Acht doden in weekeinde op spoorovergangen Hernieuwd normbesef is nodig ALS DE KIPPEN OVER DE BRUG Fa. B. ENGELENBERG Drie gewonden bij gooi en steekpartijen Leidse pater treedt wegens huwelijk uit het ambt I M' Gemeentebestuur legde Kieswet verkeerd uit Onfeilbaarheid van paus onderschreven Twee Nederlanders in Duitsland omgekomen Nieuwe gouverneur Ned. Antillen: Problemen van kerk in Nederland en Duitsland dezelfde IN AMSTERDAM Lijkje gevonden Bestuurlijke puzzel in Nederhorst MICHAEL-LEGIOEN VIERDE EEUWFEEST Jeugdassemblee onbevredigend MAANDAG 20 JULI 1970 fmmm j iliigiigpifiili ill! M Kardinaal Alfrink: 1 NUNSPEET Op twee spoorwegovergarigen zijn het afgelopen weekeinde acht personen om het leven gekomen. In Nunspeet verongelukten vijf personen die in een busje zaten door een posttrein werd aangereden. Hoewel de lichten van de overweg brandden reed het busje toch de overgang op. De motorposttrekker alsook het busje vlogen bij de botsing in brand. De 11-jarige Meta Stormbroek uit Amsterdam werd uit de auto geslingerd en ernstig gewond. Haar 49-jarige vader en 48-jarige moeder kwamen in het brandende wrak om, evenals de 43-jarige J. van Dam, zijn 39-jarige vrouw en hun 13-jarig zoontje. De post, die de trein vervoerde, is verbrand. OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „ALPHA" MUURVERVEN MUZIEK MATROOS GESTIKT BIJ BRAND OP SCHIP #1 m m m gr Oi OVERLAST DOOR STROOMSTORING Nederlandse deelnemers: Brand: 2,5 ton schade IpggpnHnfKnBBinmit 99 WILLEMSTAD (Curasao). De nieu we gouverneur van de Nederlandse An tillen, drs. B. M. Leitho heeft zaterdag in een openbare zitting van de Antilliaan se Staten zijn ambt aanvaard. De voor zitter van de Staten, mr, C. E. Cathali- na, zei o.m. dat de Nederlandse Antillen zich gelukkig mogen prijzen dat juist in deze kritieke tijd een figuur van groot formaat aan het hoofd van de landsre gering ging optreden. Hij zei verder dat de vernieuwing, waarnaar verlangd wordt zich niet tot het sociale vlak beperkt, maar zich ook uitstrekt over de staats rechtelijke structuur van de Nederlandse Antillen. Volstrekte onafhankelijkheid bestaat echter in deze wereld niet. De mate van vrijheid wordt door diverse factoren, zo als de economie, de bevolking, de geogra fische ligging, de mankracht en het in dustrieel potentieel van het betrokken land bepaald- „Vrijheid in gebondenheid is onvermijdelijk", aldus voorzitter Ca- thalina. Gouverneur Leito zei in zijn antwoord dat helaas te weinig aandacht was ge schonken aan het feit, dat uit de jongste ontwikkelingen ook positieve conclusies kunnen worden getrokken. Hij was echter van mening dat de onevenwichtige situa tie, die ten gevolge van een aantal fac toren en deels door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden ontstond, waardoor van verschillende zijden over- schijding van normen kon plaatshebben en waarin gevoelens van onzekerheid en gebrek aan vertrouwen tijdelijk sterk de boventoon voerden, van voorbijgaande verschuldigd zijn. „Wij zullen moeten komen tot her nieuwd normbesef op basis van de mo gelijkheden en de onmogelijkheden", al dus de nieuwe gouverneur, die zijn voor ganger, mr. N. Debrot dank bracht voor het vele dat de Nederlandse Antillen hem verschuldigd is. OLDENBURG (DPA) Kardinaal Al frink heeft in de loop van het weekeinde In Dinklage in de Westduitse deelstaat Nedersaksen verklaard dat er in West- Duitsland dezelfde kerkelijke vraagstukken bestaan als in Nederland. De rooms-katho- lieke kerk van Nederland, aldus de kardi naal, kent geen problemen die ook niet in andere landen voorkomen. Hjj zei dit tij dens de manifestatie „Ontmoeting met Ne derland". „In Nederland worden de actuele kerke lijke kwesties mogelijk eerder en meer besproken", zo zei kardinaal Alfrink na gesprekken met vooraanstaande Duitse katholieken. Over zijn onderhoud met Paus Paulus wilde de kardinaal zich niet uitlaten. Hij zal hierover eerst mededelingen doen aan de bisschoppen van Nederland. In Zevenbergschen Hoek verloren de 58-jarige J. G. Broeke uit Den Haag, zijn 20- jarige dochter en zjjn 13-jarige zoon het leven toen de auto waarin zjj zaten op een spoorovergang zondagmorgen werd aangereden door de TEE-trein Amsterdam- Brussel. De overgang was niet gesloten. Een knipperlicht dat verderop staat werkte wel. Vandaag zal de overwegwachter, die na het onderzoek naar huis is gestuurd, worden gehoord, Hangende het onderzoek zal hp geen werkzaamheden verrichten. aangereden. Het kind was op slag dood. Het meisje stond met twee an dere kinderen aan de kant van de weg en liep plotseling de rijweg op. WOERT. Zondag is de 51-jarige me vrouw M. Haex-Stijnen uit Weert, moe der van 16 kinderen, om het leven ge komen. De vrouw, die op haar fiets reed, werd zaterdagavond door een achteropkomende personenauto aange reden. BRUMMEN. Zondag is in Brummen de 26-jarige mevrouw I. J. A. Geerlings- Buis uit die plaats met haar auto ge slipt en op een tegenligger gebotst. De vrouw werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. DE STEEG. Zondag is de 21-jarige Ineke Barends uit Drempt om het le ven gekomen. De wagen, waarin zij zat, werd bestuurd door haar verloofde, schampte een tegenligger en botste daarna frontaal tegen een tweede tege- moetkomende auto. UTRECHT. In de afgelopen nacht is de 23-jarige G. Timmer uit Groningen om gekomen toen hij op de weg Amster dam-Utrecht even voorbij het verkeers plein Oudenrijn met zijn auto frontaal op een tegenligger botste. De heer Tim mer was de rijksweg in de verkeerde richting opgereden. De pas geopende Ketelbrug bleek dit weekeinde een nieuwe toeristische attractie te zijn en Emmeloord voegde daar zaterdag nog één aan toe. Wie de moeite nam even verder te rijden naar deze „hoofdstad" van de Noordoostpolder zag deze op smakelijke wijze beloond. Zevenduizend brugkijkers konden zich aan de voet van de canllontoren op het marktplein gratis te goed doen aan gebraden kip. MÜNCHEN. Twee Nederlanders, de 60-jarige mej. H. J. Vethaak uit Schie dam en haar evenoude vriend B. van 't Hoff uit Rotterdam zijn zaterdag op de autosnelweg MünchenSalzburg om gekomen toen hun auto van achteren werd aangereden door een Oostenrijk se tankauto. Tien Duitsers werden bij het ongeluk ernstig gewond. De snel weg werd vijf uur voor het verkeer af gesloten. Het ongeluk gebeurde toen mej. Vethaak met haar auto in een file stond. De tankwaen, de personenauto en een sonenauto in en sleurde deze een eind mee. De auto kwam onder de tankwa gen en werd geheel verfrommeld. De tankwagen, de parsonenauto en een busje, dat eveneens werd geramd, vlo gen direct in brand. Nog zes andere wa gens werden eveneens aangereden. De chauffeur van de tankauto, afkomstig uit Linz, was kort voor het ongeval er door de politie op geattendeerd dat het in Duitsland verboden is in het week einde met vracht- en tankauto's te rij den. Hij werd van de snelweg gestuurd, maar kwam er toch weer op terug. De man is gearresteerd. Kraanwagens van het leger moesten er aan te pas komen om de wrakstukken op te ruimen. Voor de Oostenrijkse grens ontstond een file van 35 kilometer. VENLO. Een 23-jarige koopman uit Blerick is zondagavond gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht zaterdagavond met zijn auto de 17-jarige wielrijder P Klerken van achteren te hebben aan gereden en daarna te zijn doorgereden. De jongen is overleden. ANTWERPEN. De 30-jarige Hubert Maas uit Tilburg is zaterdagnacht met een personenauto in België veronge lukt. Bij Brasschaat vloog de wagen uit de bocht en kwam tegen een elektrici- teitspaal tot stilstand. De Tilburger was op slag dood. De auto waarin hij reed zou eerder in België zijn gestolen. WIERINGERMEER. Zaterdagmiddag is de 34-jarige A. Hoffmeester uit Am sterdam in de Wieringermeer om het leven gekomen. De man werd uit zijn auto geslingerd, die na een inhaalma noeuvre in de berm was geraakt en vervolgens enkele malen was gekan teld. De man was op slag dood. Vijf inzittenden werden ernstig gewond. SCHAGERBRUG. Zondagavond is de 3-jarige Simone de Wit uit 't Zand in Schagerbrug door een personenauto ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Drie personen, onder wie een brigadier van politie, zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij vechtpartijen in Amsterdam. Een onder invloed verkerende 32-jarige IJmuidenaar kreeg om twee uur een mes in zijn kin, toen hjj op de Oudezjjds Achterburgwal per ongeluk tegen een overigens on bekend gebleven man aanliep. Het slachtoffer is in een ziekenhuis opgenomen. Een brigadier van politie van het bu reau Warmoesstraat kreeg om drie uur een asbak tegen zijn hoofd en werd met verwondingen aan zijn oog naar een zie kenhuis gebracht. Deze vechtpartij ont stond toen de brigadier in het politiebu reau aan de balie een man te woord stond, maar werd onderbroken door een 27-jarige Haarlemmer. De Haarlemmer kwam het bureau binnen en verlangde onmiddellijk assistentie in een vechtpar tij die hij buiten zou hebben. Toen de brigadier de binn«",1'-"m<!»r liet wachten gooide deze een asHotf de politie man. De man is ingesloten. Aan de Amstel ontstond tegen 5 uur een vechtpartij tussen een Fransman en een Italiaan, waarbij de Italiaan met een briefopener in zijn rug werd gedoken. Het tweetal had ruzie over geld. De Fransman is gearresteerd. Eveneens bij het politiebureau War moesstraat ontstond zaterdagavond enige beroering toen ongeveer 200 Damslapers protesteerden tegen de aanhouding van een man die op de Dam muziek maakte. Toen de politie hem dit verbood en hij toch doorging werd hij opgepakt. De Damjeugd bezette een kruispunt bij het bureau en sneed van een politiewagen de banden door. Toen de politie aanstalten maakte de jongelui te verwijderen probeerden de jongeren een politiebusje om te gooien. Daarop werd een charge uitgevoerd, waarna de rust weerkeerde. (Van onze correspondent) LEIDEN Pater J. W. A. Renirie van de Leidse St. Anthoniusparochie heeft zyn functies neergelegd, omdat hij gaat trou wen. De deken van Leiden, dr. L. van Noort, heeft dit gisteren laten weten in de kerkdiensten van de St. Anthoniuskerk Volgens een gezamenlijk communiqué van het priesterteam van de Anthonius parochie had pater Renirie gehoopt dat hij ook als gehuwd priester in het ambt werk zaam zou kunnen blijven. Nu hem geble ken is dat dit niet mogelijk is, heeft hij zijn ambt neergelegd. Zijn opvolger wordt pater D. van der Meer, die tot voor kort overste van de Franciscanen in Zweden was. CADZAND. Vrijdagavond is op het strand van de Belgische badplaats Knok- ke, het lijkje aangespoeld van de 10-ja- rige Jean Christophe Lublois uit Brussel. Vorige week zondag is het kind met zijn 6-jarige broertje Laurent in zee bij Cad- zand verdronken. Het lijkje van zijn I broertje werd nog diezelfde dag gevon- I den. Het is inmiddels begraven. De ouders van beide kinderen waren zaterdag een week geleden met vakantie naar Engeland vertrokken. Zij zijn, on danks pogingen van politie, ANWB, In terpol en mededelingen via de Engelse radio, nog steeds niet gevonden. ROTTERDAM. Bij een brand op het Nederlandse binnenschip „Syra" in de Waalhaven in Rotterdam is zondagmor- gen de 52-jarige matroos G. H. Amand om het leven gekomen. De matroos, is I vermoedelijk gestikt door de rookontwik keling van een brand in de keuken, Hij heeft nog geprobeerd uit de douche waarin hij stond te vluchten, maar dat is hem niet gelukt. •••"liw'i HILVERSUM Het niet tijdig inzenden van hun geloofsbrieven komt de vier raads leden van Nederhorst den Berg op verlies van hun raadszetel te staan, althans tot na de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad op de eerste dinsdag van septem ber. Er is namelijk een verkeerde interpretatie van de Kieswet gegeven door het gemeentebestuur aan de opvolgers op de kandidatenlijst, waardoor deze bedankten voor hun benoeming om de vergeetachtige raadsleden de kans te geven hun zetel opnieuw in te nemen. Het gemeentebestuur meende dat bij het openvallen van de zetels door het be danken van de opvolgers, weer opnieuw j met de kandidatenlijst begonnen moest worden bij de benoemingen. Maar er had den andere artikelen van de Kieswet toe gepast moeten worden. Het artikel waar op het gemeentebestuur zich baseerde, betreft namelijk vacatures in de gemeen teraad. Maar hier waren geen vacatures. Er is namelijk nog geen nieuwe gemeen teraad. Deze is er pas bij de eerste ver gadering in september als de nieuwe raads leden geïnstalleerd zijn. De huidige raad heeft nog zitting tot september. Door de verkeerde interpretatie moeten weer vier nieuwe opvolgers worden benoemd. Dezen zullen hun benoeming wel moeten aanne men willen de drie zetels van de V.V.D. bezet worden. Zij kunnen dan na de eerste raadsvergadering in september bedanken terwille van hun vergeetachtige collega's, die dan wel opnieuw benoemd kunnen worden omdat er dan wel vacatures zijn. Maar er is nog een andere moeilijkheid. In de eerste vergadering in september van de nieuwe gemeenteraad moeten wet telijk de wethouders gekozen worden. In Nederhorst den Berg kunnen twee frac ties, die van de V.V.D. met hun vergeet achtige raadsleden, en Alternatief '70, aanspraak maken op een wethouderschap. Maar als een wethouder gekozen wordt uit de opvolgers van hun vergeetachtige col lega's zal deze wethouder ook moeten be danken. De vraag is wat de gemeenteraad zal doen. Zal hij toch de V.V.D. de wet houderszetels geven met de wetenschap dat de gekozenen toch zullen bedanken of zal de raad de V.V.D. van de wethouders zetels uitsluiten. De gemeente Eist, die Nederhorst den Berg reeds op de verkeerde interpretatie van de Kieswet had gewezen, adviseerde de voorzitter van de Kiesraad op te bel len. Deze heeft Nederhorst den Berg ge zegd dat Eist gelijk had en dat Neder horst den Berg de Kieswet verkeerd ge ïnterpreteerd had. (Van onze correspondent) OUDERKERK a. d. AMSTEL Onder- kerk aan de Amstel heeft zondag twee uur zonder elektriciteit gezeten, waardoor in wjjde omgeving ook verkeerslichten en overwegbeveiligingen uitvielen. Om half vjjf brak een kabel, waarschijnlijk door slijtage. Pas om half zeven werd de elek triciteitsvoorziening hersteld. Al die tijd moesten overwegen tussen Amsterdam-Amstel en Abcoude en in de ringlijn voor goederenverkeer met man kracht worden bewaakt. UTRECHT. Op initiatief van het Michael-Legioen hebben ongeveer 250 or thodoxe rooms-katholieken zaterdag in Utrecht herdacht, dat honderd jaar gele den de pauselijke onfeilbaarheid tot dog ma is verheven. De voorzitter van het legioen, de heer B. W. Willemse, noem de het een bewijs voor de diepe verar ming van het katholieke leven in Neder land, dat dit eeuwfe.est niet grootscheep ser is gevierd en dat er waarschijnlijk helemaal niets zou zijn gebeurd „als niet enkele doodgewone katholieken de zaak hadden aangepakt". Hij deelde mee, dat het niet is gelukt, alle orthodoxe krachten in Nederland te bundelen in één beweging voor paus en kerk. In de vorige bijeenkomst van het legioen was aangekondigd, dat daartoe pogingen in het werk zouden worden ge steld. Het Michael-Legioen, één van de vijftien organisaties die samen als Stich ting Nederlandse Radio en Televisie zend tijd hebben aangevraagd, heeft op grond van het huidige aantal aanmeldingen bij de vologende zendtijdverdeling recht op een half uur radiozendtijd per maand en een half uur televisie per kwartaal. Prof. dr. J. P. M. van der Ploeg, be stuurslid van de Duitse beweging .voor Paus en Kerk", gaf een theologische uit eenzetting over de pauselijke onfeilbaar heid. De Egmondse pastoor W. Chr. Wes terhoven belichtte de geschiedenis van de onfeilbaarheidsverklaring. De heer Louis Knuvelder, secretaris van het Michael-Legioen verklaarde dat het dogma van de onfeilbaarheid prakti sche consequenties heeft voor de geloofs houding van de katholieken. „De kerk is geen democratie en wie uit overtuiging lid is van de kerk zal welhaast vanzelf gehoorzaam zijn" aldus de heer Knuvel der, die hieraan toevoegde dat de huidige gezagscrisis in de kerk een bewijs is voor gebrek aan geloof. De spanningen kunnen volgens hem maar op één manier worden weggewerkt, namelijk door onwankelbare trouw aan de ene opperherder Hij noem de het geenszins ondenkbaar, dat de hui dige spanningen tot een schisma zullen leiden. „Er bestaat een reële kans dat de kerk zal inschrompelen tot een kleine, door de wereld gehate kudde Maar al zouden wij met maar enkele duizenden bij Petrus staan, dan is dat de Kerk", aldus de heer Knuvelder. Tijdens de bijeenkomst werd een spe ciaal voor de gelegenheid door Anton Erwich geschreven gedicht Semper Fi- delis" voorgelezen, waarin onder andere critiek wordt geuit op „op sex beluste priesters". De vergadering betuigde in een telegram aan Paulus VI haar trouw aan de paus en vroeg hem zijn zegen „voor de in nood verkerende Nederlandse Kerkprovincie". NEW YORK. De Nederlandse deel nemers aan de eerste Wereld jeugdassem blee in New York hebben zich min of meer teleurgesteld over deze bijeenkomst uitgelaten. Wat hun vooral dwars zit is het feit dat zoveel jongeren als landen stemden en optraden in ideologische blok ken. De Nederlanders hadden gehoopt dat het om individuen zou gaan, maar van de eerste dag af hebben volgens hen voor- al de Russen en andere Oost-Europeanen, verscheidene Afrikanen, Arabieren en vertegenwoordigers uit Latijns-Amerika met succes getracht van deze assemblee een vergadering te maken zoals die in het begin van de jaren vijftig werden ge houden. Eén van de afgevaardigden sprak over „het rammelen van de zwaar den uit de koude oorlog." De Nederlandse deelnemers zijn nu van mening dat er meer op regionaal en lan delijk niveau gedaan moet worden en dat een tweede jeugdassemblee weinig kans van slagen heeft. Wel vinden zij dat er in de aparte commissie voor ontwikke lingshulp en geboortenbeperking, over milieuverontreiniging, onderwijs en be vrijdingsbewegingen in de wereld zeer goed is gediscussieerd. De aanbevelingen willen zij verder uitwerken en in Neder land aan een breed publiek aanbieden, onder meer van regeringsinstanties. TILBURG. Zaterdagmiddag heeft een felle brand het marktkramenbedrijf Hopmans in Tilburg in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 250.000 gulden. u^6r ~?rzaak van de brand is niets bekend. Tijdens de brand ging het ma gazijn, alle kramen en dekzeilen verlo ren. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnemen+sgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgi dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. -iet resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2