Bloemen zijn ongekend duur Sla daalde deze week in prijs maar spinazie werd duurder 1 Haar modejournaal Valentino koos vóór midi Verzekeringsplan „Peregrinus" OVERLEDEN GASTARBEIDERS VOOR TIENTJE NAAR HUIS Voetbal en muziek op Dorpsweide VERENIfiINGSNIEUWS UIT DE IJM0ND Transport vaak groot probleem Fokker neemt deel aan studie over „ruimtesleper" Geslaagd Engelse staking van invloed op tomaten Behoud Uw zomerse teint Laatste modedag in Rome %tjïi§lp EXAMENS (Van onze moderedactrice) ROME Valentino, de Cassius Clay van de modewereld, heeft zijn instemming met de midirok be tuigd. Hij deed dat gisteravond tij dens een galapresentatie waarmee hij de Italiaanse modemarathon be sloot. WEINIG VERANDERD EXOTISCH WAT ROME LEERDE Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord 7 t >r i I :..i:.vy.-v. ^v .^:.4>yvy<«y: (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Voortaan kunnen bui tenlandse werknemers zich verzekeren voor de kosten die zouden ontstaan, als zij hier overlijden en in hun eigen land begraven willen worden. Het transport per vliegtuig van een lijk naar één van de landen om de Middellandse Zee kost ongeveer 3.000 gulden. In het verleden was het probleem wie dit bedrag kon of wilde betalen. De Stichting Peregrinus, die bijstand verleent aan buitenlandse werknemers in Haarlem en omgeving, heeft de interna tionale verzekeringsmaatschappij Union bereid gevonden om voor een premie van tien gulden per jaar de buitenlander voor dit risico te verzekeren. Toen vijftien jaar geleden de eerste buitenlanders in ons land kwamen wer ken, had men nog geen idee van de pro blemen die op allerlei gebieden zouden ontstaan. Inmiddels zijn er overal in het land stichtingen voor maatschappelijk werk opgericht, die zich bezig houden met de specifieke problemen van de gastarbeider. Voor Haarlem en omge ving is dat de Stichting Peregrinus. Eén van de vragen, die tot nu toe bij alle stichtingen onopgelost bleven, is wat er moest gebeuren met de buitenlanders die hier overlijden. Enige jaren geleden kwamen er geen buitenlanders meer uit zichzelf naar ons land. Omdat toch de behoefte aan ar beidskrachten bleef bestaan, begon met met de werving. De bedrijven, die een verzoek tot werving doen, zijn tot op ze kere hoogte verantwoordelijk voor de bui tenlanders. Zo zijn zijn verplicht om voor (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Een woordvoerder van Fokker heeft vanmorgen bevestigd dat de vliegtuigfabriek voor ongeveer 36.000 zal deelnemen in de studie voor de bouw van een „ruimtesleper". De Westeurope- se deelnemers in het ruimtevaartToieet hebben de opdracht verleend aan ELDO, die in Noordwijk zetelt. Twee consortia, waarvan Fokker er een is, hebben de opdracht, binnen eni ge maanden gegevens te verstrekken voor de voordeligste bouw van de ruim tesleper, die in de baan om de aarde on dermeer wordt gebruikt om sondes naar andere planeten te schieten. Wat de identiteit van het andere consor tium is, wilde men bij Fokker niet mee delen. Onjuist noemde een woordvoer der het bericht, dat de ruimtesleper te zijnertijd in Eurona zal worden gebouwd, uiteraard nadat de studies tot een aan vaardbaar resultaat hebben geleid en de regeringen bereid zijn de fondsen voor de bouw beschikbaar te stellen. Mogelijk wordt de sleper in de Verenigde Staten geconstrueerd, waar de ervaringen op dit gebied veel groter zijn. De Amerikaanse rijksdienst voor lucht en ruimtevaart (NASA), is van plan om streeks 1977 een soortgelijke ruimtesle per in gebruik te nemen. De bedoeling is dat de sleper in een geostationaire baan om de aarde draait, zodat de plaats van de sleper boven een tevoren bepaald punt van de aarde constant is. Fokker's deelneming is 5,2 pet. van het bedrag dat voor de studie beschikbaar is gesteld, in totaal circa 700.000. een behoorlijke huisvesting te zorgen. Er zijn bedrijven geweest die het trans port van een overleden buitenlander naar zijn land van herkomst geheel of gedeel telijk betaalden, omdat zij zich hiervoor verantwoordelijk voelden. Bovendien, wie moet het anders betalen? De achterge bleven familie heeft er geen geld voor; gesubsidiëerde stichtingen, zoals Peregri nus, evenmin. Toch stelt de familie van een overledene het op hoge prijs dat de begrafenis plaatsvindt in eigen land, met de daarbij behorende gebruiken. (In Isla mitische landen zoals Turkije wordt bij voorbeeld nooit een dode in kist begra ven). Het verzekeringsbedrijf Union is alleen bereid de verzekeringen af te sluiten als minimum 10.000 mensen zich aanmelden. De stichting Peregrinus zal nu alle be drijven waar buitenlanders werken, ver zoeken om medewerking. Misschien zou den de verzekeringen collectief afgeslo ten kunnen worden. De bedrijven kunnen de premies aftrekken van de salarissen, of als zij daar bereid toe zijn zelf de premies voor hun rekening ne men. Ook zal Peregrinus de andere regiona le stichtingen die zich bezighouden met buitenlandse werknemers, op de hoogte stellen van deze nieuwe mogelijkheid. Zij kunnen het dan weer doorgeven aan de buitenlanders en de bedrijven. Het ligt in de bedoeling van de Stich ting om deze verzekering op den duur ver plicht gesteld te krijgen door het minis terie van Sociale Zaken. Het financiële risico dat alle betrokkenen anders lopen is zoals in het verleden vaak geble ken is veel te groot. In Haarlem J. F. G Prang (verwar mingstechniek), A. F. Verburg (werktuig bouwkundig tekenaar) en J. P. Schipper (assistent' elektrotechnisch opzichter). De heer A. H. M. van Resteren uit Lis- se is geslaagd voor net examen Assistent uitvoerder burger- en utiliteitsbouw, de heer J. Roos uit Heemskerk voor As sistent elektrotechnisch opzichter, de heer C. Kraaij uit Beverwijk voor het examen Bedieningsman in de procesin dustrie en de heer P. Hallewas uit Vel- sen voor het Werktuigbouwkundig lager technisch basisdiploma. BEVERWIJK Verschillende oorzaken zijn aan te wijzen om te verklaren waarom de bloemenprjjzen deze week tot ongeken de hoogte stegen. Allereerst is het koele, vaak stormachtige weer er de oorzaak van Op dit terrein aan de Maerten van Heemskerckstraat in Beverwijk gaat een groep leerlingen van de lagere technische school een complex van vijf woningen bouwen. De aspirant bouwvakkers zullen hiermee hun op leiding voltooien. Hun werkzaam heden gebeuren onder het toeziend oog van hun leraren en met mede werking van Smit's Bouwbedrijfzo als we gisteren reeds uitvoerig be richtten. DEN HAAG Geslaagd voor m.o Duits (A): E. C. Dijkkamp, A. van der Nagel, Lisse; A. B. P. Handgraaf, Haar lem. Tekenakte (A): mej. H. Buijs, Haar lem; F. A. J. M. Hak, Haarlem; M. van 't Hof, Beverwijk; P. M. Koning, Heem stede; F. van Willigen, Haarlem. BEVERWIJK De groentehandel heeft de afgelopen week een vlot verloop ge had, al zaten er wel enige prijsverschillen in de diverse produkten. Zo zag men de sla deze week by een vrij ruim aanbod goed koper worden, de kweker had het weer be paald niet mee, vrijdag lagen de prijzen zelfs laag en kwam men niet verder dan 17 cent per krop, waarbij een groot deel, maar dat was mindere kwaliteit, onver kocht bleef. De prijs van de spinazie ging met sprongen omhoog en kwam gisteren op een gulden per kilo en dat midden in de zomer. Ook de bloemkool werd heel duur. Er is een tekort aan kool waardoor de prijs tot 195 cent per stuk opliep. Andijvie kwam weer in wat kalmer prijsverloop en lag tussen 9 en 35 cent per kilo. Bospeen handhaaft zich heel goed op een peil van 38 tot 75 cent per bos, de was- peen varieerde van 22 tot 58 cent per kilo. De bonen zijn nog duur maar voor de snij- en sperziebonen is men nog op de kassen aangewezen. Tuinbonen liepen in prijs op tot 76 cent per kilo. De verschillende dop erwten soorten waren ook duur en kwamen tot 225 cent per kilo. De tomatenprijs ging deze week snel naar beneden. Lang zijn hiervan de prijzen goed geweest, maar men kwam niet hoger dan 70 cent per kilo, De Britse havenstaking zal er ook niet ge heel vreemd aan zijn, want er gaan in lan delijk verband grote hoeveelheden naar Engeland. Bij de voorlopers van de win- terprodukten is het vooral de prei die duur is en tot bijna een gulden per kilo noteerde. Zowel de rode- als de spitskool gingen vrij vlot weg. I De laatste speciale aarbeien veiling ken merkte zich door enige topprijzen, want voor de nog ruim duizend kistjes werd tot 810 cent per kistje betaald. Voorts noteer den de rode bessen tot 175 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag aardbeien 320-810, rode bessen 65-175, spinazie 45- 100, sla 6-17, bospeen 38-75, waspeen 22- 58, doperwten 120-225, sperziebonen 120- 175, snijbonen 160-330, tuinbonen 55-76, postelein 52-78, komkommer 15-52, toma ten 57-70, prei 68-98, peulen 440-645, bos- kroten 25-40, rabarber 28-58, bloemkool 65- 195, spitskool 38-63 en rode kool 20-24. ADVERTENTIE Heerlijk gebruind door de zon is het bewijs van een geslaagde va kantie. Bedenk echter weldatzon en wind Uw huid uitdrogen. Als U hierop niet attent bent zal Uw zomers'uiterlijk spoedig haar fris heid verliezen en plaats maken voor een trekkende, droge huid. Verzorg deze daarom 's morgens en !s avonds met "Oil of Olaz".- Deze vochthoudende olie, ver krijgbaar bij apotheken, drogis ten en parfümerieën, vormt de best denkbare bescherming te gen rimpeldroogte en houdt Uw huid zacht en elastisch, waardoor Uw zomers-gezond aanzien be waard blijft. Margaret Merril dat er maar weinig bloemen zyn. Daar naast was de vraag groot, omdat veel men sen toch thuis bleven en voor de gezel ligheid een bloemetje in huis haalden aldus was de ervaring van de verkopers. Deze week kwamen de gladiolen, bui ten gesneden, tot 280 cent per bos en be taalden men voor een aparte kleur zelfs nog 520 cent, maar ook voor een bosje Statice werd tot 140 cent betaald. De Se- getum ging tot 80 cent per bosje, dahlia's noteerden nog 130 cent per bos en ook de Alstroemeria kwam tot deze prijs, terwijl de laatste World Supreme tot een gulden noteerde. Dan waren er ook een paar par tijtjes asters die het tot 90 cent per bosje brachten. Ook anjers en rozen werden goed betaald. De anjers lagen hoger in de markt dan in de winterdag en wel tussen 18 en 29 cent per stuk, voor een paar partijen van extra kleur en kwaliteit werd tot 50 cent per stuk betaald. Van export zijde is voor deze produkten grote belangstelling en dagelijks belagen binnenlandse kopers en exporteurs elkaar om voor veel geld toch de bloemen te kopen. Rozen varieer den van 18 tot ruim 50 cent per stuk. Voor de baby roosjes werd tot 22 cent per stuk betaald. De jaar-rond chrysanten lie pen in prijs op tot 400 cent per bos. Bij de lelies noteerde de Rubrun tot twee gul den per tak en brachten de ixia's van 42 tot 50 cent per bosje op, freesia ging nog tot 140 cent per bosje. Begrijpelijk dat door de hoge bloemen prijzen ook de prijzen van de potplanten belangrijk omhoog gingen De prijzen waren vrijdag, allium 45, ama- rylles 10-18, anjer 18-50, tros anjers 120- 200, anthurium 35-130, asters 60-90, calla 24-30, chrysanten 230-400, concillie 80 dahlia 100-130, fresia 85-140, gerbera 16-38, gladiool 75-240, ixia 42-50, lely per tak 18- 75, liatrus 80-140, margriet 46, orchidee 75, roos 18-49 per tak 18-28, baby roos 8-22 en world supreme 80-95. Jackie Onassis en nog een heel stel andere beroemdheden lieten ver stek gaan en dat moet Valentino wel diep in het hart hebben getroffen, want geen enkele couturier is zo ma teloos ijdel als hij. Sinds de ruim der tigjarige ontwerper door een vriendin van de toenmalige Jackie Kennedy werd ontdekt is de roem hem zo naar het hoofd gestegen, dat hy mo deredactrices een brief heeft geschre ven waarin hij bevel gaf dat het ver slag van zijn shows minstens een pa gina lang zou moeten zijn en dat er te vens geen namen van andere coutu riers in mochten worden vermeld, maar u begrijpit natuurlijk wel, dat geen enkele journalist bereid was om zich daaraan te storen, want zo bijzon der waren Valentino's creaties nu ook weer niet. Eigenlijk is er sinds het vorige sei zoen weinig door hem veranderd. Hij handhaafde dezelfde strakke, functio nele lijn als in Parijs door Ungaro wordt aangehouden. Het werden dus simpele midi-jurken met v-hals, lan ge vrije nauwe mouwen, en royaal geplooide rok. Dat alles in gebroken wit, champagne, beige, aubergine en zwart. Kortom: keurige, knap ge maakte kostschooljurken zonder al teveel sex. Maar Valentino's klanten kring, waartoe vroeger ook Sophia Loren en Gina Lollobrigida behoor den, is wel wat veranderd, sinds hij zijn zaak een paar maanden geleden aan een Amerikaanse confectionair uit Texas verkocht. Ook al hadden de simpele creaties voor overdag, waar bij allerlei details, zoals zakjes en manchetten zoveel mogelijk werden weggelaten, duidelijk de overhand, bij het ontwerpen van zijn vrijetijdskle- ding heeft Valentino toch wel duide lijk aan de jet-set gedacht. Mannequins in rotsklimpakjes ver anderden Valentino's modehuis in een saloon. Voor 's avonds zwaaide hij tot ieders verbazing echter naar de ja ren dertig over. Als May West zijn exotische cocktailcreaties van kant en lurex eens had gezienTrou wens, onze eigen minister Luns zou misschien wel door de knieën zijn ge gaan wanneer hij naar Valentino's zwartfluwelen dinner-jackets met een zilveren krijtstreepje was komen kij ken. De les die de Italiaanse couturiers ons de afgelopen week hebben ge leerd, is dat het tijd wordt om naar een midi-jurkje uit te kijken. Een tot halverwege de kuit reikende japon, een uiterst nauw bovenlijfje, een fors in gesnoerde taille en naar eigen ver kiezing een iets gerende, klokkende of geplooide rok. Het is niet te hopen dat de Ita liaanse midi's de inzet van de nieuwe internationale modelijn zullen worden. Want zelfs Harpers Bazaar's hoofdre dactrice Nancy White vond ze uiterst onlogische verzinsels. Afgezien van de modellen van Sarli, Capucci, Lan- cetti en Valentino waren de met com plete voegen gegarneerde creaties te ouwelijk voor modieuze twens, terwijl niet meer zo jeugdige dames ze on mogelijk kunnen dragen, omdat ze veel te krap zijn. De overhemdjurken zullen, wat de Italiaanse couturiers betreft, voor combinaties van rok en blouse plaats moeten maken en de reverskragen voor de v-halsen. Tailles worden door brede ceintuurs geaccentueerd en ten slotte keert de aloude strapless avond jurk weer terug. Prinses Galitzine was de enige die met haar splitmaxi en zwartsatijnen laarsjes een frivole oplossing voor het midiprobleem wist te bedenken. Volgende week zullen de Parijse cou turiers hun collecties showen en vol gens ingewijden is het vrijwel zeker dat ook zij naar de midi's zullen over- zwaaien, maar dat wil niet zeggen dat Jas van Valentino, met capuchon en randen van bont, daaronder bleke suède laarzen. u uw minirokjes nu meteen in de asbak kunt doen. Want de Engelse, Duitse en Amerikaanse confectiemag- naten schijnen daar voorlopig nog niets voor te voelen. In het kader van de evenementen, welke het tamboer- en jachthoorn- korps „Arion" gedurende het zomer seizoen organiseert, is vrijdagavond op de Dorpsweide een voetbalwed strijd gespeeld tussen het eerste elf tal van de voetbalvereniging „Wijk aan Zee" en een team bestaande uit gasten van de camping „Aardenburg". Tijdens de rust heeft „Arion" een fantastische show gegeven. De voet balwedstrijd is een sportieve ontmoe ting geworden, die in een 31 over winning voor Wijk aan Zee is ge ëindigd. Deze eindstand is overigens wel iets geflatteerd, want een gelijk spel zou de verhouding het best heb ben weergegeven. „Arion" brengt voorts op zaterdagavond 2T juli om acht uur een taptoe voor hotel „Ken- nemerduin". Bovendien wordt op woensdag 22 juli onder auspiciën van Arion 's avonds om acht uur in café „De Zon" een kienavond en een modeshow gehouden. Aan deze modeshow wordt meegewerkt door drie Beverwijkse zaken, die respec tievelijk dames-, heren- en sport- kleding tonen. MAANDAG 20 JULI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.30 tot 20.45 u. bibliotheek en inlichtin gen centrum van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden. 14.30-17.30 en 19-21 u.; filiaal Venusstr. IJmuiden 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord Banjaertstraat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal „Spaarnberg", Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, meisjesclubs, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. De Ring, van 19.30 tot 21.30 u. bokstrai- ning in de gymnastiekzaal van de F. L. Ossendorpschool (ingang Wijk aan Zeeër- weg) IJmuiden. ZATERDAG 18 JULI Café Sport, Kerkstraat. Tot 18 u. schaaksociëteit door schaakclub Weenink. 't Zwanenest, Dommelsingel. 20 u. spe ciaal programma voor de jeugd vanaf 17 jaar. De Slof, Raamveld, 20 u. repetitie koor De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco theek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend tot 15.30 u. ZONDAG 19 JULI De Slof, Raamveld. 14 u. dansen, 19 u. sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend 10-15.30 u. MAANDAG 20 JULI Bejaardenpaviljoen Westerhout, Wes terhoutplein. 14 u. handwerken. Kleine Akademie. Hoflanderweg. 20 u. pottenbakken. Harmoniegebouw, Groenelaan. 20 u. re petitie Beverwijkse Harmoniekapel. De 91f, Raamveld. 20 u. repetitie koor Zang en Vriendschap en toneelvereniging KDO. 't Zwanenest, Dommelsingel. 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152, 20 u. werkgroep AA. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 10-18 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14- 17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: vol wassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Arends- weg 61: volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 18 JULI De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck straat. 20 u. dansen. ZONDAG 19 JULI Parkeerterrein, Rijksstraatweg 219. 8 u. conditietraining. MAANDAG 20 JULI De Zevensprong, Const. Huijgensstraat 20 u. repetitie gemengd koor. Herv. Kapel. Const. Huijgensstraat. 19.30 u. repetitie koor Stem des Volks. De Magneet, Ten Katestraat. 20 u. re petitie instrumentaal ensemble. MAANDAG 20 JULI Openbare bibliotheek, Filiaal De Meer paal, Banjaertstraat. Geopend van 14-17 en 19-21 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6