Secretaris Indemans Koninklijk Verbond Ondernemers: Bedrijfssluitingen zijn niet zo erg verontrustend KLEINE WINKELIER HOEFT NIET KAPOT Wie ermee ophoudt beter gaan m opvangen Illegale melkprijs verhoging oosehorten Jhr. Sickinghe verzekert: Veertig treinstellen komen op tijd klaar Critiek op de NS-werksfeer Meer hulp aan slachtoffers oorlog '40-'45 VMF verwacht ontslagen SER-commissie bestudeert rijer loon en prijsbeleid SCHEEPVAART Wall Street ZATERDAG 18 JULI 1970 9 DEN HAAG Die middenstand, dat wordt niets meer. Die kleine winkeltjes kunnen maar beter sluiten. De groten maken alles kapot. Die kunnen veel voordeliger aanbieden, omdat het daar in de massa-omzet zit. Dat is de redenering, waartegen de organisaties voor het midden- en kleinbedrijf nu boksen. Een wijdverbreid misverstand, vindt mr. R. A. E. Indemans, secretaris van het Koninklijk Verbond van Ondernemers. Want wat er beweerd wordt is gewoon niet waar. Al die sprookjes moe ten de wereld uit. Voor die middenstand zijn er wel degelijk goede kan sen. Als ze maar met verstand worden benut. B OPGESPAARD VAKBEKWAAM m PRIJSBELEID UITGELEKT Advies Zuivelbond m GELIJKE ETSEN een aantal treinstellen en goederenwa- W etSOYltwerb ingediend Vraagtekens VERVANGING Kort economisch nieuws Waar zit dan naar zijn mening de redeneerfout? „In een foutieve beoordeling van de ontwikkeling. Als ik zeg dat de midden stand te gronde gaat, dan is dat maar een klein beetje waar. Kijk eens naar warenhuizen als de Priba, de Galeries Modernes of de Grand Bazar. Ze zijn óf overleden, óf naar concerns als de Bijenkorf en Vroom en Dreesmann ge gaan. Bij Simon de Wit of De Gruyter gaat het ook niet zo best. Ik wil er maar mee zeggen, dat er niet alleen bij de middenstand klappen te incas seren zijn. En al die winkelsluitingen dan, is dat geen verontrustend verschijn sel? „Er zijn er enkele duizenden die het niet hebben gehaald. Maar wat maakt dat uit op zo'n 250.000 ondernemers? Bij het ontwikkelings- en sanerings fonds liggen 18.000 aanvragen. Er zullen er misschien 10.000 van in behandeling komen, omdat er heel wat bij zijn die op een gedwongen sluiting betrekking heb ben. In dat geval biedt het rijk geen hulp. Als je failliet gaat of moet sluiten door ziekte of invaliditeit, grijp je er naast. Bovendien zijn die aanvragen over een aantal jaren opgespaard. Het is dus niet zo dat er jaarlijks bergen bij komen. Bekijk je nu die gevallen in dividueel, dan ziet het er allemaal erg triest uit. Maar nogmaals: op dat grote totaal valt het hard mee. Je moet er eenvoudigweg rekening mee houden dat er zaken zullen afvallen. Maar daar staat tegenover dat er ook steeds bij komen. Er is dus een afvloeiing maar ook een toevloed van nieuwe mensen die het ondernemersrisico kennelijk nog altijd durven te nemen". Zijn de organisaties nou gelukkig met de tegenwoordige gang van zaken? „Nee. Wij willen naar een algeheel structuuronderzoek voor het midden- en kleinbedrijf. Pas din kunnen er gerich te maatregelen worden genomen. Nu gebeurt er af en toe wel eens wat. Maar dat er sprake is van een goede begelei ding van de kant van de overheid, kan ik ook weer niet zeggen. Staatssecreta ris Van Son heeft nieuwe hulpmaat regelen in voorbereiding. Goed, het is beter dan niets. Maar we kunnen er bepaald niet over juichen". standigen. Je moet mensen die altijd actief zijn geweest niet zo gauw van de Bijstandswet laten trekken, vinden ze. Dan heb je in feite je economische leven beëindigd. Waar moet die hulp volgens mr. Indemans dan op gericht zijn? „Je zou die mensen een basis moeten geven voor een nieuwe start. Ze niet meteen de indruk geven dat ze aan de kant staan en waardeloos zijn gewor den. Voor jonge ondernemers is het allemaal zo erg niet. Die zoeken wel iets anders. Maar die man van boven de vijftig, die komt niet zo gauw meer aan de gang. Bovendien heeft hij nooit ge zag gekend, omdat hij eigen baas was, en ook geen discipline. Daar staat tegenover dat hij in loondienst een uiterst toegewijde werker zou zijn met een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Maar het grootste probleem is wel dat zo'n man de overgang naar de onzelf standigheid moet kunnen maken. Wij hebben wel eens de indruk dat de re gering niet zo erg geboeid is door de positie van de kleinere ondernemers. Jammer, want ze betekenen heel wat voor de vaderlandse economie". Kan hij daar wat cijfers over noemen? „Laat ik eerst dit zeggen. Het is niet allemaal grootbedrijf wat de klok slaat. Denk eens aan de kleine industrie, de horeca, de ambachtelijke bedrijven, de vervoersondernemingen. Er is een met gedeeltelijk behoud van zelfstan digheid (franchising-systeem heet dat met een dure uit de Verenigde Staten ingevoerde term). Dan zijn er nog de zegelcombinaties. Ieder moet nu zelf beslissen in welk stelsel hij het beste past. Van het filiaal zal de één zeggen: fijn dat het hoofdkantoor de admini stratieve rompslomp voor me doet. An deren zullen weer zeggen: geef mij de vrijheid maar. Die wordt absoluut ge zien overigens steeds kleiner. Daar zor gen de belastingen, sociale verzeke ringen, de lonen en de prijzen wel voor. Wat zo'n ondernemer moet kiezen hangt voor een groot deel ook van de branche af". „Daarbij is een ding wel duidelijk: schaalvergroting brengt zeker niet al tijd de redding. Kijk maar eens hoe het stokbrood uit dat kleine bakkerswin- keltje nou loopt. De weerstand tegen de broodfabriek wordt steeds groter. De boetiek, als tegenhanger van het grote modemagazijn, nóg zo'n voorbeeld" Het prijsbeleid tenslotte, wat zegt hij daarvan? „Dat zou vrijer moeten zijn. Zoals het nu wordt gehanteerd is-het niet rede lijk. De eerste prijsvoorstellen van mi nister Nelissen vinden wij nauwelijks een verbetering. Wat vroeger de mi nister deed mogen nu de ondernemingen zelf doen, maar ze schieten er nauwe lijks iets mee op. Materieel worden ze er amper wijzer van. Een rentabiliteits- norm van 7 percent over het geïnves teerde vermogen is gewoon te laag. Dat betekent een rente van ten hoogste 3,5 percent. Terwijl de rentestand nu al de 9 percent heeft bereikt. En dat er Mr. Indemans kan die maatregelen zelf niet bekend maken. Hij is gebonden aan een zwijgplicht, zolang de staats secretaris nog niet klaar is met zijn wetsvoorstel. Maar wat erin komt te staan is inmiddels al uit andere bron uitgelekt. Het gaat hierom: winkeliers die ermee willen stoppen kunnen hoog stens twee jaar hun netto-minimumloon krijgen. Zoals bekend wordt dat loon vanaf 1 juli met terugwerkende kracht hoger. Wie zijn zaak dicht wil doen, moet zich verplicht laten inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Hij kan zich ook laten herscholen. Er geldt geen leeftijdsgrens meer. Heeft de aan vrager na twee jaar nog geen baan of is hij dan ook nog niet omgeschoold, dan krijgt hij bijstandsgeld. De in komensgrens voor deze regeling zou op 13 mille komen te liggen. Voor ontwik kelingshulp aan het midden- en klein bedrijf ligt die grens op 25.000 gulden. De organisaties vinden die voorstellen onvoldoende. Ze willen liever naar een werkloosheidsverzekering voor zelf- DEN HAAG. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ vindt het gewenst, de voor de gebieden buiten het westen des lands aangekon digde illegale verhoging van de consump tiemelkprijs met een cent per liter tot begin augustus uit te stellen. Het heeft de aangesloten coöperatieve melkinrichtingen geadviseerd, tot dit uit stel te besluiten. Zoals bekend was de verhoging voor maandag a.s. aangekon digd. Het bestuursadvies geldt echter niet voor die melkinrichtingen, die de il legale verhoging reeds eerder hebben toegepast. In Friesland is dit al op 6 juli gebeurd, enkele melkinrichtingen elders in het land hebben de extra cent met in gang van donderdag 16 juli berekend. Het FNZ-bestuur heeft, in overleg met de landbouworganisaties, besloten tot het geven van dit advies, nu donderdag j.l. (16 juli) bekend is geworden, dat de mi nister van economische zaken zeer bin nenkort een besluit zal nemen aangaan de de consumptiemelkprijzen in het gebied buiten het westen. enorm arsenaal van kleinere en detail- bedrijven die heel goed meedraaien. Zo wat 75 percent van de omzet komt van het midden- en kleinbedrijf. Er werken ruim 700.000 mensen. De bijdrage in het nationaal inkomen is bijna 13 percent. Waar het om gaat is, dat de ondernemer vakbekwaam moet zijn. Dat is zijn wapen tegen concurrentie van de gro teren. Specialisatie leent zich het beste voor het kleinere bedrijf. Daarom zijn wij ook voorstander van een specia listendiploma, dat dan officieel erkend zou moeten worden. De titulatuur moet dan wel beschermd zijn zoals dat in de textiel al het geval is". Wat vindt hij van Van Sons nieuwe wetsontwerp: één vergunning voor de hele detailhandel? „Aanvankelijk was het de bedoeling een verdeling in negen ploegen te ma ken. Maar de staatssecretaris wilde daar niet aan. Dat zou te verstarrend wer ken, dacht hij. Hij zocht het eerder in hogere bedrijfseconomische kennis. De Sociaal-Economische Raad en onze or ganisaties hebben toen gezegd: akkoord, maar dan bedrijfseconomie die op een bepaalde vakbekwaamheid is toege spitst. Zaken als calculatie, omzetsnel- heid en financiering moeten dan in het bedrijfskader van de textiel, de ijzer handel of de levensmiddelen worden geplaatst. Zit die kennis er goed in, dan kan de ondernemer zelf het beste be oordelen of en hoe hij zijn assortiment kan uitbreiden. Hij kan zich dan een grotere vrijheid permitteren". Die bedrijfseconomie en de vakbe kwaamheid heeft de staatssecretaris nu in zijn voorstellen overgenomen. De consequentie is, dat hij nu ook alle vak diploma's gelijk moet schakelen als de eisen op hetzelfde niveau komen te lig gen. Het is duidelijk dat iemand, die in zes dagen tijd kan leren hoe hij brood moet verkopen, niet kan worden vër- geleken met een elektrotechnicus. Daar waar het mogelijk is moet je dan die specialisatie erkenning laten krijgen, vinden wij. Dat iemand specialist is in grauwe erwten, rechtvaardigt natuurlijk nog niet een erkenning als groenteman. Wij denken hier eerder aan radio en televisie of aan schoenen. Als die spe cialisatie er eenmaal is, dan is dat ook een vorm van consumentenbescher ming". Kan hij kort samenvatten hoe de kleinere ondernemer zijn hoofd boven water zou moeten houden? „Er bestaat geen vaste succesformule. De man in een dorp zal het in een modezaak moeilijker hebben dan in de stad. Hij moet er daarom vaak iets bij doen. Alles wordt bepaald door de economische werkelijkheid. Er zijn bovendien zo veel mogelijkheden. In koop- en verkoopcombinaties, het wer ken in een filiaal van een groter bedrijf, (Vervolg van voorpagina) UTRECHT. Volgende week begint in Utrecht het gesprek tussen de directie van Werkspoor-Utrecht en de districtsbe stuurders van de vakbonden over de re geling van de personeelsafvloeiing. In af wachting van die besprekingen zei jhr. F. O. J. Sickinghe, woordvoerder van de raad van bestuur, geen nadere speci ficaties te kunnen geven van de aantal len werknemers die binnen de VMF of bij de NS emplooi zouden kunnen vinden. Het getal 250 voor de overblijvende groep noemde hij een globale aanduiding. Met de Spoorwegen is nog nader overleg daar over nodig. Het personeelsverloop over de afgelo pen maanden is zeer onregelmatig ge weest, in sommige maanden hoog, in an dere laag. Jhr. Sickinghe zag er geen aanleiding in om te vrezen dat Werk spoor de nu onderhanden zijnde 40 trein stellen voor de NS niet op tijd, dat wil zeggen tussen oktober 1970 en oktober 1971, zou kunnen afleveren. Als de NS te hulp zou moeten komen, dan zou dat met voormalige Werkspoor-mensen gebeuren, die inmiddels b(j de Spoorwegen in dienst zjjn getreden. Verder onderhanden zijnde orders: de laatste metrostellen voor Rotterdam, die dezer dagen afgeleverd worden, tramstel len voor Den Haag (samen met een bui tenlandse leverancier), die eind 1970 be gin '71 afgeleverd moeten worden en een aantal containers op te leveren eind 1970. Dé veel besproken op handen zijnde or der voor 30 treinstellen die bij een an ders uitgevallen regeringsbeslissing voor- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economische Raad heeft gistermiddag besloten tot instelling van een speciale commissie van achttien le den onder leiding van prof. Van der Grinten, die de mogelijkheden van een vrijer loon- en prijsbeleid moet gaan bekijken. Het bestuur geeft daarmee gevolg aan het voorstel van NVV-voorzitter A. H. Kloos en VNO-voorzitter W. Bruynzeel, die in een brief aan SER-voorzitter drs. J. W. de Pous om een dergelijke com missie hadden gevraagd. De brief is een uitvloeisel van de recente reis van werk gevers- en werknemersvoorzitters naar West-Duitsland, waar zij het overlegsys- teem, de „Konzertierte Aktion" bestu deerden. Primair was het doel van deze reis het vinden van aanknopingspunten om het centrale overleg op sociaal-econo misch gebied weer op gang te brengen. De opdracht aan de commissie heeft een algemene strekking: een studie over de herwaardering van de beleidsmaat regelen, waarmee de conjunctuur kan worden beïnvloed De vakbeweging onthoudt zich van een oordeel over het prijsbeleid zolang er geen akkoord is bereikt over een herstel van het centrale loonpolitieke overleg, zo heeft NVV-voorzitter A. H. Kloos meegedeeld. „De vakbeweging draagt geen enkele verantwoordelijkheid voor het prijsbe leid", aldus gistermiddag de heer A. de Boon, vice-voorzitter van het NW, na afloop van een vertrouwelijk gesprek met minister Nelissen over dit onderwerp, „Via de indexclausules stijgen de lonen toch mee met de prijzen De bewindsman sprak tevens voor de twee-de keer met de industriële onder nemers, die een veel soepeler beleid op het gebied van de prijzen verlangen dan minister Nelissen voor ogen staat. Vol naamste startorder van een Roma-nieuwe I gende week dinsdag polst de minister de stijl had kunnen worden, zal nu in het I consumptie-organisaties, drie dagen later buitenland geplaatst moeten worden. I zal hij zïjh standpunt meedelen aan de Daarbij zal NS zeker piet zich alleen tot I prijzenoverlegcommissie. de firma Talbot in Aken richten, die al gens voor Nederland maakt. Ook voor buitenlandse fabrieken heeft de opheffing van Werkspoor-Utrecht consequenties: zij zullen hun produktiecapaciteit moeten aanpassen. Voor het materieel dat nu door Talbot gemaakt wordt komen bij- voorbeeld de onderstellen van. Werkspoor-Utrecht. Mr R. A. E. Indemans, Bossche naar van geboorte50 jaar, stu deerde in 1946 af in de rechten met als bijvak economie. Na zijn studie aan de Rotterdamse Economische Hogeschool (1956-1959) werd hij directeur algemene zaken van de Grand Bazar Nederland n.v. te Maastricht. Die functie oefende hij uit van 1963 tot eind 1965. Voor die tijd was hij onder meer als alge meen secretaris bij Vroom en Dreesmann werkzaam geweest. Sinds 1 januari 1966 is de heer Indemans algemeen secretaris van het Koninklijk Verbond van Ondernemers (destijds KNMB). geen loonkosten mogen worden doorbe rekend in de prijzen is al evenmin vo1 te houden". JOHN BINDELS UTRECHT. De commissie die bij de Nederlandse Spoortwegen een onderzoek heeft ingesteld naar de sfeer in het be drijf is tot de conclusie gekomen dat het NS-personeel niet tevreden is met zijn werkomgeving. Dit meldt de Federatieve Spoorweg Vakvereniging in haar blad „Recht spoor". Volgens de commissie, die bestaat uit een aantal bedrijfsdeskundi- gen en een vertegenwoordiger van de per- soneelraad, levert het personeel vaak vernietigende kritiek op de beschikbare schaftlokalen en verblijfplaatsen. De commissie meent voorts dat in de personeelbezetting een zodanige reserve moet worden opgenomen, dat het wan- trouwens onder de N.S.-ers ten aanzien van de waarborgen voor bijvoorbeeld ver lof verlenging en rustdagen verdwijnt Desgevraagd verklaarde een woord voerder van de NS, dat het rapport van de „sfeer-commissie" in februari al is voorgelegd aan de directie en de per- soneelraad. Hoewel deze er eind septem ber pas een definitief oordeel over zul len uitspreken is dit jaar al twee miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het uit voeren van enkele suggesties van de commissie die de meest urgente punten betreffen. Als iedereen gelijk krijgt die de laatste maanden van de daken geschreeuwd heeft dat de plaatsingsmogelijkheden in de U- trechtse metaalwereld zo goed zijn ,moet I offers te verbeteren. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt het systeem van uitkeringen krachtens de AI gemene Bijstandswet voor oorlogsslacht (Vervolg van pagina 1) Voor de gieterij (ressorterend onder Werkspoor-Amsterdam) komt in de loop van dit jaar een structuurrapport tot stand. Tot eind 1974 lijkt door Hoogoven-bestel lingen het bestaan verzekerd. De in de lucht hangende NS-order voor 60 dagenbakken (30 treinstellen) zal niet door Werkspoor in opdracht worden ge nomen. Hiermee zouden op onverantwoor de wijze verplichtingen met betrekking tot levertijd, kwaliteit en daarmee samen hangende garanties worden aangegaan, die niet te schatten risico's met zich zou den brengen, aldus de raad van bestuur van het VMF. Redenen daarvoor: de personeelssituatie is niet te overzien en de directie kan geen verantwoordelijk heid aanvaarden voor de kwaliteit (lees: veiligheid) van het materieel als door groot personeelsverloop de order uitein delijk met geleende werkkrachten zou moeten worden afgemaakt. De vakbonden verzetten zich niet te gen sluiting van Werkspoor-Utrechts afde ling rollend materieel, al blijven zij de afwijzing van een Rolma-unieuwe stijl een economisch zowel als sociaal foute besissing vinden. Maar hun eis staat nog recht overeind; geen man het hek uit voor er passende vervangende werkgele genheid is. Maandagmorgen worden de eerste gesprekken daarover gehouden tus sen de districtsbestuurders met de onder nemingsraad en de directie van Werk spoorUtrecht. De in Tokio gevestigde handelmaatschappij Hattori" heeft meegedeeld, dat haar vertegen woordiger in Düsseldorf in Zwitserland is ge arresteerd verdacht van industriële spionage. Directeur Reijiro Hattori heeft gezegd, dat voor zover hij weet de vertegenwoordiger economi sche gegevens in Zwitserland verzamelde. De handelmaatschappij is een dochtermaat schappij van de gelijknamige Japanse horloge- en uurwerkfabriek die als handelsnaam Seiko voert. De gearresteerde Japanner heet Mitsuo Nomura. Uit Bern is gemeld, dat eerder deze maand in Biel een Zwitser en een Japanner zijn gear- eesteerd. Tijdens de doop van de door de NDSM ge bouwde mammoettanker „Marticia" vrijdag in Amsterdam is bekend gemaakt, dat het Ver- olme-concem van de rederij „Unterweser" in Bremen een order heeft ontvangen voor de bouw van twee schepen ter grootte van 35.000 ton elk De schepen zullen worden gebouwd op de Verolmewerf in Alblasserdam. Inclusief de twee vorige week op Rozenburg aangekondigde orders heeft de NDSM/Verolme thans 6 mammoettankers in portefeuille: twee voor Petrofina, twee voor Texaco en de ove rige twee voor BP. De regering wil de wet op de jaarrekening van ondernemingen op 1 mei volgend jaar van kracht laten worden. Dit betekent dat iedere jaarrekening over het boekjaar dat na die da tum sluit aan de wettelijke vereisten zal moeten voldoen, aldus heeft de minister van Justitie, mr. C. F. M. Polak, meegedeeld in antwoord op opmerkingen van Kers te-Kamerleden over dit wetsontwerp. a Om aan de vraag naar pasklaar-vitrages in de EEEG- en EVA-landen te kunnen voldoen, zal Weltexo n.v. haar capaciteit uitbreiden door de overname van het Volendamse Wala-atelier. het voltallige personeel, welke 30 meisjes omvat, gaat op 10 augustus over in dienst van Weltexo en zal ingeschakeld worden bij de produktie Door deze overname wordt een nieuwe groei- fase van deze jonge, besloten vennootschap in geluid, aldus het bedrijf. Momenteel werken bij Weltexo ca. 160 man, part-time krachten mee gerekend. Van de produktie gaat 60 tot 70 per cent naar het buitenland. e De in 1968 bij de n.v. Zaanlandsche scheeps bouwmaatschappij Ingezette kentering ten goe de bleef ook in 1969 bestendigd. In haar vrij dag verschenen jaarverslag zegt de directie, dat anderzijds ook de druk van de verdergaande kostenstijging aanhield, zelfs in ernstiger mate dan was voorzien. Het saldoverlies bedroeg f293.000 (v.j. nihil). Voorgesteld wordt, het di vidend te passeren en het verlies over te bren gen naar nieuwe rekening. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1965, en wel acht per cent. In de komende jaren moet 30 miljoen ge ïnvesteerd worden voor de fabrieksmatige scheepsbouw kitten en stoppasta's in de bouwwereld te kun- het een fluitje van een cent zijn, aldus metaalbondsbestuurder W. A. Wamsteeker. Maar voorlopig zet hij meer vraagtekens I bij de mogelijkheden dan minister Rool- vink en een aantal anderen. De vakbonden zullen ook hunnerzijds initiatieven ontwikkelen en contact opne men met gemeenten, arbeidsbureaus en j niet te vergeten met de centrale over heid „die het dan maar waar moet ma- I ken dat vervangende werkgelegenheid zo gemakkelijk te vinden is." Concrete suggesties voor dergelijke ini- Ook in het buitenland wonende Neder' landers die door de Duitsers zijn ver volgd, en in Nederland wonende vreemde lingen of statelozen zullen voortaan aan spraak op een uitkering kunnen doen gel den, zo blijkt uit een toelichting op het wetsontwerp van de staatssecretaris van CRM J. van de Foei, en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid B Roovink. Ditzelfde geldt voor gevallen waarin het op formele gronden niet toekennen tiatieven bestaan er aan vakbondskant op I van voorzieningen tot onaanvaardbare het ogenblik nog niet. Eerst moet nage- onbillijkheid zou leiden, en voor gevallen gaan worden wat binnen de VMF en bij I waarin de door de Duitsers toegepaste de NS mogelijk is en hoe de werkgele- sterilisatie oorzaak blijkt te zijn van genheidssituatie in en rondom Utrecht nu „psychische invaliditeit". en in het komende jaar is. Het begrip passende werkgelegenheid is een moeilijk te omlijnen begrip. Even min als gezegd kan worden dat bijvoor beeld Haarlem (NS-werkplaats) voor ie dereen een aanvaardbare zaak is, even min kan gezegd worden dat dit voor nie mand het geval zou zijn. Individueel moet nagegaan worden wat iemands mogelijk heden en onmogelijkheden zijn. Voor degenen voor wie geen oplossing te vinden is, zal de zogenaamde Krom hout worden toegepast, een afvloeiingste- De minima en maxima van periodieke uitkeringen zullen worden herzien even als de hoogte van het eigen (bescheiden) vermogen dat moet worden vrijgelaten en de draagkraehtcriteria die bij het ver lenen van bijstand in aanmerking moe ten worden genomen. De kortingsregeling van eigen inkomsten zal worden vereen' voudigd. De mogelijkheden om in beroep te gaan voor in het buitenland wonende Ne derlanders en in Nederland wonende vreemdelingen en statenlozen zullen na- geling die indertijd bij Kromhout is toe- worden geregeld, gepast, met bepaalde garanties waarbij het zwaartepunt op de leeftijd ligt. In tussen is deze regeling nog iets verbe terd en verfijnd. Ablda 17 v Mina al Fahal n Mina Abdulla Adonis 17 te Aruba Alkmaar 17 te Miri Ameland 17 v Teesport n Thameshaven Anglokust 17 te Bremen Bovenkerk 17 te Durban Area 17 te Port Moresbey Banda 17 te Hamburg Chevronamhem 17 te Pembroke verw. Chevroneindhoven 19 te Bahrein verw. Daphne 18 te Singapore verw. Dosina 17 te Leverdon Esso Den Haag p 17 Casquets n Willemshaven Hollandsburcht 18 te Hsinkang verw. Kennemerland p. 17 Ouessant n Hamburg Neptunus p. 18 Azoren n Rotterdam Poeldijk ?7 te Bremen Purmerend 17 te Djajapura Radja 17 te Hamburg Spaamekerk 17 v Singapore n Antwerpen Straat Honshu 17 te Lorenco Marques verw. Seinelloyd p 17 Kaap Finisterre n A'dam Vlietland 17 te Punta Cardon Zuiderkerk pass 17 Dakar n Antwerpen Billiton 17 te Rotterdam Dahpnis 17 te Rotterdam Alkes p 17 Kaap Finisterre n Rotterdam Ares 18 te Hamburg verw. Hollandsduin 17 v East London n Singapore Kaap Hoorn 17 te Berre Ladon p 17 Kaap Passero n Piraeus Putten 17 dw East London n Durban Polyphemus p 17 Las Palmas n Durban Stad Zwolle 17 dw Brindisi n Ploce Straat Fushimi 17 v East Londen n Durban De Tweede Kamer aanvaardde op 26 mei een motie van de P.v.d.A.-afgevaar- digde drs. Voogd, volgens welke de voor zieningen voor oorlogsslachtoffers moeten worden losgemaakt uit de Bijstandswet en in een afzonderlijke pensioenregeling neergelegd. De regering zal haar stand punt over dit voorstel nog voor het einde van het jaar aan de Tweede Kamer mee delen, maar heeft in afwachting daarvan tot een verbetering van de bestaande re geling besloten. e Om aan de steeds groeiende vraag naar nen voldoen, heeft Pieter Schoen en Zoon n.v. overeenstemming bereikt met Van der Vliet's te Zaandam (sinds kort in de Petrofinagroep Verfindustrie n.v. te Gorinchem over toetre ding tot het concern Pieter Schoen en Zoon n.v. Van der Vliet is sterk gespecialiseerd op het gebied van kitten stoppasta's en apparatuur voor de toepassing daarvan en beschikt over een zeer moderne fabriek voor de fabricage. De Sociaal-Economische Raad heeft gis teren geadviseerd tot opheffing van de be drijfschappen voor de edelmetaalnijverheid en het schoenherstellersbedrijf. De ondernemersorganisaties in de sector van de edelmetaalnijverheid menen dat het bedrijf schap, ingesteld in 1956, geen rol van betekenis meer zal kunnen spelen. De werknemersorgani saties betreuren de opheffing ,maar zij vinden het niet zinvol het schap te handhaven als daar kennelijk weinig behoefte aan bestaat. Het be drijfschap voor het schoenherstellersbedrijf zal worden omgezet in een commissie schoenmake rij van het hoofdbedrijfschap ambachten. Het bestuur van de tapijtfabriek H. Des- saux n.v. te Oss deelt mede, dat de resultaten over het boekjaar 1969-1970 een dividendvoor- stel van 20 percent zullen rechtvaardigen. (Over het vorige boekjaar werd 12percent uitge keerd alsmede 10 percent stock uit de agioreser- ve), De omzet is 5 percent hoger dan vorig jaar. Na afschrijvingen boekte Desso een gecon solideerde winst die 50 percent lager is dan in de overeenkomstige periode van het boekjaar 1968-1960. 0 De verkopen van de n.v. Nederlandse Gas unie hebben in het eerste halfjaar van 1970 15.7 miljard m3 bedragen tegenover 10.5 miljard m3 in dezelfde periode van 1969. Hiervan kwam 5.2 miljard m3 voor rekening van de openbare gasvoorzlening, 5 miljard m3 voor rekening van de industrie (met centrales) en 5.5 miljard m3 voor de export. In het eerste halfjaar 1969 wa ren deze cijfers 3.8 miljard m3, 3.2 miljard m3 resp. 3,5 miljard m3. werd aanzienlijk overschreden, hetgeen kan De verwachting voor de afzet in deze periode worden toegeschreven aan de lang aanhoudende winter, aldus de directie van de Gasunie. De Argentijnse regering heeft onlangs bij de Fokker VFW-fabrieken een bestelling ge plaatst voor de levering var een Fokker ,,F-28 Fellowship" in de VIP-uitvoering. Hiermee is de Argentijnse regering de eerste regering, die een Fellowship in een dergelijke uitvoering in haar bezit zal krijgen. De omzet in Wall Street was 13.87 miljoen aandelen, tegen 12.2 miljoen de dag ervoor. Dow Jonescijfers: industrie 735.08 11.64), vervoer 128.73 3.58), nutsbedrijven 104.93 (-1-0.32). In het telefonisch effecten- I verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag)AKZO (79.90), Hoog ovens (88.80), Kon. Olie 132.50 gb—133.60 (132.50), Phi lips 60.30 60.10), Unielever I 86.20 (86.30). KLM (115.90). dateren heden Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penna. Centr. South. Pae. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Doug! Aircr iup.de Nem Castm Kodak Ten Electr Gen. Motors Goodyear T. 19 50% 18'/a 6% 25% 30% 19 )s 39% 39 23% 45% 37% 23 >4 22% 13% 18 62% 25 15% 122% 66 75 65% 25% 19% 51 18% 6 26% 32 19% 40% 39% 24 45% 37% 23% 23% 14% 19% 63% 25% 15% 123% 67% 76% 66 25% «tateren heden Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum Stand Br. Stand Oil N.J Studebaker Texaco Un Alrcraf! (Jn. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh Woolwortb ford K.L.M. 6% 23% 38 35% 42% 18% 29% 37% 60% 40% 47% 42 58% 39% 27% 29% 8% 12% 14% 30% 64% 30% 45% 31% 6% 24% 38% 36% 43% 19% 29% 37% 61% 42% 48 42% 59% 42 28% 30% 8% 12% 14% 30% 65 30% 46% 32%

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9