Politiek op de Antillen GEEN KABINETSCRISIS WEL NIEUWE REGERING TANJA TRIJBELS TROUWT RODIER PARISf mariette Maatregelen tegen pater Krekelberg Mensensmokkelaar wil getuigen met vrijgeleide van Scotland Yard Wkantie? Neem Aspirine dan ook Steenwijk ontsnapt aan ramp „Ik heb geen commentaar Niet alle Peruaantjes rampslachtoffers Strijd in Vietnam gaat om belangen „Te conservatief in sex-conflicf9 VOOR VRIJLATING CHAUFFEURS Star fighter neergestort tussen bungalows Vijftien „willekeurige kinderen opgenomen in Delft se ziekenhuizen Rotterdam gaat informatie over drugs geven Dijk Lelystad- Enkhuizen klaar in 1974 Vxjr de kindenen: Aspirine Junior met vruchtensmaak. WOENSDAG 15 JULI 1970 (Van onze correspondent) WILLEMSTAD, Curagao De po gingen die in de afgelopen weken door de Antilliaanse politici in de richting van een nationaal kabinet zijn ondernomen, zijn gestrand op moeilijkheden in het persoonlijk vlak. Uit het overleg tussen de politieke partijen is wel een nieuwe regering op brede basis te voorschijn gekomen, waarin echter de vrij conservatieve Nationale Volkspartij (NVP) de plaats gaat innemen van de uiterst linkse Frente Obrero. Het is een kabinet dat, gezien de korte re geringsverklaring, duidelijk éénzelfde stempel draagt als de regering-Kroon van vóór 30 mei 1969. Vermoord' Drs. P. Eterman: \ieuwe burgemeester K oerswijziging voorlopig regeringsprogramma komt ech-x - Kardinaal Alfrink terug uit Rome: Het merkwaardige is dat er in de af gelopen weken op de Antillen druk is gemarchandeerd over de vorming van een nieuwe regering hoewel er in feite geen sprake was van een kabinetscrisis. Het kabinet-Petronia heeft zijn ontslag nog niet ingediend en nu een nationaal kabinet van de baan is, zit het er niet in dat dit alsnog zal gebeuren. De nieuwe ministers van de Nationale Volksparti zullen waarschijnlijk zonder veel plicht plegingen in het kabinet worden opgeno men. Hoewel er officieel nog geen namen bekend zijn ligt het voor de hand dat de ministers uit de Democratische Partij en uit de Partido Patriotico Arubano op hun post zullen blijven. De verwikkelingen rond de Antilliaan se regering zijn een gevolg van de dood van minister Amador Nita. Pappa Godet, voorzitter van Frente Obrero, voelde zich geroepen om zijn vriend en partijgenoot als minister op te volgen. Voor de overige politieke partijen was de Frente-leider echter niet ministeriabel wegens een respectabel aantal veroordelingen en het feit dat hij bij zijn laatste veroordeling ADVERTENTIE Alle RESTANTEN van winter 1969 en voorjaar 1970 worden tegen aantrekkelijke prijzen opgeruimd. GR. HOUTSTRAAT T HAARLEM verminderd toerekeningsvatbaar werd bezochte openbare vergadering was del verklaard. Ook m zijn eigen partij was Frente-leider weer helemaal op de 30 met name Stanley Brown niet zo geluk- mei-toer". „De Antillen horen bij Zuid- g me' de ministeriele aspiraties van Amerika en niet bij Europa. Daarom moe- pappa Godet. ten we hier ook Zuidamerikaanse metho- i Premier Petronia wist de Frente-lei- den toepassen. In Zuid-Amerika gaat men der uiteindelijk te overreden zijn kandi- I de straat op als men verandering wil of datuur op te geven. Frente Obrero kwam als men onderdrukt wordt. Als Frente met andere kandidaten, onder wie Stan- Obrero buiten de regering gehouden ley Brown. Maar steeds kreeg zij van wordt, gaan we weer de straat op om de Democratische Partij van ex-premier I Jonckheer, Kroon en zijn hele D.P.-kliek Ciro Kroon een „onaanvaardbaar" te ho- mee te sleuren. Frente Obrero moet weer ren. Daarna maakten de gezamenlijke re- I terug in de regeringsgebouwen. Wij zul- geringspartijen bekend dat zij niet meer Men de D.P. eruit schoppen. De revolutie zouden meewerken aan de benoeming moet worden voortgezet. Daarvoor moe van een Frente-minister. De partij van pappa Godet werd daardoor in de oppo sitie gedrukt. Intussen was premier Pe tronia erin geslaagd om alle politieke partijen, ook Frente Obrero, aan tafel te krijgen om te gaan praten over de vor ming van een nationaal kabinet. De besprekingen verliepen naar Antil liaanse begrippen zeer soepel. Pappa Go det ging wel bijna op de vuist met gede puteerde (wethouder) Jonckheer en Stan ley Brown kreeg het aan de stok met I vv/v/1 11 lUt- I ten we bereid zijn om te offeren. Zelfs het leven als het nodig is", zei Godet. „Vermoord" i Na de dood van de gematigde Amador Nita is Frente Obrero radicaler dan ooit tevoren. Pappa Godet en de zijnen zullen hun oppositie zeker niet tot het parlement beperken. En al zullen de gebeurtenissen van 30 mei 1969 zich niet zo gauw herha len, ook ongeregeldheden op kleinere te houden. meer dan schoonheidsfoutjes. Alle par tijen waren het erover eens dat er een nationaal kabinet moest komen. Ook de verdeling van de portefeuilles over de diverse partijen leverde geen grote pro blemen op. De zaak spatte echter uiteen toen er namen genoemd moesten worden. Politiek op de Nederlandse Antillen is meer een kwestie van personen en func ties dan van ideologie en programma. Men is niet tegen een partij maar tegen een persoon. Pappa Godet presenteerde zich weer als Vn n Kpf- Woctan kandidaat-minister en werd volgens de "U 11CI VV COlcIl verwachting weggestemd. De Frente-lei der nam hierop wraak door zijn veto uit te spreken over kandidaten die de andere partijen hadden gesteld. Een ander punt waarop het nationale kabinet al prena taal ten onder ging was de onenigheid tussen de Arubaanse partijen. De Partido Patriotico Arubano wilde slechts met de Arubaanse Volkspartij op regeringsni veau samenwerken als de A.V.P. ook be reid was tot samenwerking binnen het eilandbestuur (gemeentebestuur) van Aruba. De A.V.P. bedankte voor deze eer en toen vakbondsleider Wykie Maduro ook nog met zijn eis kwam: „Als ik geen minister word laat ik het eilandbestuur vallen" was de zaak wel bekeken. (Van onze correspondent) SCHIPHOL. „Ik vind niet dat in Zuid-Vietnam, zoals gezegd wordt, voor de verdediging van de westerse democra tie wordt gevochten, maar gewoon voor de verdediging van de westerse belan gen". Dat zegt drs. P. A. Eterman, die namens Kerk en Vrede een bezoek heeft gebracht aan Zuid-Vietnam en heeft deel genomen aan een betoging, die door de j oproerpolitie met traangasgranaten uit elkaar werd geschoten. DELFT. Pater E. Krekelberg s.j., als wiskundeleraar verbonden aan het Delft- se Stanislascollege, is door zijn superieur pater Jan van Deenen, provinciaal der Jezuïeten, overgeplaatst naar Wassenaar op grond van diens houding inzake een Westlands „sex-conflict". Pater Krekel berg, enige jaren terug al in het nieuws door zijn verkeerstechnische opvattingen (links altijd voorrang) blijkt ook buiten zijn vak opvallende ideeën te hebben. Hij heeft zich namelijk in de plaatse lijke pers verschillende malen verzet te gen een door het jongerenpastoraat voor het Westland uitgegeven jongerenblad en meer in het bijzonder tegen het speciale sexnummer van dit blad. Pater Krekel berg staat bekend als „conservatief", hij is voorganger van de groep Intercommu nie, een katholieke groepering die zich te allen tijde en onvoorwaardelijk achter de paus opstelt. Een van de jongerenpas tores, de heer B. Kurver, heeft in dezelf de plaatselijke krant als waarin pater Krekelberg zijn bezwaren uitte, een te- genartikel geplaatst. Dit conflict werd aanleiding voor de provinciaal om over plaatsing naar Wassenaar te gelasten. Dit om „de leefbaarheid van de patersge- meenschap in Delft te bevorderen, een normale overplaatsing zoals er wel meer voorkomen." Pater Krekelberg ziet een en ander niet als zo „normaal". Hij is vandaag dan ook niet naar Wassenaar verhuisd maar heeft zijn intrek genomen bij bevriende parti culieren in Delft. DEN HAAG Tot burgemeester van Zoetermeer is benoemd de heer J. W. Weg- stapel, sinds 1962 burgemeester van Haas trecht, Stolwijk en Vlist. Hij volgt H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken op, die benoemd werd tot burgemeester van Utrecht. De heer Wegstapel is 46 jaar, ge huwd en heeft twee kinderen. Hij is lid van de VVD en hervormd. Topmodel-mannequin Tanja Trijbels is gistermiddag in het huwelijk ge treden met de heer Yaki Komblit, eigenaar van Galerie 20 te Amster dam. Het huwelijk vond plaats in „alle stilte", maar voor een manne quin is een persfoto dan ook dage lijkse sleur. Die commerciële belangen waarom vol gens hem de strijd gaat leest hij onder meer af uit het grote aantal Shell-gebou- wen dat er in Saigon wordt aangetroffen, t t i Drs. Eterman heeft dit ook voorgelegd V TOUW medeplichtig aan de Nederlandse ambassadeur in Sai- gon, de heer Van Dongen. 3.3.11 mOOTd De heer Van Dongen schamperde wat I DELFT. DeDelftse politie heeft 7Hn l!°e1; i Vf, ?r niet voor dinsdagavond de echtgenote gearresteerd tw. I? belang aldus drs. Eterman. van Herman de Koster, die in de nacht S'- sterman, die secretaris interna- van zondag op maandag door messteken tllmnil Frtl 1^ITi. 1 - De nieuwe regering, waarin Ernesto Petronia wel weer premier zal worden, zit met 15 van de 22 statenzetels achter zich vrij stevig in het zadel. Uit het ter wel een koerswijziging naar voren. "i secretaris interna- van zondag op maandag door messteken Lag bij het eerste kabinet-Petronia de IL -i J1 Fellowship I om het leven werd gebracht. De vrouw J 'of Reconciliation (IFOR), onderzocht in wordt verdacht van medeplichtigheid aan Vietnam de activiteiten van vredesgroe- de moord. Een 32-jarige Italiaan heeft permgen en de mishandeling van gevan- I inmiddels bekend de man om het leven genen. I hebben gebracht. nadruk op activiteiten in het sociale vlak, het kabinet-Petronia II gaat zich inten sief bezighouden met de uiterst wankele economie van de Nederlandse Antillen. Maar voorlopig zullen de nieuwe be windslieden hun handen vol hebben aan de handhaving van de openbare orde. Het is in dit verband waarschijnlijk geen toe val dat gezaghebben Kibbelaar van Cura sao naar Nederland is vertrokken om politiepersoneel te werven. Pappa Godet gaat, nu hij in de oppositie zit, weer met zijn Frente Obrero op het oorlogspad. De manipulaties rond het mis lukte nationale kabinet ziet hij ais een politiek spel van Ciro Kroon en zijn De mocratische Partij om Frente Obrero uit de regering te wippen. Tijdens een druk ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Rotterdammer L. van der Staay heeft gisteren verklaard 35.000 gulden te hebben gestoken in de procedure voor vrijlating van de twee Nederlandse chauffeurs S. en Van B. die door Scotland Yard zijn gearresteerd en in de Londense Brixton-gevangenis wor den vastgehouden wegens medeplichtig heid aan mensensmokkel. Dat geld blijkt in Engeland nog niet te zijn ontvangen. Dit heeft de verdediger van beide chauf feurs, de Indiër Dewan, inmiddels ver klaard. De Rotterdamse koopman heeft voor een internationale organisatie Paki stani vanuit New Delhi naar hun familie in Engeland gesmokkeld. Enige honder den mensen zijn opi deze manier tegen bedragen die uiteenliepen van 4.000 tot 5.000 gulden per overtocht clandestien binnengesmokkeld. „Wanneer de reiskos ten New Delhi retour, het vervoer per kustvaarder en de tijdelijke huisvesting in Nederland plus de voeding ervan wer den afgetrokken, hield ik 200 tot 800 gul den per man over," aldus de Rotterdam mer. De mensensmokkel werd enkele weken geleden in Engeland ontdekt toen de Rot terdamse koopman een aantal mensen in vrachtwagens verstopte zonder dat de chauffeurs dat wisten. Merkten de chauf feurs achteraf dat zij klandestien men sen hadden vervoerd, dan regen zij als nog geld voor .dit transport. „De chauf feurs achteraf dat zij clandestien men sen hadden vervoerd, dan kregen zij als- den toen ze werden aangehouden", heeft de Rotterdammer verklaard. „Ik wil dat best gaan getuigen bij Scot land Yard," zei hij, „maar men heeft mij gezegd dat ik in Engeland 7 of 8 jaar tegoed heb. Alleen met een vrijgeleide van de Yard zou ik kunnen gaan getui gen". Hij heeft dat naar zijn zeggen nog niet gekregen. „Voorlopig doe ik nu niet meer mee, maar het werk gaat gewoon door. Dezer dagen is er weer een schip mensen aan gekomen. Er wordt gewacht op een gun stig moment om ze in de havens uit de ruimen te laten. Eerst deed ik het al leen om het geld", aldus Van der Staay, „maar later ging het me ook iets doen, dat die mensen zich bij hun familie in Engeland konden voegen. Ik zie het per soonlijk niet als een misdaad". Van der Staay legde zijn verklaring af in de KRO-actualiteitenrubriek „Brand punt" vanuit een caravan „ergens in Ne derland". :Van onze correspondent) STEENWIJK. Steenwijk is dinsdag morgen om kwart voor twaalf aan een ramp ontsnapt toen een Starfighter van de vliegbasis Volkel aan de Oostelijke stadsrand neerstortte, de bovenleiding van het spoorwegnet raakte, in brand vloog en explodeerde Het staartstuk met de brandende motor kwam bijna drie honderd meter verder, vlak voor het ge bouwencomplex van de cocosfabriek No- belco neer. De dynamo werd door een openstaande deur een hal binnengeslin- gerd, doch richtte geen onheil aan. Won der boven wonder werd niemand gewond. De piloot, de 24-jarige tweede-luitenant W. Leenders uit Eindhoven, redde zich met zijn schietstoel. De bovenleiding van de spoorlijn werd over 50 meter weggerukt. Enkele secon den na het ongeluk kwam de om 11.18 uur uit Zwolle vertrokken sneltrein op de plaats van het ongeluk tot stilstand. De stroomafnemer raakte verward in de stuk gesprongen bovenleidingen. De reizigers (Van onze correspondent) SCHIPHOL Kardinaal Alfrink, die gistermiddag op Schiphol terugkeerde na zjjn bezoek aan paus Paulus, was niet be reid enige mededeling te doen over wat hjj met de paus had besproken. Donderdag zal hij met de Nederlandse bisschoppen spreken over zijn bezoek aan Rome. De kardinaal ging niet in op de vraag of daarna een communiqué zou wor den uitgegeven. (Van onze correspondent) DELFT. Op kinderzaal 202 van het Delftse Gasthuis ligt een woordenboek Spaans onder de Donald Duck. Af en toe grijpt de hand van een verpleegster er naar als de gebarentaal met die hand tekort schiet. Een enkel onvermijdelijk woord, en zij weet voor het ogenblik weer genoeg van Nicolosa Mila of Ros- linda Blader twee van de vijftien Pe ruviaanse zieken, van enkele babymaan den tot jonge-vrouwenjaren oud, die Ter- re des Hommes naar Nederland liet over vliegen. In ijltempo uitgezocht en ge transporteerd liggen zij nu tussen de ha gelwitte dekens in drie Delftse ziekenhui zen: nieuw en duur met riant uitzicht op echt Hollandse nieuwbouw. Zij worden behandeld aan arm-, been- en bekkenfracturen en andere wonden en ziektes, waarvan overigens nog niet de helft het gevolg van de aardbevingen is. Een van de patiëntjes is Maria, die door een steen aan het hoofd is geraakt, met gecompliceerde fracturen als gevolg. En Leoncio Janca, die grotendeels verdwijnt tussen stangen en katrollen om zijn ge broken arm in model te krijgen en in het aangrenzende ziekenhuis Rosalinda Bla der, ongetrouwde moeder van drie kinde ren, die van een bekkenfractuur moet ge nezen. Maar naast hen liggen kinderen met verlammingen, waaraan zelfs hier niets is te doen. Over hun hoofd heen wondt de vraag uitgevochten of het wel verstandig is de kinderen uit hun eigen, arme wereldje naar het luxueuze ziekenhuisbedrijf over te brengen om ze straks weer te moeten terugsturen naar datzelfde wereldje. Met daaromheen nog andere twijfels. Een geneesheer-directeur: „Ik heb Terre des Hommes tevoren gewaarschuwd: Weet goed wat je doet. Ik heb vijf bedden be schikbaar gesteld, maar die zouden fei telijk bestemd moeten zijn voor gevallen, waarvoor de medische capaciteit thuis te kort schiet." Een andere insider praat al over „ruilen" van patiënten. Ondanks het feit dat de specialisten in Delft in dit geval wel recepten, maar geen rekeningen schrijven loopt de totale verpleegprijs op tot maar liefst 1200 gul den per dag. De arts: „de bedden kunnen we niet gratis geven. Het ziekenhuis is een bedrijf. Dat geld moet Terre des Hommes opbrengen. „Hoe lang de kinde ren in deze ziekenhuizen blijven kan nie mand zeggen. Maar een geval als de plastische chirurgie van een jongetje met afschuwelijk hoofdletsel (niet door de aardbeving) vergt zeker anderhalf jaar, ofwel tenminste 27 mille". Aan Victoria van ongeveer vijf jaar, wier onderlichaam verlamd is, gaat het meeste voorbij. Een zuster: „Ze huilt veel en roept steeds om haar broer in Peru." Zij heeft een gezichtje dat op duikt achter de vele aanbiedingen aan de Peruviaanse ambassadeur van Neder landers die wel een weeskind willen adop teren. Nog geen enkel verzoek kon wor den ingewilligd. Zou er zo een toekomst liggen voor Au- gusto, die tegenover Victoria naar een Spaanse zender zoekt op de radio, atten tie van een „bevriende" fabrikant? Een paar jaar geleden raakte hij een kale elektriciteitsdraad aan. Sindsdien mist hij een arm. De aardbeving betekende voor hem het gelukje van de overtocht naar Nederland. Een arts: „We hebben het bekeken, maar het is onmogelijk hem een prothese aan te meten." Het is boven dien de vraag of opname in het zieken huis daarvoor nodig zou zijn geweest, want in Peru staat een op dit gebied uit muntende kliniek, befaamd in geheel La tijns Amerika. zijn later met bussen verder vervoerd. De straaljager die motorstoring had, schoot op een aantal huizen af, die aan het eind van de Kallenkoterallee in Steen- wijk staan. Door de botsing met de be- tonpalen van de bovenleiding werd de koers van het neerstortende toestel enigs zin gewijzigd. De als een enorme vuur bal brandende straaljager schoot op een hoogte van anderhalve meter door het 75 meter brede gat tussen de twee laat ste huizen, scheerde over de weg, raakte een betonrand en kwam neer nabij en kele bungalows. Eén ervan werd ernstig beschadigd. Tijdens de vlucht viel de motor van de Starfighter een paar keer uit, maar de piloot slaagde erin deze enkele keren weer te starten, maar tenslotte begaf de motor het toch. ROTTERDAM. De GG en GD van Rotterdam wil in de naaste toekomst op scholen voorlichting gaan geven over het gebruik van drugs. De dienst acht infor matie hoogst noodzakelijk omdat het ge bruik van marihuana en hasjiesj in Rot terdam de laatste tijd sterk is toegeno men. Het hoofd van de Sociale Psychia trische en Geestelijke Hygiëne van de GG en GD van Rotterdam, dr. J. F. Caljé, zegt dat voorlichting over drugs zich eerst zal richten op leerlingen van middelbare scholen, pedagogische academies en mavo en later ook op jeugdcentra. In welke vorm de informatie zal wor den verstrekt, staat nog niet vast, aldus dr. Caljé. „Wij willen de leerlingen er actief bij betrekken, bijvoorbeeld doordat zij zelf kernen vormen waarin zij de pro blematiek bespreken. Dat marihuana en hasjiesj onder de Opiumwet vallen, vindt hij niet juist. Hij noemt dat een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid. Het druggebruik zou uit het strafrecht ge schrapt moeten worden, zo meent hij. Hij is het volledig eens met het onlangs door de Raad voor de Jeugdvorming uit gebrachte rapport aan de minister van CRM, waarin gepleit wordt voor het in stellen van „drug-winkels". Volgens het advies van de raad moet de wet gewijzigd worden, zodat gebruikers van soft drugs niet meer in de gevangenis komen. De vice-president van de Rotterdamse rechtbank acht het weinig zinvol soft druggebruikers gerechtelijk te vervolgen. Iedere misbruiker van drugs zou feitelijk als een zieke moeten worden geholpen. DEN HAAG. Volgens programma zal de dijk tussen Lelystad en Enkhui zen in 1974 gereed komen en in 1972 zal worden begonnen met de aanleg van de overige dijken van de Markerwaard. De dijk van de Markerwaard kan dan in 1979 gereed zijn. Het tracé van de wes telijke dijk is nog niet vastgesteld. Aldus minister Bakker van Verkeer en Waterstaat in antwoord op vragen van het Tweede Kamer-lid drs. Van den DoeL

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2