D'66 critiseert Zuid-Afrika over discriminatie Nederlandse piloten oneens met Engelse collega's Radicale meubelop ruiming in voile gang! r In Amsterdam 22 tbc-gevallen Nederlandse toeristen gedupeerd in Spanje Tachtig zakken post verbrand PTT zoekt verkoolde resten uit VIERDAAGSE BEGINT NAT -5' GEKLEURDE NEDERLANDERS MOCHTEN IN KAAPSTAD RESTAURANTS NIET IN Geen Nederlandse stap in Londen Vlootbezoek vandaag beëindigd „Geen enkel gevaar voor toeristen" Moeder verdronk bij poging haar kind te redden KW J-Nijmegen in de rouw Sexboetiek brandde uit; winkelier in arrest Dieven namen 40 tv-toestellen mee Bejaarde vrouw in Leeuwarden vermoord Minister oordeelt niet over zaak Zonneveld Directeur in arrest van Spaans bemiddelingsbureau Actie voor bouw ziekenhuizen in Suriname uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 21 JULI 1970 Britse wapens naar Zuid-Afrika COMMENTAAR Veiligheid Zuideuropese vliegvelden Nederland N.V. ruimt op. En hoe! Bankstellen, berg meubels, eethoeken, slaapkamers, vloer bedekking, klein- meubels, woningtextiel. Nu fabelachtig voordelig. De keus is nu nog groot. Sla dus snel uw slag. NEDERLAND te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie f 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. f 7 DEN HAAG De Nederlandse regering is niet bereid de Britse regering te doen weten dat zij het besluit tot hervatting van de onder het Labour-bewind verboden wapenleveranties aan Zuid-Afrika be treurt. Dit heeft minister Luns geantwoord op desbetreffende vragen van de Tweede- Kamerleden Wierenga (P.v.d.A.) en Kleis- terlee (KVP). Minister Luns zegt dat hem uit pers berichten en uit informatie is gebleken dat er geen sprake is van een ongeclausuleerde hervatting van wapenleveranties aan Zuid- Afrika. In de resolutie van 1963 van de Veilig heidsraad werd in niet-mandatoire vorm aangedrongen op het stopzetten van wa penleveranties aan Zuid-Afrika. Zoals nog onlangs uit een verklaring van de apart heidscommissie der Verenigde Naties is gebleken, bestaan er verschillen van in zicht over de meest gewenste omvang van zulk een wapenembargo. De Veiligheids raad heeft nimmer een nadere uitleg ge geven van zijn resolutie van 1963. De nieuwe Britse regering acht het, mede gezien de ontwikkelingen in het Midden- Oosten en de sluiting van het Suezkanaal, in het belang van de veiligheid van Groot- Brittannië dat bepaalde militaire goederen, die niet gebruikt kunnen worden in het kader van de apartheidspolitiek, aan Zuid- Afrika worden geleverd. In het licht hiervan meent minister Luns dat dergelijke leveranties niet zonder meer in strijd met de resolutie van de Veilig heidsraad behoeven te zijn. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Zaandam A. Vroegop te Grootegast. Aan genomen het beroep door de generale sy node tot geestelijke verzorging van de krijgsmacht H. Vrielink te Oegstgeest. Bedankt voor Hollandsche Veld C. 'van Schoonhoven te Vreeswijk. DEN HAAG D'66 heeft er bij de Nederlandse regering op aange drongen te bezien of vlootbezoeken en andere evenementen, waarbij Neder landse onderdanen aan de Zuidafrikaanse apartheid zijn onderworpen, niet moeten worden afgelast. Ondanks de toezegging van de Zuidafrikaanse regering, dat de niet-blanke bemanningsleden van de Nederlandse fregatten „Van Speijk" en „Van Galen", die tot vandaag Kaapstad bezoeken, als blanken zullen worden behandeld, mits zij geüniformeerd zijn, hebben zich in Kaapstad toch twee gevallen voorgedaan, waarin aan enkele niet-blanke opvarenden in uniform de toegang tot restaurants werd geweigerd. D'66 herinnert eraan dat het Kamerlid drs. Visser (D'66) op 29 januari van dit jaar aan minister Den Toom van Defensie vragen heeft gesteld over de positie van ge kleurde bemanningsleden aan boord van fregatten die Zuid-Afrika bezoeken. Op 5 februari antwoordde de bewindsman in zeer geruststellende bewoordingen. „Hoewel de Nederlandse regering maatregelen heeft genomen, blaken er in de praktjjk geen waarborgen tegen dit soort incidenten te bestaan", zo zegt D'66. Volgens de partij moet de Nederlandse regering in Pretoria protesteren. Het eerste discriminatiegeval betrof vier opvarenden van één der fregatten, onder wie één van Surinaamse afkomst die een restaurant wilden binnengaan, Hun werd de toegang door de restaurant houder geweigerd, omdat zij in gezel schap van een kleurling waren. Het be toog van de bezoekers, dat zij tot de Ne derlandse marine behoorden en gasten van de Zuidafrikaanse regering waren, vond bij de restauranthouder geen willig oor en deze man wist niets beters te doen dan de hulp van een politieman in te roe pen. Toen de zaak er zo voor stond, staak te het viertal verdere pogingen. Zij gin gen weg, zonder een incident te veroor zaken. In het tweede geval ging het om een groepje van drie, eveneens in uniform, van wie twee van Indonesische afkomst Zij wilden een restaurant annex cafetaria binnengaan. De portier van de restau rantafdeling liet wel de blanke marine man toe, doch sloot het toegangshekje voor diens twee collega's onder het motto dat de zaak „vol" was De „blanke" ver liet toen ook weer het restaurant, waar na zij gedrieën naar de cafetaria-afdeling gingen, waar wel toegang werd verleend. SCHIPHOL De drie grote Nederlandse luchtvaartmaatschappijen, die regelmatig chartervluchten uitvoeren op de vliegvelden, die door Britse vliegers als gevaarlijk zijn bestempeld, KLM, Martinair en Transavia, hebben verklaard, dat voor Neder landse toeristen, die per vliegtuig bijvoorbeeld richting Spanje reizen, geen enkel gevaar aanwezig is. Martinair zegt dat deze maatschappij voor de vliegveiligheid per vliegveld dusdanige limieten heeft opgesteld, dat er geen sprake is van onveilige operaties. Mochten onverhoopt omstandigheden zich voordoen, dan hebben de gezag voerders de volledige vrijheid en bevoegdheid naar andere vliegvelden uit te wijken. De KLM en Transavia sluiten zich vol ledig bij Martinair aan. Deze maatschap pijen stellen eveneens zeer hoge veilig heidseisen. De Vereniging van Nederlandse Ver- ADVERTENTIE IJmulden, Marktplein 21 en 29, tel. (02550) - 1 91 20 Alkmaar, Llmmerhoek 25 (Verlengde Laat), tel. (02200) - 2 10 13 ALTIJD VOLOP PARKEERRUIMTE keersvliegers heeft maandagavond meege deeld, dat de situatie bij diverse vlieg velden in het zuiden van Europa, zoals Gerona, Alicante en Palermo, beslist niet zodanig is als de Britse collega's van de Nederlandse verkeersvliegers hebben doen voorkomen. „Onze operaties zijn aangepast aan de situatie. Wij stellen ons achter de ver klaringen van KLM, Martinair en Transa via. Zij hebben hoge landingslimieten op gesteld", aldus de secretaris, de heer F. H. W. Brouwer. Hij zei dat voor Schiphol b.v. de limiet voor een DC 8 bij een wolkenbasis van 60 m. ligt en voor een DC 9 bij 30 m. hoogte. Op Schiphol is dan ook de modernste radionavigatie-appara- tuur aanwezig. De heer Brouwer zei voorts dat bij Gerona in Spanje, dat bovenaan de Britse lijst van gevaarlijkste vliegvelden staat, de limieten respectievelijk op- 600 en 450 m. liggen. De heer Brouwer zei voorts: „De situatie bij verscheidene velden is niet zo ideaal als men zou wensen. De radionavigatie- apparatuur is zeker voor verbetering vat baar. Bij Alicante ontbreekt die zelfs he lemaal. Daar landen wij alleen met goed zicht. Gelukkig is het daar bijna altijd goed weer. De V.N.V. stelt het zeer op prijs dat deze vliegvelden worden voor zien van apparatuur om landen onder minder goede condities toch mogelijk te maken". De Vereniging zal echter geen acties on dernemen. Wel zal zij, als de Nederlandse ervaringen in het verband van de inter nationale overkoepelende verkeersvliegers organisaties daartoe aanleiding geven, druk op de desbetreffende regeringen uit oefenen. Volgens de marinevoorlichtingsdienst hebben in beide gevallen alle betrokke nen „zich zeer rustig gedragen en heb ben zij zich niet in discussies begeven." Als commentaar op het gebeurde, ver klaarde de marinewoordvoerder, dat van Nederlandse zijde geen discriminatie op grond van huidskleur wordt aanvaard Aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag is zondag meegedeeld dat, in dien door de Zuidafrikaanse regering geen verzekering kan worden gegeven dat discriminatoire handelingen achterwege blijven, er aanleiding bestaat te overwe gen het bezoek voortijdig af te breken. De Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika is dienovereenkomstig ingelicht en ge- instrueerd. De „Van Speijk" en „Van Galen", die van hun wereldreis naar het Verre Oos ten op'de thuisreis zijn, arriveerden vrij dag in Kaapstad. (Van onze correspondent) ZWOLLE De 30-jarige mevrouw R. Kooiman-Tjalma uit Amsterdam is gister avond omgekomen b(j een poging haar te water geraakte kind te redden. De familie Kooiman voer met haar jachtje op het Zwartewater, toen het kind over boord viel. De moeder, die niet kon zwemmen, sprong het kind na. De heer Kooiman volgde in een poging beiden te redden. Een passerende schipper slaagde er even later in alle drie aan boord te halen. De hulp kwam voor de vrouw echter te laat Zij bleek reeds te zijn overleden. UTRECHT De afdeling Nijmegen van de Katholieke Werkende Jongeren heeft ter gelegenheid van "het feit dat de KWJ heden 25 jaar bestaat een rouwkaart en „smeekprentje" verspreid, omdat een aan tal idealen nog niet is verwezenlijkt. Met name wordt volgens de KWJ de vorming van de werkende jeugd achtergesteld bij die van andere vormen van onderwijs. Op het smeekprentje „ter nagedachtenis aan al die werkende jongeren die zonder vorming en opleiding de maatschappij zijn ingejaagd" legt de KWJ een aantal wensen voor aan werkgevers, politici en vakbonds bestuurders. De afdeling zal het jubileum niet vieren. ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald s avonds 6 uur thuis h. de graaft grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 Gisteren hebben de deelnemers voor de vierenvijftigste Nijmeegse Vier daagse zich ingeschreven. En dat gebeurde eigenlijk der traditie getrouw in de stromende regen. Want het komt maar zelden voor dat er tijdens deze wandelmanifestatie geen druppel valt. De jongeman op deze foto was in het rijke bezit van een paraplu. Enkele jongedames zochten tegen de plensbuien bij hem een goed heenkomen. Met lief-zij n-voor- elkaar kan het natte tippelfeest toch gezellig worden. VEENDAM Na de brand in een sex boetiek in Veendam, zijn de eigenaar en een 28-jarige inwoner van Groningen aangehouden wegens opzettelijke brand stichting. Uit het politieonderzoek is ge bleken, dat beiden 's avonds voor de brand in een café het plan hadden beraamd de zaak in brand te steken, maar tevoren de goederen eruit te halen. In een bestelauto van de Groninger re den zij naar de winkel, waar de sexarti- kelen werden ingeladen. Vervolgens spren kelden zij benzine over de vloer. Door de waakvlam van een kachel ontbrandden de benzinedampen. De mannen hadden even van tevoren twee meisjes, die in het ka mertje achter de winkel sliepen, gewaar schuwd, zodat zij tijdig het pand konden verlaten. Omwonenden hebben de bestelauto zien wegrijden, hetgeen een aanwijzing ople verde voor de politie. De sexartikelen- winkelier verkeerde in grote financiële moeilijkheden. Het bleek dat hij zich ook schuldig heeft gemaakt aan oplichting van verscheidene personen voor tienduizenden guldens. Hij plaatste advertenties onder de firmanaam Denzo, waarin thuiswer kers werden gevraagd. Reflectanten moes ten een zeker bedrag storten voordat zij werk kregen. Het geld werd wel gestort, waar werk kregen de mensen niet. De winkelier was ook medeplichtig aan een grote sigarettensmokkel in Delfzijl. AMSTERDAM De Masro, de stichting Massa Röntgenonderzoek, heeft vorig jaar onder de Amsterdamse bevolking 22 ge vallen van actieve tuberculose gevonden. Van deze gevallen werden, zo meldt de stichting in haar zojuist verschenen jaar verslag, 8 als licht beschouwd, 11 als mid delzwaar en de overige 3 als zwaar. Drie patiënten gingen naar het sana torium, 18 werden ambulant behandeld en één is onvindbaar. De onderzoekingen strekten zich uit over 287.150 personen. ALMELO. Uit een garage van een televisiehandelaar in Almelo zijn in het weekeinde 40 televisietoestellen gestolen. De totale waarde bedraagt circa 18.000 gulden. De dieven hebben de garagedeur opengebroken en de toestellen in een vrachtwagen geladen. LEEUWARDEN. De 75-jarige wedu- we H. IJsselstein-van der Velde is maan dagmiddag levenloos in de woonkamer van haar huis aan de Gijsbert Japicx- straat in Leeuwarden aangetroffen. Een stuk elektrisch draad was om de keel gesnoerd. Haar schedel was met een bjjl ingeslagen. De moord moet zondagavond omstreeks negen uub gepleegd zijn. Buren waar schuwden maandag de politie omdat de hond van de weduwe de gehele avond en nacht jankend buiten had gelopen. Nog niet kon worden nagegaan of er geld of kostbaarheden gestolen zijn. De weduwe bezat een aantal huisjes en haalde altijd zelf de huren op. Het onder zoek is moeilijk, daar de vrouw als enigszins zonderling bekend stond en zich met niemand bemoeide. Wel maakte zij er een gewoonte van brieven met klachten te versturen naar de politie, naar het ge meentebestuur, naar het ministerie van Binnenlandse Zaken en zelfs naar de ko ningin. Meestal klaagde zij over wanbe taling door haar huurders en verlangde zij dat de politie de achterstallige huren zou incasseren. In haar huis was het een onvoorstel bare chaos. De oude vrouw kwam nooit op de bovenverdiepingen. Op de begane grond kon zij nauwelijks een voet verzet ten vanwege de grote partij oude meube len, zes kachels en grote partijen servies goed, kledingstukken, gordijnen en de kens. De woning was niet aangesloten op elektriciteit en gas, het toilet niet op de riolering. DEN HAAG. „Er bestaan geen rechtsregels over de kleding van verdach ten die voor een rechter moeten verschij nen, maar het is vanzelfsprekend dat ook op dit punt de in het maatschappelijk verkeer gebruikelijke regels van welle vendheid in acht worden genomen." Dit heeft minister Polak van Justitie ver klaard in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. Voogd (Pv.d.A.) over de berechting van APA-studenten, op 3 juni door de Haarlemse politierech ter mr. Vink. Overigens is het oordeel van de rech ter die de zitting presideert beslissend over het punt van de kleding. De rech ter heeft ook de bevoegdheid iemand weg te zenden en hem in zijn afwezigheid te berechten, zoals de jongeman die op ver zoek van de rechter zijn baret had afge zet, maar zich ermee zwaaiend, luidruch tig tot de publieke tribune wendde. De minister heeft geen oordeel over het gedurende zestien dagen in voorlopi ge hechtenis houden van de onderwijzer Loek Zonneveld die „forceer de deu ren" had geroepen omdat de rechter commissaris tweemaal gevangenhouding heeft gelast. Men vreesde namelijk voor nieuwe wanordelijkheden op volgende zittingen, een, naar het oordeel van het openbaar ministerie „gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid." Tenslotte deelt minister Polak mee dat een begin is gemaakt met het onderzoek van de vraag of de wetgeving op de justitiële documentatie, dat wil zeggen het strafblad, moet worden herzien. DEN HAAG D-Tours n.v„ de internationale reisorganisatie van het Dirk van den Broek-concern in Amsterdam, neemt de kosten voor haar rekening die voor haar vakantiegangers in Spanje zijn ontstaan doordat in Sitges de eigenaar van een Spaans bemiddelingsbureau is gearresteerd. Verschillende Nederlandse reisbureaus zijn door deze arrestatie in moeilijkhe den gekomen omdat deze eigenaar, een Duitser, de door de bureaus gestorte ap- partementenhuur niet had afgedragen aan de eigenaars van de appartementen. De zen eisten opnieuw betaling van de reis bureaus, waartoe de meeste niet in staat zijn. Vanuit Sitges liet de directeur van D- tours NV maandagavond weten dat er zestig op zondag gearriveerde Nederland se toeristen niet kunnen worden onder gebracht in de voor hen bestemde appar tementen. Deze gedupeerden, die geboekt hadden bij de reisbureaus die niet in staat zijn de huur nogmaals te betalen, kun nen misschien onderdak vinden als zij bereid zijn zelf de appartementenhuur te betalen. Volgens de mededeling van de direc teur van D-Tours is de Spaanse politie „demonstratief attent" op de ontwikke ling omdat zij wil voorkomen dat deze UTRECHT. De PTT in Utrecht is begonnen met het uitzoeken van de res tanten van de tachtig postzakken, die in de nacht van vrijdag op zaterdag ver brandden, toen de posttrein Amersfoort Zwolle in Nunspeet in botsing kwam met een personenbusje. Het is een vrijwel hopeloos karwei .want van de post is niet veel meer over dan een verkoolde massa. De schade bleef tot tachtig postzakken beperkt dank zij de hulp van kampeer- gasten en militairen uit Nunspeet die er in slaagden de post uit het postrijtuig ach ter de vrijwel totaal vernielde motorpost- trekker te redden en de goederenwagen daarachter snel te ontkoppelen. In de posttrekker bevond zich voorna melijk post uit de provincies Utrecht en Zuid-Holland met bestemming Zwolle en Leeuwarden en zeer wijde omgeving, on der meer een groot deel van de provincie Friesland, Zuid-Flevoland en de Noord- Oostpolder. Slechts vijf percent daarvan is naar schatting niet onherkenbaar ver brand. PTT zal zo spoedig mogelijk contact opnemen met personen en instanties wier namen, hetzij als afzender hetzij als ge adresseerde, op de poststukken nog lees baar zijn. Stukken waarbij dat niet het geval is, maar waarvan de inhoud her kenbaar is of waardevol lijkt, gaan naar de afdeling rebuten van het districtspost kantoor in Den Haag Wie zich zorgen maakt over vermiste post, moet zich daar aan het eind van deze week melden PTT heeft enkele „grote" afzenders, zoals het ministerie van Defensie, waarvan een aanzienlijk aantal medische rapporten werd teruggevonden, al op de hoogte ge steld. De schade wordt door PT"1 volgens de normale procedure vergoed, ledereen die een regu kan tonen, krijgt op het post kantoor waar de post is afgegeven het gebruikelijke bedrag per kilo terug. Er zijn geen waardezendingen of aangete kende stukken verloren gegaan. De postzakken in de motortrekker had den een zeer gevarieerde inhoud. Tussen de restanten zijn veel vakantiefilmpjes aangetroffen, maar bijvoorbeeld ook be taalcheques. een partij dameslingerie, ko gellagers, medicijnen, gereedschap pen, werktekeningen, boekhoudingen en sieraden. In Utrecht vaar alles beetje bij beetje wordt gecontroleerd denkt men nog drie dagen nodig te hebben voordat alles is uitgezocht. Nederlanders de appartementen zullen „kraken". D-tours NV heeft zondag reeds overeen stemming bereikt met de eigenaren van de door haar gehuurde appartementen door de verschuldigde huurprijs opnieuw te betalen. De schade, die voorlopig wordt geraamd op ongeveer 50.000 gul den voor het resterende seizoen neemt het Dirk van den Broek-concern voor zijn rekening. AMSTERDAM. Enkele in Nederland woonachtige Surinamers hebben de Stich ting Siki Oso (siki oso betekent zieken huis) opgericht met de bedoeling geld in te zamelen en op andere wijze hulp te kragen voor de bouw van ziekenhuizen in het binnenland van Suriname. De Su rinamers maken zich ernstige zorgen over het gebrek bij de boslandbewoners aan een goede gezondheidszorg. De bewoners van het binnenland zijn volgens een woordvoerder van de stich ting, de heer E. A. M. Toppin, verstoken van de meest elementaire medische be handeling, waardoor de kindersterfte en een korte levensduur onrustbarende pro porties hebben aangenomen. Stammen dreigen uit te sterven omdat ze, wanneer medische hulp dringend nodig is, grote afstanden moeten afleggen. In vele ge vallen komt hulp te laat. Door middel van landelijke acties tracht de stichting geld bijeen te krijgen. Er zijn volgens de heer Toppin reeds enkele toe zeggingen gedaan door bedrijven in Am sterdam, Utrecht en Rotterdam. Er is te vens een beroep gedaan op de Nederland se en Surinaamse regering.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4