Koelhuis Goudvries bleef behouden Adspirant-bouwvakkers gaan in Beverwijk vijf huizen bouwen In de vishal en op zee vrachtwagen Bosbranden mogelijk gesticht MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE Spectaculaire brand op Trawlerkade Joyriding met NOOY Vierde kantoor Reisbureau Europa Ha ven berichten Ontvreemde gaspijpen terecht Aanwinsten voor visserijvloot van tuinen Kind aangereden op Plesmanweg Dankzij Smit's Bouwbedrijf Oud-wethouder C. P. J. Maas overleden Enkele arrestaties in Zuid-Frankrijk Verhuurder busje kreeg wagen niet terug Geen bezwaar meer tegen sproeien Ijf» MODEPRUIKJES GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! VRIJDAG 17 JULI 1970 IJMUIDER COURANT liiSg vanaf 59- vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 Inhalen bij zebrapad Kerkelijk nieuws Verkeerslicht geramd -f:> U- sSKSSb® (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Vooral dankzij het bij zonder parate optreden van de Velsense brandweer kon woensdagmiddag tegen half twee by een felle brand voorkomen worden, dat het op de Trawlerkade in aanbouw zijnde koelhuis van Goudvries ter waarde van zo'n twee miljoen gul den in de as is gelegd. Op het dak raakte een kookpot met honderd vijf tig a tweehonderd liter bitu men in brand. De pot werd met gas ver warmd. Door de regen ging de bitumen overkoken en de overstromende vloeistof vatte vlam. De vloeibare bitumen stroom de over het dak en er ontstond een enor me rookontwikkeling en door de harde wind felle vlammen die in de verre om geving de aandacht trokken. De brandweer was zeer snel ter plaatse en kon de brand met schuim beheersen. Op het laatste moment, want enkele ogen blikken later zou ook isolatiemateriaal vlam hebben gevat en dan was het bij de harde wind niet zo eenvoudig geweest om de zaak nog te redden. Nu gingen vijftig rollen rubberroid, der tig plakken bitumen en ongeveer twee honderd vierkante meter dakbedekking verloren. Op de Trawlerkade trok de spectacu laire brand grote belangstelling. De brand weer verscheen er met groot materieel. CnfkkmG.xzvan-ah Op de Trawlerkade dromde een me nigte samen om de brand op het kapi tale koelhuis te volgen. ADVERTENTIE (Van een verslaggever) SANTPOORT. Alle centrale diensten en landelijke activiteiten van Reisbureau Europa NV zullen van Santpoort over gaan naar Bloemendaal, waar per 1 au gustus het vierde kantoor van dit reisbu reau zal worden geopend. De heer R. J. Lohman, adjunkt-directeur van de nv, krijgt tijdelijk de leiding van de nieuwe vestiging, aan de Bloemendaalseweg (74 a). Reisbureau Europa heeft met ingang van volgende maand haar kantoren in: Santpoort, Bloemendaal, Alphen aan de Rijn en Apeldoorn. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Fionia, Skarrehagen; Zaanstroom, Felixtowe; Herta Montrose; Texelstroom, Liverpool; Liverpool; Greman, Delfzijl; Otto, Hamburg; Dimitrios-G., Hamburg; Vikingfjord, Kristiansand; Jean-E., Londen; Emsworth, Londen; Antares, Point Edward; Merweborg, Mantyluoto; Elbe Ore, Narvik; Brage, Tubarao; Yewmount, Swansea; Kangaroo, Noordzee; Sperwer, Londen; Vines, Gent; Nea-Tyhi, Bremerhaven; Admiraal Nel son, Colchester. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Topaze, Antwerpen; Alatyrles, Hamina/Turku; Me dina, Rotterdam; Tor Scandia, Gothenburg; Schiekerk, Rotterdam; Malaga, Gent; Mutua Fides, Rotterdam; Rodenbek, Antwerpen; Kat- tenturm, Noordzee; Dievertje, Liverpool. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Lady Sabine, Gunness; Spaameborg, Macduff; Bravo Contender, Oslo; Kangaroo, Noordzee; Ardeas, Rotterdam; Hunnau, Black Borrough; Bab-T., Kotka; Martina. Colchester; Balticborg, Delf zijl; Emsland, Kotka; Saskia, Antwerpen; Cin- du, Baltimore; Schelpwijk, Middlesborough; Vikingfjord, Kristiansand; Libertas, Rotterdam; Senior, Le Havre; Martha Friesecke, Boulogne; Finse, Bay Como; Fokke de Jong Sr., Perth; Equator, Antwerpen; Gazelle, Boston; Johan nes, Esbjerg; Cremon, Rotterdam; Minias, Rot terdam; Paul Scheu, Norrköping; Zaanstroom, Felixtowe; Sverker, Bremen; Karimun, Mar seille; Fionia, Brunsbuttel; Tudor, Rotterdam; Aaltje, Londen. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Dortmund, Antwerpen; Billiton, Rotterdam; Zaanborg, Delfzijl; Gunilla, Munkedal; Conbalt, Antwer pen; Otto, Bremen; Weirbank, Antwerpen; Memnon, Barbados; Gerda-K., Kopenhagen* Vines, Blackborough. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het betreffende schip van of naar Amsterdam ge gaan.) (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De dinsdag van een ter-, rein aan de Industriestraat ontvreemde gasbuizen zijn gevonden op de vliering van een perceel, eveneens aan de Indu striestraat. Als verdachten zijn gehoord een 34-jarige en een 30-jarige IJmuide- naar. Zij hebben bekend. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Bij de Sleephelling- maatschappij Scheveningen is de kiel ge legd voor een hektrawler. Deze trawler wordt thans onder no. 218 afgebouwd, voor rekening van de rederij en haring- handel Jaczon te Scheveningen. Voorts is aan deze werf opdracht ge geven voor de bouw van een hektrawler voor rekening van de rederij J. C. Pronk te IJmuiden. Na de stapelloop van eerst genoemde trawler zal de kiellegging plaats vinden van deze trawler voor IJmuidense rekening. Met nog een rederij zijn de onderhan delingen in een vergevorderd stadium voor de bouw van nog twee hektrawlers. Commentaar over deze onderhandelingen kon echter nog niet worden verstrekt. De Sleephellingmaatschappij Scheve ningen in Scheveningen heeft reeds menig schip voor de visserij gebouwd. In IJ muiden zijn het meest bekend de IJM 72 Beatrice, welke nu al enige jaren in het buitenland aan het opereren is. Ver der de IJM 9 Haarlem, de IJM 37 Delft en verder de trawlers VL 1, 34, 73, 90 en 105. Ook vanuit Scheveningen varen ver schillende schepen die hun bakermat op deze werf hebben gehad. Voor buitenlandse rekening werden eveneens verschillende schepen afgele verd, die stuk voor stuk een belangrijke plaats in het grote geheel hebben ingeno men en nog innemen. Op het dak redde de brandweer de situatie met schuimblussers. (Van een verslaggever) VELSEN. Op 5 juni is door het wa terleidingbedrijf van de gemeente Vel- sen het verzoek gedaan om het sproeien van tuinen te beëindigen. Dit was nood zakelijk om-dat door het grote waterver bruik de druk zo ver was gedaald, dat bewoners van hoger gelegen woonlagen geen water meer konden tappen. Door veler medewerking is nadien de watervoorziening vrijwel normaal ge weest. Nu inmiddels het weer koeler is gewor den en het ook flink heeft geregend, is het waterverbruik normaal geworden, waardoor geen bezwaar meer bestaat om de tuinen op bescheiden schaal te sproeien. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op een voetgangers oversteekplaats aan de Plesmanweg is donderdagmiddag tegen vijf uur de zes jarige D. de J. aangereden door een auto mobilist uit Heemskerk. Voor het zebra pad stond een auto stil om het jongetje gelegenheid te geven over te steken. De bestuurder uit Heemskerk passeerde de stilstaande wegen op het moment dat het jongetje hierachter tevoorschijn kwam en reed het kind aan. Met schaafwonden aan het hoofd, een lichte hersenschudding en een gebroken scheenbeen werd het jonge tje na het ongeluk per ambulance ver voerd naar het St. Jozef ziekenhuis. BEVERWIJK. Een groep van 12 tot 15 leerlingen van de lagere technische school die dit jaar de school zullen ver laten, gaat voor het eerst in deze omge ving een complex van vijf woningen bou wen. De adspirant-bouwvakkers zullen daarmede hun opleiding voltooien onder deskundige leiding van enkele leermees ters en het toeziend oog van de consu lenten. De jongelui worden hiertoe in staat gesteld dankzij de medewerking van Smit's Bouwbedrijf hier ter stede en door de bemoeingen van de Stichting Vakopleidngen in ons land. Op 10 augustus wordt het startsein ge geven, maar alvorens de eerste groep van acht dan aantreedt, is donderdag avond in de kantine van Smit's Bouwbe drijf een aantal facetten van deze onder neming duchtig doorgesproken in tegen woordigheid van de directie van het Bouwbedrijf, de representanten van de Stichting, de jongens en hun ouders. De heer J. W. van Ess, directeur van Smit's Bouwbedrijf, vond het prettig, dat de jongelui de moed gevonden hebben dit werk aan te durven. Hij wees vervol gens bp de taak van het bedrijfsleven om mee te werken aan de opleiding tot vak lieden. In dit licht bezier heeft het Bouw bedrijf dan ook besloten de vijf woningen door de jongens uiteraard onder goede leiding te laten bouwen. De woningen zullen verrijzen op de hoek van de Maer- ten van Heemskerckstraat, de Pilotenweg en de Zuiderkruisstraat. Gedurende een aantal maanden zullen de jongelui in goed teamverband aan het werk zijn en de woningen volkomen van de grond af tot aan het hoogste punt zelf bouwen. Hij noemde het een unieke kans voor de leerlingen om hun vak goed te leren en dan nog op een zeer speciale wijze op deze leerlingen-bouwplaats, zonder als het ware te verdrinken tussen de ervaren vaklieden. Erkentelijk was de heer Van Ess ook jegens het gemeentebestuur van Bever wijk, dat bereid was deze hoek grond voor dit doel te verkopen. Uit naam van de Stichting Vakoplei dingen spraken de heren J. D. Ponk en H. Maat, die op hun beurt lovende woor den richtten tot Smit's Bouwbedrijf voor de ondervonden medewerking. Zij wezen erop, dat de jongens op school een grote dosis handvaardigheid en kennis hebben meegekregen, doch deze nog niet aan de praktijk hebben kunnen toetsen. Nu krij gen zij daartoe, op werkelijk unieke wijze de kans met daarbij de mogelijkheid alles met hun leermeesters te bespreken. Dat het lang niet eenvoudig zal gaan en deze opzet het Bouwbedrijf vooral in het begin veel geld gaat kosten, werd daarbij niet onder stoelen of banken ge stoken. Doch de grote winst is, dat de jongens in de gelegenheid worden gesteld een goed vakman te worden. Van groot belang is bij dit alles het samenspel tus sen het bedrijfsleven de leerlingen ADVERTENTIE BOEK- EN OFFSETDRUKKERIJ VAN RIXEL. Oosterduinweg 29, IJmuiden, Telefoon (0 2550) 1 47 68 (Van onze medewerkers) IJMUIDEN. In IJmuiden zijn donder dag de volgende besommingen gemaakt: KW 41 3.000, 49 600, 74 2.100, 149 20.100; TX 3 7.750, 5 7.550, 10 6.170, 11 17.100, 17 14.700, 35 12.000, 36 10.000, 94 11.700; UK 46 15.800, 73 7.040, 97 3.900, 119 2.100, 144 6.100, 171 5.200, 176 3.200, 194 4.800, 196 1.100, 235 5.600, 272 7.200; IJM 9 69.000, 44 6.500. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door negentien vaartuigen aangevoerd: 1400 kisten vis, 10.000 kilogram tong en 100 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 5 kisten schelvis, 5 kisten wijting, 105 kis ten gul en kabeljauw, 45 kisten haai, 100 kisten makreel, 855 kisten schol en 100 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 6.90-6.20, grote tong 6.85-6.59, grootmiddel tong 6.91-6.65, kleinmiddel tong 8.13-7.71, tong I 9.25-8.64, tong II 9.17-8.35. Per 125 kilogram: grote koolvis 140, middel koolvis 132, middel kabeljauw 180. Per tien stuks: grote kabeljauw 150, middel kabeljauw 110-104. Per 50 kilogram: kleinmiddel schelvis 95-80, schelvis I 74-65, schelvis II 64-52, kabeljauw I 120-90, kabeljauw II 110-75, kabeljauw III 70-65, grote schol 70-57, schol I 70-57, schol II 65-57, schol III 60-44, schar 60-52, haai 80-71, gestripte wijting 94-76, tarbot 250-150, haring 59-50, makreel 92-24, koolvis I 60, horsmakreel 17, bot 16-14. De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 150 kleine kisten schel vis, 200 kleine kisten wijting, 25 kisten gul en kabeljauw, 15 kisten schol en 140 stijve kabeljauwen. en de ouders. Vooral deze laatstgenoem de categorie werd op het hart gedrukt, het werk van de jongens, hun opdrachten die zij m,ee krijgen te controleren. Voorts kwam uit het gesprokene naar voren, dat de knapen zelf kozijnen gaan maken, trappen vervaardigen, kortom weinig in contact zullen komen met pre fab onderdelen. Daarnaast zullen zij één dag per week naar school moeten; die nen zij zich nauwgezet te houden aan de arbeidsdiscipline, moeten zij de veilig heidsvoorschriften naleven en ook een helm dragen tijdens het werk. Tevens wordt alles in het werk gesteld om het begrip „bouwvakker" op een zo hoog mo> gelijk niveau te brengen. Zo zijn er in de kantine bij het werk wasgelegenhe den, wordt daar van bordjes gegeten en met mes-en-vork en zal op het spraak gebruik op het werk gelet worden. Tijdens deze bijeenkomst vernamen de jongelui van de heer L. Thomas, chef personeelszaken van Smit's Bouwbedrijf, dat de honorering voor die vier-daagse werkweek varieert van 45„- tot 75,- en ontvingen zij uit zijn handen een map met allerlei inlichtingen over het werk dat hun wacht, compleet met tekeningen, voorschriften en de omschrijving van de te gebruiken materialen. Inlichtingen die zij dus vóór 10 augustus nog kunnen door nemen teneinde niet geheel onvoorbe reid op de leerlingen-bouw-plaats te ver schijnen. Oud-wethouder C. P. J. Maas (Van een verslaggever) VELSEN. Op de leeftijd van 76 jaar is overleden de heer C. P. J. Maas, oud wethouder van de gemeente Velsen en oud-directeur van het Algemeen Zieken fonds IJmuiden. De heer Maas, die 39 jaar lang onaf gebroken raadslid was en van 1 septem ber 1953 tot eind augustus 1962 wethou der van Sociale Zaken en Volkshuisves ting, was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 68-jarige leeftijd trok hij zich geheel terug uit het politieke leven. Zijn afscheid als medebestuurder van Velsen op 30 augustus acht jaar geleden, was een grootse huldiging, waarbij onder meer aanwezig was de burgemeester van Bergisch Gladbach, met welke Duitse stad Velsen bijzondere banden heeft. De heer Maas, geboortig uit Bergen op Zoom, kwam in 1916 als militair in IJmui den. Al gauw kwam hij terecht in het werk van de vakbeweging. Zijn sociale scholing kreeg hij in de harde praktijk en door het volgen van de cursus Sociale Economie van de katholieke sociale ac tie te Leiden. Hij was voorzitter .-an de Katholieke Metaalbewerkersbond in IJ muiden. In 1928 richtte hij met pater Alexander de plaatselijke afdeling van de Volksbond, voorloper van de KAB, op. Hij heeft IJmuiden meegemaakt in zijn opkomst, in zijn neergang in de crisisja ren, zijn puin en evacuatie tijdens de be zetting en de fantastische wederopbouw in de na-oorlogse jaren. Geref. Kerken. Beroepen te Steen wijk G P Wijnbeek te Lemmer. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Barne- veld C. v d. Poel fe Yerseke; voor Kort- gene W. Hage te Krabbendijke. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Een 26-jarige jongeman uit Haarlem is gisternacht een eindje gaan joyrjjden met de 10-tons vrachtwagen van zjjn broer. Een avontuur dat minder goed afliep: op het kruispunt Delftlaan-Orion- weg reed hjj een verkeerslicht omver, deed daar geen aangifte van, maar reed verder en liet de wagen achter op de Rijksstraatweg, waar hij ook nog de pui van een sigarenwinkel beschadigde. Pas vanmorgen, toen de feitelijke eige naar van de auto aangifte deed van de beschadigingen aan zijn wagen, kwam de politie op het spoor van zijn broer. Deze had de sleutels uit de kleren van de chauffeur gestolen, en was, zonder rij bewijs, en volgens de politie onder invloed van sterke drank, met de vracht wagen gaan rijden. Hij kreeg een proces verbaal wegens joyriding, het rijden onder invloed en doorrijden na een aanrijding. MARSEILLE. De bosbranden die sinds twee dagen in Zuid-Frankrijk woe den, hebben gisteren een mensenleven ge- eist. Ongeveer 20.000 vakantiegangers zjjn verdreven. De gevreesde mistral, de hete storm van Zuid-Frankrijk, die begin deze week plotseling weer opstak, loeide vanmorgen nog steeds als een wild beest door bossen en bergen waardoor de huizenhoge vlam men steeds verder werden voortgejaagd. Op Corsica zijn verscheidene dorpen geïsoleerd. Uit vrees voor het vuur, dat zich op sommige plaatsen met een snelheid van honderd kilometer per uur verplaatste, werden gisteravond ijlings tot op verre afstand van het vuurfront boerderijen en zelfs hele gehuchten geëvacueerd. Ook tientallen campings in Zuid-Frankrijk moesten in allerijl worden ontruimd. De bewegingsvrijheid van de brand weereenheden en militaire troepen, die eveneens naar de rampgebieden zijn ge dirigeerd, werd ernstig belemmerd door de tienduizenden toeristen die de meestal smalle wegen verstopten. Gisteren werd het verkeer tussen Marseille en Nice zo veel mogelijk omgeleid om de wegen voor de colonnes brandweerauto's vrij te kun nen maken. De autoriteiten zoeken de oorzaak van de branden niet alleen in de onvoorzich tigheid van een paar kampeerders. In een een aantal gevallen meent men met kwa de opzet te maken te hebben. De omstan digheid dat op verschillende plaatsen bij na gelijktijdig brand uit is gebroken geeft enig voedsel aan die laatste veronderstel ling. Tot dusver is officieel nog geen verband gelegd met de dreigementen van de Franse maoïsten, de vakanties van de bourgeoisie te zuilen saboteren. Er zijn evenwel enkele arrestaties ver richt, onder meer van een 40-jarige man, die filosofie-professor zou zjjn in Parijs. Artsen: Van zaterdagmorgen tien uur tot zondag 24 uur J. Noorda. M. K. Hofstedestraat 48, tel. 15652; J. van Nieuwkerk, Röntgenstraat 1, tel. 14953. Apotheek: Apotheek Kuijlman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 14204. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen ver loskundige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te verne men wie de dienst waarneemt. Tandarts voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk: zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: J. L. Henneman, Ake- rendamlaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 23830. Wijkverpleging Het Groene Kruis: zus ter C. Maris, Scheiberglaan 254, IJmui den, tel. 14183; zuster H. Bijnen, Schei berglaan 326, IJmuiden, tel. 12188. Wijkverpleging Het Wit-Gele Kruis: Voor de dienst in het weekeind belle men op: 02550-15645. Dierenarts: De dienst voor zieke huis dieren wordt waargenomen door de die renarts G. Verhagen, Delftlaan 263, Haarlem, tel. 023-263070. SANTPOORT. Arts: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-Noord, tel. 02560-8570. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 149, Santpoort- Zuid, tel. 02560-8249. Voor tandarts, verloskundige, wijkver pleging en dierenarts zie onder IJmui den. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Rui ter, Rolink, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door L. J. Vreeling, Vondellaan 29, Beverwijk, tel 23364. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, Beverwijk, tel. 23553. Voor de groep artsen Ten Harmsen van de Beek, Guldemond- Swaab, Hommes, Kester, Vos en Zeijl- mans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door J. G. Zeijlmans, Hoog- dorperweg 48a. Heemskerk, tel. 30666. Tot zondagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor zaterdag-, zondag- en nachtdienst in de periode van vrijdag 17 juli 18 uur tot vrijdag 24 juli 18 uur: apotheek Kroonenberg, Wijkerbaan 13, Beverwijk, tel. 30815. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moens- plein 10, Beverwijk. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: C. J. Nielen, Jan van Kuikweg 78, Heemskerk, tel. 32475; van zondagmorgen 9 uur tot zondag avond 24 uur: A. J. M. Schumacher, Jonkheer Geverslaan 21, Heemskerk, tel. 31402. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie Beverwijk. Wit-Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster Ruiter, Diepenbrockstr. 102, Heemskerk, tel. 32644. IJMUIDEN Een IJmuider autover huurder heeft bij de Velsense politie een groen Volkswagenbusje, gekentekend AV 82-72 als vermist opgegeven. Het was enige dagen eerder aan een Duitser ver huurd, maar op de afgesproken tijd is deze er niet mee terug gekomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de man hét mee genomen heeft naar Duitsland.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5