Naardense zwemster moet nog sneller kunnen KRAAKT [record OP ACHTHONDERD METER ATLETIEKTOP IN PIM MULIERPARK TIJDENS IBM-SCHAAKTOERNOOI ROLDEN IN ZESDE RONDE KOPPEN Merckx op kop Voetbal op hóóg niveau Karen Moras tot dichtbij Meyer Wielrenners naar buitenland Oefenprogramma Haarlemse clubs Vierdaagse nu in Nijmegen van start Belgische wielerploeg voor Leicester Maarten Stomp jammerlijk uitgeschakeld L+, ZWEMMEN iilSlfft-. Nanai trainer van amateursectie EDO Beloften Keizer-Laman Accommodatie In Super Prestige Pernod ZEILEN DOOR DICK BRUYNESTEYN EDINBURGH De 16-jarige Australi- iche studente Karen Moras, die zondag in Edinburgh tijdens de spelen van 't Brit se gemenebest tijdens de zwemwedstrij den een nieuw wereldrecord vestigde op de 800 meter vrije slag, heeft maandag opnieuw een topprestatie geleverd. Op de 400 meter vrije slag kwam zij tot een tijd van 4 minuten 27,4 seconden, slechts 2,9 seconden boven het wereldrecord van de drievoudige Amerikaanse Olympische kampioene van Mexico, Debbie Meyer De zwemster uit Sydney legde de eerste 100 meter af in 1.04,2 en de 200 meter in 2.11,7. Na de finish verklaarde zij: ik voelde me vandaag niet zo goed als gis teren. Misschien had ik de vermoeienis sen van de zware wedstrijd over 800 me ter nog niet overwonnen. En ik ben ook een beetje teleurgesteld, want ik had echt gedacht het record van Debbie te bre ken. Maar we zullen hopen dat het bin nenkort bij een nieuwe poging wel lukt. DEN HAAG Nederlandse amateur wielrenners zullen in de komende weken in het buitenland de laatste loodjes gaan leggen aan hun voorbereiding voor de wereldkampioenschappen. Van 22 juli tot en met 1 augustus wordt de ronde van Po len verreden, waaraan een ploeg van vijf man zal deelnemen. Het zijn Theo van Loo (Weert) N. van Hoogstraten (St. An- thonis), Nicolaas Koot (Valkenswaard), Henk v.d. Laar (Son) en Henk Botterhuis (Sambeek). Als ploegleider zal de heer Schouten (Amsterdam) optreden. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De vier betaalde voet balverenigingen uit Haarlem en omgeving spelen ter voorbereiding op de competitie verschillende oefenwedstrijden. Het (voor lopige) programma luidt: Zondag 26 juli: ZFC—Telstar (17.00 u.) Dinsdag 28 juli: ADO-B—RCH (Zuider park 20.00 uur.). Woensdag 29 juli: EDOFC Utrecht (19.00 uur). Telstar—Szambierski (19.00 u.). Donderdag 30 juli: Haarlem—Peykan (Iraans selectie-elftal), aanvang 18.45 uur. Zondag 2 augustus: RCHTelstar (14.30) en HaarlemBlauw Wit (18.30 uur). Dinsdag 4 augustus: EDOTelstar (19.00 uur). Vrijdag 7 augustus: Haarlem—Birming ham City (18.30 uur). Zaterdag 8 augustus: Telstar—Stoke City (14.30 uur). Woensdag 12 augustus: EDO—Blauw Wit (19.00 uur). (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Hongaarse trainer Laszlo Nanai zal zich het komende sei zoen belasten met de training van de amateursectie van EDO. De ex-Schoten trainer heeft een contract getekend voor één jaar. (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN In Barcelona zal Linda de Boer hoogstwaarschijn l(jk een van de weinige leden van de Nederlandse zwemploeg zijn die het Europese erepodium mogen beklim men. Gisteravond stelde de snelle vijf tienjarige Naarden-zwemster zich op- I nieuw en met nadruk kandidaat voor een medaille op de 800 meter. Had zij zondag tijdens haar kampioensrace op de 1500 meter het 800 meterrecord reeds gekraakt van 9.57,0 naai 9.48,6 op de tweede dag van de na tionale titelstrijd in het koude en daardoor sfeerloze zwembad 't Nij- lan ging zij nog eens drie volle secon den sneller: 9.45,6. „En zij kan nóg sneller," meende trai- ningsadviseur Jo Schreurs, die de laatste tijd enkele keren het Naarden-gezm heelt bezocht en met Wil Bunschoten van Breu- kelen overleg heeft gepleegd om tót een hogere sprintsnelheid van Linda te ko- men. Zondag bleek al dat die samenwer king succesvol was geweest en gisteren werd dat weer bevestigd. „Toch zijn we er nog niet," vertelde Schreurs. „Het was de bedoeling dat Linda af zou gaan in 1.06,0. Maar haar eerste honderd meter was nog iets langzamer dan gisteren: 1.07,6 tegen 1.07,1. Ondanks de mmder goede start lukte het Linda bijna het 400 meterrecord van Anke Rijnders (4.48,3) scherper te stellen. Zij kwam tot 4.48.8 en was daarmee voor het eerst onder haar tijd van zondag. Er volgde een klei ne terugslag, maar de lange eindsprint bracht Linda weer haar fraaie perspec tieven op eremetaal in Barcelona. Linda de Boer op weg naar een nieuw record. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. De 54ste internationa le vierdaagse van Nijmegen is gister avond officieel geopend met de traditio nele vlaggenparade. Voor vier dagen zijn Nijmegen en wijde omgeving weer be hept met het goedmoedige tippelvirus, dat tienduizenden mensen naar de keizer Karelstad lokt. Aan de boorden van de Waal heeft men zich weer opgemaakt om het vreemdelingenlegioen welkom te he ten en dat gebeurde dan gisteravond tij dens de kille prelude in het Goffert-sta- dion. Daar, op het thuishonk van ere-di- visieclub NEC, presenteerden de 22 deel nemende landen zich aan de 16.000 blauw bekkende toeschouwers. Heel wat minder dan in voorgaande jaren, maar toen wa ren de weergoden het wandelfestijn stuk ken gunstiger gezind. Het was koud. Bar koud zelfs in de kuip van Nijmegen toen de gezamenlij ke Nijmeegse muziekkorpsen en sport verenigingen, aangevuld met enkele kop peltjes pronte majorettes hun kleurrijke show opvoerden. Tijdens de feitelijke ce remonie protocolair geschiedde er echter een klein wonder. Als door een onzichtba re hand werden de dreigende wolkenmas sa's boven de Goffert weggeschoven ert verscheen er een waterig zonnetje, dat de deelnemers hoopvol stemde voor de ko mende dagen. Het hijsen der vlaggen en het spelen der volksliederen verliep zonder strubbe lingen. Zelfs het Griekse volkslied en de Griekse vlag vermochten bij het publiek geen enkele vorm van protest te ontlok ken, hetgeen de organisatoren die elk po litiek element uit de vierdaagse wensen te verbannen, zonder twijfel deugd moet hebben gedaan. (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM Het Pim Muliersport- park zal komend weekeinde centraal staan in de belangstelling van atletiek- minnend Nederland. Zaterdag en zondag zullen daar de nationale kampioenschap pen worden gehouden. De KNAt* heeft de organisatie van het evenement opgedra gen aan de katholieke vereniging „Hol land", waar men dezer dagen driftig be zig is met de voorbereidingen. Het is voor de tweede maal in haar historie dat „Holland", dat uitkomt in het district Kennemerland, de atletiek- kampioenschappen mag organiseren. In samenwerking met de gemeentelijke dienst voor sport- en jeugdzaken en de stichting Sportinitiatieven Haarlem heeft men bij „Holland" de organisatie ter hand geno men. Met de nu getroffen maatregelen verwacht de vereniging voor een gestroom lijnd atletiekfestijn te kunnen zorgen. plaatsen in onze omgeving zullen terecht komen. Bij gebrek aan een permanente toeschou wersaccommodatie komt op het sportpark een speciale tribune, die plaats biedt aan 750 toeschouwers. Ook de atleten hebben een eigen tribune met 250 zitplaatsen. Hoewel de faciliteiten in het Pim Muiier- sportpark niet tot de slechtste in het land behoren, moest er toch een aantal extra voorzieningen komen. Zo zijn landings plaatsen aangeschaft voor het polsstok- hoog- en hoogspringen. Dit dankzij de fi nanciële medewerking van de gemeente. Practisch de hele vaderlandse atletiek- top is zaterdag en zondag aanwezig. Bi; de dames hebben zich ondermeer inge schreven de zusjes Van de Berg (De Keien), Trudy Ruth (GAC), Corrie Bak ker (Hellas), Mieke Sterk (ADA), Els van Noorduyn (Sagitta), Ilja Keizer-La man (De Spartaan) en Mary van de Raadt van het organiserende „Holland". Onder de mannelijke deelnemers bevinden zich atleten als Tamminga (Siomi), Van de Heuvel (AVR), Van Herpen (De Spar taan), Lesterhuis (PSV) en Koch (PAC). Afgaande op de tot nu toe in 1970 gele verde beste prestaties zijn de atletes en atleten uit Haarlem en omgeving op de diverse nummers beslist niet kansloos en mag verwacht worden dat meerdere ere- Als Linda begin september die beloften waar maakt, zal Wil Bunschoten van Breukelen zo goed als zeker geen getui ge zijn van dit hoogtepunt in de succes rijke carrière van haar jonge pupil. De Naarden-trainster is namelijk niet inge gaan op de uitnodiging van de bond mee te gaan naar Barcelona. Coördinator Cees de Vos: „Alle trainers en trainsters, die pupillen in Barcelona hebben, zijn door ons uitgenodigd. Wij betalen de reiskos ten en zij moeten dan zelf hun verblijf regelen. Toen ik Wil destijds opbelde om te vragen of ze meeging, zei ze nee." Waarom niet? „Ach, je weet hoe ik ben. Ik wil niet afhankelijk zijn. Bovendien is de wijze waarop in die ploeg wordt ge leefd niet de mijne. Ik richt me altijd volledig naar die kinderen en voor hen is het alleen maar belangrijk of ze schik in hun zwemmen hebben," aldus Wil Bun schoten. Zij is overigens niet de enige, die geen gebruik maakt van het aanbod van de KNZB. Ploeg (VZC), Demuth (Zwemlust) en Razoex Schultz (ZIAN) blijven even eens thuis. Fiola (ZCE). Gerritse (AZPC), Bartelsman (Dolfijn), Geurt- sen (HPC), Biggelaar (PSV), mevrouw Leeuwis (HDZ) en waarschijnlijk ook Prins (MOSA) hebben wel ja gezegd. „Zij mogen in Spanje natuurlijk wel met de meisjes en jongens praten en ze aanwij zingen geven, maar zij maken geen deel uit van de ploeg. Dat kan uiteraard niet. Van Dam en Schreurs zijn belast met de technische leiding en mevrouw Storm van het IJ gaat mee als ploegleidster," vertelde De Vos. De clubtrainers krijgen tijdens de voor bereidingsbijeenkomsten van de EK-kan- didaten die volgende maand in Utrecht worden gehouden, nog eens de kans hun f'lezier speciale wensen kenbaar te maken. „Nee, dit zijn eigenlijk geen centrale trainingen zoals die vroeger werden gehouden," stel de de KNZB coördinator. „De meisjes en I jongens blijven gewoon volgens de sche- I ma's van hun eigen trainer doorgaan. Maar die bijeenkomsten zijn nodig om er I een ploeg van te maken." (Van onze schaakmedewerker) AMSTERDAM. De zondagsrust heeft de schakers in het IBM-toernooi goed ge daan, als men tenminste dit woord mag gebruiken, om bloeddorst te omschrijven. Er zijn in de zesde ronde veel koppen gerold, waaronder het grootmeesterlij ke hoofd van Janosevic, dat door Spasski werd gescalpeerd. Het was een juweel van een prestatie van de wereldkampioen. Janosevic viel hem onverdroten en vlijm scherp aan doch de Leningrader groot meester bleef er ijskoud onder. Hij con centreerde wat materiaal ter verdediging en ging met de rest op strooptocht uit. Eerst ving hij enkele pionnetjes en toen zelfs een vol stuk. Janosevic bleef met zijn aanval in de modder steken en hees om die reden maar de witte vlag. Jongsma had bijna zijn jour. Na zo'n zet of tien zat de Praagse grootmeester Hort werkelijk als een bedroefde oorwurm naar de stand te kijken. Onbegrijpelijk hoe iemand van wereldklasse zo'n positie kon hebben gekregenen toen blunderde Jongsma op verschrikkelijke manier. Om te huilen .Dat deed hij net niet, maar hij legde de koning wel heel sip ter ruste. De Joegoslaaf Ciric, die wat monterder lijkt dan de eerste week het geval is geweest misschien helpen de medicijnen, die ex- schaker arts Frits Roessel hem voorschreef won van Langeweg. Die deed het in een Siciliaan niet haarzuiver, kreeg moeilijk heden, kwam in tijdnood en struikelde toen maar definitief. Op de 800 meter is Ilja Keizer-Laman van „De Spartaan" favoriet, terwijl J.v. d. Stelt en C. Grimbergen, beiden van „De Spartaan", zeker goed zijn voor een plaats in de finale. Op de 200 meter dames kan Thea van Waardt van Holland ook de finale wel halen en dit geldt zeker voor Mary v.d. Raadt van Holland bij het hoogspringen, waar ze een gedeelde beste prestatie heeft van 1.69 meter. Ook M. Valkenberg is hier bepaald niet kansloos. Wanneer Ma> rietje Valkenberg van DEM haar aan loop kan vinden mag zij tot de top bïj het verspringen gerekend worden en Ma ry v.d. Raadt is tot een goede „outsider" te rekenen. Bij het kogelstoten zullen de prijzen wel buiten Haarlem terecht komen, maar voor de 4de tot en met de 6de plaats mag veel strijd verwacht wonden tussen H. Oorthuis van Holland, M. Valkenberg van DEM en M. Kortekaas van „De Spartaan". Het discuswerpen kan gezien de pres taties brons opleveren voor H. Oort huis van Holland en het speerwerpen biedt vele mogelijkheden voor L. Kuys en A. Lamers van DEM. F. Lamie en B. de Jager van de av. Haarlem kunnen in „eigen huis" op de 100 meter mogelijk een finaleplaats ver overen en voor De Jager geldt dit zeker op de 200 meter. Fred van Herpen van „De Spartaan" verwachten we op het erepodium bij de 400 meter en dit geldt eigenlijk ook voor Rein Knol bij het discuswerpen. Als finalist bij het speerwerpen zal J. v. Heek van „De Spartaan" zeker niet ontbreken en op de 5000 meter kan P. Beelen in staat worden geacht voor een verrassing te zorgen. Wanneer u dit allemaal wilt zien en meebeleven bent u welkom in het Pim Muiier Sportpark te Haarlem, waar de wedstrijden op zaterdag 25 juli om 13.30 uur beginnen en op zondag 26 juli om 14.00 uur. De kwalificatiewedstrijden be ginnen zaterdag om 11.00 uur en op zon dag om 10.30 uur. De kans, dat de Naarden-zwemmer Ton van Klooster zijn plaats in die ploeg behoudt, is gisteren weer wat groter ge worden. Weliswaar zullen nog niet alle vraagtekens, die zondag door een wat te genvallende prestatie op de 1500 meter achter zijn naam werden geplaatst, zijn doorgestreept, maar hij liet gisteren op de 800 meter (kampioen in de acceptabe le tijd van 9.09,1) zien dat hij over zijn inzinking heen is. Ton van Klooster zelf daarover: „ja, het ging weer. Ik had nu ook geen last meer van mijn maag en ik voelde dat ik lekker door het water gleed." Hij krijgt de komende dagen nog meer gelegenheid zijn examen positief af te sluiten. Plezier bezorgde Ree ons. De oud-kam pioen van Nederland inmiddels tot drs. in de wiskunde opgeklommen komt wat los van de studiesfeer der laatste maan den en lijkt meer en meer verdiept te ra- Hongaar Csom gisteren wel heel pijnlijk, ken in het toernooi. Dat ondervond de De partij kan als „gedegen werkstuk" worden opgeborgen. Tringow en Donner speelden voor de galerij. De Nederlander mag dan nog niet al te veel punten hebben verzameld, langs levensgevaarlijke wegen durft hij kenne lijk wel te wandelen. Hij speelde dezelfde variant als met Scholl, waar hij toen af schuwelijke ervaringen mee opdeed. Wijs geworden sloeg Donner thans een ander pad in, maar het was evenmin bijster ont gonnen. Tringow beukte wat hij kon, doch onze grootmeester hield de balans precies in evenwicht. Knap, maar we vragen ons wel af, waarom hij niet ietwat simpeler preludeert als hij zwart heeft. De verdere uren werden gesloten met speculeren over en kijken naar Uhlmann -Hartogh en Gligoric-Poloegajewski. Drie kanshebbers voor de eerste plaats en een Nederlander, die op een meesterresultaat speelt. Uitslagen: opnieuw afgebroken, hetgeen wedstrijdleider Orbaan vele zuch ten ontlokte. Prognoses: Uhlmann heeft goede winstkansen, Gligoric' remisekan sen zijn gelijk gebleven, zeggen we 40 per cent. Bij de meesters kreeg Prins opnieuw een punt op de scoretabel. Hij maakte in tijd nood van Piket een juweel van une petite combinaison, om met Capablanca te spre ken (dame-offer), en stelde zijn kandida tuur voor een meesterresultaat aldus be hoorlijk scherp: Veel hangt af van zijn hangpartij, die nu juist niet al te floris sant lijkt. De junioren Adorjan en Timman waren in een kwartier klaar; ze namen tegen el kaar geen risico's. Vanmiddag (dinsdag) begint de 7e ron de, 1 uur glazen zaal RAl-gebouw. Amu sant kan DonnerRee worden, terwijl bij Geiler—Uhlmann op schuddende grond vesten wordt gehoopt. Stand na 6 ronden in de meestergroep: 1. A. Adorjan (Hong) 5 punten; 2. L. Prins (Ned) 4 1 afgebr.; 3. T. Timman (Ned) 4; 4. D. Marovic (Z SI) 35. S. Hamann (Den) 3 1 afgebr.; 6. S. Tatai (It) 3; 7-8. H. Westerinenen (Finl) en J. Piket (Ned) 2V2; 9. N. Cortlever 2 1 afgebr.; 10. B. J. Bednarski (Polen) 2; 11. D. D. van Geet l"/3; 12. P. v. d. Weide 1 1 afgebr. Stand na 6 ronden in de grootmeester- groep: 1. B. Spasski (Rusl) 4'/j; 2-4. L. Po- loegajewski (Rusl), S. Gligoric (Z SI), \V. Uhlmann (O Dl) 3:1/e 1 afgebr.; 5. E. Geiler (Rusl.) 3'/a; 6-8. D. Ciric (Z.-Sl.), G. P. Tringow (Buig) en V. Hort (Tsj SI) 3; 9. E. C. Scholl Ned) 2Va 1 afgebr.; 10-12. D. Janosevic (Z SI), J. H. Donner (Ned) en H. Ree (Ned.) 2Va; 13. R. G. Hartoch (Ned.) 2 2 afgebr.; 14-15. K. Langeweg (Ned), I. Csom (Hong) 2; 16. A. K. P. Jongsma (Ned) P/i. BRUSSEL. De Belgische wielerbond heeft de volgende renners aangewezen voor de strijd om het wereldkampioen schap voor profs op de weg, in augustus te Leicester: Jos Bruyere, Roger de Vlaeminck, Walter Godefroot. Jos Huys- mans, Eddy Merckx, Jean-Pierre Mon seré, George Pintens, Herman van Sprin gel, Frans Verbeeck en Jos Spruyt. Re serves zijn: Noel van Clooster en Tony Houbrechts. (Van een zeilmedewerker) Nieuw-Loosdrechtweek. Egon Rolf von Ier Maarten Stomp is jammerlijk uitge schakeld voor de hoofdprijs in de 29ste Nieuw-Loosdrechtweek. Egon Rolf von den Baumen, die na een lange periode van zegetochten in nationale evenemen ten werd gestopt door allround zeilcrack Bart Kraan, moest in de eerste race lijd zaam toezien hoe snel Maarten Stomp over de Loosdrechtse plassen ging. Rolf von den Baumen werd tweede. Maandag was Stomp weer de baas op het water, maar onderweg forceerde Rolf von den Baumen een schermutseling met Stomp en zette de protestvlag. Rond de protesttafel vloog Stomp eruit. Door deze diskwalificatie mist Stomp onder normale omstandigheden de kans om de hoofdprijs te behalen. Chris van Swol, die aanvankelijk als tweede finish te, schoof door het protest op naar een overwinning. Rolf von den Baumen zelf verwisselde een derde voor een tweede plaats. Van Swol (5-1) heeft nu met uiterst gering puntenverschil op Egon Rolf von den Baumen (3-2) de leiding in het klassement. Er waren op deze tries te tweede zeildag meer verschuivingen te registreren. Een volkomen verrassing was een dag zege van Pampus-outsider Van Galen. Geen der Loosdrechtcracks kon Van Galen tegenhouden. Besseling, favoriet voor de hoofdprijs en winnaar van de openingswedstrijd, kwam niet verder dan een matige vijfde plaats. Scholtz die als tweede finishte, kan Besseling (1-5) nog niet verdringen voor de hoofdprijs daar zijn „Scholier" zaterdag als vijfde over de eindlijn ging. Ook in de solo's kon een favoriet, Hans Timmermans, zich niet staande houden. Na een zege verdween hij gisteren ge heel van het toneel. Doctor stuurde zijn schip beheerst over het knobbelige Loos- drecht-water en ging een stuk voor Pe ter Vollebregt met zijn „Timpier Too" over de finish. Doctor (2-1) heeft de lei ding van Timmermans overgenomen. Vol lebregt is met 3-2 nog niet kansloos. PARIJS. Eddy Merckx zal nog een nieuw record vestigen: dat van het hoog ste puntentotaal in de strijd om de Tro- phee Super Prestige Pernod. Na de 57e ronde van Frankrijk heeft Merckx zijn totaal reeds gebracht op 387 punten. Hij heeft nog 23 piunten nodig om zijn totaal van 1969 te evenaren en dat terwijl er nog enkele zeer belangrijke klassiekers op het programma staan. De Spanjaard Luis Ocana en de Fransman Leman staan ook op ereplaatsen. De Nederlandse wielren ner Zoetemelk heeft een enorme sprong gemaakt. De stand is: 1. Eddy Merckx (Bel) 389 punten., 2 Ocana (Spa) 150 punten, 3. Leman (Fra) l 125 punten., 4. Zoetemelk (Ned) 90 pun ten, 5. ex aequo Vandenbossche (België) en Dancelli (Ita) 85 punten., 7 Godefroot (België) 75 punten, 8. Gösta Pettersson (Zwe) 70 punten. vJUIST ACS C£ OP HEM SEPICWTE VPdETPAp VAsJ CRACJtt ÖENJOMeMJS >T C*x*e HflPPe ZliH, 6ÊHS5(- VOU VACL&M

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15