Boetiek" Tjeenk Willink gaat in boekenconfectie op Hoogste punt kleuterschool aan de Venusstraat bereikt Haar modejournaal Splitmidis van Galitzine Melkprijs illegaal Geen akkoord specificatie artsen nota's Russen trokken alle registers direct open VOLOP SP0(R)TK00PJES in SPORTIEVE KLEDING BAD- en STRANDKLEDING omhoog Bouwtijd bekort Directeur Lefebvre over fusie met Wolters: Samen kun je meer doen Historie Haarlems bedrijf gaat terug tot vorige eeuw S p o r t h a i s /7oe/ N V VLAG IN TOP EN PANNEBIER Medische hulp in recreatieoorden in studie Weinig aardbeien door regen BESTE VONDST VAN ROME WOENSDAG 15 JULI 1970 9 Buiten West- Nederland (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De Haarlemse uitgeverij H. D. Tjeenk Willink en Zoon n.v. is gekocht door Wolters-Noordhoff n.v. in Groningen. De juridische en andere maatschappij-wetenschappelijke uitgaven van Tjeenk Willink slui ten goed aan op de produktie van Wolters-Noordhoff (schoolboeken, tijd schriften). Voor Tjeenk Willink betekent de fusie een uitbreiding van de financiële mogelijkheden: „Samen kan je meer dan alleen", zegt directeur E. Lefebvre. IBM-schaaktoernooi Financiering Breestraat 158 Beverwijk Telefoon: 2 6043 (Van onze moderedactrice) ROME En op de zevende dag in Rome prinses Irene Galit- zine, met een collectie waar weinig te merken was van het dramatische dilemma waar veel couturiers zich blijkbaar voor gesteld zien: moet het been opvallend worden ge bracht, of via laarzen en donkere kousen worden verhuld. Zij koos altijd al een dankbaar toe vluchtsoord in perioden dat de mode grote veranderingen onder gaat. Opvallend bij haar ook: de split-midi, die wel de beste vondst ih Rome genoemd mag worden. OMMEZWAAI SOLDATEN3AS GERENDE ROK Bij de Groningse uitgeverij, die in te genstelling tot de Haarlemse zelf een drukkerij heeft, werken 700 personeelsle den. Tjeenk Willink heeft maar vijf werk nemers. De heer Lefebvre vergelijkt zijn bedrijf met een boetiek, waar „haute- couture" vervaardigd wordt. Daarente gen is Wolters in Groningen meer een „confectiebedrijf'. De werken die bij Willink uitgegeven worden op juridisch en maatschappij- wetenschappelijk gebied zijn van bijzonder goede kwaliteit. Meestal verschijnen zij in een dure uitvoering en een kleine oplage. De belangrijkste uitgaven van de laatste tijd zijn bijvoorbeeld de jubileumeditie van J. Huizinga's „Herfsttij der Middel eeuwen" (de eerste druk verscheen in 1917), het gedenkboek van de Vereniging Hendrich de Keyser „Het Nederlandse Directeur van n.v. Tjeenk Willink en Zoon de heer E. Lefebvre. UTRECHT. Vertegenwoordigers van de Kontaktcommissie van Landelijke Or ganisaties van Ziektekostenverzekeraars (KLOZ) en de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) hebben in Utrecht een eerste gesprek gevoerd over de moeilijk heden die zijn ontstaan rond de dokters rekeningen. Daarbij is nog geen overeen stemming bereikt. Zoals bekend heeft de LHV haar leden begin mei geadviseerd nota's aan patiënten niet meer te speci ficeren. Dit om het de economische con troledienst moeilijker te maken, op te treden tegen artsen die hogere tarieven berekenen dan de prijzenbeschikking van het ministerie van Economische Zaken toestaat. De artsen menen, dat de prijs- stop niet opi hen van toepassing is. De KLOZ reageerde op 21 mei op het LHV- advies met de verklaring, dat de parti culiere verzekeraars nota's die niet zijn gespecificeerd niet in behandeling zullen nemen. Tijdens het gesprek tussen KLOZ en LHV is besloten, dat de KLOZ haar be zwaren nog nader zal formuleren. Vast staat al, dat de particuliere verzekeraars geen genoegen zullen nemen met „model nota's" zoals die vorige week tussen de LHV en de ambtenarenverzekeringen zijn overeengekomen. De KLOZ vindt de mo delformulieren te globaal. Er wordt onder meer de term „contacten" op gebruikt. Aangezien de particuliere verzekeraars over het algemeen verschillende bedragen restitueren voor spreekuurconsulten en visites, biedt de omschrijving „contact" onvoldoende houvast. Tot nu toe hebben de particuliere pa tiënten de gevolgen van het LHV-advies nog niet in hun portemonnee ondervon den, omdat de meeste artsen kwartaal nota's sturen. Maar in juli worden de re keningen over het tweede kwartaal ver zonden, zodat het er naar uit ziet dat de problemen niet lang op zich zullen laten wachten. De verzekeraars vergoeden niet-gespe- cificeerde nota's niet. De verzekerden moeten hun arts eerst om een specifi catie vragen voor zij aanspraak kunnen maken op restitutie. AMSTERDAM Na de illustere ope ning van het IBM-schaaktoernooi, maan dagmiddag in het Esso motorhotel, is men gistermiddag overgegaan tot de orde van de dag. De eerste ronde startte om 1 uur, achter de borden vrijwel de gehele mees- terschare (slechts het toestel van Tringow kwam enkele uren te laat op Schiphol aan) en het publiek v(jf rijen dik achter de afscheiding, om het spel op de demon stratieborden te kunnen volgen. Hartoch ging niet bepaald gerust achter het bord zitten. Begrijpelijk, als men als grootmeester Poloegajewski krijgt te be strijden, die een half jaar geleden kam pioen van de Sovjet-Unie werd en in 1965 de grootmeestergroep van het Hoogoven toernooi won. Kandidaat-meester Har toch hield zich aan zijn sterkste hand: po sitioneel op initiatief uit. Het reikte tot een knappe remise. Uitslagen: Grootmeestergroep: Ciric (Jsl.)Ree (Ned.) rem.; Janosevic (Jsl.)—Uhlmann (Odl.) rem.; Tringow (Buig.)Schol! (Ned.) afgebr.; Donner (Ned.)Jongsma (Ned.) afgebr.; Spasski (Rusl.)Gligoric (Jsl.) af gebr.; Langeweg (Ned.)Csom (Hong.) rem.; Hartoch (Ned.)Poloegajewski (Rusl.) rem.; Geiler (Rusl.)Hort (Tsj) rem. Meestergroep: Tatai (Ita.)Cortlever (Ned.) 1-0; Timman (Ned.)Piket (Ned.) 1-0; Marovic (Jsl.)Hammann (Ned.) 1-0; Van Geet (Ned.)v. d. Weide (Ned.) rem.; Adorjan (Hong.)Bednarski (Pol.) rem.; Westerinen (Finl.)Print (Ned.) 0-1. woónhuis" door ir. R. Meischke en de uitgave in vijf delen van „Life and work" van Martinus van Marum, die van 1794 tot 1837 secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen was in Haarlem. Na 1945 zijn er veel uitgeverijen over gegaan tot samenwerking. Bijna honderd uitgeverijen zijn inmiddels gefuseerd, waarvan meer dan zestig sinds 1967. Voor al financieringsproblemen, het manage ment en rentabiliteitsnormen van vroe ger moeten steeds meer een industrieel karakter gaan krijgen. Om dat te berei ken zijn fusies noodzakelijk geworden. Tjeenk Willink, die zijn uitgaven laat drukken bij Damiate N.V. en Enschedé Zonen in Haarlem en bij enige andere drukkerijen buiten de stad, gaat daar gewoon mee door. Zeker de komende drie jaar. Eén van de plannen is om samen met Wolters-Noordhoff een kleine staf te vor men van bijvoorbeeld juristen, die de ju ridische uitgaven kunnen gaan verzorgen. De Haarlemse uitgeverij dateert uit 1840. Toen vestigde de uitgever A. C. Kruseman zich in Haarlem. In 1873 be sloot hij dat de zwager van zijn zoon, dr. H. D. Tjeenk Willink (doopsgezind leraar in Vlissingen) zijn compagnon zou wor den per 1 januari 1874. Aan een vriend schreef hij hierover: „Ik moet eerlijk bekennen, dat deze beslissing mij op dit ogenblik meer drukt dan opgewekt doet zijn. Drie en dertig jaar lang heb ik een eigen onafhankelijke weg bewandeld en op eigen wieken ge dreven. Nu ga ik mijn daden, mijn toe komst delen met een ander. Het compagnonschap duurde tot janua ri 1878. Kruseman trok zich toen uit de za ken terug en de uitgeverij Kruseman Tjeenk Willink werd voortgezet onder de naam H. D. Tjeenk Willink en nog weer later in H. D. Tjeenk Willink Zoon. In 1928 werd de firma omgezet in een naam loze vennootschap. De zoon Tjeenk Willink maakte in het. zelfde jaar plaats voor de huidige direc teur E. Lefebvre, die geen familie is van de Tjeenk Willinks. Mede-directeur was in die tijd de heer M. A. Reinalda. Niet lang, want de heer Reinalda werd later burgemeester van Haarlem en nog later commissaris van de koningin in Utrecht, ADVERTENTIE DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de coöperatieve melkinrichtingen buiten het westen des lands maandag hun con sumptiemelkprijs met een cent per liter gaan verhogen. Daarmee zullen z(j de prijsvoorschriften van het ministerie van Economische Zaken, die naar hun oordeel hun rentabiliteit en het boereninkomen in gevaar brengen, willens en wetens over treden. De landelijke organisatie van de coöpera tieve zuivelindustrie, de FNZ, stelde, zoals bekend, in zijn vorige week dinsdag ge houden algemene vergadering een telegra fisch ultimatum aan minister Nelissen. De FNZ wilde de cent verhoging, die per 15 juni voor het westen des lands was toe gestaan, per 15 juli ook voor overig Neder land. Zou de minister dit niet toestaan, dan zouden de coöperatieve melkinrichtingen na die datum toch de verhoging toepassen. Volgens de FNZ heeft minister Nelissen het ultimatum genegeerd, ook is hij niet ingegaan op het aanbod van een gesprek, dat de bond in zijn telegram deed. Wèl liet de minister in een brief aan de FNZ weten dat hij in overeenstemming met zijn al eerder bekendgemaakte standpunt, ver dere beslissingen over de melkprijs pas wil nemen als de uitslag bekend is van het rentabiliteitsonderzoek, dat het Produkt- schap voor Zuivel op zijn verzoek bij melk inrichtingen uitvoert. Op de toekomstige speelplaats van de nieuwe kleuterschool de aannemers Zwart senior en junior met hun uit voerder, hoofdleidster mej. C. C. de Gier, architect Th. A. Ausems en de heren F. F. Heeremans en F. A. v. d. Vlugt van het schoolbestuur. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Op de in aanbouw zijn de rooms-katholieke kleuterschool aan de Venusstraat is dinsdagmiddag om vier uur de vlag gehesen wegens het berei ken van het hoogste punt van de steen- kleur afwijkende schoorsteen. Er was een extra reden voor „panne bier" want men ligt vóór op het bouw schema. De drie klassige-school wordt gebouwd in opdracht van de Stichting Katholiek Schoolbestuur IJmuiden-West. Architect is -de heer Th. A. Ausems uit Culemborg en de school wordt gebouwd door de IJmuidense aannemer P. Zwart. iniinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnm"""""""'*'— Over belangstelling had de prinses niet te klagen: de hele high society was aanwezig. Een toegangskaartje: 6.000 gulden. De prijs van een mini rokje: 2.000 gulden. Maar enfin, haar briljante ideeën worden door alle Duit se, Engelse en Amerikaanse confec- tiemagnaten overgenomen. Ook de charmante 40-jarige winter sportvedette waagde het op een om mezwaai naar de nieuwe midi-lengte. Al was haar echtgenoot (en manager), de rijzige prins Silvio de Medici het bepaald niet met haar eens. Vandaar, dat het echtpaar tot een uiterst ge raffineerd compromis kwam: de split- midi in combinatie met zwart satijnen laarzen. Bepaald niet zo praktisch voor overdag, al is succes bij voorbaat wel verzekerd. De midi's in de collectie kwamen tot halfweg de kuit, maar er waren meer broekpakken met tunie ken of jasjes, dan jurken. De jurken die er waren hadden ook die zij split, tot op de heup aan de kant; verder avondjurken met mouwen met plooien in een of twee lagen. Splitten ook in de jassen, tunieken en robes. Onder de splitmidi's worden laarzen gedragen. Of de satijnen laarsjes het in Italië erg lang zullen uithouden, is overigens de vraag, want eigenlijk rekent de he le internationale modewereld er op dat de paus ze evenals de mini-rokjes zal verbieden. Ook al waren de split-mi- di's het enige frivole element in de verder nogal sombere Russische col lectie. Prinses Galitzine, Russische van ori gine, gaf namelijk de voorkeur aan een soort tsaristische soldatenjassen, die zij asymmetrisch met grote kno pen sloot. Ze liet haar mannequins er faraoachtige hoofddeksels van panter- bont bij dragen. De raglan-mouwen en de op de rug onder de taille uitsprin gende stolpplooi waren bij haar, even als bij Carosa en Antonelli, onmisbare details. Terwijl zij zwart, tabaksbruin en lavendelblauw tot haar favoriete winterkleuren had gekozen. Voor het komende seizoen viel ér bij haar geen reverskraagje te bekennen, want de prinses werkte al haar jurken mantels en mantelpakjasjes met door doorgestikte naden extra geaccentu eerde v-halsjes af. Doorgestikte naden en zelfs kleine ingestikte plooitjes ge bruikte ze bovendien als garnering voor de ongeveer 15 cm brede taille banden, waarmee ze al haar jurken voorzag. Met het oog op haar split-midi's maakte prinses Galitzine vrijwel al leen gerende rokken, waarop zij zijde blouses met poffende mouwen liet dra gen. Blouses, die zij af en toe ook met pantalons combineerde. Maar het op merkelijkste waren haar kimono avondjurken, waarmee ze haar collec tie besloot. Een plooi-tuniek van een met abstract motief bedrukt room kleurig satijn werd gedragen boven een eveneens geplooide pyama-broek die tot op de voet viel. Het bont in de collectie was fantas tisch: een jas van bruin otter met een sjaalkraag va nvossebont, een slanke luipaardjas met zijsplitten en een le ren ceintuur, een broadtail maxi-jas had een brede zoom en een stola van sabelbont. Forquet, die eens de Griekse konin gin Annemarie ender zijn cliëntele tel de, heeft in zijn modehuis in één van de schilderachtige straatjes achter het Piazza di Spagna niet veel meer te doen. Evenals Tita Rossi, Riva en San Lorenzo hield hij het voor de komen de winter op een jaren '30-mode, com pleet met vossebontstola. En daarop raakt men nu zo langzamerhand wel uitgekeken. Uit de collectie van prinses Galit zine: een crèmekleurige „broad tail" maxi-jas met een brede zoom en een stola van sabelbont. Met uiteraard de split en lange laarzen eronder. De heer F. F. Heeremans, die bij het vlag hijsen met de heer F. A. v.d. Vlugt het schoolbestuur vertegenwoordigde, me moreerde dat meer dan elf jaar gele den al de eerste voorbereidingen voor de bouw werden getroffen. Architect Ausems had toen al een schetsplan gereed, maar het zou tot maart van dit jaar duren eer de bouwer aan de slag kon. Slechts zes dagen kon er nadien niet worden gewerkt wegens de weersom standigheden. Gisteren werd de zevende dag. De mastiekketel brandde al voor het aanbrengen van de dakbedekking, maar dat kon men als gevolg van de hevige regen wel vergeten. Toch hoopt aannemer Zwart de school nog vóór de bouwvakantie overdekt en glasdicht te krijgen. De school omvat drie speelwerklokalen die haaks gebouwd worden om een speel plaats heen, die weer grenst aan een speelweide langs de Eenhoornstraat. De ingang van de school ligt aan de Venus straat, maar zodanig, dat de kleuters niet meteen de straat op kunnen lopen. De speelweide krijgt een heuveltje en naast andere speelwerktuigen een dode boom, waar de kleuters in kunnen klim men. Bij de speelplaats komt een schuurtje, dat ook kan worden gbruikt als speel- huisje voor de kinderen. Natuurlijk ko men er ruime zandbakken. De school krijgt dankzij de grote en lage ramen, alsmede door enkele andere architectonische voorzieningen een open karakter naar alle zijden, zodat de kleu ters zich niet „opgesloten" zullen voelen. Het wondt een prettige, doelmatige en goed gebouwde kleuterschool, die aan alle moderne eisen voldoet. Naar de dag van de opening wordt stellig reikhalzend uitgezien door de hoofdleidster, mej. C. C. de Gier, die haar vakantie graag even onderbrak om het bereiken van het hoog ste punt mee te vieren. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Staatssecretaris Krui- singa van Volksgezondheid heeft de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid ge vraagd advies uit te brengen over het vraagstuk van de geneeskundige verzor ging in recreatiegebieden. Eender al heeft de raad in een rapport gesteld dat de geneeskundige hulp in re creatiegebieden een afzonderlijke en dui delijk groeiende problematiek vormt. Zo zou nader moeten worden bekeken of voor kampeerplaatsen en dergelijke tijde lijk een behandelende arts moet worden aangesteld. De staatssecretaris heeft de raad op basis van dit rapport gevraagd na te gaan welke maatregelen nodig zijn om de volksgezondheid te waarborgen. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Door de aanhoudende regen is het aanbod voor de aardbeien veiling van dinsdag niet groot geweest. Er zijn slechts 1.500 kistjes aangevoerd. Deze aanvoer kon vlot worden verkocht en bestond in hoofdzaak uit tweede sorte ring, die echter toch van zeer goede kwa liteit was. Dit kwam wel tot uiting in de voor de vruchten betaalde prijzen van 3,50 tot 7 per kistje.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9