Communiqué van de Sovjet-Unie en Egypte: ISRAELS TERUGTREKKING UIT ARABISCHE GEBIEDEN GEËIST „Rapport over martelingen uitgebracht" V eiligheidsraad-resolutie „moet worden uitgevoerd" Londen en Parijs denken aan gemeenschappelijke kernmacht Twee Spaanse ex-ministers beschuldigd Botsing van waterskiërs Concurrentiestrijd met FS Parijs wil Grieken wapens leveren KvanVEBJEN Rogers is somber over Vietnam-oorlog Adviseur van Nixon neemt ontslag Jordanië zal DDR erkennen Vliegtuigtekening uit het jaar 1325 ontdekt DDR laat piloot uit Brunswijk vrij Aramburu's lijk gevonden Indonesië stuurt gevangengenomen communisten naar eiland Buru Senegal versterkt grenstroepen ZATERDAG 18 JULI 1970 3 Amerikaanse vrouwelijke arts in Zuid-Vietnam Steun Dank EEG Ontwapening M atesa-schandaal Grootscheepse jacht op ontvoerders I 1 H EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK «TWT *T WMU,0W S822 (Van onze redacteur in Washington rar. H. Leffelaar) WASHINGTON De politieke analisten van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken weten niet wat ze moeten denken van de berichten uit India over het vredesinitiatief van de Sovjet-Unie. Het zou een Genève-achtige conferentie beogen van alle partijen in de Viet nam-oorlog. Men vindt het verdacht dat de Amerikaanse regering nog steeds niet officieel op de hoogte is gesteld van de inhoud van het Rus sische voorstel. Er is twijfel gerezen of er werkelijk wel sprake is van een voorstel, of alleen maar van een gebaar. Zeker is dat Washington uitermate geïnteresseerd is in de geruchten en eigenlijk zijn oren niet kan geloven. Gunstige positie r Conferentietafel China Onverzadigbaar Volgens Egyptisch blad: WASHINGTON (Reuter) Een Ame rikaanse vrouwelijke arts, dr. Marjorie Nelson, heeft voor een Congres commis sie in Washington verklaard geregeld Zuidvietnamese gevangenen te hebben behandeld die waren gemarteld. Zij zei daarvan bij Amerikaanse en Zuidvietnamese functionarissen verslag van te hebben uitgebracht, maar er was blijkbaar niets ondernomen om iets aan de mishandelingen te veranderen. Dr. Nelson heeft twee jaar, tot oktober 1969, in de Quang Nagi-gevangenis in Zuid-Vietnam gewerkt. Ongeveer tachtig percent van de 800 tot 1300 gevangenen, zaten daar om politieke redenen. De subcommissie van het Amerikaan se Congres ondervraagt verscheidene mensen over de omstandigheden op het gevangeniseiland Con Son, waar gevange nen in tijgerkooien worden opgesloten. LONDEN (AFP). De Britse geleerde Charles Gibbs-Smith heeft in de konin klijke bibliotheek van Kopenhagen een Vlaams manuscript uit 1325 ontdekt met tekeningen van speelgoed, dat op een he likopter lijkt. Het manuscript is anderhalve eeuw ouder dan de luchtschip-tekeningen van Leonardo da Vinci, die algemeen als de geestelijke vader van het vliegtuig wordt beschouwd. Volgens Gibbs-Smith zijn de nieuw ontdekte tekeningen gemaakt door een middeleeuwse monnik, die zich heeft laten inspireren door de bewegingen van molenwieken. Hij schrijft dit in een boek over de geschiedenis van de luchtvaart. CAIRO (Reuter) „Een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten kan niet worden verwezenlijkt zonder dringende maat regelen voor het tot staan brengen van de Israëlische agressie en terug trekking van de Israëliërs uit alle bezette Arabische gebieden". Aldus een gezamenlijk Russisch-Egyptisch communiqué dat gisteren na het bezoek van president Nasser aan Moskou is uitgegeven. sfeer van hartelijkheid, vriendschap en wederzijds begrip". De Sovjet-Unie ver welkomt en steunt de stappen die Egypte en andere Arabische landen hebben on dernomen om de gemeenschappelijke Arabische actie te consolideren. Het communiqué is uitgegeven na te rugkeer van president Nasser en zijn de legatie in Egypte na zijn bezoek aan Moskou, dat 19 dagen heeft geduurd. Het zegt dat de resolutie van de Vei ligheidsraad inzake het Midden-Oosten van november 1967 en de VN-resoluties inzake de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen ten volle moeten worden uitgevoerd. Beide landen zijn solidair met het Palestijnse volk en verzoeken alle vredelievende volken mee te helpen bij het tot stand brengen van een rechtvaar dige en duurzame vrede, door Israel te dwingen zijn politiek die op geweld ge baseerd is, te laten varen, aldus het communiqué. De Sovjet-Unie en Egypte zijn bij diep gaande besprekingen tot een eensluidend standpunt gekomen. Zij wijzen op het voortduren van de ernst van de toestand in het Midden-Oosten, „die ontstaan is door Israëlische agressie in de Verenigde Arabische Republiek en andere Arabische landen". Israel zou niet in staat zijn een agressieve politiek te blijven voeren wan neer het niet voortdurend gesteund zou worden door „imperialistische kringen, en in het bijzonder de Verenigde Staten". De Sovjet-Unie en Egypte hebben be studeerd „hoe een vreedzame regeling kan worden bereikt en hebben verklaard vastbesloten hun inspanning hiervoor te zullen blijven voortzetten." President Nasser heeft de Russische lei ders bedankt voor het voortzetten van hun politiek. De Sovjet-Unie heeft van haar kant verklaard „ten volle bereid te zijn de rechtvaardige strijd van de Ara bische volken voor hun onafhankelijk heid, soevereiniteit en vrijheid te steu nen en alle noodzakelijke hulp voor deze strijd te zullen verlenen". De besprekingen zijn gehouden in „een (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. In Parijs wordt de laatste dagen veel nadruk gelegd op het feit dat de nieuwe Britse minister van Buiten landse Zaken, sir Alec Douglas Home, de Franse hoofdstad heeft uitgekozen om zijn eerste stappen op het diplomatieke wereldtoneel te zetten. Weliswaar had de nieuwe leider van de Britse diplomatie enige dagen eerder zijn Amerikaanse ambtgenoot Rogers al ontmoet, maar die ontmoeting had in Londen plaats en dat zijn nuances die nog altijd zwaar wegen in de weegschaal der diplomatieke zeden en gebruiken. In elk geval had sir Alec Parijs vóór Bonn op zijn reisprogramma genoteerd. De achtergrond van die hiërarchie is niet zo lastig te verklaren. In zekere zin zitten Frankrijk en Groot-Brittannië nu in hetzelfde schuitje wat betreft de be zorgdheid voor de econimische en zelfs politieke macht van Wiest-Duitsland die zienderogen groeit. En vooral met het oog op de Britse betalingsbalans die in juni weer tot ruim 400 miljoen gulden is ge stegen en anderzijds, de massale stakin gen der havenarbeiders in Londen, is het niet onbegrijpelijk dat de Britse staats man met zijn Franse gastheren premier Chaban Delmas en de minister van Bui tenlandse Zaken Maurice Schumann, uit voerig heeft gesproken over de wense lijkheid het economische, politieke en ook militaire evenwicht in West-Europa te herstellen en te garanderen door de „entente cordiale" nieuw leven in te blazen. Zonder dat de woordvoerders van bei de legaties gisteren de uitdrukking „offi cieel vooroverleg" in de mond wilden nemen, werd in Parijs toch niet ontkend dat de ministers al een tamelijk gede tailleerde verkenningstocht hebben on dernomen door de agenda van de confe rentie over de Britse toetreding tot de Euromarkt. De Franse en de Engelse staatslieden hebben in Parijs ook nog een balletje opgeworpen over een gemeenschappelijke aanpak, uitbouw en exploitatie van hun arsenaal aan kernwapens. De Engelse re gering schijnt nu te spelen met de ge dachte aan een nieuwe Europees verde digingssysteem op nucleaire basis waarin Frankrijk en Engeland dan als enige be zitters van de A- en de H-bom de spil zouden kunnen vormen. BERLIJN (AFP). De Oostberlijnse autoriteiten hebben de Westduitse piloot dr. Hubert Strauchmann uit Brunswijk, die op 8 juli noodgedwongen in Oost- Duitsland moest landen, vrijgelaten. Enige dagen geleden werden twee sport vliegers uit Frankfort, die op 21 juni de koers kwijt raakten en eveneens in Oost- Duitsland moesten landen, tot gevange nisstraffen van 22 en 19 maanden ver oordeeld. Ook op dit terrein zouden langs die weg de beide (nominale) leden van de club der Grote Vier hun suprematie over West-Duitsland als overwonnen mogend heid uit de laatste wereldoorlog voorlo pig nog even kunnen handhaven. Het probleem is uiteraard te veel om vattend en te vèrreikend dan dat binnen enkele uren alle aspecten al uitputtend konden worden bestudeerd. Maar de Fransen hebben de Britse minister niet temin nadrukkelijk van hun levendige belangstelling voor het denkbeeld van een militaire samenwerking in deze kostbare sector verzekerd. In het communiqué staat verder dat beide landen een groot aantal vraagstuk ken betreffende wederzijdse samenwer king hebben besproken en het verlangen hebben geuit, dit uit te breiden tot poli tieke economische en defensiegebieden. Op het punt van bredere internationale vraagstukken heeft de Sovjet-Unie Egyp te op de hoogte gesteld van stappen die ten doel hebben veiligheid in Europa te bereiken. Beide landen hebben zich ver klaard voor doelmatige ontwapenings maatregelen, met inbegrip van kernbe wapening, onder doeltreffend internatio naal toezicht. Het communiqué werd door het Rus sische persbureau Tass vrijwel meteen verspreid zonder het door Cairo aange geven embargo. MADRID (AP). Het Spaanse Hoog gerechtshof heeft twee voormalige minis ters in staat van beschuldiging gesteld en verzocht een strafvervolging te mo gen beginnen tegen een derde persoon wegens hun rol in het financiële schan daal rond de textielmachineriefabriek Ma- tesa. Het S'paanse persbureau „Cifra", d at dit bekendmaakte, zei, dat de namen van de personen geheim worden gehou den zolang zij geen dagvaarding hebben ontvangen. Het is voor het eerst, dat onder het meer dan dertig jaar bestaande bewind van generaal Franco personen van zo'n hoge rang in staat van beschuldiging worden gesteld. Het schandaal rond Matesa, welk be drijf ervan wordt beschuldigd 142 mil joen dollar aan subsidies voor de export van textielmachinerieën te hebben mis bruikt, heeft grote deining veroorzaakt in de Spaanse regering. Er dreigt een twee de kabinetswijziging binnen één jaar. Waarnemers achten het niet uitgeslo ten, dat door het schandaal de positie van sommige Opus dei-leden in het ka binet ernstig is aangetast. In dit verband wordt de naam genoemd van de minis ter van Buitenlandse Zaken, Gregorio Lo pez Bravo, die ten tijde van het Mate- sa-schandaal minister van Industrie was BUENOS AIRES (Reuter en AFP). De Argentijnse autoriteiten hebben een grootscheepse jacht ontketend op de da ders die bij de ontvoering en dood van oud-president Arambunu zijn betrokken. President Levingston heeft in een ra diotoespraak gezegd dat de zaak „tot op de bodem" zal worden uitgezocht. In Buenos Aires patrouilleert zwaar gewa pende politie om demonstraties te voor komen. In de straten zijn biljetten met de foto's van de ontvoerders opgehangen. Onmiddellijk na de aankondiging dat het lijk van Aramburu geïdentificeerd aan de hand van het gebit was ge zonden, hield een menigte een betoging voor de woning van de overleden presi dent. Het lijk van Aramburu, dat in een kapel is opgebaard, zal vandaag ter aar de worden besteld. De regering heeft een dag van nationale rouw afgekondigd. Een van de twee mannen die Arambu ru op 29 mei ontvoerden is enige tijd ge leden bij een vuurgevecht met de politie omgekomen. Vijf personen worden nog gezocht, vier zijn in verband met de ontvoering gearresteerd. DJAKARTA. Het vraagstuk van de Indonesische communistische gevangenen nen, waarvan het aantal na de vrijla ting van het vorig jaar nu tussen de 40.000 en 60.000 moet schommelen, kwam dezer dagen weer in het nieuws na een bekendmaking dat in september een nieu we groep van ongeveer 5000 mensen naar het gevangeneiland Buru zal worden ge stuurd. Later in het jaar zullen vanuit gevan genissen en kampen op Java dan nog an dere groepen volgen, waaronder ook een groep vrouwen. DAKAR (AFP). De regering van de Afrikaanse staat Senegal heeft besloten de troepen aan de grens met Portugees Guinee-Bissau te versterken. De eerste eenheden zijn ai onderweg naar de grens provincie Casamance. Premier Abdou Diouf heeft een verkla ring uitgegeven waarin staat dat de on schendbaarheid van het grondgebied van Senegal „met alle middelen" zal worden verzekerd. De versterking van de grens bewaking is noodzakelijk gebleken in ver band met de Portugese „agressie" tegen grensdorpen. Al in november en decem ber „na het Portugese bombardement van het dorp Samine en de vrijwel dage lijkse schendingen van het Sengalese luchtruim door Portugese vliegtuigen", is de troepensterkte in het grensgebied opgevoerd. Een drietal waterskiërs op het Grand Lake in de Verenigde Staten was hezig met acrobatische toeren toen dit spectaculaire ongeluk gebeurde. De man in het midden raakte zijn evenwicht kwijt en tuimelde even later op de waterskiër onder hem. De botsing kwam zo hard aan dat de onderste man bewusteloos uit het water gehaald moest worden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Volgens inlichtingen die in Parijs nog niet officieel bevestigd zijn, overweegt Frankrijk zijn wapenleveran ties zowel aan Griekenland als aan Zuid- Afrika opnieuw aanzienlijk uit te breiden. De levering aan Zuid-Afrika van Bre- guet-jagers die ter bestrijding van onder- ADVERTENTIE flftl MARKlEZEN/ZONNESCWERMBt rotlUlKEM/LUXAPLeX JAL0PZIE6N innnfinrtfmfmnAAAnnAnnn(ViAn(wvvwwwvwvwwwinftffWW"*"l',,,,,,",*,*,,"*",*""A<ut*ltlt<tJIJ>***JM>AA******ll<l*ltA*ltJtA*IIJt**ltJt*lt*lt***lt*i>*<tltAlt***lt<MlltJlltlllllt<>lt^ Nog deze week keerde William Ro gers, de minister van Buitenlandse Zaken, terug van een reis naar Azië, en Londen met een pessimistisch ver slag van zijn bevindingen. In tegen stelling tot de optimistische uitspraken van Witte Huis-adviseurs, zou Rogers vooral in gesprekken met zijn Britse collega, Douglas Home, tot de conclu sie zijn gekomen dat de oorlog in In- do-China nog jaren kan duren, en dat er geen vorderingen aan de conferen tietafel in Parijs verwacht moeten wor den na het Cambodjaanse offensief. Hij zei in Londen dat hij niet ge looft dat Hanoi voorlopig geïnteres seerd zal zijn in vredesonderhandelin gen, voornamelijk omdat Noord-Viet- nam na het offensief niet vanuit een zwakke positie zou willen praten. DAT IS MAAR één van de talrijke visies die in Washington in de afgelo pen dagen te horen zijn geweest. Een andere theorie, die ervan uitgaat dat de berichten uit India een kern van waarheid bevatten, is dat Noord-Viet- nam juist wél nu zou willen onderhan delen omdat het Cambodjaanse avon tuur van president Nixon hen daarvoor in een gunstige positie heeft geplaatst. Vanuit dat standpunt bekeken zou Hanoi de nieuw-verworven gebieden in Cambodja (ruim de helft van het land in handen van Noord-Vietnam, in te genstelling tot een-tiende voordat de actie begon) willen behouden, met als opzet de verbannen prins Sihanouk weer terug te brengen naar zijn land. Wanneer Hanoi daar inderdaad in zou slagen, kan het uiteraard van nu af aan rekenen op Sihanouks onvoor waardelijke steun en medewerking. De Russen zouden het gevaar van deze opzet hebben doorzien, want wanneer prins Sihanouk na zijn gastvrije ver blijf in Peking, zou terugkeren, zou de Sovjet-Unie een belangrijke populari- teitsronde hebben verloren van China in het politieke gevecht om de gunsten van Zuidoost-Azië. Bovendien zou Ha noi zich dan ook meer dan ooit ver plicht voelen aan China, hoewel het een strakke band tot nog toe heeft weten te vermijden. Om die reden kan het onverwachte initiatief van de Sovjet-Unie bedoeld zijn, niet zozeer om de VS te helpen een einde aan de oorlog te maken, maar om zichzelf te dekken tegen een uitbreiding van de Chinese invloeds- Minister van Buitenlandse Zaken William Rogers. sfeer. In dat geval moet het initiatief meer gezien worden als een gebaar. DEZE LAATSTE theorie lijkt het meest waarschijnlijk, omdat Hanoi, althans uiterlijk, er geen enkel belang bij heeft om met eventuele concessies te verliezen wat het na de lange strijd met Amerika heeft gewonnen, name lijk de toenemende erkenning door het Amerikaanse volk, dat de oorlog niet beslecht kan worden op het slagveld, maar alleen aan de conferentietafel. En aangezien Hanoi niet de minste reden heeft om te veronderstellen dat er met president Nixon een redelijk politiek vergelijk getroffen kan wor den, is het niet realistisch om aan te nemen dat de Noordvietnamese leiders nu wel bereid zouden zijn om te gaan praten. Ook moet niet uit het oog worden verloren dat de berichten over het in India gelanceerde Russische vredes voorstel kwamen op 't ogenblik dat mi nister Rogers overleg pleegde met de Britse regering. Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie waren de voorzitters van de conferentie van 1954 en 1963 in Ge- nève over Indo-China en Moskou heeft met de berichten uit India in ieder ge val bereikt dat men aan die voorzit tersfunctie werd herinnerd. DAN IS ER nog de vraag van de houding van China, dat zich veel mili tanter heeft opgesteld in de Vietnam- oorlog dan de Sovjet-Unie en zich dan ook onmiddellijk kantte tegen het idee van een conferentie toen de Russische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Jakob Malik, in april het idee ervoor opperde. Malik heeft die suggestie toen afgezwakt, blijkbaar beducht voor de terugslag die een verder initiatief zou kunnen hebben op de relatie met Hanoi. Washington reageerde meteen op Maliks hint, en er was in die dagen zelfs een merkbare roes van opwinding in officiële Amerikaanse regeringskrin gen bij het idee dat het tot een con ferentie zou kunnen komen. Die roes is er nu niet, na de be richten uit India, alleen een overwe gende ongelovigheid. Men vergeet daarbij ook niet er op te wijzen dat het voorstel van de Russen op een tijdstip komt, dat het Midden-Oosten centraal staat in de verhouding met Amerika, en dat het ook wel eens be doeld zou kunnen zijn als een tijdelijke bliksemafleider van de zich snel toe spitsende problemen rondom de Rus sische militaire steun aan Egypte i ïnnjTfirKifwinnnnnnnnnrnnnnnrnnnnnnrnnn-imrr- zeeërs worden gebruikt en afkomstig zijn van een Franse vliegtuigabriek die ook intensief met Fokker samenwerkt, blijft voorlopig afhankelijk van de opheffing van het wapenembargo dat Engeland in dertijd tegen Zuid-Afrika heeft uitgevaar digd. Ten aanzien van het kolonelsregime in Athene is Frankrijk anderzijds sedert en kele maanden als wapenexporteur in een onverbiddelijke concurrentiestrijd met de Amerikanen gewikkeld. In 1969 hebben de Amerikanen voor 36 miljoen dollars oorlogstuig aan Griekenland geleverd. Frankrijk hoopt door bijzonder aanlok kelijke financiële condities de VS een belangrijke bestelling militaire toestellen door de neus te kunnen boren. Tenslotte is die vlieger niet opgegaan, maar nu hebben de kolonels opnieuw onderhande lingen met de Franse Dassault-fabrieken geopend voor de leverantie van 20 a 30 Mirages. Al eerder heeft Frankrijk de junta mi litaire helikopters en snelle kanonneer boten verkocht. Het schijnt dat president Nixon op het ogenblik onder zware druk van het Amerikaanse ministerie van De fensie staat om de bijna onverzadigbare honger naar oorlogsmaterieel van de Griekse kolonels met royale hand te be vredigen. Gezien de nauwe politieke en militaire banden die tussen Washington en Athene bestaan, is het aannemelijk dat de Griek se kolonels, in het raam van de NAVO, de Amerikanen boven de Fransen als le veranciers van oorlogsmaterieel blijven prefereren. Niettemin hoopt het Franse staats hoofd Georges Pompidou nu de Ameri kanen opnieuw de voet dwars te kunnen zetten. Hij moet Griekenland middels uit- oznderlijk voordelige voorwaarden hebben voorgesteld als het oorlogsmaterieel te le veren, waarover op dit moment met Washington nog steeds onderhandeld wordt. WASHINGTON (AFP). Robert Mayo, adviseur van president Nixon en directeur van de begroting, heeft zijn ontslag inge diend. Dit is gisteren meegedeeld door de woordvoerder van het Witte Huis. Mayo is met ingang van 28 juli benoemd tot president van de federale reservebank van Chicago. Het ontslag van Mayo komt nadat Ge orge Schultz, oud-minister van Arbeid, was benoemd tot hoofd van het plan- en begrotingsbureau voor de begroting. Door de oprichting van dit nieuwe bureau was Mayo van zijn belangrijkste verantwoor delijkheden ontheven. CAIRO (Reuter). Jordanië en de DDR zullen diplomatieke betrekkingen aangaan. Dit meldt het Egyptische dag blad „Al Gomhouria" vandaag Hiermee zal Jordanië het zesck Arabi- sche land ziin dat Oost-Pubs!-rkent. Eerder is dit al gedaan dr>0' Algerije, Irak. Soedan, Zuid Jemen en de Verenig de Arabische Republiek (Egypte).

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3