CRIMINALITEIT BEJAARDEN TAMELIJK GERING Zes kadetten weggezonden Openstelling van holle kreet paleis blijkt iedeman Popfestival was experiment Compensatie voor 't Harde nodig R. Stam geen raadslid in Amsterdam Kasteelresten onder jaarbeurs Op n olifantje Eerste gesprek met paus duurde slechts één uur Experiment verloskundige hulp Schietpartij in Amsterdam Slechts 3.38 percent der misdrijven Fraude op de KMA A ctiegroep leeftijdsgrenzen Koninklijk zilver voor 90-jarige Nieuwe directeur partijbureau KVP Politie zoekt naar in water gegooid kind Deel kabinet met vakantie DICHTER BIJ Kardinaal na afloop „zwijgzaam" Onderzoek naar toepassing moderne techniek Twee gewonden Kraanvrouwen in Schiedam DE DIEREN ZATERDAG 11 JULI 1970 UTRECHT De bejaarden in Nederland, die 14 percent van de bevol king vertegenwoordigen, blijken slechts 3.38 percent van de totale criminali teit voor hun rekening te nemen. Van de bejaarden die wel crimineel zijn, vallen vooral de zedendelinquenten op. Ze scoren niet minder dan 13.73 per cent, een hoog percentage vergeleken met het aandeel der zedendelinquen ten in de criminaliteit der totale bevolking (8.28 percent). Fellowship voor regering 5 jaren garantie ZONNESCHERMEN Oprolbaar aluminium, ook met nylon bekleding. Kan zomers en 's winters bulten blijven hangen! Gemeente Rotterdam PvdA -Statenlid A nti-semitische uitlating Een olifantje dat beslist niet veel van werkwoordsvormen wist bekeek het slurfje eens wat nader dat hij geërfd had van zijn vader. Hij wist nog steeds niet van die slurf of hij die ierf of orf of urf. Trijntje Fop Aandacht in pers ZES WEKEN VOOR DEELNAME REL Vliegwiel doodt man Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen BREDA. Zes eerstejaarskadetten van de Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn van de officiersopleiding uitgesloten omdat zij schuldig zjn bevon den aan fraude bij het overgangsexamen economie. Deze beslissing is door minister Den Toom van Defensie genomen op advies van de gouverneur generaal-majoor N. J. Mulders en de assessoren van de KMA. De zes zijn nu ingedeeld bij de dienst plichtige lichting van 22 september 1969 en moeten nog acht maanden dienen. Zij zijn overgeplaatst in dezelfde rang die zij op de KMA bekleedden, namelijk soldaat. Alle zes behoren tot het onderdeel Lucht macht. Eind mei waren drie van hen zoals bericht er in geslaagd op de kamer van de leraar economie de examenvra gen te bekijken. Drie jaargenoten lieten zij daarvan meeprofiteren. Nog voor het examen op 1 juni werd afgenomen waren andere kadetten op de hoogte van de fraude. Zij probeerden het zestal van hun onjuist gedrag te overtuigen en drongen erop aan dat het zich zou melden bij de se naat van het kadettenkorps. Dat deden zij eerst op 5 juni. De senaat stelde de gouverneur daarna op de hoogte. Deze schorste het zestal na overleg met de assessoren en gaf de minister het advies de kadetten van de KMA te verwijderen. In een brief deze week licht de minister toe, dat de be trokkenen niet de eigenschappen bezit ten „welke noodzakelijk worden geacht voor het beroep van officier". Dit bljjkt uit een door de criminoloog J. Allersma, medewerker van het Criminolo gisch Instituut in Groningen, ingesteld onderzoek naar de bejaardencriminaliteit in Nederland. De resultaten z(jn gepubliceerd in het „Nederlands Tijdschrift voor Crimi nologie". De heer Allersma controleerde het criminele gedrag van personen van 60 jaar en ouder, mannen zowel als vrouwen. De resultaten van het onderzoek komen in korte trekken op het volgende neer: De criminaliteit van de bejaarden wordt vooral getypeerd door misdrijven als eenvoudige diefstal, verduistering, een voudige belediging, ontucht met bewuste lozen of kinderen en vernieling/bescha diging. Eenvoudige diefstal en verduistering worden meer door vrouwen dan door man nen gepleegd. Ook het percentage vrou wen dat abortus pleegt ligt hoger dan dat van mannen. De andere misdrijven wor den meer door mannen dan door vrou wen gepleegd. De bejaardencriminaliteit telt meer re cidivisten. Dit verschijnsel heeft de heer Allersma geconstateerd bij de afzonder lijke delictsgroepen, met uitzondering van de vermogensmisdrijven, waarbij de bejaarde man het tegen de vrouw moet afleggen. Dat delicten, waarvoor fysieke kracht nodig is, door de bejaarden weinig wor den gepleegd, is door het onderzoek van de heer Allersma aangetoond. Bij be jaarden treft men dan ook vrijwel niet meer aan delicten als doodslag, het toe brengen van lichamelijk letsel, roof en zware diefstal. Daarentegen des te meer delicten als belediging, laster, bedreiging en dergelijke. Uit de statistiek van het aandeel van AMSTERDAM. De actiegroep „leef tijdsgrenzen" van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft zich met een open brief gericht tot de burgerij van Amsterdam, waarin wordt gesteld dat de openstelling van het paleis op de Dam een holle kreet lijkt te zijn en dat de Amsterdam mers er niet op hoeven te rekenen dat het paleis gebruikt kan worden voor cul turele activiteiten van iets grotere or ganisatorische omvang zoals burgemees ter Samkalden zich dat had gedacht. De actiegroep leeftijdsgrenzen baseert deze uitspraak op het volgende: „Vorig jaar", aldus de open brief, „kondigde burgemeester Samkalden aan dat het pa leis op De Dam voor culturele activitei ten opengesteld zou worden. De Neder landse Jeugd Gemeenschap nu houdt 16 en 17 oktober een jongerencongres over leeftijdsgrenzen. De NJG, waarvan ko ningin Juliana beschermvrouwe is, nam contact op met de autoriteiten om het congres in het paleis te doen plaatsvin den. Van de zijde van het hof vernam de NJG reeds op 12 december vorig jaar dat openstelling van het paleis op De Dam voor dergelijke activiteiten geheel in overeenstemming was met de nieuwe be stemming, zoals de koningin die zich ge dacht had. Bij de toezegging was echter één „maar". Het paleis moest namelijk ASSEN. De 90-jarige mevrouw W. A. M. Slager-Cordes heeft haar vijfde Drentse rijwielvierdaagse uitge reden. Zij kreeg hiervoor vrijdag niet alleen een bloemenhulde en een vijf- jarenmedaille van de stichting Drent se Rijwielvierdaagse, maar bovendien de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester Berger van As sen, die haar de koninklijke onder scheiding uitreikte, memoreerde dat mevrouw Slager van haar achtste jaar af propaganda heeft gemaakt voor het toeristisch fietsen en daarvoor veel heeft gedaan. DEN HAAG. De Fokker-Friendship die de afgelopen tien jaar is gebruikt voor het vervoer van leden van het koninklijk huis en regeringsfunctionaris sen zal worden vervangen door een nieu we Fokker-Fellowshipt Het kabinet ging vrijdag, tijdens de wekelijkse zitting van de ministerraad, met deze vervanging akkoord. ADVERTENTIE 1 ALUMINIUM HANDELSONDERNEM. I URANUSSTRAAT 23 UMUIDEN ITEL:02550 -12447 beschikbaar blijven als ontvangstruimte voor officiële gelegenheden. Een gevolg daarvan is dat gemaakte afspraken zelfs twee tot drie weken van tevoren afgezegd kunnen worden in verband met dergelij ke officiële aangelegenheden. Deze rege ling maakt het onmogelijk activiteiten op een redelijke termijn te organiseren. Onlangs vernamen wij aldus dat het jon gerencongres niet plaats kan vinden in het paleis omdat president Tito waar schijnlijk drie dagen later een staatsbe zoek zal afleggen'', zo schrijft de actie groep „leeftijdsgrenzen" in haar brief. Af schriften zijn gestuurd aan het ministerie van CRM, de rijksgebouwendienst, B. en W. van Amsterdam en de leden van de gemeenteraad en de politieke partijen in Amsterdam. ROTTERDAM. B. en W. van Rotter dam beschouwen het Holland Popfestival, dat eind juni in het Kralingse Bos werd gehouden, als een experiment. Dit ant woorden zij op vragen van de raadsleden Staab (V.V.D.) en Spruijt (P.v.d.A.). Zij merken verder op dat het festival zowel ervoor als na afloop zeer uiteen lopend werd beoordeeld. Het college is niet van plan mee te gaan met het voor stel van mr. Staab om allen die tot het welslagen van het festival hebben bij gedragen te complimenteren. Het college vindt dat aan het vellen van een oordeel door het gemeentebestuur over een be paald evenement grote bezwaren kleven. Volgens B. en W. zou het misverstand kunnen rijzen dat een gemeentelijk zwij gen na grote evenementen op sportgebied of in de toneel- of muziekwereld, een negatief oordeel zou insluiten. DEN HAAG. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft in zijn vergadering van vrijdag drs. H. A. H. Gribnau benoemd tot de nieuwe directeur van het partij bureau van de K.V.P. De heer Gribnau volgt de heer W. Perquin op, die op 1 fabruari voorzitter werd van het Neder lands Katholiek Ondernemers Verbond. de bejaarden in de totale criminaliteit van de Nederlandse bevolking blijkt, dat de bejaarden met overtredingen tegen de openbare orde met een percentage van 21,5 percent de kroon spannen. Daarna volgen respectievelijk misdrijven tegen de zeden (5.61 percent), misdrijven te gen leven en personen (3.92 percent), vermogensmisdrijven (3.18 percent), ove rige misdrijven Wetboek van Strafrecht (3.19 percent), ruwheidsmisdrijven (2.74 percent), en misdrijven tegen de openba re orde (1.07 percent). ARNHEM. Het recreatiegebied dat bij de grote bosbrand bij 't Harde op de Veluwe verloren is gegaan moet worden gecompenseerd door een vergelijkbaar militair terrein voor de recreatie beschik baar te stellen. Aldus mevrouw ir. T. van den Doel-Grondsma, P.v.d.A.-lid van de Provinciale Staten van Gelderland. Zij heeft Gedeputeerde Staten gevraagd of deze ook die mening huldigen, en zij heeft verzocht onverwijld bij de regering aan te dringen op een dergelijke compen satie. Zij vraagt hoeveel van de 300 hectaren bos en heide, dié bij de brand verloren gingen, voor recreatieve doeleinden ver den gebruikt en of het waar is dat reeds 20 percent van het bos-, heide- en zand- terrein van de Veluwe geheel of gedeel telijk wegens militair gebruik voor re- cratie is afgesloten. AMSTERDAM. De heer R. Stam, die vijf jaar geleden werd veroordeeld we gens een beweerde anti-semitische uitla ting, heeft een brief geschreven aan het gewestelijk bestuur van de P.v.d.A. in Amsterdam, waarin hij meedeelt een eventuele benoeming als lid van de Am sterdamse gemeenteraad niet te zullen aanvaarden. De heer Stam, die nu nog de beschul diging tegen hem blijft ontkennen, is van mening, dat de publiciteit rond het vonnis een sfeer heeft geschapen, die het voor hem bijzonder moeilijk maakt om zijn werk als raadslid onbevangen en onbe lemmerd uit te oefenen. Bovendien is hij van mening, dat ook de partij hiervan schade zou kunnen ondervinden. Over de heer Stam was enige deining ontstaan omdat hij in aanmerking kwam voor een raadszetel voor de P.v.d.A.- fractie. i"-: s-\ Bij werkzaamheden voor de sloop van het oude jaarbeursgebouw in Utrecht zijn resten blootgelegd van het (midden) 15de-eeuwse kasteel Vre- denburg. Er zijn geen mogelijkheden om iets aan restauratie te doen. Erg veel is er trouwens niet meer over van deze fundamenten. Het is niet de plaats van het hoofdgebouw geweest maar van een noordwestelijk er van gelegen bastion. DOORNENBURG. De rijkspolitie in Nijmegen is op zoek naar twee mannen en een vrouw van ongeveer 20. jaar, die volgens een veehouder in de Betuwse plaats Doomenburg een kind in de Waal hebben gegooid. De veehouder, die op zijn eenzaam ge legen weiland aan het werk was in het struikgewas langs de rivier, zag dat het drietal met een jong kind in de armen naar de waterkant liep. Toen ze even la ter uit de bosjes tevoorschijn kwamen, was het kind niet meer bij hen. De politie houdt er rekening mee dat het kind mogelijk al door mishandeling om het leven was gekomen en men na dien het lijkje in de rivier heeft gegooid. Dreggen heeft nog geen resultaat gehad. DEN HAAG. De ministerraad is bijna door de voorbereidingen voor de rijksbegroting 1971 heen. Woensdag wordt daaraan de laatste hand gelegd, waarna een deel van de ministers met vakantie gaat. Premier De Jong zei vrijdagavond bij het verlaten van de wekelijkse bijeen komst van de ministerraad dat tijdens de vakantieperiode telkens acht of negen mi nisters in- ons land zullen vertoeven. Hierdoor wordt de situatie voorkomen die zich eens in het verleden heeft voor gedaan, toen bijna alle ministers tege lijk met vakantie waren. ROME Het resultaat van het eerste, één uur durende bezoek dat kardinaal AI- frink vrijdag aan de paus heeft gebracht blijft voorlopig voor de buitenwereld in het duister gehuld. De vertegenwoordiger van de Nederlandse bisschoppen in Rome, mgr. J. W. L. Damen, heeft doen weten dat de kardinaal geen verklaringen zal afleggen voordat hij de bisschoppen in Nederland verslag heeft gedaan van zijn ervaringen. Het valt uit dit bezoek niet af te leiden of kardinaal Alfrink veel nieuws van de paus zal hebben gehoord. Het staat vast dat deze op zijn standpunt blijft staan dat hij heeft neergelegd in zijn brief aan zijn staatssecretaris mgr. Villot. Hierin weigerde de paus vrijwel op alle amen dementen van Nederlandse zijde in te gaan. Van sommige kanten wordt in Rome gehoord dat de komst van kardinaal Al frink en zijn bezoek aan de paus als een capitulatie zouden moeten worden opgevat. Of dit zo is, valt echter nog af te wachten. Wanneer ook de kardinaal op zijn stand punt is blijven staan, zal hij zeker met zijn bisschoppen nog het een en ander te bespreken hebben om vast te stellen wat nu de beleidslijn in Nederland dient te worden. Hoogst waarschijnlijk zullen er de komende dagen van Vaticaanse zijde wel onofficiële „onthullingen" over het gesprek van vrijdag worden gedaan. Deze plegen echter meestal van uiterst conser vatieve zijde te komen. Ze dienen dan ook zeker in deze kwestie vanuit dit licht te worden bezien. De Italiaanse kranten hebben de komst van de Nederlandse kardinaal zo goed als allemaal gesignaleerd, de Romeinse Mes- saggero (conservatief) had donderdag bo vendien een uitvoerig artikel over de strubbelingen tussen Nederland en het Vaticaan. In het artikel wordt ook de ver klaring van mgr. dr. L. ter Steeg se cretaris van de Nederlandse bisschoppen conferentie aangehaald die deze bij aankomst in Rome aflegde. Dr. Ter Steeg zei toen zoals bericht dat de paus met de kardinaal wilde nagaan „op welke manier de door hem in zijn brief aan staatssecretaris Villot vastgestelde richt lijnen kunnen wonden toegepast op de concrete situatie in de Nederlandse kerk." Men zou dan eventueel kunnen voor stellen dat de paus zich tegenover de kar dinaal bereid zou hebben verklaard bij voorbeeld de inmiddels gehuwde priesters alsnog tot hun ambtsbediening toe te la ten onder de voorwaarden dat er verder geen huwelijken met priesters zullen wor- AMSTERDAM. Een 21-jarige jonge man, die op 13 maart heeft deelgenomen aan de rellen bij de Bijenkorf, is door de politierechter bij verstek conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk. De jongeman zou de politie hebben be kogeld met stenen, beledigd en zich ten slotte tegen arrestatie heftig hebben verzet. DEN HAAG. Staatssecretaris Krui- singa van Volksgezondheid heeft iet cen trum voor kraamzorg Zaanstreek finan ciële steun gedurende enkele jaren toe gezegd, die in eerste instantie bestemd is voor een door het centrum opgezet pro ject in Wormerveer, waarbij geëxperi menteerd wordt met een nieuwe vorm van samenwerking tussen een kraamin richting en een kraamcentrum. Dr. Kruisinga beoogt hiermee inzicht te verkrijgen in de mogelijke toepassing van moderne technieken bij de verloskundige hulp en de kraamzorg, aldus mededelin gen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Behalve de gebruikelijke controle vóór de geboorte door huisarts of vroedvrouw, zullen alle zwangeren tijdens de zwan gerschap door een gynaecoloog worden onderzocht. Op deze manier wil de staats secretaris trachten te komen tot een zo goed mogelijke keuze van vrouwen bij wie om bepaalde redenen een bevalling in het ziekenhuis nodig zou kunnen zijn. Degenen bij wie een ongecompliceerde bevalling is te verwachten, worden door deze nieuwe organisatievorm in de gele genheid gesteld te kiezen tussen een thuis bevalling of een bevalling in het verlos kundig centrum. Het experiment opent ook de mogelijkheid voor een „shortstaybeval- ling". Zeer kort na de bevalling in het ver loskundig centrum keert de kraamvrouw in dit geval naar huis terug, waarna de kraamzorgverlening van het verloskundig centrum uit thuis voortgezet wordt. Het experiment wordt met name van belang geacht omdat hiermee een onder zoek plaatsvindt naar de resultaten van een tussenvorm tussen de thuisbevalling en volledige kraamzorg thuis en de zie kenhuisbevalling. In de meerderheid der gevallen vindt in Nederland thans thuisbevalling plaats. Bij internationale vergelijking blijkt, al dus het ministerie, dat de resultaten hier mee in ons land vanuit een gezichtspunt van de gezondheid van moeder en kind die van de klinische bevalling in andere landen in het algemeen te boven gaan. Naar het oordeel van de staatssecretaris zou dit experiment belangrijke gegevens kunnen leveren met betrekking tot de meest gunstige condities waaronder ge boorte en kraamzorg zouden kunnen plaatsvinden. den gesloten. Dit punt had de paus echter ook in zijn brief aan zijn staatssecretaris al als mogelijkheid onder bepaalde voor waarden genoemd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Twee mannen zijn vannacht gewond geraakt bij een schiet partij in het centrum van Amsterdam. De dader, hoewel langdurig achtervolgd, is ontkomen. Omstreeks kwart over twee kregen twee mannen een woordenwisseling op het Kleine Gartmanplantsoen, bij het Leidse- plein. Hierbij werd de 18-jarige E. T. van Haperen uit Amsterdam in zijn lin keronderarm geraakt door 6 mm-kogel, uit een Flaubert-pistool. De dader vlucht te, maar werd een halve kilometer ver der, op de brug voor het Rijksmuseum in gehaald door een van de getuigen, de 19-iarige Amsterdammer R. Klemkerk. Een korte vechtpartij volgde, waarbij Klemkerk in zijn borst werd geschoten en neerviel. Opnieuw ontkwam de dader. Hij nam op het Museumplein een taxi. Hoewel een aantal automobilisten, die de schietpartij op de brug hadden ge zien, de taxi achtervolgde, is de dader ontsnapt nadat hij bij het VU-ziekenhuis op de grens met Amstelveen de taxi had verlaten. De heer Klemkerk is in het ziekenhuis opgenomen. De andere gewonde kon na te zijn behandeld naar huis terugkeren. VLAARDINGEN. Volgens het Ge westelijk Arbeidsbureau voor het dis trict Nieuwe Waterweg-Noord, hebben bij de Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fyenoord in Schiedam zeven, voorname lijk getrouwde, vrouwen gereageerd op een advertentie waarin vrouwelijke kraandrijvers worden gevraagd. De directie van het bedrijf had de ad vertentie geplaatst om enigermate te voorzien in het vrijwel chronisch tekort aan arbeidskrachten. De vrouwen zullen psychologisch worden getest en de ge bruikelijke opleiding krijgen. Ook de be loning zal dezelfde zijn als die voor man nen, aldus het GAB. BREDA. Bij een bedrijfsongeval is vrijdag bij het revisiebedrijf Bols en Kooiman in Hilvarenbeek de 25-jarige A. Weermaker zo ernstig aan het hoofd ge wond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. Twee anderen werden licht ge wond. Het ongeluk gebeurde toen een vliegwiel van een motor van een proef- bank afschoot. ADVERTENTIE is f 25,— per m3 te duur Beslist ZELFBOUW bespaart u 2300,U wordt gesteund door een erkende vak man. die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen. dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 O VERVEEN TEL. 0 23-24 20 44

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2