Kennemer zwemclubs zijn ruim vertegenwoordigd YVONNE VAN KUILENBURG WIL MEER DAN EEN PLAATS IN ESTAFET TEPLOEG De Vries moest strijd staken Hollanders naderden de Friezen tot op 3,5 punt Afdoende brandbeveiliging vrijwel onmogelijk Toekomst van gevaarlijke Nürburgring door eisen van de coureurs in gevaar Voetbal op hóóg niveau Okker en Stöve ronde verder Marjan Janus niet naar kampioenschap Eerste optreden van militaire honkbalploeg 2^ c WOENSDAG 15 JULI 1970 Handicap Scherpe tijden Toekomst DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K (Van onze sportredactie) HAARLEM-BEVERWIJK. Hon derdtweeëndertig maal zwommen zwemmers en zwemsters uit de KNZB- kring Haarlem de laatste maanden on der de limieten voor de nationale ti telstrijd. Even zovele keren verdien den de deelnemers daarmee het recht op inschrijving voor de Nederlandse kampioenschappen die van zondag 19 juli tot zondag 26 juli in het Leeuwar dense zwembad 't Nylan worden ge houden. Niet alle vertegenwoordigers uit de kring zullen van dit privilege gebruik maken. Bij de prominenten, die in de Friese hoofdstad verstek zul len laten gaan, is ook Marjan Janus. De oud-kampioene van Nederland plaatste zich met een tijd van 1 mi nuut en 25.7 seconde voor de honderd meter rugslag. De HPC-zwemster gaf dit keer echter de voorkeur aan een vacantie, omdat zij om verschillende redenen niet in optimale conditie ver keert. Zoals gewoonlijk wordt het con tingent voor verreweg het grootste ge- deelte gevormd door de jeugd. De af vaardiging telt in totaal drie verte gen vertegenwoordigers bij de heren. Yvonne van Kuienlburg haalde de meeste limieten (negen), maar zal slechts vier maal van haar startrecht gebruik maken. Alleen op de 100 meter vlinderslag, de 200 meter en de 1500 meter vrije slag, heeft de kring een tweede vertegenwoordigster in de per soon van Den Beider (vlinderslag) (evenals Van Kuilenburg van HPC) en de Njord-Zwemster Heeremans (vrije slag). Bij de heren overheerst Van Lien- den, die in totaal acht maal onder de limiet zwom. Zijn clubgenoot Van El- zas voldeed zeven maal aan de toe latingseis. De overige vertegenwoordi gers zijn Stocker, Terpoorten (bei den DWR), Van Diffelen, Uittenhout, Visser, Van der Veen (allen van HPC). De Heemsteedse zwemclub bleef op de estafettenummers bovendien vier maal onder de gestelde toelatingstij den. De heren mogen uitkomen op de 1 maal 200 meter vrije slag, de 4 maal 100 meter wisselslag en de vier maal 100 meter vrije slag. De damesploeg plaatste zich voor de 4 maal 100 me ter wisselslag. In de kring Noord-Holland-Noord groeide het aantal zwemmers en zwemsters dat in aanmerking komt voor de nationale titelstrijd, aanmer kelijk. In totaal plaatsen rond de veer tig jongens en meisjes zich voor Leeuwarden. De overheersende rol van HPC in Haarlem, wordt benoorden het Noordzeekanaal overgenomen door de Kennemer Zwem Club, die vijftien le den onder de deelnemers telt. Ver schillende KZC-ers maakten gebruik van de unieke gelegenheid om ook in de kring Haarlem aan de kampioen schappen mee te doen. Het is type rend dat de successen daar echter niet zo'n omvang aannamen. Bij de senioren zal KZC slechts één vertegenwoordiger in het water bren gen, namelijk Hans Prins, winnaar van de zwemmarathon Staveren- Me- demblik, die zich plaatste voor de 800 en 1500 meter vrije slag. Behalve Prins, lukte het in Noord Holland- Noord nog slechts aan twee senioren, De Boer en Mazereeuw (EZC, Enkhui zen) om onder de limieten te zwem men. (Van onze sportredactie) HAARLEM Tegenstandsters die mochten denken dat het „heilige vuur" bij Yvonne van Kuilenburg gedoofd is, konden volgende week op de Nederlandse kampioenschappen wel eens bedrogen uitkomen. Nog geen jaar nadat de drievoudige Nederlandse kampioene trainer Wim Geurtsen had meegedeeld dat ze er niet zoveel zin meer in had en nog maar één of twee maal per week wilde trainen, blaakt de Haarlemse zwemster weer van strijdlust. Yvonne van Kuilenburg: „Na de Nederlandse kampioen schappen van vorig jaar had ik geen rust genomen. Ik trainde direct na de titelstrijd weer voor wedstrijden in Boedapest en het Eurovisietoernooi in Blackpool. Na die trips was ik het zwemmen moe. Ik heb toen enkele maanden rustig aan gedaan. Na verloop van tijd ging het weer beter en in februari zwom ik weer wedstrijden". Dat de titelhoudster op de 100, 200 en 400 meter vrije slag er weer als vanouds zin in had, was al op de kringkam pioenschappen in Haarlem te constateren. Yvonne van Kuilenburg plaatste zich daar maar liefst op negen nummers voor de nationale kampioenschap pen, die volgende week in Leeuwarden worden gehouden en waar de 17- jarige crawlspecialiste, opnieuw als één van de favorieten van start zal gaan. Zij zal overigens niet op alle negen nummers zwemmen. Haar inschrijving op al deze onderdelen was min of meer be doeld als een reclamestunt van HPC, die op de kringkampioenschappen op een maximum aan kampioenschappen jaagde In Leeuwarden is het aantal starts van Yvonne van Kuilenburg gereduceerd tot vier: de 100, 200 en 400 meter vrije slag, waarop ze de titels verdedigt, en de 100 meter vlinderslag, waarop zij vorig jaar in Breda als derde eindigde. „De vlinder slag doe ik eigenlijk alleen om niet uit sluitend vrije slag te hoeven zwemmen. Met een finaleplaats op dit nummer ben ik al erg tevreden", aldus Yvonne van Kuilenburg. Tussen het succesvolle toernooi in Bre da en de nationale titelstrijd van dit jaar volgende week in Leeuwarden, lag nog een belangrijke wedstrijdserie: de win terkampioenschappen, die op 11 en 12 april in Den Haag werden verwerkt. Dit toernooi was van zoveel, belang, omdat het de „laatste" kans was om de limieten voor de Europese kampioenschappen in Barcelona (september) te halen. Voor de hele HPC-afvaardiging, inclusief Yvonne van Kuilenburg, waren daar geen gouden plakken weggelegd. Van Kuilenburg: „Ik wist dat het daar niet zo goed zou gaan. Ik heb nog nooit snel kunnen zwemmen in een 25-meterbad, omdat ik op de keer punten nog te veel tijd verlies." Oorzaak van die handicap is de ontoe reikende trainingsgelegenheid voor de HPC-zwemmers en zwemsters. Zelfs in de zomer trainen zij nog tweemaal daags 's morgens en 's middags, in het overdekte Sportfondsenbad. In dat 33,3 meter lange bassin is het water aan de ene kant te ondiep om goed op de keerpunten te kun nen oefenen, terwijl aan de andere kant Ijzeren spijlen een juiste training op dit belangrijke onderdeel verhinderen. In de zomer is dat alleen mogelijk tijdens de avondtrainingen in het Heemsteed se „Groenendaal". Ondanks deze beperking wist Yvonne van Kuilenburg zich toch bij de vier beste vrije-slagzwemsters te plaatsen, waar mee zij een retourtje Barcelona, als lid van de damesestafetteploeg op de 4 maal 100 meter vrije slag verdiende. Voor de Haarlemse is dit resultaat echter verre van bevredigend. „Ik heb nu al vier jaar in de nationale ploeg gezeten en voel me min of meer verplicht ook nu op een persoonlijk nummer in Barcelona uit te ko men", verduidelijkt ze. Daarvoor bestaat nog een mogelijkheid. De KNZB heeft de deur nog op een kier staan voor de zwem mers en zwemsters, die alsnog door hun prestaties aanspraak zouden kunnen ma ken op een inschrijving voor de Europese titelstrijd. Yvonne van Kuilenburg wil daar op de sprintnummers gebruik van maken. Het is echter niet alléén de jacht op een indi viduele inschrijving, die haar vol span ning naar „Leeuwarden" doet leven. Van Kuilenburg: „Ondanks het feit dat je ge kozen bent voor de estafetteploeg moet je toch in Leeuwarden een goede tijd ma- GSTAAD Bij de open Zwitserse ten niskampioenschappen die in Gstaad wor den gehouden hebben Tom Okker en Betty Stöve zich in de volgende ronde ge plaatst. Okker won in twee sets van de Zwitser Hans-Peter Stebler met 6-1 6-3, Betty Stöve had drie sets nodig om de Zuidafrikaanse Laura Rossouw uit te scha kelen 2-6 6-3 6-4. Een verrassing was de nederlaag van de Brit Stilwell tegen de Zwitser Werren 2-6 6-8. De andere favorieten kwamen niet in gevaar. ken. Bij de samenstelling van de ploegen is men nog té onduidelijk gebleven. Ik neem aan dat als ik op de 100 meter een slechte tijd zou zwemmen en andere meis jes ver voor me komen, ik alsnog mijn plaats in de estafetteploeg verlies." Met de Olympische Spelen van '68 nog duidelijk voor ogen, Yvonne van Kuilen burg werd toen ondanks haar goede tijden gepasseerd, wil de Haarlemse geen enkel risico nemen. De aandacht verslapt niet bij de HPC-ers, er wordt naar scherpe tijden in Leeuwarden ge werkt, om dit keer niets aan het toeval over te laten. Voor Yvonne van Kuilen burg wordt de concurrentie op de 100 meter vooral gevormd door haar ploegge noten voor Barcelona: Frasquita Smits, Cora Schouten en Cora van der Veer. Op de 200 en 400 meter verwacht zij de mees te tegenstand van Anke Rijnders. Bijzonder interessant zal on de sprint- nummers de rol van de „Dolfijn"-zwem- mers en zwemsters ziin. Joop Bartelsman, trainer van de „Dolfijn", volgt al enige tijd een op wetenschappeliike gegevens gebouwde sprinttraining. Bartelsman is afgestapt van de lange trainingskilome ters en laat zijn pupillen kort maar met 100 percent inzet oefenen. Yvonne van Kuilenburg maakt zich voorlopig nog niet druk over de verwachte tegenstand uit die hoek: „Ik zou het voor hen geweldig vin den als zij goed voor de dag kwamen, maar ik moet het eerst nog zien." Welke lijn Van Kuilenburg's zwem- carrière na de Nederlandse en Europese kampioenschappen zal gaan vertonen, is nog niet duidelijk. Op 1 december begint de nationale kampioene als leerling-ver pleegster in het nieuwe St. Elisabeth Gasthuis in Haarlem. Veel zal vanaf die datum afhangen van de trainingsmoge lijkheden die zij krijgt. „Als het mogelijk is wil ik graag op internationaal niveau doorgaan. Ik wil zeker nog het volgend seizoen de interlands meemaken en daar na, als het kan natuurlijk naar de Olym pische Spelen toewerken. Na de tegen valler van Mexico zou ik dat nu wel eens mee willen maken", aldus Yvonne van Kuilenburg, weer helemaal terug van even weggeweest. THEO KLEIN (Van onze zeilmedewerker) WARMOND. Even dreigde de gehe le teamstrijd HollandFriesland in de Regenbogen totaal door de wind in het honderd te lopen. In een dicht regengor dijn probeerden enkele Friese Regen boogzeilers met noodmanoeuvres hun spullen te redden. Alleen Puck de Vries hoorde zijn mast vervaarlijk kraken en moest de strijd staken. De Hollanders stoomden echter rustig verder en werk ten zo een fiks deel van hun achterstand in deze Gouden Kaagweek weg. De Frie zen houden nog 3% punt van hun formi dabele puntenwinst (12% punten) over en of dat voor nog twee zeildagen genoeg zal zijn is zeer de vraag. De Hollan ders willen tegen elke prijs bewijzen dat ze ondanks verzwakking toch de baas zijn op eigen water. Deze rivaliteit neemt niet weg dat de vijf Kaagzeilers onmiddellijk de handen uit de mouwen hebben gestoken om Puck de Vries weer aan een nieuwe mast te helpen. Toen De Vries het striidperk moest verlaten was Jack de Wilde in de voorhoede op weg om de Kaagzeiler Möllers te pakken. Jager rukte ook op, maar zette op een ongelukkig moment juist toen de loeiharde wind van ach ter kwam aanzetten de spinnaker. Beide Friezen verloren dus hun greep op het Caatje van Warmond. Tevens kreeg Booy de gelegenheid als derde te fi nishen voor zijn ploeggenoot Jan Met zeiaar. Het verlies was teruggelopen tot nog enkele punten. De stand nu: 55 punten voor de Frie zen tegen 58% voor de Kaagzeilers. In de open regenboograce waren de Friezen beter op dreef Ondanks het feit dat de regen bleef neerstromen en soms door een hagelbui het genoegen op de plassen ver te zoeken was, ging Jack de Wilde er na het startschot als een haas vandoor. Niemand van de 28 Regenboog zeilers kreeg hem meer te pakken. Zelfs Bouw van Wijk niet. Wel deed de boten bouwer Van Wijk zijn uiterste best, maar De Vries ging ongehoord snel over de baan. Erg eenzijdig begint daarentegen de strijd in de nieuwe Franse 470-klasse te worden. Op maandag kreeg Nater nog enige tegenstand van Behrend, doch op (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Haarlemse zwemster Marjan Janus zal volgende week niet uit komen op de Nederlandse zwem- kampioenschappen in Leeuwarden. Mar jan Janus, die dit seizoen om verschil lende redenen niet voluit heeft kunnen trainen, gaf de voorkeur aan een rustige vakantie boven de nationale titelstrijd. Tijdens de kringkampioenschappen in Haarlem had Marjan Janus zich met een tijd van 1 minuut en 25,7 seconde voor de 100 meter rugslag geplaatst. Yvonne van Kuilenburg beperkt haar sportieve activiteiten niet tot het zwembad. Ze is ook regelmatig te vinden op het tennispark Groenen- daal; waar ze zich tussen de drie dagelijkse zwemtrainingen wat ont spant. de tweede zeildag was de kleine Nater heer en meester in het (nog) zwakke veld. Ook de enkele Franse 470-zeiIers komen er in het geheel niet aan te pas. Paul Kaan behaalde glorieus een twee de dagzege. Ditmaal won Kaan van Jan van Werkhoven en Dirk Coster. Heel ver achter Kaan staat Peter Vollebregt (2-6) in totaal op een tweede plaats. Weinig energie behoefde eveneens Rol von den Baumen in de valken te verspillen. Het veld is na het drukbezette nationale-kam- pioenschap gewonnen door Bart Kraan met een forse voorsprong bijzonder zwak. Zeer teleurstellend is voor Molenaar het verloop van de Sterrenraces. Maan dag eindigde Molenaar fraai als eerste. Door een protest van Rous werd Mole naar gewipt. Gisteren was hij weer één, doch was in de tweede ronde door de finishlijn gevaren en gediskwalificeerd. Paul Knoop (1-2) staat er op de ranglijst nu het best voor. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Vanavond wordt in het Pim Muliersportpark een zeer bijzonde re honkbalwedstrijd gespeeld. Dan treedt namelijk voor het eerst in de honkbal- geschiedenis een Nederlands militair team aan. De militairen spelen tegen het Nederlands jeugdteam dat in augus tus in de VS zal deelnemen aan het toer nooi om het wereldkampioenschap ju nioren. Het experiment van een militair honkbalteam kan bij slagen flinke gevol gen hebben voor honkbal, omdat vooral de Amerikaanse legerteams in Europa verlangend uitzien naar eveneens mi litaire tegenstanders. De wedstrijd be gint om acht uur. Dankzij de grote medewerking die de KNHB heeft ondervonden van de betref fende militaire autoriteiten, is een Neder lands militair honkbalteam gevormd. Als het optreden van het militaire team een succes wordt en dit lijkt zeer waar schijnlijk, omdat er enkele internationals in de ploeg zitten dan lijkt een aan zienlijke uitbreiding van het buitenlandse contact voor het Nederlands honkbal waarschijnlijk. De ploeg van de militairen speelt van avond in de volgende opstelling: wer pers: Nol Beenders (Nicols), Van Mar kus (HCK) en Van de Mark (Sparta); achtervangers: Van de Sluis (Nicols) en Tilmans (Neptunus). Velders: Artsen (Quick/A), De Vries (TYBB), David (Ro- bur), De Jager (Storks), Koehorst (OG) Maalsté (UVV), Naaktgeboren (Schoten) Wittenaar (Schoten), Wout (UW), Ca- mue (UVV), Van Kooten (Schoten), Os- tiano (Neptunus) en Tettero (Wassenaar) Het jeugdteam bestaat uit: werpers: Bruntink (Terrasvogels), Bijl (Wasse naar), De Graeve (HCAW), Van de Ster (UW), De Vries (Robur) en Walsma Smit (OWO); velders: Jenken (UW), (RAP); catchers: Stentler (Sparta) en Smit (Giants), Hartveld (PSV), Jansen (RAP), Sieval (Schoten), Van Vogelpoel (Sparta), Geluk (ABC), Hageman HCAW) en Kramer Freher (Sparta). Mocht de wedstrijd worden afgelast wegens slechte weersomstandigheden, dan wordt er donderdagmorgen gespeeld om 10 uur. BONN. „Wie na de race zegt: ik ben gek op de Nürburgring, die liegt". Vandaag herinneren de Duitsers zich dat Jackie Stewart dat eens heeft gezegd. Van dezelfde grootmeester is de uit spraak: „De Nürburgring is een mooie groene hel". De fouten van de racebaan, waarop tot dusver 30 autocoureurs (on der wie de Nederlander Carel Godin de Beaufort en de Brit Peter Collins) en twintig ralleyrijders het leven verloren, waren in de brede kring bekend. Nu de „Ring" vorige week is afgekeurd voor de races om de Grote Prijs van Duitsland, is de verontwaardiging niette min groot. En op z'n minst een deel van de schuld wordt de Nederlanders in de schoenen geschoven. Het dagblad Die Welt schreef maandag: „Sinds de dood van Piers Courage in Zandvoort is het veranderd: als de Nederlandse organisa toren namelijk de vereiste vangrail had den gemonteerd, was de Engelse rijder waarschijnlijk niet in zijn wagen ver brand". Een feit is dat na de gebeurtenis in Zandvoort de Grand Prix Drivers Asso ciation (GPDA), de vakbond van auto coureurs, zich op de gevaren van het be roep heeft beraden. De conclusie was dat men zich in de toekomst streng aan de n VÓO& IWT D£ HÖEVSÜttP) \fcce UETTX&L.?.- DE VUIST BSIKT HOSERWMHEr, Uooro.. LUCHT MAAR LUCHT VAlJ CHRIS OMTTPOKKSaJ noodzakelijke beveiliging zou houden. De Nürburgring, die op 2 augustus de voor het wereldkampioenschap meetellende Grand Prix van Duitsland zou beleven, ervoer als eerste dat belangen van fa brikanten en organisatoren ondergeschikt kunnen zijn aan die van coureurs. De kleine groep mannen die het veldwerk verricht, heeft grote macht zolang zij eensgezind opereert. Dat laatste is het geval geweest, afge lopen woensdag verraste een delegatie van de GPDA, onder leiding van cou reur Jochen Rindt, die zjjn sporen op „de Ring" heeft verdiend, de Nürburg- ring-directie met de mededeling dat een inspectie van de baan onbevredigend was verlopen. Ze legde een lijst van achttien punten voor, die onmogelijk tijdig kunnen worden ingewilligd. Zestien kilometer vangrail bijvoorbeeld is niet binnen enke le weken voorhanden, afgezien nog van het feit dat er achttienhonderdduizend mark voor op tafel zouden moeten ko men. Nu is de Nürburgring een oude onder neming. De baan, fraai door de dicht- beboste Eifel slingerend (174 bochten) werd in 1927 geopend. Voor vijf mark heeft iedere zondagsrijder de kans zijn krachten met die van zijn auto te me ten op de baan. Per jaar maken daar naar schatting honderdduizend automobi listen gebruik van. Het schouwspel wordt op zonnige weekeinden door duizenden gevolgd. De Nürburgring is het doel van talloze uitstapjes. De mogelijkheid dat de toekomst van die racebaan in het gedrang komt, lijkt dan ook een nationaal gevaar. Dat een baan, die tientallen jaren de loodzware auto's toeliet, die met zo'n 100 kilome ter per uur door het bos gleden, niet meer voldoet nu het baanrecord op 170 kilometer is gekomen en de auto's niet meer de helft van hun vroegere gewicht hebben, is niet verrassend. Het snelle hoogteverval van driehonderd meter geeft coureurs nu en dan de indruk dat zij van een schans springen. De bomen, die inder tijd de baan verfraaiden, zijn nu een gevaar extra voor de zeer brandbare snelheidsmonsters. Maar voor zeer velen blijkt het allemaal moeilijk te verwerken. De baan zal ingrijpend moeten worden verbeterd, honderden bomen moeten ver dwijnen, de beveiliging moet aanzienlijk worden uitgebreid, etc. De exploitant van de Nürburgring is van plan alle eisen uit te voeren om volgend jaar weer de For- mule-l-wagens op zijn baan te hebben. Maar inmiddels heeft ze ook de rechts geldigheid van het besluit van de georga niseerde coureurs laten onderzoeken. Im mers: waarom kwam men pas enkele weken voor de grote wedstrijd met lang- bekende bezwaren? Is er een actie tegen de populaire baan, „de baan der banen", gaande? De Kölner Stadtanzeiger heeft ontdekt dat Joakim Bonnier, de Duitse president van de GPDA, al begin vorige week de veel minder bekende Hockenheimring in de buurt van Heidelberg voor de Grand Prix bij zijn collega's heeft aanbevolen. Twee dagen later besloot de organisatie tot boycot van de baan in de Eifel. Ho ckenheim krijgt nu op 2 augustus de For- mule-l-wagens. Als troost zullen op de Nürburgring de Formule-2-auto's rijden. De indruk wordt gewekt dat sprake is van een spelletje tussen de coureurs en de Duitse Automobiel Club, die de bouw van de „Motodrom" van Hockenheim ge deeltelijk voor haar rekening heeft geno men. Ook Houschke von Hanstein, de pre sident van de Duitse Automobiel Club, heeft met de coureurs onderhandeld. Wordt de baan in Hockenheim de grote concurrent voor de Nürburgring, die zijn faam dankt aan zijn grilligheid en zijn gevaren en daarom voor de moderne snel heidsmonsters te gevaarlijk wordt? Een beveiliging door mannen in brandvaste pakken op alle gevaarlijke punten, zoals men dat in Amerika kent, is op de Nür burgring ondenkbaar.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 24