TOCH FRENTE-MINISTER IN ANTILLIAANS KABINET Tram ramde Zwitserse auto Nieuwe Kamervragen over Veluwebrand elektrische installaties Klacht tegen politieman ROD1ER PARISH mariétte Huis Samkalden dicht J-X' Geen generaal pardon voor Kaapverdiërs Sloophuizen in brand gestoken Twee inbrekers ontsnapt Subsidieregeling voor Anne Frankstichting Zaterdag massa toeristen verwacht 260142 VAN DER POL FORD-VERKOOPCENTRUM EX-PREMIER KROON TREEDT UIT ZUN PARTIJ: Bankoverval; buit vijf mille Soldaat: Er is geschoten met brisant- granaten Kamerleden willen staalstofhinder bestrijden Laat ambassadeur Biafra bezoeken Caransa schenkt Hartstichting tien mille In Arnhems Klarendal Het Achterhuis wordt hersteld Mr. Berkhouwer wil soepeler grenscontrole MIDDENSTAND AAN DE KUST VREEST SLECHT WEER Tetrode Mammoettanker van 210.000 ton heet „Marticia" Kardinaal Alfrink blijft nog zwijgen VRIJDAG 17 JULI 1970 Kind gedood In Utrechts Zuilen Kamerlid vraagt minister Luns: telefoon 023 OVERVEEN Tumult Wegens schieten Alle RESTANTEN van winter 1969 en voorjaar 1970 worden tegen aantrekkelijke prijzen opgeruimd. - "*34 a Vf- V-V4'',, 'K- :>- Minister Polak: Specialiteiten Restaurant Over gesprek met paus Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19 30 21.00 Zaterdags 9.30-18.00 DEN HAAG. Een Zwitserse auto met drie inzittenden is donderdagmiddag op de Gevers Deynootweg in Schevenin- gen door een achteropkomende tram vermorzeld, toen de wagen op de tram rails voorgesorteerd stond om linksaf te slaan. Van de drie inzittenden kwam er een, een 3-jarig kind, om het leven. De twee anderen, een man en een vrouw, moesten met zeer ernstige verwondingen naar ziekenhuizen worden gebracht. De wagen werd verpletterd tussen de tram en een lichtmast op de middenaf scheiding van de rijbaan. Het duurde en kele uren voor de slachtoffers uit de vol ledig vernielde auto gezaagd waren. De bestuurder van een auto, die achter de Zwitserse wagen stilstond, kon nog juist op tijd uitwijken toen hij merkte dat de achteropkomende tram niet stop te. Zijn auto werd eveneens door de tram aangereden en zwaar beschadigd. De be stuurder van deze wagen liep echter geen letsel op. Er zal onderzocht worden waarom de tram niet is gestopt. Volgens de bestuur der weigerden de remmen. WILLEMSTAD (Curacao) De Antilliaanse arbeidersparty Frente Obrero heeft een nieuwe kandidaat voorgedragen voor een zetel in de ministerraad van de Neder landse Antillen, de heer B. Thomas. De Democratische Party, die volgens het onlangs bereikte akkoord drie portefeuilles krygt, heeft verklaard deze Frente-kandidaat acceptabel te vinden. De voorzitter van de Democratische Party, ex-premier C. D Kroon, is het echter niet met deze verklaring eens en heeft voor zijn partylidmaat schap bedankt. De Antilliaanse partijen hebben na de dood van minister Nita van Sociale Za ken en Volksgezondheid onderhandeld over de vorming van een nationaal ka binet. Toen dit niet op korte termijn ver wezenlijkt kon worden, zijn vier partijen en partijcombinaties, de Democratische Partij, de Partido Patriotico Arubano, de Nationale Volkspartij en de Bonairepar tij overeengekomen een regering te vor men die steunt op tweederde van de An tilliaanse Staten. Hierbij werd echter be- ROERMOND Donderdagmiddag heeft een gemaskerde man een gewapende over val gepleegd op een filiaal van de Boe renleenbank in Roermond. De man dwong de kassier en een assistente hem geld te geven. Hij maakte 5.225 gulden buit. De rover is op een brommer gevlucht. Hij is nog spoorloos. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid drs. Van den Doel heeft vragen gesteld over de grote brand die op 18 juni de Veluwe naby het schietkamp 't Harde teisterde. Hy doet dit naar aanleiding van uitlatingen van burgemeester mr. A. L. des Tombe van Apeldoorn, die ïynrecht staan tegenover die van minister Den Toom van Defensie. Volgens de burgemeester zijn er by het begin van de brand niet tydig maatregelen genomen. Pas drie kwartier na het uitbreken van de brand werd alarm geslagen, aldus de burgemeester. Minister Den Toom had evenwel ver klaard dat de commandant van de brand- Ploeg van het schietkamp 27 minuten na de eerste waarneming van de grots bos brand groot-alarm had gegeven. Drs. Van den Doel wil dat minister Den Toom en minister Beernink van Binnen landse Zaken de uitspraken van de bur gemeester in hun antwoorden betrekken. Tevens wijst het Kamerlid op de uitla ting van een soldaat in de VARA-radio- rubriek „Dingen van de dag". Op 19 juni zei een soldaat, die naar aanleiding van het ontstaan van de brand werd geïnter viewd, dat op de ochtend van de achttien de wel degelijk met brisantgranaten die bestemd zijn om brand te stichten is geschoten. Dat was namelijk van offi ciële zijde ontkend. Het Kamerlid wil dat ook deze opmerking van de soldaat in het antwoord van de bewindslieden wordt betrokken. DEN HAAG. De Tweede-Kamerle den drs. Nederhorst en dr. Roethof (bei den P.v.d.A.) hebben de minister van Economische Zaken en de staatssecreta ris van Volksgezondheid gewezen op de hinder die de bewoners van de wyk Zui len in Utrecht ondervinden van het staal- stof, dat de staalfabriek Demka sinds en kele maanden over deze woonwijk met 40.000 inwoners uitblaast. De directie van de Demka zou, aldus deze Kamerleden, erkend hebben dat door het plaatsen van een afzuiginstallatie op de oven waaruit het gas ontsnapt, de zaak zou zijn opgelost, maar dat Demka een dergelijke installatie, die één mil joen kost, niet zou kunnen betalen. De Kamerleden dringen er bij de re gering op aan Hoogovens, tot wiens con cern Demka behoort, te verzoeken af doende maatregelen te treffen om de luchtvervuiling in Zuilen tegen te gaan. DRS. VAN DEN DOEL DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid mr. C. Berkhouwer (V.V.D.) heeft minis ter Luns gevraagd te bevorderen dat de Nederlandse ambassadeur in Nigeria zich op de hoogte kan stellen van de toe stand in het voormalige Biafra. Mr. Berkhouwer verwijst naar berich ten van deelnemers aan hulpacties vol gens welke aan stervende Ibo's systema tisch voedsel en medicijnen worden ont houden. Als deze berichten juist zijn, staan zij volgens mr. Berkhouwer in schrille tegenstelling tot de herhaaldelijk gegeven verzekeringen dat de toestand in Biafra niet meer zorgwekkend is. Een bezoek van de Nederlandse ambassadeur aan dit gebied zou meer licht op de toe stand kunnen werpen. Ook de arrestatie van luitenant-kolonel Effiong, die in januari de overgave van Biafra verrichtte, is volgens het Kamer lid een flagrante schending van de Nige- riaanse belofte dat aan allen die zich loyaal aan het gezag van de regering in Lagos zouden onderwerpen, amnestie zou worden verleend. ADVERTENTIE paald dat, als de overige partijen van hun kant de moeilijkheden zouden op lossen waardoor de vorming van een na tionaal kabinet is mislukt, de te vormen regering alsnog kon worden uitgebreid. Nu de Frente Obrero een voor de De mocratische Partij aanvaardbare kandi daat heeft voorgesteld heeft deze parti; met uitzondering van voorzitter Kroon verklaard bereid te zijn besprekingen te voeren met de Frente Obrero over de voorwaarden waaronder die partij tot het kabinet zou kunnen toetreden. De heer Kroon wil de Frente echter niet meer tot besprekingen toelaten nu een akkoord met de voormalige oppositiepar tij N.V.P. was bereikt. Hij heeft voor het lidmaatschap en het voorzitterschap van de Democratische Partij bedankt, maar zal als onafhankelijk lid in de Sta ten blijven. Mocht de huidige coalitie ingaan op het voorstel van Frente, dan zal men een regering krijgen die wordt gesteund door 19 van de 22 Statenleden. In dat geval zou alleen de Arubaanse Volkspartij-com binatie niet in de regering zitting heb ben. In de vergadering van de Staten van de Antillen (het parlement) kwam giste ren de kabinetsformatie ter sprake bi; de voordracht tot benoeming van twee N.V.P.-leden tot minister. De heer Kroon stemde tegen. De heer Ma duro (P.D.A.) had niets tegen de voor dracht maar wél tegen de manier waar op de kabinetswijziging tot stand was ge komen. Dat was echter niet aan de or de en daarom ontnam de voorzitter hem het woord. Toen daarop tumult op de publieke tribune ontstond liet de voorzit ter deze door de politie ontruimen on danks protesten van de Statenleden. De heer Kroon wilde een motie tegen dit optreden van de voorzitter indienen, maar kreeg daarvoor geen enkele steun Hij liet doorschemeren dat hij bij de eilandverkiezingen volgend jaar mis schien met een eigen partij zal uitko men. (Van onze correspondent) SCHIEDAM. De echtgenote van een 41-jarige Schiedammer heeft by de Schie- damse politie een aanklacht ingediend, omdat haar man zaterdagavond door een politieman in het bovenbeen is geschoten. Hij werd aangehouden toen hij met twee geweren op weg was om in de polder te gaan stropen. Volgens de politie richtte hij een ge weer op de politieman, die hem na her haalde sommatie het geweer te laten val len in het been schoot. Volgens de vrouw van de Schiedammer, die bij het voor val aanwezig was, heeft de politieman zonder waarschuwing geschoten. ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT V HAARLEM - Amsterdamse kabouters hebben gis teravond de voordeur van de ambts woning van burgemeester Samkalden dichtgespijkerd. Dit omdat het vol gens hen toch maar een „leeg pand" betreft. DEN HAAG. Minister Polak van Justitie is niet bereid een algemeen par don af te kondigen voor de illegaal in Nederland verblijvende arbeiders van de Portugese Kaap Verdische Eilanden. Een dergelijk generaal pardon, zo heeft hij in de Tweede-Kamercommissie voor Justitie meegedeeld, zou een premie op het werk van koppelbazen en ronselaars betekenen. Verscheidene Kamerleden hadden er voor gepleit thans illegaal in Nederland wonende Kaap Verdiërs officieel toe te laten. Volgens minister Polak is de uitvoe ring van de met Portugal gesloten over eenkomst voor het werven van arbeiders in Portugal niet van de grond gekomen. Dit jaar zijn in Portugal tot n-og toe 228 machtigingen tot voorlopig verblijf in Nederland afgegeven. AMSTERDAM Ter gelegenheid van de opening van zyn nieuwe hotel aan het Rembrandtplein in Amsterdam heeft de heer M. Caransa aan de Hartstichting een bedrag van 10.000 geschonken. Bovendien heeft hy 20 televisietoestellen beschikbaar gesteld voor bejaarden, die nog thuis wo nen en door hun omstandigheden speciaal behoefte hebben aan verstrooiing. De gemeentelijke sociale dienst zal uit zoeken wie daarvoor in aanmerking ko men. De heer Caransa betaalt tevens de installatie en de aansluiting. (Van onze correspondent) ARNHEM. Brandstichters hebben gisteravond en in de afgelopen nacht in de Arnhemse wijk Klarendal leegstaan de huizen in brand gestoken. Een auto mobilist wist door voortdurend claxonne ren omwonenden, die door de vlammen zee gevaar liepen te waarschuwen. Een vrouw, die met haar vier kinderen naast een in brand gestoken leegstaande win kel woonde, moest in allerijl een goed heenkomen zoeken. Reeds enkele weken waren Klarendal- lers bezig, leegstaande en voor de sloop bestemde panden af te breken. In het al gemeen bestond er sympathie voor deze acties. De politie liet de slopers vrijwel ongemoeid. De Klarendallers zijn echter zeer ver ontwaardigd over de brandstichtingen, waardoor mensenlevens gevaar liepen. Zij zeggen dat de daders geen wijkbewoners zijn, maar buitenstaanders. De politie kwam thans wel in actie, nadat bij het uitbreken van de branden groot alarm was gegeven. Op enkele pun ten werden stenen naar de politie ge gooid. Enkele personen die van de brand stichting verdacht worden, zijn aange houden. AMSTERDAM. In de nacht van woensdag op donderdag zijn uit het Huis van Bewaring aan het Kleine-Gartman- plantsoen in Amsterdam een 28-jarige service-monteur en een 30-jarige lasser ontsnapt. Zij zaten sinds 16 maart in voorarrest wegens enkele inbraken. Het tweetal is op welhaast klassieke wijze ontsnapt. Van hun gemeenschap pelijke cel hadden de verdachten een ruit vernield en met een vijl een spijl door gezaagd. Met aan elkaar geknoopte la kens lieten zij zich langs de gevel in de vrijheid zakken. Zij zijn tot nu toe spoor loos. AMSTERDAM. De Anne Frank stichting heeft bericht ontvangen van de minister van CRM, dat de stichting voor haar vormings- en conferentiewerk wordt opgenomen in de subsidieregeling voor de overige vormen van volksontwikke lingswerk. Dit houdt in, dat de experi mentele periode, die in 1967 voor drie jaar inging op hasis van een subsidie van 30.000 per jaar, thans wordt omge zet in een definitieve regeling, waarbi; de stichting voor haar vormingswerk 60 percent subsidie krijgt op de subsidiable lasten. Er zijn thans nog onderhandelingen met het rijk gaande over een bijdrage voor de exploitatie van Het Achterhuis, dat jaarlijks werkt met een verlies van onge veer 30.000, waarvan de gemeente Am sterdam tot nu toe 10.000 voor haar rekening nam. Voor de noodzakelijke res tauratie van het Anne Frankhuis zijn de benodigde 60.000 bijeengebracht door het Nederlandse volk. Half oktober zal worden begonnen met de verbouwing DEN HAAG Mr. Berkhouwer wil weten of althans de controle op de zo genoemde groene kaart niet spoedig kan worden afgeschaft aan de grenzen tussen die landen, die alle de verplichte WA- verzekering kennen. Dit zou dan zeker in de Benelux kunnen worden toegepast op auto's afkomstig uit een der drie landen, die toch alle de verplichte WA kennen. In dit verband wijst het Tweede Ka merlid er op dat de Duitse minister van Binnenlandse Zaken tijdens een bezoek aan diverse grensplaatsen tussen Duits land en Nederland en België de Duitse grensbeambten heeft aangespoord de grenscontroles zo veel mogelijk te versoe pelen. De heer Berkhouwer verzoekt de Ne derlandse bewindslieden de betreffende ambtenaren zodanig instructies te geven dat dit van Duitse zijde genomen initia tief kan leiden tot de beoogde opheffing, althans verlichting van het nog altijd aan de grenzen bestaande oponthoud. (Van onze correspondent) LEIDEN. De grote toeristische klap valt dit weekeinde. Dan wordt een stroom van binnenlandse en buitenlandse toeris ten aan onze Noordzeekust verwacht. Er zyn onvoorstelbaar veel reserveringen voor kamers in hotels, pensions en by par ticulieren gemaakt. Het hoogseizoen be gint immers. Toch is men aan de kust niet helemaal gerust. Er zyn er die me nen dat het byzonder slechte weer van de laatste dagen vele vakantiegangers af schrikt om naar zee te gaan en dat men daardoor met lege bedden zal blyven zit ten. Dat pessimisme wordt niet gedeeld door de ANWB en de toeristenpromotors van Katwijk en Noordwijk, de VW-directeu- ren Ch. Verplancke en W. Rovers. De heer Verplancke zegt: „Zorgelijk is de komst van de toeristenstroom zeker niet. De binnen- en buitenlanders die kamers in hotels, pensions en bij particulieren heb ben besproken komen toch. Weer of geen weer. Frisse lucht gaat bij hen, vooral bij de Duitsers, boven alles". De heer Rovers is al even optimistisch: „Wanneer alle reserveringen gestand worden gedaan dan wordt het goed". „Wij verwachten zaterdag en zondag 'n enorme stroom van Duitsers", zegt de heer A. W. J. Maassen, chef van de centrale informatie van de ANWB. „In Rijnland- Westfalen, Hessen, Rijnland-Pfalz gaat bijna iedereen met vakantie. Wanneer de verwachtingen bewaarheid worden dan zal het zaterdag tussen twaalf en vier uur en waarschijnlijk ook na zes uur 's avonds zeer druk worden op de snelweg van de grens bij Bergh via Arnhem en Utrecht naar de Noordzeekust. De Nederlanders die naar of door Duitsland trekken moe ten er rekening mee houden dat het op de Duitse autowegen, vooral op die van Keulen, Frankfort naar Mannheim ook overvol zal zijn". Ook de campings zijn zeer goed bezet. Nu het weer beter wordt zullen ze zater dag wel vol lopen, zo is over het algemeen de mening. Voor de vakantiegangers is de afgelopen week, waarin het zoveel en langdurig re gende, verloren tijd geweest. Alhoewel, uit gesprekken met Duitsers en Zweden, maakten we op dat ze toch ook genoten hadden van de onstuimige zee. Het is ech ter te hopen dat de zon zich de komende weken weer zal laten zien. Want al die badgasten zijn toch eigenlijk gekomen om heerlijk bruin te bakken. Het Achterhuis zal twee maanden voor het publiek gesloten zijn. Het Anne Frankhuis heeft in juni 22.238 bezoekers uit een groot aantal lan den gehad. In 1969 was het aantal be zoekers 170.000. ADVERTENTIE ff H ot el-Café-Restaurant (Vanouds 't Roomhuis) Bloemendaalseweg 271 Overveen voor tafelres. 0 23 - 25 27 01 AMSTERDAM De 210.000 ton me tende turbinetanker „Marticia", gebouwd in opdracht van Shell Tankers in Enge land, is vanmorgen bij de N.D.S.M. door mevrouw E. A. J. Werner-Asmussen, echtgenote van de directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, gedoopt. De „Marticia" is 325,2 meter lang. De breedte van de tanker, waarin bijna 27.000 ton staal is verwerkt, is 47 meter. De schroef, waarvan de doorsnede 8,80 meter is, weegt 43.000 kilo. Het gewicht van de 660 meter ankerketting bedraagt 235 ton. Voor het schilderwerk was 300.000 kilo verf nodig. De turbine heeft een vermogen van 28.000 paardekrachten. De „Marticia" is het vijftigste schip, dat de N.D.S.M. in Amsterdam voor de Ko ninklijke Shellgroep heeft gebouwd. Het eerste tankschip was de „Dordt", dat in 1900 werd gebouwd. Het mat 200 ton. UTRECHT Het secretariaat van de bisschoppenconferentie heeft meegedeeld dat de bisschoppenvergadering van giste ren het gesprek tussen kardinaal Alfrink en de paus en diens naaste medewer kers over het priestervraagstuk niet be handeld heeft. Dit omdat twee bisschop pen ontbraken. Bisschop P. Moors van Roermond en bisschop Ernst van Breda hebben de vergadering niet kunnen bijwonen, de eerste vanwege ziekte, de tweede wegens vakantieverblijf in het buitenland. De be handeling van het overleg in Rome is daarom uitgesteld tot een volgende bis schoppenvergadering. In verband hier mee kon namens de kardinaal nog geen verklaring worden uitgegeven over het gesprek in Rome. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2