VAKANTIE IN FINLAND comfortabel avonturieren in mooi en gastvrij land mm. MÊËÊÈÈÊÊÊm.tw»mm:n "1. i9b WmÊmÊÊÊÈÊËBÊBIÊÊÊÊKÊ*^^^ Üt «mm k 'VI Él !-\r J U LI 1 7 0 ZATERDAG (door Roel W. Heidinga) HELSINKI: rust, stilte. Een zon die in het heldere water glinstert. Hout dat over de meren komt aandrijven. Woudlopen, vissen, ja gen, golfen. Dat is Finland. En ademen, diep ademen. Want ner gens kan de lucht zuiverder zijn. Het is het eerste dat je opvalt als je aan de Finse wal stapt: de scho ne, droge lucht. Minicruise Dure wodka Autoroutes Boerderij Sauna Leningrad De luxe-schepen Finnhansa (hierboven) en Finlandia (r.) brengen u snel en geriefelijk naar het land van de tienduizend meren" waar in drie seizoenen volop geskied kan worden (rechts). Lapland met zijn rendieren (l.) is een belevenis, 's Zomers kan de temperatuur tot boven de 30 graden oplopen, 's winters is het soms 30 onder nul SUOMI, zoals de Finnen hun land noemen, heeft een vastelandsklimaat. Dat betekent stabiel weer met koude winters en warme zomers. Dat het in Finland altijd koud en guur zou zijn, is een sprookje. In juli bedraagt de gemiddelde temperatuur meer dan 21 graden. De zon staat er 's zomers zo hoog aan de hemel, dat zij van 9 juni tot 4 juli zelfs niet eens ondergaat. Voor deze middernachtzon, een onge kende belevenis, moet je echter wel naar Lapland, het onmetelijke gebied aan de Noordkaap waar de temperatu ren 's zomers tot 32 graden kunnen op lopen. Lapland, dat evenveel inwoners heeft als rendieren, namelijk 200.000. Waar je uren kan rijden zonder ook maar iemand tegen te komen. Waar je kan overnachten bij de goudzoekers in Lemmenjoki en je geluk beproeven bij het goudwassen. NERGENS komt men beter op ver haal dan in Finland. Het land is tien keer zo groot als Nederland, maar telt slechts 4,7 miljoen inwoners. Die zijn dan ook stuk voor stuk erg aardig en voorkomend, al wekken ze de indruk wat in zichzelf gekeerd te zijn. Ze heb ben er twee keer zoveel sauna's als auto's, maar er zijn zeventien vlieg velden waartussen de nationale lucht vaartmaatschappij Finnair de verbin ding onderhoudt. Waar ter wereld ziet men nog spech ten temidden van het stadsverkeer te gen bomen hameren? In Helsinki, de witte metropool aan de Finse Golf met zijn vele groene parken! Waar ter we reld kunt u een compleet eiland af huren om ongestoord te relaxen in een comfortabele bungalow met sauna én motorboot? In het oostelijke Saimaa- district, het „land van de duizend me ren" en waar kunt u nog uw eigen strand uitzoeken om ongestoord te zon nebaden en te zwemmen? In de Aeland-archipel (spreek uit „olland") met zijn 6500 eilanden langs de west kust, dat prat gaat op een zekere mate van zelfbestuur binnen de Finse repu bliek. EEN FINSE vakantie staat borg voor een comfortabel avontuur. Dat avon tuur begint al ten noorden van Ham burg, in Lübeck of Travemünde, waar de luxe schepen klaarliggen voor een tweedaagse mini-cruise naar Helsinki. Voor 468,— brengen het m.s. „Finn hansa" van de Finnlines en het m.s. „Finlandia" van de Finland Steamship Cy. de toerist met zijn auto (op- en af rij-systeem) via de Oostzee en de Bot- nische Golf heen en weer naar de Finse hoofdstad. Men kan echter ook een en kele reis nemen voor 258,- en via Zweden en Denemarken terugreizen. Mogelijkheden te over. Voor die prijs staat de Finlandvaar- der een eigen slaapcabine ter beschik king, wordt hij gastronomisch verwend en ruim 38 uur plezierig beziggehou den. De cabine mag dan niet groot zijn, de „voileipaepoeytae" of smorgasbord, die hem als lunch wordt voorgezet, ver geet hij zijn hele leven niet meer. Het is een soort koud buffet, maar dan enorm uitgebreid. Op lange tafels staan de meest exquise gerechten uitgestald: salades, rendiervlees, zalm, kreeft, ka viaar, teveel om zelfs maar van alles te proeven. AAN BOORD heerst een gezellige, gemoedelijke sfeer. Er is gelegenheid om Kopenhagen, als dat wordt aange daan, te bekijken of Nynaesham, een karakteristiek Zweeds havenstadje- De boordbioscoop geeft vier voorstel lingen per dag, maar wie sportief is neemt een sauna en duikt daarna het koele zwembad in. De avond wedt. doorgebracht met een drankje wod- ka-lime is op het ogenblik erg in de mode en een dansje in een van de gezellige bars of een gokje aan de roulette-tafel. In de taxfree shop kan men voordelig inkopen doen. Er is een kapper aan boord en de kindercrèche is zodanig ingericht ,dat u niet meer naar uw kinderen behoeft om te kijken. ALS HET SCHIP de haven van Hel sinki binnenloopt, begint de ontdek kingstocht. Helsinki heeft de toerist veel te bieden, 's Zomers als de meeste inwoners de lange avonden buiten door brengen, is het lunapark Linnanmaeki in vol bedrijf. Er zijn uitstekende res taurants en prachtige winkels, die de befaamde Finse sieraden, wandtapijten, meubelen, glas- en aardewerk aan de man brengen. De stad telt de meeste nachtclubs van Scandinavië, maar ook een tiental goede theaters. De Finnen vormen een cultuurminnend volk, dat graag theaters bezoekt en 's zomers veel festivals organiseert. Beroemd is het openluchtheater van Tampere, dat een draaiende toeschouwerstribune heeft. Er zijn weinig landen waar een zo inten sief toneelleven bestaat. Helsinki is niet duurder dan Amster dam. Alleen de drank vormt een uit zondering, maar de wodka wordt dan ook door de staat in monopolie vervaar digd. Het is ook de stad van de archi tectuur. Er zijn prachtige kerken, zowel oude als nieuwe, Luthers en Grieks orthodox (1 pet. van de bevolking is or thodox). De Taivallahti-kerk bijvoor beeld, een schepping van de gebroeders Suomalainen. die uitgehouwen werd in de rotsen, is de moeite van een bezoek meer dan waard. De stadsuitbreidingen liggen allemaal zo in het groen dat de kabouters van de Oranje Vrijstaat hier him hart zou den ophalen. Eigenlijk zou elke stede- bouwkundige verplicht moeten worden, eens kennis te maken met een parkstad als Tapiola, even buiten Helsinki, dat een lust voor het oog is. Of van de campus van de technische hogeschool in Dipoli, die 's zomers toeristen tegen schappelijke prijs onderdak biedt. Of van Lathi, de nieuwe, modern-opgezette stad 100 km ten noorden van Helsinki, wintersportcentrum en leverancier van de beroemde kleurige Finse katoenen stoffen van Marimekko. Men komt er bijna vanzelf doorheen op de routes naar het noorden. OVER ROUTES gesproken er zijn een aantal die de automobilist goed op weg helpen. Zo voert route nr. 5 via het prachtige oostelijke merengebied naar Lapland. Daarvoor moet dan wel de no dige tijd genomen worden, want Finland is uitgestrekt en de afstanden zijn groot. Lapland ligt bijna even ver van Helsinki als München van Amsterdam. Dan is wellicht de poëtische grensroute beter, die door het oude, romantische Karelië voert, dat de Finnen na de wereldoorlog voor een groot deel aan de Russen heb ben moeten afstaan. Of de „Driehoeks- toer", die de toerist in Tampere en Türkü brengt, na Helsinki de belang rijkste steden van het land. Met de 50.000 hotelbedden die Finland in de prijsklasse van 25,- tot 60,- heeft aan te bieden, vindt iedere toe rist onderweg gegarandeerd een goede, comfortabele slaapplaats. Wie ergens wat langer wil vertoeven, huurt een van de 1500 bungalows, meestal fraai gelegen op een eiland of aan de oever van een meer. Zij zijn er van eenvoudig tot luxueus, maar ze hebben allemaal een sauna. De prijs varieert van 75 tot 300 finnmark pér week, waarbij bedacht moet worden dat de finnmark ongeveer 90 cent staat. Er zijn ook complete bun galowparken, voorzien van alle com fort, waar het gezellig toeven is. Na het vissen, zeilen of woudlopen, kan er 's avonds in de discotheek of in de open lucht worden gedanst. MEN KAN in het tweetalige Finland (dat een belangrijke Zweedse minder- -X Zonnebaden aan een der 10.000 meren". In werkelijkheid zijn er 62.000 meren :!SPR1 I N, Door het onafzienbare merengebied lopen weinig wegen, maar wel goede. heid heeft) zijn vakantie inrichten zoals men dat zeil verkiest. Er zijn 400 cam pings, er zijn „zomerhotels" in de uni versiteitssteden, men kan logeren op een boerderij en daar het leven met de Fin se boeren delen, er zijn jeugdherbergen. Voor wie de Finnen wat beter wil leren kennen, wordt graag een ontmoeting met een Fins gezin gearrangeerd. Men kan het land ook per vliegtuig of boot ontdekken. Finnair geeft voor 80 dollar z.g. holiday-tickets uit, waarmee men 14 dagen lang onbeperkt door Finland kan kruisen. Wat de boot betreft: er is een cruise van een week door het oos telijk merengebied, er zijn dagtochten langs de eilanden. Voor een Finse vakantie zijn juni of september de beste maanden, zeker voor Lapland, dat in juli door de muggen geregeerd wordt. Lapland is in juni het doel van de populaire midzomernacht- yluchten, die e],ke vrijdag en zondag vanuit Helsinki door Finnair worden georganiseerd. Uit Helsinki vertrekken ook geregeld auto-slaaptreinen naar Ro- vaniemi, de hoofdstad van Fins Lap land. EEN KENNISMAKING met Finland is niet compleet zonder een bezoek aan de sauna. Ieder flatgebouw, ieder hotel, iedere camping, ieder vakantiehuis heeft er een De rechtgeaarde Fin gaat zeker eens per week met zijn gezin (of zijn beste vrienden) de sauna in. Vooral op het land, waar de boeren vaak een soort blokhut aan het meer als sauna hebben ingericht, is het een geweldige ervaring. Eer, kwartiertje heftig trans pireren in een kleine ruimte, waarin de sauna-oven de temperatuur tot bijna 100 graden opjaagt, afgewisseld met een duik in het koele meer. Men voelt zich weldra „van binnen en buiten ge reinigd" en komt als herboren tevoor schijn. Niet voor niets zegt een oud Fins spreekwoord dat ziekten die niet in de sauna verdwijnen, ongeneeslijk zijn. De Finnen herhalen het ritueel enige keren en bewerken ondertussen hun blote lijven met berketakken om de bloeds omloop te stimuleren. Daarna relaxen zij bij het haardvuur met bier en onge- roosterde worstjes. EEN FINSE vakantie is prachtig te combineren met een kort bezoek aan de Sovjet-Unie. Leningrad is per auto in een halve dag te bereiken. Er gaat twee keer per dag een trein uit Hel sinki, er worden bustochten georgani seerd en er zijn vierdaagse cruises. Ook kan men heel goed Zweden in zijn va kantie betrekken: een oversteek van Türkü naar Stockholm, inclusief de auto, kost t 75,-, een oversteek Helsinki- Stockholm 83,-. Het Fins Nationaal Verkeersbureau helpt u zeker op weg met de nodige Inlichtingen (Oranje Nassaulaan 25, Amsterdam, telef. 020761672). De zeetocht is te boeken bij Volgt en Co., agent van Finnlines, die de verbinding onderhoudt tussen Liibeck en Helsinki (Singel 60 Amsterdam, telefoon 020242735) en bij het Vereenigd Carga doorkantoor, agent van dea Finland Steam ship Company, die vaart tussen Travemün de en de Finse hoofdstad (Koningsplein 15, Amsterdam, tel. 020248303).

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19