Ontwikkeling in ons land belemmerd Kijkdichtheid voor het wereldtoernooi voetbal minder dan gedacht Open Universiteit geeft] onderwijs grote vlucht PONTIAC Xu - DAGELIJKS LESSEN VAN DE BBC Oorlog en vrede voor Engelse TV TV vanavond Serie, quiz, show en herhaling blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f 900,— PONTIAC TIJD JUISTE TIJD L_ 't wordt tijd, dat u er óók een draagt SKI 1§ 4 Radio vrijdag IV donderdag TV vrijdag IN NEDERLAND is het nog niet verder gekomen dan het noemen, onder meer door minister Veringa, van een „Open Universiteit" als toekomstideaal. In Engeland is men verder, zoals uit onderstaand artikel blijkt. Alom weet men, dat uitstekende aanzetten voor een Nederlandse „Open Universiteit" zijn te vinden in de televisie-academie Teleac, de Nederlandse Onderwijs Televisie, de beide schoolradiosystemen en de Academische Omroep (ACRO). Beide eerste lijden smartelijk onder gebrek aan zelfstandigheid. Zij hebben geen eigen zendmachtiging, maar moe ten vegeteren, onder de vleugels van de machtige Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Schoolradio valt uiteen in een partje NCRV/KRO en in een partje op de andere, niet-confessioneel getinte zender. En de arme ACRO staat al jarenlang trap pelend te wachten op feitelijke uitzendkansen, zonder ooit een stap verder te zijn gekomen. Er is telkens wel sprake van een ooit te stichten derde televisienet. Er zijn voorstanders genoeg te vinden die dat net geheel voor onderwijsdoeleinden (en dus bijvoorbeeld voor een open universiteit) gebruikt willen zien. Men kan zich niet aan de in druk onttrekken dat de kwade rol gespeeld wordt door de NOS, die in de toekomst alle onderwijs taken graag voor zichzelf wil blijven reserveren, onder het mom dat dit behoort bij het „brede pro gram" dat men moet bieden. Mensen uit de wereld van vorming, onderwijs en cultuur willen best de vrijblijvende instructie aan de NOS laten, maar zij menen daarnaast dat de NOS noch de mogelijk heden voor goede voor- en nazorg van pure onder wijstelevisie heeft, noch voortdurend geopende ka nalen voor de onontbeerlijke didactische, pedagogi sche en wetenschappelijke contacten. De uitzichtloosheid wat betreft een Nederlandse Open Universiteit is tenslotte te schetsen in één enkel zinnetje: geen mens durft het aan in dit land enig sleutelwerk te gaan verrichten aan de omroep wet, waarop al eens een kabinet is gevallen. (Van een medewerker) LONDEN Groot-Brittannië is aan het meest opwindende onderwijs experiment in zijn bestaan begonnen. In januari start een Open Universi teit. Iedere willekeurige Engelsman, Schot, Welshman of Noordier boven de 21 kan er studeren zonder toe latingsexamen te doen of met papier tjes van een middelbare school te hoe ven wapperen. Een kleine honderd- twintigduizend Britten roken de kans zich boven hun huidige niveau uit te tillen en vroegen inlichtingen. Schrikbeeld Carrière Microscoopje Groots idee Vijfendertigduizend besloten uiteinde lijk tot een duik in het diepe van de zelfstudie. Want zelfstudie wordt het voornamelijk in deze gigantische menge ling van dagelijkse tv- en radio-uitzen dingen op het speciaal uitgebreide net van de BBC, schriftelijke lessen en een zomerschool. Met één klap heeft het krijt;- eiland in de Noordzee zijn studentenbe stand met de helft vermeerderd. Gewoon, door de verstarring te doorbreken die te vaak nog het onderwijs gevangen houdt. Waardeloze omstandigheden, slecht on derwijs of „stomme pech" zoals het hoofd van de universiteit, Lord Crowther het noemde, hebben de afgelopen dertig jaar zeker een miljoen Britten van een hogere studie afgehouden. Minstens een tiende van hen wordt in staat geacht een graad te halen. De schatting is uit een weten schappelijk verantwoord opgezet rege- ringsonderzoek. Als ooit werd geprobeerd een deel van de maatschappij systema tisch te verbeteren, dan is het met de Open Universiteit. Van meet af aan is alles wat Engeland aan onderwijstechnieken bezit, in de op zet van de Open Universiteit gestopt. Voortdurend worden de methodes aange past. Op die manier leert ook de weten schappelijke staf nog dagelijks. Een voorbeeld: studenten in de geologie plachten stukken rots af te schrapen tot zij flinterdunne plakjes overhielden waar van zij de bouw konden bestuderen. Nu 35.000 studenten thuis of in hun plaatse lijke centrum moeten werken en proeven nemen, is het ondoenlijk even zovele brokken rots te verzenden. Daarom is een speciale machine ontwikkeld, die rots in uiterst dunne plakjes kan zagen. Computers, radio en tv horen al tot de middelen om studenten te bereiken of te testen. Maar nog vóór de universiteit gaat draaien, heeft lord Crowther al beloofd dat nieuwe, modernere communicatiemid delen zullen worden toegepast, zodra die zijn ontdekt. De Open Universiteit wil iederéén kunnen bereiken. De rij van nieuwe studenten is al im posant genoeg. Huisvrouwen zijn er in grote aantallen, onderwijzers, ambtena ren, een invalide tuinman, een detective, die zijn „kennis voor het dagelijks werk wil vergroten", een doodgraver, een 79- jarige, een mislukte balletdanseres. De vroegere ballerina Camilla Allen (33) uit Bradford ontdekte te laat dat zij niet zo prima was. Een andere opleiding volgen was er voor haar niet bij. Ze trouwde, kreeg kinderen en kwam tot de conclusie dat zij „eigenlijk niets opge bouwd had". „Nu kan ik mijn frustraties kwijt. Ik kan thuis werken en als ik meer kinderen krijg, of verhuis, kan ik toch rustig doorstuderen." Wij hebben geen reddingsoperatie voor benarde Britten opgezet, zegt men trots in Bletchley op een kilometer of 80 van Londen waar de Open Universiteit alleen het hoogstnodige aan gebouwen heeft staan. „Ons gaat het erom, onderwijs^ te verstrekken daar waar het gewenst is." Nobele woorden, die uitstijgen boven het toch wel schrikwekkende beeld van een samenleving die alleen al op onderwijs gebied zóveel gebreken kent, dat een miljoen mensen rechtstreeks te kort ge daan is. Keith Barker uit Bradford doet er nog een schepje op. Hij is 23 en voorman in een textielfabriek, die volgens hem hoort tot een bedrijfstak die „vijftig jaar ach ter is". Hij vertelde dat collega's cursus sen mochten volgen die het bedrijf 3600 gulden kostten. Daarna keerden ze terug in het oude baantje zodat geld en inspan' ning verknoeid waren! Barker doet daar om wiskunde, zodat hij misschien nog eens iets in computers kan ondernemen Wie bij de Open Universiteit in Bletch ley voorzichtig in deze richting vraagt, stuit op enige zelfvoldaanheid. De enorme toeloop zou geen bewijs zijn dat Brittannië op onderwijsgebied bedenkelijk achter heeft gelegen. Engeland kent vijftig universiteiten w, Een studente toont de kleine meet- installatie die de Open Universiteit haar voor proefnemingen thuisstuur- de. Lucht met bijvoorbeeld veel SO 2 wordt door de vloeistof gevoerd die bij een bepaald gehalte van kleur ver andert. waarvan de helft in de afgelopen tien jaar tot stand kwam, wordt gezegd. De Britten zijn juist bezig hun nog niet benutte kwaliteiten te ontwikkelen. De motieven van de studenten, die voorna melijk tussen de 23 en 35 jaar oud zijn en dus in volle hevigheid aan hun carriè re werken, hebben dan ook het meest betrekking op hun vooruitzichten. Een leraar die geen schoolhoofd kan worden, een technicus die niet verder kan tenzij hij de handgrepen van de computertij d leert. Velen ondervinden het aan den lijve wat het wil zeggen dat de moderne wer kende mens twee, drie keer in zijn leven van baan moet veranderen. Maar, erkent men in Bletchley, de Open Universiteit biedt de mensen ook een unieke kans om uit de eigén, vaak uitzichtloze om standigheden te breken. Naast deze groe pen zijn er de mensen die zich maat schappelijk voldoende geslaagd achten, maar eenvoudig de heksenketel die „sa menleving" heet, willen leren kennen. Voor hen is er de studierichting „Het begrijpen van de maatschappij", sociale wetenschappen dus. Daarnaast zijn er nog wiskunde, natuurkunde en kunst. Later wordt dat nog uitgebreid met technologie en onderwijs. Zes studierichtingen, die elk ten minste drie jaar, maar voor de meesten de verwachte zes jaar studie zul len vergen, voordat het kandidaats is bereikt. Vooriopig is dat het einddoel van de Open Universiteit. Een graad die in Ne derland geen verpletterende indruk maakt, maar de Open Universiteit is ook al bezig met doctorale opleidingen voor studenten die hun kandidaats reeds be zitten. Tien uur per week moet er minstens worden gestudeerd. Er is een strak sche ma van 36 weken ontwikkeld waardoor de student nogal gedisciplineerd moet werken. Toegelaten wordt iedereen, maar in een gesprekje willen de docenten van de Open Universiteit een enkele keer een andere studierichting aanbevelen of eerst het volgen van een verfrissingscursus suggereren. de leerprogramma's. Radio en tv zen- den de lessen uit die één keer worden herhaald. Thuis moeten de studenten ook de schriftelijke lessen maken, werkstuk ken afleveren, proeven nemen. Alle ma teriaal wordt thuisgezonden, van gram mofoonplaten tot complete sets reageer buizen en retorten toe. Speciaal voor de studenten van de Open Universiteit is een kleine micro scoop ontwikkeld, even goed als zijn gro- te broer, tegen een kostprijs van 900 gulden. Alleen al het verzenden van de apparatuur in 35.000-voud heeft geleid tot een bloeiend wetenschapje. Voor de wiskundestudenten zijn er kleine computers, ondergebracht in de studiecentra waar de leerlingen elkaar kunnen ontmoeten, en hulp krijgen van speciaal aangestelde krachten. Er zijn. twaalf streekcentra die 250 plaatselijke centra overkoepelen. Een verblijf van één of twee weken op een zomerschool in Bletchley moet de studenten tenslotte op volle snelheid kunnen brengen. De koppeling van de computers in het land aan het rekentuig in Bletchley heeft wel wat hoofdbrekens gekost, maar heeft ook opwindende mogelijkheden geopend voor correctie van geleverd werk of pijl snelle informatie over een landelijke si tuatie. Dat geldt bijvoorbeeld voor proe ven die studenten in de natuurkunde moeten doen om de luchtvervuiling in hun eigen omgeving te meten. Alweer met speciaal ontwikkelde appa raatjes kunnen zij het S02 zwavel- dioxyde gehalte in de lucht contro leren. Al die studenten over het gehele Britse eiland leveren natuurlijk een prachtig actueel beeld van de luchtvervuiling. Zo heeft de overheid rechtstreeks belang bij het werk van de Open Universiteit. In nauwe samenwerking met de BBC ontwikkelt de staf die 350 man omvat HILVERSUM. De vijftien volledi ge voetbalwedstrijden die in het ka der van het toernooi om het wereld kampioenschap voethal 1970 in Mexico door de NOS-tv werden uitgezonden hadden een gemiddelde kijkdichtheid van 36 percent: circa drie en een kwart miljoen personen van 15 jaar en ouder. Dit blijkt uit de resultaten van het continu-programma-onderzoek van de NOS. De gemiddelde kijkdichtheid, 36 per cent, blijkt belangrijk lager te zijn ge weest dan bij het wereldkampioen schap voetbal in 1966 in Engeland (49 percent). Als belangrijke oorzaak hier voor wordt gezien het veelal late tijd stip waarop de reportages uit Mexico werden uitgezonden. De samenvattingen van eerder ge speelde wedstrijden, die vanaf 18.00 uur werden uitgezonden, haalden een kijkdichtheid van 15 percent. De kijk dichtheid was sterk afhankelijk van het tijdstip waarop de wedstrijden, werden uitgezonden. De kijkdichtheid van de vier volledige wedstrijden die om 18.55 uur begonnen, bedroeg 46 percent. De twee wedstrijden, die om 21.30 uur begonnen, wenden door 36 percent bekeken. De wedstrijden, die om elf uur begonnen, haalden een kijkdichtheid van 32°/o, terwijl 'n kwart van het publiek het kon opbrengen om de na middernacht begonnen wedstrij den te volgen. De gemiddelde waardering voor de volledig uitgezonden wedstrijden be droeg 79, hetgeen in vergelijking met de waardering van andere t.v.-pro- gramma's zeer hoog is, maar in ver gelijking met de appreciatie voor voet- balwedstrijden betrekkelijk normaal blijkt. De gemiddelde wardering voor de samenvattingen in de vooravond bedroeg 77. De meest bekeken wedstrijd was de finale tussen Brazilië en Italië nl. 53 percent. Met een kijkdichtheid van minder dan 25 percent was Brazilië Uruguay de minst bekeken wedstrijd. De meest gewaardeerde wedstrijd was die tussen West-Duitsland en Ita lië: 84. In het algemeen werden de wedstrijden, waarbij Brazilië en West- Duitsland waren betrokken, hoog ge waardeerd, zo is uit het onderzoek gebleken. De minst gewaardeerde wedstrijd was de openingsmatch tus sen Mexico en Rusland. De meeste belangstelling voor de te levisie-uitzendingen bestond in de leef- LONDEN (AP) De BBC heeft dinsdag aangekondigd, dat zij een 15 uur durende televisiebewerking zal uit zenden van Tolstoy's beroemde roman „Oorlog en vrede". Producer David Conroy verklaarde dat het verhaal in 20 afleveringen zal worden uitgezonden. Het wordt een dure produktie, zei Conroy, maar hij noemde geen bedrag. De slag bij Austerlitz zal in Auster- litz worden opgenomen en de spelers zullen voor de verfilming van de slag bij Borodino naar de Sovjet Unie gaan. De terugtocht uit Moskou zal echter waarschijnlijk in Engeland worden op genomen, aldus Conroy. De opnamen beginnen juli 1971 en men hoopt het hele werk klaar te heb ben tegen eind 1972. tijdsgroep van 35 tot 64 jaar, terwijl relatief weinig werd gekeken door de groep van 15 tot en met 19 jaar. Le den/abonnees van VPRO en NCRV vertoonden veel minder belangstelling voor de wedstrijden dan de leden/ abonnees van de andere omroepver enigingen en met name de TROS, al dus het continu programma onderzoek. Nederland 1. Serie, quiz, show en Pipo en het journaal vormen het aan deel van de NOS in het TROS pro gramma op het eerste net. Zonder Zie zo Zomer is het toch zomers. Vlieg er eens uit met Donald Duck is overi gens niet zomaar een gek tekenfilmpje van de eend, maar de eerste uit een serie getiteld Walt Disney's wonderful world of colour. Een tekenfilmfiguur tje, professor Ludwig von Drake ver telt erin op geestige manier over de geschiedenis van de luchtvaart. Het laatste kwartier van het voorprogram ma brengt Chinese acrobaten in actie met hun vermaarde Chinese variété. Aansluitend aan het nieuws van acht uur een avontuur van Alexander Mun- dy, oftewel de Dief van Washingron. Drie kwartier vervolgens met de TROS-Tienwedstrijd. Uit het recrea tiecentrum de Beekse Bergen gaan tien vakantiegangers proberen hun winst te behalen door het overwinnen van elektronische hindernissen. Muzi kale opluistering komt van het vooral in het zuiden des lands erg populaire orkest de Nieuwe 5. Ge Maaswinkel is de TROS-man voor en achter de scher men. Hij stelde het programma nl. sa men en treedt op als presentator. De avond wordt besloten met de Jer ry Lewis Show. Jerry Lewis is een van de beste Amerikaanse komieken, die jarenlang met Dean Martin films maakte. De laatste jaren werkt hij al leen, als zanger en als komiek. In de ze shows maakt hij een aantal prach tige typetjes en zingt ook liedjes. Daarbij krijgt hij de medewerking van Laurence Harvey en Joey Heatherton. Nederland 2. Het bekende donder dagse stramien van de NOS: Pipo, het journaal, van Gewest tot Gewest en de ANVV-tips samen met de verkeersin formatie. Na het tweede journaal de VPRO, die Joop van Tijn laat spreken met mensen die in de belangstelling staan in deze zomermaanden. Vandaar de titel Berichten uit de Zomer. De VPRO besteedt het grootste deel van haar verder aandeel in deze avond aan een herhaling van een programma, dat nog maar een half jaar geleden op de beeldbuis was. Het is de eenakter Dear Janet Rosenberg, dear Mr. Koo ning van Stanley Eveling, die in het Theatre Mickery werd gespeeld. De avond wordt besloten met Ik kom wat later naar Madra, een al eerder aangekondigde film van de Nederland se cineast Adriaan Ditvoorst. In deze korte film behandelt hij het avontuur van een soldaat op oefening, die be richt krijgt dat zijn vrouw in het zie kenhuis ligt. Hij wil snel naar huis, maar wordt tegengehouden. Het gekke is, dat heden en toekomst realiteit en verbeelding in deze wereld in elkaar overvloeien. De in 1966 in opdracht van CRM gemaakte rolprent werd door de critici zeer gunstig ontvangen. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm. muz. en rep. (8.00 Nws; 8.11 Radiojournaal; 8.30 De groenteman). 9.00 Mod. muz. (9.35 Waterstanden). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws). 11.30 Horlepiep. 11.55 Beursberichten. 12.00 Blik op de wereld: 12.30 Over- heidsvoorl. 12.40 Stereo: Lichte gramm. muz. 12.50 Praatje. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.20 Stereo: Semi- klass. orkestwerken. 14.00 Ruimte. 15.00 Stereo: Gaudeamus Kwartet: 15.45 Toerismo. 16.00 Gevar. progr. (16.00 Nws; 17.55 Mededelingen; 18.00 Nws; 19.30 Nws). 21.00 Fragmenten uit de opera I Puritani. 22.20 Stereo: Mo derne muz. 22.30 Nws. 22.40 Mededelin gen. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: licht pl. progr. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie. (7.30 Nws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nws). 8.11 Voor de jeugd. 8.30 Voor de huisvrouw. (9.00 Gymnastiek). 9.45 Lezing. 10.00 Stereo: Aubade. 11.00 Nws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. 12.00 Gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Medede lingen land- en tuinbouw; 12.30 Nws; Actualiteiten; 13.00 Raden maar 14.00 Hoorspel. 14.25 Stereo: Lichte gramm. 16.00 Nws. 16.03 Disco-drive- in. 17.30 Sportkompas. 18.00 Klass. en mod. muz. 18.30 Nws. 18.41 Hier en Nu. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Veel gevr. gew. muz. 19.40 Wijd als de we reld. 19.50 Kinderkoor. 20.05 Stereo: Progr. musical fragmenten. 21.23 Mu zikale lezing. 22.00 Aktua. 22.30 Nws. 22.40 De Beyaerd -Hier. 23.10 Apollo XXI, hoorspel. 23.30 Stereo: Midnight Special. 23.55 Nws. HILVERSUM Hl. 9.00 Nws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 De Felix Meurders Show. 12.00 Nws. 12.03 Top-30. (13.00 Nws). 14.00 Nws. 14.03 Suzie Cream Cheese. 15.00 Nws. 15.03 Muz. Boetiek. (16.00 Nws). 17.00 Nws. 17.02 Radiojournaal. 17.05 Gevarieerd pl. progr. BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.03 Muz. progr. (12.40 SOS-berichten voor schippers). 12.55 Buitenl. persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nws. 14.03 Kamermuz. 15.00 Nws. 15.03 Gasinomuz. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Volksmuz. 17.00 Nws. 17.15 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.03 Verz. progr. voor de soldaten. 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Gi- taarmuz. 18.35 Wegwijs wezen. 18.40 Gram. muz. 18.45 Sport. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Gram. muz. 19.00 Nws. 19.30 Oude muz. 20.00 Muz. 21.00 Klankbeeld. 21.45 Literair progr. 22.00 Nws. 22.10 Kleinkunstmagazine. 23.00 23.00 Nws. 23.15 Liedjesprogramma. 23.40 Nws. ADVERTENTIE T) Het moet dit opwindend samenvloeien van onderwijs en praktijk zijn, gekoppeld aan de idee van frustraties wegnemen, het intellectuele kader aanvullen en het we tenschappelijk peil opvoeren die de op richters van de Open Universiteit voor ogen hebben gestaan. Het idee en de uit werking zijn van de inmiddels wegge vaagde socialistische Wilson-regering. In Bletchley wees men er op, dat Harold Wilson vreemd genoeg zich in zijn ver kiezingsstrijd niet eenmaal heeft beroemd op de Open Universiteit. De raadselachtige man speelde op de domme sentimenten van een volk dat hij ontwikkeld en leergierig genoeg achtte om een hogere opleiding te volgen. Wil son werd daarom teruggewezen. Het lijkt ironisch genoeg een belofte voor het succes van de Open Universiteit. uüinnjuuinnnrn- Nederland I 15.30 VARA: Vakantieprogramma. 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 TROS: Vlieg er eens uit met Donald Duck. 19.46 Chinees Variété. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 TROS: De dief van Washington 21.10 TROS-Tienstrijd. 21.55 Jerry Lewis Show. 22.35 NOS: Journaal. Nederland II 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 NOS: Van Gewest tot Gewest. 19.49 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 VPRO: Berichten uit de zomer. 20.45 Dear Janet Rosenberg, dear mr. Kooning. 21.55 Ik kom wat later naar Madra 22.20 NOS: Journaal. Nederland I 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 E.O.: Trefpunt. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 VARA: Zomaar een zomer avond. 21.45 Mannix privé-detective. 22.35 NOS: Journaal. Nederland II 18.45 NOS1: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 Première. 19.30 NCRV: Scheepsjongens van Bontekoe. 19.37 De wetten van de wildernis. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 NCRV: Spel zonder grenzen. 21.35 Barenboim over Beethoven. 22.00 Hier en Nu. 22.25 Koorzang. 22.35 NOS: Journaal. imimnnnfinnnnnnnnnnnivinr—

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13