vierentwintig uur zon per etmaal... Kustlijn van en ruimtezoekers 10.000 km. dorado voor rust- HEUGELIJK NIEUWS VOOR DE PDEPJES, DE ROTMENSEN EN DE NAAKTGEBORENS Reeds na een halfjaar een nieuwe „nette" familienaam Naamsverandering nu gratis beneden de welvaartsgrens 1 VRIJDAG 17 JULI 1970 15 Park vol beelden Fjordenparadijs Vrij prijzig Middernachtszon t. J Bergen, schilderachtige haven stad. Links: Lap met rendier in de middernachtzon aan de Noordkaap. (Van onze correspondent in Oslo) NOORWEGEN is niet alleen het land waar Bols, Verkerk en consorten regel matig schaatstriomfen vergaren tegen de Scandinavische concurrentie. Op de tele visie, en zelfs vanuit het Bisletstadion, ziet u bijvoorbeeld niets van de ruim tien duizend kilometers lange kustlijn: een bedevaartsoord voor zwemmers, zeilers, waterskiërs, wandelaars, natuurliefhebbers en sportvissers. Noorwegen is vooral een land met veel ruimte, ideaal voor iedereen die aan een Scheveningen-syndroom of een Zandvoort-claustrofobie lijdt. De be volking bestaat uit helemaal 3.835.486 vriendelijke Noren, waarvan het merendeel in het zuiden des lands woont. De schilder achtig geklede Lappen en de laatste wal visvaarders in Bergen genieten 's zomers van de onvergetelijke middernachtzon. Daarvoor hebben ze dan tien maanden per jaar geen enkel soort zon, maar dat schijnt er tegenop te wegen. STEL DAT U er alsnog in slaagt, een plaatsje te reserveren op een van de schepen die Nederland met Noor wegen verbinden (Fred Olsen Line of de Jahre-lijn), iets wat wel tijdig moet gebeuren, dan hebt u een aparte vakantie voor de boeg, letterlijk en figuurlijk. Waaraan kan worden toe gevoegd dat men daarna óf dikwijls, of nooit meer terug komt. Maar de toeristencijfers stijgen, wat het beste bewijs vormt voor de aantrekkelijk heid van het land. Dit jaar verwacht Noorwegen ongeveer honderdduizend Nederlanders. BEPERKEN WE ons voorlopig tot Oslo en het Zuidnoorse kustgebied. Via Denemarken (Kopenhagen) komt u gemakkelijk door Zuid-Zweden (Halsingör-Halsingborg, per veer boot, 10 minuten). Naar Oslo, waar u alsnog kunt overwegen of de Noord kaap niet een waardige vakantie-be kroning is voor een jaar hard werken. Van Amsterdam naar Oslo via Bre men, Hamburg, Flensburg en Frede- rikshavn is een afstand van 985 km.: anderhalve dag rijden dus. Bergen, via dezelfde route, vergt 1515 km. op merkzaamheid van de chauffeur, maar biedt dan ook al de midder nachtzon die onvergetelijke herinne ringen op het netvlies van de bezoe ker etst. Uitgezonderd de Oslo-publiciteit, ontstaan uit de „Sköyter" (schaats wedstrijden) in het Bislet stadion, is Noorwegen in de zomer van 1968 in het wereldnieuws geweest door een van de meest besproken huwelijken op koninklijk niveau in Scandinavië. Kroonprins Harald huwde de koop mansdochter Sonja Haraldsen, en geen Noor die daar een mésalliance in zag. Een kijkje nemen bij kasteel Skau- gum, waar het jonge paar woont, of bij het koninklijke paleis, is altijd de moeite wel waard. MAAR ÉÉN bezienswaardigheid heeft Oslo, die volkomen uniek is in Scandinavië. Dat is het Viggeland- park, genoemd naar de bekende Noor se beeldhouwer Gustav Viggeland (1869-1943). Hij werd geboren in Man dal, vlak bij kaap Lindesnes. de meest zuidelijke punt van het 1 and. Als tijdgenoot van een veel vermaar- der Noorse kunstenaar, Edvard Munch, genoot hij niet zoveel bekendheid bui ten Scandinavië. Hij werkte na bij Auguste Rodin in Parijs in de leer te zijn geweest alleen nog maar in Oslo, waar hij in het Frognerpark (nu Viggelandpark) zijn omstreden levenswerk schiep. Honderden beel den en reliëfs zijn samengebracht in het grote park, een monumentaal schouwspel van realistische kunst. Zijn oeuvre verzinnebeeldt de levens cyclus, van bevruchting tot dood. en de beelden staan op terrassen en fon teinen. Op een eilandje in de Oslofjord ligt nog een kunstcentrum dat een uit stapje waard is: het Sönja Heme-mu- seum, dat tevens dient als toevluchts oord voor kunstenaars die er werk ruimte ter beschikking gesteld krij gen. NATUURLIJK biedt de Noorse hoofdstad veel meer dan deze cultuur monumenten. De fjordenliefhebber kan al een begin maken met een klei ne rondvaart in de Oslofjord. De bo ten die van de kade voor het stadhuis vertrekken bieden verschillende mo gelijkheden. De vissers nemen af en toe tegen geringe vergoeding toeris ten mee. en andi\rs zijn er altiid nog de gewone rondvaartboten en een vleugelboot, een zgn. hydrofoil. De boten voeren u niet alleen langs het wrak van het Duits oorlogsschip Blü- cher, dat met zijn lekkende olietanks nog slechts de stranden bevuilt. Daar bij wordt u dan duidelijk dat de Oslo- fjord als zwembad even ongeschikt is als de „verontreinigde" Rijn bij ons. „Te dik om in te zwemmen", klaagt men in Oslo, „maar nog te dun om te ploegen". Maar 15 minuten buiten Oslo ligt de hele zuidkust voor u open: iedereen zijn eigen fjord. En als er meer dan twee mensen zijn, hoort men de Noren mompelen dat het weer zo druk is vandaag! Natuurlijk wordt het met het toenemende toeris me elk jaar wel moeilijker om zo'n oase van rust, zee en zon te vinden. Maar de Noorse VVV verzekert dat er voor de 100.000 Nederlanders, die men dit seizoen verwacht, nog ruim plaats over is. Zandstranden zijn ove rigens schaars in dit magnifieke sche ren- en fjordengebied. DE NOORSE ambassade in Den Haag (Lange Voorhout, tel. 180166) of de op Scandinavië gespecialiseer de reisbureaus beschikken over kilo's bewijsmateriaal om aan te tonen dat Noorwegen echt zo mooi is als menig een reeds denkt. Een gebied dat in de kleurrijke folders omschreven wordt als Costa del Sol Norvega vindt men in de buurt yan de kleine pittoreske havenstadjes Fevik en Arendal. En kele honderden Nederlandse vakantie gangers zijn hier jaarlijks te gast. Er moet natuurlijk wel op worden gewe zen dat het verblijf in een hotel, ze ker voor een gezin, een vrij kostbare aangelegenheid kan worden. Met het samenstellen van de vakantiekas moet er dan ook rekening mee worden ge houden dat de hotelprijzen iets hoger liggen dan in Nederland. Natuurlijk kan men op campings en in jeugd herbergen terecht, die veel schappe- lijker tarieven berekenen. Een ander alternatief, waarbij de reisbureaus in Nederland graag helpen, is het reserve ren van een zomerhuisje. U krijgt ^en blokhut (stuga) ter beschikking in de rimboe of in groepsverband en verder bent u op uzelf aangewezen. DE HOGE drankprijzen zijn een gevolg van Noorwegens feodale drank- politiek, en in geen land wordt er dan ook zoveel eigen gestookt benevelend vocht geconsumeerd als hier. Dat de hoge rekeningen een welwillende po ging van de kasteleins zijn om de con sument te ontnuchteren, wordt sterk ontkend. Vakantiegangers doen er dan ook goed aan het toegestane kwantum drank en sigaretten op de boot of bij uw vertrek van Schiphol belastingvrij te kopen. Zorgt men zelf voor zijn maaltijden en koopt men de levensmiddelen in zelfbedienings zaken, dan is er eveneens geen reden tot klagen. Wil men zich te buiten gaan aan een echt Noorse maaltijd, dan is in Os lo het restaurant „Drie Koks, Wijn en Voedselhuis" aan te bevelen. Eige naar is de bekende gourmet Hroar Dege, tot voor kort directeur van het Noorse Voedselcentrum. Alleen het menu a] is een studie waard, en de berebiefstuk of de rendierragoüt be taalt u naar gewicht. Twee andere populaire restaurants in Oslo zijn „La P'tite Cuisine" en „Bagatelle". Specifiek Noors is een maaltijd, bestaande uit gelijke delen aquavit (brandewijn) en „smörre- brod", sandwiches met een toren van beleg. Met melk of bier smaken die versierde sandwiches overigens even goed. AAN TE BEVELEN in Zuid-Noor- wegen is een bezoek aan het Tele- mark- en Setesdalgebied: werkelijk ongeschonden natuur, met machtige, grillige rotsformaties. Natuurlijk lig gen er hotels en campings in de buurt die het verblijf in dit dalgebied (dat pas kort geleden uit zijn isolement werd verlost), veraangenamen. Jet Arendal als uitgangspunt voor tocht jes in Telemarken woont u in een leuk havenstadje, zij het met beperkte uit gaansmogelijkheden. Maar om dit te compenseren vindt men vlakbij het plaatsje Grimstad waar Ibsens nala tenschap bewonderd kan worden. Nor- hölmen, woonplaats van de in 1952 overleden schrijver Knut Hamsun, ligt ook vlakbij. DE MIDDERNACHTZON is wel iswaar in Zuid-Noorwegen merkbaar, maar de echte liefhebber van dit na tuurverschijnsel zal er toch verder voor naar het hoge noorden moeten. Het mooiste is dit fenomeen aan de Noordkaap tussen 15 mei en eind juli. Rendierhuiden en geweien zijn geliefde souvenirs die tevens erg goed koop zijn. De middernacntzon schijnt helemaal voor niets, al moet men wel even wennen aan die 24 uur daglicht per-etmaal. Vooral bij jonge kinde ren kan deze verstoring van het dag- nacht-ritme wel eens tot slapeloze „nachten", en dus tot oververmoeid heid leiden. Een geldig paspoort is nodig voor buitenlandse bezoekers. Wie per auto reist zorge voor een geldig Hjbewijs en een WA-kaart die geldig is voor alle vier de Scandinavische landen. (Van een onzer verslaggevers) Het ministerie van Justitie heeft de af gelopen jaren flink geschrapt in de was lijst van „ongewenste familienamen" Honderden verzotken om naamsverande ring werden ingewilligd omdat daarvoor gegronde redenen waren. Vroeger ging men kennelijk niet gebukt onder een naam die de lachlust opwekt of verwar ring sticht (Poepjes, Kattestaart, Bloots hoofd, Konijn, Vrek, Rotmensen). Nu wil men er tegen betaling van vijfhonderd gulden (beneden de weistandsgrens gra tis) graag van af. HET RISICO van een familie breuk neemt men vaak op de koop toe. Gebleken is dat de dragers van namen als Jansen, De Vries, Smit en De Wit niet zoveel pijn aan hun naam hebben als het mi nisterie veronderstelde toen dit in 1966 via nieuwe richtlijnen het brengen van meer variatie wilde aanmoedigen in dergelijke veel voorkomende familienamen. Slechts een klein aantal mensen maakte van deze nieuwe gelegenheid ee- bruik. IEMAND die altijd en overal het mikpunt van spot was, is de heer Lykele Palmbergen in Assen. Zes jaar geleden heette hij nog Lykele Poepjes. Dankzij zijn initiatief dra gen zijn vader en broer nu ook de naam Palmbergen. De gloednieu we, zelf verzonnen naam staat ech ter een aantal andere familieleden niet aan. De heer Palmbergen on dervindt dat vaak genoeg, maar hij praat er liever niet over. Hij is blij dat zijn vrouw Trijntje Bekke- ma en hun drie zoontjes gespaard zullen blijven voor vervelende si tuaties die hij als kind en later als vertegenwoordiger van een schoen fabriek heeft meegemaakt. „TOEN IK in Friesland woonde waren wij een familie van aanzien, ook al omdat mijn grootvader, Ly kele Poepjes, een beroemd schaat senrijder was. Als hij een wedstrijd reed schreeuwden zijn supporters Hup Po-èp-jes! Er waren toen dus ook al mensen die onze naam niet goed durfden uit te spreken. Ik ging als jongen naar een kost school en daar kreeg ik de eerste dreun op m'n kop. Ik had al vlug door dat je buiten je eigen woon oord vaak voor schut wordt gezet met zo'n naam als de mijne. Er waren altijd mensen die zich daar rot om lachen moesten. Dat was om door de grond te zakken. Daar na in militaire dienst. Onmiddel lijk was ik daar de populaire ion gen, alleen vanwege m'n naam. Poepjes was overal bij, had alles gedaan en met hem kon je lachen Ik heb al eens in de bak gezeten voor iets waar ik part noch deel aan had. In een tijdschrift las ik over onderduikers die hun naam lieten veranderen. Ik dacht, ver- rek, dat kan ik dus ook. Maar ik was een wispelturige jongen, wist niet wat ik wilde. Op de bonnefooi ging ik naar Den Haag, waar ik als clown deel uitmaakte van een variété-gezelschap. Ik noemde me zelf Kruimeltje omdat ik zo'n lang end ben. Dat was in 1960. Clown spelen begon me al gauw te ver velen en ik rolde het zakenleven in. Als ik de naam Poepjes had behouden, zou dat zeker een be lemmering zijn geweest voor m'n carrière." WWWWWWWVWWWWMWWVWWMWWWWWWWWWW IftW/WWWWWWWWWWWWWWWWMWWWWWWWW „IK STOND dus op het punt om een nieuwe familienaam te cre- eren. Ik speelde al een tijd met de naam Palmbergen. Ik gebruikte ook vaak de naam Dijkstra, zo heet mijn moeder van haar meis jesnaam. Ik had lang genoeg met een rotnaam gelopen en wilde ein delijk een mooie naam hebben, een die niemand anders had. Omdat ik zo met namen goochelde zat ik nog al eens in de rats. In het kosthuis waar ik was kwamen brieven voor Poepjes, telefoontjes voor Palm bergen en mensen aan de deur voor Dijkstra. Mijn kostbaas wilde de politie op m'n dak sturen; hij dacht dat ik ergens uitgebroken was. Ik heb hem alles verteld, van Poepjes tot en met Palmbergen." Eindelijk was het zover, ik mocht me officieel Palmbergen noemen. Met de nieuwe naam stapte ik naar een nieuwe klant. Ik zei m'n naam en daar zegt die vent: dito. Palmbergen was voor mij plotse ling niet nieuw meer, ik kon me wel voor m'n kop slaan. Maar la ter hoorde ik dat die man Dito heette." DE NAAM Poepjes dateert van driehonderd jaar geleden. „Hij heeft niets te maken met uitwerk selen. Zigeuners en oogsthelpers die vanuit Duitsland naar hier trok ken brachten de naam „pupen" mee, een scheldnaam voor room sen. („Fijndoekspoepen": Friese bijnaam voor Duitse r.-k. gastar beiders in de vorige eeuw red.). Zij gingen als dagloners werken op de boerderijen in Zuidoost-Fries land en bouwden een bestaan op als hereboeren. Van Pupen maakte men Poepjes en iedereen had er vrede mee. Er zijn nog meer Poep jes die hun naam hebben veran derd, in Palmen en Portema". Lykele Palmbergen, die zelf in dertijd twee gulden vijftig betaal de voor zijn naamsverandering, vindt het belachelijk dat die proce dure zo duur is. „Onredelijk gedoe, je wordt immers met die naam geboren? Alsof het niet erg genoeg is, dat het bloed onder je nagels vandaan wordt gehaald en dat om een naam". GENOEG over Poepjes, vindt Palmbergen. Maar voor we ver trekken wil hij nog iets „organise ren". Hij haalt zijn vader erbij, die zich even later voorstelt. „Aange naam", en dan volgt een langge rekt „Poepjes". Hij__ lacht. Lykele Palmbergen: „Pa, één ding, wat ging er in jou om toen je plotseling meneer Palmbergen was?" Vader Palmbergen aarzelt even. „Ik vind het beter zo, zeker. Maar vroeger kon het me niet schelen. Je woonde op een dorp en je wist niet dat je een rare naam had. Als ze me nu nog Poepjes noemen reageer ik niet eens meer!" DE OPLUCHTING die de fami lie Poepjes heeft ondervonden na dat hun nieuwe naam een feit vas geworden, staan de heer Jan Rot mensen in Hardenberg, zijn vrouw Geertje Fidder en hun twee kinde ren nog te wachten als zij over en kele maanden Rohmensen zullen heten. Voorlopig zitten zij nog in de ambtelijke molen; ,een lijdens weg", zegt de heer Rotmensen, ter wijl hij een stapel papieren door neemt. Het gezin Rotmensen in Harden berg verbeidt met moeite het moment dat het gehate naam bordje van de deur verdwijnen kan. „DE NAAM Rotmensen heeft voor ons een nare klank. Als kind werd ik ermee geplaagd. Op m'n werk en door de telefoon moet ik twee keer mijn naam noemen. De mensen denken dat ze me niet goed verstaan hebben. Dat wil ik mijn kinderen besparen. Ik maak dagelijks de opmerking: Ja, het is een bijzondere naam. Je gaat je zelf verontschuldigen en je merkt dat de andere partij schuchter is. Als je je voorstelt glimlacht men wel eens, wat men fatsoenshalve dan weer probeert te onderdruk ken. Daar wil ik van af. Ik wil straks geen enkel stuk meer hebben waar de naam Rotmensen nog op staat. Ik heb familie in een doip, maar die zitten er niet mee. Als je voor je werk veel met mensen om gaat ligt dat wel even anders". De heer Rotmensen is hoofd van een bouwkundige afdeling bij een fa briek. OMDAT DE familie Rotmensen toch nog iets wilde behouden van de oorspronkelijke naam lieten zij maar één letter veranderen. Dat is het eenvoudigste en bovendien heeft de naam dan ook geen bete kenis meer. Mijn broer heet al Rohmensen. Een achterneef voel de meer voor Rootmensen. Ik weet niets over de geschiedenis van on ze naam. Wel heb ik gehoord dat hij van Duitse origine is. Rotmen sen komt het meeste voor in Zuid- oost-Dremte. Vroeger vonden ze die naam ook al niet zo prettig. Soms lieten ze stiekem het woordje Rot weg. Mijn opa werd Geert Mensen genoemd. En op mijn rap port stond vaak genoeg Jan Men sen zonder dat ik daarom gevraagd had. Pas in de oorlog kwam de volledige naam weer aan het Licht omdat je je toen moest legitime ren. De enige leuke herinnering aan mijn naam heb ik overgehouden uit diensttijd. Vaste prik op de ap- pèllijst was elke dag: Rietstapcl. Rotmensen, Suiker en Tabak" 'uuuiqnjuin. l l'ij mnnr ~n~n f J

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15