Voorstellen minister Nelissen gaan lang niet ver genoeg" PRIJSMAATREGELEN Stijgende lonen moeten worden doorberekend" Wie huis koopt mag er ook in wonen Officier laat vrouw vrij Havenstaking gaat lang duren Rogers ziet toch wel vredeskansen In 1980 bijna vijf miljoen auto's op weg PONTIAC 9 Dick Dartels HET WEER Na bankoverval HEATH ZAL WAARSCHIJNLIJK NOODTOESTAND AFKONDIGEN Hotelhouder overvallen Liftster aangerand PESSIMISTISCHE OPMERKINGEN OVER INDO-CHINA INGESLIKT AGENDA pagina 9 Verder in de krant 60e JAARGANG NUMMER 213 DONDERDAG 16 JULI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: v Jos. L. Lodewgks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur 99 Het woord is aan Geen loonbeleid Uit het binnenland 2, 15 Buitenlands nieuws 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 9 9 9 9 13, 15 Radio en tv 13 Economisch nieuws 15, 19 Scheepsberichten 19 19 PI 23 Meer zon, minder wind Haarlem zwicht voor minister Schut Passagiers en opvarenden van dit schip van de Cunard Line moesten gisteren hun eigen bagage zoeken in verband met de staking in de Engelse havens. Kantoorpersoneel van de Cunard en de bemanningsleden van de Queen Elizabeth II hebben de hele nacht doorgewerkt om de passagiers hun eigen bagage te bezorgen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De Britse havenstaking zal van lange duur zijn. Dit was vandaag de mening van vakbondsleiders en werkgevers, nadat de laatsten gisteravond hadden geweigerd opnieuw aan de conferentietafel te gaan zitten. Zij willen alleen met de bonden onderhandelen, wanneer de haven arbeiders het werk hebben hervat. Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26- Coolsingel 50 Den Haag - Lange Poten 9-11 Autobedrijf KONING N.V. SEX BOETIEK BOEKEN BLADEN Films, Dia's, ook verhuur Durex en contactbladen. Desgewenst huisbezoek. Belangrijk nieuws van Bontmodehuis IJmuider Courant Talmud Veroordeel niemand voordat gij in zijn plaats zijt geweest. (Van onze redacteur economie) DEN HAAG Werkgevers- en middenstandsorganisaties staan afwijzend tegen over de voorstellen, die minister Nelissen, Economische Zaken, deze organisaties in aparte, verkennende gesprekken heeft gedaan. De voorstellen van de minister gaan enerzijds niet ver genoeg, aldus de organisaties en veranderen anderzijds materieel weinig aan de bestaande toestand. De bezwaren van de organisaties zijn middenstandsorganisaties en het Verbond de volgende: De minister wil terug naar de prijs- gedragsregels van 1966. Dat zou moe ten betekenen een grotere vrijheid. Maar de loonstijgingen mogen ook dan niet in de prijzen worden door berekend. En daar is alle reden voor, vinden werkgevers en middenstand. De minister wil de calculatiebeschik king intrekken, omdat de prijsstij- van Nederlandse Ondernemingen bezwaar tegen de door de minister voorgestelde rentabiliteitsnorm van 7 percent. „Beslist onvoldoende", vindt hij. Zoals bekend hebben de werkgevers samen met de vakbeweging bij de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over een vrij loon- en prijsbeleid, naar de hoofdlijnen van het Westduitse systeem. De adviesaanvraag, die morgen in de SER 7 o o I aan de orde komt, is gericht op geheel ging van 3,2 percent vrije loononderhandelingen tussen werk- heden (mdexcijfers gezmsconsu p ers gn werknemers zonder enige be- tie) objectief is veroorzaakt door ^Qeienis yan de overheid met de contrac- externe kostenstijgingen. M g t jn de gewenste vrije markteconomie lijkertijd wil de bewindsman^22 sec- I t bJj egn vrlje loonvorming 00k een toren in hun vrilheidbeperker^ vrije prijsvorming, vinden werkgevers en daarvoor minder doorberekening toe vakbeweging. De voorstellen van de mi- te staan dan voor de rest. nister geyen aan dat denkbeeid geen Als rendement over het geinvesteer- rujmte. de vermogen wil mr. Nelissen naar I 7 percent. Maar dan uitgaande van Vandaag en morgen zullen de organi- de situatie vóór belastingen. In de saties met hun achterban beraadslagen, praktijk betekent dat een rente van Het ziet ernaar uit, dat morgenmiddag 3 tot 3% percent over het geïnves- officiële reacties loskomen. Pas volgende teerde vermogen. En dat terwijl de week vrijdag zullen de standpunten aan rentestand al naar de 9 percent is de minister kenbaar worden gemaakt in gegaan. Het Verbond van Nederland- de prijzenoverlegcommissie die nu nog se Ondernemingen zou naar 14 per- niet bijeen is geweest. De minister zal cent rendement over het geïnvesteer- met werkgevers, middenstand en consu- de vermogen willen. mentenorganisaties tot een compromis In feite blijft het strenge beleid van moeten komen. In ieder geval moet hij minister Nelissen bestaan, als zijn voor 4 september definitieve maatrege- voorstellen gehandhaafd worden. De len nemen. Dan lopen de voor een jaar ondernemingen dragen nu wel zelf de geldende prijsnormen af. verantwoordelijkheid, maar gaan er vprder naeina 21 materieel nauwelijks op vooruit. I <Zie verder paR,na Reactie van algemeen secretaris mr. Van Dam van de Christelijke Werkge vers Vereniging hedenmorgen: ,In 1966 was de situatie sociaal-economisch heel anders dan thans. Het prijsbeleid was toen de basis, maar binnen dat beleid werd toen tegelijkertijd een loonbeleid gevoerd. Nu is er geen sprake van een loonbeleid. In 1966 zijn er over de lonen afspraken gemaakt, gerelateerd aan de produktiviteitsstijging. Die stijging speelt nu geen enkele rol omdat er geen loon beleid is." Mr. van Dam heeft, nèt als de Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.M.N.I. tot vrijdag avond Plaatselijk wat regen of een bui, maar ook zonnige perioden. Overwegend matige naar west of zuidwest krimpende wind. Iets hogere temperaturen. AAN HET STRAND: Een hogedrukgebied komt naar de Noordzee en zal morgen de wind doen afnemen en voor meer zon zorgen. Temperatuur 17 a 18 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een verdere weersverbetering en tijdens het weekeinde gematigd zomers. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Sinds kor: mag in Haar lem iedereen, die een leeg huis koopt, er in gaan wonen. De gemeente had in het voorjaar regels opgesteld voor de woon ruimteverdeling, waarin ondei meer voor waarden waren opgenomen voor het ver krijgen van een vei gunning. De gezins samenstelling was hierbij een belangrij ke factor. Een jong echtpaar kwam onlangs met deze regels in conflict, toen het een vier kamerwoning kocht. Het paai zou slechts op twee slaapkamers aanspraak kunnen maken. Makelaarskantoor Huizen Smit in Haarlem spande daarop zich beroe pend op minister Schut een kort ge ding aan dat de' gemeente verloor. Aan vankelijk overwoog de gemeente beroep aan te tekenen, met het argument, dat de nieuwe ministeriële richtlijnen art. 4 van de woonruimtewet niet uitsluiten Hierin staat dat de gemeente de woon ruimte doelmatig ..ïoet verdelen. Nu heb ben B. en W. echter besloten van be roep af te zien. Dit betekent dat voortaan alle kopers vergunning zullen krijgen (Zie verder pagina 5) „v (Van onze correspondent) ARNHEM. De 26-jarige Doesburgse bankovervalster is gisteren op last van de Arnhemse officier van Justitie op vrije voeten gesteld. Dit op grond van haar omstandigheden en de psychische toestand waarin ze verkeert. De jonge moeder is in verwachting van haar zes de kind. Of tegen haar alsnog een straf vervolging wordt ingesteld kon de offi cier nog niet zeggen. „In de eerste plaats hebben we nu rekening te houden met de persoon. De strafvervolging staat op het tweede plan", zei hij. Zoals bericht pleegde de vrouw een overval op de Gemeente Spaarbank in Doesburg om aan geld te komen voor het plegen van een abortus. Zij leeft al geruime tijd gescheiden van haar man. Het gezin zou weer herenigd worden op voorwaarde dat zij zich van het nog on geboren kind ontdeed, dat door een Turk se gastarbeider, met wie ze thans geen relatie meer heeft, werd verwekt. De Doesburgse heeft voordat ze de spaarbank overviel stad en land afgelo pen om langs de legale weg abortus te plegen en het Arnhemse abortus-team zag inderdaad gegronde redenen daar toe. Omdat in Nederland geen gynaeo- loog bereid bleek werd haar door het abortus-team geadviseerd naar Engeland te gaan. De vrouw had echter geen geld om dit „uitstapje" te kunnen betalen, vandaar dat ze in haar wanhoop een bank overviel. DEN HAAG. Een 20-jarige jongen heeft in Den Haag in een hotel aan de Zoutmanstraat de 55-jarige hoteleigenaar met een rubber hamer op het hoofd ge slagen. De jongen had geld nodig om met een Belgisch meisje, dat van huis was weggelopen, naar Zweden te gaan en zo de militaire dienst te ontduiken. De hotelhouder moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De jongen is gearres teerd. ROTTERDAM. Een 20-jarige typis te uit Amsterdam is onderweg van Ant werpen naar Rotterdam door twee Zwit serse vrachtautochauffeurs ernstig mis handeld en meermalen verkracht. De da ders, een 28-jarige en een 20-jarige man, uit Genève zijn in Rotterdam gearres teerd. De oudste chauffeur had bovendien de bril van het meisje uit het raam van de vrachtauto gegooid en uit haar rug zak twintig gulden gestolen. Bij Capelle aan de IJssel hadden de mannen de ty piste uit de auto gezet. WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken William Rogers, heeft gisteren op een persconferentie in Washington verklaard dat de kans op een politieke resreling van de oorlog in Indo-China wellicht voor enkele maanden is afgenomen omdat het Amerikaanse optreden in Cambodja Noord-Vietnam heeft verzwakt, maar dat daarna de mogeliikheid zal toenemen dat de Noordvietnamese regering tot onder handelingen bereid is. Dinsdag verklaar de Rogers in een vraaggesprek met een omroep dat als gevolg van de actie in Vietnam de positie van China was ver sterkt, en dat de vrede nog niet in zicht was. Deze verklaring leidde onmiddellijk tot speculaties over mogelijke verschillen van inzicht tussen Rogers en president Nixon, die vorige maand verklaarde dat I de actie in Cambodja de mogelijkheid van een rechtvaardige vrede had vergroot. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, ontkende gisteren dat in het kabinet meningsverschillen heersten over het Zuidoost-Azië-beleid, en dat ver koeling was ontstaan tussen minister Ro gers en president Nixons medewerker voor veiligheidsvraagstukken, dr. Henry Kissinger. Rogers herhaalde gisteren nadrukkelijk dat de regering van mening was en is dat de oorlog kan worden beëindigd en dat kan worden onderhandeld over een oplossing. Er bestaat niet de minste twij fel dat de buurlanden van Cambodja de Amerikaanse actie als een succes beschou wen en zijn ingenomen met de resultaten De Amerikaanse bewindsman zei „niet pessimistisch" te zijn over de bereidheid der Aziatische landen, Cambodja bijstand te verlenen. Algemeen was men van me ning dat het enige beletsel voor de neu traliteit van Cambodja de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen was. Het besluit van de vakbondsleiders om toch een nationale havenstaking uit te roepen, viel gistermiddag tijdens een spoedvergadering in hun hoofdkwartier Transport House. Jack Jones, de leider van Engelands grootste vakbond de TGWU, legde hun daar de loonvoorstel- len voor, die hij met de werkgevers tij dens het weekeinde had uitgewerkt, maar met 48 tegen 32 stemmen werden die af gewezen. Voor Engeland betekent dit besluit een grote tegenslag, vooral omdat de econo mie gezien de laatste handelsbalans, die een tekort toonde van 450 miljoen gul den er toch al niet zo rooskleurig uit- zag. Gisteravond nog riep de minister van Binnenlandse Zaken, Reginald Maudling, enkele collega's bij hem om de situatie te bestuderen en vandaag zal het kabi net in een spoedzitting bijeenkomen. Al gemeen verwachtte men, dat premier Edward Heath daarna de noodtoestand zou afkondigen. Tegelijkertijd zal de kroonraad vaststellen welke speciale be voegdheden de regering in deze situatie zal hebben. Een maatregel, die ongetwijfeld ge troffen zal worden, is het inschakelen van soldaten voor het lossen van vitale goederen en het openhouden van zekere havenfaciliteiten. Overigens was de reactie in Engeland op het besluit van de havenarbeiders om te staken tamelijk kalm. Hoewel met het sluiten der havens het Britse eiland vrij wel van de buitenwereld afgesloten is, nam bijna geen enkele huisvrouw de moeite te gaan hamsteren. Desondanks kan zij erop rekenen, dat vele prijzen onder andere die van boter, meel en vlees omhoog zullen gaan, terwijl enke le grote leveranciers al plannen hebben voor een vrijwillig distributiesysteem. De enige plaats waar een lichte mate van paniek te bespeuren was, was in de Londense City. Daar daalde niet alleen het pond sterling, maar ook de aande lenhandel was aanmerkelijk minder winst gevend. ROTTERDAM. Het vrachtvervoer per schip tussen Rotterdam en Engeland ligt stil. Muller en SSM-transport worden daardoor het meest getroffen. De meeste bij lijndiensten en ongeregelde vaart be- In 1980 kan in Nederland een autodicht heid worden voorzien van 1 auto op 3 3,1 inwoners. Dit betekent bij een ver wachte bevolking van ruim 14,5 miljoen een personenautopark van 4.8 miljoen. Dit zegt het RAI-orgaan van deze week Voorzien wordt dat de autodichtheid in 1990 in ons land 1 op 2 6 zai zijn, wat zou neerkomen op 6,2 a 6,3 miljoen personen auto's. ADVERTENTIE trokken schepen liggen als gevolg van de Engelse havenstaking in Rotterdam. Uit Engeland uitgeweken schepen heeft Rot terdam nog niet binnengekregen, mede doordat de loodsdienst ten gevolge van de nw-storm sinds woensdagochtend is ge staakt. Zoals bekend zijn de vakbonden van havenpersoneel en de scheepvaart vereniging zuid overeengekomen geen la ding uit deze schepen te lossen. Het zal ook in Amsterdam niet gebeuren. De ongetwijfeld naar andere havens uit wijkende schepen zullen waarschijnlijk voor een groot deel naar Antwerpen gaan. De Belgische vakorganisaties van haven arbeiders hebben zich niet solidair met de staking verklaard. Geen last van de havenstaking hebben de schepen van de soomvaart mij. Zeeland en de Britse spoorwegen, die tussen Hoek van Holland en Harwich varen. Ook Noordzee-veerdiensten (Rotterdam-Huil) en de Tor Line (Amsterdam-Immingham) hebben wat passagiers en het vervoer van lading in vrachtauto's betreft geen pro bleem. Lading in containers kunnen de schepen van deze rederijen echter niet meenemen, die wordt in Engeland aan de kant gezet. V-J Elegant Pontiac dameshorloge. De gouden band en het horloge vormen samen een zeer fraaie combinatie vanaf 325,-. Pontiac horloges vanaf 69,50. JUWELIERS ADVERTENTIES official v/h Zwier dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel 15141 Amsterdamsevaart 70, Haarlem - Tel 322923 Ruime parkeergelegenheid. Speciaalzaak in pelterijen. Zie paqina 10

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1