Wkantie? dan ook mee! Ontslag voor 80 man dreigt Rijkspostspaarbank rente tot Londen aanvaardt landbouwpolitiek caballero. de sigaret Minister Schut bestudeert bouw in Zweden en Finland Warenhuizen Grand Bazar naar V en D Wetsvoorstel geeft mogelijkheden tot voordracht en vetorecht Meer invloed werknemers op keuze commissarissen mmm DE SPANNENDE BEGINRONDE IN BRUSSEL OOK BIJ NS 2,78 PERCENT Gehuwde kapelaan blijft pastoraal werken lil Aspirine Junior mei vruchtensrriaak., WOENSDAG 22 JULI 1970 9 Problemen bij W olspinnerij Indirect Bevoegdheden (Van onze correspondent) BRUSSEL Het heeft gisteren maar een haar gescheeld of de eerste bijeenkomst van de Zes met Engeland was uitgelopen op een mislukking. Zowel minister Luns als staatssecretaris De Koster heeft na afloop gezegd dat het een kwestie is geweest van onvoldoende voorbereiding. Vooral dr. Mansholt liet zich niet onbetuigd, toen hij probeerde zijn plan landbouw 1980 min of meer in de komende onderhandelingen binnen te smokkelen, hetgeen de Franse minister Schumann onder geen beding wilde toelaten. anders dan andere. - v* -ft - v - «s - X' vm Prof. F. van der Blij rector-magnificus voor wnuereri: SPAARBANK SIRII- IN VOLGI Uw spaarrekening i» bekrnd o serte- en volgnummer. Vermeit op de formulieren voor inleg en brieven, die u aan de Centrale de Rijkspostspaarbank tendl. De STAAT mnarbonI de toll, door de Rijkspoitipaarbank v linten hen door t\Jkrachtens i (Art. f tea ét fmewh DEN HAAG By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend over de struc tuur van de naamloze- vennootschap en de besloten vennootschap. De belangrijkste vernieuwing in het wetsvoorstel is, dat aan de werknemers van de grote vennoot schap invloed wordt gegeven op de samenstelling van de raad van commissarissen. Bovendien krij gt die raad meer bevoegdheden. De hoofdmoot van het wetsontwerp is de bijzondere regeling van het „verplichte" commissariaat van grote naamloze ven nootschappen en grote besloten vennootschappen op het spoor van het SER-advies. In de memorie van toelichting consta teren de minister van Justitie Polak en de staatssecretaris van Economische Za ken Van Son, dat in de grote onderne ming het bestuur noodzakelijkerwijs een grote zelfstandigheid bezit en dat daar een grotere afstand bestaat tussen het bestuur enerzijds en zowel kapitaalver schaffers als werknemers anderzijds dan bij de kleine onderneming. Bij grote ven nootschappen wordt verder het toezicht op het bestuur in de meeste gevallen uit geoefend door een raad van commissaris sen, die in de praktijk niet alleen de be langen behartigt van aandeelhouders, maar in staat is in grote zelfstandigheid alle belangen van de vennootschap en haar onderneming te bezien in het licht van het brede maatschappelijke belang. Uitbreiding van de bevoegdheden van de raad van commissarissen ligt in de ontwikkeling. Daardoor ook kan me dezeggenschap van de kant van de werk nemers bij de samenstelling van die raad meer gewicht en inhoud krijgen. Voor de behartiging van hun belangen wordt een RUSSEN. Bij de kamgarenspinnerij Riessen NV (80 werknemers) te Rijssen zijn moeilijkheden over de voortzetting van het bedrijf ontstaan. Volgens de di rectie wordt thans een onderzoek inge steld om verbetering te brengen in de bedrijfssituatie. Dinsdagmorgen is in een schriftelijke verklaring aan de ondernemingsraad en aan de vakbonden meegedeeld, dat, al vorens tot een definitief besluit te ko men over het voortbestaan van het be drijf, contact zal worden opgenomen met prof. Diephuis te Hengelo, die zich veel met de problematiek van de wolindustrie heeft beziggehouden. De directie zegt dat in vrpegere kernvergaderingen van de ondernemingsraad al is meegedeeld, dat de situatie van het bedrijf moeilijk is. De raad van commissarissen en de di rectie beraden zich al geruime tijd ern stig over de toekomst van het bedrijf dat eigendom is van de NV Ter Horst en Co. Jutefabrieken te Rijssen. soortgelijke invloed op de commissaris benoemingen voorgesteld als voor de be hartiging van de belangen van de kapi taalverschaffers. Voor het streven naar medezeggen schap vormen vier elkaar aanvullende elementen de grondslag. De bescherming van belangen is één daarvan. De andere zijn mede-verantwoordelijkheid, demo cratisering en vertrouwen. De wijze waarop de medezeggenschap het best kan worden verwezenlijkt hangt samen met de aard van de onderneming. De functie van de onderneming in het maatschappelijk bestel stelt beperkingen aan de vorm van medezeggenschap. Een slagvaardig beleid temidden van de con currentiestrijd is moeilijk te verenigen met uitvoerig openbaar beraad van alle belanghebbenden. Daarom zal voor de me dezeggenschap in het ondernemingsbeleid het zwaartepunt liggen bij een indirect medebeslissingsrecht, dat de waarborgen schept tot een evenwichtige en deskundi ge afweging van belangen. Voor deze me dezeggenschap vormt de raad van com missarissen het beste aanknopingspunt. Volgens het wetsontwerp moeten grote vennootschappen een raad van commissa rissen hebben, bestaande uit tenminste drie natuurlijke personen. Onder de voor gestelde regeling worden commissaris sen benoemd door de raad van commis sarissen door coöptatie dus waar voor de algemene vergadering van aan deelhouders, de ondernemingsraad en het bestuur van de vennootschap aanbevelin gen kunnen doen. Verder kan zowel de aandeelhoudersvergadering als de onder nemingsraad zijn veto uitspreken over een voorgenomen benoeming. Dit veto kan echter door een besluit van de SER, dat de ingebrachte bezwaren niet ge- gegrond zijn, terzijde worden geschoven, Deze regeling is in beginsel van toepas sing op vennootschappen: Met een eigen vermogen (geplaatst kapitaal en reserves) van tenminste 10 miljoen. Waar volgens wettelijke regeling een ondernemingsraad bestaat. Met in de regel tenminste 100 werk nemers. het wetsvoorstel kunnen niet commissa ris zijn: werknemers van de vennootschap of een dochtervennootschap en bestuur ders en personeelsleden van hun /akver- enigingen en mensen van boven de 72. De raad van commissarissen benoemt en ontslaat bestuurders van de vennootschap en stelt de jaarrekening met toelichting vast, zij het dat deze rekening door de aandeelhoudersvergadering moet worden goedgekeurd. Verder zijn bestuursbeslui ten over ingrijpende gebeurtenissen in het bestaan van de vennootschap en over be langrijke zaken op 't gebied van de socia le en economische verhoudingen in de on derneming onderworpen aan de goedkeu ring van de raad van commissarissen. Daar vallen onder fusie of splitsing, deelne ming in het kapitaal van een andere on derneming, ontbinding, faillissement, sur séance van betaling, massa-ontslag van personeel en ingrijpende wijziging in de arbeidsvoorwaarden van een aanmerke lijk aantal werknemers. Het wetsvoorstel vervangt ook een aantal bepalingen over het commissariaat van vennootschappen in het algemeen Deze zullen zowel voor kleinere als voor grote vennootschappen gelden, voorzover de laatste geen bijzondere bepalingen van kracht zullen zijn. Het staat een kleinere vennootschap overigens vrij bepaalde re gels, welke voor grote vennootschappen dwingend worden voorgeschreven, vrij willig in haar statuten op te nemen. Het commissariaat is met sommige andere niet verenigbaar functies. Volgens Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Er was overigens, zoals staatssecretaris De Koster na afloop zei „binnen de Zes geen ogenblik boos verschil van mening" geweest. Het ging allemaal heel rustig en heel gezellig, maar er werd gewoonweg te veel gepraat, omdat de zaken slecht waren voorbereid". Het werkplan wordt als volgt: Groot-Brittannië gaat akkoord met de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek, maar heeft meegedeeld dat het ADVERTENTIE Toneelspeelster en TV-actrlce Shireen Strooke v 'i,' WmSËP moeilijkheden vreest met bepaalde produkten zoals suiker, eieren, var kensvlees en zuivel. (Dat zijn dus produkten die ook uit de landen van het Gemenebest komen.) De proble men zullen worden bestudeerd door zeven permanente vertegenwoordi gers in Brussêl. De EEG-commissie Zal de gegevens over de moeilijkheden, verstrekt door het Verenigd Koninkrijk, analyseren. Er komt daarvóór geen werkgroep, waarom Engeland had gevraagd. De EEG-commissie krijgt van de minis terraad mandaat om een onderzoek in te stellen naar de volgen van het Europese landbouwbeleid voor het Verenigd Koninkrijk. Daarvoor mag zij technische contacten opnemen met de Britse delegatie. De resultaten van haar onderzoek moet zij aan de EEG- ministerraad (van de Zes dus) meede len. Die bestudeert ze en legt ze voor aan de ministerraad van de Zeven Terzijde kan daarbij worden aange tekend dat die raad van ministers van de Zeven eigenlijk er een is van twee partijen, enerzijds de Zes als één ge heel en anderzijds Engeland. Het plan van minister Barber voor in totaal zeven werkgroepen is dus aanzien lijk teruggebracht, maar de Engelse dele gatie heeft zich daarmee akkoord ver klaard. De eigenlijke onderhandelingen kunnen nu beginnen. Twee keer per kwartaal komen de ministers van de Ze ven bij elkaar. De permanente vertegen woordigers iedere veertien dagen twee dagen achter elkaar. In april, juni en oktober zullen de ministerraden zoals tot nu toe gebruikelijk is in Luxemburg worden gehouden. UTRECHT. Omdat het salarisbeleid van de overheid maatgevend is voor de Nederlandse Spoorwegen, zal het NS-per- soneel, evenals het overheidspersoneel een nabetaling ontvangen over 1970 in de vorm van een uitkering ineens ter groot te van 2.78% van het jaarsalaris. De 2.78% wordt tegelijk met het salaris over augus tus uitbetaald. TETERINGEN. Door een stemming hebben de katholieken van Teteringen bij Breda laten weten, dat zij kapelaan J van der Veeken, die binnenkort in het huwelijk zal treden, willen behouden als pastoraal werker. Op een totaal van 1941 stemmen waren er 1158 voor het aanblij ven en 544 tegen. Het opkomstpercentage bij de geheime stemming, waaraan door alle katholieken boven de 18 jaar kon worden deelgenomen, was ruim 90 per cent. De bisschop van Breda had vóór de .stemming gesteld, dat de kapelaan een De vertaling van alle documenten^ in tweederde meerderheid zou moeten be- halen om tot pastoraal werker benoemd te kunnen worden. Die benoeming is nu geschied. De permanente vertegenwoordigers gaan zich bezighouden met de vraag stukken van het aanvaarden van het EEG-buitentarief door het Verenigd Koninkrijk. De commissie bestudeert het aanpas sen van het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Over Euratom zal men eerst op een later tijdstip spreken. het Engels gebeurt onder auspiciën I van de EEG-commissie. Dat is een belangrijke kwestie. Vroeger is al eens gebleken dat de zogeheten of-1 ficiële Engelse vertaling van het ver drag van Rome wemelt van de fouten I en gisteren zou men tijdverlies heb ben kunnen voorkomen, wanneer iedereen op de hoogte zou zijn ge weest van de juiste Engelse vertaling van de op tafel gekomen stukken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Op uitnodiging van de regeringen van Zweden en Finland zal minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in deze landen de ontwikkelingen op het gebied van de bouw gaan bestuderen. De woningbouw en de toegepaste materialen waaronder hout, zullen een bijzondere belangstelling krij gen. Bovendien zal veel aandacht worden besteed aan mogelijkheden tot verkorting van de bouwtijd. Minister Schut wil nagaan of deze stu die toepassingsmogelijkheden voor ons land oplevert. Het bezoek aan Zweden is van 26 tot 30 september en daarna bezoekt hij tot 3 oktober Finland. Mr. W. A. Schouten, directeur-generaal van de volkshuisvesting en bouwnijver heid, enkele hoofdambtenaren van het departement en een aantal deskundigen op het gebied van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid zullen minister Schut op zijn reis vergezellen. UTRECHT. Voor het cursusjaar 1970-'71 is prof. dr. F. van der Blij be noemd tot rector-magnificus van de Utrechtse universiteit. Prof. Van der BI(j werd geboren in 1923 tn Leiden Hij stu deerde wiskunde en natuurwetenschap pen aan de Leidse universiteit waar hij in 1946 het doctoraal examen behaalde en in 1947 promoveerde. In 1953 werd hij wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen aan de Utrechtse universiteit. In 1954 werd dr. Van der Blij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de elementaire analyse gevolgd door een aanstelling in 1955 als gewoon hoogleraar met als opdracht de zuivere wiskunde, in in het bijzonder de analyse en de getal lentheorie. Tevens was hij van 1960 tot 1963 buitengewoon hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen. ADVERTENTIE Ed. LAURENS (Van onze correspondent) HEERLENDe algemene directie van I Grand Bazar Nederland verwacht dat Vroom en Dreesmann waarschijnlijk per 1 augustus de vier warenhuizen van Grand Bazar in Nederland zal overnemen. Dit heeft zij gisteren in een brief aan alle I personeelsleden meegedeeld. Volgens de brief zou de feitelijke overneming een maand later gebeuren, na de inventarisa- tie. Over het lot van het personeel wer den verder geen mededelingen gedaan. Inmiddels is er door het personeel van I de vestiging in Eindhoven een aktiegroep ingesteld om de belangen van het perso neel te behartigen. Jongere personeelsle den in Eindhoven hebben daarop een „al ternatief comité" opgericht dat actief wordt gesteund door de Eindhovense „Rode Jeugd". Dit comité heeft geëist aanwezig te kunnen zijn bij besprekin gen met de volgende werkgever van het Grand Bazar-personeel. Het wil boven dien als arbeidsbureau gaan fungeren om personeelsleden die worden ontslagen aan ander werk te helpen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9