Groots opgezette herdenking van de Japanse capitulatie „Voor de eerste en tevens laatste keer Nieuwe gouverneur drs. Lei to: „Totale onafhankelijkheid bestaat niet meer" Gebrek aan onderwijzers op Antillen ontstellend groot OPRUIMING BONTMANTELS MULTIBONT Nederlands Grootste Bontmagazijn Borego-Lam 425? 330.- Persianer-Pattes 490? 375.- RussischLam 485.- Nerts-Pièces S9Ö? 675.- Nerts-Bisam 4J85? 860.- Black Diamond Bisam J525? 1075.- Persianer met Nerts J775^ 1395.- Nerts-Delen J825? 1450.- Breitschw.Persianer ,2750? 1975.- Royal Pastel Mink 4250? 2775.- Ranch-Nerts 5400? 3550.- MULTIBONT 510 t mmmxm® Vlag halfstok Tante Truus In Haarlem (Van onze correspondent) DEN HAAG De 47-jarige drs. B. M. Leito, die sinds enige weken gouverneur van de Nederlandse Antillen is, is een goedlachs en beweeglijk man. Snel en soms bewogen formulerend, is hij van nature geneigd tot mededeelzaamheid, een eigenschap, die nu getemperd wordt door de be perkingen van het ambt. „Ik moet boven de partijen staan", zegt hij. Enkele malen benadrukt hij dit wezenskenmerk van zijn functie, als was dat niet alleen voor de aangesprokene, maar ook voor de spreker zeer nuttig. Boven de partijen staan. Het credo is één ding, de naleving ervan iets anders in het door en door verpolitiekte gebied der Nederlandse Antillen. Het gouverneurschap, moet hem overigens wel lichter vallen dan bij een uit gesproken partijman het geval zou zijn. Drs. Leito heeft op Curasao over wegend ambtelijke functies in de financieel-economische sfeer bekleed. Zijn bezoek aan Nederland had tot doel: beëdiging, en „een oriënterende gedachtenwisseling met de regeringsautoriteiten". Groot verlof Steun Gebondenheid De opruiming begint f donderdag 16 juli 70 Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland worden bij aankoop vergoed. Schriftelijke garantie het juiste adres MULT1-B0NT X X uitsluitend t Amsterdam - Keizersgracht 510 -Telefoon 62693 Geopend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur. DEN HAAG Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard als be schermheer op te treden van het „Comité 15 augustus 1970", dat zich ten doel heeft gesteld de organisatie van de op 15 augustus te houden her denking in het Haagse Congresge bouw van de capitulatie van Japan. Deze capitulatie was het einde van de Pacific-oorlog en het einde van de tweede wereldoorlog. Door de loop der gebeurtenissen in Indonesië heeft zich daar nimmer de mogelijkheid voorgedaan voor een massale herden king van de gevallenen tijdens de strijd met Japan en de slachtoffers van de bijna 3y jaar durende Japanse bezetting. Waardig herdenken ItATIf VAN JAPAN Ir. Vrijburg: „Wij willen, los van ras, geloof, politieke overtuiging of nationali teit, op waardige wijze allen herdenken die tijdens de Pacific-oorlóg hun leven verloren in de strijd, de door de Japan ners geëxecuteerde leden van vemielings- ploegen, de vele duizenden in krijgsge vangenschap gestorvenen, de geëxecu teerde verzetsstrijders, de duizenden om gekomen mannen, vrouwen en kinderen in interneringskampen en de velen bui ten de kampen die aan kampbewoners hulp verleenden en na ontdekking be zweken onder de folteringen van de Japanners. In Nederland zelf, maar ook in veel Europese landen en van ver overzee is gereageerd op de oproep van het comité, dat al bijna 7000 aanmeldingen van reünisten heeft binnengekregen en aan 'iften en inschrijfgelden ruim 80 millb. Dankbaar is het comité voor steun en hulp van particulieren, bedrijfsleven, de overheid en de gemeente Den Haag. Ir. Vrijburg: „Ontroerende brieven hebben wij ontvangen van mensen die zelf niet kunnen komen, maar wel geld stuurden." Op erevelden in Indonesië zullen 14 augustus kransen worden gelegd. De nog altjjd wereldvermaarde Pasar Baroe (nieuwe markt) te Djakarta: het Haagse Statenkwartier komt van 15 tot en met 19 augustus in het teken te staan van deze drukke winkelstraat in de Indonesische hoofdstad. Op vrijdag 14 augustus, de dag vooraf gaande aan de herdenking, zullen kran sen worden gelegd op erevelden in Indo nesië en in het Pacific-gebied, op de burger-begraafplaats Tanah Abang in I Djakarta, het Indonesische ereveld Kali Bata, op erevelden in Nederland, bij mo numenten van verzetsstrijders en andere bijzondere monumenten. Ook worden kransen neergelaten in de Noordzee en in de Javazee. Het centrale comité verzoekt de burgerij die dag de vlag half- stok te hangen. Na de officiële herdenking op zaterdag I 15 augustus van 12.15 tot 14.15 uur zal het Congresgebouw, dat inclusief de on dergrondse parkeergarage en het par keerterrein is afgehuurd, het domein zijn van de vele duizenden reünisten met zang, film, dans en muziek. Onder meer wordt die dag medewerking verleend door de koninklijke militaire kapel. Men zal die dag ook nog eens graag I genoegen nemen met een „Nasi Rames Tante Truus", dat op het menu prijkt. De 69-jarige tante Truus en haar echt genoot Paatje van der Capallen (87) zijn al weken, met vele helpende handen, druk bezig met voorbereidingen voor de nasi rames voor zo'n kleine 10 000 reünisten. Tante Truus en Paatje zijn een begrip geworden op Java, vooral in Bandoeng, waar zij tijdens de bezetting begonnen met gratis maaltijden te verstrekken aan de Romusha's, de Indonesische jongens, die voor de Japanners op de eilanden in dwangarbeiderskampen moesten werken. Van die tijd stamt het sinds jaren in Nederland ingeburgerde nasi rames: Het bordje rijst, voedzame groenten, wat vlees, wat sambal. „Eigenlijk is het nasi remus", zegt Tante Truus, „verkruimelde rijstmaaltijd". Tijdens de bezetting zorg de Tante Truus ook dat er eten en soms broodnodige medicijnen in vrouwenkam pen terecht kwamen in de strenge ge vangenis Soeka Miskin even buiten Ban doeng. Hoe, dat wist niemand. „Gevaar lijk werk van die vrouw", zegt Paatje sinds 1935 gepensioneerd als directeur gemeentewerken van Blitar. „Niet mee bemoeien zegt Tante Truus". Na de capitulatie van Japan ging Tante Truus door met haar gaarkeuken in Ban doeng: 10.000 porties per dag voor de wer kers en werksters van instellingen. Eerst nog gratis, later voor een gulden per „ompreng" (bordje). Voor haar menslie vendheid werd Tante Truus na de oorlog dan ook geridderd. Terug in Nederland introduceerde zij eerst in Haarlem, later in' enkele restaurants in Den Haag nasi rames: Hun eigen restaurant verwierf grote faam. Sinds enkele jaren hebben zij echter in Den Haag een winkel voor kant-en-klare-maa'tijden. Het Haagse Statenkwartier komt van zaterdag 15 tot donderdag 20 augustus in het teken te staan van de nog altijd wereldvermaarde Pasar Baroe van Bata- 'via-Djakarta. Met een Balinese poort en nagebootste geveltjes van Chinese en In donesische toko's. Met verkopers van saté, soto en eslilin fijs op een stokje). Warongs en toko's zullen open zijn en in restaurants kan een „splitje" (borrel) worden besteld. Comité-voorzitter ir. Vrijburg: „De her denking op 15 augustus is het hoogte punt. Daarnaast hebben we getracht voor de reünisten iets weer te geven van de sfeer waarin zij vroeger vele jaren heb ben geleefd en gewerkt. Het weerzien zal voor velen, na soms jaren, toch al een belevenis zijn. Misschien voor het laatst. Daarom organiseren wij het een maal, voor de eerste en laatste maal. Want over nog eens 25 jaar zullen er niet zo veel van ons meer zijn voor een herdenking." Tot slot: het adres van het „Comité 15 augustus 1970" is* Vivienstraat 68. Den Haag. ADVERTENTIE Wat dringt zich hierbij in het bijzonder naar voren? „Eén van de urgente vraag stukken is het gebrek aan onderwijzers in de Antillen. Bij mijn aankomst op Schiphol heb ik daar al de aandacht op gevestigd. Ik heb een beroep gedaan op de pers mee te werken aan een zodanige berichtgeving over de Antillen, dat de uitwerking positief is. Wij zijn een klein gebied In ontwikkeling met veel moeilijkheden van complexe aard. Grondslag voor verbetering is ook beter onderwijs. Het tekort op Curacao be draagt ruim 100, op Aruba vijftig man". Op de Antillen verluidt, dat een Vara- tv-uitzending, een jaar na de gerucht makende 30ste mei 1969, vele gegadig den heeft afgeschrikt. Een aantal van 80 wordt genoemd. „Ik wil niet verder gaan dan alleen constateren dat volgens Antilliaanse on derwijskringen, met name op Curacao, een aantal gegadigden in Nederland zich naar aanleiding van die tv-uitzending heeft teruggetrokken. Ik weet, dat er hier veel actie is gevoerd onder onder wijzers, er zijn mensen uit de Antillen overgekomen om met de kandidaten te spreken. Die campagne leek wel succes te hebben. Daar was men erg blij mee, omdat men bij het Antilliaans onderwijs met de handen in het haar zit. Ik hoop, dat de gegadigden alsnog de stap zullen zetten om een bijdrage te leveren, voor al in het belang van het kind." Drs. Leito zegt dat het grote werkloos heidsprobleem vooral van ongeschool den, ook gevolg is van onvoldoende (technisch) onderwijs. „Je kunt wel stre ven naar nieuwe industrieën, maar dan moet je toch werkkrachten kunnen aan bieden." Het heet dat de opheffing van de groot verlofregeling (eens in de zes jaar een halfjaar Europees verlof) oorzaak is van het grote verloop onder Nederlandse on derwijskrachten. „Ik geloof van niet. Vroeger, toen men sen voor 15, 20 jaar uitkwamen, speelde die regeling erg mee. Nu komen zij voor een jaar of drie, ze komen niet eens aan groot verlof toe. Nu krijgen zij ieder jaar in de Antillen een extra bedrag aan vakantiegeld". Drs. Leito zegt, dat de grootverlofre geling op sociale en morele gronden is opgeheven. „In het onderwijs worden steeds meer Antillianen opgenomen, zij zagen hoe een deel van de mensen gra tis naar Nederland mag en zij zelf kre gen niets. De onderwijskrachten hebben nu eenmaal dezelfde rechten. De gega digden, die nu naar de Antillen zouden gaan, hadden trouwens die regeling aan vaard. Ook huisvestingsmoeilijkheden kun nen het niet geweest zijn. Daarvoor was wel een oplossing te vinden." Zult u bepaalde financieel-economische wensen kenbaar maken? Drs. Leito: „Daarmee kan ik niet naar buiten treden, u begrijptIk heb wel bepaalde ideeën, maar dat moet ik eerst thuis met de ministers bespreken. Wat minister Nita voor zijn onverwachte dood hier kortgeleden aan financiële steun heeft gevraagd, weet ik niet. Ik heb hem niet meer kunnen spreken. En het statuut? „Dat komt zeker ter sprake tijdens onze oriënterende besprekingen". Onge vraagd treedt hij in een nadere precise' ring: „Als er sprake is van „onafhanke' lijkheid" zie ik dat dat in de huidige we reld voor geen enkel land meer in absolU' te zin bestaat. Je kunt onafhankelijkheid niet anders zien dan de grootst mogelij ke vrijheid die voor een land in gebon denheid is te bereiken. De economie, de I bevolking, de ligging, de mankracht, het industrieel potentieel het zijn alle din gen die de mate van vrijheid bepalen. Ik I kan me alleen maar afvragen: welke vrij heid zou ik kunnen bereiken gezien de eigen situatie, welke gebondenheid zou ik moeten accepteren?" Gebondenheid maar waaraan? Als gouverneur kan ik in dit stadium niets anders zeggen dan: wat is in net be lang van de bevolking? Dat is de kwestie. En niet een modieus mee willen doen aan I de kant van de Antillen en evenmin de be vreesdheid aan Nederlandse kant het predikaat „koloniaal" opgedrukt te krij- gen. Ook 'zal Nederland niet gedreven mo- gen worden door de vrees voor de verant woordelijkheid, die groter is naargelang een land sterker en rijker is". Uw zienswijze op het gouverneur schap? „Ik wil alles doen wat i n mijn vermo- gen ligt in de gedachtengang, die ik daar net ontwikkeld heb. Ik streef de grootst I mogelijke vrijheid in handelen voor de Antillen na, maar met die vorm van ge bondenheid die voor de bevolking het grootste welzijn waarborgt. En binnen dit grote kader moet alles gedaan wor den om eensgezindheid te scheppen tus sen alle groeperingen van de burgerij. Alleen dan kunnen de Antillen groot wor den". Betekent groei naar eensgezindheid I ook een groei naar een eigen Antilliaanse identiteit? „Identiteit. Die krijg je niet alleen met praten, maar door werkzaamheid. Na tuurlijk moet je je daarop bezinnen, I maar woorden zijn niet voldoende, al wer- J kende moet dat vorm krijgen. Vaak wordt in dit verband een veel be langrijker positie voor de landstaal, het Papiamento bepleit. „Zeker, die taal moet gestimuleerd worden, maar niet met de bedoeling om je af te sluiten van de buitenwereld. Die I taal is bijvoorbeeld wenselijk in de eerste twee klassen, om voor de kinderen het contact met een verder verwijderde we reld te vergemakkelijken. Ik wil mjj I daarbij neerleggen. Maar als het gebruik van het papiaments zou betekenen, dat het de plaats inneemt van andere talen en dat die daardoor in het gedrang komen Nederlands of Spaans of Engels dan wordt het contact met de buitenwe reld bemoeilijkt en zou het een achteruit gang betekenen. Ik ben tegen een Antil liaanse papiamento-muur, die het kind zou isoleren". Let op nr. Het embleem van het „Comité 15 augustus 1970" is geïnspireerd op het embleem van de militaire lucht vaart in het voormalige Nederlands Oost-Indië: een oranje driehoek met zwarte rand. Het „Comité 15 augustus 1970", onder voorzitterschap van ir. G S. Vrijbrug, meende daarom, dat er zeker re den was om nu op 15 augustus de 25ste verjaardag van de capitulatie van Japan in het bijzonder en officieel te herdenken. Vandaar dat ir. Vrijburg het bescherm heerschap van prins Bernhard het mooi ste nieuws noemde dat hij kon geven. Bovendien heeft minister-president De Jong schriftelijk laten weten dat een ver tegenwoordiger aanwezig zal zijn tijdens de massale herdenkingsbijeenkomst op het grote parkeerterrein voor het con gresgebouw, die zal worden geleid door prof. Brugmans en dominee Van Duinen. „De herdenking krijgt daarmee een na tionaal cachet".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17