Straks werkgelegenheid voor meer dan 1000 man Reynolds gaat met bauxiet-winning West-Suriname helpen ontwikkelen 8Dagen kris-Rras door Nederland f40. Rotterdamse luchthaven 50 jaar VRIJE-TIJDS-KLEDING Schoner rijden begint l Esso Europese ruimtevaart in Brussel ter discussie NS-Vakantie- dagtochten Winst daalt bij Shell Oil Vraag onze Schoon Rijden"code VS gaan Egyptisch antwoord op vredesplan bespreken f20.- Essi 15- 9- TRUIEN v.a10- LAKRIEM1N v.a.3- BR0EKEN ZWEMBROEKEN vj. STRAKKE PULLOVERS v.a.15,- HIPPE PETTEN7,50 POLO SHIRTS 9- 0VERHEMDEN 10 galden korting Ndieve schilder Piet er Hagoort wint prijs Acteur-regisseur Kortner overleden Nederland niet zo enthousiast over tienjarig satellietprogramma Minder longkanker door niet-roken „Afke's tiental" als beeldengroep OVERLEG MET ISRAEL EN SOVJET-UNIE DONDERDAG 23 JULI 1970 Opties NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS IN JOEGOSLAVIË Vakbekwaamheid Zijlstraat 54 Ged. Oude Gracht 1 Haarlem t./o. Postkantoor uitlopende pijp, v.a. Arnhemse orgeldagen Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle Informatie ln de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS Aanbod van VS Dr. L. Meinsma: BINNENKORT IN WARGA 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, juli en augustus. voordelig uit met NS PARAMARIBO De regering van Suriname en Reynolds Metals Company hebben overeenstemming bereikt over een richtlqnenovercenkomst, waarin de plan nen zijn vervat voor de ontwikkeling van een geïntegreerd aluminiumbedrijf in West- Suriname. Tijdens een korte plechtigheid op het kabinet van de minister-president werd de overeenkomst getekend. Het betreft een zakelijke overeenkomst tussen Rey nolds en een Surinaamse overheids-n.v. voor het winnen van bauxiet, de produktie van aluinaarde en, wanneer uiteindelijk een krachtbron tot ontwikkeling zal zijn gekomen, de bouw van een reductiebedrijf voor de vervaardiging van aluminium- staven. Elk van de betrokken partijen zal verantwoordelijk zijn voor de eigen finan ciering en voor de plaatsing van het eigen aandeel van de produktie. Suriname produ ceert thans ongeveer 15 percent van alle bauxiet ter wereld en is op één na het land met de grootste bauxietproduktie. Reynolds is nummer drie op de ranglijst van 's werelds bauxietbedrijven. Er is een planning gemaakt voor twee projecten één in het Bakhuisgebergte en het andere in het gebied van de Coppenamerivier. De ondertekende richtlijnenovereenkomst beoogt een deelneming op basis van 50-50 per cent door de overheid en Reynolds in het Bakhuisproject. Het Bakhuis-project omvat de explora tie en exploitatie in het berg-areaal, het bauxiet-transport per spoorlijn naar een aluinaardefabriek, die nabij Apoera aan I de Corantijn zal worden gebouwd, en te vens het vervoer van aluinaarde over de I rivier in Aken naar de kustvlakte voor verscheping. De omvang van de aluinaardefabriek nabij Apoera zal afhangen van de grootte der bauxiet-reserves, maar in het begin stadium zal de fabriek een capaciteit van tenminste 200.000 ton per jaar hebben, die [kan worden uitgebreid tot 400.000 ton. Met de voorwerkzaamheden zal onge veer een maand na de eerste planning van het Bakhuisproject een begin worden gemaakt. Er zal dan werkgelegenheid voor 100 tot 120 personen zijn. Binnen anderhalf jaar nadat bevestiging zal zijn I verkregen van de aanwezigheid van vol doende bauxiet-reserves. zullen er 300 tot I 500 werknemers nodig zijn voor de werk zaamheden in de mijnen. keling van nieuwe krachtbronnen door Suriname. ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. ROTTERDAM. De Rotterdamse luchthaven thans inzet van politieke strijd in de havenstad viert deze maand zijn vijftigjarig bestaan. Het vliegveld, vroe ger op Waalhaven en nu in de polder Zestienhoven, is nimmer uitgegroeid tot een vliegveld met internationale allure, doordat de rijksoverheid hiertoe alleen Schiphol wilde bestemmen. Met een modern pas geopend stations gebouw en een startlandingsbaan van 2400 meter is Zestienhoven wel een aan trekkelijke uitwijkhaven voor Schiphol ge worden. Een reeks vaste lijnverbindingen met vooral Londen geven de Rotterdam se agglomeratie enige mogelijkheden tot directe deelneming aan het internationaal luchtverkeer. Verder is de luchthaven veelvuldig in gebruik voor binnenlands luchtverkeer chartervluchten en lestoe- stellen. Voorstellen van B. en W. een nieuwe startbaan van 3500 meter aan te leggen zijn op verzet gestuit bij de fracties van P.v.d.A., D'66 en C.P.N. in de raad. De huidige luchthaven is op 1 oktober 1956 in gebruik genomen. In 1969 behan delde Zestienhoven 390.000 passa giers, 7200 ton goederen en vierduizend personenauto's. ADVERTENTIE Nevenwerkzaamheden, met inbegrip van de aanleg van een spoorlijn. alsme de de bouw van de aluinaardefabriek zul len aanzienlijke aanvullende werkgele genheid opleveren. Reynolds zal zich met de dagelijkse I leiding van het project belasten, terwijl de overheid het benodigde transport per spoor en het uitbaggeren van de Coran- Itijn zal verzorgen en zich voorts verbindt lom land te verstrekken voor stads- en dorpsontwikkeling. De Surinaamse over- I heid nv en Reynolds Suriname Mines ltd. I zullen de voorkeur hebben bij de ontwik- Reynolds zal de exploratie en ontgin ningswerkzaamheden in het Coppename- project uitvoeren, terwijl de overheid nv opties zal hebben op deelneming in een aluinaardefabriek. Als een reductiebe drijf voor dit project verantwoord is, wordt wederom participatie op basis van 50-50 percent door Reynolds en de over heid beoogd. Met de exploratie in het Coppenamegebied zou binnen drie maan den na de uiteindelijke overeenstemming ten aanzien van het project kunnen wor den begonnen. Aangezien erkend is dat er reserves aanwezig zijn in het Bakhuis- gebied, zal het Coppename-project een uitgebreide exploratie vergen. Ongeveer 60 tot 100 man zullen nodig zijn voor de begin-exploratie van het Cop penamegebied. In de beginperiode zal de ontginning aan 500 tot 600 man werk ver schaffen, terwijl de indirecte werkgele geneheid bij dit project zal bedragen. Het nieuwe geïntegreerde bedrijf is de derde bauxietonderneming van het land. Suralco, een dochteronderneming van de Alcoa, begon reeds in 1915 met explora tie-werkzaamheden. De Billiton een Nederlandse maat schappij, ondernam haar eerste explora ties in 1939. van klinieken, scholen en woningen voor de burgers van Suriname die in het geïn tegreerd aluminiumbedrijf zullen worden tewerkgesteld. Er zullen programma's worden opge steld om hun vakbekwaamheid tot ont wikkeling te brengen voor het innemen van posities met grotere verantwoorde lijkheid. Bij de ondertekening van de overeen komst tussen de Surinaamse regering en Reynolds zei de president-directeur van Reynolds metals company, mr. Jos H. McConnell: „Uw regering zal de ver voersmogelijkheden naar het binnenland verbeteren en wel door het uitbaggeren van de Corantijn en door de aanleg van een spoorlijn. Ook zal er and beschik baar worden gesteld voor stads- en dorps ontwikkeling. De gezamenlijke onderne ming zal behulpzaam zijn bij de bouw AMSTERDAM. De bijna 83-jarige Pieter Hagoort uit Grootebroek bij Enk huizen, die enige bekendheid heeft ver worven met zijn schilderijen over het Rotterdamse verleden, heeft de eerste prijs gewonnen tijdens de internationa le manifestatie „Naïeven '70" in Zagreb in Joegoslavië, waaraan door 131 naïeve schilders uit 18 landen wordt deelgeno men. Pieter Hagoort, die op 16-jarige leeftijd begon te werken als koetsier op de Rot terdamse paardetram en later chef werd van de paardetram tussen Hoorn en Enk huizen, begon te schilderen na zijn pen sionering als postbode in Enkhuizen. Toen in 1918 de paardetram werd gestopt kwam hij bij de P.T.T. De bejaarde man schildert in hoofd zaak stadsgezichten, gebouwen en ande re onderwerpen die er nu niet meer zijn. Hij doet dit alles uit zijn herinnering. Aanleiding tot het schilderen was de wens om de vroegere tram-remise van Groote broek uit zijn herinnering vast te leggen. Schilderijen van Pieter Hagoort bevinden zich in de „Albert Dorne collectie van naïeve schilderkunst" die tot 3 augustus wordt geëxposeerd in het Bonnefanten- museum in Maastricht ADVERTENTIE OPRUIM) MüNCHEN, (AP). De in Oostenrijk geboren acteur en regisseur Fritz Kort ner is hier gisteren gestorven. Hij is 78 jaar geworden. Kortner een jood. heeft Duitsland in 1938 verlaten. Hij was toen 'één van de meest bekende theaterper soonlijkheden die in Wenen, Dresden en Berlijn had gewerkt. Hij vestigde zich in Hollywood en werd Amerikaans staats burger. Na de oorlog is hij naar Duits land teruggekeerd waar hij het ene suc ces na het andere behaalde in het thea ter, met films en voor de TV. ARNHEM De tweejaarlijkse „Inter nationale orgeldagen Rijnstreek" worden dit jaar voor de vierde maal gehouden in de Grote of Eusebiuskerk te Arnhem en wel van 18 tot 21 september. Acht jonge organisten nemen deel. Het zijn de Duitsers Ernst Stender en Gotthard Döring, de Fransen Danille Salvignol en Pierre Peri- dignon, de Zwitsers Jean-Claude Zehnder en Bernhard Billeter en de Nederlanders Ben Fey en Bernard Winsemius. Voorafgaande aan het concours geeft het trio Louis van Dijk vrijdagavond 18 sep tember een modern orgelconcert in Arn hems Grote Kerk. ADVERTENTIE Afrika museum. Het Afrika-museum in Berg en Dal bij Nijmegen is voor 1971 uitgeroepen tot Museum van het Jaar. Dit betekent dat van het museumbezit dat bestaa uit Afrikaanse kunst een groot plaatwerk zal worden uitgegeven Mede aan de hand van dit boekwerk zullen scholen, aangesloten bij de vere niging tot bevordering van het esthe tisch element in het voortgezet onder wijs het museum tot speciaal studieob- iect maken. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Van gisteren tot en met vrijdag wordt in Brussel de vierde Euro pese ruimtevaartconferentie gehouden. West-Duitsland, België, Nederland, Aus tralië, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Engeland, Zwitserland en het Vaticaan nemen eraan deel. Grie kenland, Canada, Ierland, Monaco, Portu gal, Brazilië en Oostenrijk hebben waar nemers gezonden. Er zijn drie onderwerpen van discussie: het Europese programma voor satellieten, de Europese raketten en het aanbod van de Amerikaanse NASA om mee te wer ken aan het nieuwe Amerikaanse pro gramma, dat moet volgen op het huidige Apollo-programma en dat daarom post Apollo-programma wordt genoemd. Het Europese programma voor satellie ten heeft betrekking op drie soorten, die voor de telecommunicatie, die voor de luchtverkeersleiding en die voor de me teorologie. De drie onderwerpen hangen nauw sa men, want het maken van satellieten en raketten komt voor Europa eigenlijk te duur uit. Zou er samenwerking met de NASA komen, dan zou Europa kunnen vragen zijn satellieten af te schieten met Amerikaanse raketten. Het post-Apollo- programma voorziet in een aantal satel lieten als basis voor raketten. Daarbij onderscheidt men „Turg's", die van de aarde naar de satellieten worden gescho ten en die weer terugkeren, en „Shuttle's" die tussen de ene satelliet en de andere verkeren. Gisteren heeft men alleen over de sa tellieten gesproken. West-Duitsland, Frankrijk en België zijn daarvoor wel enthousiast. Zij zouden eigenlijk wel wil len beginnen met een Europees satelliet programma, dat over tien jaar zou wor den verdeeld. De eerste drie jaar zou dat echter tegen de 90 miljoen dollar kunnen kosten. Landen als Engeland en Neder land staan daar terecht wat aarzelend tegenover. melijk bezig met zogenoemde lanceerra ketten, de andere beweegt zich op het gebied van de kunstmatige satellieten. Er zijn ook landen zoals Frankrijk, Enge land, Duitsland en zelfs Italië die eigen ruimtevaartprogramma's hebben. Het Amerikaanse aanbod om mee te werken aan een goedkopere techniek van vervoer in de ruimte zal waarschijnlijk toch aan Europa veel geld kosten en het zou ook de fusie van ELDO en ESRO wenselijk maken. Er is gisteren niet veel meer dan een eerste verkenning van we derzijdse standpunten geweest. Vandaag hoopt men nader te kunnen ingaan op het Amerikaanse aanbod. Op het ogenblik worden er binnen de I Europese organisaties ELDO en ESRO I gemeenschappelijke programma's verwe zenlijkt op het gebied van de ruimtevaart. De eerste organisatie houdt zich voorna- AMSTERDAM. De directeur van het Koningin Wilhelminafonds voor de Kan kerbestrijding, dr. L. Meinsma, is van mening dat het niet-roken effect begint te krijgen, gezien de daling van de long- kankersterfte. Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aantal mannen tussen de 45 en 59 jaar dat aan longkanker over leed, is gedaald van 1.109 in 1968 tot 986 in 1969. Dit wijst volgens dr. Meinsma op een afnemend aantal rokers in deze leeftijdsgroep. Vorig jaar overleden 4.995 mensen aan longkanker: 4.698 mannen en 297 vrou wen. Dit is meer dan het jaar daarvoor, toen 4.896 mensen aan deze ziekte stier ven (4.553 mannen en 343 vrouwen). De longkankersterfte bij mannen van 60 jaar en ouder steeg van 3.355 in 1968 tot 3.612 WARGA. Zaterdag 5 september 's middags om vijf uur hoopt men in het Friese dorp Warga een beeldengroep te onthullen, voorstellende „Afke's tiental" De Leeuwarder beeldhouwster K. Suze Berkhout denkt dan haar opdracht klaar te hebben. Mogelijk dat nog twee in le ven zijnde kinderen van „Afke" het doek, dat de beeldengroep zal onthullen zullen wegtrekken. Het gedenkteken, dat van bescheiden afmetingen zal zijn, om zo veel mogelijk het geheel een sober karak ter te geven, zal op een sokkel worden geplaatst, die uit oude steen is gemetseld Het dorp Warga speelt een grote rol in het boek van Afke's tiental, dat ge schreven werd door Nynke Fan Hichtum (pseudoniem voor mevrouw Sj. Troelstra- De Boer). Het gezin van Sjoerd en Ham- ke Feenstra, dat rond de eeuwwisseling ir, Wnröa wnnndf* heeft namelijk voor ROTTERDAM. Shell Oil Company, de Amerikaanse maatschappij van de Koninklijke/Shell-groep, heeft in de eer ste helft van dit jaar een netto resultaat van 114,16 miljoen dollar behaald, 23 per cent minder dan de winst van 147,38 mil joen dollar in het overeenkomstige tijd vak van 1969. Uit een communiqué dat Shell Nederland woensdag heeft uitgege ven blijkt verder dat de winst per aan deel is gedaald van 219 tot 1,69 dollar. De voornaamste factoren die de resul taten over het eerste kwartaal ongunstig hebben beïnvloed, te weten lagere prij zen en hogere belastingen, bleven in het tweede kwartaal doorwerken, zo heeft de president van de maatschappij, Denis B. Kemball-Cook, in een toelichting op de cijfers verklaard. Het netto-resultaat over het tweede kwartaal bedroeg 59.13 mil joen dollar of 22 percent minder dan over hetzelfde kwartaal van 1969 De winst per aandeel bedroeg in het tweede kwartaal 0,88 dollar tegen in het tweede kwartaal ADVERTENTIE WASHINGTON. (AFP) De Verenig de Staten gaan samen met Israel, de Sovjet-Unie en andere geïnteresseerde partijen het antwoord van Egypte bespre ken op een door Washington voorgestel de regeling van het conflict in het Mid den-Oosten. Dit is in Washington bekend gemaakt. Zoals bekend heeft de Egypti sche minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Rian gistermiddag het ant woord overhandigd aan Donald Bergus, die de belangen van Amerika in Cairo behartigt. Die heeft het vervolgens door gestuurd naar het State Department. Na het onderhoud met Betgus lichtte Riad het onderhoud met Bergus lichtte Riad deur in Cairo in over de Egyptische reactie. State Department bevestigde de ontvangst van het antwoord. Hij weigerde echter te zeggen of het antwoord positieve elemen ten bevat. Algemeen wordt in Washing ton aangenomen dat dit wel net geval is. Men wijst er daarbij op dat Amerika niet met Israel, de Sovjet-Unie en andere ge- interesseerde partijen behoeft te gaan praten als het antwoord duidelijk nega tief is. Amerikaanse functionarissen, die lieten doorschemeren dat het Egyptische ant woord positieve elementen bevat, wilden echter niet berichten bevestigen dat Cairo ook gunstig heeft gereageerd op de twee voornaamste voorstellen van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers. Deze omvatten een op roep tot een bestand van beperkte duur en het beginnen van indirecte Arabisch- Woordvoerder Bartch ADVERTENTIE Israëlische besprekingen met medewer king van VN-bemiddelaar dr. Gunnar Jarring. Intussen heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, gis teren in antwoord op vragen in het „knesseth" (parlement) het standpunt van zijn regering herhaald dat Israel slechts „directe onderhandelingen" met de bij het conflict betrokken partijen wenst. Op zijn voorstel aan Egypte van 13 juli om voorbesprekingen te houden die tot „echte onderhandelingen" zouden kunnen leiden, had hij geen antwoord gekregen. Israel heeft eerder al te kennen gege- van dat het tegen een tijdelijk staken van het vuren is omdat Egypte daardoor ongestoord zijn positie zou kunnen ver sterken De Egyptische minister van Defensie generaal Mohammed Fawzy, heeft gister avond in een verklaring tot leden van de strijdkrachten voorspeld dat er een ver woede, verbitterde en langdurige oorlog met Israel zal zijn. Hij zei dit ter gele genheid van de achttiende verjaardag van de Egyptische revolutie. Israel zal de bezette gebieden alleen opgeven wanneer het op het slagveld er toe wordt gedwongen, aldus de minister, Wavta N.V. te Hardenberg en Zwolle deelt mee dat Heineken een opdracht heeft gegeven voor de levering van meer dan een miljoen plastic kratten. Met deze order is meer dan I I min. gemoeid. Het gaat hier om kratten voor bierflessen die op en naast elkaar kunnen worden gestapeld. De opdracht vloeit voort uit het besluit van Heineken om over te schakelen van houten op kunststofkratten. Deze opdracht betekent, dat de krattenafdeling van de Wavin- fabriek te Hardenberg die in de eerste helft van 1970 al aanzienlijk is vergroot, opnieuw moet worden uitgebreid. Wavin maakt op het ogen blik al kratten voor verschillende brouwerijen, frisdrankfabrikanten er, zuivelbedrijven. Wavin is een van de grootste fabrieken van plastic produkten in West-Europa. In de fabriek in Hardenberg werken 1000 mensen. Daarnaast be staan vestigingen in Denemarken, Ierland, Duitsland, Engeland en India.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11