Politie houdt Rondleidingen in hoofdbureau Rond de losplank open huis Meer parkeerruimte bij stadhuis Mini-brandweerlieden in actie Speldorado-jeugd op bezoek bij kermis van huttenbouwers mm Jeugd was middag bij brandweer Haven berichten Ernstig ongeval op Provincialeweg Bromfietsster aangereden Eerste week uitstekend verlopen IN DE VISHAL TEL. 15000 ZATERDAG 18 JULI 1970 IJMUIDER COURANT 5 TAX TEL. I 3000 23000 Tybb organiseert een honkbaltrainingskamp SSSsSSH1^ Mini-brandweermannen vrijdagmid dag in actie bij een brandweer demon stratie voor leeftijdgenootjes. Trots klaarden zij het karwei: het blussen van een brand in een houten wo ninkje. z(Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tot de hoogtepunten van de Speliade behoort ongetwij- felt de middag welke de jeugd vrijdag bij de Velser brandweer heeft doorge bracht. Honderden meisjes en jongens hebben er hun ogen uitgekeken naar de gehouden demonstraties, terwijl een klei ne groep jongens zelfs werd ingezet bij het blussen van een houten bouwsel. Iets mooiers was er voor hun niet denkbaar. Om twee uur werden de kinderen ver wacht, zodat op dat tijdstip al het mate rieel, dat niet bij de hand gehouden moest worden voor eventuele echte bran den, buiten in de zon op het jeugdig be zoek stond te wachten. De opkomst was overweldigend. Honderden kinderen maar ook een aantal ouders kwam naar de brandweerkazerne gestroomd en heeft er ruim anderhalf uur alle verrichtingen gade geslagen. Allereerst was er een de monstratie met de ladderwagen hetgeen vooral tot de verbeelding van de jongens sprak. Het feit, dat er ook werd gespoten deed menigeen een nat pak riskeren. Daarna had op een aangrenzend afgezet weiland een aantal demonstraties plaats van het blussen met de hoge druk en de lage druk spuiten. Enkele in elkaar ge timmerde namaak-huisjes, volgestopt met planken en houtwol, begoten met gas-olie werden hier in brand gestoken, waarna op verschillende manieren de brandende woninkjes werden geblust. Voor een aantal jongens kwam toen het grote moment van hun jeugdig leven. Een derde brandend huisje mochten zij zelf blussen. In de ochtenduren was hun al een en ander bijgebracht, zodat zij de eerste beginselen provisorisch wisten. Met een „echte" brandweerwagen kwa men zij onder luid sirenegehuil aanrij den bij het weiland, strompelden met de zware slangenrollen in de armen het land op, legden de slangen uit, maakten de verbindingen tot stand onder het sla ken van brandweervaktermen, die zij 's morgens zo hier en daar in de oren hadden geknoopt en daarna kwam het moment van „water geven" en spuiten Vanzelfsprekend aangemoedigd door de honderden achter het hek. Nauwelijks was dit achter de rug of aller aandacht werd gevraagd voor het onverwachte slotstuk in de oefentoren. Plotseling braakte de bovenverdieping dik ke rookwolken uit en verscheen op een der omlopen een vader met zijn dochter, die niet meer naar beneden konden. Zij wer den op spectaculaire wijze gered tot op luchting van de ademloos toekijkende jeugdige schare. Toen zij beneden waren moest men vaststellen, dat het tweetal uit brandweerlieden bestond. Doch de span ning is er niet minder om geweest. Slechts node kon het jonge volkje daarna afscheid nemen van de brandweerkazer ne. ADVERTENTIE IJMUIDEN en XeL 14864 Garage: Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: Aangekomen schepen 17-7-70. Dievertje, Liver pool; Ako, Brake; Avenier, Mostyn, IJmuiden; Rijnstroom, Shoreham; Zeeburgh, R'dam; Johha- tuhorhary, Antwerpen; Marie, Londen; Bieber- stein. Hamburg Jans, Par; Biri, Oslo; Laertes Indonesië; Grete Deters, Montserat; Tower Ven ture, Huil; Helen Clausen, Kleipeda: Maribon Sleig, Londen; Continent, Londen; Adak. Nar vik, IJmuiden; Hyde Park, Archangel; Calvijn, Gevle; Oscar Mathios, Hamburg; Pamir, Lon den; Stefan J., Portscgrun; Repeto, R'dam; Ar eas, R'dam. Vertrokken schepen 17-7-70. Novel, Delfzijl; Wolar.da, Colchester, IJmuiden; Blatence, Lon den; Mutua Fides, Fecamp, IJmuiden; Tubo, Ty- nemouth; Folias, Kardinia; Adina, Berwick, IJ muiden; Herman Helene, Turku; Topaze, Da genham; Kattenturn, Cont. Plat; Lowerwal, Gdynia; Merweborg, Delfzijl; Styro; Abo; Ener gie, Aalborg; Margaretha B., Boston; Knud Sif, Stettin; Tower Venture, Hull; Klaus Mink, Hel- sinky; Helena Clausen, Ravenstein; Leprachauw, Wells. Aangekomen schepen 18-7-70. Helios II, Frede- riksvaerk; Pericles, Antwerpen; Aurelia, Lon den; Pergo, Londen, IJmuiden. Vertrokken schepen 18-7-70. Emsworth, Dublin; Loky, Gotland; Viscount, Vlaardingen; Zeeburg, Stockholm; Elbe ore, Tubarao, IJmuiden; Prove niersingel, Cork; Geise, R'dam. GarageBreestraat 55 (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. In de nacht van vrij dag op zaterdag heeft een 21-jarige in woner van Alkmaar, die naar de po litie mededeelde onder invloed een per sonenauto bestuurde, op de provinciale weg tussen Limmen en Uitgeest ter hoog te van kilometerpaal 18.9 een ernstig on geval veroorzaakt. Hierbij zijn drie jon ge Zaandammers gewond geraakt. Een van hen heeft ernstig hersenletsel opge lopen. De gewonden zijn naar het Cen traal Ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. De Alkmaarder reed om ongeveer twee uur met volle snelheid achter op de voor hem rijdende auto van de Zaandammers Door de kracht van de botsing belandde de wagen in de sloot. Het rijbewijs van de Alkmaarder is door de politie in beslag genomen. Aangezien de auto zeer ernstig was beschadigd, werd ook het kenteken bewijs ingevorderd. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De Velsense politie houdt open huis. Op 28, 29 en 30 juli en op 4, 5 en 6 augustus zal het hoofdbureau aan het Tiberiusplein 's middags voor het publiek worden opengesteld. De rondleidingen be ginnen om twee uur, drie uur en vier uur. Na de ontvangst wordt begonnen met de vertoning van een serie dia's welke een algemeen beeld van de politie geven. Hierna begint de rondleiding langs de wachtcommandant met zijn alarmerings systemen en communicatiemogelijkheden, langs de cellengang, via de rechercheka mers waar men de gehele technische uit rusting mag bekijken, door de bijzondere schietkelder waarover men in Velsen be- (Van een medewerker) DE GEHELE WEEK heeft de aanvoer van vis sterk beneden de verkoopmoge lijkheden gelegen. Zeer duidelijk is dat tot uitdrukking gekomen in de prijzen welke van de week voor de vissoorten zijn betaald. Zowel de rondvis als de platvis waren verre van goedokop. In niet onbelangrijke mate hebben de storm en het koele weer daartoe bijgedragen. Vooral in het begin van de week was de aanvoer van rondvis zeer magertjes. Eerst donderdag kwam er weer enige aanvoer. Die dag verscheen aan de markt de IJM 9 „Haarlem" vanuit de noorde lijke Noordzee met een lading, welke voor de helft uit koolvis en voor de an dere helft uit schelvis bestond. Gelukkig was de komst van het schip daags te voren reeds aangemeld, zodat de handel die dag de diepvries-cellen dicht heeft gelaten, hetgeen de prijs voor de verse vis ten goede kwam. TERUGKOMEND TOT het begin van de week was het aan de maandagmarkt goed merkbaar, dat er geen „noordboot" bij de hallen lag. De paar kisten rond vis die er waren noteerden prijzen van ongekende hoogte. Dit heeft zich overi gens de gehele week gehandhaafd, want kisten en nog eens 800 premiekistjes schelvissoort toch nog 80 cent, terwijl de prijs voor wijting op een gulden bleef staan. Aan de woensdagmarkt werd de hoogste prijs betaald voor de diverse scholsoorten. Voor schol II werd bijna twee gulden per kilo betaald, terwijl de III-soort niet veel goedkoper was. Niet al leen de fileer bedrijven „klommen zo hoog in de mast" de gehele handel deed hier aan mee. Daardoor vielen begrijpe lijkerwijs de gemaakte besommingen mee. mee. DE HARINGVANGSTEN in de Noord zee waren van de week minder dan in de voorgaande dagen. De haring wordt ook al voller en er waren zelfs schepen, die op de bekende plaatsen waar kuitzie- ke haring verwacht mocht worden de vis gingen uitzoeken. Gelukkig tot dusver zonder resultaat. Pas in de eerste helft van augustus kan deze haring tegemoet gezien worden. Alle zeilen moeten bij de mast gezet worden om tot een rede lijke vangst te komen, en bepaalde ri sico's konden niet uitblijven. Vroeg men een collega-schipper hoe diens vangsten waren, was aanvankelijk stereotiep het antwoord: „Het is niet anders dan tan dengeknars en geween". Eerst later kon men tot een redelijk trekje komen. Het gevolg was, dat de schepen laat binnen kwamen. Voor de velen die nog steeds dik hun brood verdienen aan de groe ne haring was dit wel een handicap. VANUIT DE IERSE ZEE kwamen zes trawlers, waarvan de KW 15 en KW 43 de hoogste vangsten hadden wat betreft de aanvoer van kantjes. Deze beliepen 650 tot 700 kantjes. Door de Sch. 171 werd een mooie partij diepgevroren ha ring binnengebracht. Terwijl dit schip zijn kleine makreel als diepgevroren pla ten op de markt bracht deden de eerst genoemde schepen dit in verse toestand. Het grootste deel in premiekistjes, waar over de binnenlandse handel zich graag over heeft ontfermd. De Kw 159 bracht een partij kleine ma kreel in de hallen, welke door dit schip als balklading in de Keeën was opgesla gen. Tijdens de vaart naar de thuisha ven hebben deze vissen veel te lijden gehad, waardoor ze vrij ernstig bescha digd waren. Dit leverde echter voor de conservenindustrie geen beletsel op de vis af te nemen. Daarmee komt men dan tevens tot het probleem van de grondstof-aanvoer voor deze tak van het visserijbedrijf. In voor gaande jaren konden deze fabrieken zich behelpen met aankopen uit Scandinavi sche landen, doch op het ogenblik wordt in deze landen geen enkele poging ge daan om kopers daarheen te halen. DAT ER DOOR DE ENGELSE MARI NE streng wordt gecontroleerd op de na leving van de voorschriften voor de ter ritoriale wateren is algemeen bekend. Maar ook hebben diverse opvarenden van de haringvloot ondervonden, dat de con troleurs op hun korvetten lastig plagen kunnen. Vooral bij het overgeven van een kantje haring aan elkander, komt het voor, dat een korvet op volle kracht juist voorlangs moet varen hetgeen een grote golving veroorzaakt en de beide andere schepen veel last en narigheid be zorgt. De boten botsen dan tegen elkaar op. De gevolgen daarvan zijn dan ook vaak niet te overzien. Zo voer van de week een van deze schepen met grote snelheid door een concentratie van der tig trawlers. De Kw 121 verplaatste zich juist naar de visgronden toen zo'n En gelsman kwam aanjagen. Een aanva ring was onvermijdelijk en de Kw 121 „Brittenburg" liep aan de neus flinke schade op. De schade aan de Britse po- litieboot kon niet worden vastgesteld daar dit schip zich naderhand niet meer in de nabijheid van zijn slachtoffer heeft ver toond. Door de scheepvaart-inspectie zal naar dit ongeluk een onderzoek worden inge steld. Deze dienst heeft overigens de re der van de „Brittenburg" toestemming verleend om tot 1 september te blijven varen mits een bepaalde noodvoorzie ning wordt gtroffen. Een scheepsrepa ratiebedrijf kan dan intussen een nieuwe neussectie voor de Kw 121 maken. De onfortuinlijke „Brittenburg"die met een gehavende neus uit de Britse wateren is teruggekeerd. De huttenbouwers op het open terrein naast de sporthal hadden vrijdagmorgen hun „paleizen" grotendeels afgebouwd en besloten er toen gezamenlijk een kermis van te maken voor de andere bewoners van Speldorado-land. De resterende ochtend uren werden besteed aan het inrichten en schikt, terwijl voorts natuurlijk alle aan dacht wordt besteedt aan de surveillance middelen, de verkeersongevallenwagen, de portofoons en dergelijke apparatuur. De gehele rondleiding neemt ongeveer twee uren in beslag. Er zijn geen leeftijds grenzen gesteld, zodat men ook de kinde ren mee kan nemen. De jeugd is van harte welkom en vooral de jongens zullen het prachtig vinden om alles te bekijken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Op de hoek van de Laan der Nederlanden en de Heemsker- kerweg ontstond vrijdag een aanrijding tussen een personenauto en een brom fietsberijdster, doordat naar het poli- tie-onderzoek uiitwees de automobilist geen voorrang verleende. De bromfietsster een 22-jarige kleuterleidster, woonachtig in Beverwijk is per ambulance-auto met een vermoedelijke hersenschudding naar het Rode Kruisziekenhuis overgebracht. HAARLEM. De honkbalafdeling van TYBB zal van 27 tot 29 juli op het veldencomplex aan de Schalkwijkerweg een trainingskamp organiseren voor de honkballende jeugd. Het ligt in de bedoe ling om de activiteiten om half tien te beginnen en 's middags om 16.00 uur te beëindigen. In het trainingskamp zullen de diverse onderdelen van de sport inten sief worden beoefend, terwijl men ook van plan is enige honkbalexperts aan te trekken, die lezingen zullen houden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De eerste week van Speldorado is vrijdagmiddag met een bonte kermis afgesloten. Voor het weekeinde zijn er geen activiteiten georganiseerd. De jeugdleiders van de buurthuizen hebben de twee dagen rust hard nodig om krachten voor de volgende week te verzamelen. Het vele werk dat zjj afgelopen week hebben verricht is in ieder geval niet voor niets geweest. Speldorado heeft haar naam in deze eerste ronde weer volledig waar ge maakt. versieren van de verschillende kraampjes. Een verffabriek had een aantal potten verf beschikbaar gesteld waarvan dank baar gebruik werd gemaakt Het enthou siasme bij het schilderen was echter zo groot, dat behalve de kraampjes ook de schilders zelf binnen een kwartier waren „versierd". De jeugdleiders waren dan ook genood zaakt de schilders tegen zichzelf in be scherming te nemen. „Alle verf is op", ver klaarden zij snel en daarmee waren heel wat kleren gered. Maar met of zonder verfje, de kraam pjes zagen er bijzonder feestelijk uit tegen de middag. Alles was ingericht, de kermis kon beginnen. Zodra de kinderen in de Sporthal waren gewaarschuwd stroomde het kermisterrein vol. Mogelijkheden tot vermaak waren er genoeg. Kegelen, bus sen gooien, ringwerpen, gaosprikken, ezelt tje prik, wippen, van een „flathut" afglij den, te veel om op te noemen. De kinde ren vermaakten zich uitstekend en het weer werkte nog eens extra mee om er een echt feest van te maken. Voor de allerkleinsten was er in de middaguren een poppenkastvertoning. Frits Schrijvers gaf voor ruim hon derd kinderen een voorstelling die vol spanning werd gevolgd. De aanvoer in Scheveningen bestond uit: 150 kleine kisten schelvis; 200 kleine kisten wijting; 25 kisten gul en kabeljauw; 15 kisten schol en 140 stijve kabeljauw. De besommingen van 17 juli 1970 waren: HD 4-17.700; 65-17.600; KW 101-2950; 191- 9180; 221-11.100; TX 2-15.500; 21-18.600; 8- 12.700; 19-14.000; 34-5500; 37-3400; 56-3500; UK 242-7000; 1-3180; 69-5300; 222-13.400; IJM 209 en IJM 211 5700. Hedenmorgen werd te IJmuiden aange voerd: 10.000 kilogram tong en 100 stijve kabeljauwen, 5 kisten schelvis; 5 kisten wijting; 105 kisten gul en kabeljauw; 45 kisten haai; 100 kisten makreel; 855 kisten schol en 100 kisten varia. Op de plaats waar de werkplaats voor minder-validen „Het Seepaerdt" volledig in de as werd gelegd, schuin achter het raadhuis, heeft de gemeen te thans een ruime, in vakken inge deelde parkeerplaats aangelegd. Het moet nu wel heel druk worden bij het stadhuis willen er parkeermoei- lijkheden ontstaan.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5