Ministers over politie-reorganisatie: Stelsel van gemeente- en rijkspolitie moet verdwijnen Paard op auto: kind dood Bankoverval: buit 25 mille Er was geen discriminatie gelegenheid te melden GEEN INTERESSE VOOR ARTISPERIKELEN 1 Kamerlid vraagt: Werf geen leerkrachten in de Ned. Antillen „Klacht Britse vliegers kreet in 't wilde weg Aangifteplicht geboortegebreken nodig Maak recreatie niet te duur communicatie op hoog niveau... Soldaat overleden na landing met parachute Twee Nederlanders bij vliegongeluk omgekomen Indeling in gewesten of kringen KAPITEIN-LT. VALK: Man vrijgesproken van poging vrouw te vergiftigen m Uittocht heeft daar een noodtoestand doen ontstaan Veehandelaar van 20.000.- beroofd PLEIDOOI ARTSEN IN MAANDBLAD VAN GROENE KRUIS UW AUTO W.A.-VERZEKERING DE AUTO VAKANTIE POLIS ALL-RISKS (Tijdens uw vakantie ook NUTSSPAARRANK WEST NEDERLAND WOENSDAG 22 JULI 1970 2 MOEDER EN TWEE KINDEREN VERDRONKEN In Amsterdam: WITMAKER Rijksluchtvaartdienst: Lokale organisaties Egas (PvdA): Zestiende eeuws kerkhof in Venlo ontdekt WC OIRSCHOT. Op de rijksweg tussen Oirschot en Eindhoven is dinsdagavond een bestelauto tegen een paard aangere den. De 4-jarige Patrick Stoetzer, die bij zijn ouders in de auto zat, was op slag dood. Het paard was de rijweg opgelopen. Door de botsing werd het de lucht in- geslingerd en belandde op het dak van de wagen waar het doorheen zakte. De 31-jarige heer Stoetzer en zijn 2-jarige dochtertje zijn in het ziekenhuis opge nomen. De 27-jarige moeder is na behan deld te zijn naar huis gegaan. DEN HAAG. In het St. Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg is gisteravond de 19-jarige soldaat M. R. Polsbroek uit Utrecht bezweken aan de gevolgen van het ongelukkig neerkomen bij een lan ding met een parachute. De soldaat, die de opleiding tot be roepsonderofficier volgde aan de koninklijke militaire school in Weert maakte dinsdagmiddag een parachute sprong in de omgeving van Tilburg. Hij kwam niet goed neer. LOCARNO (DPA). Maandag is een sportvliegtuig in het Lago Maggiore ge stort, waarbij de piloot en de twee Neder landse passagiers zijn omgekomen. De Ne derlanders zijn de 63-jarige heer Emma nuel Moors en zijn 8-jarige zoon Frank uit Maastricht. 1 <- 1 -> t ''R tttoo non Iiaf vliegveld Magadlno bij Locarno opgeste gen voor een pleziervlucht. De Zwitserse piloot Italo Marazza was directeur van het sportvliegveld Magadlno. De Nederlanders waren in het weekeinde in Tessin aangekomen voor een vakantie. TURNHOUT. Een Nederlandse auto, bestuurd door de 36-jarige H. A. Beerens uit Veldhoven bij Eindhoven, is maan dagavond laat in de Belgische plaats Arendonk in een kanaal gereden. De echtgenote van de heer Beerens en hun twee kinderen van zeven en zes jaar verdronken. De bestuurder redde zich. Hij klom door een raampje naar buiten. DEN HAAG De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken menen dat het dualistische stelsel van gemeentepolitie enerzijds en rijkspolitie anderzijds dient te verdwijnen. Zij hebben dit meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer. De regering geeft de voorkeur aan gewestvorming van politiekorpsen vanuit de daaraan deelnemende gemeenten. Het duurt echter wellicht vrij lang voordat zich op grote schaal gewesten hebben gevormd. Ook is het onzeker, of ook op langere termijn ge heel Nederland in gewesten zal zijn opgenomen. Voorts zouden niet alle gewesten van voldoende omvang kunnen zijn om de basis te zijn voor een uit politie-technisch oogpunt aanvaardbare beheerseenheid. Een andere mogelijkheid zou zijn uit sluitend voor het beheer van de politie het land in te delen in kringen en deze kringvorming gaandeweg aan te passen aan de zich voltrekkende gewestvorming. Overigens zullen bepaalde onderdelen van de politie buiten een indeling in kringen of gewesten moeten blijven en functioneel landelijk dienen te worden ingedeeld. Wel ke onderdelen dit behoren te zijn zal nader worden onderzocht. Van nog meer belang dan de wijze, waarop de gewesten of kringen worden gevormd, achten de ministers de vraag van de bestuursvorm. Een voortdurende en effectieve greep van het bestuur op het beheer van de politie en een demo cratische controle op dat bestuur moeten naar hun oordeel zijn gewaarborgd. De ministers menen, dat, hoewel de in gewonnen adviezen en uit de Tweede Ka mer opgegane stemmen in de richting gaan van een gedecentraliseerde gewestelijke politie, pas aan de hand van een nadere bestudering een standpunt kan worden bepaald. Zij hebben een procedure van voorbereiding gekozen, welke een zo breed mogelijke inbreng van de bij het politie- vraagstuk betrokkenen mogelijk maakt. Zij zullen aan de Tweede Kamer een reeks vraagpunten voorleggen, voorzien van hun voorlopig antwoord. Over die vraag punten zullen personen worden geraad pleegd, die geacht kunnen worden repre sentatief te zijn voor de instanties, die bij de organisatie van de politie zijn be trokken. Zij zijn J. J. A. Berger, burge meester van Groningen, mr. P. van Dijke, burgemeester van Gouda, mr. W. A. baron van der Feltz, procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, mr. E. W. de Fielliettaz Goethart, burgemeester van Odoorn, W. de Gast, algemeen inspecteur van het Korps Rijkspolitie, mr. A. N. Mes- schaert, officier van justitie te 's-Herto- genbosch, A. Molenaar, voorzitter van de Vereniging van Hogere Politieambtenaren, A. K. Mud, voorzitter van de Centrale van Politie-organisaties, jhr. dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden, commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, mr. Ph. C. M. van der Ven, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden en D. M. Ver- kerke, hoofdcommissaris van politie te Utrecht. AMSTERDAM. Bjj een overval op 'n filiaal van de Amro-bank in de Beetaho- venstraat in Amsterdam is dinsdagmiddag door twee jongemannen 25.000 buitge maakt. Eén, van de twee, die gewapend was met een pistool, dreef twee bankbedien den in de keuken-toiletruimte achter in de bank en verbood hen eruit te komen. De andere, die een dolkmes had roofde uit een lade 25 mille. De daders zijn spoor loos. De politie in Roermond heeft een 25-ja rige verwarmingsmonteur uit die plaats gearresteerd die vijf dagen geleden een overval had gepleegd op een filiaal van de Boerenleenbank. Van de buit van vijf mille is niets meer over. De politie in Stadskanaal heeft een 25- jarige inwoner van die plaats aangehou den, die ervan wordt verdacht in drie ju welierszaken te hebben ingebroken en een poging tot inbraak te hebben gedaan. Hij maakte totaal voor zeven mille aan horloges en sieraden buit. ADVERTENTIE niiiiiiiiiiiiiiimiiiiiini schade aan uw eigen auto verzekerd Hoofdkantoor: JANSSTRAAT 19 HAARLEM TELEFOON: 319270 (Vervolg van pagina 1) HILVERSUM In de actualiteitenrubriek „Echo" van de KRO-radio verklaarde overste Valk gistermiddag: „Ik ben door omstandigheden niet in de gelegenheid ge weest dit derde incident snel te rapporteren. Bovendien zou een gedecodeerde ver zending van een telegram naar Nederland en het antwoord daarop, zoveel tijd vergen, dat ik, tegen de tijd dat ik opdracht zou hebben gekregen weg te varen, al weggeweest zou zijn. Dus dat had weinig zin. Ik neem aan dat de Nederlandse ambassadeur wel een lijvig rapport zal sturen naar de minister van Buitenlandse Zaken". Nederlandse marineuniform als „wit maker" voor gekleurden wordt gebruikt. Verder protesteren zij tegen het voor genomen bezoek van minister Bakker aan Zuid-Afrika. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken verwees voor commentaar op dit bericht naar de Marinevoorlichtingsdienst, die op zijn beurt antwoordde, geheel achter de verklaring van overste Valk te staan. Men verwachtte wel dat hij van dit derde in cident melding had gemaakt bij de Neder landse ambassadeur in Pretoria. De affaire heeft tot vele felle protesten geleid. Zo heeft de fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, de heer Mel- lema, premier De Jong en de minister van Defensie gevraagd een overzicht te geven van de mondelinge of schriftelijke toe zeggingen van de Zuidafrikaanse regering dat zogenoemde „niet-blanke" leden van de marine niet discriminatoir zullen wor den behandeld. Ook de Tweede-Kamerleden Visser (D'66) en Lems (P.v.d.A.) hebben over de jnci- denten vragen gesteld. De heer Visser vraagt de ministers van Defensie en Bui tenlandse Zaken een overzicht te geven van de incidenten en tevens een overzicht van de stappen, die van Nederlandse mili taire en diplomatieke zijde naar aanleiding van de incidenten zijn genomen, zowel in Nederland als in Zuid-Afrika. Hij vraagt voorts of van dergelijke bezoeken in de toekomst niet moet worden afgezien. In een brief aan minister Bakker van Verkeer en Waterstaat hebben enkele Suri naamse studentengroepen en verenigingen fel tegen de discriminatie geprotesteerd. Zij vinden het onbegrijpelijk, dat de Neder landse regering en in het bijzonder de marine zich lenen voor dergelijke bescha mende racistische praktijken, waarbij het DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen een 34-jarige in woner van Delft vrijgesproken van de po ging zijn vrouw met parathion te vergif tigen. De officier van Justitie had acht maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank had de man veertien dagen ge leden ter zitting al op vrije voeten ge steld. Hij bekende op 20 april van dit jaar een roze poeder op het avondeten van zijn vrouw te hebben gestrooid. De vrouw zag het poeder, dat parathion bevatte en liet het eten onaangeroerd. Volgens de man was het zijn bedoeling geweest, dat zijn vrouw het poeder zou zien en zou schrikken. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen, „al is het duidelijk dat u iets hebt gedaan dat niet in de haak is", aldus de president bij de uitspraak. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. Nederhorst (P.v.d A.) heeft de rege ring gevraagd het werven van onderwijs krachten in de West o.a. door middel van advertenties in daar verschijnende kranten, tegen te gaan daar in de Neder landse Antillen een noodtoestand is ont staan door de uittocht van onderwijzend personeel. Onze correspondent in Willemstad (Cu rasao) meldde vanmorgen dat op Cura sao ruim 100 leerkrachten een enkele reis Nederland hebben genomen, op Aruba meer dan 50. Er zijn vrijwel geen plaatsvervangers voor deze 150 leerkrachten die inmiddels Curasao hebben verlaten. Onverwacht, kwam de exodus zeker niet. De uittocht was in juli 1969, zij het op iets kleinere schaal, al begonnen. De gaten die toen ontstonden konden met veel kunst- en vliegwerk nog enigszins worden opgevuld. Ieder die een krijtje kon vasthouden heeft in het afgelopen schooljaar zijn kunnen al op de Antiliaanse jeugd uitgeprobeerd Het arsenaal hulpkrachten is nu uitgeput. Het is vooral een groeiend gevoel van onbehagen dat vooral de uit Nederland afkomstige leerkrachten ertoe brengt om op grote schaal de koffers te gaan pak ken. Dezelfde Antiliaanse overheid, die nu luidkeels ach en wee roept over het vertrek van leerkrachten, heeft nooit iets ondernomen om de aanwezige leerkrach ten te behouden. Het grote wrijfpunt ligt in de structuur van het Antiliaanse onderwijs, een slaaf se kopie van het Nederlandse systeem, inclusief de Mammoetwet. Voor de leer krachten wordt het Nederlandse onder wijssysteem voor de Antillen een onmo gelijke zaak. Het is een moeilijke taak om de leer lingen die buiten de school uitsluitend Papiaments spreken, binnen de schoolmu ren dag in dag uit in het Nederlands te moeten onderwijzen in typisch Nederland se wetenswaardigheden, zoals het nuttig effect van de Groninger veenkoloniën of van de Friese zeekleigebieden met hun zwartbont stamboekvee Voor een op de Antillen geboren leerkracht geldt dit laat ste nog zwaarder dan voor een Neder landse leerkracht. Het is een wonderlijke situatie dat An tiliaanse leerkrachten op Curagao in het Nederlands les staan te geven voor An tiliaanse kinderen Het zijn daarom niet alleen de uit Nederland afkomstige leer krachten die de Antillen de rug toeke ren, ook onder de Antiliaanse leraren is al jarenlang een uittocht aan de gang. Indien alle Antilianen, die op dit moment in Nederland bij het onderwijs werkzaam zijn, naar de Antillen zouden terugkeren, zou er van een personeelsprobleem geen sprake meer zijn. Men werkt nu met noodoplossingen. Mavo-leerkrachten promoveren naar het Havo. Onderwijzers bij het lager onder wijs gaan naar het mavo. De gaten die bij het lager onderwijs ontstaan worden gedeeltelijk door kleuterleidsters met een spoedopleiding opgevuld. Sommige scho len draaien met een dubbel lesrooster; 's ochtends een aantal klassen en 's mid dags de rest. Leerlingen die de lagere school verla ten en voor wie geen plaats is op een andere school van voortgezet onderwijs, komen op straat te staan, want aan een baan valt voor hen helemaal niet te den ken. Als men dan in het rapport naar aanleiding van de 30-mei-onlusten leest, dat de brandstichters en plunderaars voornamelijk kwamen uit de groep jon geren die om een of andere reden hun schoolopleiding niet kenden voltooien is er niet veel fantasie voor nodig om in de jongens die nu de straat op worden ge stuurd, de plunderaars en brandstichters van de toekomst te zien. BORCULO De veehandelaar A. Hij mans in Borculo is vannacht door drie mannen van 20.000 gulden beroofd. Zij drongen zijn slaapkamer binnen en ter wijl twee mannen hem in bedwang hiel den, nam de derde het geld weg, dat de handelaar juist gisteren voor veeverkopen had ontvangen. Moeder tijger en haar twee welpjes trekken zich van alle perikelen rond de Amsterdamse dierentuin Artis niks aan. Ma neemt er haar gemak van en de pasgeboren kinderen dartelen jolig in het rond. Maar misschien denkt moeder toch wel af en toe aan de sluiting en hoopt ze dat ze nog eens naar Afrika mag terugkeren. Om al tijd in een kooi bekeken te worden is ook niet alles. (Van onze correspondent) SCHIPHOL. „De klacht van de Britse vliegers is een kreet in het wilde weg". Zo heeft alsnog een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst gereageerd op de verklaring van de Britse lijnpf.Io- ten, dat een aantal Zuideuropese lucht havens gevaarlijk is. „Het is onzin om het oordeel over de veiligheid van een vliegveld te koppelen aan de eigen li mieten. Beter zou het zijn als de Britse maatschappijen hun eigen limieten eens goed zouden bekijken" De veiligheidslimieten kunnen voor elke maatschappij anders zijn. De limiet voor veilig of onveilig wordt niet in de eerste plaats bepaald door de luchthaven maar door de uitrusting van een vliegtuig. Wat voor het ene vliegtuig onder bepaalde omstandigheden een onveilige landings haven kan zijn, kan op hetzelfde mo ment voor een ander vliegtuig een veilige haven zijn. In Nederlandse luchtvaartkringen noemt men de verklaring van de Britse piloten „uiterst onplezierig" omdat er nodeloos ongerustheid door kan ontstaan. De Nederlandse verkeersvliegers nemen bij onverwachte omstandigheden geen ri sico's en wijken uit naar andere lucht havens. Voor Martinair en Transavia gel den dezelfde limieten als voor de KLM. ADVERTENTIE Bekijk het evenement "Communi catie 70" vanuit de C 70 atoeltjeslift. Maak die unieke tocht hoog boven het feestelijke Rotterdam. Geniet van het uitzicht op Havodam, de ge weldige maquette van de Rotter damse havens. Zweef over de Coolsingel vol fleurige paviljoens, gezellige terrasjes en feestvierende mensen. Een zeldzame tocht door de lucht van bijna 2 km lang. Er Is veel meer te doen tijdens C 70. Dolfirodam, het drijvende dolfinarium. De tot 170 m verhoogde Euromqst. C 70, een feest midden in de stad. Met een overdekte winkelpromenade langs uitbundige etalages. Met spon tane wijkfeesten, vrolijke straatconcerten, sportactiviteiten, dansfestijnen. Iedere dag Iets anders, iets nieuws. programma verkrijgbaar bij C 70 (tel. 010-147237) en bij alle V.V.V. kantoren. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van méns en stad UTRECHT Verplichte aangifte door de arts bjj de geboorte van gehandicapte kinderen, kan een wetenschappelijk mid del zijn om afwijkingen vóór, tijdens en na de geboorte zoveel mogelijk te voor komen. Dit stelt Het Groene Krnis in zijn maandblad „Gezondheidszorg" naar aan leiding van een beschouwing van dr. F. J. van Sprang, kinderarts, en dr. S. K. Wad man, klinisch chemicus, in hetzelfde blad over het opsporen van erfelijke stofwis selingsstoornissen. Dergelijke stoornissen kunnen met ach terlijkheid gepaard gaan. Maar wanneer direct na de geboorte tijdens de periode waarin het centrale zenuwstelsel zich ont wikkelt de diagnose al kan worden gesteld, kan een aantal ziekten doeltref fend worden behandeld. De stofwisse lingsstoornis zelf kan weliswaar niet wor den genezen, maar de gevolgen ervan kunnen worden beperkt of voorkomen. In totaal zijn al veertig erfelijke stof wisselingsstoornissen bekend, die, als ze niet worden behandeld, achterlijkheid kunnen veroorzaken. Volgens dr. Van Sprang en dr. Wadman kan bij ongeveer de helft van deze stoornissen achterlijk heid worden voorkomen als direct na de geboorte met de behandeling wordt be gonnen. De grote moeilijkheid bij het op sporen van deze ziekten is, dat ze relatief weinig voorkomen. Aan de meest bekende stofwisselingsstoornis, fenylketonurie, lijdt ongeveer één op de twintigduizend pas geborenen. Controle van pasgeborenen is in Neder land bijzonder moeilijk, omdat veel kin deren hier in tegenstelling tot de ons omringende landen waar 80 percent van de kinderen in een kliniek ter wereld komt thuis geboren worden. Bovendien bezoeken niet alle kinderen consultatiebureaus. Er zal dan ook een aparte waterdichte organisatie moeten worden opgezet om alle pasgeborenen in het onderzoek te kunnen betrekken. Dr. Van Sprang en dr. Wadman stellen, dat voor een effectief onderzoek plaatse lijke organisaties nodig zijn die bloed en urine van de baby's verzamelen en die controleren, of alle kinderen veertien da gen na aangifte van geboorte in het pro gramma zijn opgenomen. De bloed- en urinemonsters zouden in speciale centra moeten worden onderzocht volgens spe cifieke en geautomatiseerde methoden. Deze centra moeten ook beschikken over de outillage om bij een eventuele behan deling van daarvoor in aanmerking ko mende patiënten de biochemische controle op zich te nemen. Tenslotte zouden universitaire research centra moeten worden ingeschakeld voor het verifiëren van de diagnose en voor het geven van advies voor behandeling en hulp bij de biochemische controle van de behandelde patiënten. Het research centrum kan de klinische en biochemische varianten van de ziekten verder bestude ren, het kan dieper ingaan op de ver schillende abnormale stofwisselingswegen en het kan methodes ontwikkelen voor de herkenning van nog onbekende erfelijke stofwisselingsstoornissen. Alleen bij een dergelijke opzet zal de ontwikkeling van de medische en bio chemische wetenschappen volgens dr. Van Sprang en dr Wadman doeltreffend ge bruikt kunnen worden voor de opsporing en behandeling van erfelijke stofwisse lingsstoornissen die tot zwakzinnigheid leiden. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Egas (PvdA) heeft de minister van Eco nomische Zaken gevraagd of hjj het niet zeer wenselijk acht paal en perk te stellen aan de verhogingen, zowel door particu lieren als door gemeentebesturen, van de prjjzen van zomerhuizen, caravan- en tenthuur, nu de recreatie zo duidelijk een algemeen sociaal belang geworden is. Over welke prijscontrolemogelijkheden beschikt de minister dit aangaande en zijn deze ook tegenover de lagere over heid van toepassing, aldus de heer Egas. VENLO. Gemeentearbeiders hebben in de Grote Kerkstraa" in Venlo tal van beenderen, schedels en skeletten blootge legd, die op een diepte van slechts 70 cm onder de grond werden aangetroffen. Volgens de stadsarchivaris de heer W. Hendriks, zijn het overblijfselen van een voormalig kerkhof da* uit het begin van de zestiende eeuw dateert.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2