KETELBRUG IS BIJNA I I AAP \NVV wil SER-advies: Huren nieuwbouw omlaag en oudbouw| minder optrekken Miljoenen extra voor werkende jongeren Nederlandse havenarbeiders solidair met Britse stakers Bouwbond kritiseert subsidies Kascheque girodienst niet meer te misbruiken Rust of anders subfaculteit dicht O Vakantie in 1971 beter gespreid ZWEEDS ■S? AGENDA pagina 8 Verder in de krant HET WEER Inkomensgrens ivoor ziekenfonds bejaarden hoger Legitimatie na 1 augustus eis VANDAAG IN ERBIJ: waarschijnlijk verdronken Vereniging voor milieuhygiëne boos over Total VANDERV00REN bakt 't 1 60e JAARGANG NUMMER 209 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR ÏJMUIDEN ZATERDAG 11 JULI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur wHilIl Het woord is aan Een luchtfoto van de nieuwe brug over het Ketelmeer die woensdag wordt geopend. De Ketelbrug zal de randstad een snellere ver binding geven met het noorden van het land via Lelystad. Zie ook Erbij. Zuidwestelijke wind Sexbladen en sex- boetieks vinden gretig aftrek Iedereen kan dominee worden Ketelbrug schakel in autoweg Haarlem-Groningen Hostess zijn op een Engels schip: zalig én vermoeiend Vestiging in Zeeland Fa. C. M. DE JONG VOOR GOED SCHOONMAAKWERK Moderne broche in gesatineerd geel en wit goud met 3 briljanten 270,-. Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-2ö- Coolsingel 50 Den Haag - Lange Poten 9-11 Gaat U verhuizen naar het buitenland FA. H A R T O G Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. Autobedrijf KONING N.V. IJmuider Courant *-,ü «iiiiiiiiiiiittiiiiiiiiii1''-- (Van onze redactie economie) HAARLEM Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen wil zo spoedig mo- gelijk een advies van de Sociaal-Economische Raad over de huurharmonisatie. Deze vakcentrale is van mening dat het niet aangaat de huren van oude huizen in de loop van enkele jaren met meer dan 40 percent op te trekken, wanneer minister Schut van Volkshuisvesting toestemming krijgt voor inhalende huurverhogingen voor oudbouw van 12 percent per jaar. Zoals bekend wil de minister een dergelijk inhaalpercen- tage op de kortst mogelijke termijn doorvoeren. De totale inhaalverhoging wordt dan voor oudbouwwoningen te zwaar, aldus het NVV. Bishop Wilson: Het is gevaarlijk, overtuigd te zijn voordat men begrijpt. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 5, 6 Kerkdiensten 6 Kunst Radio en TV7 Weerrapporten 8 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 A ange stipt 8 Economisch nieuws9 Scheepvaart 9 Sport 10, 11 Luidsprekers 18 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot zondag avond Veel bewolking, maar ook en kele perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind. AAN HET STRAND: Ook zondag waait er een frisse zeewind. Er zullen zich flinke op klaringen voordoen. Er zal geen regen van betekenis vallen. Tem peratuur: 18 tot 20 graden. Zee water: 18 graden. Vooruitzichten: Gematigd strand weer en kleine regenkansen. DEN HAAG. De werkende jeugd mag het komende jaar rekenen op enkele honderden miljoenen extra die onder meer bestemd zullen worden voor het in richten van streekcentra en het aantrek ken van leerkrachten, nodig voor vorming en scholing. Deze uitgaven, die nog met exact zijn vastgesteld, hebben prioriteit gekregen boven verkleining van de lagere schoolklassen, een wens die in onderwijs kringen nadrukkelijk leeft. Dit is uitge lekt uit het kabinetsberaad over de be grotingsopstelling. Staatssecretaris mr. H. Grosheide ont- ROTTERDAM. Schepen met voor Engeland bestemde lading, die van Britse havens naar Rotterdam uitwijken, zullen in Rotterdam, Amsterdam en Hamburg ook niet worden gelost. Voor Nederland was het resultaat be reikt na overleg van de Scheepvaart Ver enigingen Zuid en Noord met de vak bonden. Op deze wijze betuigen de ha venarbeiders solidariteit met de actie van de Britse collega's. De nationale Engelse havenstaking zal dinsdag beginnen. Er zijn 47.000 haven arbeiders bij betrokken. Gisteren kon door middel van regeringsbemiddeling geen compromis met de vakbonden wor den bereikt. Het besluit is een. gevolg van een ver zoek van de Engelse vakorganisatie via de International Transportworkers Fede ration, die het verder heeft verspreid on der de vakbonden van havenpersoneel in omliggende landen. kende vanmorgen desgevraagd deze be sluiten niet. Hij verwees voor verder commentaar naar premier De Jong, die daarover tot heden nog geen enkele open bare mededeling heeft gedaan. Met het tegemoetkomen aan de wensen van de werkende jeugd zou het kabinet een goed figuur kunnen slaan tegen de komende Kamerverkiezingen. Het kabinet is daar om ook van plan aan de presentatie van de voor jongeren te scheppen faciliteiten veel aandacht te besteden. Tijdens de jongste vergadering van de Algemene Nederlandse Onderwijs Fede ratie heeft staatssecretaris Groshei de vastgesteld dat er een overschot van ongeveer 900 onderwijzers in ons land is, die nu bij het scholings- en vormings werk zouden kunnen worden ingescha keld. Wanneer de klassen kleiner zouden worden dan zouden daarvan 800 onder wijzers extra nodig zijn geweest. Het verbond wil nader beraad over een eigen voorstql om de nieuwbouwhuren tegelijkertijd omlaag te brengen, zodat de oudbouw om evenwicht te bereiken niet al te zeer in huur moet stijgen. De vraag is of het kabinet daarvoor voelt, nu het doel van de verhoging van bepaalde categorieën nieuwbouwhuren is tot een subsidieafbraak te komen om kostprijshuren te bereiken. Inmiddels heeft de katholieke bouw vakarbeidersbond St. Joseph ernstige be zwaren kenbaar gemaakt tegen de nieu we huursubsidieregeling van minister Schut. Niet meer dan een zoethoudertje, vindt de bond. De regeling, die erop neerkomt dat huurders die in verhouding tot hun inkomen een te hoge huur betalen subsidie krijgen, lijkt wel aardig, maar bij een nadere beschouwing blijkt zo'n groot deel van de mensen, die met wer kelijke huurproblemen zitten, erbuiten te vallen dat men zich kan afvragen of deze regeling wel nut heeft voor degenen die er het hardst om verlegen zitten. Boven dien zit de huursubsidieregeling vreselijk ingewikkeld in elkaar en dat voor een re geling, aldus de bouwbond, die overwe gend bedoeld is voor een bevolkings groep waarvan het ontcijferen van docu menten nu niet bepaald de sterkste kant is. „Het Parool" heeft al gesuggereerd dat de minister dan ook op die ingewikkeld heid speculeert in de hoop dat lang niet alle mensen, die voor huursubsidie in aanmerking komen, er ook gebruik van zullen maken. Enkele gemeenten hebben al het voornemen kenbaar gemaakt men sen bij de aanvraag te gaan helpen, zo als Rheden. Ook het Kamerlid H. van der Poel (P.v.d.A.) wil deze hulp gaan bie den. Het kleine bedrag, hooguit 25 miljoen, dat de minister er voor het volgend jaar voor heeft uitgetrokken, wijst er volgens de bouwbond ook op, dat de minister het liefst zo min mogelijk aanvragen wil. (Zie verder pagina 9). (Van onze correspondent) DEN HAAG. Met ingang van 1 I augustus worden uitsluitend giro-kas cheques beschikbaar gesteld waarop de mogelijkheid tot plaatsing van een verzoek om uitbetaling aan een derde niet meer wordt geboden. Deze maatregel wordt getroffen om uitbetaling van kascheque aan_ niet- rechthebbenden zoveel mogelijk te I vorkomen. De rekeninghouder, die een dergelijke cheque wil innen, zal na 1 augustus zijn giropas moeten tonen. Verder zal men iemand kunnen mach- I tigen tot het innen van een cheque. Dit kan alleen met het tonen van een postmachtiging of met het tonen van een giropas voor gemachtigden. Ten slotte kan men iemand een cheque la ten innen, die de giropas of een door de postdienst toegelaten legitimatiebe wijs van de rekeninghouder kan tonen. DEN HAAG. Met terugwerkende I kracht tot 1 februari 1970 worden de toe- Ffnnco rMiH.nfPtnipf I iatingsgrens en de inkomensgrens van de rrdllbt; OUU pi C11UC1 bejaardenverzekering ingevolge de Zie- GRANVEILLE, Frankrijk (Rtr/AFP). De voormalige Franse premier Felix Gaillard wordt vermist en is waarschijn lijk verdronken. Vanochtend vroeg zijn de lijken opgevist van twee vrouwen die aan boord waren van zijn jacht dat op weg was van Frankrijk naar het Ka naaleiland Jersey. Het jacht was donderdag vertrokken en zou nog dezelfde dag naar Frankrijk te rugvaren. Gaillard, die wel op Jersey is ge weest, had ook een vriend bij zich aan boord. Toen hij donderdag om midder nacht nog niet terug was, alarmeerde zijn vrouw de politie. Gaillard was van november 1957 tot april 1958 premier van Frankrijk. Hij is vijftig jaar, bejaardenverzekering ingevolge de Zie kenfondswet aangepast aan de voorge nomen wijzigingen van de pensioenbe dragen ingevolge de algemene ouder domswet. Na afloop van de wekelijkse kabinets zitting deelde premier De Jong vrijdag mee, dat de bejaardenverzekering toegan kelijk is voor personen van 65 jaar en ouder, die een inkomen hebben van min der dan 10.761 per jaar. De premie is afhankelijk van het inkomen: 4,34 per week 18,82 per maand) bij een inko men tot 6036 8,68 per week 36,64 per maand), bij een inkomen tussen 6036 en 7046 10,85 per week 47,05) bij een inkomen tussen 7046 en 8904 ƒ15,19 (ƒ65,87) bij een inkomen tussen ƒ8904 en 10761. Voor de vaststelling van het inkomen wordt rekening gehouden met alle in komsten. De vakantie-uitkering krach- tens de AOW wordt bij de bepaling van het inkomen buiten beschouwing gelaten. omliggende landen. vijiug jam. luuinnnmnnnnnnniminnnnnnnnn-.........■■■■■■■iiiimmmmimmmmiiwiiiwwiiwwmmm"»" MIDDELBURG. De komst van de I Total-raffinaderij naar Zeeland, waarmee het Zweeuwse provinciaal bestuur zeer verheugd is, valt bij de Vereniging Mi- lieuhygiëne Zeeland niet in goede aarde. De vereniging zegt met grote verontwaar diging kennis te hebben genomen van de vestiging van Total. Zij verwijt het provinciaal bestuur een lichtvaardige besluitvorming. Bij zijn be slissing heeft het provinciaal bestuur van I Zeeland zien wat de milieuhygiënische aspecten betreft laten leiden door het rap port dat prof. ir. H. Eilers, inspecteur van de volksgezondheid, maakt over een denkbeeldige raffinaderij. Het algemene rapport, dat door de Zeeuwse overheid geruststellend genoemd wordt, levert slechts globale gegevens op die niet per definitie hoeven te gelden voor deze Total-vestiging, waarvan de technische gegevens nog niet bekend zijn. Reële ge volgtrekkingen kunnen er op grond van het rapport-Eilers daarom niet gemaakt worden, zegt de vereniging. Gegevens om trent het koelwater, dat in de Wester- schelde geloosd zal worden en de gevol gen daarvan voor het water zijn er ook I niet. Vender mist de vereniging gegevens over geluidshinder en stank. De vereni ging heeft herhaaldelijk aangedrongen op I een weerkundig onderzoek in het Sloe, maar dat is er nooit geweest. Schoonmaakbedrijf en Glazenwasserij Reve' Anslostraaf 24 - Haarlem Telefoon 0 23 25 30 64 AMSTERDAM. Het curatorium van de Amsterdamse universiteit heeft aan het demissionaire bestuur van Je sub faculteit van de politieke en sociale we tenschappen een brief gestuurd waarin het zegt dat de bestuurscrisis op korte termijn moet worden opgelost. Gebeurt dit niet dan wil het curatorium een mi nisteriële commissie een onderzoek laten instellen. Hangende dit onderzoek zal het onderwijs worden stopgezet. Het bestuur van de subfaculteit had on langs aan het curatorium toegezegd voor half juli een nieuw bestuur te formeren. Wat er uit de bus is gekomen is nog niet bekend. Het curatorium heeft echter la ten weten welke stok er achter de deur staat als de studies in het nieuwe cursus jaar niet normaal kunnen beginnen. Ruim duizend studenten studeren politie ke en sociale wetenschappen aan deze subfaculteit. ADVERTENTIES JUWELIERS DEN HAAG De regering is vrijdag, tijdens de wekelijkse ministerraadsvergadering, tot overeenstemming gekomen over de aanbevelingen van de Stichting van de Arbeid inzake het vakantiespreidingsschema voor bedrijfsleven en onderwijs voor de jaren tot en met 1976. Voor 1971 is geadviseerd de bedrijfsvakantiespreiding als volgt vast te stellen: De eerste helft van juli voor Noord-Brabant, Zeeland en Lim burg. De tweede helft van juli voor het oosten en noorden van Nederland, de bouw- en nevenbedrijven en de textiel industrie. In de eerste helft van augustus voor Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland ten noorden en westen van de rivieren en de metaalindustrie. Er is inmiddels bericht ontvangen dat de vakantie in Noord- i rjjnland-Westfalen volgend jaar op 1 juli begint, waardoor het gevreesde samenvallen van het begin van de vakanties in 1971 is voorkomen. De eerste bedrijfsvakantie in Nederland begint namelijk op 26 juni. Een en ander is meegedeeld door minister-president De Jong aan het eind van de kabinetszitting. Vraagt dan vrijblijvend inlichtingen bij Spaarne ii> Haarlem Tei 32 13 14 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen dooi geheel Europa o.a ook Engeland Onze specialiteit Edisonstraat 4 ÏJmuiden M L Tectyleer station official v/h Zwier dealer Voor ÏJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, ÏJmuiden Tel 15141

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1