Plan van regering voor 1971: VASTE AFTREK GEHUWDE WERKENDE VROUW Giro geeft 2*/2 pet. rente en trekt ook banktarief omlaag VUILNISMEISJES Oranjedag vreedzaam had een verloop Korter dienen bij landmacht Drie speedway rijders gedood bij ongeluk Dwarsgebakken lekker! Opperste Sovjet bijeengekomen HET WEER VRIJWEL GEEN INCIDENTEN IN NOORD-IERLAND Na voorstelling in Olympisch Stadion Geen smartegeld, wel nieuw huis voor weduwe Coronation Street gaat wellicht verdwijnen AGENDA pagina 9 Verder in de krant 60e JAARGANG NUMMER 211 DINSDAG 14 JULI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Weerrapporten 9 Vit het binnenland 2, 13 Buitenlands nieuws 15 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 11 Radio en tv 11 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 17 Sport IS, 19 A angestipt 9 Deze krant bestaat uit twintig pagina's Regen en wind TEGENVALLER SALARISREKENINGEN 1 Éti Lichting 1971 Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26- Coolsingel 50 Den Haag - Lange Poten 9-11 Het woord is aan Affaire Gaart man VARA vindt het welletjes Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van onze redactie economie) DEN HAAG De regering is van plan om de getrouwde werkende vrouw vanaf 1971 een gunstiger belasting-aftrekregeling te bieden dan thans wordt gehanteerd. Op Prinsjesdag (derde dinsdag in september) kunnen daarover voorstellen worden verwacht. Ze liggen in de lijn van de dis cussienota, die staatssecretaris dr. Grapperhaus de Tweede Kamer begin dit jaar heeft toegezonden. Bjj de begrotingsbehandeling in het najaar zou deze discussienota in het Kamerdebat kunnen worden betrokken. wen betreft. De vrouwenorganisaties juichen de verbeteringen eveneens toe, maar willen het liefst naar een geschei den aanslagregeling. In ieder geval wen sen zij hun inkomen niet als top aan dat De voorstellen van de staatssecretaris houden in: een vaste aftrekregeling van 20 percent met een minimum van 1000 en een maximum van 4000. Het Kroon- lid van de Sociaal-Economische Raad, mevrouw dr. H. Verwey-Jonker gaf ons vanmorgen als commentaar: „Het zou in ieder geval een verbetering zijn, maar voldoende vind ik het niet. De staatsse cretaris zou die 20 percent aftrek moeten geven zonder dat maximum van 4000. Dan hebben de hogere inkomens er ook iets aan. Zoals ook de Raad voor de Ar beidsmarkt al heeft vastgesteld is er een groot tekort aan vrouwen, vooral in de verzorgende beroepen. En daar worden juist hoge inkomens verdiend. Wil het dus voor die categorie aantrekkelijk zijn om buitenshuis te gaan werken, dan moet er geen maximum zijn voor de vaste af trek. Overigens ben ik er voorstandster van het inkomen van man en vrouw apart te belasten en geen onderscheid te maken tussen gehuwden en ongehuwden." De staatssecretaris heeft in zijn nota ook een vast aftrekpercentage van 20 per cent met hetzelfde minimum en maximum 1000 en ƒ4000) voorgesteld voor vrou wen die meewerken in het bedrijf van hun man. Daarvoor gelden na de jongste inflatiecorrectie als grensbedragen: 2499 en 833. Voor de buiten de familiekring werkende gehuwde vrouw zijn de thans toegestane grenzen voor de aftrek: mini maal 550 en maximaal 2220. De Sociaal-Economische Raad en de Raad voor de Arbeidsmarkt hebben al herhaaldelijk aangedrongen op een ver beterde aftrekregeling. Algemeen wordt er betekenis aan toegekend voor de ar beidsmarkt. die iets ruimer zou kunnen worden voor wat het aanbod van vrou- MOSKOU (DPA). In Moskou komen vandaag de beide kamers van de vorige maand gekozen Opperste Sovjet bijeen. Er zal een nieuw presidium worden ge kozen, dat waarschijnlijk weer onder lei ding van Nikolai Podgorny zal staan. Ook wordt verwacht dat de regering, die for meel is afgetreden, onveranderd terug keert onder premier Alexej Kosygin. I Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond: Veel bewolking met plaatselijk buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar west of noordwest. Gematigde tempe raturen. AAN HET STRAND: Het regenfront wordt morgen door drogere lucht met opklaringen gevolgd. Temperatuur 16 a 17 gra den hij een frisse zeewind. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Enkele dagen koel «n wisselvallig. van hun man te zien toegevoegd, waar door de progressie verhoudingsgewijs zwaar gaat drukken. Bovendien willen deze vrouwen een aftrekmogelijkheid voor kinderbewaarplaatsen, waarvan er naar hun mening overigens nog onvol doende zijn. De verwachte faciliteiten voor de vrouw komen eensdeels tegemoet aan de verwachte prijsstijgingen in 1971 en an derdeels aan de lastenverzwarende maat regelen die het kabinet in gedachten heeft. (Vervolg op pagina 2) (Van onze redactie economie) HAARLEM. Om een einde te maken aan de concurrentiestrijd tussen de post cheque- en girodienst en de banken, gaat de giro met ingang van 1 augustus IVz percent rente vergoeden. De rente wordt betaald over het laagste saldo dat in een een halve maand op de rekening heeft gestaan. Tegelijkertijd zullen de handels banken, die momenteel in het algemeen een rente van VA percent betalen over de rekening-courant saldi, de rente ver lagen tot VA percent. De tarieven zijn gelijk getrokken na uitvoerig overleg, onder leiding van de Nederlansche Bank. De minister van Fi nanciën en Verkeer en Waterstaat heb ben erom verzocht. De bedoeling is dat de giro niet al te duur uit is en dat een verder opstuwen van het rentepeil door concurrentie wordt voorkomen. De renteverlaging van de banken geldt ook voor de salarisrekeningen. Wie zo'n rekening heeft geopend gaat er nu dus op achteruit. Voor de banken brachten sa larisrekeningen in de praktijk zoveel ex tra werkzaamheden met zich mee, dat de kosten hoger opliepen dan verwacht was. Maar de felle onderlinge concurrentie maakte het noodzakelijk dat de rente zo hoog mogelijk bleef opgeschroefd. De banken gaven op slalarisrekeningen ei genlijk een te hoge uiterest, tegen de zin van de Nederlandsche Bank. Niet alleen werden daarmee de traditionele spaar banken in een moeilijk parket gebracht, maar bovendien waren de banken op hun beurt genoodzaakt een hoge rentevergoe ding voor kredieten te eisen. De geldren- te in ons land is zo hoog opgelopen dat de monetaire autoriteiten er graag wat van zouden zien afgeknabbeld. De moge lijkheid daartoe wordt geopend nu de ban ken evenals de postgiro 2 V2 percent gaan betalen. Hoewel de verkoop van sterke drank gisteren en tijdens het afgelopen week einde in Ulster verboden was, heeft deze Noordier gisteren kennelijk nog genoeg naar binnen weten te krijgen. Onder het welwillend oog van twee politie agenten sjokt hij enigszins vërsuft en gewapend met een Engelse vlag door de straten van Belfast. (Van onze correspondent) BELFAST Noord-Ierland heeft zijn feest achter de rug. Met veel tromgeroffel en gevlag hebben de protestanten in het verdeelde staatje de slag aan de Boyne herdacht en tegen alle verwachtingen in is deze viering vrijwel zonder incidenten verlopen. Terwijl alleen in Belfast al veertigdui zend leden van de Oranje-orde door de straten marcheerden, hielden de katholie ken zich op de achtergrond. Beschermd door prikkeldraad, zevenduizend Britse soldaten en vierduizend politieagenten wachtten zij gespannen op het einde van de dag. Zo was het ook in andere plaatsen in Ulster. Maar ondanks de spanning bleef deze maal de explosie uit. De enige voorvallen die de aandacht trokken, waren de brand in een fabriek die de nacht tevoren was aangestoken en die gisteren pas laat gedoofd kon worden en een opstootje in een katholieke straat. Daar begon een vijftigtal mensen de ste nen uit de straat te halen, terwijl anderen legerbarricaden in brand staken. Toen de Britse militaren de opstandigen ernstig verzekerden, dat de oranjeparade niet langs hun staten zouden komen, keerde de rust snel terug. De mars zelf was een indrukwekkend spektakel. In Belfast namen er tenminste 400 bands aan deel, die met fel tromge roffel en schril gefluit de massa naar het Finaghy-veld, tien kilometer buiten Bel fast, leidden. Duizenden hadden zich langs de straten geschaard om de drie uur du rende parade voorbij te zien komen, daar mee de oproep van enkele gematigden in Ulster om de mars te boycotten in de wind slaand. Het geheel werd vanuit de lucht gade geslagen door militairen in helikopters, terwijl premier James Chichester-Clark alle veiligheidsmaatregelen volgde vanuit het legerhoofdkwartier en niet zoals hij aanvankelijk van plan was geweest met de optocht meeliep. Later op de avond verklaarde de pre mier zeer tevreden te zijn over de gang van zaken. Ook op het hoofdkwartier van het leger kon men niet verbergen opge lucht te zijn over de afloop van deze spannende dag. Zowel leger- als politie functionarissen verklaarden, dat niet al leen de deelnemers aan de mars zelf, maar ook de katholieke bevolking zich onberispelijk had gedragen. Volgens de minister van Ontwikkeling, Brian Faulk ner, geeft dit goede hoop voor de toe komst. Engelse „vuilnismeisjes"gekleed in mini-jurken en gewapend met borden waarop leuzen tegen de vervuiling van de Londense straten, liepen gis teren door Fleet Street. Zij hielden hun parade als onderdeel van een campagne van een aantal Britse in stellingen om „Engeland schoon te houden". Zij zullen bezoeken brengen aan een aantal plaatsen in het gehele land waar de vervuiling zeer ernstige vormen heeft aangenomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Bij de Koninklijke Landmacht wordt een diensttijdverkor ting ingevoerd. Alle dienstplichtigen, die volgend jaar onder de wapenen worden geroepen, en geen reserve-officier of on derofficier worden, zullen niet achttien maar zestien maanden in dienst blijven. De diensttijd voor dienstplichtigen bij de Koninklijke Marine en de Luchtmacht blijft ongewijzigd. De verkorting is mogelijk geworden door rationalisering van de opleidingen en verzwaring van de selectienormen, zo als vooropleiding. Daardoor kan de oplei- dingstijd met twee maanden worden teruggebracht. ADVERTENTIE De briljant solitairring is van onvergankelijke schoonheid en waardevast. Eindeloze keuze vanaf 110,-. JUWELIERS S i r i u s Wie te slecht denkt over zijn mede mensen denkt te goed over zichzelf. BRUSSEL. Vanmorgen vroeg (rond half vijf) is bij het Belgische plaatsje Lokeren een uit Nederland afkomstig bus je te pletter gereden tegen de gevel van een huis. De Nederlandse bestuurder, de heer Raemers uit Munstergeleen, en twee inzittenden van het busje, de uit Austra lië afkomstige Gary Hay en de Brit Pid- doek werden daarbij op slag gedood. Ze ven personen zijn met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis van Lokeren gebracht. Het zijn de Australiërs Brad- shaw en Carmichael en de Britten G. Eve rett, S. Stevens, P. Pratt, R. Sullivan en P. Bishop. Alle inzittenden van het busje, met uit zondering van de Nederlandse bestuur der, behoorden tot de groep The British Speedway Riders. Deze groep had in Am sterdam een optreden achter de rug en keerde terug naar Londen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het busje waarin „The British Speedway Riders" waren gezeten plotseling naar links uitgeweken en heeft het met de voorkant een met bomen geladen vracht wagen geraakt. Daarna is het aan het slingeren gegaan, heeft nog een tankauto geraakt en is toen tegen de gevel van een huis te pletter gereden. Verscheidene van de inzittenden werden door de zware klap uit het busje op het wegdek geslin gerd. (Van onze stadsredactie) HAARLEM B. en W. van Haarlem achten zich niet competent om de weduwe van de in mei 1940 geëxecuteerde soldaat Jan Gaartman smartegeld toe te kennen. Wel heeft de vrouw op 1 juli een nieuwe woning in de Piet Mondriaanstraat toe gewezen gekregen. Dit antwoorden B. en W. op vragen van het raadslid H. Budde (Noodraad). Volgens het college kan het onrecht, dat de Haarlemse soldaat werd aangedaan, he laas door geen enkele rechtsmaatregel worden hersteld. De weduwe Gaartman ontvangt sinds 1940 een welvaartsvast pensioen van het ministerie van Defensie. Bovendien geniet zij sinds haar 65e jaar een uitkering krachtens de algemene ouderdomswet. Op grond hiervan kan niet worden gesteld, aldus B. en W., dat de weduwe in behoef tige omstandigheden verkeert. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De VARA is van plan na 230 afleveringen de populaire televi sie-strip „Coronation Street" op te doe ken. Als de verenigingsraad er in zijn vergadering van 5 september nee ak koord gaat, zet de VARA achter de ouur menselijke maar weinig schokkende be levenissen van de bewoners van een grau we straat in Manchester een punt. Met die 230 uitzendingen heeft de VARA nog maar een derde deel van het totaal van ruim 600 afleveringen, die de serie telt, op het scherm gebracht. Bij de makers, de Engelse Granada-televi- sie-maatschappij, gaat men overigens on verdroten voort met het creëren ,'an nieuwe stof voor de roddels van Ena Sharpies. De VARA heeft twee redenen om een eind te maken aan de serie: ten eerste vindt men het om programmatische rede nen moeilijk om een uitzendtijd voor „Coronation street" te vinden en verder is men van mening dat het na 230 af leveringen welletjes is geweest. ADVERTENTIE W

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1