„Strijd met Arabieren zal nog tijd duren" DAY AN PESSIMISTISCH OVER VREDESKANSEN Scheel morgen in de VS Russisch-W est duits gesprek op 27 juli New Yorkse bomen „aan de ketting Thaise luchtmacht bestookt Cambodja Bomaanslag in Belfast Salazar gaat achteruit Lijk Aramburu zou zijn gevonden Financieel schandaal treft leden van Spaans kabinet f 50.000,- \}G^elzan^ V N-waarnemer uit Zweden gedood John Kennis Minister Shapiro van Israel overleden HOOGGERECHTSHOF BIJEEN VOOR ONDERZOEK NAAR ROL MINISTERS IN MATESA-AFFAIRE trouwkostuums voor m VRIJDAG 17 JULI 1970' 3 r Aanvallen Militairen uit VS Serieus j§ w V w 'i# w -sfw*"- ZUID-VIETNAM ZOU GEVANGENEN DOOR TIJGERS LATEN VERSLINDEN T hieu Dertig gewonden Ontvoerde Argentijnse ex-premier (Van een medewerker) LISSABON Spanje gonst van geruchten en de politieke kringen staan onder hoogspanning in afwachting van een officiële nota over de bijeen komst van de voltallige zitting van het opperste gerechtshof op dinsdag. Het was de derde maal in weinige weken dat de hoogste rechters van Span je bijeen gekomen waren, na een volle eeuw lang niet in actie te zijn ge weest. Want het opperste gerechtshof van Spanje komt alleen bijeen om de ministers van het kabinet te berechten als gegronde vermoedens bestaan dat zij tijdens hun ambtsperiode een strafbaar feit hebben gepleegd. Herleefd Heftig TEL AVIV (Reuter en AP) De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft zich gisteren zeer pessimistisch uitgelaten over de vredeskansen. Hfj voorspelt, dat de strijd met de Arabieren nog wel een tijd zal duren. „De volgende ronde tussen Israel en de Arabieren wordt niet aan de conferentietafel gehou den, maar in bunkers, in de lucht met luchtslagen, raketten en artillerie en met pogingen Dayan. tot invasie", aldus Volgens Dayan proberen de Egyptena- ren en hun „buitenlandse adviseurs" een militaire overwinning op Israel te beha len. „Ik geloof niet, dat dat vrede bete kent. Ook verwacht ik dat de kracht van de vijand met hulp van zijn bondgenoten zal toenemen", zo zei Dayan. ADVERTENTIE Verhuur bruidegom, getuigen, vaders, enz. Ook donker-en lichtgrijze jacquets. Smoking- en rokkostuums, enz. Voor dames: bontverhuur l Vraagt gratis prospectus J OUTSTANDING QUALITY HAARLEM Gedempt» Oud» GracM 51 311388 AMSTERDAM Singel «2 233680 OEN HAAG Zoutmanstra«t24 335728 ROTTERDAM 1* MiUdeUandstrsat 7S 231815 UTRECHT Voorstraat 58 1 0053 ARNHEM Looierstraat 14 436682 NIJMEGEN Stikke Hezelstraat 18 2 0838 EINDHOVEN Lwnderweg 108 1 4877 GRONINGEN Oudo Ebbingostraat 49 33112 ANTWERPENBRUSSEL LUIK GENT Woensdag heeft Dayan's collega van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, nog maals de Egyptenaren uitgenodigd tot het leggen van informele contacten zon der voorwaarden vooraf. Israëlische strijdkrachten hebben gis teren aanvallen gedaan op Egypte, Jor danië en Libanon. Dit heeft een woord voerder in Tel Aviv meegedeeld. Israëlische commando's bliezen in het Libanese dorpje Kala drie woningen op als represaille voor recente aanvallen door Palestijnse guerrilla's. Ook de anderhalf uur durende aanval van Israëlische vliegtuigen op posities van het Jordaanse leger moet worden be schouwd als een represaille voor de steun die het leger Palestijnse commando's heeft gegeven bij acties in het Beisandal, zo verklaarde de woordvoerder. Tevoren werd de Israëlische nederzetting Yarde- na in het Jordaandal aangevallen. Aan het Suezkanaal deed de Israëlische luchtmacht aanvallen op Egyptische stel lingen. Volgens de Israëlische woordvoerder hebben Palestijnse guerrilla's sinds 1 juni zeventig acties vanuit Libanon tegen Is rael ondernomen, waarbij 22 personen werden gewond. Een Zweedse V.N.-waarnemer bij de bestandslijn langs het Suezkanaal majoor Boguad is gisteren door Egyptisch artille rievuur gedood. Een Nieuwzeelandse waarnemer, ma joor Fox, werd gewond. De twee waarnemers waren in de zui delijke sector van het kanaal op weg naar een V.N.-waamemingspost die verleden maand door artillerievuur werd bescha digd. Majoor Boguad is de tweede VN-waar- nemer bij het kanaal die is gesneuveld bij de uitoefening van zijn functie. Een groep van tien Amerikaanse offi cieren, geleid door de plaatsvervangend commandant van het luchtmacht „Strike Command" (aanvalscommando), luite nant-generaal James Edmundson, is voor een studiebezoek in Israel. Generaal Edmundson heeft gisteren een beleefdheidsbezoek gebracht aan de chef staf van de Israëlische strijdkrachten, ge neraal Bar Lev. Van de zijde van de Amerikaanse am- BONN. De onderhandelingen tussen de ministers Scheel en Gromyko over een Westduits-Russisch verdrag, waarin het wederzijds afzien van geweld wordt vastgelegd, beginnen maandag 27 juli in Moskou. Tot de laatste voorbereidingen behoren bezoeken die de Westuitse mi nister van Buitenlandse Zaken nu brengt aan zijn collega's in Londen en Washing ton. Het voorstel om eind deze maand bij een te komen was dinsdag gedaan door de Westduitse ambassadeur in Moskou. Dat Gromyko de 27ste als begindatum voorstelde, wordt in Bonn gezien als een bewijs voor Moskou's onverminderde be langstelling in een overeenkomst met Bonn. Hoe lang de onderhandelingen zul len duren is niet bekend. De Westduit sers hebben echter in de Russische hoofd stad wel te horen gekregen dat het begin van Gromyko's zomervakantie op de 8ste augustus was bepaald. Voor hij gistermiddag naar Londen ver trok, waar hij met minister Alec Douglas Home vooral het probleem-Berlijn uitvoe rig zou bespreken (hetzelfde gebeurt morgen in Washington met minister Ro gers), verklaarde Scheel dat het door Gromyko en de Westduitse staatssecre taris Bahr uitgedokterde document als „uitgangsbasis" voor de onderhandelin gen zal worden beschouwd. Na het uitlekken van dat omstreden document heeft minister Scheel zich met zijn naast medewerkers uitvoerig beraden op zijn uitgangspositie voor de onderhan delingen. Daarbij is sterk de nadruk ko men te liggen op Berlijn. De positie van de stad wordt in het document niet ge noemd, hetgeen juist is omdat de verant woordelijkheid bij de vier overwinnaars uit de Tweede Wereldoorlog berust. Scheel heeft echter gisteren nog, in een vraaggesprek met de „Frankfurter Rund schau", gezegd dat een Westduits-Rus sisch verdrag politiek niet in werking kan treden zolang geen bevredigende op lossing voor Berlijn is gevonden. Een dag eerder had de minister in een door hem geschreven artikel in de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" zijn visie op een verdrag over het wederzijds afzien van geweld (dat niet overeenkomt met het traditionele niet-aanvalsverdrag) gegeven. Het verdrag zal het uitzicht op goede betrekkingen tussen Oost- en West- Europa verbeteren. Het gaat uit van de bestaande situatie, die er niet door wordt vastgelegd maar erin wordt beschreven. Het biedt een politieke modus vivendi binnen de huidige verhoudingen. Het artikel van Scheel is beschouwd als een antwoord op een recent artikel in het Russische regeringsblad „Izvestia", waarin duidelijk werd gemaakt dat het door Bahr mee naar Bonn gebrachte do cument praktisch de verdragstekst zou kunnen zijn. De Westduitse minister heeft nog eens bekrachtigd dat hjj serieus komt onderhandelen. Waarnemers in Bonn verschillen van me ning over het begrip dat Scheel daarvoor in Moskou mag verwachten. Tegenover het feit dat het „Bahr-document" voor de Sovjet-Unie zonder twijfel als een aan' vaardbare verdragtekst geldt, staat het feit dat ook Moskou met de politieke ver houdingen in de Bondsrepubliek rekening zal moeten houden, wil men tot een ver drag komen. Bekend is dat Scheel we zenlijke „verbeteringen" in Bahrs werk zou moeten kunnen aantonen om te voor komen dat niet alleen CDU en CSU. maar ook een deel van zijn eigen FDP in het parlement tegenstemt. Volgende week donderdag zal het ka binet in Bonn definitief beslissen over Scheels richtlijnen voor de onderhande lingen. Dat de zondag daarop in zijn ge zelschap ook een vertegenwoordiger van de oppositie naar Moskou reist wordt als praktisch uitgesloten beschouwd. Ook de gematigde oud-minister van Buitenlandse Zaken Schroder, door de minister als de belangrijkste CDU-kandidaat voor bijwo ning van de onderhandelingen beschouwd heeft zich tegen dat idee uitgesproken. Aan het laatste kabinetsberaad zal op dinsdag 21 juli de volgende ronde van het gesprek tussen Amerikanen, Britten, Fransen en Russen over de kwestie-Ber- lijn voorafgaan. Naar de Russische hou ding tijdens dat overleg wordt in Bonn met meer spanning uitgeekeken dan de afgelopen maanden het geval is geweest. bassade in Tel Aviv werd verklaard dat de groep officieren een „routine-studiereis door alle landen in dit deel van de we reld maakt, zoals sinds enkele jaren ge bruikelijk is." Generaal Edmundson heeft gisteravond een onderhoud gehad met de minister van Defensie, generaal Dayan. De woordvoer der van het Israëlische leger, die dit be kendmaakte, deelde niet mee waarover beide legerleiders hebben gesproken. TEL AVIV (Reuter) De Israëlische minister van Binnenlandse Zaken, Haim Moshe Shapiro, is gisteravond op 68-jarige leeftjjd, ten gevolge van een hartaanval overleden. Shapiro, leider van de Nationale Reli gieuze Partij, werd aan het begin van deze week in een ziekenhuis opgenomen. Hij heeft sinds de proclamatie van de staat Israël, in 1948, in de regering zitting ge had. Spoedzitting. Senegal heeft om een spoed zitting van de Veiligheidsraad gevraagd in verband met de aanvallen die troe pen uit Portugees Guinee op verschei dene Senegalese grensdorpen hebben ge daan. T In het Central Park van New York worden bomen „aan de ketting gelegd". Deze maatregel is genomen omdat er voortdurend planten en bomen worden gestolen. De ketting is bevestigd aan een paal die diep onder de grond wordt begraven. SIEM REAP (AP). Vliegtuigen van de Thaise luchtmacht zijn luchtaanvallen begonnen in de omgeving van de histori sche tempelruïnes van Angkor Vat, zo hebben Cambodjaanse officieren in Siem Reap donderdag bekendgemaakt. De eerste aanval had op 11 juli plaats en gold het dorp Rolous 15 kilometer ten zuidoosten van Siem Reap, aldus de mi litaire zegslieden. Bij deze aanval, waar van de Thaise autoriteiten nog steeds geen melding hebben gemaakt, zouden 22 militairen van de Vietcong of Noordviet- namese eenheden zijn gedood. Dorpelingen uit Rolous hebben de be richten over de luchtaanval overgebracht. Op 12 juli volgde een tweede aanval van de Thaise luchtmacht. Het doelwit was een bunkercomplex van de Vietcong bij het dorp Phnom Krom. Op 3 juli zijn Thaise militairen bij Siem Reap aangekomen om de verbin dingen op de grond met de straaljagers te installeren. De Thaise luchtmacht zal de verken- nings- en bombardementsvluchten in noordwest-Cambodja op zich nemen, zo hebben Cambodjaanse zegslieden ver klaard. De regering van Thailand heeft nog niet officieel toegegeven dat haar strijd macht zich actief in gevechten in Cam bodja heeft begeven. In Bangkok zijn be voegde waarnemers ervan overtuigd dat Thailand op den duur ook grondtroepen naar Cambodja zal zenden. De regering zou van het standpunt uit gaan dat het „beter is Thailand te ver dedigen door in Cambodja te vechten, dan door in Thailand te vechten." Kerkers Meer dan 200.000 mensen zitten op het ogenblik in Zuidvietnamese kerkers, waarvan het bestaan soms geheim gehou den wordt, en waar zij vaak ernstig mis handeld worden. Dit verklaarde de plaats vervangend leider van de delegatie van de voorlopige revolutionaire regering gis teren tijdens de 75ste zitting van de vre desbesprekingen in Parijs. Volgens hem zijn in de dierentuin van Saigon onderaardse cellen rechtstreeks met de tijgerkooien verbonden. Als de bewakers een hek openen, storten de tij gers zich op de gevangenen. Bij het op blazen van de gevangenis van Tay Ninh in juni 1969 zouden meer dan 100 gevan genen zijn omgekomen. In hetzelfde jaar zouden 200 vrouwen in de gevangenis van Thoe Doec op gruwelijke wijze zijn ver moord. De delegatieleider stelde de Ver enigde Sftaten verantwoordelijk voor deze gruwelen. Hij gaf hen ter overweging dat de eer van de Verenigde Staten onver enigbaar is met de misdaden die door ma rionetten van de Amerikanen worden be gaan." De Amerikaanse onderhandelaar Philip Habib verweet de Noord vie tnamezen en de Voorlopige Revolutionaire Regering de Parijse vredesbesprekingen te gebruiken voor „botte en onware propaganda". De Zuidvietnamese president, Ngoeyen Van Thieu is vanmorgen per helikopter naar Cambodja vertrokken. Van officiële zijde wilde men niet meedelen wat de reden van dit bezoek is. Hij zou naar Neak Leung gaan, dat 50 kilometer ten zuidoosten van Phnom Penh ligt, waar hij een onderhoud zou hebben met Cam bodjaanse functionarissen. Ook zou hij van plan zijn een bezoek aan de Zuid vietnamese troepen in Cambodja te bren gen. BELFAST (AP). Bij een bomaan slag op een bank in het centrum van Bel fast zijn dertig mensen gewond, van wie vier ernstig. De Noordierse premier James Chiches- ter-Clark zal vandaag naar Londen gaan voor besprekingen met de Britse premier Edward Heath. Een woordvoerder voor de Noordierse regering heeft meegedeeld dat Chiches- ter-Clark onder meer wil praten over de uitwerking van de Britse havenstaking op de Noordierse economie. LISSABON. (AP) De al lange tijd ernstig zieke voormalige premier van Portugal, Antonio de Oliveira Salazar, heeft een inzinking gekregen. Zijn toe stand is volgens de behandelende genees heer nu critiek. Volgens de geneesheer, Eduardo Coel- ho, heeft de 81-jarige voormalige dictator van Portugal woensdag een infectieziekte opgelopen. Salazar, die het land bijna vier decen nia heeft bestuurd, werd in september 1968 opgevolgd door Marcello Caetano, nadat hij door een hersenbloeding gedeel telijk was verlamd. BUENOS AIRES (Reuter). In de nabijheid van Buenos Aires is een lijk gevonden dat, aldus een mededeling van het Argentijnse ministerie van binnen landse zaken, waarschijnlijk dat van oud-president Pedro Aramburu is. Aramburu, die president was van 1955 tot 1957 na de omverwerping van het regime van Peron werd op 29 mei door twee in legeruniformen geklede mannen ontvoerd. Een Peronistische groep deelde mee dat hij 1 juni was terechtgesteld voor het laten doodschieten van 27 personen die bij een mislukte straatsgreep waren betrokken, veertien jaar geleden. Het politie-onderzoek naar de ontvoe ring maakte nauwelijks enige voortgang tot vorige week, toen een dodelijk ge wond lid van een linkse verzetsgroep be kende dat hij een van de twee mannen was die Aramburu hadden ontvoerd. Daarop werden zeven personen, onder wie een priester en een fotograaf, ge arresteerd. Het lijk werd gevonden in een leeg landhuis op 375 kilometer van Buenos Aires dat toebehoort aan een vriend van iemand die voortvluchtig is en volgens de politie bij de ontvoering was betrok ken. Op het lijk, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde, werden een ring en een dasspeld aangetroffen die waarschijnlijk aan Aramburu hebben toe behoord. ADVERTENTIE schreven wij af op onze nog aanwezige voorraad. WAAROM De „voorraadadministratie" wordt gemoderniseerd. (Dit is uitvoerbaar bij een zo klein mogelijke voorraad). Door uw medewerking kan dit slagen. Een goede gelegenheid om met onze geheel verjongde zaak kennis te maken. P.S. Ons bont-festival is onweerstaanbaar; kom gerust vrijblijvend kijken. Gr. Houtstraat 26-30 HAARLEM De reden van de plotselinge herleving van deze functie van het opperste ge rechtshof is een financieel schandaal dat verleden zomer uitbrak, toen bekend werd dat een textielfirma zonder vol doende garanties 15 miljard peseta's (750 miljoen gulden) aan staatskredieten en subsidies had ontvangen. Reeds vanaf het eerste moment was het een publiek geheim dat het zogenoem de Matesa-schandaal niet in de eerste plaats een financiële kwestie was (buiten de firma Matesa hebben ook wel andere bedrijven op twijfelachtige gronden offi ciële steun gekregen zonder ooit een schandaal te veroorzaken) maar een po litiek wapen waarmee een deel van het Spaanse regime het andere te lijf was gegaan. De hele affaire werd opgeblazen door mannen van de Falange-partij met de bedoeling de kopstukken van de zoge noemde „Opus-Dei en technocratengroep" uit het kabinet en uit andere sleutelpo sities in het regime te drukken. Eén Falange-krant eiste zelfs op de voorpagi na het aftreden van de economische mi nisters, een eis die in de hele historie van generaal Franco's regime nog nooit openlijk was gesteld. Na een politiek chaotische zomer le ken de technocraten en Opus-Dei-man nen in het kabinet het pleit gewonnen te hebben, toen generaal Franco in okto ber tot een kabinetswisseling overging. De Falange-mannen en hun geestverwan te verdwenen definitief van het toneel en werden vervangen door nieuwe tech nocraten en Opus-Dei-leden, verscheide- nen gepromoveerd uit het ministerie van de vice-president der regering, admiraal Carrero Blanco, die hierdoor na Franco Spanjes sterkste man werd. De Matesa-affaire verdween praktisch in de doofpot en de politieke crisis leek ten gunste van de oorspronkelijke slacht offers te zijn uitgevallen. Maar in mei dit jaar herleefde het schandaal op spec taculaire wijze doordat het opperste ge rechtshof plotseling tussenbeide begon te komen met de ondervraging van ver scheidene zeer hoog geplaatste regerings functionarissen en uiteindelijk zelfs een voltallige zitting bijeenriep, die uitslui tend voor de berechting van kabinets ministers bedoeld kon zijn. Na de regeringswisseling van oktober bleef er maar één uitleg voor deze ont wikkeling over, namelijk dat generaal Franco in eigen persoon besloten had de pluizen om het prestige van zijn regime pluizen om hetprestige van zijn regime als geheel te redden van de mogelijke misstappen van enkele personen. Onder de Spaanse politici had niemand toen voldoende middelen om het kabinet van admiraal Carrero Blanco uit te da gen, en een dergelijk besluit kon dus al leen van generaal Franco, misschien on der zekere druk van de gematigde mili tairen, afkomstig zijn. Tot op dit moment is er nog geen of ficieel communiqué bekendgemaakt over de laatste voltallige zitting van het opper ste gerechtshof. In goedingelichte kringen doen echter aanwijzingen de ronde die heftige gebeurtenissen op het politieke toneel in Madrid voorspellen. Naar men zegt heeft het gerechtshof besloten aan het parlement toestemming te vragen om drie van z(jn leden, ex-ministers, te be rechten. Het zjjn de ex-minister van Fi nanciën signor Navarro Rubio, die afge lopen zomer gouverneur van de Bank van Spanje was, signor Garcia Monco en signor Espinosa Sanmartin, verleden zomer nog respectievelijk minister van Handel en Financiën. Dit betekent reeds een harde klap voor het prestige van het huidige kabinet. Een proces wegens nalatigheid tijdens de ambtsuitoefening van een minister (geen van de hoge beklaagden wordt beschul digd van de werkelijke fraude, die niet van de regeringszijde maar door de di rectie van de firma is gepleegd) heeft natuurlijk zijn weerslag op de collega's van dat kabinet. Maar de politieke bom is het hardnekkige gerucht dat het opper ste gerechtshof bovendien zover kwam om te stemmen over de vraag of ook niet de huidige ministers signor Lopez Bravo (Buitenlandse Zaken, maar verleden zo mer nog industrie) en signor Villar Pa- lasi (Onderwijs, maar voorheen staatsse cretaris van Handel) en zelfs de vice- president admiraal Carrero Blanco, ter ondervraging opgeroepen moesten wor den. Naar men zegt verloor het voorstel met 48 tegenstemmen, maar het was veel zeggend dat er 25 stemmen vóór waren. Zelfs de voorzichtige Spaanse pers schrijft vandaag over geruchten van een nieuwe kabinetswisseling. Zonder enige twijfel heeft admiraal Carrero Blanco het niet gemakkelijk.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3