KNZB-voorzitter Klaas van Pol: „De veranderingen zijn over het algemeen miniem ZWEMCOMMISSIE VERANDERDE IN LEEUWARDEN DE LIMIETTIJDEN Jaap Ploeg in conflict met Zwembond Loosdrecht al bekend Geiler definitief uitgeschakeld Franse verdediging Uhlmann leverde erg veel profijt op Vierdaagse begon aan uiterst triest hoofdstuk Nieuw record Cora Schouten Hattrick Devrindt Iers cricketteam Winnaars voor het eerst in Nederland Zege voor Beugels Nieuwkamp in Rijnland-Palts GVAV nog geen FC Groningen Fernandez „open" golfkampioen ms 13 WOENSDAG 22 JULI 1970 yy Rest van de Wereld won de plaats. Van Swoi, die reeds 5-1 ach- «-.ot- xriif xx/iMr#*t« ter z"n naam had staan' ™erd na een DICK BRUYNESTEYN (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN Is het redelijk een zwemster of een zwemmer, die gezien de gemaakte tijden als negen de of tiende op de Europese ranglijst staat uit te zenden naar Barcelona? Op deze vraag heeft het hestuur van de zwembond toen vorig jaar de door de vier trainingsadviseurs voorgestel de limiettijden voor de Europese kam pioenschappen werden behandeld een positief antwoord gegeven. Dit had tot gevolg, dat de heren Van Dam, Jiskoot, Schreurs en Van der Sluys zich opnieuw over de ranglijsten dien den te buigen en op de meeste num mers tot wat minder scherpe tijden kwamen. Een procedure, die nu pas tijdens de nationale titelstrijd in Leeuwarden aan het licht is getreden. Klaas van der Pol, vice-voorzitter van de KNZB en praeses van de sportcommis- sie, verduidelijkte het standpunt van het Bondsbestuur. „Het is niet onmogelijk dat er hier en daar een misverstand is ont staan. Al vind ik het woord misverstand in dit verband eigenlijk een te groot woord. Er is natuurlijk een verschil tus sen een zekere finaleplaats en een kans od een finaleplaats. Wij hebben dezelfde eisen gehanteerd als die van het NOC. We vonden die eerste limiettijden in de meeste gevallen wat te scherp. De ver schillen tussen die tijden en die later zijn vastgesteld, zijn over het algemeen zeer miniem en op bepaalde nummers zijn ze zelfs geheel niet veranderd. Persoonlijk vind ik dat er ook toen nog enkele tijden te scherp waren, maar we zijn ermee ak koord gegaan. Je weet nooit of jet het helemaal goed hebt gedaan. Wij zijn uit gegaan van de in 1969 gemaakte tijden en het is natuurlijk niet te zeggen in hoever re die dit jaar zullen worden verbeterd. Het is in het verleden wel eens gebeurd dat we een zwemmer ten onrechte thuis hebben gelaten. Wij vonden bijvoorbeeld vorig jaar voor de Europese jeugdkam pioenschappen in Wenen de rugslagzwem- mer Hans Piederiet niet goed genoeg, maar in Wenen bleek dat hij op zijn sloffen in de y N y y- «Si - v.V (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. Jaap Ploeg clubtrainer van VZC is in conflict ge raakt met de Zwembond. Cora van der Veer slaagde er gisteren namelijk niet in de all-in-finale te halen. Haar tijd 1,05,9, was een aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende indicatie van een terug gang in haar vorm. Het lijdt dan ook nau welijks twijfel dat de commissie die aan het eind van de titelstrijd beslist over de definitieve uitreiking van de vliegtickets voor Barcelona, Cora van der Veer van het lijstje zal schrappen. De discrepantie binnen de Bond is voor Ploeg echter aanleiding om tegen te age ren. Ploeg: „Ze zeuren maar wat bij de Bond. Tijdens een bijeenkomst zeiden ze dat we op de nationale niet in top vorm behoefden te zijn. Maar twee da gen voor de kampioenschappen kregen we een brief, waarin staat dat we top tijden dienden te maken. EINDHOVEN PSV heeft gisteren in Eindhoven de oefenwedstrijd tegen de amateur tweede-klasser De Spechten met 3-0 gewonnen. De ruststand was 2-0. De Belg Johan Devrindt maakte alle treffers Er waren 3000 toeschouwers. finale had gekomen en zelfs een kans op een ereplaats had gemaakt. Ik hoop dat er nooit meer een „geval-Piederiet" zal zijn. Het is duidelijk, dat de limiettijden die in april tijdens de winterkampioenschap pen in Den Haag werden gehanteerd compromistijden zijn. Trainingsadviseur Jo Schreurs: „Ons eerste voorstel was ge baseerd op de vierde en vijfde plaatsen op de ranglijsten en dat hield praktisch zekere finaleplaatsen in. Daar waren be zwaren tegen. Sommige bondsfunctiona- rissen wensten zelfs, dat de elfde en twaalfde plaatsen als uitgangspunten zou den worden genomen. Dat konden we, ge zien de evolutie, niet accepteren. Voor ons waren de argumenten, die werden aan gevoerd om de negende en tiende Europe se tijden als basis te nemen, wel aan vaardbaar, mede omdat er bij gelijke tij den de jeugd de voorkiur zou krijgen. Maar ik vind het jammer, dat de indruk is ontstaan, dat de gestelde limieten vrij wel zekere finaleplaatsen garandeerden. Wij hebben het nooit zo gesteld en wil den die indruk ook niet wekken." Cora Schouten (rechts), kampioene 100 meter vrije slag meisjes onder de 16 jaar, vestigde een nieuw Nederlands ospt- rantenrecord. Zij wordt hier gefeliciteerd door Frasquita Smits. (Van onze sportredactie) (Van onze zeilmedewerker) NIEUW-LOOSDRECHT. Het span- DEN HAAG. Het Nederlands cricketelftal ontvangt vrijdag, zaterdag en zondag op het HBS-terrein aan de I kervolkje, 28 man sterk, in de Nieuw- Evert Wijtemaweg in Den Haag het na- Loosdrechtweek is diep onder de indruk tionale elftal van Ierland: een unieke ge- van het zeilwerk van Jurrien Hellemans, beurtenis in de geschiedenis van het Ne- Geen enkele keer kon een der spanker- derlandse cricket omdat nimmer tegen de cracks debutant Hellemans een strobreed Ieren is gespeeld. in de weg leggen. Zelfs oud-kampioen Van de kracht van het Ierse cricket is Hiemstra gelukte het niet. Een duidelijk weinig bekend. Vorig jaar werden, al bewijs dat het wedstrijdzeilen in deze gingen de wedstrijden verloren, goede k|asse aü een zacht pitje staat, resultaten bereikt tegen de county-teams „fl „„h van Somerset en Glamorgan en 2 juli In spankerknngen heeft men daar ech- 1969 werd met gouden lettert bijgeschre- ter nooit van willen horen, ven in de geschiedenis van het Ierse cricket. Het officiële team van West-Indië Wel zag Hiemstra twee maal kans zien werd toen op een langzaam wicket door in het kielzog van zeilmaker Hellemans aanvoerder Goodwin (5 voor 6) en de te nestelen. Er zijn meer verrassingen linkse fastbowler O'Riordan (4 voor 18) van de vijf Loosdrechtse plassen te me- voor 25 aan de kant gezet. Ierland pas- moreren. Jan Galen, een snel rijzende seerde dit totaaltje voor het verlies van pampus-ster, vergaarde dinsdag na 13-1 een wicket, maar de dag daarop namen een verdiende tweede plaats achter Loos de West-Indiërs wraak door bijna met drecht-routinier Palsma. Helaas komt van innings te winnen. Twee weken later Galen door zijn dertiende plaats in de scoorden de Ieren 240 runs tegen Wilfred eerste race niet in aanmerking voor de Isaacs Zuidafrikaanders. Openingsbats- hoofdprijs, die vandaag onder Henny man Reith liet 85 runs van zijn bat komeiu Anderson 56 en Goodwin als no. 10 nog 41. De ontmoeting eindigde in een draw. Scholtz (5-2-3) en Palsma (3-3-1) zal wor den verdeeld. Ook in de valken gaat niet alles zoals Rolf von den Baumen onge twijfeld gedacht had. Er is, nadat de -ui til Kaagzeiler Maarten Stomp door een pro- De Ieren, die morgen m het sportpark was uitgeschakeld voor de hoofdprijs een tweede hoofdprijskandidaat op het Thurlede in Schiedam tegen Excelsior land met vijf wickets gewonnen. De stand in de testserie van vijf duels is nu 21 voor „de rest". ZEDELGEM. Eddy Beugels heeft gis- (Van onze schaakmedewerker) AMSTERDAM. En de boom in de grootmeestergroep van het IBM-toernooi wordt hoe langer hoe dunner. Grootmeester Gelier is definitief terug gewezen. In een pijnlijk treffen met Uhl mann, die zijn favoriete Franse verdedi ging lanceerde, ging de reus uit Odessa verschrikkelijk onder het juk door. Na (Van onze sportredactie) ARNHEM. De Nijmeegse vierdaag se is begonnen aan een nieuw en uiterst triest hoofdstuk. Na een reeks succesvol le wandeltochten moest zij namelijk op nieuw haar bestaansrecht bewijzen nu is gebleken dat de belangstelling ziender ogen terugloopt. Vorig jaar reeds was er een tendens in deze richting. Toen daal de het aantal deelnemers met enkele hon derden. Dit jaar echter moest de rode vlag worden gehesen. Ondanks het aller wegen propageren van de trimbeweging is namelijk het deelnemersaantal ten op zichte van 1969 met liefst 3.470 gekel derd tot het bepaald niet imposante totaal van 12.431. Daarmee is het voortbestaan van de vierdaagse lichtelijk in gevaar gekomen. De ongunstige ontwikkeling lijkt het ge (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN Ook op de derde dag van de nationale zwemkampioen- schappen in Leeuwarden is er weer een record gebroken. De VZC-zwem- ster Cora Schouten verbeterde in de finale 100 m vrije slag meisjes onder 16 jaar haar eigen record van 1.03,2 met 0,4 seconde. Anke Rijnders van AZPC, die bij de meisjes onder 14 jaar de snelste was, liet een tijd van 1.03,8 noteren en plaatste zich daarmee achter Cora Schouten en Frasquita Smits (Zwem- lust) als derde in de all-in-finale. De uit Zuid-Afrika naar Den Haag (ZIAN) gekomen Peter Prijdekker overtuigde gisteren in de series 100 m vrij nog niet. Hij kwam tot 46,0, hetwelk 0,3 seconde langzamer was dan de rugslagspecialist Bob Schoutsen (Dolfijn). In de Naarden-ploeg was er alweer reden tot een feestje. Ton van Kloos ter, die liefst vier starts maakte, be haalde de titel op de 200 m vlinderslag jongens onder 16 jaar in de zeer rede lijke tijd van 2.28,6. Opnieuw een aan wijzing van zijn herstel. Uitslagen: 100 m schoolslag meisjes onder 14 jaar: 1. Astrid Alberts (DZPC) 1.23,5; 2. Leonie Eliazer (Het IJ) 1.24,8. 100 m schoolslag jongens onder 14 jaar: 1. Jelle de Vries (DZPC) 1.20,7; 2. Victor Nihot (Vitesse) 1.20,8. 100 m schoolslag meisjes onder 16 jaar: 1. Tineke Hofland (ZIAN) 1.22,3; 2. Ietje Deutz (AZPC) 1.24,4. 100 m schoolslag jongen onder 16 jaar: 1. Hans Elzerman (ZIAN) 1.14,1; 2. Rob Spijkerman (BAZZ) 1.15,9. 200 m vlinderslag meisjes onder 16 jaar: 1. Wilma van Beek (ZIAN) 2.39,9; 2. Frieke Buys (VZC) 2.40,2. 200 m vlinderslag jongens onder 16 jaar: 1. Ton van Klooster (Naarden) 2.28,6; 2. Rudi Pijper (SZC) 2.29,2. De plaatsingen van de all-in-finale op de 100 m vrije slag van zondag zijn: Dames: Cora Schouten (VZC) 1.02,8; Frasquita Smits (Zwemlust) 1.03,2; Anke Rijnders (HZPC) 1.03,8: Yvonne van Kuilenburg (HPC) 1.04,1! Sia Tel- kamp (De Kikker) 1.04,2; Lenie de Jong (VZC) 1.04,5; Mary José Janzen (MOSA) 1.04,?; Hansje Bunschoten (Naarden) 1.04,7. Reserves: Liesbeth Klumper (HZPC) 1.05,4 en Woudi de Ruyter (Die Haghe) 1.05,5. Heren: Bob Schouten (Dolfijn) 55,7; Peter Prijdekker (ZIAN) 56,0; Ruud Beele (VZC) 57,5; Henk Mulder (ZIAN) 58,0; Herman van Lienden (HPC) 58,1; René Dobbelman (NZC) 58,1; Ale van der Veen (HPC) 58,4; - Cees Seton (Strijen) 58,5. volg van meerdere factoren. Allereerst zijn er de bezuinigingsmaatregelen van het ministerie van defensie, die ertoe hebben geleid dat het aantal Nederland se militairen de laatste jaren geleidelijk is verminderd. Tevens van invloed is de maatregel van de organisatie om het aantal buiten landse militairen te limiteren. Als gevolg daarvan mochten bijvoorbeeld vorig jaar slechts 1.000 Belgische militairen mee wan'delen bij een inschrijvingsaantal van ruim 3.000. Als reactie hierop heeft de Belgische leiding besloten een eigen vier daagse iri het leven te roepen, die dit jaar voor het eerst met enkele duizen den deelnemers in de Ardennen werd ge houden. Van invloed op de tanende belangstel ling is ongetwijfeld ook de vakantiesprei' ding. Tot 1968, het qua aantal deelne mers meest succesvolle jaar, werd dit evenement gehouden in de bouwvakva kantie. Dat verhoogde de belangstelling langs de kant en in het deelnemersveld sterk. Na 1968 wordt de vierdaagse gehouden in een periode waarin de bouwvakkers nog volop aan het werk zijn. Alsof het lagere deelnemersaantal nog niet triest genoeg was, begonnen ook de weergoden gisteren hun aanval. Regen, wind en kou zorgden ervoor dat de tip pelaars stilzwijgend over de smalle Be- tuwse dijken trokken. Eist, de eerste pleisterplaats van allure in de vierdaag se wandelmanifestatie, zag een bonte schare dan ook gehuld in regenwerende kledij voorbijtrekken. De belangstelling in het Betuwestadje was althans in de vroege ochtenduren in schrille tegenstel ling tot voorgaande jaren uiterst mi niem. Slechts een dappere enkeling stond gewapend met paraplu klappertandend langs het natte parcours. Nee, de sfeer die Eist in andere jaren kenmerkte, was mijlenver zoek. De tries te omstandigheden ten spijt was die sfeer er wel bij de duizenden militairen Zij deden hun uiterste best door het gal men van de meest uiteenlopende liederen de regen althans zo veel mogelijk te doen vergeten. Temidden van de vele lopers bevond zich ook weer Samuel Bertrand. De een- benige Zwitser, thans 74 jaar, was VO' rig jaar de meest markante verschijning Ook nu weer vormt hij een zeer apart element in de lang gerekte sliert van lopers. afloop heeft het Russische grootmeester trio nogal geanalyseerd, doch het „waar om" is niet geheel aan het daglicht ge komen. Een tweede vage tegenslag voor het illustere drietal mag de remise van we reldkampioen Spasski tegen de Bulgaar Tringow worden genoemd. Deze terugge trokken rustig-glimlachende deelnemer het moet voor een wedstrijdleider heerlijk zijn zulke gentlemen onder de gasten te hebben zat met opvallend verbeten concentratie (hij had zwart) het beleg van Spasski te doorstaan. Die trok de registers wel open, maar elke gedach te werd ontmaskerd en elke manoeuvre in de kiem gesmoord. Na zo'n 3 uur spelen zag de grootmeester uit Leningrad van voortgezet bedrijf af. Alleen Poloega- jewski, in wie velen ,,de winnaar" ver moeden, haalde het volle pond binnen, terwijl Jongsma er nog wel de Russische artikelen over na had gelezen, daarin wordt Poloegajewski's Surprise niet ver meld. Overigens is de situatie in de hoogste regionen nog niet geheel opgeklaard. We tobben namelijk met de hangpartij Gligo- ricPoloega j ewski. Donner won gedegen-rechtuit van Ree. die het ditmaal eens met Nimzo-Indisch probeerde. Dat kan men tegen Donner veelal beter niet doen. Daarnaast toonde Scholl weer zijn kwaliteiten door een verdienstelijke remise tegen Hort. Ook hier noteerden we een kleine „onbeken de", een zetje van Scholl, dat in de boe ken niet voorkomt, doch alleszins bleek te voldoen. Wat het staartwerk betreft, Lan- geweg stond comfortabel tegen Janose- vic, maar hij voelde zich fysiek maar heel minnetjes. Om die reden verkoos hij het halve ei voor de lege dop, een beetje jam mer. In de meestergroep begint ook de bui tenlandse gastgroep over Timman te spre ken. Niet zozeer, omdat hjj vlot punten vergaart dat geluk heeft een ieder wel '20 spelen, beschikken over een leg- en LQneel verschenen: oud finnjollen-zeiler een offspinbowler: Duffy en Hallxday. Chris van Swol. Rolf von den Baumen -r-» i n7 1 l kwam gisteren niet verder dan een zes- met vijl WllKcls felle strijd tweede achter Frits Appel, een BIRMINGHAM. De cricketploeg van plaatseliike ster die in deze zeilweek zo nu de Rest van de Wereld heeft in Birming- en dan een uitschieter maakt, aldus heelt ham de derde testwedstrijd tegen Enge- Van Swol dus stevig de leiding in he klassement in handen. In de vriiheidsklasse werd eveneens een crack ten val gebracht. Jack Aarts struikelde in het klassement door als tiende te finishen. De Sneeker Zweep, die samen met Aarts aan de leiding stond behaalde een magere vijfde plaats, doch heeft zich nu losgemaakt van Aarts. Van teren in de Belgische plaats Zedelgem een daag moet hier, evenals in alle andere wielerwedstrijd voor profs gewonnen. Hij klassen, de beslissing vallen. In de mees- i-,i te andere klassen is het echter niet moei lijk reeds nu al de hoofdprijswinnaar te voorspellen. Paul Knoop won, ondanks het feit dat hij twee minuten te laat over de startlijn ging, voor de derde maal in de sterns. In de finnjollen moest Kees Douze buigen voor Hans van Eist en Hans Brandt, maar met de score 1-1-3 kan ook hem weinig meer gebeuren. Van Eist (2-4-1) volgt op punten ver achter hem. Verder blijven Frits Wessel (scha kels) en Bart Jan Wilton in de Europa- moth klasse ongeslagen in deze zeilweek. Gisteren is op het IJsselmeer bij Me- demblik de eerste van de zes races ge zeild voor het wereldkampioenschap in de Vaurienklasse. De Nederlanders de den het in deze openingswedstrijd, die bij een zuidwestelijke wind van tegen 10 me ter per seconde werd gevaren bijzonder goed. Zij eisten de eerste zes plaatsen op in een veld van ruim vijftien jach ten uit elf landen. De uitslag was: 1. Meijer (Ned.), 2. Huizenaar (Ned.), legde de 224 kilometer tussen Middel- kerke en Zedelgem af in 5 uur en 22 mi nuten. De Belg Noel van Clooster werd tweede op 40 seconden voor zijn landge noot Eric de Vlaeminck. Joop Zoetemelk eindigde als negentiende op 8.30. eens maar de wijze waarop hij zijn 3 Caldenhoven (Ned.), 4. Pannevis Ned), winsten creëert, verraadt hoge klasse. De 5 Tans (Ned.), 5. Van Ingen Schenau Finse kampioen Westerinen kan er se-1 (Ned). 7 .steinmayer (W.Dld.). dert gisteren over meespreken. Dat Ha- ïnann alsnog een partijtje zou meeblazenl 0+ xrcvne had Larsen al geprofeteerd. Die krijgt JQ/tJlppCWlïlSt VOOT natuurlijk gelijk. Vandaag speelt de meestergroep de 8ste ronde, donderdag mogen ze uitslapen of naar de bioscoop, indien wedstrijdleider Orbaan hen tenminste niet oproept voor afgebroken partijen die gaan namelijk altijd voor. 6e ronde: UhlmannHartoch 10. UitslagenGrootmeestergroep Donner—Ree 10, SpasskiTringow remise, Langeweg—Jano- sevic remise, HartochCiric remise. Geiler Uhlmann 0—1. Hort—Scholl remise, Poloega- jewskiJongsma 10 CsomGligoric afgebr. Stand na 7 ronden: 1 Uhlmann (OD1) 5)4, 2 Spasski (Rus) 5, 3 Poloegajewski (Rus) 4)4 1 afgebr., 4 Gligoric (Jsl) 4 1 afgebr., 5/10 Ciric (Jsl), Tringow (Buig), Donner (Ned), Geiler (Rus), Hort (Tsjsl), Scholl (Ned) 3>/2, 11/12 Janosevic (Jsl), Hartoch (Ned) 3, 13/15 Ree (Ned), Langeweg (Ned), Csom (Hong) 2>2, 16 Jongsma (Ned) 1)4. Uitslagen meestergroep: Van GeetCortlever remise, AdorjanMarovic remise, Westerinen- LUDWIGSHAFEN. De Nederlandse amateurwielrenner Henk Nieuwkamp heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen, een rit over 141 kilometer van Landau naar Ludwigs- hafen. In 1969 werd de Ronde van Rijnland- Palts gedomineerd door Fedor den Hertog, die negen van de elf ritten won. In de sprint van de eerste etappe van de Ronde van dit jaar wist Nieuwkamp zijn wiel juist enige centimeters voor dat van de Westduitser Flachs over de eindstreep te drukken en zorgde aldus voor continue- rtfllllM;. AUvl Jdll~lVlal WV iv ivimov, Tf a Timman o—i, Prins—Tatai remise, Bednarski— ring van de Nederlandse successenreeks. Piket remise, v. d. WeideHamann 01. Uit de 6e ronde: Cortleverv. d. Weide remise Stand: 1 Adorjan (Hong) 5)4, 2 Timman (Ned) 5, 3 Prins (Ned) 4)4 1 afgebr., 4 Hamann (Den) 4 1 afgebr., 5 Marovic (Jsl) 4, 6 Tatai (It) 3)4, 7/8 Piket (Ned), Cortlever (Ned) 3, 9/10 Westerinen (Flnl), Bednarski (Polen) 214, II Van Geet (Ned) 2, 12 v. d. Weide (Ned) 1)4. GRONINGEN. De Groningse voet balvereniging GVAV die onder deze naam vorig seizoen van de ere- naar de eerste divisie degradeerde, zal voorlopig niet de naam „FC Groningeii" aannemen. Een van de partners in het stichtingsbe- stuur, GVAVRapiditas, heeft zich met de naamsverandering van GVAV in FC tijn Vicente Fernandez heeft op de banen Groningen nog niet akkoord verklaard, van de Eindhovense golfclub beslag ge- EINDHOVEN. De 25-jarige Argen- legd op het open internationale kam pioenschap van Nederland. De Argentijn, die na twee ronden reeds alleen de lei ding had, kwam in de laatste twee rond gangen tot totalen van 68 en 71. De Koninklijke Nederlandse Voetbal bond (KNVB), die de naam FC Gronin gen reeds in de competitieprogramma's heeft verwerkt, zal met een officiële rec tificatie moeten komen. m I-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13