Interne structuur vormt grote handicap FUSIEBESPREKINGEN TUSSEN DRIE KRUISVERENIGINGEN Britse haven-] staking nu uitgebreid Wordt de postgiro nog makkelijker? 21% rente <k& makkelijk! geld opnemen in het buitenland gratis giroboekjes Unctad wil meer overleg over lozen overschotten Vrij gesprokene eist (gestolen) geldkist op Foto-expositie Lenin in Moskou Mysterie om vermiste vlieger Graafmachine trok telefoonkabel stuk Wie nü nog geen postgiro neemt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! DINSDAG 21 JULI 1970 (Van onze correspondent) DEN HAAG De drie Kruisverenigingen in ons land gaan. na de zomer vakantie de mogelijkheden van nauwere samenwerking bespreken. Als het aan het (algemene) Groene Kruis ligt en aan het (rooms-katholieke) Wit- Gele Kruis komt het zelfs tot een fusie. Maar er zijn nogal wat factoren die dit laatste tot een ingewikkelde zaak maken. De grootste moeilijkheid is de structuur van de Kruisverenigingen. In feite bestaan er niet drie grote landelijke verenigingen met enkele honderden plaatselijke en provinciale afdelingen. De werkelijkheid is dat er drie landelijke bureaus zijn waar al die kleinere of grotere verenigingen lid van zijn. De plaatselijke vereni gingen zijn baas in eigen huis. De landelijke en provinciale bureaus staan hun ten dienste, maar maken niet de dienst uit. U niek i: Initiatief Schaalvergroting Uw geld gaat rente geven bij de - Postgiro. Want per W 1 augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 2,/2°/o rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve maand. Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat. Het groeit. Het is voordelig in beweging al laat u het rustig staan. Dat is een goede zaak! Binnenkort kunt u met de gegaran- deerde girobetaal- W kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij. Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Reis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten gebruiken ontvangen nader bericht. 'Het snelle en gemakkelijke betalingsverkeer W per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over sell rijvingskaarten (waarvoor u tot heden ƒ1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe- wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komt! J. A. Stöpetie, voorlichtingsfunctiona ris van het Wit-Gele Kruis: „Als de drie landelijke verenigingen zouden fuseren, betekent dat alleen een fusie aan de top. Wel kun je verwachten dat daarvan een golfbeweging zou uitgaan in het land. Het standpunt van ons hoofdbestuur is op dit moment dat we graag een fusie wil len, maar dan met zijn drieën". Zijn collega van het Groene Kruis, W. Kortland, ziet de opbouw van de vereni gingen als het kardinale probleem. „Dit maakt fusiebesprekingen wel moeizaam zegt hij. „Voor het Groene Kruis is die structuur geen handicap, want op een congres in mei hebben onze leden zich unaniem uitgesproken voor een fusie. Een woordvoerder van het landelijk bureau van het Oranje-Groene Kruis stelt vast: „Wij kunnen niet zo maar gaan praten over een fusie. Organisatorisch is het onmogelijk om ons op te heffen en in een grote organisatie op te gaan. Wij hebben niets te beslissen". lijk wordt om nog op de eigen levens beschouwelijke golflengte te kunnen wer ken". De rooms-katholieke kruisvereniging onderkent dat gevaar ook: „één van on ze eisen bij een fusie zal beslist zijn dat hulp op eigen golflengte gewaarborgd moet worden. Als een patiënt bijvoor beeld door een gereformeerde wijkzuster geholpen wil worden, moet dat kunnen Goedkoper zal één grote organisatie niet zijn. Al was het alleen maar omdat de administratie moeilijk het werk van amateurs zal kunnen blijven, terwijl steeds meer hoofdwijkverpleegsters nodig zullen zijn. De kruisverenigingen zijn par ticuliere instellingen met bestuurders die hun functies uit liefhebberij uitoefenen. Het Groene Kruis is het grootst met 1,6 miljoen gezinnen (1.800 wijkverpleeg sters), het Wit-Gele heeft 950.000 gezin nen (1.400 wijkzusters) en het Oranje- Groene telt 450.000 gezinnen op een klei ne vijfhonderd wijkverpleegsters. Daarnaast hebben de verenigingen art sen in dienst en kraamverzorgsters, die in aantal de wijkverpleegsters overtref fen. Het Groene Kruis beschikt naar ver houding over het grootste aantal en de beste gebouwen. Na een fusie zou een organisatie ont staan, die uniek is in Nederland: zeven tig tot tachtig procent van de gezinnen zou daarvan lid zijn. De kruisverenigingen kunnen hun werk voornamelijk verrichten door overheids subsidies. Bij het Wit-Gele en het Groe ne Kruis leeft de verwachting dat het rijk niet ongenegen zal zijn om een be tere maatschappelijke gezondheidszorg via één sterke kruisorganisatie ruimer te subsidiëren of structureel te financieren via het ziekenfonds. Op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid juicht men fusiebespre kingen toe, maar men laat het initiatief aan de kruisverenigingen en voelt niets voor pressie. De woordvoerders van de drie landelijke bureaus vinden dat het zeer verstandig zou zijn iets te forceren. Maar zonder een financiële prikkel van de overheid zou de weg der geleidelijk heid een bijzonder lange kunnen blijken. Wat Haarlem betreft: hier werken de kruisverenigingen samen bjj de vestiging van dienstgebouwen, en is er wel gere geld overleg. Of het tot een fusie zal ko men wordt echter afhankelijk gesteld van de ontwikkelingen op landelijk niveau. GENEVE (Reuter). Er moet meer internationaal overleg komen over de wijze waarop overtollige produkten van de hand worden gedaan. Dit staat in een communiqué dat de wereldhandelsconfe rentie van de Verenigde Naties (UNCTAD) maandag in Genève heeft uitgegeven. De produktencommissie van de Unctad heeft de vorige week in Ge nève vergaderd en is unaniem van me ning, dat het overleg over de verkoop van overschotten onvoldoende is. Waar nodig moeten procedures worden gescha pen voor een regelmatige bespreking van verkoopplannen en de gevolgen daarvan voor de markten De commissie is van mening dat ver kopen van minerale produkten uit de strategische en andere overheidsreserves regelmatig over een redelijke periode moeten worden gespreid en dat ze snel moeten kunnen worden stopgezet als er onvoorziene moeilijkheden voor de pro ducenten ontstaan. ADVERTENTIE MAASTRICHT De president van de rechtbank in Maastricht heeft in kort ge ding de eis, een geldkist met 12.000 gulden aan een 41-jarige Heerlenaar terug te geven, niet ontvankelijk verklaard. Hij achtte het spoedeisende karakter van deze zaak niet aanwezig. De Heerlenaar had het geding aanhan gig gemaakt tegen het Sociaal Bouwnij- verheidsfonds in Maastricht, dat aan spraak maakt op de 12.000. In het ge bouw van dit fonds werd in 1967 een brandkast gekraakt, waarbij 25.000 gulden aan contanten en 50.000 gulden aan va kantiebonnen werd buitgemaakt. Eind 1968 stond de Heerlenaar met enkele an deren als verdacht van deze brandkast- kraak voor de rechtbank in Maastricht terecht. Bij een zwager was tevoren een geldkist met 12.000 gulden in beslag ge nomen. De rechtbank in Maastricht sprak de vermeende brandkastkrakers wegens ge brek aan bewijs vrij, maar de officier van justitie ging tegen dit vonnis in beroep, waarna de Heerlenaar door het gerechts hof in Den Bosch werd veroordeeld. Hij ging hier in beroep van cassatie bij de Hoge Raad, die het arrest van het hof in Den Bosch vernietigde en de zaak terug verwees naar het hof in Arnhem, dat de Heerlenaar vrijsprak, en teruggave van alle in beslag genomen goederen, dus ook van de geldkist met 12.000 gulden, beval. De president van de rechtbank in Maas tricht is er bij zijn vonnis van uitgegaan, dat de geldkist niet bij de Heerlenaar in beslag genomen is maar bij een zwager van hem, die daarvoor wegens heling is veroordeeld. Vriendschapsverdrag. De Sovjet-Unie en Finland hebben een nieuw vrienschaps- verdrag met een looptijd van 20 jaar gesloten. AMSTERDAM. De ambassadeur van Rusland in Nederland, de heer V. S. Lav- rov, heeft maandag in Amsterdam de foto-tentoonstelling „Lenin in Moskou" of ficieel geopend. De expositie, die door de stad Moskou ter gelegenheid van de vie ring van het feit dat Wladimir II j its j Le nin honderd jaar geleden werd geboren, aan Amsterdam heeft aangeboden, is in gericht in de Van Houweningenschool aan het Frederik Hendrikplantsoen. De foto's geven een overzicht van hetgeen in de Russische hoofdstad is verricht sinds de verhuizing van de Sovjet-regering op 11 maart 1918 van Petrograd naar Moskou onder leiding van Lenin. DEN HAAG. Twee Hagenaars menen op 10 juni in een hotel op het Engelse eiland Wight de sinds negen maanden als vermist opgegeven Nederlandse vlieger M. P. de Zeeuw ontmoet te hebben, die destijds meegewerkt heeft aan hulpvluch- ten naar Biafra. Hij gaf een andere naam op, zei Canadees te zijn en in Amerika een eigen vliegbedrijfje te hebben. De bei de Hagenaars, die ook in de luchtvaart werkzaam zijn, zeggen ervan overtuigd te zijn dat hij de verdwenen M. P. de Zeeuw is. DEN HAAG. Het telefoonverkeer tussen een aantal grote plaatsen in Noord en Zuid-Holland en Groningen en Leeu warden is gisteren ernstig gestoord door dat in Friesland een telefoonkabel met 1800 aansluitingen door een graafmachi ne was stukgestrokken. In de loop van de dag is de kabel hersteld. Hij geeft toe: „De maatschappelijke ontwikkeling naar schaalvergroting is I haast niet meer tegen te houden. Wij zijn voor een intensieve samenwerking maar wij willen er niet vanuit gaan dat dit alleen door een fusie kan worden be- reikt". Bij het Wit-Gele Kruis meent men dat uitbouwen van de bestaande samenwer king met een fusie het beste is gediend. Daarom heeft men het initiatief geno- "^De heer Stöpetie „Wij hebben een I structuurcommissie de voor- en nadelen van een fusie laten onderzoeken. De ba- i lans sloeg door naar de voordelen Die voordelen zijn: een betere hulpverlening, gemakkelijker aantrekken van deskundi- gen en een overzichtelijker beeld voor de mensen, die hulp van een kruisvereniging nodig hebben. i Thans zijn de dienstenpakketten van de kruisverenigingen plaatselijk zeer ver schillend. Als er één grote kruisvereni ging zou ontstaan, verdwijnt, het verwar rende beeld, dat een „klant" m de ene plaats bij een kruisvereniging terecht kan terwijl hij voor hetzelfde geval m een andere plaats niet via het wijkcentrum geholpen kan worden. Het dienstenpakket omvat steeds meer taken. Het eigenlijke wijkverplegings- werk, bejaardenzorg, dieetvoorlichting, controlebureaus voor zuigelingen en kleu- ters, kraamzorg enz. Met schaalvergroting sluipt het gevaar I van verambteli j king binnen. De woord voerder van het Oranje-Groene Kruis. „Wij zijn bang dat het dan wel erg moei- (Vervolg van voorpagina) LONDEN. Ondanks het feit dat zij onder een aparte C.A.O. vallen hebben de havenarbeiders van Felixtowe en Shore- ham, waar in het bijzonder containers worden omgeslagen, zich maandag uit solidariteit aangesloten b(j de staking van hun collega's in andere Engelse havens. In enige bedrijfshavens, w.o. oliehavens, wordt nog niet gestaakt De Zweedse en Noorse arbeiders hebben zich intussen ook solidair verklaard mét de Britse stakers. Zij zullen niet lossen voor Engeland. In Weymouth aan de zuidkust en in de Schotse havenstad Aberdeen hebben de havenarbeiders zich bereid verklaard la dingen voor de Kanaaleilanden en voor de Orkney- en Shetland-eilanden te be handelen. Op de Shetland eilanden was reeds een tekort aan aardappelen ont staan. Auto's van passagiers van beide eilandengroepen worden normaal geiosr. In de Londense haven Tilbury en in Newhaven losten de stakers maandag aan bederf onderhevige ladingen om, zoals een woordvoerder van de bond van haven arbeiders verklaarde, te voorkomen dat men het doet voorkomen dat de staking leidt tot prijsverhogingen. Kennelijk wil len de stakers de regering ook geen voor wendsel geven om troepen in te zetten. Niettemin liet de Britse bond van aard- appel- en fruitimporteurs maandag we ten dat zijn leden voor miljoenen schade zullen lijden. Als niet spoedig transport middelen worden gevonden, zullen appels ter waarde van ruim 15 miljoen gulden verrotten, om nog maar niet te spreken van sinaasappelen, druiven en bananen, die nog in de scheepsruimen of op de ka den zijn opgeslagen, aldus een woordvoer der van de bond. Het Britse parlement heeft gisteravond laat met 285-28 stemmen besloten de re gering uitzonderlijke bevoegdheden te ge- ven in verband met de havenstaking. De bevoegdheden houden in dat de regering gemachtigd wordt militairen te gebruiken om de levensmiddelenaanvoer te waar borgen. I rrTrrrrröjg g I H Cl In Duitsland PM 100, Frankrijk Ffrs 200. Denemarken Dkr 200, Noorwegen Nkr 200, Zweden Skr 200, Finland Fmk 100

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13