Minimum-lo onvoorstel klap voor bepaalde bedrijfstakken Overtreden fusieeode zal zelden gebeuren De strip waarvan u weet dal-ie goed is Landbouw voorrang bij gesprek toetreding UIT DE OUDE GOGGO" KWAM DE PICCOLO Ook Verbond Nederlandse Ondernemingen meent: V en D moet zoveel mogelijk - personeel van Bazar overnemen Verolme bouwt mammoets voor British Petroleum DRS. J. W. DE POUS: VW pronkt met laatste wagen van zelfstandig NSU-concern Luxe Rover voor het terrein Speciale versie van de R 12 Nieuwe soorten benzine gaan luchtverontreiniging tegen 19 „Prijzen hoger" Kamerlid Oele: U hebt er een zomerlang plezier van ngeland-EEG Kerk pli ik nieuws K 70 volgend jaar in ons land Schoon-rijdencode WOENSDAG 15 JULI 1970 (Van onze redactie economie) DEN HAAG „De voorgenomen verhoging van het minimumloon dreigt in een aantal bedrijfstakken te gaan werken als een-hefboom voor de inflatie". Dat protest heeft nu ook het Verbond van Nederlandse Onder nemingen laten horen over de door minister Roolvink (Sociale Zaken) voorgestelde verhoging van het mini mumloon tot f 157,50, waarover de Tweede Kamer op 28 juli en de Eerste Kamer op 4 augustus zal beslissen. Vorige week meldden wij al protesten uit het grootwinkelbedrijf en de con- fectie-industrie. „Voor een aantal sec toren van het bedrijfsleven zal deze verhoging hard aankomen", aldus een VNO-woordvoerder. „Het is ook duidelijk dat hier de verhoging effect zal hebben op de prijzen". De oude Goggomobil in nieuwe gedaante: als Piccolo ook ge schikt voor transportdoeleinden. mm Volkswagen brengt spoedig de K 70 uit. British Leyland Motor Corporation heeft een nieuw model van de Rover geïntroduceerd, de Range Rover. Naast de reeds van de Land Rover bekende vierwielaandrijving, onderscheidt deze Range Rover zich door een voor dit soort wagens uitgesproken luxueus interieur. Ook het mo torisch vermogen mag er zijn, de nieuwe Rover bezit een V 8 aluminium motor van 3,5 liter, waarmee het voertuig een top van ruim 150 km per uur haalt. Zeer ruwe gebieden kunnen dank zij een speciaal ontworpen systeem voor de wiel ophanging altijd nog met een snelheid van 80 km per uur worden genomen. Om deze prestaties veilig te kunnen bereiken, kreeg de wagen vier schijfremmen mee en een dubbel remcircuit. De body van de Rover is geplaatst op een stevig doosvormig chassis. De Range Rover die caravans of boten op trailers tot een gewicht van 1800 kg kan trekken, zal niet voor 1971 in Europa ver krijgbaar zijn. Op de foto ziet men het interieur van deze nieuwe Rover. Medio juli zal in Frankrijk een wedstrijdversie van de R 12 worden geïntroduceerd: de R 12 Gor- dini. Pas begin volgend jaar zal deze Gordini bui ten Frankrijk worden gebracht. Intussen kunnen Renault-liefhebbers uitkijken naar een speciale wagen die in afwijking van de conventionele uitvoering van de „12" de volgende technische feiten heeft: een viercilinder motor van 1565 cc, met een opgevoerd maximum vermogen van 125 sae-pk (113 din-pk), een vijfversnellingsbak en een top van 185 km per uur. De R 12 Gordini, waarvan de prijs nog niet bekend is, kan men herkennen aan het ontbreken van de bumpers, de felblauwe kleur en de witte band op de flanken. Het VNO, dat zich scherp kant tegen het wetsontwerp, acht het „volkomen on juist" dat minister Roolvink in zijn wets ontwerp de mogelijkheid tot een extra verhoging eens in de drie jaar, wanneer het algemene welvaartsniveau daartoe aanleiding geeft, heeft gehandhaafd. De Sociaal-Economische Raad was unaniem van oordeel dat dit niet nodig was. Het verbond is ook gekant tegen de voorgestelde verlaging van de leeftijds grens tot 23 jaar. In de bedrijfstakken, waar veel jeugdigen en vrouwelijk per soneel werken, zal dit consequenties heb ben voor de loonkosten, de prijzen en de werkgelegenheid. „In een aantal geval len", aldus het VNO, „gaat dat om vele percenten". Gedwongen verhuizing naar elders of prijsverhoging is niet denk beeldig, aldus het VNO. Bovendien had de loonindexering niet nu, maar pas op 1 juli 1971 van kracht moeten worden, vindt het VNO. „Het wordt nu toegepast alsof het vorig jaar al is ingevoerd". Minister Roolvink opent verder de mo gelijkheid om bij algemene maatregel van bestuur de minimumleeftijd in de toekomst nog verder te verlagen. Ook daartegen heeft het VNO bezwaren, om dat op deze wijze het minimumloon een loonpolitiek instrument zou kunnen wor den, dat niet past in een vrije loonvor ming. Het VNO-protest komt enkele dagen na dat van het Christelijk Werkgevers Ver bond. Er is kennelijk niet overlegd over een gezamenlijk standpunt. De protesten van beide werkgeversorganisaties zijn vrijwel gelijkluidend. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (P.v d.A.) heeft de mi nister van Economische Zaken vragen ge steld over berichten als zou Vroom en Dreesmann bereid zijn de vestigingen in Nederland van het Belgische bedrijf „Grand Bazar" over te nemen, op voor waarde dat bepaalde garanties worden verstrekt om het risico van de overna me te verminderen. De regering mag z.i slechts hulp ver lenen op voorwaarde dat een zo groot mo gelijk gedeelte van het Grand Bazar-per- soneel in dienst van Vroom en Dreesmann zal kunnen blijven Voorts wil dr. Oele weten wanneer en hoe de vakbonden zijn ingelicht en op welke wijze zij zijn ingeschakeld bij de onderhandelingen over de sociale gevol gen van het besluit van Grand Bazar, zich uit Nederland terug te trekken. Tot slot informeert hij welke sociale gevolgen kun nen worden verwacht en welke maatre gelen zijn getroffen om ontslagen en na delige gevolgen van ontslag tot een mi nimum te beperken. ROTTERDAM. De twee mammoet tankers, waarvoor het Verolme-concem vorige week opdracht heeft gekregen, zijn bestemd voor de Engelse oliemaat schappij British Petroleum. Ze moeten eind 1972 en midden 1973 worden opgele verd. Zoals bekend zullen de schepen bij de ND SM in Amsterdam worden ge bouwd. De directie van BP heeft op dit bericht gereageerd met de mededeling dat men teleurgesteld is over het feit dat de Ver- olmedirectie (president-directeur B. Schef- fer) de order bekend heeft gemaakt. BP noemt de mededeling voorbarig omdat de contracten nog niet zouden zijn gete kend. De heer Scheffer verklaarde dat dit wel het geval is. (Van onze correspondent) DEN HAAG. SER-voorzitter drs. J. W. de Pous meent dat de vrijwillige fu sieregels het karakter hebben van een al gemeen aanvaarde en geldende „fatsoen norm". Hij denkt dan ook dat overtre ding van de fusiecode, die op 19 juni in werking is getreden, zeldzaam zullen zijn. De heer De Pous zei dit gistermiddag bij de installatie van de commissie voor fusieaangelegenheden van de sociaal-eco nomische raad, die moet controleren of de fusiecode wordt nageleefd. De door de SER opgestelde gedragsregels hebben tot doel bij fusies de belangen van de werknemers en aandeelhouders te be schermen. Nagenoeg alle organisaties van werk gevers en werknemers hebben de ge dragsregels onderschreven, zo constateer de de S'ER-voorzitter. Toch kan daarmee niet worden volstaan. Ter bescherming van de belangen van de aandeelhouders is een effectieve sanctie verkregen door medewerking van de Vereeniging voor den Effectenhandel, die haar leden zal verbieden mee te werken aan de verwe zenlijking van een openbaar bod op aan delen als de fusieregels niet worden na geleefd. Bij fusies, waar alleen de belangen van werknemers in het geding zijn is de enige sanctie een openbare kennisgeving van de commissie, dat de regels niet of niet volledig zijn nageleefd. Drs. De Pous meent dat in de praktijk zal blij ken dat de preventieve werking van de ze ogenschijnlijk zwakke sanctie groter zal zijn dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. „In het algemeen mag men erop vertrouwen dat de fusiecode zal worden gerespecteerd en dat soms ADVERTENTIE \fopona Strip nog verder zal gaan dan wordt verlangd" aldus de SER-voorzitte. Prof. dr. P. Kuin, voorzitter van de commissie, stelde dat het niet de taak is van de commissie een oordeel te ge ven over de wenselijkheid van de voorge legde fusie. Daarvoor zou de regering eventueel een beoordelend orgaan moeten instellen, maar dan zou zij eigenlijk eerst de economische orde, die haar als meest wenselijke voor ogen staat, moeten de finiëren. Prof. Kuin duidde de commis sieleden aan als „vertrouwensmannen van het maatschappelijk verkeer". Dat er geen wettelijke sanctie staat op over treding van de regels vervult hem per soonlijk niet met grote zorg. (Van onze correspondent) BRUSSEL De permanente vertegen woordiging te Brussel van de zes EEG- landen en van Engeland en de andere drie kandidaat-leden zyn druk bezig met de voorbereiding voor de onderhandelingen. Die met Engeland beginnen reeds 21 juli, die met de andere landen na de vakantie, De „zes" hebben afgesproken dat ze zullen beginnen met de moeilijkste punten van de onderhandelingen en dat zullen voorname lijk de landbouwkwesties zijn en mogelijk ook die van de financiële samenwerking. Dit betekent dat men niet is gebleven bij een eerste gedachte te beginnen met een aantal „gemakkelijke" problemen om door het oplossen daarvan al direct op succes te kunnen wijzen. Men heeft ook al besloten alleen zo geheten werkgroepen te vormen ter be studering van zeer precies omschreven problemen en die krijgen dan een beperkt mandaat. Dat zal gebeuren omdat de per manente vertegenwoordigers uit eigen er varing weten hoe langdurig en soms ver ward de experts vaak over zaken kunnen delibereren en hoe dat de voortgang op houdt. Voor de zitting van de raad van zeven ministers van 21 juli zullen de permanente vertegenwoordigers nog niet met zijn ze venen bijeenkomen maar wel wordt het hoofd van de Britse missie op de hoogte gehouden van hetgeen de zes p.v.'s dezer daeen besluiten. Volgens minister van Buitenlandse Za ken Luns is de Franse regering realis tisch en zou ze althans om politieke rede nen niet voor de derde keer een veto kunnen uitspreken over de toetreding van Engeland tot de EEG zonder dat dat tot een ernstige crisis' binnen de gemeen schap zou leiden. Minister Luns die voor de buitenlandse pers in Tokio sprak, voegde er aan toe, dat de Engelsen erg serieus zijn maar dat/ de ongunstige reactie van de Britse vakbonden op de toetreding een factor van ongerustheid vormt. Als de Britse werknemers zich tegen de kandidatuur van Groot-Brittan- nië uitspreken zal dit volgens hem het succes van de onderhandelingen zeer twijfelachtig maken. Volgens minister Luns zal het probleem van de toetreding van Engeland pas tegen maart volgend jaar zijn te overzien en zal een eventuele toetreding op zijn gunstigst pas begin 1972 kunnen worden verwezenlijkt. Over de besprekingen tussen de EEG en Japan zei minister Luns, dat er on danks beperkende bepalingen van de zij de van de EEG volgens hem toch een voor ieder aanvaardbaar akkoord zal worden bereikt. Minister Luns zal woens dag van zijn reis naar Japan in Neder land terugkeren. Geref. kerken, Beroepen te Joure, Zwartebroek en Dwingelo G. P. Wijn beek te Limmen; te Erica drs. A. Hek man te Stadskanaal; te Sellingen J. Vree te Amsterdam.. Geref. gemeenten, Bedankt voor Ril- land-Bath G. J. van der Noort te Capelle a. d. IJssel. g 3 De laatste wagen van een zelfstandig NSU, de K 70, zal nog dit jaar door Volkswagen op de markt worden ge bracht. Na meer dan een jaar dit onderwerp te hebben laten rusten, heeft president-directeur van Volkswagen, dr. Lotz, dit nieuws op een aandeelhoudersvergadering mee gedeeld. De K 70 een vierdeurs middenklasse wagen was reeds door NSU ontworpen en vervaardigd, toen VW een meerderheidsbelang verwierf in het NSU-concern. Door deze fusie, die via Auto-Union tot stand kwam, kreeg VW een jaar geleden de controle over 56 percent van de Duitse auto-industrie. Over de K 70, die eerst verleden jaar in Genève zou worden geïntroduceerd, viel na deze fusie het doek. Volkswagen blijkt nu zijn embleem op deze wagen te hebben geplakt en is van plan de oorspronkelijke Ns.u~ middenklasser te gebruiken als een verdere uitbreiding naar boven van het VW-programma. In Nederland zal de VW K 70 niet voor 1971 op de markt worden gebracht. De K 70 kan gezien worden als een kleiner broertje van de Ro 80, zij het dan uitgerust met conventionele motoren. De nieuwe wagen, waarvoor in Salzgitter inmiddels een nieuwe fabriek is neergezet, is leverbaar met twee verschil lende motoren, in twee uitvoeringen: met 75 pk of 90 pk. Topsnelheden respectievelijk 148 km en 185 km per uur. De wagen heeft voorwielaandrijving. De motor vier ci linder in lijn werd naar rechts gekanteld boven de voor as geplaatst. Ter weerszijden van het differentieel, onder de motor, zijn schijfremmen gemonteerd. De NSU-ontwerp- lijn is uiteraard duidelijk herkenbaar in deze K 70. Opval lend is de lange, lage carrosserielijn, het grote raamopper- vlak, terwijl in technisch opzicht de wagen zich onder scheidt door een onafhankelijke wielophanging met veer- poten rondom. De achterwielen worden geleid door reactie- armen. De wielbasis van 2.69 meter is ongewoon groot voor wagens in deze klasse. De K 70 is verder onder meer uitgerust met een thermo- statische regeling van de temperatuur, kindersloten op de achterportieren, intervalschakelaar voor ruitenwisser/ sproeier. Bij het zogenaamde „L"-model worden nog slaap stoelen, dagkilometerteller en verlichting in de grote ba gageruimte (700 liter) bijgeleverd. De Goggomobil is niet dood, hq leeft. In een fabriek te Lich/Oberhessen, nauwelijks een uur rijden van Frankfurt, rollen sinds enige tijd de herboren Goggo- mobils van de band. De kleine wagentjes heten nu AWS-Piccolo en hebben op het chassis en de 250 of 400 cc motor van de oude Goggo, een revolutionaire carrosserie meegekregen, die bovendien nog als een blokkendoos kan worden verwisseld en aangepast aan de behoefte van de eigenaar. Naar verwachting zal deze eerste Duitse mini spoedig op de markt komen. Volledig nieuw aan deze mini is de carrosserie van plaatstaal die met kunststof is „gecoat". Deze bewer king garandeert een optimale afweer van roest, terwijl door dit fabrikageproces lakken van de carrosserie overbodig wordt. Een tweede technisch nieuwtje is dat het raamwerk is opgebouwd uit vierkante stalen bui zen en aluminium-stoppen. Alle metalen delen zijn vastgeschroefd en dus snel verwisselbaar. Als een soort blokkendoos kan de kleine personen wagen (vier zitplaatsen en nog ruimte voor bagage) gemakkelijk worden veranderd in een transportwagen- tje voor industriële doeleinden. Deze kleine transport wagens kunnen ook in fabriekshallen worden gebruikt omdat de Lloyd-fabriek waar de motoren thans worden vervaardigd apparatuur tegen de luchtver ontreiniging van de kleine motoren (14 pk-90 km per uur) hebben ontwikkeld en ingebouwd. De Piccolo, die buiten alle publiciteit om werd samengesteld in een bedrijf waar sinds enige tijd ook de plaatstalen delen voor Borgward Lloyd en Glas wor den vervaardigd, is opgebouwd op chassis en kracht bron van de oude Goggomobil. Met de zwaarste motor uitvoering haalt de Piccolo 100 km per uur. Uit voorstellingen blijkt dat de wagen een succes belooft te worden. Hoewel de fabriek in Lich geen eigen dealerorganisatie heeft, hebben zich reeds de voormalige Goggo-dealers aangemeld voor de versprei ding. Volgens de fabriek zal men spoedig kunnen be ginnen aan een dagproduktie van vijftig eenheden. mm. Zowel Esso als Chevron is aan de slag gegaan om de luchtverontreinigingveroorzaakt door automotoren, tegen te gaan. Beide maatschappijen hebben nieuwe soorten benzine op de markt gebracht, met toevoegingen die de koolmonoxyde en de koolwaterstoffen in de uitlaatgassen van auto's bestrijden. Bovendien claimen de maatschap pijen dat deze toevoegingen de motoren beter schoon hou den en de prestatie van de motoren verbeteren. Chevron heeft de nieuwe toevoeging aan de benzine F-130 gedoopt. Het is een chemisch additief op basis van poly- butene amine, dat na vijftien jaar laboratoriumonderzoek kon worden ontwikkeld. Het additief werd getest tijdens stadsritten, waarbij een duidelijke reductie van kool monoxyde en onverbrande benzine-componenten werd aan getoond. Een groep van Westeuropese specialisten heefl proeven met deze nieuwe benzine bijgewoond in de cen trale laboratoria van de maatschappij, aldus een bekend making van Chevron. Esso is bij dit alles niet achtergebleven. Ook in de beide benzinesoorten die deze maatschappij op de markt brengt, werd een nieuwe toevoeging ingebracht, die verontreiniging van de lucht tegengaat en de automotor een verbeterde prestatie geeft. Esso laat de introductie van de nieuwe ben zinesoorten vergezeld gaan van een „schoon-rijden" code die chauffeurs een aanwijzing geeft hoe zij moeten auto rijden om de verbeterde benzine zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. De werking van de toevoeging is namelijk sterk afhanke lijk van de manier waarop de auto wordt bereden, de staat van onderhoud waarin de motor verkeert en de verkeers omstandigheden. Beide maatschappijen geven toe dat de nieuwe soorten benzine geen complete oplossing van het luchtverontreini- gingsvraagstuk door automotoren betekenen. Men onder zoekt reeds jaren nieuwe materialen, nieuwe brandstoffen en nieuwe processen om schadelijke bestanddelen in de uitlaatgassen tegen te gaan. De ontdekking van de nieuwe toevoegingen betekent in dit gehele onderzoekproces slechts een bescheiden resultaat. V

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19