CHAMPAGNE MET WRANGE BIJSMAAK VOOR WILLEM II EN RINI WAGTMANS AAN FINISH VAN TOUR DE FRANCE Wagtmans misschien in ploeg van vd. Enden CABALLERO GAAT PLOEG IN KOMEND JAAR VERSTERKEN Tour '70 adieu voor ouderen Wagtmans verliezer „Halve dag langer gefietst dan Eddy Merckx" FRITS HOOGERHEIDE: HARM OTTENBROS: „Regenboogtrui bron van inspiratie" HARRIE STEEVENS: 22e EN 23e RIT VAN DE TOUR MAANDAG 20 JULI 1970 Fout Grote teleurstelling Zeepbel EF Tijdens de tijdrit had Eddy Merckx al tijd om te zwaaien naar zijn sup porters. Hij was toen al de toch zeer sterk rijdende Joop Zoetemelk gepas seerd. (Van onze sportredacteur) PARIJS De vijfde plaats in de Tour van Wagtmans is duur betaald. De champagne, die men feestelijk had willen drinken, had een wrange^ na smaak in Parijs. Het enfant chéri Wagtmans werd het enfant terrible. Dezelfde Rini Wagtmans, die vorig jaar de Willem-II-ploeg moest redden met zijn zesde plaats en zijn spectaculaire rijden in de Tour, zal nu als Willem II stopt en dat zal dan niemand meer verbazen als de man wor den aangewezen, die heeft bijgedragen tot het vertrek van Willem II uit de profwielrennerij. Het interview, dat wij in Mourenz met Wagtmans had den, heeft in Nederland de grootste beroering gewekt bij de grote bazen van Wagtmans ploeg: de directeur van Gazelle, Breukink, en de adjunct directeur van Willem II, Mauser. Zij lieten weten, dat zij niet naar Parijs zouden komen om de coureurs te begroeten. Voor hen hoefde er geen cham pagne meer klaar te staan. De gouden handen van Ton Vissers alles wat hij aanraakte fop publicitair gebied) werd goud waard schenen in Parijs hun achttienkaraatswaarde te hebben verloren. Ineens heeft Vissers de schaduwkant van zijn werk leren kennen. „Voor het eerst in de vijl jaar, dat ik ploegleider ben, kom ik dingen tegen waar ik mets aan kan doen We hebben nog nooit zoveel narigheid gehad. Tot aan de Tour gmg het allemaal geweldig in de ploeg. Maar de laatste weken is het mis En Vissers kijkt teleurgesteld terug. Zijn twee lievelingen, Pijnen en Wagt- mans, hebben hem, zo vindt hij, in de steek gelaten, de één, Pijnen in de koers, want hij stapte af, en de ander, Wagt mans, na de koers, toen hij ging praten en de moeilijkheden naar buiten uit droeg. Waarbij men dan de kanttekening zou kunnen maken, dat Wagtmans (hij ontkent dat uiteraard) wellicht heeft aan gestuurd op een breuk met Willem II- Gazelle, omdat hij van alle kanten (Bic, Molteni, Faemino) goede aanbiedingen kreeg. Wagtmans, de gemakkelijke, werd Wagtmans, de lastige. Nu dreigt de hele ploeg naar de ondergang gevoerd te wor den En dat zit de anderen natuurlijk enorm dwars. Want hun broodwinning komt in gevaar. Opnieuw moeten we vaststellen, dat de grote fout bij de leiding van de ploeg ligt. Ook renners mogen toch sociale ze kerheid hebben. Waarom niet voor de Tour meegedeeld of men al of niet door gaat met de wielerploeg. Dat had altijd de prestaties ten goede beïnvloed want dan had men óf als eenheid gereden ot men had zo goed mogelijke prestaties wil len leveren om bij een andere equipe on der dak te komen. Na Brussel, toen de directeuren-sponsors geen uitsluitsel wil den of konden geven, is het volkomen mis gegaan bij Willem II-Gazelle. Het werden alleen goede dagen voor Wagtmans, die naar zijn ouderwetse vorm groeide en een schip met goud voor het komende jaar aan de horizon zag op doemen. De vraag was alleen hoe hij dat schip in de haven kon krijgen. Want als Willem II doorgaat zit Wagtmans vast aan de ploeg. Hij wordt er goed betaald (en daarom zijn de directies zo teleur gesteld in Wagtmans. omdat hij anti-re clame heeft gemaakt). Dan kan Wagt mans normaal gesproken niet naar een andere formatie. Maar als Willem II zou doorgaan met sponsoren lijkt het een on houdbare zaak om Wagtmans in het blau we shirt te laten rijden. Het is een ge compliceerde affaire. Ton Vissers de laatste dagen duide^ lijk door de zorgen gekweld vindt het ook een teleurstellende zaak, dat Wagt mans geen tweede is geworden, hoewel hij dicht bij zijn wens is gekomen, die hij vóór de Tour had geuit: ,,een man bij de eerste vijf en twee etappe-over winningen." Maar gezien de ontwikke ling van de koers had Vissers Wagtmans nu hoger willen zien in het klassement. „Ik heb de ploeg bij elkaar gezet en ze bevo len allemaal voor Rinus te rijden. Dat was toen de moeilijkheden naar boven kwamen en Wagtmans had geklaagd, dat hij te weinig steun kreeg van de P«e|- Ik heb gezegd: wie niet voor hem rijdt in ploegverband krijgt geen stuiver m Parijs. Ik geloof, dat de jongens zich er aan gehouden hebben." Is Wagtmans door zijn optreden en uit latingen (er was de zaak-Leen Jansen, die door Wagtmans werd aangetrokken, maar ook weer naar huis gestuurd en er waren de aantijgingen ten aanzien van de leiding, de ploeg en het materieel) de grote teleurstelling voor Vissers gewor den, Pijnen was het niet minder. „Pijnen had toch ook bij de eerste tien kunnen finishen, als ik zie, dat Zoetemelk en Wagtmans voorin zijn geëindigd. Zijn vertrek heeft de ploeg onnodig verzwakt. Je kunt niet op één man blijven gokken. Als een Wagtmans of Zoetemelk iets krijgt ben je verloren. Kijk maar naar Caballero. De ploeg is op zichzelf goed, maar door het uitvallen van een Schepers •heeft men geen klassementsman meer. Bovendien heeft men geen topsprinter als Basso of Godefroot voor een etappezege. Dan ben je op voorhand geklopt. Dat had ons met Wagtmans ook kunnen gebeuren en daarom had ik Pijnen naast hem ge dacht." Wat de prestaties in de Tour betreft was Vissers toch wel tevreden. „Als je de ploeg van Merckx buiten beschou wing laat, hebben wij boven het gemid delde gelegen. Wij hebben veel publici teit gehad." De waardering van Vissers over zijn mannen: „Van Katwijk, Hoogerheide en Serpenti zijn me tegengevallen. Van der Vleuten was niet briljant. Er is niet uit gekomen, wat ik er van verwacht had. Hij was wel voldoende. Ottenbros reed goed, maar bij hem kwam het er door tegenslag niet uit. Dolman was redelijk goed, maar had na fantastische dagen ook hele slechte. Van Nuelant was een prima helper. Hij had de pech een been te breken. Ward Seis was een afknapper. Maar hij was niet mijn keus voor de ploeg." En wat vonden de Willem II-coureurs, die Parijs haalden, er zelf van? Dolman: „Ik ben wel tevreden. Tot mijn grote verbazing kon ik goed mee in de ber gen, behalve de laatste Pyreneeën-etappe. Ik had een rit willen winnen, maar toen ik bij de eerste twintig stond, ben ik die plaats gaan verdedigen. Achteraf had ik me beter op een ritzege kunnen concen treren. Ik ben nu drie jaar beroepsren ner. Ik blijf leren, ook nu weer. Ik heb nu geleerd tot hoever ik kan gaan. Ik ben 24 jaar. Ik heb me als een aardige etapperenner ontwikkeld, hoewel ik dat ook als amateur in feite nooit geweest ben." Dolman had ook zijn uitgesproken me ning over de narigheid in de ploeg. „De meeste renners zouden verstandiger moe ten zijn. Dat geldt ook voor Wagtmans. Nu heb je kans, dat alles als een zeep bel uit elkaar springt. Critiek is goed. Maar het ligt er aan hoe je het brengt. De grootste fout van Wagtmans is, dat hij denkt dat wij naar hem toe moeten komen, maar hij moet zelf ook vriend schap zoeken. Ik heb Televizier en Ro- meo-Smiths meegemaakt, Willem II is niet zo'n slechte baas." Jos van der Vleuten: „Ik heb bepaald wel eens een Tour in een betere ploeg gereden. Dat is tegengevallen. Ik had verwacht bij de eerste 25 te komen, maar een oogontsteking en en virus, na een valpartij, zaten me tegen. Niettemin ben ik toch wel content." Jan van Katwijk: „Het was mijn eerste Tour. Het viel me tegen, dat ik door pech (gebroken duimbot) of door ploeg- werk (een paar keer een wiel geven aan Wagtmans in de finale) niet rechtstreeks heb kunnen sprinten met de grote man- ne. Die kans had ik nog nooit gehad. Ik heb veel geleerd. Ik had nog nooit echte cols gezien. Ik ben in de kleinere ronden nu beter tegen de moeilijkheden opge wassen." Frits Hoogerheide: „Mijn enige doel was de Tour uit te rijden. Ik heb de laatste dagen bronchitis gehad. Ik heb bijna steeds alleen gereden. Ik heb het uitgerekend: ik heb een halve dag langer dan Merckx gefietst. Ik ben als laatste geëindigd. Niet iets om trots op te zijn, maar ik heb Parijs gehaald." Harm Ottenbros: „Ik heb sterker ge reden dan vorig jaar. Ik klom beter. De regenboogtrui is voor mij een bron van inspiratie geweest. Dat heb ik eens een keer onderweg tegen Merckx gezegd: „je kunt rijden en attaqueren wat je wilt, maar mij rijd je nooit uit mijn trui." Ik heb nooit de angst gehad, dat ik te laat zou binnenkomen. Dat had ik vorig jaar wel. Na de Tour zal ik wel weer bij tekenen. Ik had gehoopt er door deze Tour wat meer geld uit te slepen, maar dat is niet gelukt." (Van onze sportredacteur) PARIJS Natuurlijk was Cabal- ero met grotere verwachtingen de Tour ingegaan, maar toch zijn Frans van den Enden en Gé Peters niet on tevreden uit Parijs teruggekeerd. Peters: „Het is me uiteindelijk niet tegengevallen. Toen wij al zo vrij snel drie man door louter pech verloren en daarhij juist onze twee klasse mentsrijders Schepers en Den Hartog, zagen we het somber in. Het wegval len van dat tweetal heeft de ploeg na tuurlijk op alle gebied beïnvloed. Je rijdt heel anders als ploeg als je men sen vooraan in het klassement hebt. Daar trekt iedereen zich aan op. Bovendien kun je met meer man meer aanvallen. Dan kun je ook geld ver dienen met het ploegenklassement. Als ik dat allemaal bekijk, vind ik dat we met zo'n halfbakken ploeg van vier man toch nog aardig uit de strijd zijn gekomen en nogal wat ereplaat sen hebben bereikt, o.a. drie keer tweede: Duyndam. Steevens en nog eens Steevens, ook al werd hij ge- deklasseerd in Tours. Verder waren we een keer eerste in het ploegen klassement en enkele malen tweede. Bovendien zaten we vaak hij de eer ste tien". Caballero gaat zijn ploeg het komende seizoen uiteraard versterken. Frans van den Enden, die blij is, dat er bij hem in de ploeg geen moeilijkheden zijn ge weest: „We houden nu het oog al gericht op de volgende Tour de France. Dit jaar hebben we ons er eigenlijk niet goed op kunnen voorbereiden De iongens moes ten knokken om in de Tour te komen We moesten ons alsmaar bewijzen. Nu wordt het voor ons anders en wordt het ook prettiger naar de Tour toe werken." En Peters merkt op: ,Nu hoeven wij bij voorbeeld niet per se mee te doen aan Parijs-Nice. Dat is een narigheid geweest met die kou en sneeuw. Daar hebben we onnodig blessures opgelopen. Maar we moesten wel." Welke versterkingen heeft men op het oog? Men wil geen namen noemen, maar de mogelijkheid zit er in, dat een Wagt mans bijvoorbeeld voor Caballero gaat rijden. Caballero heeft zo'n sterke klas sementsrijder zeker nodig. Peters: „We zijn nu op het punt gekomen, dat we er goed tussen zitten internationaal. Nu moet je doorgaan en je ploeg versterken. nog met krukken naar de Tour te kijken op de tv. Benjamins kwam er niet door. Hij heeft zich geforceerd. Toch kan hij in de toekomst een nuttige kracht wor den. Duyndam heeft de eerste dagen voor veel publiciteit gezorgd. Met geluk had hij de etappe gewonnen, waarin hij twee de werd. Zoontjens was een goede kracht, die nuttig geweest is voor het ploegen klassement en voor wat individuele prij zen. Steevens heeft een uitstekende Tour gereden, ondanks zijn knieblessure. Hij PARIJS. De Tour 1970 is het adieu geworden voor de oude garde coureurs. Graag had Jan Janssen nog een etappe gewonnen in de ronde, die hem in het verleden zoveel glorie heeft gebracht. Vrijdag werd hij in Tours tweede en zaterdag opnieuw tweede in Versailles. Hij nam bij die spurt zaterdag veel risico. Het was een bewijs dat hij nog de eerzuchtige Janssen is van vroeger. Maar de eer zucht is niet meer genoeg nu de be nen niet meer willen als vroeger. Mannen als Aimar, Poulidor, Pingeon verdwenen stil door een zijdeur. Ze gingen af. Merckx heeft definitief met de generatie-Janssen afgerekend. En hij vond nieuwe, meest jonge figuren rond zich, zoals Zoetemelk, Wagtmans, Petterson en Van Impe. Het is geen briljante Tour geweest met daverende hoogtepunten. De ega lisatie in de profwielrennerij zet zich onder het niveau van de onaan tastbare Merckx steeds verder voort. Er is een heel grote groep, die een hoog tempo kan rijden. Maar er zijn weinig strijdvaardige figuren, die boven dat gemiddelde kunnen komen. Men is bovendien bang om iets te on dernemen. Men is bang voor een vol ledige ineenstorting. Wat dat betreft zou men toch nog veel uit de historie kunnen leren. We hoeven maar te den ken aan een Fausto Coppi, die in zijn laatste Tour, samen met zijn aartsri vaal Bartali, in een bergrit naar Gap alles gaf en tenslotte uitgeput en met 33 minuten achterstand binnenkwam. De grote Coppi was niet bang om te verliezen als hij na een hels gevecht tenonder ging. Maar de coureurs van vandaag missen moed. Na de rit naar de top van de Mont Ventoux had men Merckx wellicht op de knieën kunnen krijgen. Hij had zijn grote vorm niet meer. Maar nie mand durfde de strijd aan te gaan. Merckx was tolerabel, de verdere Tour. Hij dreef het tempo niet te hoog meer op, zodat men het merkwaardi ge verschijnsel kreeg, dat na de serie vlakke ritten, die wèl in een krank zinnig hoog tempo werden afgelegd, 45 uitvallers vielen te noteren tegen zegge en schrijve drie in de grote berg ritten, het terrein, waar vroeger altijd de bezemwagen vol zat. Hoewel de Nederlandse vertegen woordigers maar één rit wonnen (maar wel zes tweede plaatsen ver overden) kan men toch wel zeer te vreden op de Tour terug kijken. Wie gedacht had dat Zoetemelk tweede zou worden in de Tour mag zijn werk sta ken en als succesvol waarzegger aan de slag gaan. De vijfde plaats van Wagtmans is natuurlijk ook een voor treffelijke prestatie. Men zou dat bij na gaan onderschatten na alle kabaal rond Wagtmans en diens ploeg. Want dat is natuurlijk een minpunt van dit ronde-gebeuren, het rumoer rond de Willem Il'ers en het eventueel ver dwijnen van de equipe. Willem n heeft weer helemaal gedreven op Wagtmans. Was hij er niet geweest dan was het een droeve zaak gewor den. Terecht stelt Vissers, dat men in een ploeg twee goede klassementsrij ders moet hebben. Caballero miste die duidelijk. De Caballero's hadden de pech, dat Schepers door een val en Den Hartog door een infectieziekte werden uitgeschakeld. Daarmee ver dween de body uit de ploeg. Opmer kelijk was wel het sterke rijden van Steevens, wiens terugkomst geen voor bijgaande zaak is geweest. Kijk, twintig renners, zoals we nu heb ben, is niet nodig. Je moet een goede equipe hebben met een stel goede rem- plaganten". Van Duyndam en Krekels wordt gezegd dat ze naar een andere ploeg zullen gaan. Peters: .Als ze den ken, dat ze er beter van worden, moeten ze dat doen. Maar onze renners kunnen niet zo gauw beter terecht". Evenals Vissers van Willem II heeft Peters critiek op de Tour-organisatie. „Dat is me enorm tegengevallen Ik vond het rommelig. Het was geen geweldige Tour, vlot verlopend. Al die tijdritten, halve etappes en gro+e verplaatsingen haalden iedereen uit zijn concentratie en gewone doen. Maar Lévitan heeft toe gezegd daar iets aan te gaan doen." Wat vinden Van den Enden en Peters van hun renners? „Voor Huub Harings lag het begintempo van de Tour te hoog. Van Den Hartog en Schepers waren we overtuigd, dat één van hen zeker bij de eerste tien geëindigd zou zijn. Van Wou ters valt weinig te zeggen, omdat hij zo vlug door die val van Schepers uitge schakeld werd. Rentmeester is honderd percent meegevallen. Vorig jaar zat hi; wordt nog sterker en beter. Hij is niet versleten. Vianen heeft een paar dagen een inzinking gehad, die hem terugge worpen heeft. Maar hij deed het niet slecht." Gerard Vianen: „Deze Tour is voor mij heel wat prettiger verlopen dan inder tijd met Janssen Je werkt tenslotte het hele jaar met Peters. Je hebt dan veel meer binding met de leiding. Ik ben wel blij dat ik er ben." Kees Rentmeester: ,Ik heb wel eens ge dacht: nooit meer de Tour. Het is toch een wonder dat ik het gehaald heb. Als ik denk, dat ik vorig jaar geen wedstrijd gefietst heb en nu een Tour uitrijd en de laatste dagen nog voorin zat Harry Steevens' De Tour is me goed bevallen. Zonder die knie had ik zeker meer succes gehad. Die knie kreeg ik net toen de beslissing viel naar Muhlhouse. waar ik vooraan zat. In de bergen ging het op het laatst ook uitstekend Kees Zoontjens: ,Ik had wat meer macht moeten hebben in de middelste dagen van de Tour. De bergen blijven voor mij een moeilijkheid. Maar ik ben toch wel tevreden." (Van onze sportredacteur) PARIJS. De grote verliezer in de finale, de tijdrit van Versailles naar Pa rijs, was Rini Wagtmans. De Brabander verspeelde zijn vierde plaats aan Van- denbossche. Het was op een gegeven mo ment zo erg met Wagtmans, dat hij recht op ging zitten en wilde opgeven. Hij kon geen lucht meer halen, gekweld door bronchitis. Soigneur Vidal bepraatte Wagtmans en hij kwam er weer wat doorheen. Gosta Petterson, die hem was gepasseerd en dus al zo 214 minuut op hem was ingelopen, kon nu als baken voor Wagtmans gelden. De Willem-IIer kon, zij het met moeite, in de buurt van de Zweed blijven. Ontgoocheld kwam Wagtmans op de baan aan, waar Vanden- bossche triomfantelijk om zich heen keek. Er was niemand van Willem n ter be groeting uit Nederland gekomen. Achter Wagtmans kwam nog een Ne derlander, die ingelopen werd, maar dat was uiteraard niet zo'n schande. Zoete melk zag een gele flits langszij komen, Eddy Merckx. De jonge Nederlander bleef Merckx in het zicht houden, zodat hij in ieder geval zijn tweede plaats kon veilig stellen. Dat lukte uitstekend. Ner veus en aanvankelijk wat geprikkeld door de grote belangstelling van verslag gevers en journalisten kon Zoetemelk zich uiteindelijk laten huldigen als „de beste na Merckx", hetgeen beslist een I erepredicaat is van de eerste orde.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9