Nieto ook in Tsjecho-Slowakije door Staphorster teruggewezen TOERSEN UITZICHT KRIJGT NA BRNO WEER OP EEN WERELDTITEL Haarlems Dagblad Slecht tennis in open toernooi Benne broek Sensationeel slot in Britse Grand Prix Opnieuw een overwinning diskwalificatie - voor Rindt na Teruglopende belangstelling voor Nieuw-Loosdrechtzveek VOOR f2.95 KAARTJE ERETRIBUNE Voetbal op hóóg niveau Ondanks regen ging atletiek gewoon door ZO KWAM DE CUP IN DE KUIP IJmuider Courant Beverwijkse Courant Jeugdhonkballers oefenen tegen Haarlem Nicols Roei-jeugd won in Oost-Berlijn c VALLEN MAANDAG 20 JULI 1970 12 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT de 2,95 bij DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K daag BRNO Aalt Toersen heeft gis teren tijdens de motorwedstrijden om de Grote Prijs van Tsjecho-Slowakije op het circuit te Brno de 50 cc klasse gewonnen. Hij legde met een Jamathi de zes ronden (83,6 km) af in 42 mi nuten en 15,9 seconden (gem. snelheid 119 km per uur), tweede werd de Westduitser Rudolf Kunz met een achterstand van bijna twintig secon den. De Spanjaard Canelas Salvador eindigde als derde voor de Neder lander Martin Mywaart. Toersen winnaar in België, Oost Duitsland en Tsjechoslowakije heeft met nog drie races te rijden nog reële kansen op een wereldtitel in de 50 cc- klasse. Na de Asser TT, toen de Spaanse Derbi-rijder Angel Nieto de ranglijst voor het wereldkampioenschap met grote voor sprong aanvoerde, leek de man uit Stap horst uitgeschakeld. Drie overwinningen brachten de Nederlander, die vorig jaar juist een punt te kort kwam en de titel aan Nieto moest laten, dicht bij de Span jaard. Na zijn zege in de Grote Prijs van Tsjecho Slowakije te Brno bedraagt het verschil met nog drie wedstrijden te rij den, elf punten. De bepaling dat de zes beste resulta ten van de renners bepalend zijn voor het eindklassement in de competitie van tien races is daarbij in het voordeel van de Nederlander. Toersen kwam in het voor-seizoen immers tot bescheiden pres taties. Nieto moet in de resterende drie wedstrijden winnen of tweede worden om puntenwinst te boeken. Tot nu toe zege vierde Nieto vier maal, Toersen werd drie keer als triomfator afgevlagd. De race in de lichtste klasse gaf ook nu een duel te zien tussen Toersen en Nieto, die met zijn fabrieks-Derbi de Ne derlander op korte afstand volgde. Een gebroken stuur schakelde de wereldkam pioen echter in de derde van de zes te rijden ronden uit. Daarna was de race beslist. De poging van de Duitser Rudolf Kunz om de Jamathi-rijder van de eer ste plaats te verdringen was eigenlijk al bij voorbaat tot mislukken gedoemd. De 125 cc-klasse leverde een overwin ning op voor de Italiaan Gilberto Parlot- ti met Morbidelli. De Westduitser Dieter Braun werd tweede en de Brit Dave Simmonds derde. Aalt Toersen finishte als vierde. Moeiteloos reed Giacomo Agostini in de 350 cc-klasse naar een nieuwe zege, die hem na het kampioenschap bij de halve liters ook de titel in deze klasse bracht. Met acht wereldkampioenschappen is de Italiaanse MV-Augusta renner na zijn landgenoot Carlo Ubbiali en de Rhode sier Jim Redman beiden goed voor ne gen titels 's werelds succesvolste ren ner. Theo Bult ging op zijn Yamaha als achtste over de streep in deze klasse. Bij de kwart liters eindigde hij als vierde amper honderd meter achter de Fin Saa- rinen. Voor Leo Commu was er in de ze race, waarin direct achter de koplo pers een fel gevecht werd geleverd, een zevende plaats. (Van onze atletiekmedewerker) KROMMENIE. Met een 20-tal jeug dige atleten heeft DEM zaterdag deelge nomen aan atletiekwedstrijden te Krom menie. Er werden over het algemeen goede prestaties geleverd en een groot aantal ereplaatsen werd behaald. Bij de meisjes D won Gerda Meijer het kogelstoten met 7.30 m. en werd 6e op de 60 meter in 9 9. (serietijd 9.7). Edith den Bakker werd op deze af stand 2e in de goede tijd van 9.3 sec. bij het hoogspringen werd zij derde met 1.15, vóór Marjo Nijman die dezelfde hoogte haalde. Hennie v.d. Leij sprong hier 1.10 m. Bij de C-meisjes won Willy Roor het verspringen met 4.57 m. Op de 80 meter werd zij dit seizoen voor het eerst ver slagen. Zij werd nu tweede in 10.7 sec., dezelfde tijd als nummer één. Lida Zuidam won de 600 meter in 1.51 en Hannie Suanet werd derde in 1.58.9. Bij het kogelstoten werd Tineke van Eg- mond derde met 10.50 m., Kitty Thomas vierde met eveneens 10.50 m. en Lida Zuidam vijfde met 10.42 m. Christien Lagrand sprong 4.02 m. en Carla Commandeur 4 m. ver, hetgeen een vierde en een vijfde plaats oplever de. An ja van der Kolk werd derde bij het discuswerpen meisjes B met 25.10 m. en Ineke Vessies werd vierde op de 100 me ter in 14.9 (serietijd 14.6). Het meest succesvol was opnieuw Pe ter Hurkmans. Deze C junior won eerst de 1500 meter in 4.42.3 (cluhrecord), en daarna het verspringen met een uitste kende sprong van 5 74 m. Zijn vroer Sjaak werd 2e bij het discuswerpen met een goede worp /an 31 32 m. en werd 6e op de 80 meter in 11.8 na in de serie 11.5 te hebben gelopen. Tenslotte waren ook de hoogspringers weer succesvol. Rob v.d. Brink sprong voor de zoveelste maal over 1.55 m. (2e plaats) en Peter Esseling werd derde met 1.50 m. v:'/v Aalt Toersen op zijn Jamathi op weg naar zijn derde achtereenvolgende Grand- Prix-overwinning. Uitslag 50 cc klasse: 1. Toersen (Ned.) met Jamathi, de 83,6 km in 42.15.9 (gem. snelh. 119 k/u); 2. Kunz (Wdl) Kreidler 42.34.3; 4. Mijwaart (Ned.) Jamathi 43.46.0. Stand: 1. Nieto (Spa.) 82 punten; 2. Toersen (Ned.) 71; 3. Kunz (Wdl) 56; 5. Schurgers (Ned.) 41; 6. De Vries (Ned.) 125 cc klasse: 1. Parlotti (Ita.) met Morbidelli, de 111,5 km in 49.10.6 (gem. snelh. 136 k/u); 2 Stand: Braun (Wdl) Suzuki 49.28.0; 4. Toersen (Ned.) 50.11.8. 1. Braun (Wdl) 84 pnt.; 2. Jansson (Zwe.) 3. Nieto (Spa.) 42; 6. Tersen (Ned.) 28. 250 cc-klasse: 1. Carruthers (Austr.) met Yamaha, de 125,5 km in 50.26.2 (gem. 149); 2. Anders- sen (Zwe.) met Yamaha 50.27.1; 4. Bult (Ned.) met Yamaha 52.17.2; 7. Commu (Ned.) met Yamaha 52.20.0. Stand: 1. Gould (GB) 82 pnt.; 2. Saarinen 57 pnt. 350 cc-klasse: 1. Agostini (It.) met MV-Agusta 59.13.7 (gem. 156,24 km/u); 2. Pasolini (It.) met Benelli 59.47.4. Stand wereldkampioenschap: 1. en wereldkampioen Agostini 90 pnt.; 2. Carruthers 50 pnt. Als laatste race werd de wedstrijd van de zijspannen gereden: Uitslag: 1. Enders-Engelhardt (W.dl) met BMW, de 111,5 km in 48.51.2 (gem. snelh. 137 km/u); 2. Auerbacher-Hahn (W.dl.) met BMW 49.12.8. Stand wereldkampioenschap: 1. Auerbacher-Hahn (W.dl) 59 pnt.; 2. Enders-Kalauch (W.ld) 45 pnt. Een kroniek van absolute hoogtijdagen in de Neder landse voetbalhistorie. Lees de enerverende verslagen van alle Feijenoord-wedstrijden uit het Europacupseizoen 1969-1970. Het boekje „Zo kwam de cup in de kuip" wordt uitgegeven door zeer lage prijs van Het is verkrijgbaar voor onderstaande adressen: HAARLEMS DAGBLAD: Grote Houtstraat 93, van 817 uur. Soendaplein, Haarlem-Noord, 8.3012.30 en 1317 uur. Italiëlaan 190, Schalkwijk, 9—12.30 en 13—1715 uur. IJMUIDER COURANT: L. Nieuwstraat 427, IJmuiden, 9—12.30 en 1417 uur. BEVERWIJKSE COURANT: Zeestraat 18, Beverwijk, 9—12.30 en 1417 uur. 's Zaterdags: alle kantoren van 911 uur. ZEILEN. De Portugezen Santos en Sil- va hebben het wereldkampioenschap zei len in de Snipklasse veroverd. Zij won nen de laatste race in de Joegoslavische plaats Moscenicka Draga. BRANDS HATCH. Zelden heeft een Grand-Prix een sensationeler slot gekend dan de Grote Prijs van Engeland, die za terdag in Brands Hatch werd verreden. Jack Brabham, die de laatste twaalf ron den steeds op kop had gelegen, kreeg door benzinegebrek twee kilometer voor de eindstreep de klap en kon lopend de eindstreep bereiken. Maar intussen was Jochen Rindt hem reeds voorbijgesneld en won daarmee zijn vierde Grote Prijs van dit seizoen. Kort na de race werd Rindt echter gediskwalificeerd, omdat zijn staartstukken niet volgens de regle menten bevestigd zouden zijn. Door de wedstrijdcommissarissen was geconsta teerd dat de staartstukken tijdens de race bewogen. Weliswaar zaten de staart stukken na de race vast, maar Rindt zou deze met de hand hebben vastgezet. Rindt diende een protest in en na ruim twee uur vergaderen werd zijn protest toege wezen en werd de Oostenrijker toch offi cieel als winnaar van de Grote Prijs van Engeland uitgeroepen. Duizenden toe schouwers hadden inmiddels het circuit al verlaten zonder te weten wie er nu eigen lijk had gewonneir Het was het slot van een uiterst op windende race, die in het teken had ge staan van het duel tussen Rindt en Brab ham om de eerste plaats en tussen Hulme en Regazzoni om de derde plaats. De an dere coureurs speelden geen rol van eni ge betekenis en verlieten bijna allen de race. Ook de Belg Jackie Ickx, die door een pijlsnelle start de leiding had geno men, maar later ook de vroegtijdige gang naar de pits moest maken. Nadat Brab ham 62 ronden van de 80 in de luwte van Rindt had gelegen lanceerde hij zijn aanval, die zes ronden duurde. Hij pas seerde daarna de Oostenrijker en bouw de een voorsprong van vijftien seconden op. Terwijl iedereen zich reeds opmaakte de Australiër te feliciteren met zijn twee de zege van dit seizoen kreeg hij de pech van benzinegebrek en zag toch nog Rindt langs zich vliegen. In de laatste ronde met nog slechts twee kilometer te rijden werd Brabham van de eerste plaats ver drongen. Uitslag: 1. Jochen Rindt (Oos.) met Lotus 1 uur 57 min. 2 sec. (gem. 173 km. per uur). 2. Jack Brabham (Aus.) 1.57.34,9; 3. Den nis Hulme (Nwz.) 1.57.56.4; 4. Reggazoni (Zwi.) 1.57.56.8. Stand wereldtitel: 1. Rindt 36 punten; 2. Brabham 28 punten, 3. Jackie Stewart (G.B.) 19 pun ten; 4. Dennis Hulme (Nwz.) 18 punten. Jochen Rindt is zich hier na zijn zege in de Grand Prix van Engeland met zijn Finse vrouw Nina nog niet bewust van de diskwalificatie die hem boven het hoofd hing. De Oostenrijker diende een protest in, dat tenslotte na langdurig debatteren werd toegewezen. (Van onze tennismedewerker) BENNEBROEK. Ondanks de voor tennis slechte weersomstandigheden is de wedstrijdleiding van het open B- en C- toernooi van Bennebroek er in geslaagd de eindstrijden te laten afwerken. Van goed tennis viel in dit toernooi wei nig te bespeuren. Mede omdat verschillen de sterke spelers uit het district Haar lem verstek lieten gaan. Titelwinnaars van het B-toernooi werden mej. E. Bor- gerding en Peter Burki uit Rotterdam. Zij bleken beiden een klasse sterker dan de rest van het toernooi. Vooral Els Borger- ding bleek weinig moeite te hebben de titel bij de dames te grijpen. In de halve eindstrijd liep zij over mej. G. Lommertse heen, om vervolgens in de eindstrijd mevr. Mevr. Gaus, winnares in de halve finale Mevr. Gaus, winares in de halve finale over de Amsterdamse mej. C. Faas, gaf al leen in de tweede set in de finale tegen mej. Borgerding alleszins redelijk party. Els Borgerding zegevierde met 60 64. Nadat J. de Groot P. Barten, P. Burki E. Barten in de halve finale H.E. B had den uitgeschakeld, troffen zij elkaar in de eindstrijd. Burki, van nature een moderne aanvallende speler, liet zich door baseline speler De Groot een behoudend spelletje opdringen. Deze matige wedstrijd speelde zich uitsluitend van uit het achterveld af, met eindeloze rally's. De Groot maakte veruit de meeste missers, zodat P. Burki een nog onverwacht grote zege behaalde 62 62. Een tweede titel bemachtigde Burki door het heren dubbelspel B samen met De Groot op zijn naam te brengen. In de finale versloegen zij het dubbel Groen land-Neelissen met 62 62. De zusjes A. en L. v. d. Mey bleken suc cesvol in het C-toernooi. Mej. L. v. d. Mey versloeg in de finale D.E. mej. Schaap. In de finale dames dubbel C veroverden mej. A. en L. v. d. Mey de titel door middel van een overwinning op mevr. Mulder en mevr. Hulsebosch. J. Schultz werd onbe twist C-winnaar bij de heren. Schultz versloeg achtereenvolgens C. Rekoert en v. d. Wiel. Mevr. P. Mulder en Tekelenburg legden beslag op de titel in het gemengd dubbel C. In de finale bleken zij te sterk voor mej. Seyffert en R. v. d. Wiel. Uitslagen: D.E. B halve finale: mej. Bor gerding—G. Lommertse 6—2 6—0, mevr. Gaus—mej. Faas 64 5—7 6—4. Finale: mej. Borgerding—mevr. Gaus 6—0 64. H.E. B: 3e ronde: De GrootGroenland 61 61, P. BartenW. de Jong 64 46 6—4, Burki—Klint 7—5 6—2, E. Barten— Goossens 36 63 6Halve finale: De Groot—P. Barten 6—1 7—5, Burki—E. Barten 6—0 6—2. Finale: Burki—De Groot 62 62. H.D. B halve finale: De Groot- Burki—De Jong-Barten 6—0 4—6 64, Groenland-NeelissenGoossens-Passtoors 63 63. Finale: De Groot-BurkiGroen land-Neelissen 62 6—2. H.E. C halve finale: v. d. Wiel—Begeman 6—4 36 64, SchultzRekoert 60 62. Finale: Schultz v. d. Wiel 60 64. D.E. C halve finale: L. v. d. MeyA. v. d. Mey z. sp., J. SchaapP. Mulder 3—6 6—2 62. Finale: L. v. d. Mey—Schaap 6—3 6—2. H.D. C fi nal e: Begeman-WinterCoesel-Smit 63 61. Finale D.D. C: mej. A. en L. v. d. Meymevr. Mulder-Hulsebosch 61 62. Finale G.D. C: mevr. Mulder-Tekelenburg mej. Seijffert-v.d. Wiel 108 60. (Van onze medewerker) NIEUW-LOOSDRECHT. Ook de 29ste Nieuw-Loosdrechtweek heeft, in de rijen der zeilweken, ernstig te kampen met een sterk teruglopend aantal deel nemers. Van 440 naar 360. Ook hier zou men zich op korte termijn moeten bezin nen of er niet een andere oplossing kan HAARLEM. In de komende week speelt het Nederlands jeugdteam een tweetal oefenwedstrijden ter voorberei ding op de Amerikaanse trip. Dinsdag avond speelt de jeugdploeg in Rotterdam- Zuid tegen hoofdklasser Feijenoord (aan vang 18.15 uur). Woensdagavond speelt het jeugdteam een licht wedstrijd tegen Haarlems Nicols in het Haarlems honk balstadion. Omdat de eerste wedstrijd in het Amerikaanse toernooi een lichtwed- strijd is, moeten de pupillen van Urba- nus ook ervaring opdoen bij kunstlicht. WEST BERLIJN. Nautilus (Rotter dam) is gisteren winnaar geworden van het nummer vier met stuurman van de internationale junioren roeiregatta Oost Berlijn. De Nederlanders hadden in deze laatste grote wedstrijd voor de FISA- eugdkampioenschappen in Griekenland voor de 1500 meter 4 min 56,40 sec nodig. De Duitse combinatie uit Speyer werd tweede in 5.01.81 en de Friesen (W. Ber lijn) derde in 5.19.22. Van Dorp en De Reede van Die Leuthe zorgden voor een Nederlandse overwin ning voor roeiers van 17 en 18 jaar door in de twee met stuurman de Duitsers Puhl en Glauche (545.88) en de Italia nen Schettino en Coppola (5.46.18) te ver slaan. De twee van Die Leythe zegevier de in 5.38,40. worden gevonden voor deze zeilevene- menten met te veel zeilklassen Door de soms zeer kleine wedstrijdvelden valt overigens de overbevolking op de plassen erg mee. Het gehalte der zeilers per klas se is sterk teruggelopen, slechts enkele cracks hebben ingeschreven. Zij verdelen de prijzen onderling. Een vrij eenzijdig wedstrijdtoneel. Ook de handvol cracks die nu nog aan de start verschijnen, zullen steeds die evenementen opzoeken waai zij meer tegenstand hebben. Dergelijke wedstrij den zijn de zogenoemde klasse-evenemen ten. Als voorbeeld van een rasechte Loos- drechtzeiler kan Martin Heineke worden genoemd. Deze slimme Flying Junior-zei ler had in de Nieuw-Loosdrechtweek geen tegenstander van formaat. Tijdens de openingsrace kon Zwagerman hem met veel moeite bijhouden, doch na dit twee tal gaapte een groot gat. Heineke is dui delijk favoriet voor de hoogste eer. Nog erger is de situatie in de OK-jol- len. Alle cracks zijn zich aan het prepa reren op het komende Europese kam pioenschap (26 t.m. 31 juli op het IJssel- meer voor Enkhuizen) Vandaar dat vol komen onbekende namen als prijswin naars langs het finish-schip zeilden. Schram kreeg de eerste prils. De Rotter dammer De Jeu finishte als tweede voor Van Douwen. Een van de weinige klas sen waar goed zeilwerk was te zien, wa ren de Finjollen. Kees Douze verscheen aan de start met een nieuw schip en nieu we tuigage. Douze zeilde een harde en tactisch goede race, waarin alleen Hans van Eist hem enkele malen dicht op de spiegel zat. Douze bleef de strijd echter beheersen. Interessant, hoewel beperkt tot de zeer kleine groep, was ook de Valkenstrijd. Maarten Stomp die tijdens de Kaagweek dagelijks op zoek was naar zijn goede trim, had deze op Loosdrecht kennelijk gevonden. Stomp zeilde een zeer snelle race en won overtuigend van raszeilers als Hans Prins en Kaagweek- winnaar Rolf von den Baumen. Piet van Buren bungelde er ditmaal een beetje bij en werd vierde. De enige buitenlanders die naar de Nieuw-Loosdrechtweek kwamen waren een tweetal solozeilers uit Engeland De Brit Curtis veroverde na de enkel natio naal bekende solisten Hans Timmermans (1), Docter (2) Peter Vollebregt (3) en Rob van Helvert (4) moeizaam een vijfde plaats. De hoofdprijs zal hier wel onder de eerste drie worden verdeeld ZEILEN. De Oost.^uitser p; >wski heeft de Europese zeiltitel in de Draken- klasse veroverd. Hij won de zesde en laatste race.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 12