Jonge stuurman faalde ernstig OPRUIMING NYLONVILTTAPIJT 23, NU 17.90 OPRUIMING ym Jeugd en verkeersborden FAILLISSEMENTEN van VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND 20%-50% KORTING Verontreiniging drinkwater door autobezitters Reus in sluis Iets van U bij? Ook bord bij pieren Wedstrijd voor discjockeys Kaarten voor Beverfeest Te veel taken voor één man tijdens mist Havenberichten mm Beverwijk WOENSDAG 15 JULI 1970 7 Brug onbemand S JAAR GARANTIE WONINGINRICHTING per meter, 200 cm. breed PLANETENWEG 38-42 IJMUIDEN TELEFOON 15991 V elsen-IJmuiden Wijk aan Zee Aan de grond Beverwijk V elsen-N oord Heemskerk JAPONNEN Betty Barclay DEUX PlèCES Dick Holthaus MANTELCOSTUUMS Ralph COMPLETS Ara - Jersey Op al deze artikelen van wereldvermaarde merken Exclusieve couture I Modehals PLEIN 1945-48 IJMUIDEN - .s BURGERLIJKE STAND VELSEN (Van een verslaggever) UMUIDEN. De 22-jarige stuurmna ran de Trianca (496 brt) die 24 juli van het vorig jaar in het Engelse Kanaal in aanvaring is gekomen met het Liberi aanse tankschip Olympic Rock (17.999 brt) is door de Raad voor Scheepvaart gestraft: hij mag een maand niet als stuurman op zeeschepen varen. De aanvaring had plaats omstreeks half drie in de middag, bij mist. De ka pitein sliep. Op de brug stond de jonge stuurman, met nog -weinig ervaring. Bij het overgeven van de wacht om 12 uur had de kapitein geen duidelijk or ders gegeven; hij heeft de nog maar wei nig ervaren stuurman in het ongewisse gelaten omtrent zijn bedoelingen. Maar de stuurman wist, dat hij de ka pitein bij slecht zicht moet roepen en het is ook duidelijk, dat reeds geruime tijd voordat de aanvaring geschiedde de om standigheden zodanig waren dat hij de kapitein behoorde te waarschuwen. De stuurman had het diploma radar waarnemer, de kapitein had geen radar- cursus gevolgd, maar het gebruik van de radar in de praktijk geleerd. De Raad heeft de indruk, dat de kapi tein te veel op de stuurman heeft ver trouwd. De vraag is of het wel juist was de stuurman wacht te laten hebben op een traject dat niet bepaald gemakkelijk was; op verschillende plaatsen kwamen andere scheepvaartroutes daarop uit. Ofschoon uit een en ander is gebleken, dat op het beleid van de kapitein wel wat valt aan te merken, meent de Raad, dat er geen oorzakelijk verband is met de aanvaring en dat de kapitein geen schuld heeft. De stuurman heeft ernstig gefaald. Hij bleef volle kracht doorvaren. Hij plaat ste geen uitkijk- en geen luisterpost. Hij stond alleen op de brug, de automatische stuurinrichting stond bij, er was geen roerganger. Het geven van mistsignalen, het observeren van de radar, het bestu deren van de kaart, het bedienen van de stuurinrichting, het houden van uitkijk en luisteren naar signalen van andere sche pen, hij had dit alles alleen te verzorgen De gevolgen bleven niet uit. Pas op het laatste moment, namelijk toen hij de Olympic Rock optisch waarnam, heeft de sturman gestopt, bakboordroer gegeven en achteruit geslagen. Maar een aanvaring was niet meer te voorkomen en het stuur boordvoorschip van de Trianca kwam in aanvaring met het stuurboordvoorschip van de Olympic Rock. Een fatale ramp behoorde tot de mogelijkheden, maar bleef uit: er was alleen boven water schade. De stuurman is ernstig tekort gescho ten. De Raad heeft echter rekening ge houden met zijn leeftijd en zijn geringe ervaring, alsmede met de omstandigheid dat hij blijk heeft gegeven lering uit het gebeurde te putten. Op 29 april van het vorig jaar was de Nova Zembla (199,96 brt) op weg naar IJmuiden op de Noordzee in aanvaring gekomen met de Duitse Hermann Lindt- meier. De kapitein van de Nova Zembla is door de Raad voor de Scheepvaart schuldig bevonden aan deze aanvaring, hij mag twee weken niet varen als ka pitein op een zeeschip. De kapitein is van de brug en naar de machine-kamer gegaan voordat de stuurman de wacht had overgenomen. De aanvaring had plaats ongeveer een minuut voor middernacht. De Duitser kruiste de koers van de Nova Zembla De steven van de Nova Zembla schoof over de verschansing van de Hermann Lindtmeier heen, die aan dek werd ge drukt; er ontstond een deuk in de huid van het dek in de vorm van de steven van de Nova Zembla. Van de Nova Zem bla werd de steven gedeukt en openge scheurd. De kapitein heeft, volgens het oordeel van de Raad, onvoldoende uitkijk gehou den, waardoor hij de Hermann Lindtmei er niet heeft waargenomen. Mede omdat de weersomstandigheden zeer gunstig wa ren, heeft deze aanvaring geen fatale ge volgen gehad. Betrokkene ziet zijn fout in. ADVERTENTIE BORST WOENSDAG 15 JULI Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945: 19 tot 21.30 u. Gem. Vergaderlokaal, Abeelenstraat, IJmuiden, repetitie harmonie-orkest IJ- muider Harmonie. DONDERDAG 16 JULI Speliade: Santpoort-Noord, IJmond- MTS, Roos- en Beeklaan 4, 9.30 u. films 14 u. opdrachtenspel; IJmuiden, Sluis- wijk, buurthuis De Brulboei, Kanaal straat 228, 10 u. films, 14 u. straattekenen IJmuiden-Oost, Patronaatsgebouw Fide- lius, Zeeweg 10 u. vliegers en andere leu ke dingen, voor de kamer, maken 14 u. vliegerwedstrijd; IJmuiden-West, kelder zaal Petruskerk, 9.30 u. maskers maken, eventueel nodig bij brandweerdemonstra tie; 14 u. jeugdvariété van Frans Weber met clowns, goochelen enzovoort. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945 IJmuiden. 10-12.30 en 14.30-17.30 u„ IJ muiden-West, „De Brulboei," Kanaal straat, 16-17.30 u; filiaal Santpoort-Zuid, Willem de Zwijgerlaan 72. 14.30-17.30 u. en 19-21.45 u. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: bejaardensoos, spreekuur sociale raadsman, balletgroepen, tienersoos, peu ter-oppas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmui den, tel. 02550-10715. 10.30 u. bejaardengymnastiek, 19.30 u. tienersoos. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck straat. 10.30 u. koffie-uurtje, 14 u. so ciëteit voor minder-validen, 19.30 u. kaar ten, schaken en dammen (volwassenen) WOENSDAG 15 JULI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend van 19-21 u. Ned. Herv. Kerk, Julianaplein. 19 uur: film. Julianaplein 20 u. ballonoptocht met „Arion". De Merweborg (499,98 brt) liep 28 ok tober aan de grond bij Draken Grund in de Stockholmer Scheren. De kapitein mag nu een week niet als zodanig varen. De Merweborg heeft door deze ramp enige scheuren opgelopen; er kwam wa ter in de voorpiek, tanks en in het ruim aan bakboord; het schip werd, hangen de in een bok, naar Stockholm gesleept. De kapitein voerde alleen de navigatie. Het was goed zicht met nu en dan een overtrekkende regenbui; de wind varieer de van krachtig tot hard uit westnoord west- Betrokkene heeft te veel aandacht be steed aan een achter hem varende kust vaarder en niet voldoende gelet op het licht van Stenkobbsgrund. Hij heeft op onvoldoende en onnauwkeurige wijze con trole uitgeoefend op zijn bestek en is daarom schuldig aan de stranding. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Marinella d'Amigo Londen; Zaanstroom, Felixtowe; Am- stelstroom; Huil: Gaasterland, Salvador; Marr- lena, Oxelosund; Otello, Husum; Rijnstroom, Shoreham; Senior, Rotterdam; Dortmund, Bre- merhaven; Gazelle, Boston, Zaandam; Brno, Sorel; Brinda, Londen, IJmuiden; Alamak, Ha- mina; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Nieuwland, Leith; Zoja Kosmodem Janskaya Ostende IJmuiden; Tor Anglia, Gothenburg; Claus, Poole; Ante Topic, Sydney; Zeester, Boston; Spaamestroom, Leith; Alcetas, Bremen Styrsö, Hamina; Dunvegan Head, Stettin; Mar tha Friesecke, Noordzee, IJmuiden; Blatence, Rotterdam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden; Continent Londen; Karolos, Bilbao, IJmuiden; Athelchief, Hull; Falcon, Ventspils; Hoegh Heron, Oslo- Dania, Gothenburg; Stella Maris, Noordzee Valerie B., Londen; Hove, Antwerpen, IJmui den; Amstelstroom, Hull; Lea, Colchester; Wolfsburg, Bremen; Hondsbosch, Londen, Zaan dam; Alert, Antwerpen; Zaanstroom, Felix towe; Tuskar, Antwerpen; Marlena, Gothen burg; Martha Friesecke, Boulogne, IJmuiden; Polar Reefer, Gdynia, IJmuiden; Persa Lydia, Klaipeda. Woensdag aangekomen In IJmuiden: Canis, Rotterdam; Labotas, Antwerpen; Energie, Rot terdam; Stella Maris, Noordzee; Balticborg, Karlstad. Woensdag vertrokken van IJmuiden; Willem Koerts, Rotterdam; Blumenthal, Antwerpen; Birk, Rotterdam; Nieuwland, Leith; Karimata, Kaapstad. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) ADVERTENTIE WOENSDAG 15 JULI De Slof, Raamveld 19 u. repetitie drum band De Zwervers, sociëteit en indoor- training volleybalvereniging. Kleine Akademie, Hoflanderweg. 20 u. pottenbakken. 't Zwanenest, Dommelsingel 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. Sportfondsenbad, Kuikensweg Geopend van 11.30-18 en 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 16 JULI Kleine Akademie, Hoflanderweg. 20 u. tekenen en schilderen. Clubhuis hockeyclub Scheybeeck, Pa rallelweg. 20 u. clubavond schaakclub Pat Mat. Wit Gele-Kruisgebouw, Romerkerkweg 39. 20 u. repetitie operettekoor Animo. 't Zwanenest, Dommelsingel. 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. Sportfondsenbad, Kuikenweg. Geopend van 10-18 en 20.15-21.30 u. WOENSDAG 15 JULI Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 19-22 u. DONDERDAG 16 JULI Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. WOENSDAG 15 JULI De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- «traat. 18.30 u. repetitie drumband (8-18 jaar). DONDERDAG 16 JULI D« Zandkraai, Handelstraat, 9.30 en jijYjytfTnf1fUir»vin(vvviftftnniiw^''',","*,*,"*l>*AJIAII<lwlt<IIUMtltl>ltlwWMWWWWW^*MWWW>luwuuinni ■■V;;: -Lfi XL v ,s xv?V Zondag kan men in de Noordersluis van IJmuiden een mammoettanker van 210.000 ton zien. Maar het moet dan wel mooi weer zijn, want de af metingen van dit schip, de turbinetan ker Marticia, laten bij het passeren van de Hembrug en de grote sluis, op deze eerste reis naar zee, vanuit Am sterdam, niet veel speling toe. Het ge vaarte is 325,2 meter lang en daar mee is de sluis aardig vol. De breedte is 47,17 meter en dit betekent in de sluis en bij de Hembrug aan stuur boord en aan bakboord nog geen 1,42 meter vrij water. De holte is 24,5 me ter. De diepgang 19 meter. Tijdens de proeftocht op de Noordzee zal de Mar ticia een snelheid van 15,4 mijl per uur moeten halen. Er is aan boord accomodatie voor slechts 45 perso nen. Dat is meer dan voldoende, want om het schip varende te houden kan met nog minder mensen worden vol staan. Bijna alles gaat automatisch. Het schip heeft maar één schroef, maar het is dan ook een vierbladige die bijna 43.000 kilogram weegt, met een diameter van 8,80 meter. Van 4 juli tot en met 10 juli zijn bij de Velsense politie de volgende gevon den voorwerpen aangegeven. Porte- monnaie met inhoud, bedelarmbandje, autoped, verzekeringsplaatje bromfiets GBV 411, drie autopeds, kinderjas, re genjas en hoofddoek, coat, jack, da meshorloge, kinderregenjas, herenpols horloge, verzekeringsplaatje bromfiets NLZ 938, bril, ringetje, bankbiljet, meisjesvest, tas met regenkleding, ket tinkje met hanger, koffertje met vis- gerei, telmachine, kinderportemonnaie met inhoud, damesportemonnaie met geld en bonnen, schroevedraaier, huis sleutel, portemonnaie met inhoud, Lipssleutel, herenpolshorloge, baby schoen. Inlichtingen dagelijks aan het hoofd bureau. De voorwerpen kunnen elke dinsdag en vrijdag worden afgehaald van 16.30 tot 17.30 uur. Steeds meer autobezitters gaan er toe over zelf de olie van hun auto te verversen. Daar is op zichzelf niets te gen, maar het laten verdwijnen van de afgewerkte olie levert wel zeer kwalijke bijverschijnselen op. Er zijn namelijk autobezitters die de oude olie via een straatkolk in de riolering af la ten vloeien. Anderen zetten hun auto in een plantsoen of in het duinterrein en late daar de olie weglopen. Zij be seffen waarschijnlijk niet, dat zij daar door het grondwater verontreinigen. Indien de olie in de grond komt nabij een waterwin-gebied, zoals bijvoor beeld langs de Heerenduinweg, kun nen de drinkwaterbronnen voor een groot aantal jaren onbruikbaar wor den. Datzelfde gebeurt als de riole ring door olie wordt vervuild. Afgezien van het feit, dat een der gelijke handelwijze strafbaar is er staan hoge straffen op moet een ieder er zo langzamerhand toch wel van overtuigd zijn, dat goed drink water in Nederland een groot goed is en dat verontreiniging ervan tot elke prijs moet worden voorkomen. Laat men daarom geen olie weg la ten lopen in straatkolken, plantsoenen, duinen of recreatieterreinen. Niet alleen bij het sluizencomplex, maar ook bij het semafoor op de strandboulevard blijkt een glazen vitrine te zijn geplaatst met een overzichtskaart van de nieuwe havenmond, met alle bijzonder heden over de lengte van de pie ren en dergelijke. Voor de toerist met een meer dan oppervlakkige belangstelling zijn dergelijke bor den een graag geraadpleegde bron voor informaties. Met de verre kijker zoekt de man op de foto de havenmond af, die in de vitrine verkleind is weergegeven. Donderdagavond om 8 uur begint in paviljoen „Noordzee" op het IJmui- der strand een wedstrijd voor disc- jockeys. De D.J.'s krijgen een bepaal de tijd toegemeten. De door een jury aan te wijzen winnaar krijgt de ge legenheid vaste draaier te worden in het paviljoen, ter vervanging van Jack van Gooi, die als beste uit de bus kwam bij een wedstrijd in Zandvoort en die nu daar werkt. MM In Beverwijk zijn gevonden: han gertje met zilveren kruisje, herencol bert, badtas met inhoud, twee kana ries, vier zonnebrillen, dubbele fiets tas, bos sleutels, twee honden, schild pad, handdoek met zeepdoosje, Cyper se poes, mes, kinder jasje, meisjestasje, damesarmbandhorloge, herenpantalon. Het is goed, dat er allerwege in de IJmond tijdens de schoolvakanties ac tiviteiten plaats hebben voor de school jeugd in de vorm van S'peliade (Vel sen), Speldorado (Heemskerk) en Kin der vakantief eest Bever (Beverwijk) zo dat de jeugd met allerhand zaken be zig gehouden kan worden. Was dit niet het geval, dan zouden er ongetwijfeld meerdere „grapjes" uitgehaald wor den als die aan de Zuidermaatweg in Heemskerk, waarvan deze foto ge tuigt. Weggebruikers moesten hier vaststellen, dat aan de ene kant van de weg een bord staat met de ver melding, dat de maximum snelheid 50 km. per uur is en aan de andere zijde van de weg een bord, dat de op heffing van de maximum snelheid aangeeft. Van een vergissing door de genen, die de borden plaatsten kan geen sprake zijn zodat kan worden aangenomen, dat de jeugd in een ogen blik van verveling met man en macht een van de borden de andere kant heeft uitgedraaid. mnnnnnnmmnnnnnnnnnnnnnnnnni■■■■...■■■....MiMuuuMMiiMMMMiMMMiiiMMiMMMMyiMMMMMMMMMiMiMMMiMiMMMM BEVALLEN: H. Burm-Diemeer, d.; Am- sterdamseweg 32, N. en Z. Spaarndammer- polder; I. R. Lohr-van Vuuren, d., Radar straat 152, IJmuiden; E. J. C. Smakman van Amerongen, z., IJsselstraat 57, IJmui den; A. H. G. de Geus-de Laer Kronig, z., Harddraverslaan 51, Santpoort; A. P. Hillecamp-de Ruijter, z., Trompstraat 139, IJmuiden; L. A. Ascension-Schade, d., Waalstraat 47, IJmuiden; E. C. M. A. Vij zelaar-van Breemen, z„ Van Dalenlaan 61, Santpoort. OVERLEDEN: I. H. Boudri, 77 jr., echt genoot van J. Noordzij, Schutterstraat 6, IJmuiden; B. M. Mulder, 78 jr., echtgenoot van A. Kramer, De Genestetlaan 10, Drie huis; F. Vingerhoed, 71 jr., echtgenoot van T. A. van der Weide, Eksterlaan 39, IJ muiden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Bij vonnis van de recht bank in Haarlem van dinsdag 14 juli 1970 is in staat van faillissement verklaard: de v.o.f. Gebrs. Rhijnsburger, handelend onder „Rhijnsburger's Automatiek", geves tigd en kantoorhoudende in Lisse, Kanaal straat 146, alsmede haar twee vennoten, te weten: 1. Jacobus Johannes Rhijnsbur ger, wonende in Bovenkarspel, Brilliant- starstraat 51 en 2. Floris Rhijnsburger, wonende in Bovenkarspel, Brilliantstar- straat 53. Rechter-commissaris mr. J. Spreij. Curator mr. A. van Dijk, advocaat en procureur in Haarlem. Reindert Peereboom, wonende in Bever wijk, Kloosterstraat 11. Rechter-commissa ris mr. J. Spreij. Curator mr. A. J. T. Karskens, advocaat en procureur in Bever wijk. Mevrouw Jetje Johanna Visser-Eerbeek, wonende in IJmuiden, gemeente Velsen, Zuiderkruisstraat 156. Rechter-commissaris mr. J. Spreij. Curator mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur in IJmuiden, ge meente Velsen. Na intrekking voorlopig verleende sur séance van betaling: Dirk Jochem de Rui ter, handelend onder „Maranka Meubelen", wonende te Haarlem, Helmlaan 19. Rech ter-commissaris mr. J. Spreij. Curator mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis van de rechtbank in Haarlem op 14 juli 1970 uitgesproken de opheffing van het faillissement van: Pieter Faas, handelend onder Garage P. Faas, wonende in Hoofd dorp, gemeente Haarlemmermeer, Lijnden van Hemmenstraat 8, uitgesproken op 12 mei 1970, curatrice was mevrouw mr. E. G. M. Rutgers-Wessels in Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank in Haarlem op 14 juli 1970 is aan: Frederik Petrus Maria Jepkes, woning-inrichter, wonende in Hillegom, Hoofdstraat 48, voor lopig surséance van betaling verleend, met benoeming tot bewindvoerder mr. G. A. P. de Kort, advocaat en procureur in Haar lem. De vergadering van schuldeisers is be paald op dinsdag 29 september 1970 te 14.30 uur in raadkamer dezer rechtbank, Jansstraat 81 in Haarlem. Burgemeester. Aan de heer L. M. J. Hendrix is wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend als burgemeester van Berkel en Rodenrijs. Van 27 juli tot 1 augustus en van 3 tot 8 augustus wordt elke dag van 's morgen negen tot 's middags vier uur in Meerestein, Oosterwijk, Plan tage, Zwaansmeer, het vrijetijdscen trum De Slof alsmede in Wijk aan Zee het kindervacantiefeest „De Be ver" gehouden. Voor dit vakantief eest zijn week kaarten verkrijgbaar aan ons kantoor in Beverwijk aan de Zeestraat 18. Het kantoor is geopend van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17 uur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7