„De provinciaal bracht me in gewetensconflict" Pater E. Krekelberg ziet strij d tegen sex-blad" met overplaatsing bestraft Aanpassing invaliden is uitkering „oude" niet gemakkelijk Wegversmalling kost autorijders geld Structuur onderzoek in schoenindustrie MINISTER ROOLVINK VROEG SER-ADVIES Informatie over druggebruik Raadslid-af door vergeetachtigheid Rapport wetenschappelijk instituut: WESTDUITS VERLAAGD DISCONTO Kerkelijk nieuws DONDERDAG 16 JULI 1970 99' DELFT Pater E. Krekelberg, jezuïet en wiskunde leraar aan het Delftse Stanislascollege, zit nog op zijn traditioneel sober ingerichte kloosterkamer in Delft. Maar niet voor lang. Hem is door de provinciaal van zijn orde gelast te verhuizen naar Wassenaar en daarmee de kleine Delftse patersgemeenschap te verlaten, omdat hij „niet meer in de sfeer past" met zijn opvattingen. Dat jezuïeten het met hun overste aan de stok krijgen, is men in Nederland wel gewend. Maar dan betreft het meestal jonge paters die vinden dat de „modernisering" van de kerk niet vlot genoeg gaat. Nu echter betreft het een pater van 57 jaar, die het ongenoegen heeft opge wekt door zich in woord en daad te keren tegen een uit gebreid sexnummer van een katholiek jongerenblad, dat de naam „Brats" draagt en in het Westland verschijnt. Een, zacht gezegd, opmerkelijke oorzaak van moeilijk heden: de pater is tegen sex, de pater moet vertrekken! Zo eenvoudig ligt het echter allemaal niet. In de eerste plaats is hij nog niet verhuisd. In de tweede plaats is de aanleiding tot die onvrijwillige ver huispartij wat ge compliceerder. We hebben hem opgezocht om het uit zijn eigen mond te vernemen. Elimineren Celibaat Geen apostel Condooms Valse vlag Bevalling 403.000 subsidie Achterhalen W (Van een onzer verslaggevers) Dan blijkt al gauw dat het besluit van de provinciaal niet gebaseerd is op het simpele feit dat pater Krekelberg „tegen sex is". Zelf zegt hij: „Het gaat om al lang bestaande godsdienstige meningsver schillen, met ook de groep paters waarin hij leeft en werkt. Het gaat hem om het behoud van de ware leer, daar kom ik voor op. Ook al is dat tegen het progres sief establishment in". Volgens pater Krekelberg is het dan ook vooral begonnen om zijn actiegroep „Interparochie Maria van Nazareth" te elimineren. „Ze willen ons al lang ka pot hebben. Hoe dan ook". Die Interparochie omvat namelijk een groep behoudende katholieken, mensen die gemakkelijker „star en conservatief" worden genoemd, waarbij men dan ge makshalve voorbijgaat aan het feit, dat nog geen tien jaar geleden iedere katho liek die zijn geloof serieus nam, dezelfde opvattingen had. Pater Krekelberg vindt nu nog dat de leer van de kerk onveran derlijk is, ook al mogen enkele uiterlijk heden dan gewijzigd worden. „Wat nu gebeurt, is veel gevaarlijker. Men is bezig de leer van binnen uit te hollen, terwijl men voorgeeft slechts ver ouderde uiterlijke zaken te wijzigen. Zo is bij de eucharistieviering onder het mom van uiterlijke aanpassing aan de tijd een werkelijke geloofstwijfel binnen geslopen". „Neem nou de celibaatskwestie. De he le pers staat er voortdurend vol van. Maar het celibaat is helemaal niet de grote kwestie. Het is een probleem dat de aandacht afleidt van de crisis in we zenlijke geloofszaken". Hij praat dan ook niet graag over een zaak als het celi baat, dat voor hem zo vanzelfsprekend is. Niettemin: „Ik wil niet zeggen dat de ontkoppeling van celibaat en priester schap „slecht" is, maar wel dat het de paus krachtens zijn functie vrij staat de ze kerkelijke wet te handhaven zo goed als hij hem ooJc kan intrekken. Als de paus (of voor mijn part het Vaticaans Concilie met daarin toch de paus als hoofdmoment) het celibaat gewoon beter vindt voor de priester dan is dat legi tiem". Pater Krekelberg die ondanks alles een vrolijk humeur houdt en alle belangstel ling (tijdens ons onderhoud wordt hij meerdere malen door kranten opgebeld) geduldig over zich heen laat gaan, is geen fanatieke zedelijkheidsapostel voor wie geen sexblad veilig zou zijn. Hij voelt zich ook beslist niet geroepen een actie te gen bijvoorbeeld „NVSH"-bladen te on dernemen. De kern waar het by hem om draait, is het „bedrog" dat met het bewuste jongerenblad gepleegd wordt. Dit westlandse blaadje verschijnt lm mers onder de supervisie van het jonge renpastoraat. Het sexnummer van „Brats" heeft niettemin weinig meer te maken met een pastoraal jeugdblad, zo vindt pater Krekelberg en hij toont ons het bewuste nummer. Bij nauwkeurige doorlezing, blijkt er slechts één woord in te staan dat asso ciaties opwekt met een christelijk uit gangspunt. Dat is het woord „jongeren pastoraat" zelf, dat op de flap staat. Voor de rest is het alles (controversiële) sex wat de klok slaat, zonder pastoraal begeleidend woord, aanmoediging, afkeu ring of anderszins. Het nummer bevat een over vele pagi na's uitgesmeerde opsomming van de tal rijke soorten voorbehoedsmiddelen die met naam en toenaam alsmede met de te ver wachten uitwerking worden beschreven. Daarbij is voorts een statistiek opgeno men over de relatie artikel-kosten. Dit onder het hoofdje „kosten voorbehoeds middelen uitgedrukt in centen per één- keer gebruik". Als goedkoopste in de rij komt overigens de periodieke onthouding tevoorschijn, namelijk 0,0 cent per keer. o Voorts bevat het blad een artikel on der de titel „40 percent is homofiel", een alleen al wetenschappelijk te bestrijden stelling en voorts dubbelzinnige strips, een lovend artikel over zelfbevrediging, een grote advertentie van de NVSH en enkele mode-advertenties. „Welnu", aldus pater Krekelberg, „als dat een van de vele tegenwoordig verschijnende sexblaadjes zonder meer was, zou het me helemaal niet kunnen schelen. Maar deze lading vaart onder valse vlag, omdat het woord „jongeren pastoraat" deze lading dekt. Men moet zich maar eens voorstellen dat een jon gen of meisje tussen de 14 en de 17 jaar zich voor allerlei gedrag of het bezit van condooms gewoon gaat beroepen op het „blad van het bisdom" in geval vader of moeder commentaar willen geven". Het is deze koppelverkoop, deze merk waardige verpakking van het blad („als of je de wikkel van een pakje roomboter om margarine heen doet") die pater Kre kelberg vorige maand een groot artikel deed schrijven als ingezonden rtuk in de Delftsche Courant en enkele andere Westlandse bladen. Eerst citeert hij dan uit „Wegwijs", het informatieblad van het bisdom, waar de activiteiten van het Westlandse jongerenpastoraat door een deken worden geroemd als „gezegend met duidelijke successen". Direct daarop aansluitend geeft pater Krekelberg in zijn stuk een verslag van de inhoud van het Brats"-nummer (zoals wij hierboven eveneens samengevat hebben) en dan ver volgt hij: „In één van de eerste nummers van „Brats" schreef de bisschop nog een aanmoedigend voorwoord. Waarschijn lijk heeft hij de eerste nummers inder daad onder ogen gekregen en krijgt hij ze nu niet meer. Hoe is het anders mo gelijk dat noch de bisschop, die ten minste door het bisdombestuur op de hoogte gesteld had moeten worden van de inhoud van dit blad, noch de deken die de successen van het jongerenpas toraat zo uitbundig prijst, ook maar één enkel woord van openlijk protest hebben geuit tegen dit speciale num mer. Moeten wij hieruit concluderen dat de mentaliteit van „Brats" door zijn pastorale leiders gezien wordt als een duidelijk „positief resultaat" van in praktijk gebrachte richtlijnen van het pastoraal concilie?" In zijn ingezonden stuk houdt pater Krekelberg vervolgens een pleidooi voor de traditionele leer inzake huwelijk en moraal en hij voegt eraan toe: „De hier gepropageerde genotzucht en de com mercie van de sex, dit „in-het-ogenblik- van-nu-verdronken"-egoïsme voert tot een uitbuitersmentaliteit, die de jeugd van nu juist zo haat in de kapitalistische maatschappij, zoals dat in Brazilië tot uiting komt". Na nog ter illustratie van de verwarring opgemerkt te hebben dat men in Honse- lersdijk in plaats van een „echte kerst viering" dit keer de jeugd een particu liere film over een willekeurige beval ling heeft voorgeschoteld, komt hij tot slot van zijn artikel (dat de grond van zijn verbanning naar Wassenaar zou wor den) met de opmerking: „Het bisdombestuur heeft plannen om van de gelovigen een bijdrage van IV2 percent te vragen van hun inkomen. Voortaan zal er meer geïnvesteerd worden in personen dan in gebouwen, zo is gesteld. Maar als de investering dan vooral personen betreft, dan willen wij eerst wel meer zekerheid dat deze personen (pastores zoals dat tegenwoor dig, heet) ook werkelijk de leer van Christus verkondigen. Anders kunnen de kerken beter gesloten worden. Zo lang deze zekerheid er niet is, draai dan de hoofdkraan van de financiën maar dicht en geef geen bijdrage". „Vooral dit laatste", zo stelt pater Kre kelberg opgewekt vast, „zal wel een schop tegen het zere been geweest zijn". In het conflict dat door dit artikel ont stond tussen pater Krekelberg en een van de jongere pastores de heer R. Kurvers, heeft de provinciaal nu dus voor deze priester gekozen. Pastor Kurvers schreef namelijk kort daarop eveneens een arti kel in de Delftsche Courant, waarin hij zijn geavanceerde opvattingen over jeugd- begeleiding „niet verdedigde maar om zeilde". „Even groot als het mijne moest het worden", zo merkt pater Krekelberg hier met twinkelende ogen op, „even groot en daarom is driekwart gewoon braaf ge praat over het concilie waarmee ieder een het eens is, maar in de staart zit het venijn. Daar snijdt hij zich in de vingers waar hij zegt dat het nummer „Brats", nummer 8, het sexnummer dus. uitvoerig en diepgaand binnen dekenale instanties is besproken. Dit zou beteke nen", aldus pater Krekelberg, „dat het bisdom zich achter de inhoud zou stellen van dit speciale nummer en dat lijkt mij volstrekt onmogelijk. Inplaats dat R. Kurvers gewoon gezegd had: „Goed, wij hebben ons vergist, het nummer is aan onze aandacht ontsnapt, we zullen voort aan de jongens wat beter in de gaten houden", heeft hij nu gesteld dat het bis dom wel degelijk achter de inhoud en de strekking van de publicaties van „Brats" staat". Desondanks zit hij er wel een beetje mee, dat hij disciplinair is overgeplaatst. Ik zie het toch als iets gênants. Een vorm van eerroof, aldus pater Krekelberg. De gelofte van gehoorzaamheid die hij als religieus heeft afgelegd? Pater Krekelberg: „Kijk, de religieuze belofte van gehoorzaamheid is er omwille van Christus en Zijn kerk en niet om zichzelf. De provinciaal bracht mij in ge wetensconflict, dat kan ik oprecht zeg gen, omdat ik meende tegen de gang van zaken te moeten protesteren". Vooralsnog zit pater Krekelberg niet in Wassenaar. Vele particulieren in Delft hebben hun deur al voor hem opengezet. Hij mag trouwens, zo is hem al te ken nen gegeven, uitzien naar een nog ande re vestiging. „Dat is maar goed ook, want ik woon hier naast de school en in dat geval zou ik immers iedere dag met de brommer 18 km heen en 18 km terug moeten rijden en ik ben toch echt geen jonge jongen meer Pater E. Krekelberg S.J. (wiskunde leraar) kreeg in 1967 in de pers lan delijke aandacht voor zijn ideeën over „links voorrang in het verkeer". Hij zegt er van: „Ze noemen me dan een „fervent voorstander" van dat idee, maar dat is niet helder geredeneerd: Je kunt wèl voorstander zijn van Feijenoord maar niet van de stelling van Pythagoras!" Zo rotsvast gewor teld zijn ook zijn ideeën over de on vergankelijke leer van de kerk. Daar helpt geen overplaatsing tegen. ADVERTENTIE DEN HAAG. Aan de federatie van Nederlandse Schoen Fabrikanten in Til burg is een subsidie toegekend van 403.000 voor het uitvoeren van een structuuronderzoek in de Nederlandse schoenindustrie. De bedrijfstak omvat ca. 250 bedrijven waarin ongeveer 12.000 werknemers werkzaam zijn. Hoofdpunten van het onderzoek zijn: Onderzoek naar de afzetmogelijkhe den van de Nederlandse schoenin dustrie. Onderzoek naar de kracht en zwakte van de in de schoenindustrie aanwe zige produktiecapaciteit. Ontwerp van optimale produktie- pakketten en afleiding van een opti male bedrijfsbezetting alsmede verifi- catieonderzoek naar de realiserings mogelijkheden. Aanbevelingen en programma van actie tot verbetering van de structuur De sociale problematiek en het mana gement. Er zal worden gestreefd om op korte termijn rapporten uit te brengen over de gement. gement en de technologie. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Roolvink (So ciale Zaken) wil komen tot een optrekking van de uitkeringen van de z.g. „oude" inva liden, die achtergebleven zijn bij de uitke ringen krachtens de wet op de arbeidson geschiktheid, zo bljjkt uit zjjn adviesaan vraag aan de Sociaal-Economische Raad. De minister verheelt niet dat een aanpas sing van de uitkeringen van de „oude" in validen in de praktijk een verre van ge makkelijke zaak is. Het bestand van de ca tegorie „oude" invaliden is zo heterogeen van samenstelling, dat het onmogelijk is op de uitkeringen van de gehele groep eenzelf de verhoging toe te passen. In mei heeft de stichting van de arbeid een verdeeld advies uitgebracht over deze zaak. Een deel van het bestuur van de diende loon hoger is geweest dan het mini- stichting meent dat tegemoet moet worden gekomen aan de wens van een aantal orga nisaties en instanties om de uitkeringen van de ex-interimwet invaliditeitstrekkers met ingang van 1 juli 1971 aan te passen aan de uitkeringen van degenen, op wie thans de wet op de arbeidsongeschiktheid van toepassing is. Een dergelijke aanpas sing zal een verhoging van de WAO-premie noodzakelijk maken. Of een aanpassing technisch uitvoerbaar is hangt vooral samen met de vraag of de juiste hoogte van het loon dat de betrokke nen in de laatste dienstbetrekking voor hun invaliditeit verdienden, nog op enigszins verantwoorde wijze te achterhalen is. Wan neer dat niet lukt zouden verhogingen kunnen worden gegeven, die overeenstem men met de mate waarin het vroeger ver- ADVERTENTIE VN.:'':, .''C7"Tv'. DEN HAAG. Als het Nederlandse Rode Kruis er niet in slaagt om door het verschaffen van informatie bij te dragen aan verheldering van de problemen van druggebruik en aan kennis over de ver schillende hulpmogelijkheden voor ge bruikers, zal de overheid dit zelf doen. Dit heeft de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. Krui- singa geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. Dolman (P.v.d.A.). De regering juicht het besluit van het Rode Kruis toe, conform een resolutie van de internationale rodekruisconferen- tie van Istanboel, een druginformatiebu reau op te richten. Dit bureau zal een namenlijst bijhouden van alle bij drug gebruik betrokken instellingen, klinieken, jeugdisociëteiten, adviescommissies en andere organisaties, voorts een littera tuurlijst aanleggen en zo mogelijkeen overzicht geven van de werkwijze van deze instellingen. HILVERSUM. Vier van de elf in juni bij de raadsverkiezingen gekozen raads leden of ruim een kwart van de gemeente raad van Nederhorst den Berg zjjn, nog vóór zjj deel uitmaken van de nieuwe ge meenteraad, van het raadslidmaatschap vervallen verklaard. Toen het hoofdstembureau van Neder horst den Berg bijeenkwam om te onder zoeken of de bij de Kieswet vereiste pa pieren waren binnengekomen bleek dat de drie leden van de VVD-fractie een raads lid van de groep Alternatief '70 hun ge loofsbrieven niet hadden ingezonden, maar wel bericht hadden gestuurd dat zij de be noeming als raadslid aannamen. De ge loofsbrieven hadden uiterlijk 10 juli bin nen moeten zijn. De Kieswet bepaalt dat de plaatsen van deze raadsleden weer open gevallen zijn. Het stembureau heeft daar om de vier opvolgers op de lijsten van VVD en Alternatief '70 benoemd verklaard. Als deze nieuwbenoemde raadsleden hun benoeming niet zouden aannemen dan moet volgens de Kieswet weer aan het be gin van de kandidatenlijst begonnen wor den. De vergeetachtige raadsleden zouden dan opnieuw benoemd moeten worden. Het is echter nog niet bekend of de vier opvolgers hun benoeming al dan niet zul len aannemen. DEN HAAG. Automobilisten die in één week over een middeldrukke vier baans weg rjjden verliezen samen ongeveer 600 uur door afsluiting van één rijstrook. In geld omgerekend is dat een verlies van ruim vierduizend gulden per week. Wan neer een hele rijbaan (een dubbele rij strook dus) wordt afgesloten is het kosten- bedrag voor de automobilisten ruim drie keer zo hoog, namelijk ruim 13.000 gulden per week. Dit staat in een rapport van de Stichting Nederlands Vervoers Wetenschappelijk In stituut over een in 1968 verricht onder zoek naar de verliezen door herstelwerk zaamheden of reconstructies aan rijkswe gen. Het onderzoek heeft zich toegespitst op dubbelbaans wegen met twee rijstro ken per rijrichting, het normale profiel van een autosnelweg. In de loop van 1968 werden tellingen en metingen verricht bij rijksweg 12 ter hoogte van Driebergen, ADVERTENTIE rijksweg 27 tussen Gorinchem en Breda, rijksweg 28 tussen Zwolle en Wezep en rijksweg 64 tussen Den Bosch en Eindho ven. Uit het onderzoek blijkt dat herstel werkzaamheden pas tot belangrijke tijd verliezen voor de verkeersdeelnemers lei den wanneer het aantal rijstroken moet worden verkleind. Rijkswaterstaat streeft er dan ook naar, als de verkeersintensiteit daartoe aanleiding geeft, de resterende rij weg met gebruikmaking van de vlucht- berm te verdelen in vier smallere rijstro ken. Oorzaak voor het oponthoud is niet zo zeer de lengte van het belemmerde ge deelte, als wel de plaats waar de vernau wing begint. De grootste tij dsverliezen ont staan waar plotseling de capaciteit van de weg vermindert. Hoewel de bedragen die door opont houd verloren gaan niet onbelangrijk zijn, kan op grond van de totaalcijfers nog geen oordeel worden uitgesproken over de vraagt of een wijzing in de organisatie van de herstelwerkzaamheden moet worden aanbevolen, aldus het rapport. Wil een verdere verschuiving van de werkzaam heden naar uren met lage intensiteiten (de nachturen bijvoorbeeld) uit maatschappe lijk oogpunt rationeel zijn, dan moeten de daaruit voortvloeiende kostenverhogingen minder zijn dan de door deze maatregelen te besparen tijdverliezen voor de verkeers- mumdagloon van de WAO. Er zou een in deling in klassen moeten komen. Bij dit systeem zou maximumuitkering op 17.600 of 19.000 komen, afhankelijk van de in deling in klassen. Minister Roolvink vraagt zich ook af of bij een eventuele regeling al dan niet het normale beroepsrecht zou moeten gel den of dat de voorkeur zou moeten worden gegeven aan een commissie van arbitrage, die een bindende uitspraak doet. (Van onze correspondent) BONN. De centrale raad van de Westduitse Bundesbank heeft, zoals ver wacht, gisteren besloten in zijn strenge kredietbeleid de teugels enigszins te ia- ten vieren. Het disconto werd van 7,5 tot 7®/» verlaagd, het Lombard-percentage van 9,5 tot 9. Verrassend snel reageerde de bank hiermee op de maatregelen die de regering in Bonn vorige week ter afkoe ling van de conjunctuur heeft genomen (een tijdelijke belastingverhoging en het tijdelijk intrekken van financiële voorde len bij investeringen). Bundesbank-president Klasen verklaar de gistermiddag dat de centrale raad de regeringsmaatregelen heeft begroet. Of nu de kredietpolitiek drastisch kan wor den veranderd, zal echter pas vastgesteld kunnen worden als de uitwerking van het regeringsingrijpen duidelijk is. Nu al was tot een reactie besloten, aldus Kla sen, om de toevloed van buitenlands kapitaal tegen te gaan en de economi sche situatie voor de kleinere bedrijven te verlichten. Minister van Economische Zaken Schiller was de eerste die de actie van de bank tevreden begroette. Ze bevestigt de verwachting van de regering dat de Bundesbank haar kredietpolitiek zou af stemmen op de regeringsmaatregelen, al dus de bewindsman. Algemene instem ming oogstte de bank ook van industriële kant, waar het goedkoper worden van kredieten min of meer als een tegemoet koming wordt beschouwd voor de inves teringsbeperking waartoe de regering vorige week besloot. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Bar- chem mej. T. Barnard te Ruurlo; te Kam pen P. J. Bos te Ameide. Aangenomen naar Delft W. K. Post te Koog aan de Zaan. Bedankt voor Vlissingen E. Bouw man te Urk. Gereform. Kerken. Beroepen te Gende- ren K. Eij kelenboom te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Nieuw- dorp C. Wissen te Elspeet; voor Nijkerk C. Molenaar te Amsterdam. Evangelisch Lutherse Kerk. Aangeno men bij de theologische faculteit in Utrecht mej. ds. mr. M. N. Riemers te Be verwijk.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15