GAZELLE Duitse jeugd versloeg Oranje in Alkmaar Gemeente heeft de 144 huizen van St. Aagtendorp vernieuwd Kunst" etsen per s f 150,- 25'; subsidie de koper be f 112,50 Toer eens in Noord-Holland Als regen strand leeg vaagt Drammer Groot werkdat veel geld kostte Voor 15 jaar bewoonbaar in Haarlem Twee Duitsers voorgeleid 5 ë3 weken IJMUIDER COURANT a °f 3 weken Beverwijkse Courant _j_ WOENSDAG 15 JULI 1970 IJMUIDER COURANT Exclusieve couture S. KORVER Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt n Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK^, De grondige ver nieuwing en rbetering van het St. Aagtendorp, gevormd door de 144 woningen begrensd door de Jan Vermeijenstraat, Romerkerkweg, Korte Boeweg en Boeweg, nadert haar voltooiing. De laatste hand wordt nu gelegd aan de woningen ge legen langs de Romerkerkweg en binnen afzienbare tijd zullen ook daar de veranderingen zijn aange bracht. Het betreft een complex van verbeteringen, waardoor deze wo ningen, die in 1922 gebouwd zijn, weer voor vijftien jaar bewoond kun nen worden op een wijze, die aan 99 'mm redelijk te stellen eisen voldoet. Alles is dan ander de loep genomen, van af de dakpannen, de schoorstenen en de goten, tot en met de keukens en de w.c.'s toe. VOOR REISÖEVIEZEN, CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN op het N.S.-statlon van Haarlem, geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. aan- en verkoop tegen de officiële, in de dagbladen gepubliceerde koersen, spaarrekeningen en deposito's. Tel. 023- 327836 DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Hoe de duiven vlogen Ijmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 Een „hausse" in de belangstelling voor de gokapparatuur. Met de neuzen plat tegen de ruiten. Of het nooit ophoudt te regenen. ïs (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Als het stormt komen er n,og mensen naar het strand. Als het sneeuwt, als het vriest, het strand houdt voor velen zijn bekoring. Maar dinsdag midden in het sei zoen was er op het strand niemand te bekennen. Tegen zo'n hele dag durende kledderregen zijn zelfs de meest ferven te strandgangers niet opgewassen. Degenen die noodgedwongen toch op het strand bivakkeren zijn de tijdelijke bewoners van de strandhuisjes. Zij zoch ten hun vertier binnen, zo mogelijk bij de kachel, met een boek, de nieuwste damesbladen, een spel kaarten, natje en droogje op tijd, och dan is zo'n dag nog wel door te komen. Als het maar geen dagen duurt. Om de kinderen zo'n hele dag in zo'n klein huisje bezig te houden valt niet mee. Onvermijdelijk komt het moment waarop zij verveeld hun neuzen plat druk ken tegen de ramen. Of het nooit op houdt te regenen. Hulde voor de moeders die na tien keer nog een antwoord weten op de even onvermijdelijke vraag: „Wat moet ik nou es doen?". Kort commentaar in één der strandpa viljoens: „Snertweer", maar daar bleek mee bedoeld te worden weer voor erw tensoep. In het paviljoen „Zuidpier" groepte men samen rondom het Flipperspel, een onschuldige „gokkast" die spanning ge noeg biedt om een heleboel tijd mee te verslijten. ADVERTENTIE «AZEIXE IS BHOMPLEZIEK! Ga eens kijken naar de Gazellecollec- tie. Naar de fraaie vorm, naar die onge looflijk mooie afwerking. Ga eens rijden op 'n sportieve stoere Gazelle. Je ziet de kenners kijken. GAZELLE - COMET getest in zware terreinwedstrijden. Kleuren rood en zwart Vier versnellingen. Sachsmotor. LANGE NIEUWSTRAAT 773 IJmuiden - Tel. 1 49 86 BEVERWIJK. In de Nieuwstraat is de ruit van een boetiekkastje van Stou- tenbeeks' modemagazijnen stuk gesla gen, waarna de inhoud bestaande uit een damesblouse, een shawl en een ketting, voor een gezamenlijke waarde van onge veer zestig gulden, is meegenomen. (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. Op de Alkmaarse wieler baan vond gisteravond een landenontmoe- ting plaats tussen de jeugdploegen van Nederland en West-Duitsland. De gasten trokken daarbij met één puntje verschil aan het langste eind doordat zij vier van de zeven onderdelen in winst wisten om te zetten. In de landenontmoeting voor renners tot en met 18 jaar wist Jan Fresen (Zeist) het in de sprint tot dubbele winst te brengen op Herman Lochmüller en Willi Brunner. André Jansen wist alleen zijn rit tepen Lochmüller te winnen. In de eerste rit van de avond was hij op onreglementaire wijze door Brunner ge stuit. Friederich Kirschartz won in 37 sec. rond een tijdrit met staande start over 500 meter. Theo Smit uit Halfweg deed er 38,8 sec. over Een persoonlijke achtervolging over 3 km. kwam in 4.00,9 op naam van Otto Steinz. Ger Möhlman uit Apeldoorn deed er 4.07,9 over. De stand was na deze onder delen precies gelijk. De ploegachtervol ging moest de beslissing brengen en daar in waren Büttner, Marz, Lochmüller en Kirschartz met 3.59,4 over de 3 km. het snelst. Zij legden daarmee voor de Duit se ploeg beslag op de eindbuit. De Neder landers André Jansen Ger Möhlman, Ad Dekkers en Ron Smit bleken elkaar min der best te verstaan en noteerden een tijd van 4,01,8. Totaal uitslag: 1. West- Duitsland 11 pnt.; 2. Nederland 10 pnt. In de koppelkoers over 100 ronden werd volop strijd geleverd. Vooral Nanno Bak- O hoeft geen postzegel te plakken. Dot doen wij voor s. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor f 143 op A/B NAAM ADRES WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. ker en Gerrie Fens reden sterk aanval lend. Alleen het Duitse koppel Otto Steinz Peter Büttner wist aanvankelijk gelijke tred met hen te houden, maar nadien wisten Rob Duin, Piet Slikker, Jan Bak ker, Vincent Rebel en het verrassende sterk rijdende nieuwelingenkoppel Ron SmitAd Dekkers het opgelopen verlies ongedaan te maken. Toen de fel strijden de Nanno Bakker een nieuwe aanval lan ceerde, moesten deze koppels zich gewon nen geven. Bakker en Fens pakten een ronde voorsprong en zaten daarmee op fluweel. De uitslag: 1. Nanno Bakker (Wierin- germeer)G. Fens (A'dam) de 25 km. in 33.112,9; 2. Otto SteinzPeter Büttner (Duitsland) op 1 ronde Een klassementsrit werd met 10 pun ten gewonnen door Amsterdammer Pe ter Nieuwenhuis. Jan Bakker won de af- valwedstrijd vóór Jacky Gerritsen (A' dam). De Haarlemse nieuweling Ron Smit trok zich met een derde plaats heel knap uit de slag tussen de amateurs. Zijn stadgenoot Wim Fiechtei werd vijf de. In een sprintwedstrijd voor dames nam Anneke Lute (Castricum) revanche op Eef Helder (De Woude), die haar in Utrecht de nationale titel had afgekaapt. Wil Kwantes (Krommenie) werd derde De ingang van St. Aagtendorp, zoals dit 48 jaar geleden werd gebouwd. Alle 144 woningen zullen binnen af zienbare tijd geheel onder handen zijn genomen. Het is begrijpelijk, dat een kunste naar graag een zo groot mogelijk pu bliek wil bereiken om zijn werken te kunnen verkopen en het aantal expo sities, dat gehouden wordt is vooral de laatste jaren aanzienlijk toegeno men. Dit vrij grote aantal tentoonstel lingen maakt, dat de kunstwerken een zo breed mogelijke laag van de burge rij bereiken met als natuurlijk gevolg een vergroting van de mogelijkheid om werken te verkopen. Vele van de ex positie-bezoekers zijn daarbij onkundig van de rijkssubsidies welke verleend worden zodat voorlichting op dat ge bied dikwijls nodig blijkt. Soms staat dit vermeld op de lijst van geëxposeer de voorwerpen, welke de bezoekers ter hand gesteld wordt, doch waar geen lijsten verstrekt worden, vermelden bordjes de gang van zaken bij een koop-transactie zoals thans in de Ruïne van Brederode. Dat daarbij de Nederlandse taal voor de gene, die het bordje maakte moeilij ker is dan de kunst van het tekenen van nette letters bewijst deze foto. Daarbij dient dan echter wel te wor den aangetekend, dat de kunstenaar, die hier exposeert nog niet degene behoeft te zijn, die het bordje vervaar digde. Toen de gemeente als eigenares van deze woningen zich voor het punt van vernieuwing der huizen geplaatst zag, kwam men geruime tijd geleden tot de conclusie, dat afbreken feitelijk de enige oplossing zou zijn. Echter in het ka der van de nog steeds aanwezige schrij nende woningnood moest deze gedachte onmiddellijk ter zijde worden geschoven. De financiering van het project vormde echter voor de gemeente een onoverkome lijke aangelegenheid zodat overleg met de Rijksoverheid diende plaats te hebben. Meerdere besprekingen zijn daarvoor noodzakelijk geweest. Uiteraard brengt een zo ingrijpende vernieuwing als men voornemens was te doen, de mogelijkheid met zich mee, dat de huren verhoogd dienen te worden. Temeer, daar de gemeente voornemens was de talloze televisie- en radio-anten nes te verwijderen en te vervangen door een centraal antennesysteem. Al die an tennes namelijk zo bleek vormden evenzovele aanleidingen tot lekkages. Daarnaast wilde men, daar waar de toi letten nog buitenshuis waren, deze „in pandig" maken. Voorts kwamen wensen naar voren met betrekking tot het ver groten van een keuken en het plaatsen van een wastafel op de bovenverdieping. Deze en soortgelijke wensen kwamen naar vo ren tijdens gehouden enquêtes onder de bewoners van de 50 woningen, waarvan de w.c.'s nog buiten waren. Deze laatst genoemden namelijk zijn ten Stadskan- tore uitgenodigd om daar de zaak te be spreken. Al die wensen en de huurverho ging zijn daar aan de orde geweest. Tevoren heeft de gemeente nog zeer veel moeite moeten doen om de juiste dak pannen te verkrijgen. Het bestaande type was namelijk niet meer in de handel en moest apart worden gefabriceerd, het geen in verband met het grote aantal uit voerbaar was. De verbeteringen bleven niet tot het leggen van dakpannen beperkt, want toen men eenmaal aan de slag was, kwamen er allerlei zaken tevoorschijn die ook dringend om vernieuwing of verbetering vroegen. Zo zijn de goten nieuw gemaakt, werden zinken platjes van dakkapellen vernieuwd, moesten ongeveer dertig schoorstenen opnieuw gemaakt worden, heeft men kozijnen en deuren vervangen, zijn zoals wij al schreven keukens vergroot en de toiletten binnenshuis ge maakt. Een grote ingreep was ook het aanleg gen van het centraal antennesysteem, waardoor alle particuliere antennes op elk huis komen te vervallen. In de Jan Vermeijenstraat bevindt zich de centra le antenne. Het was echter naar aanleiding hier van, dat een groep van 115 bewoners van het St. Aagtendorp in een brief protest heeft aangetekend tegen de huns inziens hoge kosten welke zij moeten betalen voor de aansluiting op het centraal an tennesysteem, waarvoor de televisietoe stellen en de radio's aparte kabels behoe ven. Van gemeentewege heeft men zo vernamen wij wel enig begrip hiervoor en men denkt daar thans aan de mogelijk heid van een huur-object. De huurder kan dan een t.v.- of radiosnoer huren van de gemeente gelijk dat het geval is bij de geisers en blijft daar dan verantwoor delijk voor. Bij vertrek moet dit dan wor den ingeleverd. Vanzelfsprekend zullen de bewoners daarover nog nader worden in gelicht. Binnen afzienbare tijd zullen alle wo ningen in het St. Aagtendorp mooie nieu we rode daken hebben en zullen de hui zen daaronder zeker weer voor 15 jaar voor bewoning geschikt zijn. ADVERTENTIE HAARLEM „Toer-in Noord-Holland" is de naam van het krantje dat vanaf van daag gratis verkrijgbaar is bij alle VVV-, ANWB- en Naco-kantoren. Net zoals vorig jaar hebben de Federatie van VW's en de Culturele raad Noord-Holland dit krantje in een oplage van 65.000 exemplaren laten verschijnen. Het staat vol culturele en toe ristische tips. Toeristen, maar ook bewo ners van Noord-Holland zullen er talloze Van de postduivenhoudersvereniging „De Reisduif" namen 550 duiven deel aan een wed vlucht van St. Kath. Waver af over een afstand van 159 km. De eerste duif kwam op hok om 8.53.25 uur; de laatste prijsduif om 9.2.47 uur. De uitslag was als volgt: J. Grapendaal 1, 4, 16, 43, 50, 52, 56, 72, 74, 84, 86, 98, 104; C. Castri cum 2, 5 8, 22, 35 48; C. Pauw 3, 64, 70, 76, 88, 92; M. Duiker 6, 10, 31; J. C. Pruimboom 7, 41, 47, 55, 59 62, 100, 106; H. Schipper 9; J. Durge 11, 15, 109, 110; C. van der Aar 12, 78, 99; R. Weststrate 13, 17, 90, 97, 107, 108; P. v. d. Oute- naar 14, 51, 75, 91; P. Luijt 18, 25, 30, 53, 101; B. van Vuuren 19, 39, 68, 69, 71, 82, 95, 102, 103; J Mosk 20, 23 26; A Sit 21, 37, 42; C. Smit 24; A. de Kraker 27, 58, 61; S. Zoet 28, 36, 63; T. Gravemaker 29, 45, 54; J. v d. Kolk 32; G. P. Mulder 33 85 89 93; J. Minnebo 34, 38, 44, 65; N. Dekker 40, 67; C. Zoet 46; G. Visser 49, 79, 80, 94; W. Tuijn 57; K. v. d. Reep 60, 66, 77, 83. ideeën in vinden voor de besteding van hun vrije tijd. In „Toer-in Noord-Holland" zijn vier routes voor automobilisten beschreven, maar ook stoere fietsers zullen de routes geheel of gedeeltelijk kunnen volgen. De routes (de eerste gaat door de oude Noord hollandse polders, de tweede door het ui terste noorden van de provincie, de derde door West-Friesland en de vierde door Texel) worden uitvoerig beschreven in het krantje. Van elk plaatsje wordt in het kort de historie gegeven en daarnaast een lijst van alle bezienswaardigheden. Zo worden bezoeken aan onder anderen het Westfries Museum in Hoorn, het Kaasmuseum in Schagen, het Wagenmuseum in De Waal en het Molenmuseum in Koog aan de Zaan aangeraden. ALKMAAR. De politie van Alkmaar heeft een 28-jarige man aangehouden, die heeft bekend de dader te zijn van ver scheidene oplichtingen in Beverwijk en Alkmaar gedaan. De koopman, afkomstig uit een woonwagenkamp bij Zwolle, wist van een aantal bejaarden geld los te krij gen, dat ze moesten betalen als BTW bij een eerste prijs die ze zouden hebben ge wonnen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Twee Duitsers zijn gisteren voorgeleid voor de officier van Justitie in Haarlem onder verdenking van diefstal van gereedschap op het ter rein van Hoogovens. De waarde van het gestolen materiaal bedraagt ongeveer 1500. De Duitsers werden onlangs in Utrecht en in Beverwijk aangehouden. De tijde lijk in Beverwijk verblijvende man be kende dat hij verschillende gereedschaps kisten van het terrein van Hoogovens had weggehaald. De andere Duitser ontken de medeplichtig te zijn geweest. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5