft is er nog niet zo bar veel veranderd na de dood van Simpson. 1. Merckx (Faemino) 5 uur, 47 min., 44 sec.; 2. Vandenbossche (Molteni) 5.48.55 3. Van Impe (Sonolor) z.t.; 4. Wagtmans (Wil lem II) 5.49.05; 5. Thevenet (Peugeot) 5.49.09; 6. Delisle (Peugeot) 5.49.15; 7. Houbrechts (Salvarani) z>t.; 8. Poulidor (Fagor) z.t.; 9. Goesta Petterson (Ferretti) 5.49.23; 10. Gal dos (Kas) 5.49.23; 11. Vanneste (Mann) 5.49.42; 12. Pintens (Mann) 5.50.04; 13. Agos- tinho (Frimatic) 5.50.10; 14. Aimar (Sonolor) 5.50.14; 15. Zoetemelk (Mars) 5.50.31; 16. Gonzales (Kas) 5.50.47; 17. Panizza (Salva rani) 5.50.53; 18. Zubero (Kas) 5.51.00; 19. Balmanion (Salvarani) z.t.; 20. Janssen (Bic) 5.51.46; 42. Van der Vleuten (Willem II) 5.55.11; 52. Dolman (Willem II) 5.56.37 69. Ottenbros (Willem II) 6.01.20; 76. Steevens (Caballero) z.t.; 81. Van Katwijk (Willem II) z.t.; 84. Hoogerheide (Willem II) z.t.; 93. Beugels (Mars) 6.03.58; 94. Zoontjens (Cabal lero) 6.04.12; 07. Rentmeester (Caballero) 6.05.10; 98. Vianen (Caballero) z.t.; 102. Ben jamins (Caballero 6.07.46. Algemeen klassement: 1. Merckx (Faemino) 71.33.35 2. Zoete melk (Mars) op 9.26; 3. Goesta Petterson (Ferretti) op 11.21; 4. Wagtmans (Willem II) op 12.29; 5. Poulidor (Fagor) op 14.15; 6. Vandenbossche (Molteni) op 15.09; 7. Van Impe (Sonolor) op 15.12; 8. Galdos (Kas) op 15.15; 9. Pintens (Mann) op 16.15; 10. Zubero (Kas) op 16.34; 23. Eef Dolman (Willem II) op 36.37 33. Jan Janssen (Bic) op 44.33 39. Van der Vleuten (Willem II) op 51.10; 52. Steevens (Caballero) op 1.04.47 53. Ex-aequo: Vianen (Caballero) en Ocana (Bic) op 1.05.12; 75. Van Katwijk (Willem II) op 1.29.51; 85. Zoontjens (Caballero) op 1.38.15; 88. Otten bros (Willem II) op 1.39.26 92. Beugels (Mars) op 1.41.58; 99. Rentmeester (Caballero) op 2.06.45; 102. Benjamins (Caballero) op 2.16.03; 103. Hoogerheide (Willem II) op 2.16.56 Het ploegenklassement 1. Kas (Galdos, Gonzales, Zubero) 17.31.10; 2. Fagor (Thevent, Delisle, Danguillaume) 17.31.13; 3 Salvarani 17.31.39; 4. Sonolor 17.32.45 5. Frimatic 17.36.03; 11. Willem II 17.40.53; 15. Caballero 18.14.32. Algemeen ploegenklassement 1. Kas 210.22.36; 2. Salvarani 210.23.05 3. Faemino 210.26.04 4. Mann 210.28.40; 5. So nolor 210.37.17; 8. Willem II 210.52.24; 15. Caballero 213.02.13. Algemeen bergklassement; 1. Merckx 84 pnt.; 2. Gandarias 74 pnt.; 3. Vandenbossche 53 pnt.; 4. Schiavon 46 pnt.; 5. Goesta Petterson (Zwe) 44 pnt.; 10. Wagt mans 24 pnt. (Van onze sportredacteur) MONT VENTOUX. Met Herman van Springel is weer een van de grote man nen uit de Tour verdwenen. De Belg moest gisterochtend op medisch advies de strijd staken. Men had hem onder zocht in het ziekenhuis van Gap. Foto's wezen uit, dat hij een dubbele jukbeen breuk had opgelopen bij de valpartij van donderdag. Hij was bovendien boven het oog gehecht en had een serie schaafwon den. De Tourdokter vond het te riskant om hem te laten vertrekken, hoewel hij dat zelf wel wilde. „De kans bestaat, dat het oog wat beschadigd wordt, bovendien gaat het beter met de genezing, als hij zich nu onmiddellijk laat behandelen." Voor de Mann-ploeg, die al pech had gehad met Pintens, verdween dus nu de kopman uit de ploeg. Het was de vijfde Ronde van Frankrijk van Van Springel. Zijn zwager Debie, die ook in de Tour fietst, was er zo van ondersteboven, dat hij aanvankelijk ook niet wilde ver trekken. wonderlijke was de aankomst van Rini Wagtmans. Hij stortte niet in elkaar. Hij zag er goed uit en was nog fit. Hij begon onmiddellijk, toen hij Merkcx had zien wegdragen, een bijna medische verhan deling te geven over het gebrek aan rode bloedlichaampjes, dat ontstaat bij het be teugelen van die immense kiezelsteen. Hij keek tevreden rond, overal naar adem en moed snakkende coureurs ziende. Hij was Pettersson, die zich ook voortreffe lijk had geweerd, tot op zeven seconden genaderd. Joop Zoetemelk arriveerde ge tekend. Hij was tweede gebleven, maar het was wel ten koste van enorme in spanningen gegaan. Martijn Vandenbossche moest happend naar adem worden weggedragen. Voor het eerst zag men Merckx aan het einde van zijn krachten, maar dat gebeurde wel na het passeren van de fi nish en de grote vraag is nu, hoe zal hij recupereren, herstellen? Die totale ineen storting zal zeker zijn moreel aangetast hebben, omdat het voor hem een onbe kend verschijnsel is geweest. Rini Wagt mans had er zo zijn eigen mening over. Hij noemde het show. „Ik kan ook wel zo'n toneelstuk opvoeren en mij zuurstof laten toedienen, dan ben ik ook sneller weer fit". Wagtmans was ongetwijfeld de fysiek best aangekomen renner van het klassement. Hij legde zonder te hijgen en naar adem te snakken uit, hoe hij de Ventoux te lijf was gegaan. „Ik heb de berg met verstand genomen. Ik wilde me niet forceren. Dat was mijn tactiek van de dag. Ik heb me dan ook laten lossen uit het groepje achter Merckx. Dat was op vijf kilometer van de be klimming. Ik kwam in mijn eigen tempo twee kilometer voor de top weer terug. Dat was veel minder inspannend dan wanneer ik me geforceerd had met de eersten". Wagtmans was na Merckx weer de grote winnaar van de dag. Hij kwam vlak bij de derde plaats. Hij kon Pettersson net niet pakken. „Iedereen zegt", zo orakelde Wagtmans, „dat ik een goede Tour rijd, maar ik moet het maar afwachten. Er kan nog van alles gebeu ren tot Parijs. Ik heb het hele spul nog niet in mijn zak zitten. Ik denk, dat ik Zoetemelk in de bergen voor kan blijven, omdat ik meer routine heb als prof. Joop heeft dat nog niet, hij kreeg twee kilo meter voor de top de grote klap". Wat zei Zoetemelk daar zelf van? „Ik heb me helemaal kapot gereden. Ik had gedacht dat ik tot het einde mee had kunnen komen met de klimmers, maar het tempo werd me te hoog. Die Ven toux was veel lastiger dan ik me had voorgesteld". Zoetemelk was dan ook nog al teleurgesteld, hoewel hij toch objec tief gezien als nieuwkomer bij de profs in de Tour geweldig rijdt. Het is tenslot te geen schande om twee kilometer voor de top van zo'n steenmonster uit de wie len te worden gereden door de routiniers. Het spijtige voor Zoetemelk was alleen, dat Pettersson wel voor hem uit mee danste naar boven en Zoetemelk ver klaarde somber: „Ik ben mijn zelfver trouwen kwijtgeraakt hierboven. Ik heb één minuut en acht seconden verloren op de Zweed. Voor mij was het een mentale nederlaag". En terwijl Wagtmans fris en Zoetemelk dof uit de ogen starend, hun commen taar op de nachtmerrie-achtige beklim ming gaven, viel een serie renners uit geblust over de streep. Uiteindelijk viel de schade in zoverre mee, dat alle Ne derlanders op tijd binnnkwamen, som migen nog vrij fris, zoals Jan Janssen, die goed gereden had, Steevens, Van der Vleuten, Dolman, Zoontjes en Hoogerhei de. Vianen en Rentmeester zagen er zwaar getekend uit. Vianen was hun tolk: „Wat ben ik blij, dat ik er ben". Dezelfde Vianen keek verbaasd toe hoe Merckx werd afgevoerd per ambulance. „Hoe is het mogelijk". En meteen nuch ter reagerend: „Maar die man kan na- (Van onze sportredacteur) 66 km. Doorkomst op de Col St. Jean 1 Schiavon, op 5 sec.; 2 Gandarias; 3 Agostinho. 86 km. Doorkomst op de Col de Ma- cuégne. 1 Anni; 2 Van Impe; 3 Schi avon. 87 km. In de afdaling onderneemt Wolfshohl een aanval, maar dat mis lukt. 108 km. Bij de ravitaillering pro beert Wolfshohl het opnieuw, maar weer levert het niets op. 130 km. Nuelant, de Belg van de Willem II-ploeg, breekt bij een val een been. 141 km. Guimard, Labourdette, Guyot en Polidori gaan door na een premie-sprint gewonnen te hebben. Zij arriveren met 40 sec. voorsprong aan de voet van de Mont Ventoux. 150 km. Het viertal wordt ingelopen 153 km. Merckx gaat weg en krijgt Agostinho in zijn wiel. Van Impe valt af, komt weer terug, maar wordt weer gelost. Achter Merckx komt een groep met Zoetemelk, Pou lidor, Van Impe, Pintens, Pettersson, Houbrechts, Panizza, Vanneste, De lisle, Wagtmans en Vandenbossche. 154 km. Merckx demarreert. Van Impe, die weer bijgekomen was moet lossen. 156 km. Merckx en Agostinho nemen samen 20 sec. voorsprong. 164 km. Merckx gaat definitief al leen weg. 165 km. Merckx heeft 40 sec. op Agostinho en 1.30 min. op de groep. 168 km. De groep achter Merckx valt uiteen. 170 km. Merckx winnaar op de Ven toux. tuurlijk wel lekker zitten in een goede auto onmiddellijk naar zijn hotel en ik moet nog maar zien hoe ik beneden kom". De helden en de zwoegers pakten hun fiets en maakten de afdaling van de Ventoux om hun hotel te bereiken als naamlozen: een Joop Zoetemelk, een Agostinho en noem maar op. Met sirenes kwam Merckx langs hen heen. De Belg had weinig reden tot uitbundige vreugde na zijn collaps, maar hij had door zijn meesterlijke prestaties natuurlijk wel de leiding genomen in alle klassementen: de gele trui had hij al, de groene trui kwam erbij en ook nog het bergklassement. (Van onze sportredacteur) MONT VENTOUX. Lévitan onder brak er zijn diner voor in Gap. Hij had van zijn adjudant Bouvet vernomen, dat de ploegleiders een bijeenkomst gingen organiseren om klachten over de Tour te bespreken. Bouvet had dat bij toeval ge hoord, toen hij een telegram voor een van de ploegen kwam brengen in de kost school voor jonge meisjes in Gap, waar alle 15 ploegen waren ondergebracht. Lé vitan kwam in een keurig bruin pak aan geslopen en klampte de eerste de beste ploegleider, in dit geval Vissers, aan om te horen wat er precies aan de hand was. Lévitan werd gezegd, dat men een oriën terende bespreking had en dat hij er meer van zou horen. De organisator van de Tour vond het duidelijk een verve lende zaak. De ploegleiders besloten gisterochtend om een brief met klachten samen te stel len en die te overhandigen aan Lévitan met het verzoek om maandag in St. Gou- dens bij elkaar te komen om de klachten te bespreken. Het ging om drie punten in hoofdzaak: 1. Het verzoek volgend jaar weer met fabrieksploegen te starten en niet, zoals vastgelegd, met landenploegen; 2. Men wil een serieuzere dopingcontrole. Men vindt met name, dat de controleren de artsen niet attent genoeg zijn. Boven dien vindt men het onjuist, dat er sinds Amiens geen toegezegde rapporten meer verschenen zijn over de zestig uur eerder gehouden controle; 3. Men klaagt over het routeschema. Er zijn te veel halve etappes en tijdritten. Men heeft daarbij ook bezwaar tegen de vele en langdurige verplaatsingen per bus of trein naar de startplaatsen. Daarnaast was men ook bij zonder ongelukkig met de huisvestings regeling. (Van onze sportredacteur) MONT VENTOUX. Gosta Petersson, de Zweed, die als een soort bumper tus sen de Nederlanders Zoetemelk en Wagt mans op de derde plaats staat, zag in Gap enorm op tegen de rit, die angstaan jagende apotheose, die martelende klim naar de Mont Ventoux. Hij had zich bang gevoeld van tevoren, maar het was uit eindelijk toch meegevallen. Hij eindigde vooraan. „Ik kan gemakkelijk klimmen, als ik lekker in vorm ben. Dan is het voor mij geen probleem. En ik bleek in vorm te zijn." De oudste van de Petters- son-broeders hij is 29 jaar, Thomas, de jongste, die ook in de Tour zit, is 23 is de eerste weken van de Tour de grote verrassing geweest net zoals Zoetemelk. Op de cols heeft hij nog een sterkere indruk gemaakt trouwens dan de Neder lander. De gebroeders Pettersson, die als ama teur de laatste jaren zekere winnaars wa ren van het wereldkampioenschap 100 km-tijdrijden, zijn aan het begin van dit jaar gezamenlijk overgegaan naar de Ita liaanse profploeg Ferretti. Het viertal woont nu met vrouwen en kinderen in Perrenia, een plaatsje op 15 km van Pisa. Twee van de broers, Störe en Erik, heb ben tot hun spijt moeten toezien, hoe Gosta en Thomas naar de Ronde van Frankrijk vertrokken. Ferretti had hen ook mee willen nemen, maar het is in de Tour slechts toegestaan drie buitenlanders per equipe te laten starten. De Belg Van Vlierberghe was de derde. Het is niet alleen voor de volgers een verrassing, dat Gosta zo'n sterke indruk maakte in de Tour tot nu toe, ook Voor hemzelf: „Ik had het eigenlijk niet verwacht. Ik kom tenslotte zo van de amateurs over. Ik heb wel veel ervaring op kunnen doen in de Ronde van Italië". Thomas voegde er aan toe: „Maar toen reed hij ook al direct heel sterk, hij eindigde als vierde." Een ander bewijs van zijn kwaliteit: Gosta Pettersson eindigde in de Tour de l'Avenir van 1969, die door Zoetemelk gewonnen werd, als derde. De broers Pettersson hebben bepaald geen spijt van het feit, dat ze naar Italië verhuisd zijn en hun kostje als beroeps- renner verdienen. Gosta en Thomas wa ren officieel vroeger winkelbediende, maar als amateurrenners verdienden ze al behoorlijk. Nu worden ze in Italië als geëerde buitenlanders financieel in de watten gelegd. Gosta Pettersson heeft angst in deze Tour. Het is de angst voor de grote af stand. „Daar ben ik echt bang voor. De Ronde van Italië was zo'n 3000 km en de Tour is 4300, dat is nogal een ver schil. Ik vind dat voor mezelf wel wat te veel." Gosta en Thomas, die beter En gels kan spreken dan zijn broer in Italië onderhoudt hij de communicatie met de buitenlanders, rijden ook om an dere redenen liever in de Giro. „De or ganisatie is daar veel beter. Er is daar een hotel voor elke ploeg. Hier duwen ze vijf of tien ploegen in één hotel, dat er eigenlijk niet op berekend is." Het zou kunnen lijken, dat het pedante mannen zijn, maar de Petterssons zijn de rustig ste en kalmste figuren uit de Tour. Gosta is publicitair gezien en dat weegt nogal in het profmilieu een ondankbare fi guur. Hij is verlegen, kan zich moeilijk verstaanbaar maken en spreekt alleen maar Zweeds, dat nu niet bepaald de voertaal van de wielrennerij is. Thomas is handiger. Hij kan zich ook al behoor lijk in het Italiaans redden. Gosta is ervan overtuigd, dat het moei lijk voor hem zal zijn om zijn goede po sitie in top van het klassement vast te houden. „We hebben bijna geen ploeg meer over. We hebben er nog maar vier en je hebt toch wel de steun van ploegmaten nodig om je te kunnen handhaven. We hebben veel tegenslag gehad bij Ferretti. Vier man moesten door valpartijen en ongelukken eruit." De Petterssons leven als een Zweedse enclave in het wielermilieu. „Het wiel rennen is niet zo populair bij ons. Het is in Zweden allemaal voetballen en win tersport geblazen." Maar de goede pres taties van het kwartet hebben toch wel wat losgeslagen en het goede rijden van de Petterssons heeft nu helemaal de belang stelling gewekt van het Zweedse thuis front. De Zweedse tv zit in de Tour en er zijn twee journalisten. Voor Zweden is de Tour helemaal nieuw. Dat kan voor de wielersport in Scandinavië Mogens Frey en Ole Ritter deden al eerder baan brekend werk een flinke stimulans betekenen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10