Paco de Catalaan, „redder" van de verloren waterstofbom, begint een proces tegen regering van de V.S. Reisje Proces Paco voor zijn schip „Manuela Orts Simo", waarmee hij de Amerikanen naar de verdwenen bom bracht. Palomares Geheimzinnig Opgewonden Nachtmerrie Miljoenen Na een peperdure speurtocht van 79 dagen kon de bom aan boord van het Amerikaanse marineschip Petrel worden gehesen. De bom is geborgen. Spaanse en Amerikaanse officieren feliciteren elkaar. Spaanse en Amerikaanse heli kopters speurden wekenlang het zeegebied en de omgeving van Palomares af, maar zonder re sultaat. Een eenvoudige visser die lezen noch schrijven kan. zette de speurders eindelijk op het goede spoor. besteedde naar voorzichtige schattingen minstens één miljoen dollar per dag aan de bergingsoperaties. Geen won der dat de nerveuze militairen min achtend de eenvoudige visser Paco el Catalan naar de deur verwezen, toen hij hen kwam aanbieden om voor 15.000 peseta's (zo'n 300 dollar) even tjes hun zoekgeraakte bom op te vissen. Een huis-tuin-en-keuken oplossing van 300 dollar waar alle supertech niek van de meest ontwikkelde natie ter wereld, met een investering van 1.000.000 dollar per dag, nog faalde. Te gek om naar te luisteren. Pas eind maart waren de Amerikanen zo ten einde raad dat zij, in de geest van „God zegene de greep", bereid waren zelfs de gekste methodes te proberen, en daaronder viel voor hen ook het aanbod van Paco el Catalan. Later vertelde Paco in het dorps café: „Ik mag dan niet kunnen lezen of schrijven en van hun apparaten be grijp ik geen barst, maar de zeebodem hier ken ik als mijn handpalm. Tien dagen achter elkaar bracht ik die Amerikanen naar precies dezelfde plaats waar ik op die middag van januari aan het vissen was. Ik heb hun instrumenten niet nodig. Zodra ik de toppen van het kust- gebergte precies voor me had, zei ik tegen hen: „Hier ligt jullie bom". En zij maar meten met hun kompassen, sonars en weet-ik-veel-meer. Zelfs vanuit een helikopter wees ik hun dezelfde plaats aan. Nou uiteindelijk vonden ze hun bom op anderhalve mijl van de plaats waar ik ze had ge zegd dat-'ie in het water was ver dwenen." ADMIRAAL GUET van de Ameri kaanse 6th fleet van de Middellandse Zaa, die de operaties van de „Task Force" leidde, verklaarde achteraf dat zijn experts in een paar weken voor Palomares meer hadden geleerd dan in twee jaren laboratoriumonderzoe kingen in de Verenigde Staten, maar kwam er niet over uit dat die visser die nog niet lezen of schrijven kon. al zijn technici had overtroffen. Hij beloofde Paco een goede beloning en zorgde er inderdaad voor dat hij een reis naar de VS kreeg aangeboden om de allerlaatste snufjes van de mo derne visserij techniek te bezichtigen. Maar in Washington toonden de burocraten van de „Foreign Claims Commission" zich minder erkentelijk dan de marine-officieren die 79 dagen onder hoogspanning aan de Spaanse kust hadden doorgebracht. De schade vergoedingen en andere betalingen aan de inwoners van Palomares werden op kleinzielige wijze gecontroleerd en beknibbeld. Dit leidde uiteindelijk tot een pro testbetoging van de Andalusiërs onder leiding van de jonge hertogin van Me dina Sidonia, die sindsdien wereldbe kend is onder de bijnaam van „Span- jes rode hertogin". Ook de schade vergoeding en betaling voor de ver leende hulp, die Paco uiteindelijk ont ving, was tot op de dollarcent gecon troleerd en ingekort tot het bedrag van 4.565,56 dollar. En dat terwijl hij de Amerikanen ongetwijfeld miljoenen dollars had bespaard, door de duur van de kostbare speurtocht aanmerkelijk te bekorten met zijn aanwijzingen. Bovendien had hij in zekere zin recht op een vindersloon van tien percent, die men internationaal toekent aan de vinders van op zee achtergelaten voorwerpen. VANDAAR DAT een slimme Ame rikaanse advocaat op het idee kwam Paco el Catalan aan te bieden hem te vertegenwoordigen in een eis voor bergingsloon ter hoogte van niet min der dan twee miljoen dollar. Paco, die evenals de andere inwo ners van Palomares niet meer zo te spreken is over de houding van de Amerikaanse militairen in „die bedoe ning met die bom", stemde toe. Nu heeft het advocatenbureau van New York aangekondigd dat het proces over de verloren H-bom van Paloma res binnenkort zal beginnen. Het eer ste proces van onze nucleaire eeuw over het verlies van een H-bom be looft een historische affaire te worden. HET SPAANSE VISSERTJE EN DE H-BOM (Door onze redacteur in Madrid) BARCELONA - De postbode van het armoedige Andalusische vissers plaatsje Palomares krabde zich nadenkend achter het oor. Hij boog zich opnieuw over de gewichtig uitziende brief met Amerikaanse postzegels die hij op de tapkast van het café had gelegd. Op de achterkant stond met fraaie letters de afzender: „Lord, Day and Lordadvocatenbureau, New York. Op de voorkant las hij: „Mr. Francisco Orts Simó, fisherman, Palo mares, Spain", en „Urgent!" Het enige wat de postbode van dat alles be greep was het woord „Palomares". Maar wie en wat kon die „mr. Fran cisco Orts Simó, fisherman" zijn? Pas gemeenschappelijk nadenken van bijna alle mannen van het dorp bracht uitkomst: dat moet Paco el Catalan zijn, die heet ook Simó van zijn achternaam. ZO trokken dus alle drinkebroers achter de postbode naar het huis van Francisco (ofwel in de familiaire af korting, Paco) Simó, de 43-jarige vis ser die in Catalonië geboren maar in Palomares getogen is en daar alom bekend staat als „El Catalan", de Ca talaan. Ten overstaan van zijn huur lieden opende Paco gewichtig de enve lop en kondigde trots aan: „Jazeker is deze brief voor mij. Het zijn mijn Amerikaanse advocaten, het oudste en bekendste advocatenbureau van New York nog wel. Zij schrijven me dat binnenkort ons proces tegen de Ame rikaanse staat begint voor een eis van twee miljoen dollar." Met een grijns voegde Paco eraan toe: „Zo zien jullie hoe beroemd je buurman is sinds die bedoening om die bom!" DE „BEDOENING om die bom", waarover het deftige New Yorkse ad vocatenbureau naar de arme Spaanse visser schreef was een zaak die begin 1966 twaalf weken lang de hele wereld in spanning hield, terwijl een indruk wekkende Amerikaanse „Task force" in de Middellandse Zee voor de kust van Palomares zocht naar een zoek geraakte waterstofbom van twintig megaton. Het grote avontuur van Paco el Ca talan begon in de middag van de 17de januari 1966. Aan boord van zijn vis sersboot „Manuela Orts Simó", de naam van zijn vrouw, was hij juist zijn netten aan het uitzetten voor de kust van Palomares, toen hij een ver schrikkelijke ontploffing in de lucht hoorde. Hij keek op en zag een enorme vuurbal, waaruit talloze zwarte punt jes spatten die op en rond het dorp van Palomares neerstortten. Seconden later viel een lange, metalen cilinder op nog geen honderd meter afstand van zijn schip met een felle klap in de zee, en verdween onmiddellijk in de diepte. SNEL HAALDE Paco zijn netten in en zette koers naar Palomares. Ge lukkig was niemand van zijn gezin of zijn dorpsgenoten gewond geraakt bij het geheimzinnige ongeluk in de lucht. Wel vertoonden enkele huizen grote gaten vanwege metalen brokstukken die ingeslagen waren. Enkele jochies kwamen opgewonden aanrennen: er lag een lang metalen ding opengebro ken op het kerkhof, een ingewikkelde machine met draden en instrumenten en een honingkleurig omhulsel. Op dat moment hoorden zij een snel aanzwellend gesnor in de lucht. Een helikopter met militaire kleuren (de vissers konden moeilijk weten dat het een Amerikaanse marinehelikopter was) begon wijde cirkels te beschrij ven over het dorp, bleef plotseling bij na bewegingloos boven één punt han gen, en verdween vervolgens op volle snelheid naar het westen. EEN UUR later kregen de dorpelin gen van Palomares, voor wie het beeld van „het gezag" ophield bij de plaatse lijke agent en de burgemeester, in drukwekkend bezoek van een afdeling van de guardia civil, die begon met het kerkhof en enkele andere plaatsen in de omgeving van het dorp af te zet ten. Tegen het avonduur krioelde Pa lomares al van Spaanse militairen en andere geüniformeerde mannen die een vreemde taal spraken en ver schrikkelijk opgewonden waren. Bij stukjes en beetjes kregen de dorpelin gen van de Spaanse militairen uitleg van het gebeurde. Een Amerikaanse bommenwerper (een hoge officier sprak van ,een B-52 van het „Strategie Air Command", maar daar begreep niemand wat van) was in de lucht in botsing geraakt met een tankrliegtuig. Bij de explosie was de bomriienwerper, die vier heel ge vaarlijke bommen, aan boord had (de officier noemde het „20-megatons plu- tonium-bommen", maar ook daar be greep niemand veel van) in stukken gebroken en de bommen waren neer gestort op het dorp. Het opengebroken metalen ding van het kerkhof, waar de jochies van het dorp mee hadden ge speeld, was een waterstofbom. Ook twee andere bommen waren spoedig opgespoord door de guardia civil en de talrijke Amerikaanse solda ten die ijlings uit de grote basis Rota, een 300 km naar het westen bij Cadiz, naar Palomares waren gevlogen. Maar de vierde H-bom bleef spoorloos en uiteindelijk moest men aannemen dat deze in de zee vlak voor de kust was gestort. DE DAAROPVOLGENDE weken werden een nachtmerrie voor de inwo ners van Palomares. Het werd hen ver boden in zee te gaan vissen of de oogst van hun schrale akkers in te halen. Zij werden allen door vreemde Ame rikanen, van top tot teen in witte kie len gekleed, met geheimzinnige appa raten onderzocht en sommigen moes ten weken nadien nog iedere dag te rugkomen voor verdere waarnemin gen. Men beval hen zich meermalen per dag te douchen, en men raadde hen aan hun kinderen naar familie in afgele gen plaatsen te zenden. In en rond het dorp werden er kastjes opgesteld waarvan er sommige zacht zoemden en anderen een fel kloppend geluid uit zonden. Strenge guardias civiles zet ten het hele dorp af en lieten geen mens door zonder speciale toestem ming. Op het strand verrees een groot tentenkamp van de Amerikaanse mili tairen, die hun verblijfplaats „Camp Wilson" doopten. Uiteindelijk telde men ongeveer tweeduizend Ame rikaanse en Spaanse militairen, die dag in dag uit de omgeving van het dorp centimeter voor centimeter uit kamden. Later voerden zij bulldozers aan die tot ontstelling van de dorpe lingen, juist de vruchtbare bovenste laag van hun akkers afschraapten en in duizenden metalen vaten naar de kust brachten. Op zee verzamelde zich een Ameri kaanse vlooteenheid die uiteindelijk rond de twintig oorlogsbodems telde en die tientallen vierkante mijlen zee bodem onderzochten. Transportsche pen vervoerden de vaten met de af geschraapte aarde naar een laborato rium in Californië. En met iedere dag die verstreek zonder dat de verloren H-bom werd gevonden, steeg de irri tatie en de spanning van de militairen, die alle vragen, protesten en aanwij zingen van de dorpelingen terzijde schoven. HET AMERIKAANSE ministerie zond de duurste en hypermodernste apparatuur waarover de Amerikaanse onderzee-experts beschikten en be-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15