BEZORGDHEID GEBRUIK DRUGS IN HAARLEM „Jongelui die hasj willen komen met onderwereld in contact" Middelen op drugmarkt en hun uitwerking Waarheen met probleem? Informatieve literatuur JE KUNT DIE KINDEREN NIET IN DE SCHUUR TRAPPEN..." 17 P. DE WEIJER VRIJDAG 17 JULI 1970 „JE KUNT die kinderen toch niet in de schuur trappen", zei een Haar lemse politieman onlangs, toen het gesprek op de bestrijding van drug gebruik terecht kwam. Het illustreert de mildere en meer genuanceerde houding, die de handhavers van het gezag hebben ingenomen. „DIE OUDERS die met in hun ene hand een glas bier en in hun andere een sigaret hun kinderen verbieden hasj te roken daar erger ik me nu aan". Paul de Weijer, maatschap pelijk werker. „Ik rook ook hasj", zegt hij, „maar meer om het contact met de gebruikers te bewerkstelligen. Je moet het gebruikt hebben, je moet „er geweest zijn". Het nut van dage lijks gebruik zie ik niet voor mezelf" Rookt wel gewone sigaretten, steekt er regelmatig één op. Toont ook een hasjpijp: „gekocht in Kralingen". Onderwereld Robot 1 ^WMW<P It ,t IJMOND/HAARLEM De omvang, welke het gebruik van drugs heeft aangenomen, heeft de sterke aandacht getrokken van de overheid. Uiteraard ook in onze streek, waarbij vooral in Haarlem sprake is van een zekere verontrusting in het college van B. en W. van die stad. Voor wat de IJmond betreft is men met name in politiekringen attent op deze zaak, ofschoon niet gesproken kan worden over een ver ontrusting voortvloeiend uit bepaalde excessen. In de drie IJmondgemeenten wordt wel degelijk beseft, dat er jongeren zijn, die drugs gebruiken, doch het is moeilijk een juiste indruk te krijgen van hun aan tal omdat een groot deel interessant wil doen en doet alsof terwijl weer anderen ergens een „stickie" halen om dat dan gezamenlijk op te roken. Niettemin wordt het gevaar van het gebruik wel degelijk onderkend, daar er in de drugs veel gezwendeld wordt en er een groot risico in zit, dat men andere spullen dan juist „hasj" in de handen gestopt krijgt. Dat in Haarlem als grotere gemeente de zorgen ook groter zijn acht men in de IJmond volkomen be grijpelijk het is daarom van belang bijzonder attent te zijn op deze zaak, welke landelijk een onderwerp is van beraad en onderzoek. OP DEZE PAGINA gesprekken met mensen in Haar lem, die zich met drugs bezighouden. Paul de Weijer, 27 jaar, is maatschappelijk werker bij het Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme en zat tijdens het popfestival in Rotterdam in het GGD-team. Voorts aan het woord een politieman en een overzicht van de meest gebruikte verdovende middelen alsmede literatuur hierover. Dit alles is bedoeld als informatie zonder verder oordeel in een zaak, die door de wet en de handel in een sfeer van geheimzinnigheid en verbod ligt. WaT GEBRUIKEN we of „ze" zo u wilt? Om een beeld te geven van wat er voorhanden is op de „drugmarkt" heb ben wij ons voornamelijk georiënteerd op een door het Consultatiebureau samenge stelde brochure. Bovendien vroegen we Paul de Weijer nog naar zijn mening over de legalisering van diverse midde len. Onderstaande is een oriëntatie, een onderverdeling in grote lijnen, en uiter aard onvolledig. Als er over „gewenning" wordt ge sproken wordt daarmee een lichamelijke afhankelijkheid bedoeld., een „honger" Bij onthouding kunnen verschijnselen optreden van slaperigheid, darmstoornis, overgeven, depressie, apathie etc. Om dit weg te werken wordt het middel weer gebruikt. „Verslaving" is de psychische afhankelijkheid, het niet meer willen en niet meer kunnen leven zonder het ef fect van de middelen. En „niet meer kun nen" komt dan door een zuiver geestelij ke stellingname. Er wordt een groep „hard drugs" on derscheiden, bewustzijnverlagend, die ge wenning veroorzaken: opium heroïne etc De heer De Weijer wil dit beslist onder de wet houden, voegt er echter aan toe dat de gebruiker geen misdadiger is maar een patiënt. Een tweede groep leidt tot een meer intense en omvangrijke brwustzijns-be- leving. Zij kan leiden tot verslaving, maar geeft geen gewenning. Namen: ma rihuana, hasjiesj, LSD, mescaline etc. Bij hasj en marihuana kan, zegt De Weij er, weinig fout gaan, hoogstens bij grote vermoeidheid, kou etc. Vitamine C en versterkende middelen in Kralingen ook toegepast, zijn dé remedie De reactie is voor iedereen verschillend. Het meest komt een toestand van aangename loom heid voor, afhankelijk ook van de omge ving. Een „relaxed" zijn. Verder: opge wondenheid, vreugde etc. Ei is sprake van een verhoogd concentratievermogen, echter gericht op één bepaald iets bij voorbeeld muziek ten koste van andere functies van het lichaam. Indien men zich niet realiseert dat elke waar neming veroorzaakt wordt door het mid del en niet door de realiteii kan tijdelijk neerslachtigheid, grootheidswaanzin of vervolginswaanzin het gevolg zijn. De LSD moet apart genoemd worden, Bij LSD-gebruik komt het onbewuste naar boven. „Ik heb er zelf geen behoefte aan te weten hoe dat is" zegt onze gespreks partner. Het gevolg kan zijn een egover- lies, het zich één voelen met het heelal, tijd en ruimte vallen weg. Almachtsge- voelens treden op fmen denkt te kunnen vliegen). Communicatie is niet meer no dig, de symbolische woorden verliezen hun betekenis. ..Het kan zijn dat je na de trip de ervaring nog weet" Hij vindt het middel echter levensgevaarlijk als het vrij wordt gegeven. En als voorbeelden geeft hij dan de man, die onbewust schizo freen was, wat aan het licht kwam bij zijn trip de man zit nu voor Zijn leven in een krankzinnigengesticht, en: de zon- neaanbidders in Amerika urenlang in de zon kijken tot men blind is. „Een eenmalig gebruik kan al gevaarlijk zijn. Kan, want een goede gebruiker kan aan vier, vijf keer ervaringen genoeg hebben om mee verder te bouwen. Misschien is gebruik mogelijk onder toezicht voor wie dat wil. Maar wie neemt die verant woordelijkheid op zich?" Hij wijst nog op positieve en negatieve resultaten als LSD gebruikt wordt als therapie, onder ande re bij concentratiekampsyndromen. Een laatste groep is die van de pep of dope. Eigenlijk de superharddrugs". Het zijn wekaminen en verwante stoffen, ver hogen de energie en activiteit, maar heb ben schadelijke fysieke bijwerkingen. Ze kunnen achtervolgingswaanzin en allerlei hallucinaties veroorzaken. Namen: amfe tamine, dexedrine etc. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DS ADMINISTRATIS Hij steekt niet onder stoelen of ban ken, vóór de legalisering van het ge bruik van hasjiesj en marihuana te zijn, stelt zich gereserveerd, maar goed ge documenteerd op ten opzichte van andere middelen. En zegt duidelijk dat de ver antwoordelijkheid van de mens voor zijn eigen daden erg ver gaat, moet gaan Het consultatiebureau „Het Haarlemse consultatiebureau voor Alcoholisme houdt zich als geheel bezig met het probleem, zoals alle bu reaus op dit gebied in het land. Ik on derhoud voornamelijk het contact met de gebruikers. Wij geven voorlichting, dat in de eerste plaats. Verder geven we hulp, waar nodig. Gedacht wordt aan een 24-uurs-dienst in het weekend. Dan ligt namelijk de piek. Herhaaldelijk is geble ken dat particulieren mensen van straat oppikten, die daar rondzworven, voor namelijk door het gebruik van LSD. Op het bureau zelf zou ik wel een soort uit stalkast van alle middelen willen hebben Erg moeilijk want er komt steeds iets nieuws bij. Maar dan kan men ten min ste zien wat hasj is en wat hasj met opium (ziet er kleffer uit). Er zijn wel paardevijgen en gemalen drop als hasj verkocht. Laatst komt er een jon gen bij me met een glazen ampul, moest- ie doorbijten zei hij, maar hij vertrouw de het toch niet. De inhoud was ver giftig, de ampul van glas,.En neem nou bijvoorbeeld bepaalde vermagerings pillen. Er bestaan van die dingen die als je er zes neemt levensgevaarlijk zijn, maar óók een geweldige kick kunnen ge ven". Terugkomend op de alcohol en de sigaretten: Hasjiesj en marihuana bezitten geen giftige stoffen. Alcohol en sigaretten daarentegen wel. Ze zijn schadelijk, bre ken cellen af, en veroorzaken een psychi sche verslaving en afhankelijkheid. Iemand die van de drank op de hasj overstapt zou je moeten feliciteren. Al cohol kan agressiviteit veroorzaken, hoe wel je natuurlijk geen algemeen beeld kunt geven. Hasj en marihuana werken beslist niet agressief, dat is wel in Kra lingen gebleken. De behandeling van patiënten van ver dovende middelen en alcohol moet ook apart gebeuren. Door de leeftijd en men- taliteitsverschillen. De verslavingsver schijnselen van de aan opium verslaafde zijn erger dan die van de alcoholist. En je moet ook heel wat meer afdrinken dan opium gebruiken om eraan ver slaafd te raken" De handel „Er is bijna geen zuivere hasj. Lega lisering is broodnodig Jongelui die hasj willen gebruiken komen in aanraking met de onderwereld. En die heeft er baat bij dat iemand verslaafd raakt om hem tot geregelde klant te maken. Zodat hij opium door soft-drugs doet. De step ping stone theorie" is volgens mij ook niet bewezen. Als een voorstander daar van tegen mij zegt: Zie je wel, alle ge bruikers van hard drugs zijn begonnen met soft drugs, dan draait hij de zaak om. Want waarom gaat die jongen ver der? Omdat de handelaar hem vaak daartoe dwingt omdat zijn contacten zo komen te liggen". De prijzen „ƒ4,50 per gram is nu gangbaar, maar 1,20 per gram zou redelijk zijn. Er is een advies uitgebracht om spe ciale winkels te maken in Nederland „De grootste weerstand daartegen is volgens mij het internationale verdrag van GénèVe. Opzeggen is makkelijk, want het is een eenzijdig verdrag. Maar eco nomische motieven weerhouden ons. Ne derland zou een markt worden en vele voor onze economie oninteressante figu ren zouden de grens overkomen. Dene marken en Zweden hebben officieus de vervolging van gebruikers al afgeschaft. Ik zie echter de eerste jaren nog geen legalisering.hoewel het hard nodig is". Het huidige levensklimaat, de karak ters van de jonge mensen nu, subcul- teren, zijn begrippen die ook in de bro chure van het Consultatiebureau genoemd worden. Wat zegt hij als men tegen hem praat over langharig werkschuw tuig?" „We leven nu in 1970. In het verleden is er economisch zo veel opgebouwd, zo veel geautomatiseerd dat we nu kunst matig aan het werk worden gehouden. Nü moet dit alles ten gunste van het mensdom komen. De mens moet zo blij ven, hoeft niet een slaaf van de econo mie te zijn. En menszijn dat is een confrontatie met jezelf met creativiteit, met de natuur. Neem de bejaarden van nu. Ze hebben tot hun 65ste gewerkt en dan weten ze het opeens niet meer. Er blijft niets van over, ze zijn nooit met zichzelf geconfronteerd ze konden alleen maar werken. De mensen van nu die zich nü al met zichzelf geconfron teerd zien, zullen dat niet kennen. Zij le ven als mens. Het komt nog zover dat twintig percent van ie maatschappij mag werken, als een gunst. En wie geen ple zier in zijn werk heeft, hoeft voor mij niet te werken. Werkschuw tuig komt dan tegenover de robot te staan". De justitie. „De justitie werkt met een situatie zoals zij die zou willen zien. Maar we zitten nu eenmaal met een situatie van gebruikers Kralingen. „Bij Release kwamen 280 mensen te recht. Zeven daarvan werden doorge stuurd naar de GGD, waar ik ook bij zat. Je kreeg bijvoorbeeld het moeilijke ge val van een jongen die met een vuile injectiespuit zat wat doe je dan? We hebben hem een nieuwe gegeven.Zelf WAAR KAN de gebruiker heen voor voorlichting en hulp? Het Medisch-Maatschappeiijk Consulta tiebureau voor het Alcoholisme, (MMCB) Spaarne 62. Telefoon: 023-323750. Open op werkdagen van 9 tot half een en twee tot VOOR WIE MEER geschreven informatie wil de volgende literatuurlijst: De brochure van het Consultatiebureau „Weet je hoe te trippen? Ben je aan het afkicken of-wil je van de shit naar de O?" Hierin een algemene verkenning op het terrein van de drugs, voorlichting en geen oordeel. Verder de soorten middelen in grote lijnen, de taak van het consultatiebureau, de houding en subcultuur van de gebruiker. Voor f 1,50 verkrijgbaar bij het bureau, Spaarne 62. Voor deze brochure werden geraadpleegd: Het voor en tegen van LSD, onder red. van David Solomon (Bruna). LSD 25, proefschrift van dr. F. van Ree (Kluwer). De psychedelische ervaring, door Leary-Metzner-Alpert (Bezige Bij). Soft drugs, door Cor Wijbenga (Van Gennep). Verslaving, door W. G. Mulder (Querido). Wootten- rapport (staatsdrukkerij Londen). Drugs, door Peter Laurie (Bert Bakker/Daamen n.v.). Het boekje over drugs in de serie „Wat heet?" geeft zeer volledige en gedetailleerde informatie: een verhaal van een gebruikster, de „wet", een schema waarin alle mid delen zijn ondergebracht, met hun naam, bijnaam en oorsprong, kans op diverse soorten afhankelijkheid en misbruik, en de gebruikelijke effecten op korte en langere termijn. Elk middel komt afzonderlijk ook nog eens aan de beurt, en dat loopt dan van koffie, alcohol en tabak, tot en met opium. Verder: wat zijn en wat doen drugs en wat zijn de gevaren. En een keurig woordenlijstje met „slang" uit de drugwereld. Fraai geïllustreerd voor f 5,50 bij de .uitgeverij Malmberg in 's-Hertogenbosch. half zes. De mogelijkheid bestaat dat het woord „drugs" in de naam van het bu reau zal komen te staan. Release, Spinozastraat 9, Amsterdam. Telefoon 020-225990. Open werkdagen van 11 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds. Ge bouw De Moor, Petaniestraat 11 tot 13 is de hele week én het weekend open op dezelfde tijden. Telefoon 020-221861. De bedoeling is om wellicht in Haarlem een pandje in te richten onder.supervisie van het MMCB. Dit alles is nog in een pre matuur stadium. Release helpt de men sen die in nood zitten, op elk gebied, via alle mogelijke middelen en zo snel moge lijk. Ook al woon je in Haarlem, dan kun je toch bij hen terecht ze kun nen mensen in Haarlem inschakelen en je in ieder geval zeggen wat je moet doen en waar je naar toe moet gaan. Dat geldt ook voor het Amsterdamse Jongeren Advies Centrum, het JAC, Am- stel 30, telefoon 020-249087. Open van 7 uur 's avonds tot 3 uur 's nachts, tele fonisch bereikbaar van 9 uur 's morgens tot 3 uur 's nachts. Het JAC bestaat sinds januari van dit jaar. Ook hier alle hulp en informatie op alle terrein door cultu rele en maatschappelijke werkers, psy chologen, psychiaters en artsen van de Medische Raad 70. Eén keer per week zit er een jurist. Dr. Geerlings houdt zich er bezig met de drugsgebruikers. Het JAC kan evenals Release naast de acute hulp verwijzen naar diverse instanties. Het MMCB in Amsterdam heeft behalve zijn kliniek voor alcoholisten een gebouw voor de aan drugs verslaafden: de Jel- lenekkliniek. De verouderde Opiumwet bestaat nog steeds en dat betekent automatisch, dat de politie moet optreden tegen bekende gevallen in de „rook-, slik- en spuitsec- tor". In de regel blijven de straffen, die door de justitie worden opgelegd, echter beperkt tot 75 boete. Bij de Haarlemse politie zijn er thans twee mannen, die zich speciaal met de problematiek van de drugs bezighouden. Dit heeft in zekere mate vertrouwen ge wekt, want regelmatig komen jongeren bij het bureau informeren hoe ver ze met hasjiesi en marihuana kunnen gaan. De behandeling wordt plezierig genoemd, want „je kunt ze toch niet als misdadi» gers beschouwen". Bij de Haarlemse politie heeft men de indruk, dat de aangehouden kinderen (..vaak van 12 tot 16 jaar") niet zelden afkomstig zijn uit gezinnen, waar de ver houdingen minder prettig liggen. „Je merkt het", aldus onze zegsman, „want ze ziin meestal erg dpwn. Daarom zou het de reinste waanzin zijn om ze in een hok te douwen". Vrijwel altijd worden de ouders inge licht als hun kinderen op het bureau zit ten. De reacties zijn verschillend: „Som migen zijn ontzettend geschrokken, maar de meesten staan er onverschillig tegenover, omdat ze toch niet weten hoe ze hun kind moeten aanpakken. Maar als politieman kun je daar niet zo maat schappelijk op ingaan. Daar zijn andere instanties voor". De politie is het meest gebeten op de handelaars, die door hun praktijken vaak verslaving in de hand werken. Totnogtoe is er in Haarlem nog geen handelaar ge pakt. Waarom niet? „We kennen ze wel, maar ze ziin te handig om zich te laten vangen. Het probleem is ook, dat de mensen die op dat spul gebrand zijn, ons niets zullen vertellen. Het is een typisch verschijnsel van de jeugd hun ontoe gankelijkheid tegenover ouderen. We zijn er van overtuigd, dat er in Electric Centre wordt gehandeld, maar dat ge beurt ook in de deftigste restaurants". heb ik tijdens het popfestival geen drugs gebruikt. Ik heb al die tijd niet gesla pen, maar wel geleefd op druivesuiker- tjes. Dat is óók een verdovend middel. Nu was het voor mij niet zc erg omdat ik uit kon rusten, maar het kan wel degelijk gevaarlijk zijn, de spieren ver slappen, je bent gebroken". .1

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17