Belfast is in oorlogsstemming ULSTER VIERT DIT WEEKEND „FEEST" Oranjemarsen gaan zeker door Nazibeul tot twaalf jaar veroordeeld Groene golf voor het grensverkeer Roemenië roept op tot vrij gesprek Noodtoestand op Jersey Lijk generaal Casey gevonden Mislukte vakantiespreiding in Frankrijk Senatoren van VS Minimale douanecontrole in Duitsland tijdens vakantie j schreven naar premier van iNoord-Vietnam Smith in Pretoria Akkoord tussen Jordanië en Palestijnen Russisch-Chinese besprekingen over riviervaart IN COMMUNISTISCHE WERELD discriminatie op scholen in Toch onderzoek .tijgerkooien" Overstromingen in Ontvoering van Boliviaanse ex-minister Portugese actie in Mozambique ZATERDAG 11 JULI 1970 Meer troepen T riest Over vrijlating van net is een triest gezicht in de toch al krijgsgevangenen troosteloze stad, waar talloze buurten JO Regering in Saigon komt |de VS terug op mededeling Con Son, waar in smalle stenen straf- r)Ord-(jri6K0nlailCl cellen 500 mannen en vrouwen zitten opge- sloten, van wie de meesten door honger, Kanaaleiland door stakingen geïsoleerd (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Begin juli is in Frankrijk weer het startschot voor de grote uittocht gelost. In juli en augustus heeft Frankrijk de vorm van twee communicerende vaten, waarvan de één leegloopt in de ander, die dan tienvoudig overbevolkt is. Slechts een minderheid van de Franse va kantiegangers passeert de grens om het geluk in Spanje, Joegoslavië of elders te zoeken. En dat aantal wordt weer ruimschoots gecompen seerd door de vreemdelingen die Frankrijk als vakantieland prefereren. Schuld Doorheen bijten - (Van onze correspondent) BELFAST Noord-Ierland bereidt zich voor op het grote traditionele feest, de twaalfde juni. Dit weekeinde zullen de honderdduizenden leden van de Oranje-orden met fanfare en uniformen door de straten van Bel fast en de andere stadjes marcheren. Maar de stemming is allesbehalve feestelijk. Het is moeilijk iets anders te verwach ten nu er in de laatste weekeinden tien mensen zijn gedood. En het is bijna on doenlijk feest te vieren als de stad is gevuld met soldaten, barricaden en wat nog belangrijker is een bevolking die verdeeld is door een onoverbrugbare kloof. De kans is dan ook heel groot dat het feest een tragedie wordt. Desondanks heeft de regering van Ulster zelfs onder druk van haar toeziende voogd, de Britse re gering in Londen, geweigerd de Oranje- marsen af te zeggen. „Deze marsen zijn een traditie en we kunnen niet toegeven aan hen, die met geweld dreigen", is het officiële commentaar. KIEL. (DPA) Een rechtbank in Kiel heeft gisteren de voormalige SS-officier en commandant van het Poolse getto Bochnia, Franz Josef Müller, wegens moord tot 12 jaar veroordeeld? Hij werd voor een periode van vijf jaar uit de bur gerrechten ontzet. In de aanklacht wordt de 58-jarige Müller beschuldigd van deelneming aan moord op meer dan 6000 joden. Boven dien waren hem vier gevallen van moord en twee pogingen tot moord op joden in de jaren 1943-1944 ten laste gelegd. Voor dezelfde feiten was Müller in maar 1968 in Kiel tot zes maal levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. Het Westduitse opperste gerechtshof verwees echter de zaak op grond van een fout in de telastelegging terug naar de rechtbank in Kiel. De enige mogelijkheid om een tragedie te voorkomen is dan ook het zenden van meer Britse troepen hetgeen Londen heeft gedaan en het vragen aan de mensen thuis te blijven als ze niet mee doen aan de marsen hetgeen Ulsters premier James Chichester Clark gisteren heeft gedaan. Maar of het veel zal hel pen is de vraag. Men hoeft slechts met een paar mensen in Belfast te praten om te weten te komen hoe groot de spannin gen zijn. De stad heeft overigens veel weg van een bezette stad. In de straten patrouil leren Britse soldaten, het geweer in de aanslag onder de arm. Op de straathoe ken zitten zij achter zandzakken en prik keldraadbarricaden, terwijl ze in de in aan bouw zijnde flatblokken dekking hebben gevonden achter de nog lege vensterban ken. Helaas, deze afleiding is alleen bedoeld voor een deel der bevolking. De katholie ken willen er niets mee te maken heb ben. De optochten zijn niet alleen een herdenking van de slag bij de rivier de Boyne, waar op 12 juli 1690 de pro testantse koning Willem III zijn katholie ke mededinger voor de Engelse troon, Ja cob de Tweede versloeg, zij zijn nu vooral een symbool van de protestantse hegemonie over de katholieke minder heid in Ulster. Zal er dan weer gevochten worden? Men weet het hier niet, maar men vreest het ergste. Chichester Clark heeft er al op gewezen, dat de soldaten en de politie vastbesloten zijn de orde te handhaven. „Mocht er onrust komen, ga dan naar huis en blijf daar", vertelde hij gisteren de inwoners van Belfast. Generaal Freeland, de opperbevelheb ber van de Britse troepen in Noord-Ier land, is het met hem eens. Hij heeft voor dit weekeinde 12.000 man ingezet en zij zullen een druk weekeinde krijgen, 6000 van hen zullen de orde moeten hand haven in Belfast, te zamen met 4000 man van de Royal Ulster Constabulary, 2000 man in Londonderry, terwijl de rest zich over het land zal verdelen. Bovendien krijgen zij de versterking van helicopters en pantserwagens. Maar of dit de gespannen Noord-Ieren zal kunnen tegenhouden? In ieder geval zijn de gasmaskers hier in Belfast uit verkocht. voor onze begrippen onbewoonbaar lijken De huizen zijn klein en armetierig en alleen in de protestantse wijken hebben ze dit weekeinde enige fleur gekregen dankzij de Britse vlaggen die uithangen, en het rood, wit en blauw van de ge verfde stoepen. Temidden daarvan de sporen van de vechtpartijen der laatste maanden. Leeg gebrande huizen, kapotgegooide ramen en grote hopen as en steen. Vooral de hui zen op de hoeken hebben het zwaar te verduren gehad en aangezien dit in Bel fast meestal pubs zijn, bestaat er nu in deze verziekte stad nog minder ver tier dan vroeger. De Oranjemarsen zijn de enige vreed zame afwisseling die vele Noord-Ieren de laatste maa,nden hebben gekregen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse douane heeft van minister van binnenlandse zaken Genscher opdracht gekregen het verkeer aan de grenzen zo weinig mogelijk op te houden. In het kader van de actie „Groene golf voor het grensverkeer", die tot september zal duren, wordt het per soneel aan de belangrijkste Westduitse douaneposten met een derde versterkt. De controle zal zich moeten beperken tot „duidelijk verdachte gevallen". De douane-instanties van de buurlanden is gevraagd het grensverkeer in hetzelfde tempo te verwerken. Tot de bijdrage van minister Genscher behoort bovendien een grotere activiteit van de onder zijn departement ressorte rende „Bundesgrenzschutz". Deze zal, sa men met de verkeerspolitie, de verkeers situatie vanuit helikopters bestuderen en bij plotselinge hindernissen, overvolle we gen etc. in een vroeg stadium aanbeve lingen voor omwegen kunnen geven. Genscher handelt naar het voorbeeld van minister voor verkeer Leber, die ervoor heeft gezorgd dat de Autobahnen in het hoogseizoen over tenminste vier banen berijdbaar zijn. Het vrachtwagen verkeer op de Autobahnen is tot 6 sep tember van zaterdag 7 uur tot zondag 22 uur verboden. Het verbod geldt bo vendien op drie vrijdagen (17, 24 en 31 juli) van 15 tot 21 uur. WASHINGTON. (Reuter) Gister avond is in Washington een brief gepu bliceerd van 87 senatoren aan de Noord Vietnamese premier Pham Van Dong, waarin zij schrijven dat het vrijlaten van de Amerikaanse krijgsgevangenen een belangrijke stap naar de vrede in Zuid- oost-Azië zou zijn „Wij voelen ons gedwongen persoonlijk onze woede uit te spreken over de hard nekkige, gevoelloze houding tegenover het Amerikaanse personeel dat i n de strijd wordt vermist en de onmenselijke behandeling van Amerikaanse gevange nen in Zuidoost-Azië". De Democratische senator Birch Bayh, die de brief heeft opgesteld, zei dat deze is gepubliceerd om aan te tonen dat de Amerikanen een zijn wat de kwestie van de krijgsgevangenen betreft, hoe zij ver der ook over de oorlog mogen denken. De brief is ondertekend door senators van beide partijen, zowel duiven zoals George McGovern, een der eersten die critiek leverden op de oorlog, als Strom Thurmond, een havik. PRETORIA. (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië is per vliegtuig in Pretoria aangekomen, voor een particu lier bezoek aan Zuid-Afrika, op uitnodi ging van premier John Vorster. De twee regeringsleiders hebben elkaar het laatst in mei ontmoet, toen Vorster Salisbury bezocht. Gerry Cronin, de minister van Defen sie van de Ierse Republiek, praat met vrouwen en kinderen tijdens een be zoek aan een kamp voor vluchte lingen uit Ulster die in de republiek een goed heenkomen hebben gezocht nu in Noord-Ierland opnieuw ernstige ongeregeldheden dreigen. AMMAN. (AFP) Het akkoord tussen de Jordaanse regering en het Palestijnse verzet dat gisteren is gesloten, omvat de volgende punten: 1. Het centrale comité van het Palestijn se verzet is verantwoordelijk voor alle Palestijnse verzetsorganisaties en hun activiteit. 2. Het verzet is vrij in zijn doen en laten, mits de Jordaanse soevereiniteit niet wordt geschonden. 3. De verplichtingen die het' centrale comité jegens Jordanië op zich heeft genomen, worden geëerbiedigd door alle verzetsbewegingen. Jordanië zal al het mogelijke doen om de band tussen zijn strijdkrachten en die van het verzet te versterken. Het verzet zal zich hoeden voor provoce rend optreden. 5. De ligging van de kampen van het verzet zal in onderling overleg worden vastgesteld. De Palestijnse verzetsstrijders in. Jor danië vallen onder de Jordaanse wet ten. Jordaanse militairen kunnen niet tot het verzet toetreden. Geschillen worden door een gemengde commissie behandeld. MOSKOU. (Reuter) De Sovjet-Unie en China zijn gisteren besprekingen be gonnen over de scheepvaart op de rivie ren langs hun gemeenschappelijke grens De besprekingen worden elk jaar gevoerd. Ruzie over de juiste grens, die vaak midden door deze rivieren loopt, leidde vorig jaar tot bloedige incidenten. De delegaties van de twee landen vergade ren in Heiho, een stad in de Chinese provincie Hieloenkiang. Het overleg valt samen met de op hoog niveau gevoerde ChineesRussische be sprekingen in Peking over de 7500 kih> meter lange grens. Van dit in oktober begonnen overleg is nog geen enkele vordering gemeld. WENEN (Reuter). De Roemeense pre sident en partyleider Nicolae Ceausescu heeft gisteren opgeroepen tot een vrij ge sprek in de communistische wereld om het Marxisme-Leninisme aan te passen aan de nieuwe politieke, sociale en economische stromingen. Zijn voorstel komt voor een verslag aan het centrale comité van de Roemeense ning dat iedere partij het recht moet heb ben haar eigen algemene politiek op te stellen in overeenstemming met de behoef ten van het land. Politieke waarnemers in Wenen wijzen erop, dat deze eis de oor zaak was van de breuk tussen Joego-Sla- vië en de Sovjet-Unie in 1948. Ceausescu legde er in zijn verslag de nadruk op, dat zijn partij constant in be slag wordt genomen door de haar zelf op- net centrale comue van uc nuauuu,.,.. slag Wuiui gmuiuaj uum -c communistische partij, dat woensdag en gelegde taak de moeilijkheden in de com 1 _i3hnann ie (TPIUPPst. «rovol rl in'+ Hf* \X7Pf? t.P TTlimer donderdag in Boekarest bijeen is geweest. De oproep is gisteren gepubliceerd door het Roemeense persbureau Agerpress. Over het dinsdag tussen Roemenië en de Sovjet-Unie ondertekende nieuwe vriendschapsverdrag zegt Ceausescu dat dit is gebaseerd op een nieuwe vorm van onafhankelijkheid, souvereiniteit, niet-in- menging en gelijke rechten in de betrek kingen tussen de staten. In het nieuwe vriendschapsverdrag verplicht Roemenië T» fpnrpn zich de Sovjet-Unie militair te hulp te ko- iVld.d.11 CgClCll LCgtJ.1 men bij een aanval van buiten af, maar in zijn jongste rede wil Ceausescu onaf hankelijkheid voor beide partijen bij het voeren van hun politiek. Hij is van me munistische wereld uit de weg te ruimen. Hij sprak zeer hartelijk over het bezoek dat Roemeense partijfunctionarissen on langs aan China hebben gebracht, waar zij waren ontvangen door Mao Tse Toeng, Tsjoe en Lai en andere Chinese partijlei ders. Hij herhaalde zijn aanbod in het ge schil tussen China en de Sovjet-Unie te willen bemiddelen. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft gisteren als nieuwe maatregel tegen rassendiscriminatie be paald dat particuliere scholen die discri mineren voortaan ook belasting moeten betalep. Giftep aan dergelijke scholen kunnen voor de belasting niet langer gel den als liefdadigheid. SAIGON (Reuter). De Zuidvietna mese regering heeft meegedeeld dat zij de „tijgerkooien" op het gevangenis eiland Con Son zal afschaffen als de berichten over mishandeling van gevan genen daar waar blijken te zijn. Zij heeft een commissie van onderzoek naar het eiland gezonden. Twee Amerikaanse Congresleden en een Amerikaanse waarnemer van de We reldraad van Kerken spraken deze week hun afschuw uit over de toestand op j Aan de tienduizend scholen die er voor I in aanmerking komen zal worden ge vraagd aan te tonen dat zij zowel blanke als gekleurde leerlingen toelaten. De maat regel wordt onmiddellijk van kracht en de Amerikaanse regering wil haar zo spoedig I mogelijk door rechters laten testen. ÖtU LC1X, VC*H VV IV. «V, mvvu vv.» ziekte of mishandeling niet meer op hun benen kunnen staan. Gisteren nog ont kende een Zuidvietnamese regerings woordvoerder dat er plannen voor een speciaal onderzoek bestonden. Verklaard werd dat zich in de „tijgerkooien" uit sluitend „communistische misdadigers", bevonden. LONDEN. (DPA) Op het druk door toeristen bezochte Britse kanaaleiland Jersey is gisteren de noodtoestand afge kondigd. Het besluit daartoe werd geno men door de gouverneur, luchtmaar- schalk Sir John Davis, met het oog op de staking van het plaatselijke overheids personeel (ongeveer duizend man), die het eiland van de buitenwereld heeft af gesneden. De veerdiensten en het lucht verkeer liggen stil. Het overheidspersoneel wil zijn staking ook in het weekeinde voortzetten. Het eist een loonsverhoging van drie pond per week. In de straten van de hoofd stad St. Heiier begint het afval zich op te hopen. Sommige voedingsmiddelen zo als vlees worden schaars. SAIGON. (AFP) Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft vanochtend bekendgemaakt dat het lijk van generaal George Casey, commandant van de eerste cavalerie-luchtdivisie, de lijken van zes andere officieren en soldaten die te gelijk met hem waren verdwenen, zijn teruggevonden maar nog niet formeel zijn geïdentificeerd. FRANKRIJK kan met 42 percent weliswaar niet op het grootste aantal vakantiegangers bogen (Verenigde Staten 58 percent, België 44 percent en Zweden 78 percent om een paar andere landen te noemen), maar waarschijnlijk nergens elders ter we reld wordt de vakantie in beide zo mermaanden zo intensief beleefd en beoefend. Het economische leven sud dert op een heel laag pit je.In augus tus sluiten de meeste grote fabrieken helemaal, waardoor de nationale pro- düktie dan daalt tot veertig percent van de normale. (In West-Duitsland bedraagt die daling slechts 5,7 per cent). En waar de economie in Frank rijk toch al een moeilijke zaak is, ze ker vergeleken met de bondsrepubli- keinse buurman, is de vakantiesprei ding een levensgroot en urgent pro bleem geworden voor de regering. Premier Chaban-Delmas, die een jaar geleden in zijn regeringsprogram al droomde van een nieuwe, recht vaardiger maatschappij, heeft daar om het vraagstuk van de vakantie spreiding in studie gegeven. Het re sultaat daarvan, een lijvig rapport, ligt nu op zijn bureau. IEDERE FRANSMAN heeft recht op vier weken vakantie. Maar de helft profiteert daarvan. Kaderpersoneel en mensen uit de vrije beroepen zijn voor tachtig percent graag bereid die tijd al het werk neer te leggen ,maar voor de boeren is vakantie nog altijd een onbekend begrip. Sinds de volksfront- regeling van Leon Blum in 1936 de be taalde vakanties verplicht stelde, heb ben de arbeiders voor veertig percent de smaak daarvan te pakken gekre gen. De jongste plannen voorzien dat in 1985 62 percent van de Fransen werkelijk met vakantie zal gaan, maar nu al heeft de regering voldoende kopzorgen om aan de gevolgen van die binnenlandse volksverhuizing het hoofd te bieden. Volgens een recente opiniepeiling zouden zeven op de tien Fransen graag hun vakantie over de periode mei-sep- tember willen spreiden. Die verdeling in de tijd, maar vooral ook over het land, zou het probleem al een stuk overzichtelijker maken. Want niet al leen raken de Fransen momenteel ge lijktijdig op drift, zij kiezen ook nog vóór het merendeel dezelfde streken. Bovenaan de lijst van recreatieve con treien staat de kust en dan liefst die van de Middellandse Zee. Die kust lijn mag op de kaart zo'n 2000 kilome ter lang zijn, voor vakantiedoeleinden aanmerkelijk minder beschikbaar. Het „bruikbare" strand beslaat een oppervlakte van ongeveer een kwart van die van de stad Parijs. Een beperkt stukje zand en vooral rotsen waarop zich dan miljoenen mensen verdringen om de rust deel achtig te worden die ze in de steden niet meer kunnen „genieten". In een dat iedereen de mond vol heeft „environnement" en de nood- banden met moeder natuur de voortstormende techniek en industrialisatie toch niet helemaal te laten verbreken, beantwoorden zo zelfs de vakanties steeds onduidelijker aan hun doel. tijd van het zaak de door GEZEGD MOET worden, dat de re gering die zich nu over dit probleem om economische, sociale „algemeen menselijke" motieven het hoofd breekt, zelf een zware verantwoorde lijkheid torst in deze fatale ontwikke ling. De autofabrieken van Renault die het voorbeeld hebben gegeven een hele maand collectief te sluiten, zijn tenslotte een genationaliseerd bedrijf, zodat de regering zelf moeilijk vrij uit kan gaan. Er is ook lang en veel gepraat over de wenselijkheid de schoolvakanties regelmatiger over het hele jaar te verdelen, maar in de praktijk verlaten in het verloop van juni al tienduizenden leerlingen hun banken omdat de repetities dan toch achter de rug zijn, om pas half sep tember terug te keren. Gemiddeld dus zo'n drie maanden vakantie, met als gevolg dat het eerste kwartaal bijna geheel moet worden gebruikt om de verteerde, doch weer vergeten, leer stof van het vorige schooljaar op te rakelen. Maar al die economische, pedago gische en andere overwegingen, die pleiten voor een vakantiespreiding, leggen het niettemin af tegen de tra ditie, de gewoonte, de wet der psycho logische zwaartekrachten: in juli en augustus schijnt, beweert men, de zon en dan stort dus iedereen zich in de vakantie, zo niet in zee. DE OPSTELLERS van het rapport over de vakantiespreiding doen ver schillende middelen voor een oplossing aan de hand, die voor het merendeel even zovele slagen in de lucht dreigen te worden. Zo lijkt het wel nauwe lijks waarschijnlijk, dat een nieuwe onderwijshervorming binnen afzienba re tijd leerlingen en leerkrachten het recht en de mogelijkheid zal geven hun vakanties zelf over het hele jaar naar vrije keuze te bepalen. Waarschijnlijker is dat gezien het onvermogen van de regering, de ar beiders en andere loontrekkers met kracht van stakingen en andere machtsmiddelen hun eisen zelf door moeten drukken, opdat de betaal de vakanties inplaats van zenuwen, verkeersopstoppingen aan de lopende eindelijk eens wat rust zullen kunnen brengen. Een flinke meerderheid begeert dus werkelijk die rust. Maar zolang die meerderheid zijn zin niet krijgt, blij ven de vakanties, zoals „Le Canard Enchainé" het al jaren geleden eens uitdrukte, „Un mauvais moment a passer", ofwel een spanne tijds waar je je nu eenmaal even doorheen zult moeten bijten". Wat in 1936 niet hele maal de bedoeling van de goede oude Leon Blum kan zijn geweest. SALOMKI (AP) In de afgelopen nacht is Noord-Griekenland na hevige regenbuien opnieuw getroffen door over stromingen, waardoor tenminste twee men sen zün omgekomen en drie gewond zijn geraakt. Honderden huizen in Saloniki kwamen onder water te staan. Drie mensen zijn nog vermist. Men vreest dat zij verdronken zijn, zo heeft de politie meegedeeld. Politie en legereenheden hadden van ochtend reeds 600 mensen geëvacueerd. Een oude man werd in de buitenwijk van Saloniki door de stroom meegesleurd en verdronk. Een ander kwam om het leven toen hij door de bliksem werd getroffen. Het ministerie voor Noord-Griekenland heeft gisteren de noodtoestand afgekon digd voor de districten Stavroupolis en Dendropotamos waar volgens de politie het water vier meter hoog staat. BOGOTA (Reuter) -- De Boliviaanse oud-ryinister van btftenlandse zaken Fernando Londono (59) is gisteren van zijn koffieplantage ontvoerd. Er is een los geld van 200.000 dollar gevraagd. Men vermoedt dat het het werk is van het linkse bevrijdingsleger. I LOURENCO MARQUES (AFP) De Portugese strydkrachten zijn begonnen met een nieuwe actie tegen „de schuil plaatsen van de terroristen aan de noord grens", zo heeft generaal Kaulza de Ar- riaga, opperbevelhebber der strijdkrach ten in Mozambique, gisteren bekendge maakt. De operatie, genaamd „Gordiaanse Knoop", moet „voor eens en voor altijd een eind maken aan dit voornaamste ver bindingspunt van de terroristen bij de noordgrens", zei hij. Met^ffime in Tanza- nië worden leden van de vrijheidsbewe ging „Frelimo" opgeleid, die Mozambique van het noorden uit binnen komen. Portu gese officieren achten het tijdstip voor actie geschikt gekozen omdat de „Freli mo" innerlijk verdeeld is na de moord op zijn leider Mondlane in 1969 en de over gave in april van hetzelfde jaar van zijn voornaamste bondgenoot op Portugees ge bied, Maconde Lazaro Kavandame, hoofd van de Mancodestam.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3