Tourhelden kijken uit naar Parijs TWEESTRIJD JANSSEN-STEEVENS SPEELDE BASSO IN DE KAART Rus Poloegajewski nam leiding IBM-toernooi Disc-jockeys praten plaatjes en wielerronde aan elkaar Verdiende zege op Hans Ree Radio Tour de France bejubelde winnaar VERLOOP VAN 21STE RIT UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN KNVB strafte Go Ahead K. ZATERDAG 18 JULI 1970 10 DE 21e ETAPPE VAN DE TOUR Kinderachtig Derde keer Sukkelen Horizontaal Jingles 5000 reacties DOOR DICK BRUYNESTEYN uftcur Rombouta «foor Barna (Van onze sportredacteur) TOURS De Tour de France 1970 zal morgen zijn winnaar Merckx ge huldigd zien worden in het Bois des Vincennes. Maar voor het zover is mag men aannemen opnieuw zo'n waanzinnige scène opgevoerd te zien worden als gisteren in Tours. Daar vocht men gisteren met alle geoor loofde en ongeoorloofde middelen om de ritoverwinning. Dat alles goed af liep is een wonder, zoals er meer won deren gebeuren in het Tourwezen. Voor Nederland was die sprintzege een nare affaire omdat er twee Neder landers bij betrokken waren die alle twee naast de overwinning grepen. Steevens, die als tweede finishte, werd gedeklasseerd omdat hij Jans sen een zwieper had gegeven. Janssen werd nu tweede achter Basso, die aan de buitenkant een „vrije veld" had en profiteerde van het Nederlandse gevecht aan zijn linkerzijde. Janssen kwam woedend van zijn fiets en kreeg direct Felix Lévitan aan zijn zij. Lévitan gaf Jan Janssen groot gelijk. Hij liep met hem naar de jury waar meegedeeld werd dat Steevens gedeklasseerd werd. De beslissing kon moeilijk aangevochten worden want de Limburger was duide lijk van zijn lijn geweken. Er waren geen twijfels over. Er waren lauwe reac ties op het protest van Janssen. Zelfs Willem Il-ploegleider Ton Vissers vond het wat kinderachtig van Janssen: „Als het nu om de eerste plaats was geweest had ik hem gelijk gegeven, maar nu Er wordt toch altijd gegooid en gesme ten in zo'n spurt." Gé Peters, de Caballero-chef, vond het ook een flauwe streek van Janssen: „Nou neemt hij, de grote Jan Janssen, Steevens die prijs af. Wat schiet hij daar nou mee op." Steevens was kwaad zoals hij niet vaak is. Janssen trok er zijn schouders over op: „Ik heb toch alle recht van de wereld om te protesteren. Ik werd van de overwinning afgehouden, want die had er voor mij ingezeten." En hij analiseer de de sprint: „Ik had het wiel van Stee vens gekozen omdat ik weet dat hij ont zettend snel is en op het ogenblik sterk rijdt. Ik kwam goed gelanceerd. Steevens stond even stil, zette weer aan. Ik schoot er langs, dat wilde ik althans. Maar toen drukte hij mij opzij. Het was alsof mijn benen afgesneden werden. Ik had geen macht meer voor een laatste gooi. Boven dien was ik uit mijn evenwicht. Ik heb deze Tour wel weinig geluk." WP Steevens was zich, zo zei hij tenminste niet bewust iets onregelementairs te heb ben gedaan. „Ik had niet verwacht ge deklasseerd te worden, ook niet toen Janssen zo tekeer ging. Het was juist zo goed gegaan. Ik had mijn eigen lijn ge kozen. Ik pakte niet het wiel van een ander, zoals Janssen. En nou moet hij, Jan Janssen zo nodig gaan protesteren. Een flinke kerel. Kinderachtig. Maar ja, hij is de grote Jan Janssen in de Tour en ik ben maar Harrie Steevens, voor het eerst in de Tour. Dat is het verschil." Harrie Steevens en zijn ploegleiders Peters en Van den Enden hadden er hele maal de smoor in toen bleek dat de fiets van Harrie Steevens verdwenen was. Bij het tumult rond het protest was die in de opdringende menigte verdwenen. Dat kon er ook nog bij. Steevens werd nu op een na laatste geplaatst als 101de voor Frits Hoogerheide die de laatste veertig kilometer het tempo niet meer had kun nen volgen. Hij is aan het einde van zijn latijn. Wagtmans had hem als speciale knecht aangetrokken voor de Tour. De (Van onze sportredacteur) TOURS De 21ste etappe verliep als volgt: 20 km. Ontsnapping van Steevens bewaakt door Spruyt, Wolfshohl, Balmanion, Coulon en Altheunis komen er bij. Poging mislukt. 23 km. Agostinho probeert het met Wagtmans, maar Merckx zelf roept hen tot de orde. 45 km. Beugels onderneemt een uit val met een groep van negen, maar het peloton reageert onmiddellijk. 0 72 km. Steevens is als tweede op de Cöte de Chauvigny achter Danguil- laume. Ze gaan door samen met Primo Mori en Deschoenmaker. Merckx staat de vlucht niet toe. 0 85 km. Merckx gaat alleen vooruit en laat zich dan terugvallen. 0 133 km. Merckx arriveert als eerste op de Cöte de la Celle. 0 140 km. Ottenbros is actief met Du- mont en Beugels. Godefroot komt erbii en het is afgelopen. 0 150 km. Een nieuwe vluchtgroep met o.a. Godefroot, Jan Janssen, Otten bros en Steevens. 0 180 km. Na veel demarrages komen Ottenbros, Danguillaume en Schleck even los. 0 186 km. Peloton bijeen. 0 191 km. Aankomst in Tours. Basso wint de sprint. Steevens wordt ge deklasseerd. Janssen is tweede. De veelbesproken sprint tussen Bas so, Janssen en Steevens (v.l.n.r.). Steevens heeft Janssen op dit moment reeds gehinderd. De jury wees hem daarvoor terug naar de 101ste plaats. Brabander heeft er al dagen geen goed woord voor over: „Daar heb ik hem nu extra voor betaald van te voren." Walter Godefroot vond al het rumoer om die spurt en het protest overdreven: „Zoiets gebeurt toch regelmatig in dit soort massaspurts. Ik vind het wel best. Ik schuif een plaats op en ben derde. De groene trui kan mij nu niet meer ontno men worden. Mijn voorsprong op Merckx is zodanig dat ik alleen maar aan zijn wiel hoef binnen te komen zaterdag. Jam mer dat ik niet gewonnen heb, maar ik ben zo ook content. Tenslotte kun je al tijd nog vallen, ook in het gewoel zoals in Montpellier gebeurde. En dan ben je helemaal van de kaart." 21e etappe: 1. Basso (Molteni) 5.24.55 met bon. 5.24.35; 2. Janssen (Bic) 5.24.55 met bon. 5.24.45; 3. Godefroot (Silvarani) 5.24.55 met bon. 5.24.50; 4. Huysmans (Faemino) 5.24.55; 5. V. Rycke- ghem (Mann-Grundig); 6. Guimard (Fagor- Mercier); 7. Durante (Scic); 8. Benfatto (Scic); 9. Rentmeester (Caballero); 10. Bruyere (Fae mino); 11. Wolfshohl (Fagor-Mercier); 12. Wagtmans (Willem II); 13. Dolman (Willem II); 14. Riotte (Sonolor-Ligeune); 15. Van Vlierberghe (Ferretti); 16. David (Mars-Flan- dria), 17. Frey (Frimatic), 18. Zoontjens (Ca ballero), 19. Polidori (Scic), 20 Aimar (Sono- lor-Legeune); 29. Van Katwijk (Willem II); 36. Zoetemelk (Mars-Flandria); 46. Ottenbros (Willem II), 71. Vianen (Caballero), 73. Beu gels (Mars-Flandria), 84. Van der Vleuten (Willem II); 101 Steevens (Caballero), gede klasseerd wegens onregelmatig sprinten; al len in 5.24.55; 102 Hoogerheide (Willem II 5.29.54. Algemeen klassement 1. Merckx (Faemino) lil uur 38 min. 57 sec.; 2. Zoetemelk (Mars-Flandria) op 10 min. 14 sec.; 3. G. Pettersson (Ferretti) op 13.39; 4. Wagtmans (Willem II) op 15.00; 5. Vanden- bossche (Molteni) op 15.13; 6. Van Impe (So- nolor-Legeun) op 15.30; 7. Galdos (KAS) op 17.00; 8. Poulidor (Fagor-Mercier) op 17.27: 9. Houbrechts (Salvarani) op 18.19; 10. Pintens (Mann-Grundig) op 18.59; 11. Delisle (Peugeot- BP) op 19.07; 12. Zubero (KAS) op 20.11; 13. Balmanion (Salverani) op 20.46; 14. Zilioli (Faemino) op 21.22; 15. Agostinho (Frimatic) op 23.27; 16. Vanneste (Mann-Grundig) op 23.42; 17. Aimar (Sonolor-Legeune) op 24.09; 18. Panizza (Salvarani) op 24.54; 19. Schiavon (Salvarani) op 25.07; 20. Schleck (Bic) op 25.10; 28. Janssen (Bic) op 51.13; 32. Dolman (Willem II) op 1.03.03; 46. Van der Vleuten (Willem II) op 1.15.54; 47. Steevens (Caballero) op 1.19.25; 48. Vianen (Caballero) op 1.20.02 81. Ottenbros (Willem II) op 2.12.38; 82. Van Kat wijk (Willem II) op 2.16.06; 84. Beugels (Mars- Flandria) op 2.18.27; 85. Zoontjes (Caballero) op 2.19.16; 94. Rentmeester (Caballero) op 2.38.08; 102. Hoogerheide (Willem n) op 3.33,02. Ploegenklassement Alle ploegen in dezelfde tijd: 1. Scic (Du rante, Benfatto en Polidori) 16 uur 14 minu ten 45 seconden, 34 plaatsen); 2. Fagor-Mer cier 41 plaatsen; 3. Bic 51 plaatsen; 4. Willem II (Wagtmans, Dolman en Van Katwijk) 54 plaatsen; 5. Solonor-Legeune 59 plaatsen; 13. Caballero (Rentmeester, Zoontjes en Vianen) 98 plaatsen. Algemeen ploegenklassement 1. Salvarani (It.) 330 uur 32 minuten 27 sec. 2. KAS 330.32.33; 3. Faemino 330.44.42; 4. Sono lor-Legeune 330.58.51; 5. Mann-Grundig 331.01.40; 11. Willem II 331.54.57; 14. Caballero 333.59.37. Puntenklassement 1. Godefroot (Salvarani) 212 punten; 2. Merckx (Faemino) 192; 3. Basso (Molteni) 147; 4. Janssen (Bic) 128; 5. Guimard (Fagor-Mer cier) 126; 6. Wagtmans (Willem. II) 107; 7. Van Rijekeghem (Mann-Grundig) 100; 8. Stee vens (Caballero) 72; 9. Ocana (Bic) en Dol man (Willem II) 61. AMSTERDAM De deelnemers aan de nu al befaamde ontmoeting Rus).rest van de wereld, die in april in Belgrado werd gespeeld, domineren in het IBM schaak toernooi. De Russische grootmeester Po- loegajevski nam gisteren de leiding door een verdiende zege met zwart op de Ne derlandse meester Hans Ree. De Rus. die thans 3 punten uit 4 partijen heeft, wordt gevolgd door wereldkampioen Boris Spas- Voor Jan Janssen was het de derde tweede plaats in deze Tour. In La Rochelle eindigde hij in de eerste rit achter Guimard, Thonon-les-Bains kwam hij achter Basso binnen en nu dus weer achter de donkere Italiaan. Een pikante uitslag is dan nog die van de zesde etappe in Valenciennes. Daar eindigde Janssen als derde achter.Steevens. Dat sprintgeweld blijft altijd een pro bleem. Men kan maatregelen nemen te gen het geduw, getrek en afwijken van de lijn, maar de sprinters storen zich er niet aan. Zij exploderen met zo'n snel heid dat ze aan niets anders meer denken dan aan de witte lijn. Steevens: „Ik werd tevoren toch wel drie keer aan mijn trui getrokken. Het was een lange spurt. Waarom worden die anderen dan ook niet gestraft". En Zoontjens die zich niet voor aan in het gevecht dorst te begeven over het spurten: „Dat douwen hoort erbij. Allen rammen door. Als je je niet ver weert en afzet ben je nergens. Die man nen duwen ook. Basso is er een duidelijk voorbeeld van. Als je tien sprints van Basso ziet dan zijn er negen onregele- mentair. Maar daar wordt niets van gezegd." Het kwam bij de Caballero's hard aan, omdat ze de hele dag actief waren ge weest. Het viertal dat nog in de strijd was ging om beurten in de aanval, meest al samen met Ottenbros. Die offensiefjes kwamen pas na de ravitaillering, want daarvoor moesten de coureurs het lome gevoel uit de benen fietsen, opgelopen tijdens de treinreis van Bordeaux naar Ruffec. Die reis in een broeierige, spe ciale sneltrein over 175 kilometer tastte de strijdlust van de mannen, die toch al niet zo groot meer is, nog meer aan. Alle Nederlandse aanvallen strandden op het verdedigende werk van de Sal- varani's die én voor de groene trui van Godefroot strijden én voor het behoud van de eerste plaats in het ploegenklas sement, waar ze KAS donderdag van ver dreven hadden. De Spanjaarden zijn vol komen uitgeblust. Troepleider Langarica moest het met spijt toegeven: „Mijn man nen zitten er helemaal door. Ze hebben in de bergen gevochten voor wat ze waard zijn, de terugslag komt nu." En zo sukkelt de Tour naar zijn einde. De helden zijn vermoeid. Ze kijken met uitgebluste blik in de richting van Parijs. De prijzen zijn verdeeld. Voor lol ren ners is er nog een kansje een rit te win nen. Dat is vandaag, de laatste dag van de Tour. Morgen wordt weer een glorie dag voor Merckx. Dan poetst hij zijn blazoen nog een keer op. Merckx heeft zich de laatste dagen opvallend koest ge houden. Gisteren heeft hij alleen wat gespeeld, wat voor het peloton uitgedar- teld, alleen, op de lange wegen naar Tours. Morgen is de tijdrit van 54 kilo meter. Dan is hij de zekere winnaar. Het Belgische volkslied ligt al op de draaita fel klaar in het Bois de Vincennes. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM Het loopt in de bomvolle studio van Hilversum III in het omroepkwartier tegen twee uur. In de door bijkans heel Nederland druk beluisterde en vurig bejubelde „radio Tour de France" is het tijd voor de aflossing van de wacht. Lich telijk leip presenterende Joost den Draayer („ungaaahlih") roept om: „wil coureur Becker zich melden". Presentator Eddy Becker neemt op een wat rustiger manier het spreken van de teksten in dit uit plaatjes en Tour-repor tages samengeklutste programma over. Coördinator Joop de Roo blijkt zeer te vreden te zijn over de reacties op dit experimentele programma, dat elke mid dag (behalve zondag) van 13.00 tot 17.00 uur de ether in rolt, en in omroepjar- gon betiteld wordt als „horizontale pro grammering". maar briefkaarten Duitsland bewijzen, uit dat radio- III-programma, Vlaanderen en men daar dit ongecompliceerde programma evenzeer waardeert. Joop de Roo: „Ik hoor, dat ze in Bel gië alleen nog maar naar ons luisteren". Producer George Tor is de man, die de wielerkaravaan vooruit snelt en in cafee tjes de telefoon rekwireert en verbinding met Hilversum tot stand brengtin afwachting van het passeren van de kara vaan. waarbij Racké of Koomen snel het cafeetje binnengaan en hun verslag re gelrecht in de uitzending van Hilversum III brengen. De kwaliteit van de verbinding is vaak uitstekend. De enige moeilijkheid is, dat de karavaan soms langer weg blijft dan is voorzien, de verbinding langer gehand haafd moet worden en de Parijse tele fonistes er dan aan beginnen te morre len. Enige redmiddel is dan: praten en nog eens praten. Als dat niet helpt een rondlopertje (bandje met steeds dezelfde tekst) af laten draaien, zodat de toch geen Nederlands verstaande telefoniste hoort dat het gesprek nog niet afgelopen is en de verbinding ongemoeid laat. Joost den Draayer roept Becker op. coureur Voor wie dat niet snapt: elke middag van uur tot uur dezelfde programma's met dezelfde presentatoren. Dat betekent dus, dat gedurende 21 middagen (vanaf het begin van de Tour op 26 juni t/m het eind van dit wielerspektakel zondag 19 juli) Joost den Draayer zijn ongenuan ceerde, maar aanstekelijke kreten van 1 tot 2 de microfoon in smijt, dat van 2 tot 3 Eddy Becker dit met een wat zoetge- vooisder stemgeluid doet, waarna Lex Lammen en Herman Stok de beide laat ste uren volmaken met het aankondigen van lichte verzoekplaaties (15 per uur, 60 per middag, ca. 1260 in totaal), het geven van informatie over de Tour en het aankondigen van reportages van verslag gevers Theo Koomen en Fred Racké. die op elk moment het programma kunnen onderbreken. De Roo: „Dat is het fijne van deze op zet. De moeilijkheid was in vorige jaren, dat de keurig geprogrammeerde middag uitzendingen zo moeilijk voor rechtstreek se Tourverslagen konden worden onder broken. De verslaggevers moesten dan op precies uitgekiende momenten hun ver halen doorbellen en dat gaf wel eens moeilijkheden. Wij hebben met „radio Tour de France" de zaak omgedraaid: niet de verslaggevers hebben zich bij ons aan te passen, nee, wij passen ons bij hen aan en dat vergemakkelijkt hun moeilijke werk niet zuinig". Eddy Beukers" (hier wordt presentator Becker vermoedelijk verward met cou reur Eddy Beugels). „Mogen we als verzoekplaatje ,,let us pray together", want samen bidden is de enige manier om een Nederlander nog de Tour te laten winnen", „speciaal wou ik een plaatje voor mijn baas aanvragen, het liefst één van Rudolf Schock". „Veel liefs van alle meisjes van het atelier en niet te vergeten de cheffin". Op een spe ciaal gedrukte kaart een verzoekje voor een plaatje: „Voor onze Dickie die pleite gaat en ook nog in dienst mot" en ten slotte op een met de hand vuurrood en van de letters SOS voorziene kaart: „Ik vind dit programma uit de kunst en voor herhaling vatbaar". Zo denken niet alleen vele radio-luiste raars in Nederland over het Hilversum Voor dit radioprogramma, waaraan toch maar elke dag niet meer dan tien man (hard) werken, heeft men geen moeite willen sparen. Wat te denken van de spe ciaal voor dit programma vervaardigde jingles (wel veertig in totaal), die spe ciaal op de Tour slaan? De meest in het oor springende is na tuurlijk: „lei radio Tour de France", uit gesproken in perfect Frans door een me lodieuze vrouwenstem, die dan ook toe behoort aan de omroepster van Radio Luxemburg. Nog iets: in verband met het optreden van de rechtstreekse Tour-reportages zit NOS-medewerker Imre Somogyi voor al le zekerheid naar de ORTF of Radio Lu xemburg te luisteren. Als er nieuws van de Tour is, dat Koomen of Racké nog niet aan de luisteraars hebben kunnen vertellen, dan weten zij die luisteren het toch: dankzij Tour-spion Somogyi ski, de Joegoslaviër Gligoric en de Oost- duister Uhlmann. De twee andere deelnemers aan de Rus landrest wedstrijd, Geiler en Hort zijn onderweg naar de top. Csom gaf zijn hangpartij uit de derde ronde tegen Gelier zonder meer op. Hort heeft thans het zware beginprogramma achter de rug en kan beginnen aan het inzamelen van hele punten. Landskampioen Eddy Scholl, die tot dusverre gelijke tred hield met de grootmeesters, viel terug door een neder laag tegen landgenoot Langeweg. Deze be handelde met zwart de Siciliaanse ver dediging uitermate bekwaam. In de meestergreep demonstreerde Adorjan met zwart tegen Piket een staal tje van zijn technisch kunnen. Van der Weide kon niet op tegen de combinaties van Prins. Laatstgenoemde heeft met 3 punten uit 4 partijen een goede uitgangs positie voor het behalen van een meester- resultaat bereikt. Jan Timman tenslotte bewerkstelligde tegen de sterke Marovic een fraaie overwinning. De uitslagen van de partij die vrijdag zijn gespeeld: Gootmeestergroep 4e ronde: ReePoloe gajewski 01, CsomHort remise, Gligo ricGeiler remise, JongsmaHartoch re mise, SchollLangeweg 01, Uhlmann Spasski remise, CiricDonner remise, Ja- nosevicTringow 01. Uit de 3e ronde: GeilerCsom 10. Stand na 4 ronden: 1. Poloegajevski (Rusl.) 3 pnt.; 2/4. Spasski (Rush), Gligoric (Zsl.), Uhlman (O-Dl.) 2l/t; 5/12. Ciric (J.sl.), Janosevic (J.sl.), Tringow (Buig.), Langeweg (Ned.), Hartoch (Ned.), Geiler (Rusl.), Hort (Tsj.sl.), Scholl (Ned.) 2 pnt.; 13/15. Donner (Ned.), Csom (Hong.), Jong sma (Ned.) l1/» pnt.; 16. Ree (Ned.) 1 pnt. Meestergroep: CortleverBednarski af- gebr.; HamannWesterinen 10; Piket Adorjan 01; TataiVan Geet 01; Tim manMarovic 10; v. d. WeidePrins 0—1. Stand na 4 ronden: 1. Adorjan (Hong.) 3*/s pnt.; 2. Prins (Ned.) 3 pnt.; 3. Timman (Ned.) 2Vt pnt.; 4/8. Piket (Ned.), Tatai (It.), Marovic (J.sl.), Westerinen (Finl.), Hamann (Den.) 2 pnt.; 3. Van Geet (Ned.) U/2 pnt.; 10. Cortlever (Ned.) 1 1 af- gebr.; 11. v. d. Weide (Ned.) 1 pnt.; 12. Bednarski (Polen) Vt 1 afgebr. orro- o lnSDA2:RS-hang-Ad DEN HAAG. De Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond heeft de zater dagclub Go Ahead Kampen, die weiger de de afgebroken beslissingswedstrijd te gen Spakenburg uit te spelen, gestraft. De KNVB besloot Go Ahead overeenkom stig het reglement competitie wedstrijden wegens niet opkomen t wee winstpunten mindering te brengen. Bovendien kreeg de club uit Kampen een boete van honderd gulden opgelegd. Intussen is de NOS-radio bedolven on der de reacties van de luisteraars. 5000 brieven en briefkaartjes kwamen er reeds binnen, waarin afkeuring (heel wei nig) en enthousiasme werden gekoppeld aan een verzoek om een plaatje. Presen tator Joost den Draayer mag dan de gek ste zijn van het (iets minder dwaze) vier tal, toch krijgt Eddy Becker de meeste post, maar dat zal wel iets met zijn ver schijnen op TV te maken hebben. Een paar van die briefkaarten voor „ra dio Toer de Frans", gericht aan „lieve Joost den Draayer" of „lieve meneer i tr<

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10